eus uit vijf plekken oor bouw raadhuis H Openbaar debat over coffeeshops Mag een gezin nu wel of geen bijzettentje? Prikkelende stellingen Cor Ellen: 'Ik zag gewonde Darter in zee verdwijnen' Piketwagen voor brandweerofficieren .TEXELSE 5* COURANT ...HOU Jfl r™ B'JDRR&EN RRH DEZE VEILING ZOM.WflT VflGE IDEEHES EN NfiTüüRLDK MDN OUDE GELE RUTÖ. HEB 3D NOG m INGEBRACHT? dr-zeker! HETGRTIN DE BEGROTING Maquette Tegen elk aannemelijk bod Kampeerboeren voelen zich benadeeld Fusie Kosten duiker vallen fors tegen enault Fort De Schans opent haar deuren! VRIJDAG 20 SEPTEMBER 2002 s de gemeente zou besluiten een nieuw raadhuis te bouwen op een andere plaats )men daarvoor wat het college betreft vijf terreinen in aanmerking: het voetbalveld ihter het parkeerterrein aan de Emmalaan, dit parkeerterrein zelf, de speelweide/ baan, de hoek Elemert-Emmalaan en het terrein tegenover het busstation (gedeel- lijk op de plek van de huidige vijver). Igens het collegeprogramma oet de bouwplaats binnen een ir definitief worden gekozen, dat tijdig kan worden begonnen et het bouwplan. Door middel n een brede maatschappelijke icussie zal worden afgetast wat met de vrijgekomen locatie aan Groeneplaats moet gebeuren, aarbij tevens inzicht ontstaat wat treft de eventuele opbrengst van terrein. Nieuwbouw is een kost- re maar afdoende oplossing or het probleem dat het huidige adhuis te klein is en dat het een ede inrichting van het centrum n Den Burg in de weg staat. nu voorgestelde terreinen voldoen n belangrijke criteria: geen grote itand van het centrum, goed be- kbaar met alle soorten vervoer, ddoende parkeermogelijkheden en mogelijkheid om er iets moois laar niet massaals) van te maken, sardoor dit deel van Den Burg er n opknapt kante meter bij 125 werkplekken. Het huidige gebouw is 4180 vierkante meter bij 111 werkplekken. Als het nieuwe raadhuis in twee bouwlagen wordt uitgevoerd (het huidige heeft er drie plus een souterrain) beslaat het een oppervlakte van 3335 vierkante meter. Om het gebouw goed tot zijn recht te laten komen en voor het par keren moet er een flinke ruimte om heen zijn, zodat het totaal benodigde terrein ruim een halve hectare groot moet zijn, het formaat van een voet balveld. De nu voorgestelde terreinen zijn allemaal ruimschoots voldoende groot. Als eerste zal de raadscommissie Grondgebied zich buigen over de locatievoorstellen, waarbij de speci fieke voor- en nadelen van elke plek worden afgewogen. Daarna komt de bevolking aan het woord Het gemeentebestuur laat de finan ciering van de bouw bewust nog bui ten de discussie. Ook over bouwkun dige en architectonische kanten van het project wordt nog niet gesproken Het gaat uitsluitend om de meest ide ale plaats en het beoordelen van de criteria die zijn gehanteerd. Of een nieuw raadhuis financieel haalbaar is, moet nog blijken. Veel hangt af van de opbrengst van het terrein dat vrijkomt als het huidige raadshuis is gesloopt. Half bunder nodig april 2000 liet de gemeente door Iviesbureau Ernst en Young een derzoek instellen waaruit bleek dat nieuwe gemeentehuis, dat min- ens dertig jaar moet meegaan, in t jaar 2030 een vloeroppervlakte oet hebben van 5920 a 6670 vier- De oproep van de Amerikaan Mike Darter in de Texelse Courant of er Texelaars zijn die iets kunnen ver tellen over zijn in 1943 veronge lukte broer Eugene, heeft resultaat opgeleverd. Behalve getuigen als Cees Bonne en Michel Binsbergen, die de verongelukte bommenwer per op 16 december hebben zien overkomen, meldt Cor Ellen te hebben gezien hoe de gewonde Darter in de Waddenzee is terecht gekomen en daarna door wind en stroming is meegesleurd. fWTbOMGOB ©looi VERVOLG VAN PAGINA 1 se gewerkt aan het eerste deel ïtde maquette, een klus die zich de detaillistische aard bij tijd en jjle laat omschrijven als 'monm- iwerk'. Met de bouw van een almodel van een schip was bij- prbeeld 300 uur gemoeid. Om de isSrische sfeer te versterken, klin- m de ruimte waar de maquette Sntoongesteld geluidsopnamen ikomt een verteller aan het woord, et lichteffecten worden onder an- ere schaduwen als gevolg van alken partijen nagebootst. Als over nkele jaren ook de twee andere de- fl van de maquette er aan zijn toe- ivoegd. waardoor ook Oudeschild pschaal is te zien, beschikt Oude- rhild over een attractie van wereld- irmaat, oordeelde Jacobs. Een onclusie die Veronica Bos van de W onderschreef. Ze wees op de romotionele waarde. 'Net als met coMare komen de toeristen er wel waar met speciaal voor naar het ei nd, de maquette levert wel een bij- Jrage aan de aantrekkelijkheid van ons eiland.' De VW probeert al en kele jaren het imago van Texel bij te sturen in de richting van 'cultuur- eiland'. De maquette past goed bij dat beeld. Alleen over de betiteling 'maquette' toonde de eilandpromotor zich niet zo gecharmeerd. 'Dan denk je met meteen: dat moet ik zien!' Ze nodigt iedereen uit een goede naam te bedenken voor het Texelse mari tieme diorama, zodat die in één adem wordt genoemd met Panorama Mes dag. 'Het diorama krijgt te zijner tijd een plaatsje bij de haven. 'Het gebouw moet echt zijn en met te dominant. Geen poppenkast.' Voorname spreker was ir. E. L.P. Hessing, voorzitter van de Stichting Vienng 400 jaar VOC, die opdracht tot de bouw van de maquette had gege ven en deze officieel mocht overdra gen aan burgemeester Geldorp. 'Deskundigen hebben me verzekerd da het een authentiek beeld geeft van wat zich op de Rede van Texel heeft afgespeeld. Een staaltje van goed Hollands vakmanschap, helemaal in de traditie van de VOC.' Hessing ver wacht dat het diorama internationale aandacht zal trekken. Ellen kreeg het boek onder ogen dat de broer van Darter schreef over de rampvlucht van de B17 bommenwer per 'Lonesome Polecat II', die ein digde in de Noordzee bij paal 19 Vlak voor de crash hadden zijn maten de gewonde Darter in zijn parachute gehesen en overboord gezet. Daarna is nooit meer iets van hem vernomen. 'Ik heb het verhaal gelezen en ik wist het meteen', vertelt Ellen. Op dat moment liep ik met lange Bram de Smidt aan de dijk voorbij Oost, tus sen hoeve St. Williebrord en hoeve De Beemes Ik zei: "Bram kiek déer es." Er kwam een man aan een pa rachute naar beneden Hij zweefde op zo'n honderd meter over de dijk in de richting van de zee. Hij riep om hulp, want hij had ons kennelijk ook gezien. We stonden als aan de grond genageld De man had natuurlijk aan de touwen moeten trekken om op het land te kunnen landen. Maar dat deed hij met. Hij liet zich zomaar glij den en donderde in het water, op zo'n tweehonderd meter uit de kant. Hij bleef daar staan, tot z'n borst in het water. Het was december, dus dat moet een graadje of tien zijn geweest. Bram zei. "Haal als de donder het bakkie." Dat was een soort viskist met gaten erin, want bootjes moch ten in die tijd met. Maar met kurk konden stopten we de gaten dicht, om ermee te kunnen varen. Het ding lag vijfhonderd meter verderop. Maar toen ik over de heining stapte en ach terom keek. zag ik dat het niet meer nodig was. Hij had de parachute met naar beneden gehaald. Als een soort halve maan bolde deze tijdens een windvlaag op en ging er met die arme man vandoor. Toen was het bekeken. Hij verdronk voor onze ogen en we konden er mets aan doen. Waar schijnlijk is hij door de kou en zijn ver wondingen van de kaart geraakt en omgedonderd, waardoor de lijnen van zijn parachute onder spanning kwamen te staan en de wind er on der kwam. Hij is het wad op getrok ken en met de ebstroom waarschijn lijk in de diepe Oosterpan beland.' Ellen heeft inmiddels per e-mail con tact gezocht met de broer van Dar ter. 'Ter nagedachtenis heb ik de plek waar we hem zagen neerkomen ge markeerd. Daar heb ik foto's van ge maakt en Jenny, mijn zus. heeft die naar Amerika gemaild. Ongelofelijk, wat gaat dat snel. Dat ik dat op mijn 75ste nog mag meemaken.' VERVOLG VAN PAGINA 1 eseften. moest worden gekozen zélf lulszorg te ontwikkelen of een erva- '1 partner te zoeken. Die werd ge- mden in Thuiszorg Beheer Texel, tl instelling die met zo'n 150 me- ewerkers al zeer actief is op Texel, e instanties bleken het goed met kaar te kunnen vinden, vertelde owel Boer als Jousma. Een toene- lende samenwerking wordt gezocht iet de Stichting Wonen Texel. Met n allen is al gesproken over een oongroep voor dementerenden in Cocksdorp, ook bedoeld om de erhuizing naar een verpleeghuis zo ing mogelijk uit te stellen. 'Die woon- roep is er volgend jaar echt nog niet. laarvoor moeten nog allerlei proble- ien worden opgelost. Maar we zijn >el hard bezig', vertelde Boer, die ak een belangrijke rol toedichtte aan Ie gemeente. Veilige straten, vol- loende verlichting en een goed ipenbaar vervoer zijn enkele voor warden die ervoor kunnen zorgen lat mensen tot op hoge leeftijd zelf- ■tandig blijven. 'We willen terug naar Ie kleinschaligheid, dichtbij de men- thuis.' Bureaucratie Ie commissieleden waren met ge- estgesteld. Roelie Bakker (Texels belang) vertelde dat ze afgelopen lomer, bij een bezoek aan de Sollards, een vrouw had gesproken 'e vertelde dat ze het er met slecht iad, maar dat ze tijdens warme da- üen toch graag iedere dag onder de louche ging. Dat was echter onmo- üeli|k, wegens een tekort aan perso neel, vertelde Bakker, die sprak van een schrijnend voorbeeld' en vroeg °l'we met z'n allen met in de bureau lade verzanden'. Jousma en Boer "kenden dat de bureaucratie een kindermacht' vormt. Boer had een dodelijke politicus horen zeggen dat "tachtig formulieren nodig zijn om drie kippen te mogen vervoeren. Bij machte om iets aan dat nationaal probleem te doen, zijn ze echter niet, bezwoer hij. Het door Bakker gecon stateerde tekort aan personeel doet zich inderdaad wel eens voor in de zomer. 'De horeca betaalt beter', er kende Jousma. Maar in de rest van het jaar vormt de personele bezetting volgens hem geen probleem. Frans Visman (D66) probeerde de angst van veel Texelaars voor een fusie uit te leggen. 'Er ontstaat daar door een log lichaam, waarover we geen controle meer hebben.' Hij vroeg Boer en Jousma daarom of niet alleen zij zelf, maar ook de rest van de besturen van hun instellingen stre ven naar kleinschaligheid. Dat was het geval, hoewel goede (schriftelijke) afspraken nodig blijven, vertelden de twee. 'Want als wij in de toekomst zijn vervangen door andere mensen, dan moet je elkaar wel aan de afspraken kunnen houden.' Bakker was ook aan het einde van de discussie nog niet overtuigd. 'U heeft mijn zorg niet weggenomen.' Ze ver telde te hopen op 'creatieve oplossin gen', in bijvoorbeeld de vorm van een Texels gastgezin voor alleenstaande ouderen die een been breken. Als afschrikkend voorbeeld nam ze een vrouw die een heup had gebroken en noodgedwongen naar Den Helder moest omdat er geen plek in het ver pleeghuis in Den Burg was. 'Nu is ze meer aan het versukkelen dan aan het revalideren.' Namens de cliëntenraad van de Stichting Zorgcentrum Texel consta teerde Roelf Siebinga tenslotte dat vrijwel alleen was gesproken over de voorzieningen 'en met over de zeg genschap'. terwi|l de raad zich vooral tegen de fusie had uitgesproken omdat de zorg bestaat dat de belang rijke beslissingen in de toekomst aan de overkant worden genomen. Siebinga pleitte daarom voor 'een gestructureerde borg van zeggen schap'. Het vervangen van de brug in de Langeveldstraat in De Cocksdorp door een duiker kost veel meer dan de €68.067 die de gemeente had geraamd. Voor het totale werk is maar liefst €122.000,- nodig, zodat er een tekort is van €53.933,-. Toch heeft het college dinsdag beslo ten de duiker met spoed te laten aan leggen omdat dit was beloofd aan de dorpscommissie en omdat de bij het werk horende dakwerkzaamheden vóór het stormseizoen voltooid moe ten zijn. Het werk is gegund aan KWS uit Heerhugowaard, dat als laagste inschreef bij de aanbesteding. De veel hogere kosten worden in het ambtelijke advies als volgt verklaard: 'In de basis is met een veel geringere omvang van het werk gerekend. Bij de verdere uitdetaillering van het werk kwam naar voren dat de om vang van het verhardingsoppervlak en de randvoorzieningen veel groter waren dan voorzien. Het verharding soppervlak in de nabijheid van de duiker was kwalitatief dusdanig slecht, dat het op korte termijn nood zakelijke onderhoud in het bestek is meegenomen Daarnaast was geen rekening gehouden met de vereiste milieukundige onderzoeken'. De gemeente komt desondanks niet in financiële problemen, omdat er de laatste tijd ook meevallers zijn ge weest, met name bij de aanbesteding van de laatste fase van het fietspad Den Burg-Den Hoorn langs de Westerweg. Mogen kampeerders bij de boer wel of geen bijzettent plaatsen? Wat het college van b en w betreft niet. Want in de vrijstellingregeling komt dat begrip niet voor. 'En ge dogen doen we niet meer, dus handhaven we', aldus burgemees ter Geldorp. Maar kampeerboeren vinden dat ze daardoor worden benadeeld. 'Want op reguliere campings is het wel toegestaan.' Tot voor kort werden bijzettenten op boerenerven gedoogd Slaaptentjes voor twee tot drie personen moeten kunnen, vond het college indertijd, dat er zelfs een besluit over nam. Maar de tentjes blijken bij controles regelmatig aanleiding te geven tot veel discussie Vaak gaat het over de afmeting van de tenten of het aantal daarvan De betreffende kampeer boeren zeggen volgens de contro leurs vaak geen greep te hebben op de geplaatste bijzettenten en schui ven de verantwoordelijkheid af op de recreant. Zelfs bungalowtenten wer den als bijzettent neergezet, wat na tuurlijk absoluut niet de bedoeling is. Het probleem is dat het merendeel van de kampeerboeren te goeder trouw is en handelt overeenkomstig de intentie van de vrijstelling, maar dat een enkeling de regels bij herha ling aan de laars lapt Zo zijn drie vergunninghouders aangeschreven omdat bij hercontrole de strijdigheid met was beëindigd. Een ander kreeg een waarschuwing omdat hij buiten het vergunde terrein het maximum van acht tenten overschreed. En ook een andere kampeerboer, die drie kampeermiddelen teveel plaatste, ging bij herhaling de fout in. De meeste leden van de raads commissie Grondgebied, die dinsdagavond discussieerden over bijzettenten, vonden dat dit feno meen moet kunnen. 'We moeten niet muggenziften, Texel staat immers bekend om z'n gastvrijheid', vond Jan Koolhof (CDA), die verhaalde over z'n eigen kampeerervaring 'Als kinderen groter worden, willen ze met meer in dezelfde tent als hun ouders, maar in een eigen tent. Dat hoeft met hoger te zijn dan tot je middel.' Arthur Oosterbaan (GroenLinks) voelde wel mee met burgemeester Geldorp, die aangaf dat de kleine tenten aanlei ding geven tot verwarring. Hij noemde als voorbeeld Schouwen Duivenland. 'Daar mogen per erf maximaal vijftien eenheden staan Eén tent per eenheid, dat is tenmin ste duidelijk.' Geldorp pleitte voor helderheid. 'Eén bijzettent, maximaal tot je middel, is ook duidelijkheid. Piet Blom gaf namens de kampeer boeren aan zeer geschrokken te zijn van het voornemen om de bijzetten ten met meer toe te staan. 'Gezinnen mogen dat namelijk op elke camping. We kunnen het ze niet duidelijk ma ken waarom het bij ons met zou mo gen.' Het merendeel van de fracties vond dat het kamperen bij de boer zo spoedig mogelijk op de agenda moet komen, zodat ook een eventuele ver hoging van het maximum aantal standplaatsen kan worden bespro ken. In die discussie zal ook het vraagstuk over de bijzettenten wor den meegenomen. 'Een coffeeshop geeft overlast, trekt extra gebruikers naar Texel en is daardoor slecht voor het imago van het eiland.' En: 'Een coffeeshop maakt het gebruik zichtbaar en controleerbaar en bereikbaar voor hulpverlening en voorlichting.' Het zijn twee van de zes prikkelende stellingen waar over gesproken in het debat over de (on)wenselijkheid van de vesti ging van een 'legale' coffeeshop op Texel. Het debat wordt dinsdag ge houden in Hotel Den Burg en be gint om 20.00 uur. Aanleiding voor de discussie vormde het debat tussen jongeren en oude ren. dat afgelopen voorjaar vooraf gaand aan de raadsverkiezingen werd gehouden. Daarin vroegen di verse jongeren de politiek om een discussie over de wenselijkheid van een coffeeshop Wethouder Nel Eelman, toen nog portefeuillehouder van Welzijn, verzocht de Welzijns- stichting daarop een openbare bij eenkomst te organiseren, zodat het gemeentebestuur zich beter kan in formeren over de wensen op het ei land. Een complete analyse van de actu ele situatie op Texel kan alleen bij be nadering worden gemaakt, stelt de Welzijnsstichtmg. 'Exacte aantallen gebruikers en de lokale vraag zijn niet bekend. In welke mate de lokale markt aan de vraag voldoet en in hoeverre Den Helder als leverancier fungeert is een kwestie van gissen. En we hebben op dit moment geen overlastkaart beschikbaar met be trekking tot softdrughandel op straat, vanuit huis, door koeners en in de horeca.' De stellingen zijn daarom vooral opgesteld om discussie uit te lokken: over de 'impact' van een eventuele vestiging van een coffee shop op het welzijn van de Texelse jongeren, het belang van dealers en gebruikers, mogelijke overlast en het daarmee samenhangende gevoel van veiligheid van de burgers en het belang van het toensme en het imago van Texel. De stellingen worden bediscussieerd door een forum, waarvan de samen stelling nog met helemaal rond is. Toezeggingen zijn inmiddels binnen van Hans van Os van de Brijder- stichting. jongerenwerker Carla Schrama. jongeren en jonge volwas senen Jos de Ridder, Marianne Duinker en Richard Bartholomeusz en voorzitter Andrew Albers Ge hoopt wordt nog een coffee shophouder te kunnen strikken (Advertentie) Met de aanschaf van een 4-wiel aangedreven piketwagen is de Texelse brandweer weer een stukje professioneler geworden. Het voertuig staat ter beschikking van de dienstdoende brandweer officier (officier van dienst), die daarmee goed herkenbaar is voor het publiek. Het piketvoertuig is bovendien uitgerust met speciale voorzieningen, zoals communicatieapparatuur waar mee de officier overleg kan voeren met bijvoorbeeld de bevelvoerders van de brandweerauto's. Brandweerofficieren Theo Kuip, Richard Rijk en Dick Jongeneel wis selen elkaar wekelijks af. Als officier van dienst is het hun plicht aanwezig te zijn bij allerlei noodsituaties, zoals binnenbranden, beknellingen of inci denten met gevaarlijke stoffen Van de officier wordt verwacht dat hij bin nen een kwartier ter plaatse is. Tot dusver was het zo dat als ze dienst hadden ze zich met hun eigen auto naar een brand of ander incident spoedden. Dat was geen optimale situatie, omdat ze niet herkenbaar zijn. Bovendien liet de uitrusting van de privé-auto's te wensen over. Al vele jaren bestond de wens voor een professioneel piketvoertuig. Omdat Texel binnen de brandweerregio Kop van Noord-Holland een vooruit geschoven positie inneemt, kan het eiland eindelijk over zo'n eigen voer tuig beschikken. Prettige bijkomstig heid is dat Texel de auto met zelf hoeft te betalen, maar dat alle regio gemeenten eraan meebetalen. Des ondanks was het de nadrukkelijke wens van de spuitgasten op het ei land om de auto aan te schaffen bij een Texelse garage. De keus viel op Garage Dros in Eierland. De restauratie van Fort De Schans is voltooid en dat willen we vieren! Op zondag 29 september opent Fort De Schans haar deuren voor de Texelse gemeen schap Om 1 1 00 uur vindt de opening op ludieke wijze plaats. Daarna is de beurt aan uiteenlopende natuur- en cultuur-initiatieven Muziek, theater, informatie en rondleidingen staan op het programma Jong en oud zijn van harte welkom' Programma 1100 uur: opening i.a.v wethouder N.D.K. Eelman-van 't Veer 11.30- 16.00 uur doorlopend programma met theater, muziek en infomarkt 12.30 - 14.00 - 15.30 uur start rondleiding door Maritiem en Juttersmuseum 11.30- 14 00 uur: start workshop landschapstekenen Workshop landschapstekenen Deze wordt gegeven door kunstenaar/tekenaar Feiko Mintjes en duurt twee uur. Per workshop max. 20 deelnemers Gelieve u vooraf op te geven bij Natuurmonumenten, tel. (035) 6951315, dinsdag t/m donderdag van 9 00 -15.00 uur. Vol is vol! 1, V-. Cees Dros van de gelijknamige garage overhandigt de sleutels van de nieuwe piketwagen aan brandweercommandant Dick Jongeneel. Hij deed dat in het bijzijn van Gino Tibboel van de regionale brandweer. (Foto Gomro T<mm*rm*n)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5