Zware Texel Race met deale weersomstandigheden Gladde bochten vereisen stuurmanskunst modelracers Oosterend vernedert De Koog in eilandderby (13-1) Wn ^/-r Geëmotioneerde Landman winnaar surf ronde TEXELSE y7C0URANT •r - *V Nationaal toernooi voor gehandicapten Programma zaalvoetbal Golfjournaal AVT loopt in Winschoten ZDH verspeelt punten in slotfase Te veel drank DINSDAG 17 SEPTEMBER 2002 ■t waren bijna perfecte omstan- heden', oordeelde voorzitter b van den Berg over de der- ide Texel Race, de surfronde om el. De loodzware editie werd erdag gewonnen door Ramses ndman uit Leeuwarden. Beste elaar was Adriaan van iselberghe, die als tiende bin- ikwam. De organisatie kijkt te- den terug op de race, die 'ge- eerd verliep.' een aanwakkerende windkracht anuit noordwestelijke richting en golfhoogte van tachtig centime- «aren de omstandigheden 's och- ds ideaal 'Alleen het zonnetje breekt', zo zei burgemeester Joke dorp in haar openingswoord tij de zogenaamde jpersmeeting De Texelse deelne- rs waren vooraf vol goede moed. Evert Monsma wilde de Texel Race vooral volbrengen. 'Vorig jaar strandde ik bij De Koog, waar ik door een hoge golf werd gegrepen Dit jaar is mijn doel om de race uit te varen. Natuurlijk probeer ik dat zo snel mo gelijk te doen, maar het voltooien is het belangrijkste.' Adriaan van Rijsselberghe voorzag een zware dag. 'Het waait pittig. Je moet kiezen tussen safe varen met het risico dat je te laat bij De Cocksdorp aankomt, of er helemaal voor gaan met het gevaar dat je te vroeg uitgeput bent. Ik zal de gulden middenweg probe ren te vinden.' Joost Albers kampte al vóór de wedstrijd met materiaal- pech en moest noodgedwongen voor een kleiner zeil kiezen. 'Ik start ge woon en kijk wel of het gaat.' Abrupt einde Om 12.00 uur gingen de 48 deelne mers, onder wie éen vrouw, onder een flinke publieke belangstelling van start. Door de branding kon een deel maar moeilijk op de plank komen. Voor Evert Monsma kreeg de Texel Race een abrupt einde. 'Ik klom op mijn bord, maar werd er door een hoge golf weer afgegooid. Toen zag ik dat mijn zeil gescheurd was Dit is echt ontzettend balen.' Enkele minu ten na de start kwam ook Joost Albers terug. 'Toen ik op zee zat, be sefte ik snel dat mijn zeil echt te klein was voor deze wind Ik heb het ge probeerd, maar zo kun je niet varen', treurde hij. Albers was niet de enige die de mist inging met de materiaalkeuze. Meer dere surfers moesten vlak na de start naar de kant vanwege problemen met het zeil. Later was het lage wa terpeil voor velen spelbreker, aange zien het merendeel van de deelne- UW - Voor Evert Monsma kreeg de Texel Race al snel een abrupt einde. in van Rijsselberghe kwalificeerde zich met een tiende plaats als beste Texelaar. mers met lange vinnen onder het bord startte. Beter ging het oud-win naar Adri Keet, recordhouder Ron Ruiter en Ramses Landman, die sa men een kopgroep vormden. In de Waddenzee sloeg echter ook voor Ruiter het noodlot toe, zodat twee surfers moesten uitmaken wie de winnaar werd. Na twee uur, 22 minuten en 47 secon den zette een hevig geëmotioneerde Ramses Landman als eerste surfer voet op het strand bij paal 9. Achteraf verklaarde de professionele surfer zijn reactie. 'Ik ben lang geblesseerd geweest. In Zuid-Afrika. waar ik vaak train, heb ik mijn scheenbeen gebro ken en mijn knie beschadigd. Na an derhalf jaar herstel is dit toch een fan tastische overwinning. Het is voor mij een hele belangrijke wedstrijd, ook omdat dit het Nederlands kampioen schap marathon is.' Landman domi neerde de wedstrijd vanaf het start- signaal en nam bij de haven in Oudeschild definitief afstand van zijn concurrenten 'Voor mijzelf leek de VC-boei het breekpunt in de wed strijd zijn. Daar heb ik afstand geno men omdat anderen vastliepen, van wege het getij Ik heb zelf ook heel kort vastgezeten, daarna ging het snel.' Uitgeput Ruim twintig minuten na de winnaar kwam de uitgeputte Adriaan van Rijsselberghe als eerste Texelaar bin nen. 'Het was zo verschrikkelijk zwaar. Het ging zó hard. Als je op zee zit, vervloek je jezelf dat je er ooit aan bent begonnen. Maar die laatste vijf honderd meter, daar doe je het alle maal voor. Dat is een heerlijk gevoel. Ik had geen superstart, maar later in de wedstrijd ging het steeds beter. Ik had geen lange vin onder mijn bord genomen en ben met vastgelopen Voorafgaand aan de Texel Race had Van Rijsselberghe samen met Ramses Landman de zee rondom het eiland verkend. De winnaar van de Texel Race is coach van het surftalent en voor hen staat nu het wereldkam pioenschap in Duitsland voor de deur. Van Rijsselberghe: 'Ik ga mijn debuut bij de heren maken en hoop er vooral veel ervaring op te doen. Van Ramses kan ik nog veel leren. Bijvoorbeeld hoe je van de tiende naar de eerste plaats komt... Hij is tenslotte professioneel surfer, dat hoop ik ook te worden.' De andere Texelaars behoorden met tot de twaalf uitvallers: Klaas-Jan van der Vis werd 24ste, Gert-Jan de Wit 27ste en Ron Broersma 32ste. Wieb van den Berg had na afloop niets te klagen 'Je merkt aan het publiek en vooral aan de deelnemers dat het goed verliep. De organisatie zat goed in elkaar. De weersomstandigheden maken het dan helemaal af.' De voor zitter van de Texel Race was zeer te spreken over de prestaties van Van Rijsselberghe. 'Geweldig. Tiende is een prachtige prestatie. Dan hoef je met alleen te kijken naar wie er vóór hem zijn geëindigd, kijk maar eens wie hij achter zich heeft gelaten. Het streven is toch om de vijftig beste surfers van Nederland uit te nodigen.' Tekst en foto's Michiel Dekker Ongeveer honderd judoka's uit onder meer Purmerend, het Gooi, Utrecht, Den Helder, Amstelveen, Leeuwarden en Swifterbant nemen zaterdag 21 september deel aan judotoernooi voor verstandelijk gehandicapten in sporthal Ons Genoegen. Op het moment is op Texel een groep van twaalf verstandelijk gehandi capte judoka's actief, die elke zater dag traint in de sportschool in Oude schild. In het verleden hebben de Texelse judoka's regelmatig deelge nomen aan grote toernooien aan de overkant, zowel voor deelnemers als begeleiders fantastische belevenis sen. De Texelse Sportraad en bu- doveremging Shima toonden zich bereid een dergelijk toernooi op het eiland te organiseren. Door bijdragen van sponsors en een bijdrage uit de Raboton kan dit idee nu doorgang vinden. Tijdens het toernooi wordt in verschil lende categorieën gestreden. Omdat het hier om een door de Judo Bond Nederland erkend toernooi gaat, zul len er bondsscheidsrechters aanwe zig zijn om de wedstrijden in goede banen te leiden. Zij worden bijge staan door vrijwilligers. Ook kan de organisatie rekenen op de hulp van medewerkers van het Rode Kruis en van een toernooiarts. Het toernooi wordt om 11.00 uur ge opend door medewerkers van Sport school Texel, in samenwerking met alle deelnemers. Daarna worden op vijf matten de wedstrijden afgewerkt. Tijdens de lunchpauze speelt The Small Buzzwaarna om 13.15 uur de wedstrijden worden hervat. De prijs uitreiking vindt rond de klok van half vier plaats, opgeluisterd door de Boerenkapel van KTF. Voor de deel nemers die op het eiland overnach ten. wordt zaterdag een speciale avond gehouden in discotheek Question Plaza. entwintig fanatiekelingen n zaterdagavond op de ringbaan bij Akenbuurt gestre- lom het open Texels kampioen- kap modelracen. Er werd heel van hun kunnen gevraagd, nt in sommige bochten was het egelglad en menigeen besloot enkele testronden de wagen fi nog net even anders af te stel- Maar ook daarna zagen de ischouwers strakke inhaalacties rden afgewisseld door tragi- he stuurfouten. 112 auto's aan de start ging het klop groen in de elektroklasse De Jing was na één rondje in handen William Witte, op de voet gevolgd or andere snelle jongens, zoals ten Verkaart en Arjen Pool. Witte akte in zijn tweede ronde een sirfout, waardoor het hele elnemersveld aan hem voorbijging, taart nam de leiding over, waarna k het noodlot voor Pool toesloeg, (n de motor van Verkaart het be- ontstond een heel nieuwe kop- oep. Uiteindelijk slaagde Dennis i der Wilde erin de eerste manche «/innen. voor Maarten Platte en Ard mmandeur. een veelbelovende start moest taart ook in de tweede manche auto aan de kant zetten Bart threurs en Maarten Platte hadden matige start, maar kwamen arna sterk terug, om in die volg- fe als eerste en tweede over de fl ik te gaan. Ard Commandeur werd rde. idertussen was het erg gezellig worden rond de baan. Diverse va ra, moeders en andere fans van de deelnemers hadden de weg naar de kartbaan gevonden en met ruim hon derd man publiek verschenen de au to's uit de brandstofklasse met ron kende motoren aan de start. Na het startsignaal ging Patrick Bakker aan de leiding, gevolgd door Mare Schuijl en Jelle Schouwstra. Jan Schouws- tra viel na één rondje uit met techni sche problemen, een slecht voor beeld dat later werd gevolgd door Edo Pool en Jeroen Schouwstra. Dennis Bakker passeerde na een spannend duel zijn broer Patrick en won de manche. Mare Schuijl werd derde Ook de tweede manche gaf veel strijd te zien. De top drie was dezelfde als een manche eerder, maar de volg orde veranderde voortdurend, terwijl ook Carlos Huysman en Jan Schouwstra zich met onbetuigd lie ten. Dat er letterlijk 'op de seconde' werd gestreden was na vijf minuten te zien: Patrick Bakker had een voor sprong van maar 0,691 seconde op Mare Schuijl en 5,516 seconde op Dennis Bakker. Bij de stockcars kwamen de auto's van slechts vier deelnemers in de baan. De strijd was er met minder om. Wouter van Strien won de eerste manche voor Jos Smit en Gerrit van Strien. In de tweede manche won Jos Smit. Hij liet Wouter van Strien vijf rondjes achter zich. Gerrit van Strien was wederom derde. In de finale ging het hard tegen hard. Wouter van Strien en Jos Smit wisselden voort durend stuivertje, totdat de motor van Smit afsloeg en Van Strien onbedreigd naar de zege kon rijden. Smit kreeg zijn auto snel weer aan de praat, reed vervolgens voor wat hij waard was, maar moest ook nog Gerrit van Strien voor zich dulden. In de finale van de elektroklasse ver trok Maarten Platte van pole-position, stond Dennis van der Wilde als tweede op de grid en vertrok Ard Commandeur als derde. Tot een ie ders verrassing sloot regerend kam pioen William Witte, die dit seizoen maar matig op dreef was, al snel aan bij de kopgroep. Naarmate de race vorderde, kwam hij steeds beter in z'n ritme, om het hele deelnemersveld op maar liefst drie ronden achterstand te zetten. Van der Wilde won het duel met Platte en werd tweede. De finale van de brandstofklasse was bloedstollend snel, terwijl sommige rijders duidelijk last hadden van de zenuwen. Dat resulteerde al in de eerste ronde in een aanrijding tussen Patrick Bakker en Marc Schuijl. Den nis Bakker. Jan Schouwstra en Carlos Huysman profiteerden, maar zagen Bakker en Schuijl zich daarna sterk herstellen. Voorlopig was mets beslist. Huysman zakte steeds verder terug doordat zijn bumper tegen een wiel aanliep en Dennis Bakker raakte in zijn zestiende rondje bij een crash betrokken, waardoor hij een halve minuut verloor. Hij gaf met op en stelde het ronderecord, dat broer Patrick eerder dit seizoen had geves tigd, scherper. Nadat hij Jan Schouwstra en Elmar Huysman ge passeerd was, moest Bakker het opnemen tegen Patrick, die hij na een felle strijd ook nog klopte. Mare Schuijl bleef buiten zijn bereik en ver overde de titel. Nadat de eerste drie weken van het zaalvoetbal in het teken stonden van de beker, wordt nu een start gemaakt met de competitie. Woensdag 18 september 18.45 Texel C2-SVO C1 Kuipers 19 35 Klif dames-FC Klink 20.25 SVO 3-De Krim 3 Hoogendijk 21.15 Klif 2-SVO 4 Franchimon Oosterend heeft zaaldienst. Donderdag 19 september 18.00 Texel C1-De Koog C1 Raven 18.45 J'boog 3-De Krim 6 J'boog 19.35 De Koog 1-NIOZ 1 Hoogendijk 20.25 Texel 5-ZDH 2 Texel 21.15 Klif 3-Texel 4 Kuipers De Koog heeft zaaldienst. Vrijdag 20 september 17.30 Klif D1 -Klif D2 Klif 18.15 De Koog D1-De Krim D2 Koog 19.05 Texel 1-Mantje 1 Sangers 19.55 Casino 1-De Krim 2 Molanus 20.45 J'boog 1-SVO 2 Van Beek 21.35 Mantje 3-Texel 3 Kuipers 22.25 RAB 1-ZDH 1 Hoogendijk Texel'94 heeft zaaldienst. Op de Texelse golfbaan speelden zaterdag 24 deelnemers om de Golf- journaalbeker. Deze wedstrijd, ge noemd naar het bekende golfblad, werd tezelfdertijd op alle Neder landse banen gespeeld. Op het ei land eindigde Jan Kager als eerste met 43 stablefordpunten over acht tien holes. Tweede werd Martin Bödicker (39). derde Cees Boks (38). Longest drives waren er voor Maria Buschgens en Jan Kager, de neary werd geslagen door Dik Büthker. Met liefst twee teams nam Atletiek Vereniging Texel afgelopen zaterdag voor de zesde achtereenvolgende maal deel aan de 10 x 10 km estafette van RUN Winschoten. Coaches Coby Bakelaar, Mia van Vooren en Marja van den Berg stelden de teams sa men op grond van de ingeschatte tij den. De eerste groep bestond uit drie vrouwen en zeven mannen, de tweede uit vier vrouwen en zes man nen. Om 13.30 uur gingen de in to taal 230 teams van start. Het werd van begin af aan een spannende on derlinge Texelse strijd. Ronden lang wisselde de kop gedurig, tot in de zevende en achtste ronde team I een gat van een kleine zeven minuten sloeg met Rob Teisman (41.29) en Margot van der Ven (43.50). In de negende ronde verspeelde Thomas Richter (43.12) maar weinig van die voorsprong op de jeugdige, veelbe lovende Wouter Dogger (42.53). De grote vraag was toen of de net van een rugblessure herstelde Martien Baars als slotloper van team I aan 6.30 minuut voldoende had tegen over oude rot Piet Bakelaar van team II. Langs de feestelijk versierde stra ten van Heiligerlee en Winschoten ontspon zich een spannend duel. De meefietsende Teisman probeerde de slotloper van team II te ontmoedigen, maar Bakelaar liet zich met van de wijs brengen en achterhaalde Baars ruim een kilometer voor de finish. Toen hield hij grootmoedig in, zodat ze hand in hand door de finish kon den stuiven. De eindtijd van 8.03.24 van beide teams resulteerde in een gedeelde 23e plaats temidden van 52 teams in de categorie atletiek verenigingen De Texelaars maakten van de gele genheid gebruik reclame te maken voor de Zestig van Texel, die op 21 april wordt gehouden. OH bleef zondagmiddag in en te st Jisp opnieuw puntloos. In de eede competitieronde versloe- in de gastheren de Hoornders *t 3-2. De manier waarop dat Steurde was pijnlijk, aangezien «Zwaluwen in het laatste kwar- seen voorsprong van twee doel- •nten uit handen gaven. OH kwam goed uit de startblokken iJisp, ondanks de afwezigheid van blesseerden Joop Rommets en 'fis Dekker. De thuisploeg werd vastgezet en dat resulteerde in 'tele kansen. Voor de eerste treffer best ZDH wachten tot de twmtig- !i minuut. Op een afgemeten vrije b van Erwin Kleinveld kopte 'dtiel Dekker de 1-0 binnen, b Hoornder verdedigers toonden r-b in de eerste helft solide. Alleen Mor van Elk kreeg een gele kaart, Kuhij de 'noodrem' hanteerde. Erik !F> bleek vlak voor rust toch te veel ®der te ondervinden van een bles sure en werd vervangen door Richard de Leeuw. De in Alkmaar woonach tige verdediger heeft een ZDH-verle- den en wil spelen als de nood aan de man is. Na de thee hield ZDH druk op het Jisp-doel, wat na een kwartier resul teerde in een doelpunt. Mike de Bruijn joeg na een terugspeelbal goed door op de keeper, die in paniek uittrapte tegen het lichaam van de spits, waarna de bal in het doel ver dween. Vervolgens sloeg de ver moeidheid toe bij de Hoornders. Een moegestreden Daan van der Slikke werd vervangen door nieuwkomer Wouter Bolier. Na een onoplettendheid bij de Zwa luwen scoorde Jisp uit de eerste kans 2-1. Via Wouter Bolier en Henk Knol kreeg ZDH kansen de marge weer te vergroten, maar de keeper van de thuisploeg weigerde nogmaals te capituleren. Ook nadat coach Ronald Biesboer Jacco Kager had gewisseld voor Sjoerd Oosterhof, bleef een doelpunt uit. De Zwaluwen waren de kluts volledig kwijt en incasseerden acht minuten voor tijd de gelijkmaker en enkele minuten later de genade klap. Sjoerd Oosterhof kreeg bij het sluiten van de markt de laatste mo gelijkheid voor ZDH, maar hij kwam centimeters te kort om een voorzet te verzilveren. Zondag kunnen de Hoornders zich revancheren, wanneer Strandvogels op bezoek komt. Een 29-jarige man uit Den Helder is vrijdag rond 0.50 uur betrapt op het rijden onder invloed. Bij een blaastest op de Bernhardlaan in Den Burg blies hij 390 ug/l, bijna twee keer zoveel als toegestaan. De man kreeg een pro- ces-verbaal. In de nacht van zaterdag op zondag werd rond 4 .30 uur op de Pontweg een 27-jarige man uit Gro ningen tot stoppen gemaand. Bij de controle blies hij 410 ug/l. Ook hij werd op een proces-verbaal getrak teerd. 'Ik voetbal al een jaar of twaalf in het eerste van Oosterend, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt', verzuchtte Sil van Dijk, voetballer en trainer bij SVO. Zijn ploeg wal ste tijdens de eerste eilandderby van dit seizoen in de zevende klasse compleet over gastploeg De Koog heen. Het elftal van de nieuwe trainer Bep Vonk bakte er in Oosterend niets van en werd met een nederlaag van 13-1 naar huis gestuurd. Toen trainer Bep Vonk vorig jaar 'ja' zei toen hij werd gevraagd om trainer van De Koog te worden, kon hij niet vermoeden dat hem in zijn oude dorp zo'n afstraffing zou wachten. 'De Koog had op het eind van het seizoen een leuk team op de mat staan. Er werd aardig gevoetbald. Ik nam re gelmatig een kijkje langs de lijn.' Wat de nieuwe trainer toen niet kon we ten was dat zes vaste spelers zouden vertrekken. Toch ging het tegen Knollendam vorige week helemaal zo slecht nog niet, reden voor Ooster end de derby met enige spanning tegemoet te zien. Maar al heel snel na het eerste fluitsignaal bleek de tegen stand van de gastploeg erg tegen te vallen. Vonk klaagde langs de lijn over het ontbreken van spelers als Vincent Kaspers, Joost Brouwer, Nico Schot en Kees Mets. De vervangers waren veelal nieuwe gezichten bij De Koog, die werkzaam zijn in de horeca en hun gezicht nog niet op de training had den laten zien. Tekenend was dat de coach van een aantal spelers de na men niet kende Het resultaat was een elftal dat conditioneel duidelijk te kort kwam en niet op elkaar was in gespeeld. 'Als ze hier vandaag een leuk partijtje spelen', ben ik al dik te vreden', aldus Vonk senior bij aan vang. De thuisploeg was op vele fronten in het voordeel. De Strenders waren al lerminst vreemden voor elkaar. Geen nieuwe gezichten, maar jongens uit Oosterend en Oudeschild die zo'n beetje zijn vergroeid met de club. Vaste waarden die precies weten wat ze aan elkaar hebben en die de (dinsdag)trainingen van Sil van Dijk goed bezoeken en dus conditioneel veel sterker staan. Het waren dan ook de mannen van coach Richard Daal der die de bal zondag lekker rond lie ten gaan en in de persoonlijke duels hun tegenstanders meestal de baas waren. De Koog gaf alle ruimte 'Bij elke stap die we vorige week tegen Zuidermeer zetten, had je meteen een mannetje in je rug. Nu niet', ver telde Oosterender Van Dijk. De wed strijd was nauwelijks een paar minu ten oud, toen de eerste treffer viel. Op aangeven van Rinse Douma opende Van Dijk de score. Oosterend hield de druk op de ketel en kwam een aantal keren dichtbii de goal van De Koog, waar doelman Michel Mast alle zei len moest bijzetten. Langs de lijn werd gefluisterd dat hij uit de hoofd klasse afkomstig was. maar uit zijn prestatie viel dat niet af te leiden. Bij menig inzet kreeg hij de bal niet di rect onder controle. Belangrijk aan deel in de overwinning van Oosterend had spits Ad Guldemond, die in zijn eentje voor vijf treffers tekende. Zijn eerste viel halverwege de eerste helft, op aangeven van Chns de Vries (2-0). Korter tijd late ontdeed hij zich van zijn vaste bewaker en tekende 3-0 aan. Een slordigheidje achterin bij de thuisploeg werd afgestraft door Den nis Rebronja, die de enige tegentreffer scoorde. Voor Oosterend washetGerVlamingdie4-1 maakte, gevolgd door een vijfde treffer van Eddie de Vries. De voorzet was af komstig van Guldemond, die zich niet zelfzuchtig toonde. Kort voor rust negeerde de scheidsrechter een vlagsignaal van lijnrechter Aad Eelman, terwijl het volgens toeschou wers in dit geval wel degelijk buiten spel betrof. Rob Witte ging door en bracht de ruststand op 6-1. De tweede helft vertoonde hetzelfde spelbeeld. Een oppermachtig Oosterend. De Koog in de verdruk king. Goals werden achtereen volgend gemaakt door Guldemond (7-1.8-1 en 9-1) Rob de Vries (10-1 en 12-1), Chris de Vries (11-1) en Alexander Witte (13-1) SporHf;' Texf V Oosterender Rutger Zoetelief In duel met twee spelers van De Koog. (Foto Gerand Timmerman)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7