Wild applaus voor plan invulling haven Skil Ook gemeenteraad op bres voor Leyen SBB schakelt boeren in bij opvang rotganzen Uitno les hoofditems vereisen veel extern geld Van dansen komt,., trouwen n/flT! ALWEER EEN EXTRR-RE1S!v_ HEi IK BEIS NOG EVëN BEZIgH ZEG MRRR TEGEN BEN ORS, DfiTHO ROSTIG RRN KRN DOEN üj üAtiLaE j) COURANT ^at ik zeggen wou.. Kijk naar je eige! Tranceparty in Question Plaza DOD op Walcheren Oosterend afgesloten Elke reis heeft z'n prijs bevolking 'geen pop- «teschild van bovenaf gezien. Het gearceerde deel is het 'CVCI CC C VRIJDAG 13SEPTEMBER2002 Op 27 augustus 1962 direct na zijn thuiskomst uit Nieuw-Guinea - kwam Harry de Graaf in dienst bij de Texelse Courant Slechts enkele maanden later werd hij benoemd tot hoofdredacteur, een functie die hij tot 1990 heeft bekleed. In die periode bepaalde hij het gezicht van de Texelse Courant als onafhan kelijk lokaal nieuwsblad. Ook als emeritus-hoofdredacteur zet hij zich nog altijd in voor de Texelse Courant en de Texelse samenleving. Met grote regelmaat wordt een beroep gedaan op zijn kennis van lokale zaken en gebruiken en zijn column „Langs de weg" wordt door jong en oud gewaardeerd. Om zijn veertigjarig dienstverband niet ongemerkt voorbij te laten gaan wordt op vrijdag 20 september 2002 van 17.30 tot 20.00 uur een receptie gehouden in het Havenrestaurant, Pontweg 3, Den Hoorn - Texel. In plaats van cadeaus ontvangt de jubilaris graag een bijdrage voor een persoonlijke aanschaf. Directie drukkerij/uitgeverij Langeveld en De Rooij Henk van Wijk Correspondentie-adres: Redactie Texelse Courant, telefoon 0222-362620, telefax 0222-323000, e-mail redactie@texelsecourant.nl. irl vo nkast' op de haven wil. 'Tast het idige karakter van haven en dorp aan met grootschalige projec- P, was de boodschap. Omdat de fining van het dorp er volgens het 'lege wel degelijk toedoet, hadden "ffquèteurs Martha Witte en Bert ning plaatsgenomen in de a inkbordgroep, waarin ook andere langengroepen waren vertegen- »rdigd. 'Martha en Bert hebben iwerk héél goed gedaan', compli- inteerde wethouder Nel Eelman. Grootste gemene deler dens de bijeenkomsten werd al el duidelijk dat niet alle leden van klankbordgroep op één lijn zaten, et was een kwestie van, schuiven, eten, overleggen en weer terug- ppelen. Er zijn mogelijkheden, ar ook beperkingen, bijvoorbeeld het gebied van ruimtelijke orde- •9 Uiteindelijk is gekozen voor de 'otste gemene deler.' Een uitkomst op bepaalde gebieden niet ookte met de mening van het dorp. heb toch het idee dat jullie de en- p ête aan jullie laars hebben gelapt', tte dorpsbewoner Frido Boom de scussie op scherp. Hij doelde l6(j oral op het gebouw voor de ma- voor het gebouw van de maquette van de Texelse Rede. (Foto Grontmi/I Veronica is de beoogde plek. Het laatste item betreft versterking van de 'Gouden Driekhoek', De Schans, de Wezenputten en het Maritiem en Juttersmuseum, in de buurt van het Maritiem en Juttersmuseum wordt gehuisvest, omdat die ook het gebouw beheert en de kaartverkoop regelt. Gaande weg de discussie bleek dat veel Oudeschilders de plek op het hoger gelegen Boeienlandje aan het Bol werk wel zagen zitten, al lijkt Rijkswa terstaat met zo enthousiast over deze variant. Witte en Koning lieten gister morgen weten naar aanleiding van reacties uit de zaal dat ze zich toch sterk blijven maken om de maquette op de 'noordlocatie' te krijgen. Witte 'Nog even geen carte blanche voor het Bolwerk. Men is er nu in Oude- schild wel van overtuigd dat de ma quette een plaatsje moet krijgen. Maar liever niet in het dorp. Als het gebouw in de noordpunt staat, is dat echt niet te ver weg. Mensen kunnen er in een bootje heen, terwijl er onder weg van alles over het dorp en de geschiedenis daarvan valt te vertel len. Er gaan ook wandel- en fiets routes heen. Er zijn best wel moge lijkheden om de haven tot één geheel te maken.' Het eerste deel van de maquette (De Schans en hoofdthema VOC) is in middels in Oudeschild gearriveerd, Realisatie Wethouder Eelman benadrukte dat men met de illusie moet hebben dat al deze plannen op korte termijn wor den gerealiseerd- 'We moeten het nog verder uitwerken. Straks zal blij ken dat het ene project meer haal baar is dan het andere. Er is veel geld mee gemoeid en het zal duideli|k zijn dat de gemeente dit met allemaal kan financieren Er zijn subsidie mogelijkheden. maar ook daarvoor geldt dat het ene project in dat op zicht meer perspectief biedt dan het andere.' 'Parkeren en meer' maakt volgens de wethouder een goede kans op een externe bijdrage, en ook voor het gebouw voor de maquette hoopt ze geld uit Den Haag en Brus sel binnen te kunnen halen. 'Want zo hebben we ook de eerste fase van de haven gerealiseerd.' In december zal de gemeente definitief besluiten op welke projecten wordt ingezet. ui ar aanleiding van het artikel op de vt wpagina van de vorige Texelse |S Jurant over de 'milieurazzia' op 24 25 september heb ik iets op te "ken. Ik zag bij de controlerende Janties ook Staatsbosbeheer, de 'eniging Natuurmonumenten en tewaterstaat. Hebben die zich wel is gerealiseerd welke milieu- icten zij bewust of onbewust op 3®n terrein hebben begaan? l'vurmonumenten koopt land aan "opende band, maar heeft zij een koongrondverklaring bij deze Uw verworven terreinen? Ik denk Met. Neem de weeltjes langs de Wrsdijk, waarbij zowel Staatsbos beheer als Natuurmonumenten is betrokken. In deze weeltjes zijn di verse landbouwwerktuigen en auto wrakken gedumpt, compleet met accu's, smeerolie etc., vervuilings- klasse 4. De door Natuurmonumenten aange kochte duingronden van Princenhage beJhtten grote hoeveelheden rotzooi die daar gedurende een halve eeuw zijn gestort. Bij de toiletgebouwen van de Recreatiestichting, dus in de duinen van Staatsbosbeheer, zijn auto wrakken begraven, ook met olie, benzine, remvloeistof, etc. Ik kan getuigen aanwijzen die dit kunnen bevestigen. Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer moeten zich ook herinneren dat zo'n 200 autowrakken zijn gebruikt als fundering van het dijklichaam bij de vuurtoren. Ook in de duinen bi| Den Hoorn is een plek waar veel auto wrakken in de grond zijn gestopt Ik moet er bij zeggen dat dergelijke dumpingen de afgelopen 25 |aar niet meer hebben plaatsgevonden. Maar ik wijs er toch op, al was het maar om duidelijk te maken dat met alleen on dernemers verantwoordelijk zijn voor de schade aan het milieu Hielke Bruining, De Koog. DJ Lindo Duvall van Radio 538 ver zorgt zaterdag een zogeheten trance party in discotheek Question Plaza in Den Burg De zaal gaat open om 21.00 uur, het festijn gaat rond 22 00 uur van start. De toegang bedraagt €4,-. Na Texels Belang en de Stichting Natuur en Mens heeft nu ook een grote meerderheid in de raad ver klaard dat Ton Leyen op harders moet kunnen blijven vissen bij de Schorren. Geschrokken van alle commotie liet Natuurmonumen ten, eigenaar van het buitendijkse natuurgebied, maandag al weten dat Leyen 'onder voorwaarden' zijn kleinschalige activiteiten toch nog drie jaar mag voortzetten. Maar volgens de raad mag hij helemaal niet worden belemmerd. 'Natuurmonumenten moet met tor nen aan de gemaakte afspraken. Als ze nog een stap verder gaan, worden misschien ook nu nog toegankelijk gebieden straks afgesloten voor be zoekers Dat zei Maria van der Spek (WD) dinsdag in de vergadering van de raad, in reactie op een motie van Texel Belang. In die motie stond dat de gemeente Texel Natuur monumenten erop moet wijzen dat het beëindigen van de visserij door Ton Leyen bij de Schorren niet in overeenstemming is met gemaakte afspraken Eén van die afspraken is dat Natuurmomenten er in 1987, bij aankoop van de Schorren, akkoord mee is gegaan dat 'het eigendom beperkt kan zijn door rechten van anderen op de zaak krachtens zake lijke rechten als vruchtgebruik' Texels Belang meent dat die zinsnede betekent dat Ton Leyen er mag blij ven vissen, aangezien hij dat al ver vóór 1987 deed. Alfred Schaatsen- berg (PvdA) zei ervan overtuigd te zijn dat niemand zo zuinig is op de natuur als Leyen. Ook Jan Koolhof (CDA) liet soortgelijke geluiden horen. Alleen GroenLinks stemde tegen de motie Fractievoorzitter Arthur Oosterbaan vertelde aanvankelijk ook in de veronderstelling te zijn ge weest dat Natuurmonumenten oude rechten schond. Later besefte hij echter dat er sprake is van een 'in terne juridische aangelegenheid', tussen een eigenaar (Natuur monumenten) en een gebruiker (Leyen) Van het argument van Texels Belang dat de deelnemende landen van de Waddenconferentie in Esbjerg hebben afgesproken het 'kleinscha lig historisch medegebruik' te eerbie digen, hoeft Natuurmonumenten zich van GroenLinks weinig aan te trek ken. 'Het gaat hier om een particu liere instelling en die heeft het recht daar een andere visie op te hebben Oosterbaan opperde dat Natuur monumenten wellicht een goede re den heeft om zich zorgen te maken. 'Het is een gegeven dat de visstand in de Waddenzee achteruit gaat.' Toen anderen na die opmerking in hoongelach uitbarstten, haastte het GroenLinks-raadslid zich te zeggen dat hij daarmee met wilde beweren dat Leyen daar schuldig aan is. Het college beloofde bij monde van burgemeester Geldorp de motie te zullen uitvoeren en zich hard te ma ken voor de rechten van Leyen. Wel zijn b en w van plan een eigen onder zoek in te stellen, om vast te stellen of Natuurmonumenten inderdaad ju ridisch ontoelaatbaar handelt. Ton Leyen heeft inmiddels laten weten de ontwikkelingen af te wachten en voorlopig met op het nieuwe voorstel van Natuurmonumenten in te gaan. Toen Cor Rutten als lid van de Dans groep Oude Dansen een of zeven ge leden een danspartner nodig had, ging hij ijverig op zoek Hij vond Duwie Reij. Dat het niet bij dansen alleen bleef, bleek woensdagmiddag, toen hij in hef huwelijk trad met zijn danspartner. Reden voor de overige leden van de dansgroep om in hun historische kostuums een ereboog te vormen op de trappen van het raad huis. (Toto G&&Q Ttmm&rrmni Dankzij contacten die enkele leden onderhouden met dansers uit Zee land, werd de Dansgroep Oude Dansen onlangs door folklore- dansgroep Medioburgum uitgeno digd deel te nemen aan een inter nationaal volksdansweekend op Walcheren. Andere aanwezigen waren het Franse Le Vlec et l'Ensemble Artistique Chambly Folk, de Trachtengruppe Kerns uit het Zwitserse Opwalden en 't Over schotje uit Lochem. Na de ontvangst op vrijdagavond, vertrokken de groepen zaterdag morgen in optocht naar de Karolingenburcht in Oost-Souburg, waar onophoudelijk op twee lokaties werd opgetreden. Omdat tezelfdertijd de najaarsmarkt werd gehouden, was er veel publiek op de been, dat tussen het dansen door kon genieten van het Westkapels Dameskoor en de Ruiterstad Singers, 's Avonds werd in de feesttent opgetreden, wat, mede door de verschillende kos tuums, een groot spektakel werd. Na het afsluiten van de show werden ballroomdansen gedanst. Tijdens de kerkdienst van zondag werd aan de deelnemende groepen een certificaat aangeboden, waarop de dank van de organisatie werd uit gedrukt. Als dank voor het welslagen van het festival werd een boom ge plant in Israël. Na de lunch werd nog eenmaal opgetreden op de boulevard in Vlissingen, waarna de thuisreis werd aanvaard. (Advertentie) Staatsbosbeheer gaat Texelse boeren nadrukkelijker inschakelen bij het opvangen van rotganzen op Zeeburg. De aankomende pensio nering van beheerder Martin Eelman maakte beraad nodig over de manier waarop het reservaat wordt beheerd. Tijdens overleg met de WLTO bleek het mogelijk om afspraken te maken met boe ren die nu al delen van het reser vaat gebruiken in de periode dat de rotganzen elders vertoeven. VOF Van der Star, VOF Melkvee bedrijf Eierland, Fa. Rutten en VOF De Tijd moeten er voor zorgen dat in de herfst op Zeeburg 'de tafel voor de rotganzen gedekt staat', om zo gedu rende herfst, winter en voorjaar het afgesproken percentage van de op Texel aanwezige rotganzen in het re servaat te kunnen opvangen. Doel is te voorkomen dat rotganzen zich in weilanden elders op het eiland aan het gras te goed doen Het gewenste beheer werd afgesproken in de graslandcommissie, bestaand uit ver tegenwoordigers van Staatsbos beheer, WLTO en Dienst Landbouw voorlichting De afspraken tussen Staatsbos beheer en de vier pachters zijn vast gelegd in een overeenkomst voor vier jaar. Tot de bijzondere bepalingen behoort dat in de herfst 25 procent, in de winter 15 procent en in het voor jaar 70 procent van het aantal op Texel verblijvende rotganzen moet worden opgevangen. Om het gras land hiervoor geschikt te maken, moet jaarlijks gemiddeld vijf hectare grasland vernieuwd worden Hierbij wordt na een jaar aardappelteelt nieuw grasland ingezaaid. Voor de boer wiens perceel hiervoor aan de beurt is, is 'compensatiegrond' gere serveerd. De graslandcommissie be paald welk perceel hiervoor aan de beurt is. De totale oppervlakte van Zeeburg is 100 hectare. De pachters moeten aan het begin van het groeiseizoen door Staatsbosbeheer betaalde kunst mest strooien en als de grasland commissie dat nodig vindt voor de komst van de rotganzen nog eens voor eigen rekening strooien. Staats bosbeheer betaalt zo de mest voor het gras dat de rotganzen hebben opgevreten en de boeren voor het gras dat hun eigen vee verteerde. Het Kerkplein in Oosterend en de Oesterstraat vanaf het Kerkplein tot de Achtertune zijn tijdens de zaterdag te houden visrookwedstrijd afgeslo ten voor alle verkeer. Doorgaand ver keer wordt verwezen naar de Mulder straat; het centrum van het dorp is te bereiken via Achtertune of Koete- buurt en Kerkstraat. De afsluiting duurt van 10.00 tot 17.30 uur. ■en parels, maar wel zes ambiti- ze 'hoofditems' op en rond de iven van Oudeschild, die het serdorp beter op de kaart moe- zetten. Nadat de zogeheten mkbordcommissie er in het jpste geheim lang over had ver- derd, mocht het dorp lensdagavond in dorpshuis 't Itje kennisnemen van het voor- igftige plan voor de invulling van de >r<|ven. Wethouder Eelman bena- ukte dat het een 'tussenstand' trof. Blikvangers zijn een groot bouw voor de maquette van de xelse Rede, waarvoor het terrein n het Bolwerk als 'zoekgebied' is getekend. Beeldbepalend is ook grote windmolen ten noorden n de passantenhaven. toeristische aantrekkingskracht i het dorp verhogen, de cultuur- torie beter benutten, versterking de lokale economie en de •keerproblemen oplossen, waren elstellingen die de klankbord- mmissie zich had gesteld voor rea- itie van de 'tweede fase' van de -en. Randvoorwaarden zijn dat de anderingen moeten passen bin- n Oudeschild en dat ze een verbe- mg voor het milieu betekenen. De mnenmakers lopen op eieren. De ulling van de haven is een teer derwerp, zeker doordat de dorps- mmissie in een eerdere fase was passeerd en de 'parels' van Bu- iu Striking vorig jaar door het dorp i tafel werden geveegd. Een en- ête maakte duidelijk dat een meer- rheid van de bevolking 'qeen pop- quette van de Texelse Rede, dat een omvang krijgt van 22 bij 6 meter. Be halve het schaalmodel van 18 bi| 4 meter is er ook ruimte voor een ten toonstelling over onderwater- archeologie. Volgens de klankbord groep is het terrein aan het Bolwerk de meest aangewezen plek, omdat de bezoekers die de maquette bekij ken daar net over de rand van de dijk de zee kunnen zien. Gesproken werd over een 'zoek gebied', een exacte plek is nog niet gekozen Met name bewoners van dit deel van Oudeschild zagen de plek met zitten. Gewezen werd op de fraaie geveltjes aan de De Ruyterstraat, die aan het zicht zou den worden onttrokken. 'Moet mijn huis verdwijnen?', vroeg mevrouw Van Sikkeleras zich af. Volgens Hans Hartman van Grontmij, het bureau dat het project begeleidt, is dat niet het geval. Dat het met de hoogte van het gebouw wel mee zal vallen, bleek ook uit een ontboezeming van dorps voorzitter Koos Zegers 'Vanuit het slaapkamerraam van mevrouw Van Sikkeleras kun je precies de zee zien.' Volgens Martha Witte en Bert Koning, die zich baseerden op de enquête, zou het gebouw teveel de skyline van het dorp gaan bepalen. Omdat Oude schild zich tegen zo'n gebouw op de oude haven of in de buurt van het dorp had uitgesproken, droeg het tweetal de zogeheten noordlocatie aan als alternatief. Anderen opperden een plek langs 't Skillepaadje, bij de Asfaltmolen of op de Schans Maar logistiek gezien is het volgens de wethouder gewenst dat de maquette het tweede deel (deel van Oudeschild en hoofdthema marine) is nog in aan bouw en komt naar verwachting in het najaar van 2003. Voor de bouw van het derde en laatste deel (rest van Oudeschild en hoofdthema Europese handel) moet nog financiering wor den gevonden. De kosten zijn een kleine €200.000,-. 'Parkeren en meer' Beeldbepalend is ook de hoge wind molen met uitkijkpost ten noorden van de passantenhaven, die, in com binatie met een bezoekerscentrum over het thema «duurzaamheid een trekpleister moeten worden. Tegen standers van windenergie mengden zich in de discussie. (Meer over deze windmolen staat in een artikel elders in deze krant.) Ronduit ambitieus is ook het item 'parkeren en meer'. Dit behelst een plan om op de plek van de olieopslag van RAB, de gebouwen van Texdok en eventueel groothandel Texgro aan de Vlamkast een soort parkeergarage te bouwen, met daar onder bedrijfsruimtes en op de bo venste verdieping woningen. Het gaat om een voorlopig plan. om hoe veel woningen het gaat en van welke prijsklasse ze worden, moet nog wor den uitgewerkt. Een item dat minder prestigieus is en bedoeld voor kinde ren van toeristen en uit Oudeschild, betreft de waterspeelplaats, die in het tussengebied tussen de werkhaven en de passantenhaven is ingetekend. Verder wordt nagedacht over een overdekte Texelse markt, waar lokale producten aan de man worden ge bracht. Het parkeerterrein bij snacbar

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5