'We hebben hier al twintig verschillende soorten geteld' Gejutte vliegtuigband mor luchtvaartmuseum Vlindertuin Maartenhuis officieel geopend TX 14 verschalkt zeldzaam grote tarbot Thijs houdt 't voor gezien TCA-klanten gaven 1000 euro voor papoea's Instuif GVT TEXELSE J couRANT Mareis nog in zomerslaap Forse nederlaag voor G-team Met mariniers naar de Razende Bol DINSDAG 24 SEPTEMBER 2002 Rinie de Kruif van het Texels Cen trum voor Automatisering over handigde woensdagmiddag een cheque van duizend euro aan Harry de Graaf, bestemd voor zijn permanente actie 'Stuur een papoea naar school'. Het geld was afkomstig van het bedrijf zelf en van de klanten die ter gelegenheid van de opening van het nieuwe bedrijfspand aan de Maricoweg het verzoek hadden gekregen dit goede doel te steunen in plaats van het geven van bloemen en andere cadeaus. De Graaf was blij verrast met het geld. Het is genoeg om vier leerlingen een 3-jarige middelbaar technische opleiding te geven, inclusief de kos ten van uniform en schoenen. De Graaf trok ook de acht prijzen van de verloting die het TCA ter gelegen heid van de heropening had gehou den onder de klanten Voor elke 20 euro die ze hadden besteed, kregen ze een lot met kans op prijzen als een beeldscherm, scanner, luidspreker boxen en een toetsenbord. De eerste prijs (TFT-scherm van 15 inch) ging naar Gretha Huisman van het dieren- pension in Eierland, de tweede prijs (DVD-speler) naar Joop Smit uit Oosterend en de derde prijs (draad loos toetsenbord met muis) naar Piet Beuving uit Den Burg. Gymnastiekvereniging Texel houdt zondag 29 september een gymnas- tiek-instuif in de Beatrixzaal, Bea- trixlaan 31, Den Burg. Van 14.00 tot 15.15 uur staat de zaal open voor kin deren van 3 tot met 6 jaar (tot en met groep 3), van 15.30 tot en met 16.45 uur zijn ouderen kinderen (tot en met groep 8) welkom. Tijdens de instuif mogen de kinderen zelf weten wat ze doen, er wordt geen les gegeven. Wel is bij alle toestellen iemand aanwezig om te helpen en ervoor te zorgen dat er zich geen gevaarlijk situaties voor doen. Ook kinderen die geen lid zijn, zijn welkom. De vlindertuin die op het terrein van Maarte ten cultuurplanten en eenzelfde aan tal kruidenmengsels. De heesters zijn aan de buitenring geplaatst, zodat ze luwte bieden aan de cultuurplanten waaruit de vlinders nectar kunnen halen. In het midden, langs het ste nen pad dat door de tuin loopt, zijn een paar bedden aangebracht, waar volgens Goedegebure eenjarige planten in gezet kunnen worden. De inrichting van de tuin is afkomstig van de Vlinderstichting Die heeft lande lijk vijftig soortgelijke vlindertuinen laten aanleggen met geld van een fonds van de VSB-banken. De tuin inrichtingen zijn allemaal gelijk aan elkaar. De soorten zijn zo op elkaar af gestemd dat niet alle planten tegelijk nectar afscheiden, maar verspreid over langere periodes Rondom de heesters is met stokken van elsen- hout een afscheiding gemaakt, om te voorkomen dat bij andere groen- werkzaamheden per ongeluk een heester beschadigd zou kunnen ra ken. De eerste resultaten zijn volgens Goedegebure bemoedigend. 'Van de zomer hebben we hier al twintig ver schillende soorten vlinders geteld. Daarbij zat het paarlmoervlindertje huis is aangelegd. Beheerder Kees Goedegt dat vrij zeldzaam is, dikkopjes, Icarus blauwtjes, kleine vosjes en de distel- vlinder.' De vlinders kunnen de tuin vinden door de geuren van sporen die in de lucht hangen. De nabijheid van de duinrel en de moestuin van het Maartenhuis spelen volgens Goede gebure ook een rol. 'Bij de duinrel die hier achterlangs stroomt, ligt een bloemrijke weide en in de moestuin worden ook diverse kruiden geteeld waar vlinders op af komen. Het is wel goed dat dat in de buurt is, anders zou dit een eilandje zijn geweest.' De locatie werd in samenspraak met de Vlinderstichting bepaald. Bruggetje Tuin en omgeving zijn nog met klaar. Het belangrijkste dat nog moet ge beuren, is het plaatsen van een bruggetje over de greppel die de tuin scheidt van het natuurpad voor mindervaliden dat Staatsbosbeheer een eindje verderop laat aanleggen. Goedegebure verwacht dat het bruggetje er vermoedelijk in novem ber komt. Via een zijpad kunnen men sen daarna vanaf het natuurpad in de vlindertuin komen. De zorginstelling voldoet daarmee aan een voor waarde van het VSB-fonds dat de ture inspecteert de planten. (Foto Jeroen van Helium) tuin openbaar toegankelijk moet zijn. In de tuin moet ook nog een bord komen met tekst en uitleg over vlin ders. 'We denken eraan dat in reliëf te doen, zodat blinden en slecht zienden het ook kunnen lezen.' Op het stukje weiland naast de tuin wordt volgens Goedegebure waarschijnlijk een fruitboomgaard aangelegd. 'Dan kunnen mensen daar ook rustig zit ten.' De aanleg kwam voort uit een initia tief van Paul Visée, werkleider van de boerderij van het Maartenhuis. Nadat hij een artikel had gelezen over vlindertuinen, haalde hij zijn collegae over zo'n tuin ook bij de woon gemeenschap te laten aanleggen. De kosten daarvan zijn betaald door het VSB-fonds Het onderhoud komt voor rekening van het Maartenhuis. Visée toont zich optimistisch over de toekomst. 'Er is een onderhoudsplan bijgeleverd en we kregen het compli ment van de Vlinderstichting dat de tuin er goed bij lag. Ze waren tevre den.' let luchtvaartmuseum op het vlieg- eld kreeg er gisteren een beziens waardigheid bij. Het is een kolossale ubberen band, die woensdag door 'aul Dekker uit Den Hoorn was ont- lekt bij de laagwaterlijn ter hoogte an paal 8. De band zat daar groten- leels in de bodem. Met behulp van 'jn Nieuw Zeelandse vriend John eely verrichtte hij de volgende dag «t nodige graafwerk en wist het mvangrijke ding op het strand te krijgen. Van daar werd de band naar paal 9 gerold en daar door de trek ker met heftruc van René de Jager overgenomen, zodat hij in een busje kon worden geladen. De band is waarschijnlijk afkomstig van een wiel van de Lancaster bommenwerper die op 26 juni 1943 ter hoogte van paal 8 neerstortte. Dekker heeft in de zelfde omgeving inmiddels ook een compleet wiel met band en as gevon den en zal proberen ook die spullen aan land te krijgen. De nu geborgen band (merk Dunlop, made in Enge land) met een doorsnee van ander halve meter, is opvallend gaaf, waar schijnlijk omdat hij al die jaren in de bodem heeft gezeten en daarom weinig inwerking van zeewater en organismen heeft ondervonden. In het luchtvaartmuseum zal de band deel uitmaken van de collectie waarin aandacht wordt gegeven aan de luchtoorlog boven en rond Texel. De foto toont Dekker (rechts) en Feely met hun 'gejutte' vliegtuigband. (Foto Harry de Graaf) helemaal oranje.' De vuurvlinder is op maandagochtend de enige vlinder die zich laat zien in de Vlindertuin. Maar dat was ook te verwachten Volgens Goedegebure zijn er vooral in het voorjaar tot juni veel vlinders én tegen augustus als de zomer alweer grotendeels voorbij is 'Dan poppen veel rupsen tot vlinder en is het druk. Nu is het rustig.' De rust die op maandagochtend heerst in de vlindertuin, was er op vrijdagmiddag even met. Zo'n vijftig tot zestig kinderen en volwassen waren er 's middags aanwezig om de officiële opening bij te wonen. Die werd verricht met zingen van de zelf gemaakte vlinderliederen. Op het Maartenhuis hadden ze de afgelopen weken met diverse projecten toe- geleefd naar de opening. Goedegeb ure: 'Op de werkplaats hebben we twee vlinderkastjes gemaakt waar kleine vosjes (een vlindersoort) in kunnen overwinteren, in de weverij hebben ze een middagie vlinders gemaakt en bij de bakkerij hebben ze vlinderkoekjes gebakken.' In ontmoetingsruimte Artaban werden foto's opgehangen van vlinders en er werd 's morgens in die ruimte ook ge oefend op het vlinderlied dat muziektherapeute Christa Bos had gemaakt. Bij de kunstzinnige vorming liet creatieve therapeut Erik van Hou ten de mensen tekeningen met vlin ders maken. De kinderen van de Vrije School in Den Burg hielpen vorig jaar mee met het aanleggen van de tuin. Tijdens de opening hingen de kinde ren en de volwassenen ook nage maakte vlinders op en lieten tiental len zogeheten koolwitjes los die waren gekweekt door de Vlinder- stichting. De aanwezigheid van alle mensen tuin had weinig gevolgen voor de planten en struiken naast de paden, zegt Goedegebure. 'Het is allemaal heel gebleven.' De tuin telt zo'n tien verschillende soorten heesters, vijfentwintig soor- Chris Schlepers is een opleiding in het buitenland begonnen en zal het hele seizoen missen, terwijl Koert Vermeulen en Nico Kikkert geen tijd konden vrij maken. Toch begonnen de Texelaars sterk en het eerste kwart van de wedstrijd werd in hun voordeel afgesloten. Daarna kwam de klad erin. Want hoe wel de verdediging haar zaakjes goed op orde had, werden onder het bord heel weinig punten gemaakt, terwijl de spelers van De Hoppers juist steeds beter op dreef raakten. Ook het van afstand schieten ging hen steeds beter af, waardoor ze veel driepunters konden laten noteren. De enige trefzekere Texelaars waren Erik Vennekeren Ene Heijenk, die beiden zestien punten scoorden. Ruud Vers- traaten maakte er vier. Jaap de Wijk twee en Wouter Dogger één Edo Kooiman, Dennis Backer, Remco Sessink en Bart ten Brink kwamen niet tot scoren. Ook de aspiranten van De Mareis verloren hun eerste wedstrijd. Met slechts vijf spelers traden ze aan te gen de leeftijdsgenoten van De Hop pers. In de eerste drie kwarten ging het gelijk op, maar daarna liep het alsnog mis. 'Jammer, maar zonder wissels kun je met veel en slaat de vermoeidheid snel toe', verontschul digde coach Bart ten Brink zijn spe lers. nderen van de Vrije School, be- mers van en werknemers bij mphillgemeenschap het Maar- ïhuis aan de Ruijslaan hebben jdagmiddag de nieuwe vlinder- n op de 'paardenwei' achter ionhuis Avalon geopend. Met ij zingen van zogenoemde jnderliederen namen ze de tuin officieel in gebruik. Een vertegen woordigster van de Vlinder stichting was daarbij aanwezig. 'Kijk een vuurvlinder', zegt beheerder Kees Goedegebure, terwijl hij op zijn hurken gaat zitten. 'Het is een vrouw tje, dat kun je zien aan het zwart op de binnenvleugel. De mannetjes zijn de heren van basket- creniging De Mareis is kenne- ftrag niet doorgedrongen dat de nier weer voorbij is. De over het jsmeen veel jongere tegenstan- i van De Hoppers 2 uit Hoorn ionden zich in de openings- «dstrijd veel vaardiger in het be ltten van de schotpogingen en onnen met groot verschil: 68-39. te selectie van De Mareis telde maar fst negen personen. Enkele be- ngrijke spelers ontbraken echter. [o'nzestig kinderen en volwassen waren vrijdagmiddag aanwezig bij de officiële opening inde Vlindertuin achter woonhuis Avalon van het Maartenhuis aan de Ruijslaan. (Foto Gomt Verhoeven) De bemanning van de TX14 was door het dolle heen na de vangst. Rechts Wim Smit, die de tarbot 'ontdekte'. De G-voetballers van Texel'94 zijn het seizoen matig begonnen. Na dat de wedstrijd tegen Zwalu- wen'30 twee weken werd afgelast (de club uit Hoorn moet zich we gens een gebrek aan begeleiders terugtrekken) was WSV'30 zater dag veel te sterk. In Wormerveer werd het 9-4 voor de thuispoeg. Het G-team van Texel'94 ging in een flink gewijzigde samenstelling van start Jimmy Poniah, Chris Zijm en Kasper Groen waren afwezig. Daar entegen kon gelegenheidscoach Femmy Schuring wel een beroep doen op nieuwelingen Peter Breuer - die voorheen in Breda voetbalde - en Raymond Molanus. Het leek de 'Dit is een zeldzaamheid.' Dat besef drong direct door tot de bemanning van de TX 14 'Grietje' van de firma Ellen Trap, toen woensdagavond bij de Engelse kust een circa 1,20 me ter grote tarbot in de netten be landde, nota bene in een gebied waar deze vissoort weinig voorkomt. Op varende Wim Smit, die de platvis ontdekte toen de vangst in de bak viel, schrok er zelfs een beetje van en riep direct schipper Rien Brouwer van de brug, die eveneens perplex rea geerde. Ook op de visafslag in Den Helder is de verbazing groot, als de Texelse kotter daar vrijdagochtend arriveert. Wim Brondsma, keurmeester van het productschap Vis, vertelt de trotse Texelaars in de veertig jaar dat hij in de visserij werkt nooit eerder zo'n grote tarbot te hebben gezien. Bij weging blijkt de vis 18,6 kilogram. een 'verbetering' van het Brondsma bekende record van ruim anderhalve kilo. Terug in de haven van Oudeschild wordt druk gespeculeerd over de exacte omvang van de tarbot. 'Een meter, ruim', meent de één. 'Wel één meter vijftig', schat een ander. Smit, inwoner van Den Helder, laat zich door alle schattingen over 'zijn' vangst niet van de wijs brengen. 'Al lemaal visserslatijn' constateert hij nuchter. Maar wanneer schipper Brouwer na een telefoontje naar Den Helder bekend maakt dat een groothandelsbedrijf van Urk €463,32, of wel ruim duizend harde guldens, voor de vis heeft be taald, schudt ook Smit het hoofd. 'Ongelooflijk. Ik ben nu 22 jaar visser, maar dit heb ik nog nooit meege maakt. Ik ben blij dat ik mijn fototoe stel bij me had. Een paar weken ge- Texelaars aanvankelijk maar weinig uit te maken, want al snel na het be gin scoorde Theo Franchimon uit een voorzet van Jan Frans Haveman via de lat 0-1. Maar daarna bleek WSV'30 wel degelijk goed te kunnen voetballen. Geen wonder, want één van de tegenstanders maakte tot voor kort deel uit van het Nederlands Elftal voor gehandicapten. Deze spe- Ier, met de voornaam Nico, was per soonlijk verantwoordelijk voor de gelijkmaker. Nog voor rust werd het 2-1, toen de spits met het hoofd scoorde. Jan Frans Haveman was dichtbij de gelijkmaker, maar hij mikte net te hoog. In de tweede helft kwam de doelpuntenmachine uit Wormer pas goed op gang. Voor de Texelaars het goed en wel beseften, was de stand 6-1Iedere keer werd de verdediging uit elkaar gespeeld en was keeper Frans Bos kansloos. Texel'94 bleef knokken voor wat het waard was en halverwege werd het 6-2, toen Chiel Dreessens een mooie aanval knap afrondde. Al snel daarna werd het 7- 2, maar via Raymond Molanus deed Texel toch weer wat terug (7-3). De thuisploeg schrok amper en liet prompt 8-3 aantekenen, waarna Theo Franchimon de bal in de krui sing knalde en 8-4 scoorde. Ondanks kansen voor Paul Bakker was het slotaccoord voor de ploeg uit Wormer, die de eindstand op 9-4 be paalde. leden haalden we een torpedo van acht meter boven. Sinds die tijd heb ik steeds mijn toestel bij me.' Ook Brouwer blijft nog geruime tijd stevig onder de indruk. 'Ze vochten er om op de afslag. Er liggen er vijf in het Gemini, schrijf dat maar op Hij grijnst: 'Ze zeggen altijd dat als je de wacht hebt en je met dat ding tussen je benen speelt, dat je dan de meeste kans op een grote vangst hebt. Moet Je nagaan, ik zat er niet eens aan.' Deskundigen van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek schatten de leeftijd op vijftien tot twintig jaar, een ouderdom die de meeste tarbots door het intensieve vissen niet meer halen Aan de hand van de gehoor- beentjes, zou de exacte leeftijd kun nen worden bepaald, ware het niet dat de nieuwe eigenaar - een restau rant op Vlieland - de tarbot inclusief de kop heeft bedongen. In samenwerking met het Korps Ma- nmers biedt het Noord-Hollands Dag blad de lezers de mogelijkheid een bezoek te brengen aan de Razende Bol. Voor €7,50 worden deelnemers in Den Helder of op Texel opgepikt door een landingsboot van het korps, waarna een wandeling over de zand plaat volgt. Een deel van de op brengst van de drie uur durende ex cursie komt ten goede aan het Emma Kinderziekenhuis. De tocht wordt gehouden op vrijdag 27 september, de inschrijftermijn is inmiddels ver streken. Op 7 oktober staat Thijs Molenaar (58) uit Den Burg voor het laatst achter de balie van het postkantoor van Den Burg. Maarliefst 32 jaar heeft hij er als medewerker opzitten zodat het pu bliek hem beschouwt als het 'gezicht van het kantoor. Voordat hi/ op 7 mei 1970 bi] de PTT in dienst kwam was Molenaar gedurende zeven aar tim merman. Totaal heeft hi\ dus veertig jaar gewerkt en hij vindt dat een mooie aanleiding om te stoppen. Hij kijkt tevreden op zijn PTT-jaren terug vooral omdat hij veel genoegen be leefde aan de contacten met het pu bliek. Ooit waren aan het kantoor in Den Burg zeven vaste krachten ver bonden. Na het vertrek van Molenaar blijft Koert Koster over, naar behoefte bijgestaan door krachten van het vas- teland. ,foio h,w, g

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5