Zoetere Waddenzee deert het leven niet Vleermuis Floor terug bij wilde soortgenoten Kok restaurant Sjans in finale wildzwijn koken 'Schilders verdienen eraan, ik moet het voor niets doen' Lokale geestelijke leiders praten over acceptatie LXbLSh couRANT Boer wil geld om schuur op te knappen Lezing verplaatst DINSDAG 17 SEPTEMBER 2002 De Waddenzee is minder zout dan de Noordzee omdat het water wordt verdund door rivierwater dat via het IJsselmeer en de sluizen van de Afsluitdijk binnenkomt. Het NIOZ heeft vastgesteld dat die toestroom van rivierwater in de afgelo pen 140 jaar is verdubbeld, waardoor het waddenzeewater dus veel zoeter is dan vroeger. Vooral via de IJssel wordt steeds meer zoet water aangevoerd. Kees Kikkert pleit voor een fonds om karakteristieke schuren die nu niet voor een restauratiesubsidie in aanmerking komen te kunnen Opknappen. Foto Gerard Timmerman) Voor kunstschilders is het een ge wild onderwerp en de keren dat het op de foto is gezet zijn niet te tellen. De houten boet langs de Watermolenweg, waaraan geen rechte plank of dakpan meer is te ontdekken, spreekt tot de verbeel ding. Maar bij elke noordwester storm is het weer afwachten of het markante bouwsel het overleeft. Eigenaar Kees Kikkert (De Kroon tjes) wil het wel opknappen, maar omdat het geen traditionele schapenboet is en de boet niet op de monumentenlijst staat, komt hij niet in aanmerking voor subsidie. Dat vindt hij niet rechtvaardig. De houten boet moet zo'n honderd jaar geleden zijn gebouwd. Vermoe delijk van aangespoeld hout of ander tweedehands materiaal, want van enige uniformiteit in het gebruikte materiaal is geen sprake. Maar dat is juist wat het bouwsel volgens Kikkert zo bijzonder maakt. Het staat aan alle kanten scheef, want het is ge vormd door weer en wind', zegt Kikkert, voor wie de boet eigenlijk alleen nog nostalgische waarde heeft. 'Want aan die paar kippen die er in rondlopen kan ik natuurlijk niets verdienen. Er heeft nog wel eens jongvee gestaan, maar dat is al lang geleden.' De economische waarde mag dan nul zijn, landschappelijk ligt dat an ders 'Hoeveel keer het met door kunstschilders is vastgelegd. Het staat alleen al een keer of vijf in het dit voorjaar verschenen boek Texel in schoonheid verbeeld, waarin twintig schilders Texel hebben vastgelegd. Prachtig vinden ze het. Al die schil derijen brengen leuk geld op en de makers kunnen met het auteursrecht leuk zaken doen. Maar mij levert het niks op. Ik mag de boet alleen maar onderhouden Daarmee heeft Kikkert inmiddels een begin gemaakt, geheel op zijn eigen manier. 'Een beetje timmerman zou die boet tegen de grond slaan en er een nieuwe bou wen Mijn zoon Laurens is zo'n vak man. Hij zou het heel anders aanpak ken dan ik. Maar hoe mooi je een nieuwe boet ook bouwt, hij wordt nooit meer zoals deze.' Krakend opent hij de gammele deur. Binnen schijnt door veel openingen het daglicht naar binnen Zo'n beetje alles is krom. 'Die balk daar is zo ge draaid door de wind. Dit kromme is juist wat deze boet zo markant maakt. Zo'n schuur moet je vanuit de bestaande situatie restaureren, plankje voor plankje, dus eigenlijk op z'n Jan Boerenfluitje. Zo is hij ook gebouwd.' De planken waarmee hij de boet opknapt zi|n met nieuw. 'Dat past niet bij zo'n boet. In de loop de jaren heb ik heel wat hout opge spaard.' Op het erf van de natuurboer staat het afgedankte hout in lange rijen verspreid. 'Elk plankje heeft een verhaal. Bijvoorbeeld de grenen plan ken uit de schutting van de Dames Dijt. Het staat hier Enkele palen in een schutting bij de boet zijn aan eén kant verkoold. 'Ze komen uit boerde rij Zeewijk. Na de brand mocht ik ze hebben.' Om de hele boet op zijn eigen manier te 'restaureren' verwacht Kikkert een half jaar nodig te hebben. 'Die tijd moet ik er voor vrij maken. Want mensen denken wel dat zo'n natuur boer als ik het met achteroverleunen kan verdienen, maar zo werkt het niet. Boeren zoals ik dat doe gaat niet vanzelf. Zo'n boet heeft geen econo- De lezing die Hans Bonke in het ka der van het VOC-jaar woensdag zou verzorgen in het Zeemanskerkje In Oudeschild, wordt verplaatst naar donderdag 26 september. De aan vang (20.00 uur) en het toegangsgeld (€3,-) blijven ongewijzigd 'Acceptatie van eikaars geloofso vertuiging, samenwerking in het kader van vrede en de rol van de religie in het proces naar wereld vrede'. Op basis van dit thema wil de Baha'i-gemeenschap contac ten bevorderen tussen de leiders van de wereldgodsdiensten. De Baha'i-gemeenschap doet dat op lokaal niveau door het arrangeren van een gesprek tussen kerkelijke voorgangers van Texel over sa menwerking. Op vrijdagavond 27 september gebeurt dat in dorps huis De Hof aan de Nikadel, aan vang 20.00 uur. Voor de bijeenkomst, die voor elke belangstellende vrij toegankelijk is, zijn vertegenwoordigers uitgenodigd van de hervormden, rooms-katholie- ken, doopsgezinden, gereformeer den, baptisten en de kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (mormonen). Al eerder stelde het Universele Huis van Gerechtigheid (het hoogste bestuursorgaan van de Baha'i- wereldgemeenschap) het onderwerp aan de orde bij de religieuze leiders op wereld- en nationaal niveau. Dat gebeurde door hen een brief te zen den met een pleidooi voor harmonie tussen de godsdiensten als essen tiële voorwaarde voor wereldvrede. Strekking: de godsdiensten moeten hun vooroordelen verlaten en elkaar vinden in het dienen van de mens heid. Dezelfde brief moet ook de gespreks stof bieden op 27 september in De Koog. De avond begint met het zich voorstellen van de deelnemers en het toelichten van het thema, waarna ie dere geestelijke leider een eerste reactie geeft. Na de pauze kunnen belangstellenden zich laten horen en aldus bijdragen aan de daarop vol gende dialoog tussen de gespreks partners. De organisatoren hopen de avond te kunnen afsluiten met af spraken voor verdere stappen. De volgende activiteit van de Texelse Baha'i-gemeenschap is het doen opvoeren van een gedramatiseerde vertelling, ook in De Hof in De Koog, aanvang 20.00 uur. 'Tahirih, het be vrijdende woord' is gebaseerd op ware gebeurtenissen in de 19de eeuw in Perzie en opgedragen aan Tahirih, voorvechtster van vrouwen emancipatie die ter dood werd ver oordeeld omdat zij zich door zelfstu die had ontwikkeld en opkwam voor de waardigheid en de rechten van de vrouw. De uitvoering is in handen van Willem Marcelis en Nadie Reyhame, die ook meedoen aan de gezamen lijke nabespreking. De avond is toe gankelijk voor ieder tegen betaling van €3,- per persoon. Op zaterdag 30 en zondag 1 decem ber wordt een workshop manda latekenen gehouden onder leiding van Wieke van der Sluijs. Deelnemers houden zich bezig met het thema licht en donker en brengen deze te gengestelde begrippen na meditatie tot uitdrukking in tekeningen met krijt en kleurpotlood op donker papier. 'Zo kunnen we ons eigen licht ervaren en de lichtbron, de goddelijke vonk die in ieder van ons aanwezig is, laten schijnen', aldus staat in de uitnodi ging aan mogelijk geïnteresseerden. De kosten zijn €35,- per persoon. Voor meer informatie en aanmelding kan men bellen via 317896, liefst tus sen 19.00 en 20.00 uur. mische waarde, dus de tijd die ik er in steek brengt niets op Maar als hij straks in elkaar zakt, dan zegt ieder een: waarom heeft hij er met beter op gepast? Het is wel zo dat als ik de boet zelf opknap de kosten met in verhouding staan tot de restauratie van een echte schapenboet. Het materiaal heb ik al, alleen de uren moet ik er in steken. Ik denk dat daar in guldens een bedrag van vijftien- tot twintigduizend mee is gemoeid. Ei genlijk is dat een koopje, want voor zo'n bijdrage garandeer ik wel dat hij weer voor vijftig jaar staat En dan wil ik best een onderhoudscontract af sluiten.' De boet aan de Watermolenweg is met het enige markante object van Kikkert dat met achterstallig onder houd kampt. Ook de schuur aan het Molwerk bij het Licht van Troost kan een opknapbeurt gebruiken. Kikkert: 'Daarvoor geldt eigenlijk hetzelfde verhaal.' De vraag is wat er met de boet aan de Watermolenweg gaat gebeuren als er mets gebeurt. 'Ik denk niet dat ik hem in elkaar laat storten, maar het is natuurlijk wel een vorm van ongelijkheid.' Kikkert pleit er voor dat de gemeente een fonds in het leven roept, waarmee dit soort karakteristieke boeten die buiten de bestaande regelingen vallen in stand kunnen worden gehouden. De gemeente laat weten dat Kikkert m ieder geval een aanvraag bij de gemeente kan doen om de boet op de monumentenlijst te laten zetten Maar Kikkert verwacht daar gezien de geldende criteria in financiële zin weinig mee op te schieten. Hij hoopt met dit stuk in de krant de discussie los te maken. Omdat met het rivierwater mest stoffen zoals fosfaten en nitraten worden meegevoerd, is ook het gehalte daarvan in de Waddenzee verdubbeld. Volgens NlOZ-onder- zoeker Hendrik van Aken is de waargenomen verzoeting niet schadelijk voor het leven in de Waddenzee. De dieren en planten die daar leven, zijn gewend aan sterke wisselingen van het zoutge halte, ook als deze zich over een veel kortere periode voltrekken. Bij vloed zijn grote delen van de Wad denzee zouter dan bij eb. Door de toename van meststoffen neemt het gehalte aan plankton en algen toe. Organismen die daarvan af hankelijk zijn, gedijen daarom be ter. Er komen bijvoorbeeld meer garnalen, wat door de visserij en sommige wetenschappers op prijs wordt gesteld, maar niet door milieuactivisten. Lange termijn Dat de verzoeting van de Waddenzee over zo'n lange periode kon worden vastgesteld, komt doordat al sinds 1860 dagelijks om acht uur 's mor gens de temperatuur en het zoutge halte van het Marsdiep worden ge meten. Dat gebeurde aanvankelijk door het KNMI aan de Helderse zee dijk en ging door tot 1965. Vanaf de dijk van 't Horntje werden dergelijke metingen sinds 1948 uitgevoerd, aanvankelijk door het RIVO en sinds 1982 door het NIOZ. Door de overlap van 17 jaar konden de reeksen aan beide kanten van het Marsdiep wor den gecombineerd tot een reeks Marsdiepzoutgehalten en temperatu ren van nu al 142 jaar. Tussen 1860 en 2000 is een duidelijke trend waar genomen in het jaargemiddelde zout gehalte van het Marsdiep. Dit nam af van 30 tot 28 gram zout per liter. Andere verdeling Vooral de IJssel loost dus veel meer zoet water via het IJsselmeer in de Waddenzee. Volgens Van Aken is dat het gevolg van waterstaatkundige werken, zoals de stuwen die in de jaren zestig en zeventig in de Rijn zijn gezet om deze bevaarbaar te hou den. Het oorspronkelijk uit de Rijn afkomstige water wordt daardoor bij Arnhem op een andere wijze over de IJssel en de Nederrijn verdeeld. 'Toen ik voor het eerst de afname van het zoutgehalte in het Marsdiep zag, dacht ik dat het kwam door toename van de neerslag in Duitsland in Zwit serland, wat te maken zou kunnen hebben met het warmer wordende klimaat', laat Van Aken desgevraagd per e-mail weten vanaf de Pelagia, waarmee hij momenteel onderzoek doet bij IJsland. 'Maar toen ik keek naar de Rijnafvoergegevens bij Lobith, bleek dat tegenwoordig via de Rijn evenveel water Nederland bin nenkomt als vroeger. De oorzaak moest dus zitten in de gewijzigde verdeling van het water over de rivie ren waarin de Rijn zich na binnen komst in Nederland splitst Dat werd bevestigd door gegevens over de afvoer van de IJssel bij Kampen. Die afvoer bleek sinds 1932 verdubbeld te zijn' Niet elke onderzoeker onderschrijft de opvatting dat de extra bemesting van de Waddenzee als gevolg va; toestroom van zoet water mei daarin opgeloste nitraten en fosfj de (enige) oorzaak is van de ovet algemeen toegenomen aanwi heid van organismen zoals set dieren en garnalen. Het zit moj ingewikkelder in elkaar. De (ve derde) temperatuur van het zeen in het voorjaar en de daarmee menhangende beschikbaarheid voedsel (plankton) voor de lar speelt ook een rol. De gegevens over de verzoeting de Waddenzee gedurende een lange periode werden vorig jaa aan de orde gesteld tijdens een posium in het Schotse Edmbi over de variabiliteit in de zee meetreeks is een van de lanj oceanografische reeksen die me de wereld kent en daarom van bel voor onderzoek naar langetern effecten, bijvoorbeeld van het maat. Koken met 3.000 toeschouwers. Het staat Eric Scheidemann maan dag te wachten, als hij meedoet aan de eindstrijd van de vak wedstrijd 'Wildzwijn koken op de Veluwe 2002', die in Apeldoorn wordt gehouden. Scheideman, als chef-kok werkzaam in restaurant Sjans in De Koog, behoort tot de twaalf finalisten. Zijn recept: Sanglier a la mode Texeloise (geglaceerde wildzwijnbout met duindoorncompote in een lavendeljus). Eric Scheidemann, onder vrienden in De Koog ook wel bekend als De Duit ser. is uit vele vakgenoten geselec teerd op basis van het door hem in gezonden recept. 'Het was eigenlijk een ideetje van mijn compagnon Henk-Jan (Klok, red.), die zei: "Daar moet je aan mee doen Eric." Het wild- seizoen staat op aanbreken en dank zij mij Duitse afkomst kan ik als kok wel met grote stukken wildbraad omgaan. Toen heb ik een menuutje verzonnen. Maandag gaat het ge beuren. Het is een uitdaging en wel spannend. Ik heb nog nooit voor zo veel mensen gekookt Scheidemann wordt op Texel niet tot de eerste de beste koks gerekend. Hij staat hoog aangeschreven, wat ook blijkt uit het door hem ingestuurde recept. Hij verwerkte er veel Texelse producten in, zoals biologische boter en duindoornjam van Donatus, uien en wortelen van hoeve Lou Christy van de gebroeders Van Exel in Eierland en spruitjes uit de volkstuin van Huug Snoek junior. De geboren Amsterdammer volgde in Frankfurt een koksopleiding en werkte er in diverse restaurants, totdat hij in 1991 neerstreek op Texel. Hij werkte in Hotel Opdum, op de Holland-Ame- rika Lijn, in Hotel Greenside en inmid dels in restaurant Sjans. Sanglier a la mode Texeloise Ingrediënten: 2,5 a 3,5 kg wildzwijnbout met bot 30 gr. Texelse biologische boter (Sint Donatus) Waddenzeezout. 5 gr rode peperkor rels 100 gr. mager spek 1 klein gesneden uit en 1 grof gesne den wortel van Lou Christy 30 gr. bloem 2 flensjes (0,61) donker bier van de Texelse Bierbrouwerij 160 gr. dumdoornjam 0,51 Texelse vlierbessenwijn 30 gr bittere chocolade enkele takjes verse lavendel uit Eierland 1 kg. aardappelen van Van Exel 600 gr. spruit/es uit de volkstuin van H. Snoek jr. sesamolie verse rode pepert/es Doe de boter in een braadslee en braad de wildzwi/nbout aan. Haal de bout eruit en smoor uit. wortel en spek in de boter met zout en peper. Kok Eric Scheidemann van restais\ Sjans. Binden met bloem, vlierbessen en één flesje bier toevoegen. Dit bout terug in de braadslee en zetj in de oven (175/180 gr. C.) Andel a twee uur laten braden en elk (i tier de bout draaien en het bove gedeelte met een kwastje msm met een mengsel van duindoorn en bier. Als de bout gaar is ui braadslee halen en de jus zeve vervolgens laten inkoken. Dan d: tere chocolade erdoor roeren er slotte fijngehakte lavendel. Geef er pommes dauphine (aar. pelen van Van Exel gevuld metk van Sint Donatus) en pikante a jes bij, roergebakken in sesamh rode pepertjes. Een vleermuis als huisdier. EcoMare-bioloog Pierre Bonnet weet ervan mee te praten. Vier weken lang ontfermde hij zich over een verongelukte jonge vleermuis totdat het dier sterk en groot genoeg was om weer in de vrije natuur teruggezet te worden. 'Een onvergetelijke ervaring'. Bonnet had al voor die tijd een meer dan normale belangstelling voor vleermuizen. Die interesse ontstond toen hij een paar jaar geleden betrok ken was bij het inrichten van een ex positie over vleermuizen m het Museon in Den Haag, waar hij één week per maand werkt. 'We hadden ook een terrarium gemaakt met acht vampiers, dus vleermuizen die bloed drinken. Toen die dieren me aandach tig aankeken, gaf dat een heel andere sensatie dan bij een hond, kat of zee hond. Ik dacht: dit beest denkt na over mij. Ik weet best dat dit waar schijnlijk niet waar is, maar ik voel het wel zo. Wat me ook intrigeert is dat 55 miljoen jaar geleden al vleermui zen rondfladderden die er vrijwel het zelfde uitzagen en hetzelfde leven hadden als de huidige soorten. Die beesten waren er dus al in de tijd van de dinosauriërs'. Geitenmelk De gelegenheid om een tijd voor een 'eigen' vleermuis te zorgen deed zich deze zomer voor toen Bert Eenhoorn en Jolanda van Heerwaarden in een plas water bij het Groenweggetje in De Waal een jonge vleermuis vonden die op sterven na dood was. Ze gin gen ermee naar Bonnet, omdat ze van diens hardloopmaatje Laurien Bakker hadden gehoord dat die er verstand van had Hij nam het diertje - dat kleiner dan een luciferdoosje was - over, maar verwachtte dat het spoedig dood zou gaan. Het bleek een laatvlieger te zijn, de op Texel meest voorkomende soort. Het dier tje moet afkomstig zijn van de be kende kolonie vleermuizen die zich op wisselende plaatsen in De Waal ophoudt. Mogelijk is het door zijn moeder bij een 'verhuizing' verloren. Bonnet had wel eens gehoord dat vleermuizen geitenmelk willen drin ken. Hij haalde daarom geitenmelk bij Renske van der Tempel van De Noordkroon en probeerde het te voe ren met behulp van een injectiespuit De etende jonge vleermuis van dichtbij gezien, letterliik handtam. waar de naald vanaf was gehaald. En waarachtig, het vleermuisje likte het op, aanvankelijk traag en aarzelend, maar later steeds gretiger. Na vijf dagen begon Bonnet met het voeren van meelwormen. Ook dat ging aanvankelijk stroef, maar het beest had al gauw de smaak te pak ken en werkte uiteindelijk tachtig wormen per dag naar binnen. Inmid dels was vastgesteld dat de jonge laatvlieger tot het vrouwelijk geslacht behoorde. Ze kreeg dan ook een meisjesnaam: Floortje. Dracula Floortje was al spoedig in omvang verdubbeld en had nu ook de typi sche 'draculatanden' ontwikkeld waarmee grote kevers en andere vlie gende insecten worden gekraakt. In het begin hield Bonnet er rekening mee dat Floortje besmet kon zijn met het hondsdolheidvirus, zodat hij handschoenen droeg als hij ermee bezig was. 'Maar toen Floor na ver loop van tijd zelf geen ziekte verschijnselen vertoonde en ook geen nijging had om te bijten, liet ik die handschoenen maar uit. Boven dien dacht ik: in de hele wereld zijn in100 jaar slechts drie mensen over leden aan hondsdolheid waarmee ze via een vleermuis waren besmet Het risico is dus nogal klein'. Floortje was duidelijk op haar pleeg vader gesteld en die liefde was we derzijds. Toch is Bonnet geen mo ment van plan geweest om de vleermuis blijvend in huis te houden. Hij stoomde haar daarom klaar voor de natuurlijke vrijheid. Ongeveer zo als het ook in de natuur gebeurt gaf hij vliegles: van enige hoogte loslaten en zo tot fladderen dwingen. Het lanceerpunt was de linnen kap van een lamp, waar de vleesmuis met de klauwtjes, die aan de vleugels zitten, werd opgehangen. De eerste vluch ten eindigden voortijdig als Floortje tegen de wand of de gordijnen knalde, maar later ging het beter. Afscheid Half augustus was het grote moment Toen Pierre Bonnet In verband met een trouwerij een paar dagen in het buitenland'' nam Dirk Eelman de opvoeding van Floortje over. Hier is hij bezig met het voeren van F wormen. daar. De jonge laatvlieger moest de wijde wereld in en zich voegen bij een kolonie wilde soortgenoten, die zich ophouden in de spouw van de woning van Dirk Eelman aan de Schorrenweg. Om half zes 's mor gens werd ze geplaatst bij de weg gebroken lekdorpel die toegang gaf tot de spouw. Floortje kroop direct naar binnen en ontmoette haar wilde zusters en broeders. De emotie die haar daarbij beving, was voor Bonnet en Eelman goed te volgen want ze hadden een detector, waarmee het hoogfrequente en daardoor voor mensen onhoorbare geluid van vleer muizen naar een lagere frequentie wordt gebracht en daardoor hoor baar wordt. De vleermuis kwam la ter weer tevoorschijn en ging vliegen. De eerste vluchten eindigden tegen de gevel van het huis, maar al gauw had het dier met haar 'sonar' de om geving in kaart gebracht en wist ze beter hindernissen te mijden. Tt Bonnet Floortje na een niet bedoe' landing in het gras oppakte, km het dier direct weer aanhankelijk hem op. Het was een aandoen moment, maar evengoed werd jonge vleermuis weer afgezet b) ingang van de spouw. Blijkbaars integratie gelukt, want op een get ven moment waren de geluiden» Floor niet meer te onderscheiden» het gekwetter van de andere In vliegers en was ze in de vlucht san met de anderen ook niet meerit het oog te onderscheiden Bonnet heeft van de opvoeding»1 de vleermuis regelmatig video-op" men gemaakt. Die worden ge"10 teerd tot een kort filmpje datu" vleermuizenexpositie in het Muset wordt vertoond.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6