Piet Bekker kan zich een leven zonder aardappelen niet voorstellen 6 'De leukigheid is om 'm raszuiver te houden 'Euro voor een prikje' ten bate van polioactie 'Am- gespoeld ■TEXELSE COURANT' Rotary doet beroep op solidariteit Snelheidscontrole Aanvulling Lions-catalogus 'Ambtenaar moet koffie naar keuze kunnen drinken' Maatregelen tegen onveilig onderdak seizoenswerkers Vrouwen FNV Bingo ouderen Waar is dit? Servetten bij De Witte Engel VRIJDAG 20 SEPTEMBER 2002 'Hij kan geen dag zonder.'zegt zijn vrouw Martha. 'Het omgaan met aardappelen is zijn lust en zijn leven. Piet moet aardappe len zien.' Haar echtgenoot beaamt dit met zichtbare vreugde. Het aardappel telen is naast de liefde voor vrouw en kinderen zijn grote passie. En dan in het bijzonder het ras Parel. 'De leukigheid is om het helemaal raszuiver te houden,'zegt hij. 'Prachtig!' Piet Bekker (67) uit Den Burg is al sinds 1972, toen hij het stukje land van zijn schoonmoeder overnam, hartstoch telijk aardappelteler. Als hobbyist, maar ook beroepsmatig, als medewerker bij de Coöperatieve Aardappelbewaarplaats aan het Meyertebos. Nu, na zijn pensionering, maakt hij er echt werk van. 'Parel is al een oud ras,'steekt hij van wal. 'Het bestaat zeker al vijfentwintig jaar. Op dit moment staat er nog veer tien hectare in Nederland, waarvan ik er drie voor mijn rekening neem. Vroeger stond er wel honderd. Maar ia, er kwamen andere rassen tussen, de prijs ging er af. Ze worden nu nog hoofdzakelijk geteeld in Drenthe en Overijssel. We gaan al laren met vrienden in het voorjaar een midweek naar Slagharen, dat is een beetje tra ditie. Als ik dan een man in zijn tuin in de aardappelen zie staan, zeg ik: het zal wel Parel wezen. Ik roep dan: geeft 't nog wat? En het antwoord is: je begint met eén en ye krijgt er twin tig voor terug! Parel is een vroege aardappel, een pracht aardappel en de leukigheid voor mij is om hem ras zuiver te houden. Ik heb de uitslagen van de laatste keuring nog niet bin nen, maar ik ben heel benieuwd. De controleurs nemen na het rooien nog monsters in de schuur. Er worden er honderd uitgepikt, naar het lab ge bracht, geplant en getrokken, waarna het nieuwe blad onder een pers door gaat. Het sap wordt dan op virus getest en aan de hand daarvan wordt de klasse bepaald of wordt de aard appel afgekeurd. De uitslag komt zo eind oktober, begin november.' Bekker teelt zijn aardappelen van ei gen stamselectie. 'De ene stam is mooier dan de andere. Als ik over het veld loop en ik zie een hele mooie, dan houd ik die apart. Ik zoek tien stammen uit en teel die drie jaar lang op tien aparte veldjes, afgezonderd van elkaar. Na die drie |aar neemt de keurmeester van ieder veldje tien aardappelen en plant ze op het Cen trale Starpm^nvéfd bij Emmeloord Als ze daarna goedgekeurd worden, als het nog raszuivere Parels zijn, krijg ik keurmerk S - Stam - en maak ik van die tien veldjes één grote partij, leder jaar gaat je partij automatisch één klasse achteruit, van S naar SE naar E en dan naar A. Je hebt daarna ook nog 8, maar dat is met veel.' Hoe groot is zo'n partij nu na drie jaar? 'Ie dere aardappel geeft zo'n twintig stuks, daar begin je mee. Na één jaar heb je er dus twintig maal twintig. Die vierhonderd geven ook allemaal twin tig aardappelen en zo gaat dat ook het jaar daarop Een vlug rekensom metje brengt ons op 160.000 aardap pelen en we spreken dan over een plantoppervlakte van ongeveer twee hectare 'Pootaardappelen telen is contract- werk en je verkoopt je aardappelen via een afzetbureau. Hettema. Agrico en zo heb je er nog een paar. Maar omdat het areaal van de Parel zo klein is, nemen ze ons er niet bij. Ik ben dus ook handelaar, ik moet zelf mijn poters zien af te zetten. Vorig jaar met al die nattigheid lukte dat gewéldig. Ik sta bij de keuringsdienst inge schreven als teler, dus de mensen kunnen me wel vinden. Er gaat ook veel via handelaars, die ze verpakken in netzakjes van tweeëneenhalf en vijf kilo. Partijtjes voor in de tuintjes. Aardappelen, ik vind ze prachtig! Als ik in een winkel ben. kijk ik altijd even naar de aardappelen, wat voor soort, de prijs, hoe ze eruit zien. Dat heb ik geleerd van mijn zoon, Rob. Hij is vertegenwoordiger voor een bedrijf in sjalotten. Ken je ze? Nee. zeg geen uien, het zijn sjalotten. Ik ging een keertje mee op zakenreis naar Frank rijk, kijken, hoe de sialotten er in de winkels bij lagen. Sindsdien doe ik het ook, maar met aardappelen. Dat is hartstikke leuk.' Zijn vrouw beaamt het lachend: 'Piet moet aardappelen De 1500 Texelse scholieren die dinsdag worden ingeënt tegen her senvliesontsteking zijn uitgeno digd om bij het in ontvangst nemen van de prik één euro af te staan voor een andere vaccinatie in een ander deel van de wereld. Het geld wordt gebruikt bij de actie 'Polio de wereld uit', gericht op het uitroeien van kinderverlamming in het kleine aantal landen waar deze ziekte nog voorkomt. De inzameling onder het motto 'Een euro voor een prikje' wordt gehouden door de Texelse rotaryclub. Men wil op deze wijze een beroep doen op de solidariteit van Nederlandse jongeren met hun leeftijdsgenoten in de Derde Wereld, die met beschikken over het geld om zich tegen dodelijke ziekten te beschermen. Voor één euro is gekozen omdat dit bedrag voor vrijwel niemand een be zwaar kan zijn en omdat voor het Bij snelheidscontroles op de Som- meltjesweg bij De Waal en de Pont- weg bij Den Burg, heeft de politie donderdag drie maal een proces-ver baal uitgeschreven voor te hard rij den. De hoogst gemeten snelheid was 80 kilometer per uur, waar 60 km/u is toegestaan. Beide controles duurden van 11 00 tot 12.00 uur. Als gevolg van een technische sto ring bij het drukken zijn op pagina 42 van de catalogus van de Lions-veiling een aantal nummers weggevallen. Het gaat om de volgende nummers: 423 Aquarel Blok van de Velden; 424 Compressor; 425 Wijnopbergsys teem; 426 5 stuks bagagewagens; 427 5 stuks bagagewagens; 428 5 luxe posters ingelijst; 429 Meisjes- fiets Gazelle; 430 Meisjesfiets Ga zelle; 431 Meisjesfiets Gazelle; 432 Meisjesfiets Gazelle; 433 5 stuks bagagewagens; 434 5 stuks bagage wagens; 435 4 banden met velg, 195 R15; 436 Ets Blok van de Velden; 437 Antieke schrijfkist; 438 Lantaarn; 439 Antieke muziekstandaard. vaccineren van een kind tegen polio toevallig ongeveer een euro nodig is. Méér geven mag ook. Sporthal De grootscheepse vaccinatie tegen de levensgevaarlijke menmgokok C bacterie wordt dinsdag tussen 10.00 en 16.00 uur door de GGD uitgevoerd in sporthal Ons Genoegen. Het gaat om kinderen tussen vijf en veertien jaar, 1150 van de diverse basisscho len en 350 van de Openbare Scholen gemeenschap. (De leeftijdsklassen 0- 4 en 15-18 jaar kwamen al eerder aan bod). Bij het binnengaan van de zaal zullen zij worden geconfronteerd met informatie over de anti-polioactie en worden uitgenodigd hun euro in een melkbus te doen De actie 'Polio de wereld uit' belooft een groot succes te worden.Vijftien jaar geleden werd het startsein gege ven door Rotary International, die in deze nauw samenwerkt met de We reld Gezondheids Organisatie WHO. Clubs van een bepaald land adop teerden een land waar nog polio heer ste. In deze eerste fase namen de rotaryclubs van Nederland de ver plichting op zich om het geld bijeen te brengen voor immumsatie van alle kinderen van Indonesiè. In de orga nisatie die daarvoor op poten werd gezet speelde wijlen Maarten Mantje van Texel een prominente rol. Mede omdat gebruik kon worden gemaakt van de zogeheten puskes- mas (volksgezondheidsposten) die ook bestaan in de meest afgelegen delen van Indonesiè, lukte het om met het vaccin vrijwel alle kinderen te bereiken. De 'dekking' was ruim schoots voldoende om het uitbreken van de ziekte onmogelijk te maken. Dat effect was snel duidelijk: na de campagne kreeg geen enkel kind meer polio. Vóór die tijd stierven dui zenden eraan of werden ze bliivend invalide. Op soortgelijke wijze werd de ziekte nadien in andere landen uitgeroeid, zodat het ambitieuze doel (Polio de wereld uit) grotendeels is bereikt. Met het immuniseren van de laatste ontwikkelingslanden wordt de actie afgerond, maar daan/oor is nog veel geld nodig. Als dat er komt, zal polio in het jaar 2004 met meer be staan, wat samenvalt met het eeuw feest van Rotary International. 'Piet móet aardappelen zien. Hij kan niet zonder. Ze noemen hem ook wel eens Plet Aardappel ot Piet Bintje. IFoto Harry da Graaf) zei ze. Drie dagen later was het j lak. We hadden een beatgroep uiii nodlgd om de jongelui bezig te hl den. Half vier in de ochtend End stond ik. Kleine Rob van anderha» zijn luier mee achter de bar. Schil rend! We zijn zevenentwintig jaart heerder geweest en hebben het al met veel plezier gedaan.' En nu en tussendoor? Aardappel, Nog steeds Behalve zijn favori Parel teelt Bekker ook nog een p; hectare andere aardappelrassen.l zijn 67ste is hij eigenlijk nog een gn aardappelboer Maar naast aard; pelen staat ook reizen op het me van de Bekkers. Ze z,ijn net bru gebrand terug van een reis door[ nemarken, Zweden en Noorwegi Van de éénentwintig keer dat erv. overnacht, is twintig keer de ti opgezet. Zeer verleidelijk zijn de fie en wandelroutes van de NS en ze iedere twee maanden vertrekken F en Martha op een zaterdagmorg bootje zessen om zich per trein rv het begin van een tocht te begev Indrukwekkend is de stapel rou boekjes van tochten die al gefietsi gelopen zijn Concerten van T Turner bezoeken, de tweejaarlijV dialectavonden van het Westtr Plat, die hen steevast pijn in de b, bezorgen van het lachen. Voetb een andere passie Elke zond; middag zijn beide echtelieden i ergens langs de lijn op een voetb veld te vinden. Hetzij in De Ka hetzij in Oosterend of Den Burg. Mi ook langere reizen om een favon club te zien spelen, worden doort niet geschuwd. Volendam staat d bovenaan. Maar ook Heerenve mag zich in hun belangstelling v heugen. Ze reisden regelmatig n; Engeland om Arsenal te zien spel Tottenham Hotspur en Manches United. 'We zitten nu al in Voelt International te bladeren, wanti moeten binnenkort toch weer erge heen,' zegt Piet. 'Weet je nog dieki dat we in Londen waren voor; Spurs tegen Southampton? Ou dochter liep toen stage in Brighta was ook mee. Zij en ik hadden* sjaal om van de Spurs, maar Ma# had niks. Toen we langs de sum ters het stadion uitgingen, ke Martha van de Bobbies - de pol bewaking totdat we bij de or grondse waren.' Ze lachen na« kaar en de ogen glimmen. In Bekker hangt de lucht hangt nog plannen. Corr)e Timro De ambtenaren moeten gewoon de koffie kunnen drinken waar hun voorkeur naar uitgaat. Dat was gis teravond kortgezegd de mening van de meeste commissieleden tij dens de commissievergadering Middelen. Het veelbesproken on derwerp stond op de agenda, zo dat ook de politieke partijen zich erover konden uitlaten. GroenLinks en de PvdA zetten kant tekeningen bij de wijze waarop op het raadhuis werd besloten de Max Havelaarkoffie te vervangen door zes Controleurs van de gemeente heb ben in de schuren van zeven agra rische bedrijven caravans aange troffen waarin seizoenwerkers werden gehuisvest. Volgens het college betreft het een brand- onveilige situaties waar 135 men sen konden worden onderge bracht. Uit veiligheidsoverwe gingen heeft de gemeente direct maatregelen genomen. In één geval werden dertien sta caravans aangetroffen om personeel in onder te brengen. Bovendien werd kantoorruimte aangetroffen dat voor hetzelfde doel was ingericht. De ge meente heeft verhinderd dat de schuur daadwerkelijk voor het be oogde doel in gebruik kan worden genomen Bij een ander bedrijf heeft de gemeente geëist dat zeventien stacaravans opnieuw worden opge steld en dat de gasvoorziening wordt aangepast, omdat sprake zou zijn van een onveilige situatie. Vijf personeelsverblijven die met volde den aan de eisen voor brand veiligheid werden er buiten gebruik gesteld. Op één locatie werden twee stacaravans en een toercaravan in een schuur aangetroffen. Ze waren bestemd voor seizoenpersoneel en een gezin met een huisvestings probleem. Op de zolder van een horecabedrijf werd verblijf geboden aan elf seizoenmedewerkers. Eén ondernemer bleek zelf in een sta caravan te wonen en verhuurde zijn woning aan toeristen. Ook ontdekte controleurs een schuur waarin zeven strandhuisjes stonden en net zoveel toercaravans, die als verblijf voor seizoenwerkers dienden. Ze zijn niet op het eiland gebo ren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze nauwe lijks meer van een echte Texelaar zijn te onderscheiden. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blij vend op ons eiland te vesti gen? In de rubriek Aange spoeld dit keer: Piet Bekker. zien. Hij kan met zonder. Ze noemen hem ook wel eens Piet Aardappel of Piet Bintje.' Piet Bekker, geboren in Noord- Scharwoude, zoon van een 'grove' tuinder, kwam in 1952 met zijn ouders naar Texel. Zijn vader teelde kool, aardappelen, wortelen en uien. Eind jaren veertig was daar met drie hec tare nog een inkomen uit te halen, maar in de vijftiger jaren ging dat niet meer. Zijn vader had de keuze tussen emigreren naar Frankrijk, werken bij Hoogovens of als boerenarbeider naar Texel. Het werd Texel en zo kwam de familie Bekker in de Eendrachtpolder bij Theodorus Rutten te werken. Een jaar later, tij dens de februariramp, spoelden ze de polder uit en kwamen er niet meer terug. Vader Bekker ging aan de slag bij Stammes op hoeve Ruimzicht in Eierland en hijzelf werd tot zijn dienst tijd knecht bij Kees Boersen op hoeve Groningen in Het Noorden. Na de militaire dienst en wat losse dienst verbanden trad Bekker in dienst bij de Nederlandse Spoorwegen in Alkmaar, waar hij opklom van stationsassistent, naar rangeerder, naar seinhuiswachter. 'Ik heb er vijfeneenhalf jaar gewerkt Veel vroege en late diensten ge draaid. En éxtra vroege. Ik herinner me nog de winter van '62-'63, met al die sneeuw. We waren al heel vroeg in touw om de wissels schoon te maken. De trein is evengoed met ver gekomen. In de bocht bij Keins. tus sen 't Zand en Schagen, liep hij vast en moest weer terug. Het nadeel van het werk bij de Spoorwegen waren de tijden van de wisseldiensten. Bij een vroege dienst moest je al om vier uur beginnen en bij een late dienst was je pas om half tyy.ee '5 nachts klaar Je kon nergens aan meedoen. Niet op een verjaardag gaan of op een vereniging of club. Je had helemaal geen sociaal leven en op een gege ven moment wilde ik zo niet meer en ben teruggegaan naar Texel. Ik kwam op de CAB, de Coöperatieve Aardappelbewaarplaats, aan het Meyertebos terecht, waar ik tot 1993 gewerkt heb In die jaren heb ik het bedrijf enorm zien groeien. Alles kwam naar de Coöperatie. Nu heb ben veel boeren zelf opslagruimte in de schuur, maar om te kunnen koe len moeten ze nog steeds bij het CAB zijn.' 'In 1964 was er voor het eerst sinds jaren weer eens kermis. Ter gelegen heid van de viering van de stads rechten. Texel 550 jaar stad. Daar voor is het jaren tegengehouden geweest door mensen die er allerlei kwaad in zagen. Op de kermis heb ik Martha ontmoet. We trouwden in 1965, werden beheerder van 't Skiltje en kregen de beheerderswoning toe gezegd, die binnen drie maanden vrij zou komen We mochten zolang in de toneelkamer wonen. Een klein hok- kie, waar het passen en meten was. We hadden een onderschuifbed en 's avonds moest je eerst alle rotzooi opzij schuiven om het bed te kunnen neerzetten. We hebben er een jaar gewoond.' 'Ik moest koken in het douchehok,' lacht Martha. 'Je moest er komen door de gymzaal en dat was een eind lopen. Je kon met steeds alles in de gaten houden Het gebeurde wel dat Piet om half zes van zijn werk thuis kwam en dat de kinderen van gym hem toeriepen; de aardappelen zijn weer aangebrand hoor. En als er toneelavond was, moesten we uit onze huiskamer, die ze nodig hadden om te schminken. Nou ja, we moes ten dan toch achter de bar staan, dus dat was niet zo erg.' Als de herinneringen aan 't Skiltje bovenkomen, beginnen bij beiden de ogen te glimmen. 'Ik weet nog, we waren net een week getrouwd, toen Jan en Anne de Vries en Jaap en Wim Kuyper, toen jongens van een jaar of tien, twaalf, langs het raam kwamen Of ze binnen mochten komen. Het werd daarna een gewoonte dat ze zondagochtend om koffie met cake kwamen. Na een tijdje, toen ouwe De Vries op het raam kwam rammen, kwamen we erachter dat ze van hun ouders eigenlijk naar de kerk hadden gemoeten. Voortaan informeerden we eerst naar de bedoeling van de jongelui.' "t Waren leuke jongens en ze kwa men altijd helpen als er muziek in de grote gymzaal was. De tijd was toen nog anders. De kinderbmgomid- dagen, schitterend. Ze gaven me hun portemonnee en ik keek dan wat ze konden kopen en paste er verder op. Ik zie die jochies nog zitten. Met tien trekdroppen en aan iedere kant een meissie. Een likkie hier, een likkie daar. Mooi joh! We hebben ook altijd flésjes prik verkocht. Met een rietje. Dat vonden we veel leuker dan gla zen en je wist precies wat je omzette; tel de flesjes maar Het was een mooie tijd. Van alles hebben we ge had, kindergala's, bruiloften, muziek, dansen. We komen nu wel eens stel letjes in het bos tegen met een kin derwagen en dan weten we dat ze bij ons met hun verkering zijn begonnen. Leuk hoor. En ze zeiden wel eens dat het in 't Skiltje zo donker was en dat er rooie lichtjes waren, maar er is nooit rotzooi geweest.' Piet en Martha Bekker hebben een zoon en twee dochters. Een tweeling. Dat was feest in Oudeschild, waar al in geen vijfentwintig jaar een tweeling geboren was. 'Heel het dorp leefde mee. Het was een hele verrassing, ook voor ons, want de dokter had steeds gezegd dat het er maar eén was, ondanks dat Martha zo dik was. Toen de eerste dochter geboren was, zette hij zijn toeter op Martha's buik om te luisteren en zei: er komt er nóg één! Vrouw Smtjer van de manufactu renwinkel, waar ik een weegschaal kwam halen, gaf me gelijk een pak luiers mee: die zullen wel welkom zijn, De FNV Vrouwenbond komt dinsdag 24 september voor het eerst na de zomer weer bijeen. De leden begin nen het nieuwe seizoen met een ex cursie naar PWN. Ze verzamelen om 13.45 uur bij de Welkoopwinkel aan de Waalderstraat in Den Burg De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt woensdag 25 september een bingomiddag in dienstencentrum De Buureton (Molenstraat, Den Burg). Er zijn leuke pri|zen te winnen. Deel name kost €5,-. De spelers krijgen voor dat bedrag tevens een kop kof fie. Aanvang 14.00 uur. Van de hierbij afgedrukte prentbrief kaart is niets meer bekend dan dat hij in november 1915 werd verstuurd door 'Gerharda, p/a W.J. Eelman. Julianastraat, Burg' aan 'mej. J.W. Kooistra, Da Costastraat, Amster dam'. Verzamelaar Maarten Stoepker wil graag weten of er mensen zijn die de afbeelding of de mensen daarop herkennen. Wie dat weet, kan bellen naar 312940. Op de vorige foto stond afgebeeld het polderbestuur van district Den Burg. Het zijn, van links naar recht: achterste rij: Dirk van der Oord, se cretaris/penningmeester; Pieter Ariesz Bakker (1888-1955), Jan Pietersz List (1892-1962); Machiel Cornelisz Kuip (1872-1948), Johan Nanningsz Roeper (1882-1951), Jacob Hendriksz Boogaard (1863- 1943). Johan Dirk Roeper (1868- 1935), Jan Jacobsz Rab (1868-1942), Jan van der Pijl (1903-1988), Cornelis Simonsz Zijm (1887-1972), Siemon Ariesz Wuis (1890-1966), Sijbrand Jacobsz Dijksen (1877-1945), IJs brand Ariesz Lap (1873-1961Jacob Jacobsz Hin (1874-1955), Jacob (Jaqcues) Sijbrand Hendriksz Dijt (1864-1942), Cornelis Sijbrandsz Keijser (18710-1945), Cornelis Hermansz Keijser (1887-1983), Willem Johan Cornelisz Bakker (1880-1974). automaten waaruit koffie van Douwe Egberts komt. Henme Festen (GroenLinks) haalde nog eens aan dat haar fractie aanwijzingen heeft dat de test, waarbij ambtenaren ver schillende soorten koffie konden proeven, met eerlijk zou zijn verlopen. Ze vroeg zich af in hoeverre de Wereldwinkel, al ruim vijftien jaar le verancier van de Max Havelaarkoffie, compensatie kan krijgen voor de ge derfde omzet. Ze vroeg ook of er mo gelijk iets aan de kleine ruimte ge daan kan worden waarin de winkel is gevestigd. Isabel Gonzales (PvdA) sloot zich daarbij aan. Frans Visman (D66) kon zich erin vin den om een keer van gedachte te wisselen over mogelijke tegemoetko mingen aan de Wereldwinkel. Met de koffie had hij geen moeite. Gerard Weijers (CDA) zei het wel te betreu ren dat de gemeente met even had overlegd met de Wereldwinkel o de plannen om van koffie te veran ren. Willem Vlas (Texels Belang)li het kort. 'Als de ambtenaren 4 koffie lekker vinden, moeten zeh kunnen drinken.' Arjen Boerho (WD) vond dat het de ambtena niet opgelegd kan worden welkel fie zij moeten drinken. Hij zei we hopen dat meer mensen bij Wereldwinkel hun koffie gaan kop zodat de winkel op die manieri soort compensatie krijgt Burgemeester Joke Geldorp erop dat de ambtenaren per ma- twee euro bijdragen voor de koffie het raadhuis. 'Dat geeft ze ookt genschap in de koffie die zij drinki De raad hoeft geen besluit te ner over de koffie die geschonken n worden, Omdat dat een bevoegd!: van burgemeester en wethouders hebben zij dat al gedaan Omdat het bedrijf veel servetten ver koopt voor creatieve toepassingen - waarbij de servetten op allerlei opper vlakten kunnen worden verwerkt - heeft De W.tte Engel illustratrice Monica Maas een serie servettem Texelse afbeeldingen laten ontv pen. Dit resulteerde in een servetf daarop Texelse taferelen in dei seizoenen Er zijn twee kleuren s vetten bedrukt: blauw en zandklei/ Uiteraard zijn de servetten oofc gebruiken door de horeca en kun; ze dienst doen als souvenir. Ze; zowel in de winkel aan de Binnenb, als bij de groothandel van De W Engel verkrijgbaar.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6