5 Is wij het niet doen lan gebeurt het niet' ^^4 w. Garage Rentenaar TEXEI.SE COURANT' oeren op de bres voor eigen sector Armeens gezin SP#!': 'Einde noodcamping leidt tot toename van wildkamperen' Soepkip wint Jan Snelbokaal Visroken 'Schouwburgreizen moeten blijven' Groen Zwart Raad staat voor onaangename keuzes Hoogtepunten van de klassieke muziek Opel-dealer f/Ji as en in het midden Marc van Heerwaarden. DINSDAG 17 SEPTEMBER 2002 Uoorzitter Gerard Doornbos (links) bewondert de promotiestand die door de PR-commissie landbouw is ingericht. Recht Jan van /Toto Gerard Timmgrmon/ 'R-commissie van WLTO Texel itste zich bij het bezoek van het tuur van LTO Nederland na- kkelijk in de kijker. In de schuur hoeve Axel werd een keur aan ducten uitgestald die op Texel den geteeld. Variërend van irenkaas tot aardbeien, bloem- len, wortelen en bier. 'Een fan- tische presentatie', prees LTO- rzitter Gerard Doornbos. Net zijn collega-bestuurders van de rkant keek hij zijn ogen uit in de ductenstand. PR-commissie bestaat uit een ep Texelse boeren en vertegen- ydigers uit aanverwante sectoren de (maatschappelijk) druk waar- Ier hun sector gebukt gaat, met aam ondergaan. 'Het is van be- bdat de sector op een professio- jnanier haar eigen positie ken- lïiaakt', vertelde Johannes van waarden. Twee jaar geleden He dat tot de oprichting van de isie. Doel: een positieve uit- tog van de landbouw Maar ook het versterken van de waardering voor de landbouw De commissie zet zich ook in om het negatieve beeld dat agrariërs van hun eigen sector hebben op te heffen. De activiteiten zijn veelzijdig. Een stand met producten die op Texel worden geproduceerd was te zien op de Texelfair, de beroependag, de Landbouwdag, op Hoornder Donder dagen en elders. 'De stand trok flink belangstelling', vertelt Petra Brans, die actief is in de commissie. Menno Timmer 'De aandacht van veel be zoekers werd getrokken door een prijsvraag We toonden bijvoorbeeld een kiemplant, waarbij de mensen het eindproduct moesten raden. Ook een spel, met een route langs Texelse boerenbedrijven, was erg in trek, evenals een kunstkoe en de traptrek- kers. Als we ze eenmaal bij onze stand hadden, dan verbaasden de mensen zich erover hoeveel producten er op Texel werden ge teeld. We werden ondersteund door ondernemers die belangeloos producten en promotiemateriaal be schikbaar stelden.' Brans: 'We gin gen echt niet overal staan, alleen waar we vonden dat het zin heeft. Op de Texelfair waren we echt een trek ker. Dat was twee dagen en dat is best wel een hele tijd. Maar we wis selden elkaar af en bovendien is het leuk om te doen We zijn in dat op zicht echt niet te beklagen.' Andere promotieactiviteiten zijn de rondlei dingen over de boerderijen, waarbij ook over agrarische natuurbeheer wordt gesproken. Verder publiceert de commissie regelmatig een nieuwsbrief voor de leden. Akkerbouwer Jan van der Haas: 'PR is belangrijk. Als wij dit promotiewerk met doen, dan gebeurt het gewoon niet. We zijn met te beklagen of zo, hoor. Want we doen het natuurlijk ook voor onszelf en omdat we het leuk vinden. Ook voor onze collega's, om de landbouw een beter aanzien te geven en om het negatieve denken, bijvoorbeeld over de verscherpte re gelgeving, binnen de sector uit te bannen. Want boeren blijft toch een hartstikke leuk vak Het is keihard werken. Maar als ik 's avonds vanuit de trekker achterom kijk en er ligt daar een mooi vers geploegd veld, dan geniet ik daar echt van.' Menno Timmer: 'Hoe harder je werkt, hoe meer genoegdoening je ervan hebt.' ÏRVOLG VAN PAGINA 1 ien, Georgië dus. Ze hebben ech- geen geldig paspoort, omdat agië ten tijde van hun vlucht nog terdeel was van de Sovjet-Unie bezoek aan het consulaat in jssel maakte Joeri Kalaidjan niet Iwijzer. Georgie heeft de controle de opstandige provincie Ëzië verloren, waardoor niet valt egaan of de Kalaidjans er in de 'gerlijke administratie voorkomen, en dat voelt Kalaidjan er helemaal svoor terug te gaan naar het land rhij in 1994 nog op een lijst stond mensen die gefusilleerd moesten den, waar zijn schoonvader en neef om het leven werden ge fit en waar de oorlog sinds kort is opgelaaid. 'Bovendien is hij •een, van een christelijke minder en spreekt hij geen Georgisch ar Russisch. Dat maakt je in orgie al bij voorbaat verdacht.' fi wil advocaat Van Dnel dat zijn mten doorzetten, desnoods via omweg, omdat hij ervan over- 9d is dat ze de wet aan hun zijde 'en. Dat kleermaker Gumuz óók neigen bedrijf (in Amsterdam) had, lis al jarenlang actief was en tóch grens werd overgezet, moet hen met van weerhouden om de plan boor te zetten. Rommets: 'Vol os Van Driel had Gümüz ook kun- blijven, maar ontbrak het hem voldoende juridische bijstand el twee van het plan bestaat uit n klacht bij het Europees Hof in Straatsburg. Van Driel wil er een klacht indienen tegen de Neder landse overheid, wegens schending van artikel 3 van het Europees Ver drag van de Rechten van de Mens 'Uitzetting van het gezin naar Georgië onder de huidige omstandigheden, met alle risico's van dien, is volgens de advocaat een onmenselijke be handeling. Als de rechter in Straats burg dat ook vindt, moet de Neder landse regering wel heel goede redenen hebben om zijn uitspraak te negeren.' Om de kansen van de Kalaidjans te vergroten, zou het goed zijn wanneer ook de Texelaars hun stem laten ho ren. 'De advocaat moet duidelijk maken dat de familie volkomen is geïntegreerd op Texel. Dat is volgens ons het geval. Alleen de oprichting van onze stichting, nu drie jaar gele den, bewijst al dat veel mensen om ze geven. Er is een vaste groep men sen die financiële steun geeft. Daar naast zijn er heel veel Texelaars die incidenteel een bijdrage hebben ge leverd. Om nog meer indruk te ma ken, heeft de advocaat ons min of meer opgedragen een groot scheepse actie te ontketenen. Hij is ervan overtuigd dat het helpt, wan neer we een enorme stapel handte keningen kunnen aanbieden in Straatsburg, als teken dat ook de Texelse bevolking vindt dat de Kalaidjans de kans moeten krijgen te overleven op Texel.' Kinderen De actie is ook bedoeld voor de kin deren van het echtpaar: de 21 -jarige Tigran (die afgelopen jaar slaagde voor zijn VWO-opleiding en nu infor matica studeert aan de Universiteit van Amsterdam), de 20-jarige Gajana (die een opleiding Verpleegkunde aan de Utrechtse Hogeschool volgt), de 14-jarige Karina (die in klas 2 HAVO/ Atheneum van OSG De Hogeberg zit) en de 4-jarige Suzanna (leerling van groep 1 van de Thijsseschool). Een complicerend element van het ver haal is echter dat de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND) nog geen uitspraak heeft gedaan over de sta tus van de oudste twee kinderen. De Utrechtse advocaat Kleerekooper, die hen tot nog toe begeleid heeft, probeert nu een verblijfsvergunning te verkrijgen, omdat ze al op 4 fe bruari 1999 politiek asiel hebben ge vraagd en langer dan de vastgestelde termijn (drie jaar) wachten op een beslissing Rommets: 'Misschien komt het voor Tigran en Gajana dus allemaal goed, maar voor de zeker heid vragen we voor alle Kalaidjans steun aan de Texelaars.' Ondertekende sympathiebetuigingen (op bijvoorbeeld een (Texelse) an sichtkaart of de met de Texelse Cou rant verstuurde open brief) kunnen worden toegestuurd aan de Stichting Erchan Texel, Schilderend 58, 1791 BH Den Burg Financiële bijdragen zijn welkom op rekeningnummer 33,25.08.722. Wie vragen heeft over de actie, kan contact opnemen met Joop Rommets. tel. 319547, of Fridt Blanken, tel. 313012. Radio Texel besteedt donderdag tussen 19.00 en 20.00 uur aandacht aan de zaak in het programma 'Even bijpraten met TT-vTTTTtj- KËJll.W 6iriilie Kalaidjan (met uitzondering van zoon Tigran), omringd door hun Texelse vrienden Het verdwijnen van de nood- camping kan ertoe leiden dat het wildkamperen op het eiland weer toeneemt. Dat zegt voorzitter Harry Wuis van de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers (TVL) in een reactie op plannen om de noodcamping aan de Westerweg op te heffen. Het laten verdwijnen van de camping is één van de maatregelen die burge meester en wethouders voorstellen in het bezuinigingsprogramma. Daar mee kan €25.000,- per jaar worden bespaard. Wuis 'Het risico bestaat dat dan elders weer veel campers op duiken. Als daartegen wordt opgetre den, kunnen ze nu naar de nood camping verwezen worden.' Volgens Wuis kan een toename van wild kamperen leiden tot meer vervuiling, als er afval achterblijft 'En dat is ne gatief voor het toerisme Het verdwij nen van de camping kan volgens hem ook tot gevolg hebben dat er weer meer in auto's wordt geslapen. 'Dat was vroeger zo. De laatste jaren is het redelijk goed gelukt om dat be perkt te houden.' Hij is niet gelukkig met het voorstel Ondanks de stevige wind en het twij felachtige weer voeren zaterdag middag acht bootjes uit om even buiten de haven van Oudeschild de laatste bootviswedstrijd van het sei zoen te houden Zestien vissers haal den in totaal 48 vissen boven water, met een gezamenlijk lengte van 12 meter. Na drie uur konden de prijzen worden uitgereikt. Nico Tessel won met 9 vissen (258 cm) de dagprijs. De seizoensprijs, de Jan Snelbokaal, werd gewonnen door de vissers van de 'Soepkip', Nico Tessel en Jos Thielemans (52 vissen, 14 meter en 89 cm). Er werd dit seizoen veel grote paling gevangen, in totaal liefst 39 stuks Verder waren steenbuikjes favoriet (47 stuks), en 'torren' (kleine kabeljau wen, 30 stuks). Ook werden bot, schar, zeebaars en horsmakreel ge vangen. De grootste vis van het sei zoen was een paling van 67 centime ter, gevangen door Jos Thielemans. De kleinste vis. een steenbuik van 12 cm, werd gevangen door Nico Tessel. Uitslagen: Dagprijs: 1Nico Tessel, 258 cm, 9 stuks; 2. Jos Thielemans. 211 cm. 6 stuks. 3. Wim van der Meer, 121 cm. 3 stuks. Jan Snelbokaal: 1 Soepkip: Nico Tessel en Jos Thielemans. 14 meter 89 cm. 52 stuks; 2 Pascal Ruud de Grouw en Map van der Zwaag. 5 meter 90 18 stuks, 3. Libertat 5 Kees Kalis en Frans de Graaf, 5 meter, 18 stuks VERVOLG VAN PAGINA 1 genlijk is dat geheim, maar vooruit: beuken- en eikenkrullen. We probe ren het vuur op een graad of zeven tig te houden. We controleren dat met de handen op het vat, want op een thermometer vertrouwen we niet. Goed vis roken is een kwestie van gevoel.' Drijver vat zijn taak serieus op. Als de plaatselijke slijter hem een glas oude jenever voorhoudt, be dankt hij beleefd. 'Nu nog maar even niet.' De ponen moeten ongeveer een uur en twintig minuten in het vat hangen. Als de kerkklok bijna twaalf uur slaat is, halen de rokers een poontje uit het vat om te kijken of de vis gaar is. 'Zo zacht als boter, al lijkt het wel wat aan de flauwe kant', informeert hij bij zijn moeder. 'Dat flauwe gaat er wel vanaf als het koud is', stelt ze hem gerust. Ze heeft het bij het goede eind, want bij de jury vallen de poontjes goed in de smaak. Er wordt op gelet dat de vis niet te nat of te droog is, of deze goed is schoongemaakt, of de kleur goed is en of er vet aan de binnen kant van het vel zit. De gerookte vis wordt verkocht on der de liefhebbers, die zich in ruime mate aandienen. Het evenement wordt goed bezocht en wie iets wil weten, wordt op zijn wenken be diend. Drijver: 'Het is stukje promo tie voor de visserijsector, dus we doen erg ons best.' Er wordt een film over de visserij vertoond en er wor den netten geboet. Omdat het vis roken dit jaar voor het eerst op open baar terrein plaatsvindt, is ook op de brandveiligheid gelet. Brandweer mannen Theo Kuip en Brendan de Graaf stelden blussers beschikbaar en houden een oogje in het zeil. De opbrengst van het visroken is dit jaar weliswaar nog met voldoende om het bronzen beeld van de visserbeurs aan te schaffen, als de winst van de wedstrijd die volgend jaar wordt ge houden er bij op wordt geteld, ver wacht organisator Arjen Trap wel vol doende geld bijeen te hebben. Uitslagen 1Pieter Drijver en IJsbrand van der Vis, 2. Ron Buijsman en Rober Schulze. 3. Johan Drijver. De aanmoedigingsprijs ging naar Stefan de Wit en Dennis van der Slikke. om de stortingen in het fonds Toeris tische Investeringen te staken. De gemeente stopt daar nu jaarlijks €70.336,- in. Dat geld wordt specifiek gebruikt om toeristische voorzienin gen als rolmatten op het strand en de aanleg van fietspaden mee te bekos tigen Wuis: 'Dat is ooit opgestart met het dubbeltje van Dros. Met dat fonds heb je de zekerheid dat er jaarlijks een potje is dat aan het toerisme kan worden besteed.' Wordt het voorstel aangenomen, dan wegen burge meester en wethouders toeristische investeringen voortaan af tegen an dere investermgsvoorstellen. Het opzetje van burgemeester Gel dorp om eventueel de toeristen belasting met zes of zeven eurocent te verhogen om de schoonmaak, exploitatie en investeringen van en voor het strand te kunnen betalen, brengt de handen van TVL vermoe delijk met op elkaar. Wuis 'We heb ben er met het bestuur nog geen overleg over gehad, maar ik ben er met zo happig op om de toeristen belasting boventrendmatig te verho gen. Het moet geen melkkoe worden, er zijn ook andere mogelijkheden om aan geld te komen. Je hoeft om aan geld te komen niet altijd je inkomsten te verhogen, je kunt bijvoorbeeld ook kosten beperken door kritisch te kij ken naar de kosten op werk waar je al mee bezig bent. Toeristen beta len nu €0,66 per overnachting Lan delijk ligt dit tarief op gemiddeld 0,69. Volgens Wuis kan een verho ging van de toeristenbelasting leiden tot minder toeristen, waardoor er in totaal juist minder in plaats van meer inkomsten zijn. De schouwburgreizen naar Den Helder moeten behouden blijven. Dat laat directeur Bart Heijnen van de Welzijnsstichting (WST) weten. Burgemeester en wethouders heb ben in het bezuinigingsprogramma voorgesteld de gemeentelijke sub sidie voor de schouwburgreizen af te bouwen. Volgens Heijnen is het zonde als de reizen naar De Kampanje in Den Hel der zouden verdwijnen. 'We hebben 250 tot 300 vaste klanten. In totaal doen we zo'n duizend mensen dit seizoen een plezier met de schouwburgreizen.' De Welzijns stichting selecteert samen met De Kampanje voorstellingen waarop mensen bij de Welzijnsstichting kun nen intekenen. Zijn er meer dan 75 gegadigden, dan wordt een extra boot geregeld, zodat iedereen na de voorstelling terug kan naar het eiland. De WST krijgt jaarlijks zo'n €7700,- subsidie van de gemeente voor de reizen Voorgesteld is dat dit bedrag in 2006 volledig moet zijn afge bouwd. Heijnen wil een voorstel doen aan het WST-bestuur om de reizen te kunnen behouden. Daarvoor kunnen volgens hem andere kostenposten nog eens tegen het licht worden gehouden. 'Je kunt bijvoorbeeld kijken naar con- Redactioneel commentaar De vette jaren zijn voorbij, de magere komen eraan. De gemeente kampt, inclusief de negatieve opbrengst van de bouwleges van een kwart mil joen euro, met een begrotingstekort van één miljoen euro. Hoe heeft het zo ver kunnen komen? Want in het verleden slaagde de gemeente er, ondanks royale uitgaven, altijd maar weer in een sluitende begroting te presenteren. Maar de meevallers die Texel in het recente verleden be hoedden voor een tekort, lijken nu te zijn veranderd in tegenvallers. In april sijpelden de eerste berichten over een gat in de gemeentebegroting door. Toen werd gesproken over een structureel tekort van €395.000,- Het financiële nadeel werd geweten aan de onverwacht hoge kosten van de dualisering, hogere milieueisen voor meierblissen, verlaging van de bouwleges en met-geraamde kosten voor schoolgebouwen. Duurder dan verwacht was ook de ontvangst van de Duyfken. Duidelijk werd dat er teveel is potverteerd en dat de gemeente er onvoldoende in is geslaagd de kosten te beheersen. Het werd nog erger. Nieuwe berekeningen in mei wezen uit dat het gat in de begroting was opgelopen tot €512.000,-. Het nieuw aangetreden college constateerde dat de gestage groei van het aantal medewerkers bij de gemeente één van de oorzaken was van de hoge structurele las ten. Reden voor wethouder Heijne van Financiën een personeelsstop aan te kondigen. In juni bleek het tekort verder te zijn opgelopen. De ver wachting dat de uitkering van het rijk aan de gemeente met één procent zou oplopen, kwam niet uit. Het voorziene tekort liep op tot €750.000,- Reden voor de wethouder van Financiën om de raad met kracht op te roepen met bezuinigingsvoorstellen te komen. Maar de rekenmachine die Dros tijdens de begrotingsvergadering in de aanslag hield, bleef on gebruikt. Geen enkel voorstel sneed hout. Op basis van een oproep aan de ambtenaren om binnen de eigen afdeling naar 'creatieve' oplossin gen te zoeken, presenteerden b en w deze week zelf een selectie Dui delijk is dat technisch is geanalyseerd op welke kosten op korte termijn is te bezuinigen. Want aan veel vaste uitgaven, zoals rente op leningen, valt niet te ontkomen. De voorgestelde bezuiniging hebben onder de gedupeerden inmiddels tot kritiek geleid. Ogenschijnlijke verworvenheden blijken ineens weg te kunnen vallen. Als politici al met door de getroffen instanties zijn bena derd, zal dat met lang op zich laten wachten. Want wie het meest weet te overtuigen of het hardst aan de bel trekt, ontspringt wellicht de dans. Nu zijn de gemeenteraadsleden aan zet. Op hun schouders rust de grote verantwoordelijkheid te besluiten waar wél en waar niet wordt gesne den. Maar als de pijn bij de één wordt verlicht, moet het ontstane tekort weer op een andere manier worden aangevuld. Bovendien liggen er nog wel wat nieuwe wensen op de plank, die ook weer geld kosten. Geen eenvoudige opgave. In het verleden werd de toeristenbelasting wel als buffer gebruikt, maar de zwaar bevochten verhoging ten behoeve van de museale voorzieningen leerde hoe gevoelig dat ligt. En hoewel Texel op het gebied van gemeentelijke lasten bij de goedkoopste gemeenten in Nederland hoort, maakt de raad zich ook met populair als het tot de slotsom komt dat een verhoging van de OZB hét antwoord is op het be zuinigen op de noodcamping. het IMV-onderwijs, zwemlessen, de His torische Vereniging etc Vooralsnog geen makkelijke taak voor de raad. Straks zal blijken hoe ste vig de pas gekozen raadsleden in hun schoenen staan en of de beoogde dualisenng kan worden waargemaakt Met als extra handicap dat er haast is geboden bij de besluitvorming. Want als half november bij GS geen sluitende begroting is ingediend, wordt Texel onder curatele van de pro vincie geplaatst. tracten als die moeten worden ver lengd. Daarbij kun je nog eens naar het aantal uren kijken. We kunnen eventueel de eigen bijdragen voor de mensen verhogen en we zouden ook nog eens naar de tariefstelling van de huur in d'Ouwe Ulo kunnen kijken Heijnen wijst erop dat de gemeente nog product- in plaats van de voor genomen raamsubsidies verstrekt. De subsidiebijdrage die voor de schouwburgreizen wordt aange wend, is daardoor niet taakstellend. 'Het is een deelsubsidie van de voor malige sectie Kunst, Cultuur, Hobby en Amateuristische Kunstbeoe fening.' Kosten die gemaakt worden voor concerten, het opstellen van de lange termijnagenda, uitgifte van collectebussen, de Anjercollecte en de verbuur van de concertvleugel vallen ook ondér de subsidie van €7700,- AJs de bijdrage wegvalt, heeft het volgens Heijnen ook voor die activiteiten consequenties. Bij de Muziek- en Dansschool gaan binnenkort nieuwe, bijzondere cur sussen van start. Allereerst het 'spel- orkest', voor mensen met een ver standelijke handicap In dit orkest wordt niet alleen op instrumenten gespeeld (zelf meegebracht of in bruikleen van de muziekschool), maar ook gezongen en bewogen In tien wekelijke lessen wordt zelf een muziekstuk in elkaar gezet. Er wordt rekening gehouden met niveau en belangstelling, het belangrijkste doel is plezier beleven aan muziek. De cursus begint op dinsdag 1 oktober, 17.00 uur en staat onder leiding van muziekdocente Imme Wassink. Deel name kost €62,50. Componist/pianist Ed de Boer een cursus verzorgen over 'hoogtepunten van de klassieke Westerse muziek', waarin enkele meesterwerken uit het 'ijzeren' repertoire onder de loep worden genomen. De Boer zal zijn licht laten schijnen over de vraag wat het is dat sommige stukken zo sterk maakt dat generatie op generatie er naar wil luisteren In het kielzog daar van komt er van alles ter tafel: de fuga van Bach tot Britten, structuur kenmerken bij Mozart, verschillende structuren bij Chopin en Liszt en 'pornofome' bij Sjostakowitsj. De cursus bestaat uit tien lessen van anderhalf uur en begint op dinsdag 1 oktober om 19.30 uur. Deelname kost €90.-. Donderdag 19 september begint on der leiding van Tineke Schoo de cur sus 'Liedbegeleiding piano', bedoeld voor volwassenen die geen tijd (of zin) hebben zich in het notenschrift te verdiepen, maar die toch graag piano willen spelen. Door middel van accoordsymbolen leren de cursisten liedjes te begeleiden. De cursus be staat uit tien less ?n van drie kwartier. Deelname kost €75,-. Voor inlichtingen en aanmeldingen: Muziek- en Dansschool, telefoon 313493. (Advertentie) Oosterend, S3 318000, www.opelrentenaar.nl De Omega Onyx Edition. Stondoord met lederen bekleding. 16" licht metalen velgen, Electronic Climote Control én geen meerprijs voor een stotionwogon De Omego Onyx Edition, vonof 29.495,-. Opel. Fresh thinking - belter cars.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5