Uitzondering M Harry de Graaf 40 jaar Texelse Courant 'Je bereikt kinderen die anders geen instrument aanraken' 2 teso Bezwaren tegen stopzetten IMV-project ■TEXELSE COURANT' \Yat ik zeggen wou... TESO-aandeel op Lionsveiling Bezuinigen TEXELSE'^ COURANT Slik vanger Ruilbeurs Agenda Verdeeldheid over coffeeshop Koken bij SW( BS oud papil Om zijn veertigjarig dienstverband niet ongemerkt voorbij te laten gaan is iedereen van harte welkom o vrijdag 20 september 2002 van 17.30 - 20.00 uur op de receptie gehouden in het Havenrestaurant, Pontweg 3 te Den Hoorn. Directie drukkerij/uitgeverij Langeveld en De Rooij Henk van Wijk DINSDAG 17 SEPTEMBER 2002 'De kinderen zijn erop gaan reke nen dat ze het krijgen. Je ziet het regelmatig terugkomen bij het slot van de week en ook bij de viering van kerst en Sinterklaas zie je in strumenten tevoorschijn komen', zegt directeur Theo Habraken van de Lubertischool in De Koog. 'Dat is toch een uitvloeisel van het IMV- project.' Net als andere school directeur heeft hij veel moeite met de plannen om de gemeentelijke subsidie voor de Instrumentale Muzikale Vorming af te bouwen. 'Er is veel in geïnvesteerd om het pro ject van de grond te krijgen. Ik hoop dat ze bij de gemeente het inzicht krijgen dat dit niet de manier is om te bezuinigen', aldus Habraken. Burge meester en wethouders willen de subsidie voor het project, jaarlijks zo'n €23 000,-, afbouwen naar nul eu in 2005. Volgens directeur Maaike Deckers van de Muziek- en Dansschool (MDT) betekent dat vrij wel zeker het einde van het project. Bii het muziekonderwijs maken de I lingen van de groepen 5 van de basisscholen kennis met een muziek- ii .rument Afgelopen schooljaar deden negen basisscholen mee aan het project. De leerlingen kregen twee keer twaalf lessen op twee verschil lende instrumenten De lessen, ver zorgd door de MDT. werden afgeslo ten met uitvoeringen op school. Het project startte in 1999 om de muzikale vorming van de basisschoolleerlingen te verbeteren. 'In 1994 werd een provinciale subsi die aan de scholen voor muziek onderwijs gestopt', vertelt Deckers 'We zagen daarna het niveau van de muzikale kwaliteit van de kinderen die bij de muziekschool kwamen achter uit gaan.' Met financiële bijstand van de gemeente en de deelnemende scholen werd het IMV-project van de grond getild. Muziekschool, ge meente en de scholen dragen elk ongeveer eenderde deel van de kos ten. De muziekschool schafte in to taal 191 instrumenten aan, die in bruikleen van de scholen werden gesteld. Ook werd een extra docent aangetrokken voor de lessen. 'Ik zou het bijzonder spijtig vinden als het wegvalt', zegt directeur Kor Post humus van Durperhonk en de J.P Strijbosschool in De Cocksdorp en Midden-Eierland. 'Er is behoorlijk in geïnvesteerd om de instrumenten te verkrijgen. Het is ook een verrijking voor de kinderen, vooral in de buiten dorpen. Het slimme van de muziek lessen is dat kinderen die anders met één, twee, drie muziekles zouden nemen, worden gestimuleerd. Het zou een verarming zijn als dat weg valt.' Directeur Leo Annyas van de Jozefschool in Den Burg noemt het betreurenswaardig als het project zou verdwijnen. De Jozefschool deed af gelopen schooljaar voor het eerst mee aan het project. De kinderen vonden het leuk en waren enthou siast. 'We hadden niet anders ver- Het laatste kavel dat zaterdag avond op de Lionsveiling onder de hamer komt, is een TESO-aandeel van ƒ5,-. Hiervan zijn er indertijd 711 uitgegeven. Het was gezellig druk in en rond de schuur van Rab aan de Vlamkast in Oudeschild toen daar zaterdag de kavels werden ingebracht voor de Lionsveiling die komend weekend wordt gehouden. Tussen negen uur 's morgens en één uur 's middag werden in totaal 452 kavels inge bracht (vorig jaar 498), waaruit blijkt dat de belangstelling nog steeds groot is. Veilingmeesters Martin War- naar en Benno Bakker zullen vrijdag 20 september vanaf 19 00 uur 150 kavels veilen en zaterdag 21 septem ber vanaf 16.00 uur 300 kavels. Het aanbod is zeer gevarieerd schilde rijen (van onder anderen Blok van der Velden en Harry Tielemans), auto's - waaronder de Yellow Two van de Harry de Graaf -, fietsen, bagage karren, meubels, een brandkast, an tieke kasten, compressoren, gloed nieuwe takels, houten beelden, munten, antieke gebruiksvoorwer pen, klokken en keurige vouw- HijKIvkI van «lc n^Uie wacht, gezien de verhalen die we al gehoord hadden', aldus Annyas. Deckers is verbaasd over de nieuwe opstelling van de gemeente ten op zichte van het project. 'De gemeente heeft altijd gezegd dat je samen meer kan bereiken. Dan zouden ze dit pro ject juist moeten omarmen Alle kin deren worden nu bereikt. Ook kinde ren die anders nooit een instrument zouden aanraken. Dat kun je alleen nooit bereiken. Je merkt het ook aan de kinderen als ze daarna op de mu ziekschool komen. Ze kunnen al wat met een instrument en vaak hebben ze al een band opgebouwd met een leraar.' De belangstelling is soms gro ter dan het aanbod, waardoor leerlin gen op de wachtlijst komen. De muziekschool is volgens Deckers inmiddels bezig met plannen om het project verder uit te bouwen. Ze wil in de groepen 1 tot en met 4 ook al iets met muzikale vorming doen. In groep 6 zou een vervolg moeten ko men op de muzieklessen. Deckers wil zich niet neerleggen bij de gedachte dat het eind van het IMV-project mogelijk in zicht is. De muziekschool heeft woensdag overleg met de scholen over de ontstane situatie. Deckers wil zich ook geen zorgen maken over de 191 instrumenten. 'Ik weet met wat we ermee zouden kun nen doen, maar ze bliiven zeker niet ongebruikt in de kast staan. Ik ga daar ook niet vanuit. Ik ga er vanuit dat we gewoon doorgaan met het project.' caravans. Zaterdagavond wordt als laatste een TESO-aandeel van ƒ5.- geveild. Alle kavels zijn via internet te zien op website: www.lionstexel.nl. Op deze site is ook andere informa tie over de veiling te vinden. De kavels bezichtigen kan op donder dag 19 september tussen 19.00 en 22.00 uur en voorafgaand aan de veiling. Vrijdag 20 september vanaf 17.00 uur en zaterdag 21 september vanaf 14 00 uur. Bezoekers kunnen parkeren op het parkeerterrein nabij De aankondiging van de bezuinigingsvoorstellen van het col lege b en w van €750.000.- in de Texelse Courant van vrijdag 13 sep tember. getuigt van een gebrek aan visie. Met enige trots vermeldt burge meester Geldrop hoe de ambtenaren met op hun budget zijn gaan zitten, maar kritisch naar hun eigen uitgaven hebben gekeken Ik denk dat hier een ernstige denkfout wordt gemaakt. Dit wekt de indruk dat het om een efficiencyvraagstuk gaat binnen het gemeentelijk apparaat. Ambtenaren kijken binnen de eigen werk processen waar aan efficiency ge wonnen kan worden en dus bezui nigd. Dit zou mijns inziens een luiste interpretatie van de opdracht zijn geweest en lovenswaardig. De amb tenaren hebben echter een andere opdracht uitgevoerd. Namelijk: welke door de gemeente gesubsidieerde voorzieningen kunnen we geheel of deels schrappen? De ambtenaren zijn weliswaar verantwoordelijk voor de uitvoering van beleid dat door de raad wordt vastgesteld, maar dienen geen inhoudelijke uitspraken te doen over welke te subsidiëren activiteiten al dan niet maatschappelijk relevant zijn. De ambtenaren worden geacht buiten deze partijpolitieke arena te blijven. Politieke besluitvorming is een taak van de raad en het college. Dat b en w een prominente rol aan haar ambtenarenapparaat toekennen is duidelijk, maar getuigt van weinig visie. Dat b en w de raad gebrek aan initiatief verwijten, doet daar niets aan af. Dit riekt eerder naar het afschui ven van de verantwoordelijkheid. In het artikel is geen spoor te beken nen van een samenhangende visie op de toekomst. Daardoor komt elke bezuinigmgskeus die in het artikel genoemd wordt uit de lucht vallen. Welke visie is er bijvoorbeeld op Wel zijn? Waarom dient Welzijn voor een derde deel op de draaien voor de totale bezuinigen? Welke waarde wordt gehecht aan kwaliteit en duurzaamheid? Welke prioriteiten worden daarbij gesteld? Op welke manier worden bestaande voorzie ningen geëvalueerd en met welke maatstaven? Gezien de bezuini gingskeuzes die gemaakt worden, opmakende uit het artikel, lijken bo venstaande vragen niet beantwoord te zijn. Ik hoop dat de raadsleden wakker worden en een strategische dialoog aangaan met elkaar en met het college. Dat daarbij het totale systeem van de overheid en het ex terne pakket aan gesubsidieerde voorzieningen in samenhang onder werp van gesprek is, lijkt mij noodza kelijk. Alleen vanuit een gezamenlijk geformuleerde visie door de raad en b en w bestaat de kans dat er wel overwogen keuzes worden gemaakt. Want dat er keuzes gemaakt moeten worden, is duidelijk. Als je de omge ving en de complexiteit waarbinnen keuzes gemaakt dienen te worden met overziet (en zo lijkt het), zorg dan dat je die kennis en know-how zo snel mogelijk ergens vandaan haalt. Trots, angst en afschuiven van de last zijn slechte raadgevers en kunnen tot veel onnodige schade leiden. Dit kost de IJsdijk (ter hoogte van de wol- fabriek) of op de haven in Oudeschild. Er rijden pendelbussen van en naar het veilinggebouw. Het parkeerterrein tegenover de veilingschuur is in ge bruik voor bouwactiviteiten. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Oen Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Co a' on.-" (Jvertaniiocontracton cn aanbiedingen daartoe van lovjjossing de Roge'en voor het Advertentiewazen an do Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd t»j de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar von de Regelen voor het Advertentie wezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. inementsprijzen 2002: P nalf jaar 29.80 Por jaar 59,60 Bi| verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. De herfst nadert. En we zomeren na in een zachte tevredenheid van zeer veel mooie dagen We willen met dat dit ophoudt en toch verlangen we stiekem ook wel een beetje naar dichte deuren, naar donkere dagen en veel hout op de kachel, naar gierende stormen en een verkwikkend actief gevoel van ondernemen En naar die geweldige dikke boeken waarin we kunnen schuilen. En godzijdank mag Leyen toch blij ven vissen op de Schorren en heeft protest zin en zijn er uitzonderingen op de regels. Leve Natuur monumenten, dat zo wijs was te luisteren. En inmiddels zijn we aan gekomen bij die gevreesde datum die voortaan gegrift staat, die nooit meer weg te denken 11de septem ber En midden in die collectieve angst zijn er ook de daadkrachtige individuele acties voor de Nigeriaanse vrouw. Amina Lawal, die gestenigd moet worden omdat zij een kind kreeg en niet getrouwd was. Amnesty International zet zich wereldwijd in om dit te voorkomen en wij kunnen handtekeningen zet ten onder een petitie via httpill www.mertonai org/amina/Open Letter.hmt om dit protest te be krachtigen Doen! Ook hier is bewe zen dat via protest er uitzonderingen kunnen zijn op duivelse en zeer wrede mensonterende regels. Ondertussen maken we ons op Texel weer druk over caravans die 'huisjes' moeten worden omdat al les moet voldoen aan de hoge kwaliteitseisen. Hup, weer 110 bun galows in de verkoop en wie tevre den was met zijn eenvoudig stekkie, zijn stacaravan, heeft niet het recht om die tevredenheid te kunnen handhaven. Gewoon ophoepelen binnen de termijnen. Zijn hier eigen lijk uitzonderingen op? Chalets moeten het worden, alsof we in de Zwitserse Alpen wonen en verlan gen naar houten balkonnetjes vol houtsnijwerk en dansende gera niums Wie verzint dit eigenlijk alle maal? Een chalet is een volkomen misplaatst woord op een eiland als Texel. Ik kan er met onderuit dat ik de hedendaagse recreant steeds meer een vervelend dreinend kind vind, zo'n onuitstaanbaar wurm, dat alleen maar zeurt om een nog gro ter ijsje, zodat hij het niet eens op kan en de helft van pure ellende maar in de berm smijt. Wat zijn we voor vervelende mensen aan het kweken met die kwaliteitsnormen, drie sterren is niets meer. Televisie, fax, laptop, droomkeuken, wc met pluche, superbedden, super- stoelen. Weet iemand nog wat va kantie houden eigenlijk is? Laat staan reizen. Ik denk dat de term reiziger langzaamaan geschrapt kan worden in het woordenboek en dat de term vadsig toerisme onder streept dient te worden. Laten we ons warm maken voor een super eenvoudig terrein met weinig tenten en/of caravans, met een zeer minimale voorziening en afwezig heid van elk overtollig ding en elk overtollig geluid. Laten we een uit zondering op de regel van chalets en landhuizen met rieten dak ma ken. een uitzondering op de regel van geraffineerde tenten vol overbo dige snufjes en totale onzin.Dit unieke terrein ligt waarschijnlijk vlak naast de opgeknapte uitrustplaats voor de trekvogels bij de Robben- jager, zodat we veel van de gevleu gelde vrienden kunnen opsteken en vanzelf stil zijn omdat we hen met mogen storen. Wedden dat dit sim pele gebeuren de sfeer van het ei land enorm zal verhogen en er een natuurlijke selectie zal plaatsvinden. En van al dat overgehouden geld kopen we natuurlijk kunst, met zo maar kunst, maar Texelse kunst. En we doen daar eens een aantal jaren over om uit te vinden wat dat eigen lijk is en wie dat eigenlijk zijn. Het is nazomeren geblazen, een tijd van mijmering en afschaffing. Een tijd van plannen maken en weer op nieuw beginnen. Er zijn veel mensen die op Texel komen en helemaal niet begeren waarvan men gewoon aan neemt dat ze dat wél begeren. Het gaat hen slechts om stilte, om wijdheid en helemaal niet om een nagemaakt chaletje. Dat is juist iets waarvan dit soort Texelgangers gruwt. Laten we 11 september maar als bezinmngsdatum nemen. Ge woon over alles. Dana Rover op de langere termijn alleen maar meer geld. Persoonlijk ben ik drie jaar geleden nauw betrokken geweest bij het op zetten van Instrumentale Muzikale Basisvorming (IMV) voor groep 5 van de basisschool. Een samenwerkings project tussen basisscholen en mu ziekschool waaraan de gemeente bij draagt Een omvangrijk project met het doel alle kinderen in groep 5 van de basisschool in aanraking te bren gen met instrumentaal muziek onderwijs. Nagenoeg alle basisscho len op Texel hebben zich inmiddels aan dit project verbonden. De omge ving en de betrokkenen zijn enthou siast. Een mooi resultaat, zo op het eerste gezicht, waarbij op grote schaal intensief wordt samengewerkt op inhoudelijk vlak en op het vlak van middelen. Een stukje innovatie waar ik in vergelijking tot mijn huidige werkzaamheden binnen cultuur educatie in Amsterdam jaloers op ben. Ik vraag mij dan ook af op welke inhoudelijke gronden de subsidie kraan voor deze nieuwe voorziening wordt dichtgedraaid. 'Last in, first out'? Wat ik een interessante keus zou hebben gevonden is om de Texelse Muziek Dansschool en de Welzijns- stichting een gezamenlijke opdracht te geven de bewuste €23.000 ,- te bezuinigen Stel daarbij als voor waarde dat het IMV ongemoeid blijft. Ik zou bijvoorbeeld de inhoudelijke taakstelling van beide stichtingen la ten herdefinieren (overlappen nu), de ondersteunende diensten samen voegen en inhoudelijke synergie zeer aanmoedigen, zo niet afdwingen. In Amsterdam worden momenteel de mooiste projecten voor kinderen en jongeren opgezet door samenwer kende instellingen op het gebied van kunsteducatie en welzijn. Deze synergie lijkt op Texel moeizaam ge stalte te krijgen. Dit zijn vraagstukken waar de overheid zich mee bezig zou moeten houden ten tijde van bezui nigingen en het liefst altijd. Ik hoop dat de raad en het college samen tot inzicht komen dat dit niet de bezuinigingsweg is waar de bur ger bij gebaat is. De burger mag een heldere visie en daarbij passende kwalitatieve besluitvorming verwach ten op belangrijke vraagstukken zo als die er nu liggen. Hendrik-Jan Trooster, Den Burg/Amsterdam. De afdeling verzamelaars van de His torische Vereniging houdt donderdag 19 september in Tusse de Banke de eerste ruilbeurs van het seizoen. Op deze avond, die om 20.00 uur begint, verwisselen allerlei (Texelse) zaken van eigenaar, zoals wellicht ook deze oude ansichtkaart van het Torenhuis. Dinsdag 17 september: Boerin Renske van der Tempel van schapenboerderij De Noordkroon (Nieuwlanderweg 10) vertelt over het leven op de boerderij. Van 14.30 tot 15.30. Kosten: €5,- (in clusief gebak en koffie). In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een vergadering van de raadscommissie Grondgebied. In Tusse de Banke begint om 20.00 uur een bibliotheekavond van de Historische Vereniging In Cinema Texel draaien Signs (aanvang 20.00 uur) en Austin Powers 3 (20.30 uur). Woensdag 18 september In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een vergadering van de raadscommissie Welzijn. In Cinema Texel draaien Sproet (aanvang 14 30 uur), Lilo Stitch (15.00 uur), Signs (20.00 uur) en Austin Powers 3 (20.30 uur) Donderdag 19 september: In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een vergadering van de raadscommissie Middelen. Om 19.30 uur begint in dorpshuis De Hof in De Koog een recreatieve bridgeavond. Kosten €2,50 euro per persoon, inlichtingen H. Veenema, tel. 317489. Om 20.00 uur begint in Bethel in Zuid-Eierland een open klaverjas- drive. Deelname kost €1,50 per persoon In Tusse de Banke begint om 20.00 uur een ruilbeurs, georgani seerd door de Historische Vereni ging. In Cinema Texel draaien Signs (aanvang 19.00 en 21.30 uur) en Austin Powers 3 (19 15 en 21 uur). Vrijdag 20 september: In het Havenrestaurant op Horntje wordt van 17.30 tot 20, uur een receptie gehouden y Harry de Graaf, die veertig jas dienst is van de Texelse Cours ledereen is welkom. In Cinema Texel draaien Sn (aanvang 19.00 en 21.30 u Austin Powers 3 (19.15 uur) enl Sweetest Thing (21 45 uur). Teso zet geregeld twee boten in verzorgt dan ieder half uur een vaart, zowel vanuit Den Helder vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag maandag van 9.35 tot 16.05 ue zondag van 14.35 tot 20.051 Automobilisten moeten vrijt evenwel rekening houden n wachttijden. Die bedragen Texel tussen 9.00 en 13.00 uur in Den Helder tussen 13.00 16.00 uur naar verwachting s half uur. Nadere informatie I worden verkregen via tel. 02! 369600 of e-mail mfo@teso.nl. veerdienst heeft ook een eig website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschi Dl 17 5.00 en 18.24 Wo. 18 6.50 en 19.40 Do. 19 7.44 en 20.46 Vr. 20 8.56 en 21.36: Za. 21 9.35 en 22.161 Zo. 22 10.04 en 22.27i Ma. 23 10.25 en 22.501 Di. 24 11.00 en 22.55. Aan het strand is het ongeveer een uw der hoogwater De zon komt 18 septen op om 07.18 uur en gaat onder om tl uur; 21 september volle maan; 23 seji ber springtij Moet er wel of geen coffeeshop ko men op Texel? Op die stelling kon vorige week worden gereageerd door bezoekers van de website van de Texelse Courant (www.texelsecou- rant.nl). De vraag veroorzaakte ver deeldheid. Iets minder dan de helft (45%) vond dat er een plaats moet komen waar softdrugs legaal kunnen worden verhandeld, 55% stemde te gen. Bij de Stichting Welzijn Oudere start op 23 oktober een meu» sus koken voor mannen. Dei pen zeventien jaar hebben vee' nen van 55 jaar en ouder rul plezier deze cursus gevolg.(fel sus bestaat uit acht lessen e>» gegeven op woensdag van 16) 18.00 uur. Aansluitend wonfei klaargemaakte maaltijden geza lijk genuttigd. Deelname kosti In januari start een kookcursus gevorderden. Voor aanmeldinj inlichtingen: SWOT, tel. 31269S Donderdagavond haalt S<» Texel oud papier op in Den Men wordt verzocht dit vóór uur aan de straat te zetten, in grote bundels of een kartonnen! (geen plastic zak). Gelieve er c< te zien dat het papier met gedu> lange tijd in de regen staat. De pi wagen komt in de volgende sti 2. Kogerstraat, Boogerd, Wi van Beierenstraat, Jonkersl De Zes, Schoonorrdsingel, Wi makerstraat, Witte Kruislaan (Advertentie) Uitnodiging Leerlingen van het IMV-project tijdens een uitvoering. Alle leerlingen in de groepen 5 krijgen bij het project een tijdje les op een instru ment. Het succesvolle project werd in 1999 gestart. fFoto orcn.e, TmIs0 courant. In plaats van cadeaus ontvangt de jubilaris graag een bijdrage voor een persoonlijke aanschaf.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2