'Fusie nodig voor kleinschaligheid' iS os Bakker: ultiem voorstel om uit impasse te komen bizoenpersoneel op Iterrein Mienterglop Maquette Texelse Rede in Maritiem Museum 'Texel heeft een schat in handen gekregen Cjroen ^warL-Jexel s 'in het Aanleg noodopstelterrein Teso gestart Zorginstellingen: onrust onnodig lollege moet aan de kat of aan de kaas' Beeld Wolkers TEXELS E^COU RANT oordeelland Onder de pomp Gemeente kan weinig doen voor visserman TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v Den Burg RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11713 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 2002 r E X ELSE ®COU RANT :hijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 llege buigt zich dinsdag over orstel van Jos Bakker uit De oor maximaal zes door hem wikkelen woningen in Den Vest. Hij hoopt dat daarmee nd komt aan een langdurig :t met de gemeente over de ig van de door hem ver- e grond. Mocht het niet tot koord komen, dan wil hij het ontract laten ontbinden en hade die hij heeft geleden en op de gemeente. hter gaf de gemeente onlangs jk in een kort geding waarmee llege wilde afdwingen dat Bak- verkochte grond moest leve- et argument dat met de ver een spoedeisend belang is iid, werd door de rechter on- gehaald. Ook de voorwaarde it college dat alleen grond die ndom is van de gemeente voor gbouw wordt bestemd, sneed is de rechter geen hout. uitspraak in de hand streeft naar een snelle afwikkeling, eeft met privé-redenen te ma- ben lang genoeg aan het lijn- ouden. We gaan nu construc- iderhandelen of we stoppen Ik accepteer geen passieve ig meer van de gemeente. Ze aan de kat of aan de kaas.' lefoontje met raadslid Piet irt van Texels Belang resul teerde in een gesprek met onder meer wethouder Come Heijne van Grondzaken Geconstateerd werd dat het plan moest voldoen aan en kele belangrijke voorwaarden: er moest een grote waterpartij komen en een bufferruimte waar in tijden van overvloedige regen overtollig water kan worden opgeslagen (een wadi) en er moest een oplossing komen voor het geschil over de goot- en de nokhoogte. Verder moest rekening worden gehouden met de afspraak dat Bakker de 9200 vierkante meter voor zijn eigen bouwplan hield. De waterpartijen moeten wat hem betreft overwegend op grond van de ge meente komen, hooguit zes procent van zijn eigen terrein wil hij invullen met water. Verder moest het plan passen in de beoogde structuur van Den Burg West. Om aan al die voor waarden te voldoen nam Bakker een professionele stedenbouwkundige in de arm. Het resulteerde in een plan waarbij langs de Pontweg een waterpartij van twintig meter breed komt. waardoor het bouwblok dat aanvankelijk voor Bakker was bestemd opschuift in de richting van Den Burg. Gevolg is dat het aangrenzende perceel met maat schappelijke bestemming (M-blok) smaller wordt. Hier wilde de ge meente aanvankelijk de multifunctio nele hulppost vestigen, die nu op het terrein van de Eyercoogh is gepland. Nadeel van de maatschappelijke functie is dat er tussen het woonblok en het aangrenzende M-blok een brede buffer moet komen om even tuele overlast tegen te gaan. Hierdoor wordt overgebleven M-blok wel erg klein. 'Dat is het probleem van de gemeente, ik heb recht op die 9200 vierkante meter. Daarom kunnen ze dat stukje beter benutten voor seniorenbouw. Dat sluit mooi aan op de woningen die aan beide kanten zijn gepland. Bovendien is er dan geen brede bufferruimte nodig.' Ook die laatste optie is in het voorstel ver werkt. Bakker legt zich neer bij de maximale nokhoogte van 9 meter, maar wil vrijheid ten aanzien van de goothoogte. De reden dat Bakker met het voorstel naar buiten komt en met eerst het besluit van het college afwacht, is dat hij vindt dat ook de politiek ervan op de hoogte moeten zijn. 'Mijn ervaring in deze kwestie is dat de informatie voorziening aan de raad zwaar te wensen overlaat. Ik wil niet dat de indruk wordt gewekt dat ik de boel frustreer.' Mocht het met tot een akkoord ko men, dan zal de schadeclaim van Bakker omvangrijk zijn. 'Ik heb een jurist in de arm moeten nemen, een makelaar, renteverlies geleden, om nog maar met te spreken over de emotionele schade.' udeschild, maar een terrein ico Ruis aan het Mienterglop in beeld als locatie voor het isten van seizoenpersoneel. plannen van het college om t nieuwe bedrijventerrein in serplaats stacaravans neer tten een storm van kritiek ten, presenteerde wethouder ielman (Grondgebied) dins- rond de nieuwe plek. Raads- toonden zich enthousiast. >laats voor zestig stacaravans, latie ligt er kant en klaar en door boomsingels volledig aan ig onttrokken en er is een wo- voor de beheerder aanwezig, et nog mooier', roemde Eelman inbod van Ruis. De wethouder ilfs al een inrichtingsplan in de zaal rondgaan, waarop de ca- waren ingetekend. 'Als ik het lan moet het goed', lichtte Ruis ie gevraagd naar de inrichting st naar de door hem geëxploi- camping Coogherveld. Be- ig is om van het terrein aan het erglop (nabij manege Nieuw if) een volwaardig verblijfster- maken. 'Er moet een goede Iructuur komen, met kabel ringen, elektriciteit, waterlei- ïn goede sanitaire voorzienin- De goede voorzieningen, in inatie met de goede ibaarheid en de nabijheid bij De - waar naar verwachting de ste behoefte bestaat aan woon- voor seizoenmedewerkers - is het college reden in zee te wil- ian met Ruis. Er zijn voor deze 'nemer wel de nodige investe- imee gemoeid. 'En dat kan al leen als er minstens tien jaar gebruik van wordt gemaakt.' Anders dan voor Oudeschild, waar het om een tijdelijke vrijstelling gaat, wil Eelman er daarom de bestem ming van het nu als agrarisch aange merkte terrein wijzigen via een artikel 19-procedure. Hiervoor vroeg ze dinsdag ti|dens de raadscommissie Grondgebied de goedkeuring van de fracties. Ze kreeg daarvoor alle steun, met een voorbehoud van het CDA en GroenLinks, omdat Jan Koolhof en Arthur Oosterbaan het voorstel eerst even met de achterban wilden be spreken. De wethouder drong er bij hen op aan dit snel te doen. 'Want we willen het verblijf van het seizoen- personeel vóór aanvang van het ko mend seizoen goed hebben gere geld.' Het beeld van Jan Wolkers op de dijk langs de Waddenzee bij Ceres is van nacht totaal vernielcj alleen de sokkel stond nog overeind. De daders zijn niet bekend. De technische recher che stelt een onderzoek in. Herbert Thomesen (rechts met aanwijsstok), creatief brein achter de bouw van de maquette van de Texelse Rede, geeft tekst en uitleg over het diorama dat woensdag werd gepre senteerd in het Maritiem en Juttersmuseum. (Foto G*am rmmtrman) De maquette van de Texelse Rede zou qua aantrekkingskracht op toeristen wel eens kunnen gaan wedijveren met EcoMare. Die ver wachting sprak VW-directeur Veronica Bos woensdag uit bij de officiële overdracht van het eerste deel van het diorama aan Texel. 'Het eiland mag trots zijn zo'n schat in handen te hebben gekre gen', prees Els Jacobs, de samen steller van de nationale jubileum tentoonstelling over het 400-jarig jubileum van de VOC. Dat de maquette bijzonder is, was al op te maken uit krantenfoto's die bij de presentatie in het gebouw van de Tweede Kamer waren genomen. Maar wie het diorama van de Schans en de Texelse Rede in de loods van het Maritiem en Juttersmuseum van nabij ziet, raakt pas echt onder de indruk van het schaalmodel van vier bij zes meter 'Een schitterend pano rama op schaal. Geen gewone ma quette met een paar bootjes op schaal en wat dijkjes, maar een his torisch verantwoorde momentop name met nagebouwde schepen, vesting de Schans, groenten, man schappen, kruiwagens, alles tot in detail nagebouwd', complimenteerde Jacobs de makers de gebroeders Thomesen van het bedrijf Artitec. Met de uitdaging die ze zich hadden ge steld om een waarheidsgetrouw beeld van de Texelse Rede van een eeuw of drie, vier geleden te schep pen, hadden de maquettebouwers het zichzelf met makkelijk gemaakt. Want veel documentatie over hoe het er toen uitzag, was er met. Ze om schreef Herbert ('de creatieve'), en Diederik ('de manager') Thomesen als twee 'gedreven broers', die op inventieve wijze de gegevens bij el kaar sprokkelden. 'Ze zijn bijvoor beeld in discussie gegaan met des kundigen en zijn op die manier van hobbyisten zelf deskundigen gewor den.' Voor de bouw van schaal modellen van VOC-schepen, oorlogsbodems en andere vaartui gen, baseerden ze zrch op schilde rijen van vader en zoon Van der Velde, oorlogscorrespondenten waarvan wordt aangenomen dat ze de sche pen exact naschilderden. De gebroe ders Thomesen hebben een jaar of Lees verder pagina 5 (Advertentie) Aannemersbedrijf De Vries en Van de Wiel is deze week begonnen met de aanleg van het nood opstelterrein bij de Teso-haven. Het terrein is bestemd voor de op vang van auto's als er extreem lange wachtrijen dreigen te ont staan voor de boot. Het nood opstelterrein moet plaats bieden aan vierhonderd auto's. Het terrein komt op het stukje 'wei land van De Porto', rechts van de toerit naar het opstelterrein van Teso. Het is in totaal elfduizend vierkante meter groot. Een aardappelveld en een stukje weiland hebben ervoor plaatsgemaakt. De Vries en Van de Wiel heeft het land aan het begin van de week laten frezen en er een drainage aange bracht voor de afvoer van regenwa ter. Nico Roeper begon gisteren met de aanvoer van 3500 kuub zand die op het terrein wordt aangebracht. Daarop komen later voor het groot ste deel kunsstof grastegels, vertelt uitvoerder Richard Moes van De Vries en Van de Wiel. De grond die nu van het land is geschraapt, wordt tussen de grastegels aangebracht, zodat daarop het gras kan groeien. 'Het ter rein ziet er straks weer uit als een grasveld als het dichtgegroeid is.' Het gras moet opnieuw worden ingezaaid. De toerit naar het noodopstelterrein wordt vlak na de stoplichten aange legd. Aan het eind van het terrein, vlakbij de verkeerstoren wordt een stenen oprit aangelegd, waarover de auto's naar het opstelterrein kunnen rijden. Het noodopstelterrein moet een einde maken aan lange wacht rijen langs de Pontweg. De politie besteedt nu op drukke dagen veel tijd aan het regelen van het verkeer van en naar de boot. Voor de gemeente was dat aanleiding om een paar jaar geleden te gaan werken aan plannen voor het noodopstelterrein. Volgens een woordvoerder van de gemeente staan de vierhonderd au to's gelijk aan een rij tot aan de Redoute. Het is de bedoeling dat het nieuwe terrein minimaal twintig keer per jaar gebruikt gaat worden. Voor de aanleg is €385.713,- uitgetrokken. Die kosten worden gedragen door de gemeente (€143.697,-). de provincie (€128.570,-) en Teso (€113.445,-). De laatste wordt eigenaar van het terrein. De aanleg moet over zes weken vol tooid zijn. Cfrta 'ZmrL. Jnrrii to ito ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. villen het gemeentehuis ver- Btsen naar de 'heilige grond' "SV Texel. dat geen gevaarlijk spel? Deze week begon de aanleg van het nieuwe noodopstelterrein bij de Teso-haven. Het terrein moet plaats bieden aan vierhonderd au- fQ '5 (Foto Jeroon ran Hattuml Hoe gek het ook klinkt, de voorge nomen fusie tussen Thuiszorg Be heer en de verpleeghuizen op Texel en in Den Helder is nodig om de kleinschaligheid te behouden. Het samengaan van deze organisaties moet de zorg ook in de toekomst betaalbaar houden. Met dat be toog probeerden Marinus Jousma van Thuiszorg Beheer en Kees Boer van Stichting Zorgcentrum Texel en Stichting Den Koogh woensdag de zorgen van de leden van de raadscommissie Welzijn weg te nemen. De op handen zijnde fusie heeft tot flinke onrust onder de politici geleid. Op initiatief van Texels Belang werd afgelopen zomer zelfs een motie aan genomen waarin de raad zich uit sprak tegen de plannen. Het streven naar kleinschaligheid, zo veel moge lijk zeggenschap bij de Texelse ge meenschap en een 'zo hoog moge lijk zelfvoorzienend vermogen' lagen daaraan ten grondslag Hun be zorgde boodschap was voor de fusiepartners reden woensdag in de vergadering van de raadscommissie Welzijn te verschijnen en hun best te doen de zorgen weg te nemen. De heren Jousma en Boer, bestuurders van respectievelijk Thuiszorg Beheer en de beide verpleeghuizen, hielden een duidelijk betoog, waarin ze uit legden dat de vergrijzing in de nabije toekomst zo groot is, dat het voor de beide verpleeghuizen onmogelijk zal zijn hun werkzaamheden adequaat uit te voeren Nu al staan op Texel dertig mensen op de wachtlijst voor het verzorgingstehuis en vijftien voor het verpleeghuis. Gezien de geringe budgetten die van overheidswege worden verstrekt, valt het niet aan te nemen dat er op korte termijn 'bed den' bij kunnen komen. Het alterna tiefis ervoor te zorgen dat mensen zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. Geschikte huizen en vol doende verplegend personeel aan huis zijn daarvoor noodzakelijk. Toen de samenwerkende stichtingen Zorgcentrum Texel en Den Koogh dat Lees verder pagina 5 Behalve als pleitbezorger kan de ge meente weinig doen aan het voorne men van Vereniging Natuurmonu menten om de activiteiten van visserman Ton Leyen op de Schorren te beperken. Dat maakte burgemees ter Geldorp gisteravond bekend naar aanleiding van een door de raad on dersteunde motie van die strekking. De gemeente is volgens het college geen partij in de verkoop overeenkomst die destijds is geslo ten tussen het voormalige Water schap Texel en Natuurmonumenten. In bestuurlijke zin zijn volgens Gel dorp geen afspraken gemaakt. 'For meel kan de gemeente dus weinig doen voor Leyen.' Ze zegde wel toe de belangen van Leyen, die van Natuurmonumenten nog drie jaar mag blijven vissen, onder de aan dacht van het waterschap en Natuur monumenten te brengen. Ze zal ver wijzen naar de internationale erkenning van kleinschalige activitei ten in de Waddenzee, die op aandnn- gen van Texel in de Waddenzee verklaring zijn opgenomen. (Advertentie) C/Tf» bstI /orti to bto biTL. Wij zijn met spoed op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen in Omgeving Wilhelminalaan, Thijsselaan, Wilsterstraat, Bernhardlaan, Marelstraat. Hier wonen ongeveer 300 abonnees Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont en vergt to taal 2'/2 uur tijd. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf kwart over drie aan de Spinbaan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Cou rant aan de Spinbaan. •V Longevetd A de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Oen Burg - Texel Telefoon 0212 362600 fax 0222 - 314111 wmwiu

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1