Zand erover tt Omzet Lionsveiling is bijna gehalveerd 2 Vrijwilligers verbouwen bar dorpshuis De Waal teso TEXELSE COURANT' Openbare verkoop pand Le Berry iet doorgegaan Opleiding voor voetreflexologie Wat ik zeggen wou. Sluitingstijden TEXELSE- 'ifcOURANT Blik vanger E Agenda Vergadering nationaal park gaat niet door Rommelmarkt Ü1 oud Fancyfair Ondanks gretigheid van koperszijde: Jazzconcert op herhaling DINSDAG 24 SEPTEMBER 2002 Beheerders Liz Gedikink en Ben Haak in de verbouwde barruimte van dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Alleen de houten latten tegen de wand in het hoekje waar de piano staat, zijn hetzelfde gebleven. Voor de rest heeft de dorpskamer van dorpshuis De Wielewaal een gron dige verandering ondergaan. Vrij willigers uit het dorp staken de af gelopen weken de handen uit de mouwen en gaven de ruimte een stevige opknapbeurt. Het oude linoleum is vervangen door nieuw zeil met het uiterlijk van een laminaatvloer. Tegen het plafond zijn nieuwe gipsplaten gezet. De rode bakstenen muren hebben een nieuwe oranje kleur gekregen en langs de on derkant is donkerbruine lambrisering geplaatst. Ook de bar heeft een nieuw uiterlijk gekregen. 'We hebben het formicablad eraf gehaald, de vloerbedekking die er tegenaan zat is weg en hij is op het uiteinde een beetje anders geplaatst', vertellen beheerders Liz Gedikink en Ben Haak. Boven de bar hangt nieuwe verlichting, de elektrische installatie is onder handen genomen en er zijn nieuwe rekjes langs de muur ge plaatst voor het glaswerk. De tafels, stoelen en het biljart zijn met vervan gen. Volgens Gedikink is het wel de bedoeling dat dat ook nog een keer gaat gebeuren Meer dan twintig mensen uit het dorp hielpen sinds augustus mee bij het opknappen. Dat gebeurde voorna melijk in de avonduren. Monica Kooger speelde volgens het beheerdersechtpaar een belangrijke rol bij het optrommelen van de vrijwil ligers. Het bedrijf Kooger en De Rid der nam het houtwerk voor zijn reke ning. Haak en Gedikink bepaalde hoe eruit moest komen te zien. 'We zijn hier nu sinds anderhalf jaar de be- (Foto Jeroen van Hattum) heerders', vertelt Gedikink. 'maar we hadden niet echt het gevoel dat deze ruimte ook van ons was.' Volgens haar was het ook belangrijk voor De Waal dat de dorpskamer er weer goed uit zou zien. 'Dit is de enige openbare ruimte waar mensen bij el kaar kunnen komen. Er zijn hier bar- avonden, er wordt gebiljart, geklaverjast, volksdansen heeft hier plaats, koersbal. er zijn feesten en soms ook bijeenkomsten na een uit vaart.' De verbouwing is betaald door de dorpscommissie. Penningmeester Pieter Jan Kooger schat de gehele verbouwing tussen de duizend en vijftienhonderd euro moet hebben gekost. 'Dat is dan alleen materiaal kosten, de rest werd vrijwillig ge daan.' Volgens Gedikink heeft de ruimte door het nieuwe interieur een Spaans/Mexicaanse sfeer gekregen. Feestje Zaterdagavond vierden de vrijwilli gers de verbouwing met een feestje in de barruimte. Als dank kregen ze onder meer een snoepverfkwast met een nummertje erop, dat overeen kwam met een nummer op een oud attribuut uit de rurmte Haak: 'Dat is meteen een mooie manier om van een aantal spullen af te komen.' De verbouwing van de bar is één van de meerdere werkzaamheden bij De Wielewaal die verricht zijn of nog op de rol staan. TEBO zette deze zomer nieuwe gipsplaten tegen het plafond De brandweer had het dorpshuis vo rig jaar afgekeurd, onder meer omdat er landbouwplastic door het oude plafond heen stak. Volgens Kooger is het dorpshuis inmiddels weer veilig te noemen. Tilly Leenders van de dorpscommissie is bezig een nieuwe gebruikersvergunning voor het pand aan te vragen. Een poging de toneel gordijnen in de grote zaal beter be stand te maken tegen brand was minder succesvol 'Dat is een verzekeringskwestie geworden', ver telt Gedikink terwijl ze gehavende gordijnen laat zien. 'Er is wat mis ge gaan bij het impregneren, waardoor het net lijkt alsof er schimmel op zit.' In november moet de verbouwing van de keuken beginnen. Die is nu nog gevestigd in de lange gang naar de barruimte. Haak en Gedikink wil len het kookgedeelte verplaatsen naar de ruimte naast de bar. Het afwasgedeelte blijft volgens hen wel in de gang. De verbouwing van de keuken is geraamd op tienduizend euro. Eerder kreeg het dorpshuis daarvoor €7500,- van het Juliana Welzijnfonds. Om de verbouwde barruimte verder aan te kleden, circuleren al een paar weken twee fototoestellen door het dorp. 'Die hebben we aan beide uit einden uitgedeeld aan mensen met het verzoek hun buren te fotografe ren en het toestel daarna aan hen door te geven. Op die manier willen we straks fotocollages maken waarop alle mensen uit De Waal staan.' Gedikink wijst nog eens op het hoekje met de piano. 'Daar hing nog een kapstok, omdat het jaren geleden de bedoeling was dat de in gang van het dorpshuis aan die kant zou komen. Dat is toen met doorge gaan, maar de kapstok was blijven hangen. Die hebben we nu met de verbouwing toch maar eens wegge haald.' De openbare verkoop van het pand Dorpsstraat 3 in De Koog waar c Le Berry is gevestigd, is niet Doorgegaan. Het pand zou gister- e nd in Amsterdam worden ge veild, omdat juridisch eigenaar Rinie Huis in 't Veld uit Amsterdam (belegger in horecagelegenheden) een conflict had met zijn bank. Een woordvoerder van het bedrijf Kroonenberg Groep BV uit Amster dam, de economische eigenaar van het pand, bevestigde gisteren dat de verkoop was afgelast. 'De juridische eigenaar heeft zijn zaken geregeld met zijn bank. Het conflict is uit de wereld.' Juridisch en economisch ei genaar zijn twee verschillende soor ten van eigendom. De scheiding werd in het verleden veel gehanteerd om overdrachtsbelasting te omzeilen. De Kroonenberg Groep had gedreigd een kort geding aan te spannen als de openbare verkoop toch door zou gaan Volgens de woordvoerder is een rechtszaak echter met meer aan de orde geweest. Het bedrijf in onroe rend goed was het niet eens met de aangekondigde verkoop. Exploitant Koos Ruiter van café Le Berry had het pand graag willen kopen als het tot een openbare veiling was gekomen. Ruiter wil het pand al jaren in zijn bezit krijgen. Volgens de exploitant zijn er mogelijkheden om dat alsnog voor elkaar te krijgen. Net als de Kroonen berg Groep sprak Ruiter een maand geleden, nadat de openbare verkoop net was aangekondigd, overigens al de verwachting uit dat de veiling uit eindelijk niet door zou gaan. Het café zelf staat volledig buiten de kwestie. Bij de Texelse school voor voet reflexologie start zaterdag 5 oktober een beroepsopleiding tot voetreflex therapeut. De opleiding beslaat het eerste jaar acht weekends (één per maand), het tweede jaar vier. Bij voetreflexologie wordt ervan uitge gaan dat lichamelijke klachten hun weerslag vinden op corresponde rende zones op de voet. Door deze zones met de juiste dosering te mas seren, kunnen de klachten verminde ren of verdwijnen. Daarbij wordt ook gekeken naar de oorzaak van de klachten. Voor mensen zonder medi sche basiskennis worden extra les sen in medische vakken gegeven. Voor aanmeldingen en inlichtingen: Manda Bergsma, tel. 319708, of voetreflexologie@hetnet.nl. a tcrenraoordclijUmd Geachte bestuurders, Graag willen wij reageren op de nieuwe voorstellen aangaande de sluitingstijden. Wij zijn Michel Wijn- nobel en Gina Buijs en wij eten graag een hapje of drinken een drankje in een van de gezellige restaurants of cafés in De Koog. Uw voorstel om de sluitingstijden te vervroegen spreekt ons met aan. Wij behoren namelijk tot de burgers die u wilt beschermen. Wij storen ons altijd weer aan de mensen die tegen ons zeggen: 'Jul lie moeten naar huis, want het is de verplichte sluitingstijd'. Wij zijn vol wassen burgers, die zelf heel goed kunnen bepalen of het tijd is om naar huis te gaan. Het zijn ook juist de doordeweekse dagen dat de Texelaars elkaar opzoeken om even bij te praten (sociaal uitgaan), dus mets van wild en vervelend. En zeker op doordeweekse dagen in de win termaanden is er geen overlast. Het is inderdaad vervelend om met onte vreden gasten op straat te worden gezet en daar wordt het zeker niet rustiger van op straat, maar dat weet u natuurlijk ook wel. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vri|dag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenrnl Op al of'Zt' .ïdvwientiécontracton en aanb-.ed^ngen daartoe i van toepassing de Regelen voor hef Ad verton ticwezen <an de Stichting ROTA. gevestigd le Amsterdam zoals gedeponeerd t*i do Kamer van Koophandel en Fabrieken le Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor hel Advertontiewezen wordl op uw verzoek kosteloos toegezonden. inementsprijzen 2002: P.. talf jaar 29,80 Pt iaar 59,60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor jfloop van de abonnementsperiode. 'Er is niet één waarheid. Uiteindelijk heeft iedereen een beetje gelijk. Leve Harry de Graaf en zijn veertig jarig jubileum. Hij is één van die zeldzame bevlogen mensen die een courant zoals de Texelse Courant is met verve hebben groot gemaakt Zo iemand die niet nadenkt of hij er wel beter van wordt, maar gewoon ervoor gaat. Het is goed om zo'n lubileum van zo iemand te vieren en zo'n voorbeeld als hij is nog eens even goed onder ogen te zien. Een vorm van zelfreflectie kan nooit kwaad Waar gaan wij eigenlijk voor? 'Er is zo weinig bezieling', roept mijn broer altijd en kijkt mij dan aan op een manier alsof ik het kan helpen dat heel veel mensen kiezen voor zekerheid en de bezieling gemaks halve maar vergeten. Is het daarom zo grijs? Zijn er daarom opeens zo veel stemmen die als een zwaar gre goriaans gezang maar door seinen, dat er zware tijden komen, dat het slecht gaat in de wereld, dat alles minder en minder en minder zal worden. Dat het nog maar de vraag is of wij nog een pensioen zullen hebben, laat staan of we verzorgd kunnen worden als de oude grijze grote golf die ons te wachten staat. Dat alles onveiliger wordt, dat de verschillende culturen elkaar steeds meer zullen gaan afslachten, ook in ons land, dat de vervulling hoogtij viert De klaagliederen van Jeremia vullen mijn oren en maken iets baldadigs los. Goed, kort samengevat is dus alles heel erg vervelend. Ook onze raad, de Texelse raad, staat voor onaan gename keuzes, zo lezen we in de krant. Wij gaan misschien zelfs on der curatele van de provincie. 'Schele Nele gaat onder curatele, tegen het vele stelen', zongen we vroeger in koor. We vroegen ons niet af wat schele Nele daar zelf van vond. Wordt het soms tijd voor een 'goed meuws'-krant, als een aangenaam tegengif voor al die sombere en troosteloze ellende die over ons wordt uitgestort. Is het misschien tijd om zo iemand als Harry de Graaf voor de rest van zijn carrière te ver plichten slechts goed nieuws in de Texelse Courant te schrijven? Be staat er eigenlijk zoiets als goed nieuws, wat wij als lezers dan ook nog de moeite waard vinden om te lezen? Of zijn we toch eigenlijk al lemaal uit op 'drama' Dit fenomeen begint al heel vroeg, wie heeft er met voor zijn betrekkelijk kleine kinderen moeten zingen: 'Er zat een klein zigeunermeisje, huilend op een steen, huilend, huilend, helemaal alleen'. Ik heb het honderdduizend keer moeten zingen, daarbij gro teske huilende geluiden makend. Het bracht stralende, opgewonden kinderogen, totdat de vraag zich op wierp of er echt gehuild werd Heet zoiets huiveren van een vreemd ge not? Hoe vaak heb ik zelf gesmeekt om 'Het meisje met de zwavel stokjes'voorgelezen te krijgen. Met iedere keer weer die dwingende vraag of ze dan echt dood ging. Echt helemaal dood? 'Echt hele maal dood', zei mijn vader dan met een brommend geluid van onbeha gen, 'maar dan stond daar die grootmoeder te wachten bij de hemelpoort, met uitgestoken armen en die zei gewoon: kom maar kind, zand erover. 'Maar dat staat er helemaal niet', zei ik later.' Geeft met', zei mijn vader, 'je moet lezen wat er met staat. En als ik zeg dat er staat zand erover. dan staat dat er, zand erover. Dat is overal goed voor, voor elk pro bleem, groot, klein, rechtvaardig, onrechtvaardig, drama geluk, uitein delijk gaat overal zand over, anders is er met te leven. Alles wordt ooit vanzelf uitgewist. Begrijp je?' Ik knikte dapper van ja. Ik schreef vaak namen in het zand en gooide er ver volgens zand over. Zou hij dat be doelen? Zullen we dan toch maar weer allemaal gewoon 'wild kampe ren' en zelf onze troep opruimen. Gewoon zand erover. Als dat zou kunnen, dan zou dat het goede nieuws zijn. Dana Rover Dinsdag 24 september: Boerin Renske van der Tempel van schapenboerderij De Noordkroon (Nieuwlanderweg 10) vertelt van 14 30 tot 15.30 uur over het leven op de boerderij. Kosten: €5,- (in clusief gebak en koffie). In Hotel Den Burg begint om 20.00 uur een openbare discussie over de (on)wenselijkheid van de vestigigmg van een 'legale' coffeeshop op het eiland. Klaverjasclub Eierland komt om 20.00 uur in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp bijeen voor een gezellige avond. Nieuwe leden zijn welkom. Om 20.00 uur begint in Tusse de Banke een bijeenkomst van de af deling dialect van de Historische Vereniging. In theater Klif 12 in Den Hoorn be gint om 20.30 uur een cabaret voorstelling van het duo Zusje Voogd. Toegang €11,50. In discotheek de J'elleboog in Den Burg begint om 21.00 uur een darttoernooi. In Cinema Texel draaien Signs (aanvang 20.00 uur) en The Sweetest Thing (20.30 uur). Woensdag 25 september: De ouderen van Den Hoorn maken een bustocht over Wieringen. Op gave bij let de Ruyter, tel. 319436. In De Buureton (Molenstraat, Den Burg) begint om 14.00 uur een bingo, georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel. De inwoners van Den Hoorn hou den een gezamenlijke maaltijd in dorpshuis De Waldhoorn, gevolgd door een lezing van Wlepke Toxopeus over Rottumeroog. Aan vang 18 45 uur. Opgave bij let de Ruyter, tel. 319436 Het Katholiek Vrouwen Gilde opent het nieuwe seizoen traditie getrouw met een eucharistie viering In de RK kerk van Den Burg Aanvang 19 30 uur. Daarna vertelt Gré Dros Texelse verhalen. Kledingzaak Zegel Modes verzorgt in het Eierlandsche Huis een mo deshow voor de afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu. Aanvang 20.00 In Cinema Texel draaien Sproet (aanvang 14.30 uur), Lilo Stitch (15.00 uur). Signs (20.00 uur) en The Sweetest Thing (20.30 uur). Donderdag 26 september: Om 19.30 uur begint in dorpshuis De Hof in De Koog een recreatieve bridgeavond. Kosten €2,50 euro per persoon, inlichtingen H. Veenema, tel. 317489. Hans Bonke verzorgt een lezing in het Zeemanskerkje in Oudeschild, getiteld 'Loodsen en lichters, van Oost-lndië naar de Rede van Texel'. Aanvang 20.00 uur, entree €3,-. In Question Plaza begint om 20.30 uur een folkconcert van de Hanna Sisters uit Ierland. Toegang €10,-. In Cinema Texel draaien The Sweetest Thing (aanvang 19.00 uur), Signs (19.15 en 21.45 uur) en Minority Report (21.30 uur). Vrijdag 27 september: Kerkelijke voorgangers van Texel spreken met elkaar in De Hof aan de Nikadel in De Koog over sa menwerking van de kerken in het belang van de wereldvrede. Aan vang 20 00 uur. In De Lindeboom wordt het nu delijks Cabaret-café gehot* waarin het lokale nieuws besproken door Pip Barnari Janien de Bruijn. Dvijaalgaj Harry de Graaf. Aanvang 2 uur. Toegang: vrijwillige bijdr; In de Burg. De Koninghal bj om 20.00 uur de algemene |aa gadering van aandeelhouders Teso. In Cinema Texel draaien Sweetest Thing (aanvang 1( uur), Signs (19.15 en 21.45 uu Minority Report (21.30 uur). Teso vaart vrijdag tussen 9.35 vanaf Texel en 16.05 uur va Den Helder een halfuursdis Automobilisten moeten even» Den Helder tussen 13.00 en T uur rekening houden met wad den tot een half uur. Op Texell nen vrijdag wachttijden van half uur ontstaan tussen 9.00 12.00 uur. Nader informatie worden verkregen via tel. 0) 369600, of via web www.teso.nl. Hoogwater te Oudesc Dl. 24 11.00 en 22.5 Wo. 25 11.25 en 23.3 Do. 26 11.44 en 23.5 Vr. 27 12.04 en 23.5 Za. 28 12.30 en O.O Zo 29 0.10 en 12.4 Ma. 30 0.50 en 13.3 Di. 1 2.10 en 144 Aan het strand is het ongeveer een der hoogwater. De zon komt 28 se# op om 07.34 uur en gaat onder om uur; 29 september laatste kwartier? tember springtij. In de afgelopen jaren zijn de sluitings tijden al diverse keren veranderd. Al tijd wordt hetzelfde argument ge bruikt, namelijk dat het de rust op straat bevordert. Maar nog nooit heeft een nieuwe sluitingstijd de rust op straat verbetert, en nu dit weer. De Koog wordt nu wel een heel sombere badplaats. Net nu er zulke mooie za ken bij zijn gekomen worden deze gekort met tien uur omzet per week. Ook wij leven van het toerisme. Het wordt op deze manier niet interessant om even lekker te genieten in De Koog. Met deze voorstellen zou het zo ver kunnen komen dat zaken hun exploitatie moeten staken, en dat zal toch niet de bedoeling zijn Ons voorstel is: overweeg uw voor stellen om de sluitingstijden te beper ken nog eens goed. Geef iedereen in ieder geval de tijd hierover te discus siëren. Nu dringt u uw mening op aan de gemeenteraad, om binnen enkele weken al een besluit te nemen. De regels die nu gelden werken prima, er zijn ons geen klachten bekend. Wij hopen dat u nog eens wilt nadenken over de gevolgen van deze nieuwe regel. Michel Wijnnobel en Gina Buijs, De Koog. De (openbare) vergadering van het Overlegorgaan nationaal park Duinen van Texel die donderdag 26 septem ber in het gemeentehuis zou worden gehouden, gaat met door. 'De ko mende tijd gaat alle energie en tijd zitten in het benaderen van partici panten en externen voor een finan ciële bijdrage en het laten opstellen van schriftelijke afspraken', schrijft secretaris mevrouw I. Hoogenboom aan de leden van het Overlegorgaan. Gedeputeerde Staten hebben on langs ingestemd met een bijdrage van maximaal €715.000,- voor de realisatie van het bezoekerscentrum, onder voorwaarde dat andere partijen vóór 11 november de resterende €85.000,- toezeggen. Bovendien moeten de afspraken tussen het Overlegorgaan, EcoMare en Staats bosbeheer over het beheer schrifte lijk worden vastgelegd. De eerstvol gende vergadering staat nu voor donderdag 7 november op de agenda. Daarin wordt onder meer gesproken over het Meerjarenplan 2003-2005. In en rond de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt zaterdag 19 oktober de laatste rommelmarkt van het seizoen gehou den. De opbrengst gaat zoals gebrui kelijk naar het restauratiefonds van het Hoornder kerkje. Donderdagavond haalt Texel oud papier op in Den Men wordt verzocht dit vóói uur aan de straat te zetten, n grote bundels of een kartonnj (geen plastic zak). Gelieve ei te zien dat het papier met ged lange tijd in de regen staat. D« wagen komt in de volgende 3. Emmalaan, Pieter van! straat, Elemert, Haffeldf Schilderend in de richtii* Oudeschild vanaf de rotondi van Hollandstraat. Spullen met een hoog 'Texel-ge- halte' ondervonden vrijdag en za terdag de warme belangstelling van zo'n 2000 bezoekers van de Lionsveiling, die werd gehouden in de schuur van Rab in Oudeschild. Op schilderijen van Harry Tiele- mans en Ad Blok van der Velden werd flink geboden en ook boeken over Texel, munten en antiek wa ren in trek. Klapstuk van de veiling was een Teso-aandeel van vijf gul den, dat voor €1836,- (ƒ4036,-) van eigenaar verwisselde. Ondanks de gretigheid voor be paalde kavels, was de totale omzet van €27.348,- bijna de helft lager dan vorig jaar (€53.904,-). De gemiddelde opbrengst per kavel bedroeg bijna €60,-, wat ook beduidend minder was dan in 2001 (€108,24). De tegen vallende belangstelling voor de inge brachte voertuigen is volgens Jan Bloem van de Lionsclub debet aan de lagere opbrengst.. Als de opbrengst van de veilingcommissies, de op brengst van de veilingcatalogus en de horecaverkopen bij elkaar worden opgeteld, verwacht de Lionsclub netto €9000,- aan de veiling over te houden. Bloem maakt uit de manier waarop het koperspubliek bood op dat men zich, onder andere via de website www.lionstexel.nl, goed op de veiling had voorbereid. 'De bezoekers waren ook enthousiast over de nieuwe pre sentatie van de geveilde goederen, die te zien waren op een groot scherm. De presentatie via de beameren het internet wordt volgend jaar verder uitgebouwd.' Peuterklas De Bijenkorf houdt dag een fancy-fair. Van 10.C 14.00 uur is er in het dorpshu Oosterend van alles te belever jong en oud. Er is een springki bezoekers kunnen gipsen verven, touwtje trekken en ge' van diverse versnaperingen, Wc der koffie, cake en hotdogs Een klein jazzfestival heeft bes: recht op Texel. Dat constateer: Rópke van strandpaviljoen Of ster bij paal 17, waar zondag opgetreden door het zesko jazzorkest The New Dixie Daw concert, met de toepasselijke 'Jazz on the beach'trok zo' bezoekers, die hun waarderin de band én de organisatie met stoelen of banken staken. 'Ikds aan om volgend jaar zowel voor- als in het najaar jazzcon te organiseren Hoe precies, da' ik nog niet, maar het worden schijnlijk mini-festivals.' Rópke zich verzekerd van de medew van jazzkenners Willem Hem: en Alewijn Ott senior. Veel kopers en kijkers tijdens de Lionsveiling

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2