Jeugd maakte korte metten met 'brand' 'Op de boerderij leveren we het zo gelukkig niet af' Samengestelde menwedstrijd wordt grootschalig evenement Ploegwedstrijden op land Dirk Kuip aan Hoornderwec Lieftallig begin folkseizoen Rokers sponsoren Kankerfonds .TEXELSE COURANT at ik zeggen wou VOC-lezing Kustpark Texel Prima prestatie Van Rijsselberghe Westerweg die bij aanleg fietsp Cjeslgggd Corina Bakker internetwedstri v .v: t -*-- .--V- Een moment uit de samengestelde menwedstrijd van vorig jaar. (Foto are/vet courant) DINSDAG 24 SEPTEMBER 2002 Meer dan honderd leden van jeugdbrandweerkorpsen hebben zaterdag een realistische oefening tot een goed eind gebracht. Plaats van handeling was het terrein van de voormalige elektriciteits centrale in Oudeschild, waar te genwoordig de firma Tatenhove is gevestigd en tijdelijk de buiten dienst van Gemeentewerken. Hier werd een zich snel uitbreidende 'brand' bestreden, waarbij diverse mensen werden gered en voorzien van eerste hulp. Veel materieel van de Texelse brandweer werd daar bij ingezet. Naast de 14 leden tellende Texelse jeugdbrandweer werd aan de oefe ning meegedaan door jeugd brandweerkorpsen uit Amstelveen. Badhoevedorp, Heemstede, Lissebroek, Nieuw Vennep, Rijssen- hout en Zwanenburg Deze korpsen ontmoeten elkaar vaker bij oefenin gen en wedstrijden. 'Dat gebeurt om de vaardigheid op peil te houden en org elkaar op een hoger plan te bren gen', zegt Jan Oudman van de Texelse brandweer, die de oefening van zaterdag had georganiseerd. Centrale Bij de vorige oefening die op Texel werd gehouden, werd een brand in hotel Opduin in De Koog in scène gezet. Deze keer was gekozen voor een nog omvangrijker catastrofe die zich voltrok in een industriële omge ving. Het gebouwencomplex van Tatenhove was daarvoor bijzonder geschikt Volgens het realistische scenario was er iets mis gegaan bij laswerkzaamheden aan een der voor malige stookolietanks. Het isolatie materiaal waarmee deze tanks zijn beschermd, had vlam gevat. Het vuur sloeg over naar een andere olietank Daarop bevonden zich enkele men sen. die al snel door rook en vlammen werden ingesloten en de trap naar beneden met meer konden bereiken Mede als gevolg van de paniek situatie die door deze brand op het terrein ontstond, botsten daar twee auto's waarvan er een in brand vloog. Dat gebeurde vlak bij de achtergevel van het centralegebouw, waardoor ook dit gebouw een prooi der vlam men dreigde te worden. Bovendien moest iemand die in de over de kop geslagen wagen bekneld zat. worden bevrijd. Kortom, een uitgebreide ramp waarbij alles wat beschikbaar is op het gebied van mensen en mate rieel hard nodig was. Goed werk De jongeren kweten zich uitstekend van hun taak. waarbij leidinggevende rollen waren weggelegd voor de 19- jarige 'officier van dienst' Andre van Strien en de nog jongere Bart Lemstra als bevelvoerder van de blusgroep. Toch was begeleiding nodig van 'echte' brandweermensen van het Texelse korps, want jongeren zijn nu eenmaal met bevoegd om met het grote materieel om te gaan. zo als de recentelijk aangeschafte ladderwagen waarmee de mensen van de brandende olietanks werden gered. Naarmate het aanvankelijk als 'middelbrand' gemelde vuur zich uit breidde. werd steeds meer blus- materieel in stelling gebracht. In de kortste keren waren honderden me ters slang uitgerold en verbonden en werd het denkbeeldige vuur met vele stralen bestreden. Het benodigde water werd opgezogen uit de vijver aan de voorkant van het gebouw. In tussen werden de gewonden (in de vorm van poppen) naarstig ingeza meld en met brancards afgevoerd naar het gewondennest, waar eerste hulp werd gegeven. De oefening werd afgesloten met een evaluatie waarbij de conclusie werd getrokken dat alles volgens plan was verlopen. Dat was mede te danken aan de firma Tatenhove. Gemeentewerken en de meewerkende vrijwilligers, zodat aan hun adres erkentelijkheid werd be tuigd. The Hanna Sisters, 'lerlands nieuwste sensatie'. Vier Ierse zusjes, The Hanna Sisters, verzorgen donderdag het eerste van een nieuwe serie van in totaal acht folkconcerten. Volgens de (vrouwelijke) organisatie gaat het om vier lieftallige dames, die prachtig meerstemmig vocaal werk ten gehore brengen. Het op treden vindt plaats in discotheek Question Plaza in Den Burg en be gint om 20.30 uur. The Hanna Sisters, geboren en geto gen in het Noord-Ierse County Armagh, maken sinds hun pnlie jeugd traditionele Ierse muziek. Dat ge beurde eerst in familieverband, waar bij voornamelijk werd gezongen. La ter leerden ze ook instrumenten bespelen De meisjes - Clare (zang en gitaar). Breige (fluit, viool en zang), Nuala (viool en zang) en Mary (keyboard en zan^) - bleken zoveel talent te hebben dat ze na schooltijd zelf muzieklessen gaven. Daarnaast bleven ze samen optreden. Ze deden dat met zoveel plezier, dat ze in juni 2000 besloten professioneel door te gaan. Dit resulteerde in een live act, die volgens kritieken 'het goede van vroeger combineerde met de energie en het enthousiasme van vandaag'. Sommige recensenten spraken zelfs van 'lerlands nieuwste sensatie' en 'een unieke mix van Keltische mys tiek en romantiek'. Regelmatig wordt een vergelijking gemaakt met de be kende Ierse formatie The Corrs. The Hanna Sisters brengen naast tradi tioneel werk ook eigen nummer, met die - zo zusters eigen - goed harmo niërende stemmen, gecultiveerd door jarenlang samen zingen. Wellicht mede dankzij hun fraaie uiterlijk be ginnen de dames inmiddels furore te maken in Amerika. Meer informatie over de groep is te vinden op de website www.thehannasisters com. Een kaartje voor het concert in Question Plaza kost €10,-. Het is ook mogelijk voor €65,- een passe-part- out te kopen voor alle acht concerten. Wie in de voorverkoop een passe partout koopt (via tel. 314380 of 315300), betaalt €60.-. Dat roken niet goed is voor de ge zondheid. zal weinigen meer zijn ont gaan. Het staat immers in koeien- letters op de verpakking. Het leek medewerkers van discotheek De Metro daarom wel een goed idee als het wisselgeld van pakjes sigaretten uit de automaat naar een goed doel zou gaan: het Kankerfonds. Het toe val wilde dat naast de sigaretten automaat in de hal een kauwgum- ballenautomaat hangt waarvan het betaalmechaniek met op euro's rea geerde. Ze besloten het apparaat om te bouwen tot een grote collectebus voor het goede doel. Het bleek te werken. Toen de spaarpot in de hal van de discotheek vorige week werd geopend, bleek er €363,39 in te zit ten, veel meer dan de initiatiefnemers voor mogelijk hadden gehouden. Vol trots overhandigden ze het geld aan Elly Schoo-Koning, die de collecte bussen bij de Koger middenstand brengt en ophaalt. Op de foto staat ze temidden van Patrick Boersma, Jan Veldman, Sam de Haas en Maurice de Groot. (Foto Bert Koning Historicus en archeoloog Hans Bonke geeft donderdag een lezing, getiteld 'Loodsen en lichters, van Oost-lndië naar de Rede van Texel'. De lezing is er eén in de serie 'De VOC en de Rede van Texel', georga niseerd door de Historische Vereni ging, in samenwerking de Stichting VOC Texel 2002. Bonke is een spe cialist. Hij schreef in 1997 het boek 'De zeven reizen van de Jonge Lieve', over het 'leven' van een VOC-schip. Een schilderij van dit schip hangt in het Maritiem en Juttersmuseum Bonke deed bovendien onderzoek naar de Rede van Texel, als vooron derzoek voor de maquette die sinds woensdag in het museum in Oude schild staat opgesteld. In Hoorn en Enkhuizen begeleidt hij een onder zoek naar de bewindhebbers van de VOC-kamers in die plaatsen. De brandweerjeugd bezig met bluswerk op het bedrijfsterrein van Tatenhove. Wij staan al 22 jaar op de camping 'Kustpark Texel'. Nu moeten we plaats maken voor nieuwe chalets, dit is heel oneerlijk. Texel is zogenaamd vol en er mogen geen nieuwe bedden meert bij, dus die chalets, dat kan dan met. Wij hebben al 22 jaar dat bed. en dat nemen we gewoon mee naar een andere locatie op Texel. Dat betekent dat wij allang geteld zijn en dus meer recht op dat bed hebben dan die nieuwe gasten De oudere mensen, die er al dertig of veertig jaar staan, hebben - net als wij - al veel geld op het eiland uitgegeven aan boot, boodschappen, kleding en der gelijke, en worden er nu zo afgeschopt. Zij hebben hun spaar geld erin zitten en rekenden op een gezellige oude dag. Het was een camping voor Jan met de pet en de FNV wil vast niet dat de gewone man plaats moet maken voor de man met het grote geld. Zelfs de winkeliers - die ons halve Texelaars vinden - spre ken er schande van Wij proberen dan ook te vechten voor ons zo geliefde Texel. Een teleurgestelde familie T Mook. Utrecht. De spotlights staan meestal op zijn oudere broer gericht, maar ook Dorian van Rijsselberghe kan erg goed surfen. Dat bewees de 13-ja- rige Texelaar afgelopen weekend weer eens bij wedstrijden in het Friese Makkum. Temidden van 61 gerenommeerde deelnemers leg de hij beslag op de zestiende plaats. In het jeugdklassement werd Van Rijsselberghe tweede. Het was een merkwaardig weekend in Makkum. Zaterdag stond er geen zuchtje wind en werden noodge dwongen alle manches afgelast, zon dag schommelde de windkracht tus sen 4 en 6.5 en hadden vooral de jonge surfers het zwaar te verduren. Toch deed Van Rijsselberghe het erg goed, met name op de dowrtwmd- slalom, een onderdeel waarop met de wind in de rug op een kleine plank met een klem zeil een dubbele 'S' rond vier boeien moest worden geva ren In de twee laatste manches, waarin twee lange races werden ge varen, had de tengere Texelaar het veel moeilijker en zakte hij terug in het klassement Zijn zestiende plaats was desondanks erg goed te noe men. De Nederlandse top moest weliswaar verstek laten gaan, de bijna voltallige subtop zorgde toch voor een ijzersterk deelnemersveld. Twee andere Texelaars, Evert en Douwe Monsma, deden hun uiterste best, maar konden met een 28ste respectievelijk een 34ste plaats geen potten breken Maar liefst honderd Texelaars zijn als vrijwilliger actief bij de jaarlijkse samengestelde menwedstrijd, die komend weekend voor de twintig ste maal wordt verreden. Daar naast wordt medewerking ver leend door vele juryleden en andere officials, terwijl ook nog eens maximaal tachtig aan spanningen aan dit grootschalige evenement meedoen. De organi satie is in handen van men vereniging Tussen Wad en Duin. Voor het eerste wordt deze twee daagse wedstrijd georganiseerd on der auspiciën van de nieuwe bond, de KNHS, afdeling mensport Enkele wedstrijdregels zijn ingrijpend veran derd, met name in de zwaardere klas sen. Terwijl de wedstrijd voorheen minimaal zes klassen telde, wordt nu gestart in drie klassen. De verande ring is het grootst voor het marathon gedeelte. dat op zondag wordt verre den. Aangezien alle deelnemers hetzelfde aantal kilometers rijden, zijn geen bokrechters meer nodig. Ge volg is wel dat er bij alle trajecten een tijdwaarnemingpost wordt ingericht, wat een groter beroep doet op de vrijwilligers. De samengestelde menwedstrijd wordt steeds populairder, vooral on der de overkantse rijders Er hebben zich in totaal negentig aan spanningen aangemeld, waarvan er in verband met de tijdsduur maximaal tachtig kunnen starten. De deelne mers zijn afkomstig uit alle hoeken van het land, waaronder ook Zuid- Limburg De zeven Texelse aan spanningen worden gemend door Anke Vingerhoet, Cees Bakker, Cees Timmer, Frans Bakker, Carlo Witte, Cor de Lugt en Willem Goënga. Voor het eerst starten er acht vierspannen, zowel met pony's als met paarden. De wedstrijd strekt zich uit over twee lange dagen. Zaterdag wordt om 8.30 uur in drie ringen gestart met de dres suur. Locatie is het land achter ma nege Akenburg. Aansluitend staat op het terrein naast de manege de vaardigheidsproef op het pro gramma. De zondag begint al om 8.00 uur met de marathon, het spec taculairste gedeelte van de wedstrijd. De marathon bestaat uit drie trajec ten van in totaal 15,5 kilometer. Het laatste traject, van 7 kilometer, is het zogenoemde hindernistraject. De bouwploeg heeft veel werk verzet om de obstakels er zo spectaculair mo gelijk uit te laten zien. Maar als altijd staat de veiligheid van mens en dier voorop. De paarden worden op ver schillende momenten - in. voor en na de wedstrijd - door dierenartsen ge controleerd op hun conditie en ge zondheid. Bij twijfel wordt de aan spanning uit de strijd genomen. Op beide dagen zijn ook vrijwilligers van de EHBO in touw. De hindernissen zijn allemaal langs de openbare weg opgebouwd, te weten: de Laanweg, Westerweg, Driehuizen, Hemmerkooi en bij manege Akenburg. Bij alle onderdelen is publiek welkom. De toegang is gratis. Er is (voldoende) parkeergelegenheid op een terrein aan de Akenbuurt, schuin tegenover de manege. Op de weg geldt beide dagen een parkeerverbod. Op de naleving wordt streng toegezien door de politie, die ook niet zal aarzelen om voertuigen weg te slepen. De or ganisatie zou graag zien dat de toe schouwers zoveel mogelijk op de (brom/snor)fiets komen. Bij het secre- Aannemer Daalder is vorige begonnen met de voorbereid van de aanleg van het fietspac de Westerweg De Westerweg daarom tijdelijk en in gedeelter sloten voor doorgaand verkeer gen gaat het traject tussei Hoornder kerk|e en de Herrn» dicht. In de derde week van oi wordt het beton aangebracht de weg enige weken afgesloli tussen de Fonteinsweg en de straat Begin november moei werkzaamheden zijn afgerond De toegang van Den Hoorn dert. Een stuk asfalt voor ds wordt vervangen door straat® er worden parkeervakken aang en nieuwe lantaarnpalen plaats voor antiek aandoende vi ting. Bedoeling is duidelijker geven waar de bebouwde koi gint, wat de veiligheid moet bet ren. Tijdens de wegafsluiting heef Hoorn nog maar éen bushalt lijndienst van Connexxion ri|dt Hoornderweg en stopt alleen hoek Kleiweg-Diek. De gem verzoekt automobilisten getm maken van de Hoornderweg, verkeersbewegingen naar Den Hoorn zo soepel mogelijk ten verlopen. De 31-jarige Chris de Lussan la Sablonière uit De Cocksdi aan het opleidingsinstituut Waddinxveen geslaagd voorh ploma gezel-schilder. Hij volgd lessen aan het Horizon Colle Heerhugowaard. De Lussanet bij schildersbedrijf Graaf Cocksdorp. Corina Bakker van TexelSites design uit Oosterend is een tien deelnemers aan de lan metamorfosewedstrijd van ht Computer Idee. Voor deze we heeft zij de homepage van sj> Kindervreugd uit Beverwijk) speeltuin-kindervreugd, my» onder handen genomen. tariaat op het terrein van de mz zijn tegen een kleine verga programmaboekjes verkrij waarin ook de route is opgenom de plaatsen waar de hinden» staan opgesteld. De prijsuitn staat zondag tussen 17.00 en uur gepland in de binnenbal Akenburg. Terwijl deelnemer Kees Willem Jimmink tegen een tuinwal zit om een beetje beschut te zijn tegen de regen, ziet hij tientallen meeuwen op het land duiken dat hij zojuist heeft geploegd. Dikke pieren zijn aan de oppervlakte gekomen en die buitenkans laten de vogels niet zich voorbij gaan. Ook bij andere geploegde stukken laten de meeu wen het zich goed smaken. Het land van Dirk Kuip nabij de Witte Engel aan de Hoornderweg was zondagmiddag het toneel van de jaarlijkse ploegwedstrijden van de Oude Trekker en Motoren Vereniging. Negen deelnemers verschenen dit jaar aan de start. Twee meer dan vo rig jaar, maar volgens diverse aanwe zigen nog altijd geen deelnemersveld om over naar huis te schrijven. Twee deelnemers blijken zich op het laatst ook nog afgemeld te hebben, waar door een deel van het uitgezette wedstrijdveld leeg blijft. De negen deelnemers laten zich er met door kisten en proberen ieder voor zich een zo goed mogelijk ge ploegd veld achter te laten De geur van diesel en petroleum hangt zo nu en dan boven het land. Vijf personen doen mee in de categorie 'rond gaande ploegen' en vier personen in de categorie 'heen en weergaande ploegen'. Bij de laatste is in het veld een geer(schuinlopende snede) aan gebracht die netjes afgewerkt moet worden. Drie juryleden houden in de gaten hoe de negen het er vanaf brengen. Deelnemer Arie Koopman neemt na een paar ronden even de tijd om de schijf op zijn ploeg bij te stellen. 'Er komt teveel grond in de voren terecht en dat moet niet', zegt Koopman ter wijl hij met een sleutel de schijf een stukje versteld. Hij doet'al jaren mee aan het evenement. Had er eigenlijk mee willen stoppen, maar meldde zich toch weer aan. 'De jonkies laten het een beetje afweten, dus daarom doe ik er nog maar een jaartje bij. En het is ook leuk om te doen. Het is wel gezellig hier.' Volgens deelnemer Nico Schipper vinden veel jongeren het vermoedelijk toch eng om voor het oog van het publiek een stuk land om te ploegen. Jurylid Simon Stark beaamt dat. 'Ik weet nog dat ik het doodeng vond toen ik zelf voor de eerste keer meedeed Maar toen was er ook veel meer volk en deden er meer mensen mee. Toen had je echt het gevoel dat het hele eiland naar je stond te kijken.' Ruud Spoelstra laat zien dat het niet eng hoeft te zijn om voor een eerste keer mee te doen. Bang om af te gaan is hij in ieder geval niet. Zelfs voor een leek is het te zien dat zijn veld met voldoet aan de spelregels die de jury op papier heeft staan. De derop een hoge opzet (beginvoor) waar het gras aan meerdere kanten uitsteekt. 'Zo moet het dus niet. Dat lijkt bijna we! een tuinwal.' Het werk van Spoelstra komt er nog genadig vanaf. 'Het is niet recht, maar hij houdt zich wel netjes aan de lijm je in principe met meer met dep overheen mag komen. Dat levert weer punten op.' De overwinn» de heen en weergaande ploegeni uiteindelijk naar Marcel B Johan Wuis wordt tweede, Willem Vlaming derde en f Spoelstra vierde. Arie Koopman: bij de rondgaande ploegen Tui wordt Kees Burgman, Kees W Jimmink pakt de derde plaats, Schipper de vierde en Toon I wordt vijfde. Stark wijst nog een de meeuwen die de pieren ut omgewoelde grond halen. 'Dats goed teken. Dat betekent dal gezonde grond is.' Marcel Bakker (voorgrond) won zaterdag de jaarlijkse ploegwedstrijden in de categorie was georganiseerd door de Oude Trekker en Motoren Vereniging. 'heen en weergaande ploegen'. De (Foto Jeroen*11*

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 4