'Boeren hier gewend om ie discussie aan te gaan' Wielrenner Erwin Goënga oltooit Ronde van Toscane 65-jarige buschauffeur in de bloemetjes Doornbos onder indruk van Texelse yat ik zeggen wou... Slecht verlicht andbouwverkeer B&B ingetrokken in voormalig pand Staatsbosbeheer Bezuinigingen TEXELSE yCOURANT landbouw Lichte beroerte na val in gat MOtif" 5iS?iw flCW/KCRL" 2a>.Sj0vii tw s je met boeren op Texel praat, n merk je dat ze meer dan elders wend zijn om te discussiëren ■t mensen van buiten de land- uw. Ze staan open voor zo'n dis- ssie, presenteren zich beter en .ten hoe belangrijk het is voor de idbouw om die dialoog te voe- i. Daar kunnen veel van hun col- la's in Nederland heel veel van en.' Lovende woorden van rard Doornbos, voorzitter van 0 Nederland, aan het adres van ondernemers op het eiland met e het hoofdbestuur van de idbouworganisatie dinsdag een ïdgang over het eiland maakte, verlieten het eiland met elk een II tarwebrood. ■Ike gevolgen ondervinden onder- mers uit de landbouw van het toe- ne, plattelandsvernieuwing en luur- en landschapsbeheer? De (else WLTO-voorzitter Jaap Hin zei zijn toespraak eerder deze week Ibij alle aandacht voor plattelands- nieuwing het voorbestaan van de arische sector dreigt onder te Beuwen Maar hoe zit het in de iktijk? De LTO-bestuurders, die or chauffeur Jos Slikker van (eltours over het eiland werden reden, konden het dinsdag uit de md van de boeren zelf vernemen, eerste stop werd gemaakt bij eve Axel van de familie Van Heer- iarden aan de Vuurtorenweg. Een mengd bedrijf, waar akkerbouw, esvee, bloembollenteelt en recrea- voor inkomsten zorgen. Een ty- ch familiebedrijf, dat al vier gene- les lang in handen is van de familie b Heerwaarden en dat Johannes 1 januari van zijn ouders Jan en me overnam. Hoeve Axel omvat 55 dare eigen grond, met nog 14 hec- eland dat wordt bij gehuurd. De 19 ttare pootaardappelen genereren meeste inkomsten, daarnaast den suikerbieten en graan ge- iid. De bedrijfsopvolger sprak over rsen en bedreigingen. 'Een hoog- ardig product, dat kan worden af- everd op het moment en de ma- i waarop de afnemer dat wil', Khreef hij de kansen. 'Maar de hoge grondprijzen staan een uitbrei ding van het bedrijf inde weg.' Op het bedrijf worden zo'n 90 stuks mestvee gehouden, waarvoor recentelijk een nieuwe, moderne stal werd ge bouwd 'De stieren zijn een goede aanvulling. De mest kunnen we goed gebruiken op deze lichte grond.' Door de zelfgeteelde tarwe te pletten, kan de helft op krachtvoer worden be spaard Ook de lage kosten voor het afzetten van mest, noemde Van Heer waarden een positieve factor. Bedrei gingen zijn er ook, zoals het markt beleid van de Europese Unie. 'De vleesveehouderij staat de laatste ja ren onder druk.' Op hoeve Axel wor den ook zo'n zeven hectare narcissen geteeld. De investeringen in deze jongste tak zijn gering, omdat de meeste machines toch al op het be drijf aanwezig zijn en geschikte grond voldoende voorhanden is. 'Lage kos ten dus.' De schaalvergroting in de teelt, die een neerwaartse druk op de prijzen geeft, vormt een negatieve factor. Recreatie De recreatietak vormt voor de Van Heerwaardens een 'leuk extraatje' 'De viersterrenbungalow wordt goed verhuurd, maar de maximaal toege stane zeven kampeerplaatsen is te weinig. Verder zijn de belangen van een modern agrarisch bedrijf en een kampeerder verschillend.' De hoop van de ondernemer is erop gevestigd dat de gemeente het kamperen bij de boer zal verruimen. Een zó veelzijdig bednjf maakt dat hij zich als onder nemer in veel zaken moet verdiepen. 'Ongeveer de papierwinkel van een normaal bedrijf keer vier. Maar we zijn wel in staat het bedrijf modern te houden en een goed resultaat te be halen.' Van Heerwaarden senior roemde de recreatie op het eiland. 'Die zorgt er voor dat we een prima wegennet en bootverbinding hebben, waardoor wij onze producten op een goede manier kwijt kunnen. En denk eens aan de werkgelegenheid. Wat zou De Cocksdorp zonder recreatie zijn? We beschikken over een nieuwe school, een groot en modern dorpshuis en een levendig dorpsleven. De moge lijkheden zijn ongekend, ook voor ons bedrijfOok Van Heerwaarden senior zag bedreigingen voor hoeve Axel. 'Het Masterplan Water heeft veel goede kanten. Maar we moeten wel omzichtig met het zoete water om gaan. Staatsbosbeheer is bezig om aan de noordkant van de Slufter, ten westen van ons bedrijf, enkele dijk jes weg te halen, zodat de invloed van het zoute water groter wordt. En ten oosten van ons kijken plannen makers of het watergemaal kan wor den geplaatst. Daarbij zal de Rogsloot. de boezem van onze pol der, worden afgescheiden. Hierdoor zal enige verziltmg plaatsvinden. Als het zoute water aan twee kanten een kans krijgt, is dat voor deze hoek van Texel, waar vier landbouwbedrijven proberen een boterham verdienen, een bedreiging.' Volgens Jaap van Groenigen van SBB zijn de zorgen van Van Heer waarden over het doorsteken van de dijkjes in de Slufter met terecht. 'Het gaat om hele lage dijkjes. Rijkswater staat heeft er flink aan gerekend en zegt dat het geen enkel effect heeft op de agrarische structuur op het ei land.' Inzake de angst voor verzilting van de Rogsloot, laat Jan Steenis van Waterschap Hollands Kroon des gevraagd weten, dat voordat er ook maar iets wordt gewijzigd een uitge breid onderzoek naar nut en nood zaak van eventuele aanpassingen zal worden gedaan. 'Bij dat onderzoek worden zowel natuurbeheerders ais boerenorgamsaties betrokken. Men moet zich realiseren dat óók als we mets doen er verzilting optreedt. We moeten met elkaar kijken waar verbe teringen kunnen worden aange bracht. De landbouwers moeten in de toekomst kunnen blijven boeren zo als ze dat nu doen.' Natuurboer Natuurboer Hans Stark van de Zand dijk in Eierland was de tweede boer die het LTO-bestuur verslag deed over zijn bednjf. Het duinlandschap dat hij tussen De Koog en de Slufter pacht, strekt zich uit over 210 hec tare. Hij houdt er schapen en mest- "ult"rr Bullen rcruniu,^vikli|UKrJ -.ml. irjM,,- 'i alle dagen op de motor van De cksdorp naar de boot en terug. Ik 'kop onregelmatige tijden, dus de !keer rij ik met licht en de andere fihet wat minder zicht. Nu rij ik 'avond naar huis en kom weer "s een paar landbouwvoertuigen I8". Het was nog een klem beetje 'ell9 ook en dan schrik ik toch le- 18 keer weer van de verlichting of ®n'i|k het gebrek aan verlichting van de agrarische weggebruikers. Ik heb vorig jaar november van zeer dicht bij kennis gemaakt met een tractor met aanhanger. De verlichting voldeed aan de wettelijke eisen, maar dwars over de Pontweg staand was het geheel met of nauwelijks zicht baar. Tien maanden later heb ik nog steeds last van de lichamelijke gevol gen. Ik kwam vanavond tot de ont dekking dat het 'tussen de oren' ook nog met honderd procent is. Er wor den aan de verlichting van landbouw voertuigen geen extreme eisen ge steld. Is het erg veel gevraagd ervoor te zorgen dat die paar lampen op een tractor het doen? Een knullig lampie voorop in de avond Is echt onvol doende. Rondrijden met de werk- lichten, om het achterop komend ver keer bij te lichten, is niet echt prettig. Afvallende lading is ook zo iets. Er lagen de afgelopen week genoeg aardappels op de rotonde om mij en de mijne een paar weken te kunnen voeden. Prut en klei zorgen er wel voor dat ik mijn snelheid in de bocht ernstig moet beperken, leder nadeel hep zijn voordeel, heb ik Johan C. wel eens horen zeggen. Maar bij wie ligt de aansprakelijkheid als ik onderuit ga? Heren en dames agrariërs, let op uw zaak. Niet alleen voor uw veilig heid, maar vooral voor die van mij! Remko S. Klein, De Cocksdorp Kinderen van de Strijbosschool juichen om hun 65-jarige chauffeur Sleme Dijkshoorn, die tussen de armen door linksachter de bus nog net is te zien. (Foto Gnrort) Timmerman) Al vijf jaar lang brengt Sieme Dijks hoorn 's morgens leerlingen uit alle hoeken van de Eierlandse polder naar de Strijbosschool in Midden-Eier- land. En 's middags rijdt hij de bus weer net zo enthousiast naar huis. 'Wat zouden we zonder ome Sieme moeten beginnen', zeggen ze in Eierland. Toen hij de kinderen dinsdagmorgen bij het schooltje af zette, wachtte de vrijwillige chauffeur een feestelijke ontvangst Die dag werd hij namelijk 65 jaar, reden voor de schooljeugd hem eens uitgebreid in de bloemetjes te zetten. Vele ca deaus en gedichten waren zijn deel en toen vertegenwoordigers van de plaatselijke pers het feestvarken en kele vragen stelden, had hij daar ei genlijk geen tijd voor. 'Want binnen zijn ze de taart aan het aansnijden en dat wil ik toch niet missen.' Hij wilde nog wel even kwijt dat hij over afzien bare tijd de beschikking krijgt over een nieuwe bus en dat hij nog lang met van plan is met het chauffeurs- werk te stoppen. B&B Van der Vis en Den Boer heeft het voormalig pand van Staatsbos beheer in Den Burg overgenomen. Tien medewerkers verhuisden vo rige week naar het adres aan de Abbewaal, schuin tegenover het kantoor van de accountants en adviseurs. Met de extra werkruimte wil B&B een eind maken aan het ruimtegebrek voor haar personeel. Het bedrijf werkt al geruime tijd aan het realiseren van een nieuwe kantoortoren naast het huidige pand. Doordat de vergun ningverlening daarvoor vertraging heeft opgelopen, zag het bedrijf zijn ruimtetekort toenemen. 'Toeval be staat niet, maar sommige dingen ko men precies op tijd', zegt Maarten Jeroen den Boer van B&B. Staats bosbeheer verliet in mei haar 'bunker' aan de Abbewaal voor een nieuw onderkomen aan de Emmalaan in Den Burg. B&B heeft het gebouw in middels omgedoopt tot 'het bos'. Het voormalig pand van Staatsbosbeheer is in gebruik genomen door overburen B&B van Astrid van der Vis en Maarten Jeroen den Boer. (Foto Jeroen van Hattumi Doordat tien medewerkers naar het nieuwe pand zijn gegaan, konden de fiscalisten die in het B&B-kantoor aan de Elemert zaten, weer verhuizen naar de Abbewaal. 'Alle klanten kun nen nu voortaan weer hier in het kan toor terecht.' In het voormalige ge bouw van Staatsbosbeheer worden geen klanten ontvangen. Het pand aan de Elemert blijft in gebruik bij B&B. Medewerkers van het bedrijf hielpen vorige week mee bij het verhuizen van de spullen. Het overbrengen van de dossiers moest zeer secuur ge beuren Den Boer: 'Je tekent het af als er iets de deur uitgaat en je tekent het ook weer af als het op de plaats van bestemming is.' De medewer kers zijn volgens hem tevreden met de nieuwe werkruimte. 'We zijn ook blij dat we nu extra parkeerplaatsen hebben.' de eerste dag leek het erop dat moest afstappen. Ziek zat wiel- mer Erwin Goënga uit Den Burg ivonds in zijn hotel. De ploeg- ling had er een hard hoofd in dat de volgende dag nog zou star- i De 19-jarige Goënga stapte iter weer op de fiets en wist de lige vijfdaagse Ronde van icane (voor elite en neo-ama- rs onder de 27 jaar) te voltooien. Goënga, die kortgeleden van i Burg naar Krommenie verhuisde zich volledig op het wielrennen te inen richten, was de ronde in Ita- =en van de belangrijkste koersen Jrhij dit seizoen zijn pijlen op had icht. Hij rijdt dit jaar voor het eerst feneo-amateurs. Vorig jaar zat hij Jbij de junioren. De Texelaar rijdt de WIN-formatie (stichting ilerinstituut Noord-Holland), die irtkomt uit de wielervereniging 3, waar hij al een paar jaar bij was igesloten. de eerste etappedag leek het mis laan in Toscane. Goënga: 'Ik had lehoord dat er hard zou worden eden. maar het ging erg hard. Er en jongens bij die tijdens deze de hun selectie voor het WK in der veilig wilden stellen.' Ziek, der eetlust en met hoofdpijn dht hij de avond na de eerste ipe door. Een van zijn vijf ploeg- loten had toen al moeten afhaken, dat hij te laat binnen was geko- 1 'De ploegleiding dacht op dat ment dat het met mij ook niks sr zou worden. Maar ik heb die btgoed geslapen en ik ben toch I' opgestapt. In het begin was ik I wat verzwakt, maar daarna Ide ik me elke dag sterker wor- dagen lang was het keihard fiet- Erwin Goënga sen. Vooral de Italiaanse ploegen hielden het tempo hoog. Demarreren op vlakke stukken was er niet bij en in de bergen was het soms 'een kwestie van overleven'. Goënga reed meestal mee in de laatste of de een- na-laatste groep om in ieder geval op tijd binnen te zijn. Bij de vierde en vijfde etappe liet hij zich meer van voren zien. Ontsnappen was er ech ter met bij. 'Er werd continu vijftig ki lometer per uur gereden. Er waren jongens die hun belangen moesten beschermen.' Van de 174 renners die waren gestart, reden uiteindelijk 120 mensen de ronde uit. Goënga ein digde als 115e. In het zogeheten Giovanni-klassement voor renners uit het geboortejaar 1982/1983 be haalde hij de twintigste plaats. Naast Italianen, deden onder andere Duit sers, Zwitsers, Slovenen, Polen en Oekrainers mee aan de Ronde van Toscane. Eerder dit seizoen deed Goënga mee aan de Ronde van Soan l'Oire (een vierdaagse ronde in Frankrijk) en startte hij in de Ronde van Guadaloupe, een eiland in de Caraïben. Daar moest hij na twee dagen echter afstappen. De ronde in Frankrijk reed hij uit. 'Maar dat was ook een lichtere ronde dan bijvoor beeld Toscane.' In eigen land be haalde hij dit seizoen onder meer een achttiende plaats bij de Westfriese Dorpenomloop. De Ronde van Lim burg sloot hij af met een 45ste plaats. Voor dit seizoen staan verder geen grote koersen meer op het pro gramma. 'Op zondag 8 oktober doe ik nog mee aan de Grote Prijs Wielerrevu bij Ni|megen en op zater dag 7 oktober is er een NK criterium in Assendelft.' Ook het NK ploegen tijdrit staat op het programma. Goënga woont sinds kort in Krommenie, waar hij werkt in de fietsenzaak van Dirk Visbeek, één van de sponsors van de WIN-formatie. Door zijn verhuizing wil hij zich beter op zijn sport kunnen richten. 'Vrijdag en maandag was ik anders standaard aan het reizen Soms konden we met de ploeg onderweg niet eens een hapje eten, omdat ik de laatste boot nog moest halen. Ik hoop er nu wat meer rust in te kunnen brengen.' Goenga, die al meer dan tien jaar bezig is met wielrennen, richt zich op een bestaan als profwielrenner. 'Ik wil het graag worden, maar dan moet het ook wel allemaal meezitten. Ik wil graag een nette beroepsrenner wor den. Ik zit op schema.' Volgend jaar wil hij zich verder ontwikkelen naar een renner die zich meer voorin laat zien bij koersen. 'Ik wil constanter gaan rijden en een vaste waarde worden voor mi|n team.' VRIJDAG 13 SEPTEMBER 2002 VERVOLG VAN PAGINA 1 Als ook het exploitatietekort op de bouwleges worden meegerekend, is het gat in de begroting eigenlijk een miljoen euro. Maar ervan uitgaande dat de raad erin toestemt om de bouwleges kostendekkend te maken, wat €250.000,- aan extra inkomsten oplevert, vervalt dit bedrag. Het zou onder meer betekenen dat voor principeverzoeken kosten in rekening worden gebracht. De vraag hoeveel er voor kleine en grote projecten moeten worden betaald, zal onge twijfeld veel discussie opleveren. Toeristenbelasting Gekeken wordt ook of andere vor men van dienstverlening door de ge meente, zoals afgifte van rijbewijzen, dienstverlening op het strand, wegen en rioolbeheer en andere zaken, kostendekkend moeten worden ge maakt. Met name het beheer van 21 kilometer strand vormt met €400.000.- een flinke onkostenpost. Het betreft schoonhouden, de reddingsbrigades, rolmatten, etc. 'Vergeleken met andere gemeenten maken we veel kosten aan het strand', becijferde de burgemeester, die zinspeelde om hiervoor de toeristenbelasting als doelheffing te benutten. Om de vier ton tot nul te reduceren, zou die zes tot zeven eurocent moeten worden verhoogd.' De vaststelling van die verhoging zal in overleg gebeuren met de toeris tische sector, beloofde de burge meester. Echter met eerder dan in november, wat voor het drukken van folders met de tarieven van de toeristenbelasting wat aan de late kant is. Een 66-jarige Texelaar die in de nacht van zondag op maandag op het ter rein van Sint Jan in een gat van on geveer een meter viel. is in het zie kenhuis opgenomen met een lichte beroerte. De toedracht van het onge val is onbekend. De man werd maandagochtend gevonden door een voorbijganger. Zijn aandacht werd getrokken door het slachtoffer zelf, die zich niet op eigen kracht uit zijn benarde positie kon bevrijden. Volgens een familielid van het slacht offer stonden er geen hekken rond het gat, maar een woordvoerder van het bedrijf dat het lasgat voor werk zaamheden had gegraven, spreekt dit tegen. 'Het stond rondom in de hekken.' Volgens de politie waren er linten gespannen rond het gat. Het slachtoffer maakt het naar omstan digheden goed Mevrouw Van Heerwaarden Imiddengeeft In de stal van hoeve Axel tekst en uitleg aan onder meer LTO-voorzitter Gerard Doornbos Itweede van links), iXoro Ovrvd rimmtrmoni vee, op basis van een contract van 20 jaar met SBB. 'Dat heeft wel wat voe ten in de aarde gehad. Het is een heel extensieve en arbeidsintensieve ma nier van boeren. Daar moet geld bij en daarom staat er een vergoeding tegenover. Er is een bedrag uitgeko men waarover we vijf jaar hebben gesteggeld en dat eigenlijk nog aan de lage kant is.' Van Groenigen gaf aan dat het budget van SBB geen hogere vergoeding mogelijk maakt. Maar de LTO-bestuurders vonden dat gezien de beperkingen deze vorm van natuurbeheer beter moet worden gewaardeerd. De gewetensvraag of Stark liever re gulier boer zou zijn of dat hij de voor keur geeft aan het natuurboeren, liet hij in het midden. 'Ik ben hiermee opgegroeid en zit nu eenmaal in dit schip en roei met de riemen die ik heb. Het is een geweldig mooi ge bied, één van de mooiste gebieden van Nederland, en een prachtige ma nier van boeren. Maar als ik met men sen hier hoog op de duinen sta te kij ken naar de natuur, dan zeg ik ook: "Kijk eens een keer de andere kant op. Het cultuurlandschap met z'n bonte akkers is ook prachtig." Als positief omschrijft hij de zekerheid van een beheersvergoeding en de lage grondprijzen. 'Aan de andere kant zit ik ook aan de beheers vergoeding vast. Nu de vleesprijzen ronduit slecht zijn, merk ik dat in mijn portemonnee. Ik heb niet veel moge lijkheden om uit te breiden. Door er wat loonwerk naast te doen. kan ik het inkomen op peil houden. Hoe dat met een eventuele opvolging gaat, moet nog maar blijken.' Verder werd een bezoek gebracht aan schapenbedrijf De Waddel van de familie Bakker op de Hogeberg, waar Piet Bakker wees op de beper kingen die het tuinwallenlandschap van de Hogeberg voor de bedrijfs voering heeft. Op Gerardus Majella in de Prins Hendrikpolder gaf vennoot en waterschapsbestuurder Geert Timmer uitleg over het Masterplan Water en de knelpunten en de moge lijkheden die de waterhuishouding op Texel biedt. Vernieuwing De toekomst van de landbouw op Texel bleef dinsdag met onbespro ken. Vaak vielen de termen plattelandsvernieuwing en 'verbrede landbouw', waarmee wordt gedoeld op boerenbedrijven die op een an dere wijze dan de traditionele een inkomen verwerven. Voorbeelden zijn zuivelboerderij Sint Donatus, kaas boerderij Wezenspyk, schapen boerderij De Noordkroon en de zelf- pluktuin. In guldens uitgedrukt hebben ze een geschatte omzet van vijf miljoen, terwijl de totale omZet in de landbouw 120 miljoen gulden be draagt. Uitkomst van de discussie tussen de landbouwers en de be stuurders was dat de genoemde be drijven succesvol zijn en een waarde volle toevoeging en een onderdeel van de plattelandsvernieuwing. Maar conclusie was vooral: deze wijze van ondernemen is niet hét antwoord voor de toekomstige landbouw op het eiland, want als er meer van der gelijke bedrijven komen, wordt de spoeling te dun. Half brood Animator Arnold Langeveld om schrijft het bezoek van het LTO-be- stuur als waardevol. 'De lijnen met het hoofdbestuur zijn kort, we kregen zelfs het persoonlijk telefoonnummer van Doornbos.' De voorzitter keert 23 oktober terug naar het eiland voor een lezing. Ter afsluiting kregen de 31 bestuurders allemaal een half tarwe brood De gift vormde een ludiek pro test tegen de vergoeding die de Texelse graantelers ontvangen, die per hectare nog met de helft incasse ren van wat hun collega's in de Groningse kleigebieden krijgen. De Texelaars lopen al jaren vergeefs te hoop tegen deze ongelijkheid. met subsidie op zwemlessen zodra de basisvaardigheden onder de knie zijn. Het komt er op neer dat als een kind kan zwemmen, de lessen wor den gestaakt. Ook komt er een eind aan de bijdrage voor logopedie. Spraakmakend is ook het weg- bezumigen van de in 1999 gestarte Instrumentale Muzikale Vorming (IMV) voor de groepen 5 van de ba sisscholen. Door de subsidie van €23,000,- in drie jaar af te bouwen is het IMV. waaraan dit jaar met uitzon dering van de Kompasschool alle scholen meedoen, gedoemd te ver dwijnen. Ook wil het college ateliers in de verkoop doen, zoals de Verma ning in Den Hoorn en Duykerdam 25. De Historische Vereniging lijkt even min aan de bezuinigingsronde te ont komen. Het college stelt voor de sub sidie van de huur van de ruimte in 'Tusse de Banke' in drie jaar af te bouwen. De subsidie voor de geluidsisolatie van De Lindeboom wordt afgekocht, wat op jaarbasis een besparing oplevert. Gesleuteld wordt ook aan de subsidie op het peuterspeelzaalwerk. Voorgesteld wordt de subsidie in drie jaar met €70,000,- af te bouwen. Dit betekent dat Catalpa de kosten voor het peuterspeelzaalwerk drastisch moet verhogen, wat er toe kan leiden dat mensen er geen gebruik meer van maken. Ook de bijdrage voor de schouwburgreizen naar Den Helder wordt beëindigd. Overigens wijst het college erop dat minima niet door deze bezuinigingsmaatregelen wor den getroffen omdat ze op basis van het minimabeleid voor een bijdrage in aanmerking komen. Ook de onlangs heringevoerde investeringssubsidie voor verenigingen verdwijnt weer. 'Maar ik heb het idee dat veel clubs de laatste jaren al flink hebben geïn vesteerd', aldus Geldorp. Boven op het beoogde bezuinigings bedrag van €750.000.- stelt het col lege voor in 2005 156.000,- extra te bezuinigen. Hiermee kunnen kosten die voortkomen uit het college programma of bepaalde nieuwe wen sen worden gerealiseerd, aldus de burgemeester. Te denken valt aan het landschapsbeleidsplan, of extra kos ten voor kunst en cultuur. Het college houdt wel een slag om de arm, om dat uit de rijksbegroting op Prinsjes dag mogelijk negatieve voorstellen voor de gemeente voortkomen. Mocht dat het geval zijn, dan zal het college nog eens kritisch kijken naar de geambieerde kanjerprojecten, zo als het nieuwe gebouw voor hulpver lening of de plannen met betrekking tot de haven van Oudeschild.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7