Trajectencentrum ROC biedt onderwijs op maat 6 Taiwan trots op Texelse Suki (10 Barre tijden (voor Harry) Productie Hebrotex naar Texelse Wol Onderneming Bomen sjouwen bij uitbreiding ATB-pad .TEXELSE COURANT' Overkantse docent via beeldscherm ter plekke Kledingverkoop Ereburger of erepenning? Kledingbeurs in Bethel Nieuwe docent trommelen Bezwaren tegei bezuinigingen Tevoko Film over duinbehoud DINSDAG 24 SEPTEMBER 2002 Genodigden bij de opening van het Trajectencentrum van het ROC in het nieuwe computerlokaal. ,foio gwiö tawiwi Een opleiding waarbij de cursist op Texel via het beeldscherm in direct contact staat met de docent in Den Helder of Schagen. Die mogelijk heid bestaat vanaf 1 januari 2003 bij het Regionaal Opleiding Cen trum (ROC) in Den Burg, dat giste ren het nieuwe Trajectencentrum aan de Haffelderweg (bij de OSG) officieel opende. Als het proef project Teleleren op Texel succes vol is, zal het ook in andere ge meenten worden toegepast. Het ROC heeft bij de bouw en inrich ting van het Trajectencentrum, dat is gespecialiseerd in (bedrijfs) opleidin gen voor volwassenen, niet op een kleintje gekeken. Het gebouw dat vorig jaar in Den Helder nog diénst deed voor zorg- en welzijnseducatie werd in zijn geheel overgeplaatst naar Texel. Het omvat vijf lokalen, waarvan eentje is uitgerust met moderne com puters, met onder meer apparatuur voor telewerken en receptie werkzaamheden. Verder is er een digicentrum, waar met behulp van audiovisuele hulpmiddelen indivi dueel taalonderwijs kan worden ge geven. Dus waar de ene cursist Spaans studeert, kan de ander zich met Engels bezighouden. Ook inves teerde het ROC in een docententeam en een onderwijsassistent. Bijzonder aan het Trajectencentrum is dat voor iedereen een eigen scholingstraject wordt uitgestippeld, dat past bij de capaciteiten en wensen van de cursist. Voordeel van het individuele traject is dat mensen op elk gewenst moment kunnen starten, dus met al leen aan het begin van het cursusjaar. Het is geschikt voor mensen die wil len omscholen, bijscholen, herint reders en mensen die willen voorko men dat ze in de WAO komen Uitgangspunt is dat het onderwijs naar de klant moet komen en met an dersom. Onderwijs dicht bij huis dus. Wel een dienstverlening waarmee een flinke investering is gemoeid en waarvan nog moet blijken of het op Texel financieel uit kan. 'Een gecalculeerd risico', aldus sector directeur algemene educatie Idje Ernes van het ROC. 'We verwachten dat we het minimale aantal van acht cursisten per dag kunnen plaatsen. In juni 2003 zullen we weten of dit een slimme investering is geweest Langgekoesterde wens 'Een langgekoesterde wens', om schreef wethouder Nel Eelman, die aangaf dat het ROC door alle onze kerheid omtrent de huisvesting van de welzijnsinstellingen te lang op de zolder van d'Ouwe Ulo had gezeten. Omdat er geen schot in zit. besloot het ROC zelf tot de bouw van het Trajectencentrum. Er zijn cursussen op het gebied van automatisering, boekhouden, receptioniste, taalvaar digheid, waarbij in een gewenst tempo kan worden gewerkt. Gedu rende de opleiding wordt de cursist intensief begeleid Afhankelijk van het cursusprogramma en de mogelijk heid van de deelnemer wordt gedaan aan zelfstudie en individuele of groepsgewijze instructie. De productie van dekbedden- fabriek Hebrotex VOF in het voor malige groothandelscentrum in Oudeschild wordt met ingang van 1 januari 2003 overgeplaatst naar de fabriek van de Texelse Wol On derneming. Beide bedrijven mel den een 'vergaande samenwer king' te zijn aangegaan. De vrijkomende productieruimte in het voormalige groothandels centrum wordt gebruikt als logis tiek centrum voor de activiteiten van TWO en Hebrotex. De samenwerking komt voor buiten staanders als een verrassing. Beiden bedrijven zitten in dezelfde branche, wat hen in principe tot concurrenten maakt. En het is nog maar ruim twee jaar geleden dat Hebrotex VOF in het groothandelscentrum een nieuwe productieruimte in gebruik nam. Maar beiden ondernemingen kampen met hetzelfde euvel: het ene moment wordt het machinepark te weinig be nut, het andere moment is er een te kort aan productiecapaciteit. Henk Broekman van Hebrotex VOF: 'Zowel Hebrotex als TWO wil de machines op een betere manier benutten. We vullen elkaar goed aan en waren geïn teresseerd in elkaar. Ik ben 51 jaar en dat is toch een leeftijd om na te den ken over de voortzetting van het be drijf. We raakten in gesprek over sa menwerking en dat leidde uiteindelijk tot deze vergaande samenwerking.' Henk Broekman en Ans Broekman- Kuip begonnen in 1990 in een woon kamer en garage met de productie van schapenwollen dekbedden en aanverwante artikelen. De artikelen die ze onder de naam Texelana pro duceerden, vonden gretig aftrek. Het bedrijf groeide en toen de afzet gro tere vormen aannam, verhuisde de onderneming in juli 2000 naar het voormalige groothandelscentrum, waar een productielijn voor onder meer dekbedden in gebruik werd Teleleren Het project teleleren dat op 1 januari start, wordt gefaseerd ingevoerd. Gestart wordt met de opleiding voor het Europees Digitaal Rijbewijs De cursisten krijgen op bepaald uren begeleiding van een docent ter plaatse en op andere tijden staan ze rechtstreeks in verbinding met een docent in Schagen of Den Helder. Deze is live zichtbaar op een hoekje in het scherm en kan rechtstreeks worden geraadpleegd. 'Het bespaart kosten en werkt uitstekend', aldus de sectordirecteur van het ROC. Ze ver wacht dat bepaalde opleidingen, zo als informatica en Nederlands, ge schikt zijn voor teleleren, en andere niet. Vaak zal een combinatie worden gezocht met een docent ter plekke. 'Want die blijft onmisbaar. Maar met teleleren kunnen we ons wel veel kosten besparen. Bovendien stelt het ons in staat om cursisten dichtbij huis op te leiden.' 'De persoonlijke benadering en de individuele gerichtheid bij het Trajectencentrum is een groot goed', prees wethouder Eelman zich geluk kig. Het Trajectencentrum sluit vol gens haar naadloos aan bij het Reïntegratiebedrijf, een samenwer king tussen de gemeente en het ROC. Wie snel een certificaat wil ha len kan dat. maar wie meer tijd nodig heeft, kan er ook terecht. Mensen zonder uitkering, maar wel met een partner met voldoende inkomsten, komen via het Centrum voor Werk en Inkomen, komen wellicht in aanmer king voor een vergoeding. genomen. De productie van Texelana-artikelen wordt nu ver plaatst naar de hal van TWO. 'Door het afstoten hiervan kan Hebrotex zich als handelshuis verder ontwikke len', zeggen Paul Krugers van RAB Beheer BV (waarvan TWO sinds een aantal jaren onderdeel uitmaakt) en Broekman. Naast de Texelana-producten is Hebrotex actief in een aantal markt segmenten waarin een sterke groei is voorzien. Broekman zal als directeur leiding geven aan een verdere groei van deze onderneming. De drie win kels van Hebrotex op Texel zijn niet betrokken in de samenwerking met TWO. Ze staan onder leiding van Ans Broekman-Kuip en worden zelfstan dig voortgezet. Wel blijven de winkels een belangrijk afzetkanaal van de Texelana-producten. Bij de pro ductieafdeling van Hebrotex werken 9 mensen, die meegaan naar TWO. Gedwongen ontslagen worden vol gens Krugers en Broekman met voor zien. In De Witte Burcht In de Molenstraat wordt zaterdag 5 oktober tussen 9.00 en 16.00 uur de halfjaarlijkse kleding verkoop gehouden, waarbij het dit maal vooral gaat om winterkledmg. Wie kleding ter verkoop wil aanbie den, kan dat doen op vrijdag 4 okto ber, tussen 18.30 en 21.00 uur. De kledingstukken moeten geprijsd wor den aangeleverd. De organisatie zorgt voor verkopers, zodat de aan bieders met de hele dag bij hun kle ding hoeven te zitten. Deze service kost EUR0.25 per kledingstuk. Wordt iets verkocht, komt daar EURO,25 bij. Kleding die niet wordt verkocht, gaat desgewenst naar een goed doel. Voor meer informatie- tel. 314753 of 314762 Al direct na de bekendmaking van het ereburgerschap van Harry de Graaf, ontstond vrijdag enige ver warring over het begrip ereburger. De gemeente Texel kent sinds 1949 een erepenning, die bij hoge uitzondering wordt uitgereikt aan mensen die zich bijzonder verdien stelijk hebben gemaakt voor de gemeenschap. Erepenningen wer den bijvoorbeeld uitgereikt aan dierenarts E Noordijk, mevrouw B. Luberti-van Bergen en wethouder Th. R. Hin. Sinds enige jaren kan de erepenning ook worden uitge reikt aan rechtspersonen. Zo ont ving de Ronde om Texel dit jaar de erepenning ter gelegenheid van het twintigjarig jubileum. Het on derscheid in metalen (goud, zilver en brons) is inmiddels komen te vervallen. Naast de erepenning kan de ge meenteraad iemand wegens bij zondere verdiensten benoemen tot ereburger van de gemeente. Deze hoge eer viel in 1964 als eer ste te beurt aan J.A. van der Vlis, auteur van onder meer Tragedie op Texel, Texel, land en volk in de loop der eeuwen en - later - 't Lant van Texsel. Tot vrijdag 20 september 2002 was Van der Vlis de enige ereburger in de geschiedenis van Texel. Aan de titel van ereburger noch aan het verkrijgen van de ere penning zijn bijzondere rechten of plichten verbonden De versierse len bestaan uit een legpenning, waarop aan de ene kant het wapen van de gemeente staat afgebeeld en op de keerzijde de naam van de ontvanger en de reden van ont vangst. Deze redenen staan uitge breider beschreven op de bij de legpenning behorende oorkonde. Van het uitreiken van de ere penning en het ereburgerschap wordt aantekening gemaakt in een speciaal daarvoor bestemd boek, het Ereboek der gemeente Texel dat in het raadhuis wordt bewaard Buurthuis Bethel in Zuid-Eierland biedt zaterdag 28 september van 9.00 tot 12.00 uur onderdak aan een beurs, waar kleding (zowel nieuwe als tweedehands), speelgoed en andere benodigdheden voor kinderen wor den aangeboden. Wie meer informa tie wil of iets heeft aan te bieden, kan contact opnemen met Oda van der Linden (tel. 316246) of Dyantha van Vugt (tel.311675). Bij de lessen Afrikaans trommelen, die iedere dinsdag in de OSG worden gegeven, wordt docent Sacha de Herder sinds kort bijgestaan door Momo Touré uit Guinea. Touré begon als danser, onder meer bij het natio naal ballet van Guinea, en vestigde zich uiteindelijk als professioneel trommelleraar in Nederland. Naast zijn lessen treedt hij regelmatig op met percussiebands als 'Africa Soli' en 'Africa Adama Wofamato' Touré spreekt Engels en Nederlands. Ze speelt piano met haar voeten, houdt het potlood vast tussen haar tenen, zwemt, fietst en rijdt paard. Suki Veldhuizen (10) uit Den Burg doet wat vele andere kinderen van haar leeftijd ook doen. Maar dan an ders. Ze heeft uitsteken leren omgaan met de handicap waarmee ze in Tai wan werd geboren. Het is met name te danken aan haar adoptieouders Henk en Liesbeth Veldhuizen uit Den Burg, die haar liefdevol in hun gezin opnamen en zorgden dat het haar aan niets ontbrak. 'Ze is goed te rechtgekomen', vertelt Zuster Rosa van de Meiling Foundation, die zich ontfermt over gehandicapte kinderen uit Taiwan. 'Op het hebben van een gehandicapt kind zijn ze daar be paald met trots, en daarom doen ze er het liefst afstand van.' Het zag er dus helemaal met zo goed uit toen Suki een kleine tien jaar geleden in een tehuis terechtkwam. Via bemid deling belandde ze op Texel, waar ze inmiddels in groep zes van de Jozef school zit en doet ze met onder voor leeftijdsgenootjes. 'Ze heeft veel zelf vertrouwen, maakt makkelijk vrien den en straalt. Ze is gelukkig', con- frofo Oera/o Tirnn Suki Veldhuizen demonstreert voor de camera haar vaardigheid met het potlood. stateert Zuster Rosa, die elk jaar komt kijken hoe het met Suki gaat. Om te laten zien hoe goed het adoptiekinderen in Nederland kan vergaan, kwam er zondag een Taiwanese cameraploeg naar het ei- Boswachter Erik van der Spek had zaterdagmiddag tijdens de ingebruik neming van het verlengde mo'untain- bikepad een passende openings handeling voor de deelnemers in petto. Om toegang tot het pad te krij gen, moesten de mountainbikers van Wielveremgmg Texel eerst een aan tal door Staatsbosbeheer gekapte boomstammen en takken verwijde ren. Dus stapten jong en oud van de fiets, om met vereende krachten de doorgang naar het nieuwe gedeelte vrij te maken. De ATB-route, die in 1994 in gebruik werd genomen, is ongeveer twee ki lometer langer geworden, naar een totale lengte van ongeveer acht kilo meter. Gebruikers rijden over een deel van het voormalige blindenpad, de Reuverlandweg en de Tureluurs- weg. Het terrein is volgens voorzitter Niels Jimmink van de wieler vereniging globaal hetzelfde. 'Maar nu pakken we ook een stuk van dui nen mee. Het lijkt allemaal wat tech nischer, met wat meer klimmetjes in het parcours. We zijn erg blij met weer een uitbreiding, zeker nu het aantal jeugdleden zo explosief stijgt Jeugdvoorzitter Benno Bakker was blij dat boswachter Van der Spek aanwezig was. 'De relatie tussen ons en Staatsbosbeheer is erg belangrijk. Laten we eerlijk zijn: er is niks leukers dan gewoon door het bos rijden. Toch zullen we ons echt aan de regels moeten houden. Gelukkig is er voor ons ruimte vrijgemaakt. Ik denk dat er in Noord-Holland geen mooier pad is te vinden dan die op Texel of Schoorl.' Van der Spek vertelde daags voor de opening nog een mountambiker bui ten de paden in de kraag te hebben gevat 'Het is nu eenmaal zo dat onze klachten worden geteld. Als er bij voorbeeld wandelaars gaan klagen over de fietsers op wandelpaden, krij gen wij minder subsidie. Als het te gek wordt, kunnen wij het met meer maken een vergunning af te geven. Hopelijk willen jullie je aan de ge stelde regels houden. Laten we dan nu maar gaan fietsen. (Foto M</iicl Dekker) land, die een portret maakte van! Er werd gefilmd in het klaslol thuis en in het zorgcentrum, b fysiotherapeut. 'Wel leuk', reage ze op de vraag wat ze van al die langstelling vond. De beelden wo alleen in Taiwan uitgezonden. Veel Texelaars vinden dat het co op een andere dan de voorgesl manier moet bezuinigen. Op deo website van de Texelse Courant stelde vraag 'bent u het eens met merendeel) van de bezuinig» voorstellen van de gemeente?', woordde slechts 35 procent met De overige 65 procent ziet kenn weinig in de plannen. Omdat de Burgemeester de Kom hal vrijdag gereserveerd is voor aandeelhoudersvergadering van so, traint volleybalvereniging Tevi donderdag en vrijdag in de sport van OSG De Hogeberg aanvangstijden blijven dezelfde Bij TV Noord-Holland is zaterdj september vanaf 17 00 uur ds 'Duinbehoud' te zien, over het van de stichting Duinbehoud i natuur in de duinen. De St« Duinbehoud is een van de viet ciperende organisaties,in de r vereniging Kust en Zee, die t september werd opgericht. I> dere deelnemers zijn Stichtirc Noordzee, de internationale vereniging EUICC en EcoMari nieuwe vereniging zal zich de mende jaren inzetten voor hel schermen van natuur en lands en voor het beschermen van rus ruimte langs de kust. De Stiet Duinbehoud voert al 25 actie 1 de aantasting van het duingebiet voor de bescherming van plants dieren. Column van burgemeester Joke Geldorp-Pantekoek, ter gelegen heid en voorgedragen tijdens de viering van het 40-jarig dienstver band van Harry de Graaf bij de Texelse Courant. 'Jos wijst gewoon iemand aan. Mis schien wel een vróuw'. In zijn co lumn in het najaar van 1998 veinsde Harry de Graaf grote verontwaardi ging. Zomaar een overkanter als waarnemend burgemeester benoe men, dat was al erg. maar de ge dachte dat die Van Kemenade'wel eens een vrouw als tijdelijke opvol ger van Ridder van Rappard zou kunnen aanstellen, was eigenlijk te gruwelijk voor woorden. De waarheid bleek nog veel erger. Niet de waarnemer, maar nota bene de nieuwe burgemeester was een vrouw! En tot overmaat van ramp ook nog een stevig uit de kluiten ge wassen exemplaar, met doorrookte stem en haar op de tanden. Na die alleraardigste tussenpaus Jaap Gutker was dat toch wel effe slikken voor het Texelse mannen- bolwerk. Een bolwerk waartoe Harry zeker gerekend mocht wor den. Ook in het verleden had hij zich immers weinig vleiend uitgelaten over het zogenaamde zwakke ge slacht. Liever geen vrouwen op de redactie, want die zijn alleen maar zwanger of ongesteld, schreef hij bij het 100-jarig bestaan van zijn Texelse Courant. Dat iemand met zulke achterhaalde opvattingen liefst 40 jaar achtereen ongestraft het weerloze Texelse lezerspubliek heeft mogen indoctri neren, is eigenlijk ongelooflijk. Het was dan ook de hoogste tijd dat de Commissaris van de Koningin ie mand zou aanstellen, die met harde hand een einde kon maken aan het zelfbedachte koningsschap van Harry de Graaf. Een vrouw als bur gemeester dus. Dat zou hem wel leren. Zoals verwacht, dacht Harry daar zelf heel anders over. In de voor noemde column getiteld "Waarne mer" kwam hij met een profielschets op de proppen die de aanstelling van een vrouw ondubbelzinnig uit sloot. 'De voorkeur gaat niet uit naar een vrouw, want Texelaars hebben in mannelijke bestuurders meer ver trouwen, al zeggen ze soms het omgekeerde om bij bepaalde vrou wen in de smaak te vallen.' U merkt dat Harry de plank hier vol komen heeft mis geslagen. Na de laatste verkiezingen voor de ge meenteraad hebben de vrouwen de macht gegrepen, getuige het hui dige college van B en W. Zo weinig vertrouwen in vrouwelijke bestuur ders hadden de Texelaars dus ken nelijk niet.Arme Harry, het moeten barre tijden voor je zijn. Maar eigen schuld, dikke bult. Terug naar de profielschets. Onge geneerd schoof Harry zichzelf naar voren via een beschrijving die maar één conclusie openliet, namelijk dat hij en niemand anders de ideale waarnemer voor Texel was. 'Maar alleen als het volk mij roept', aldus Harry. De valse bescheidenheid droop er aan alle kanten af, want natuurlijk wilde hij mets liever dan eerst het waarnemerschap en vervolgens het allerhoogste ambt. 'Je maintiendrai', voegde hij er nog schijnheilig aan toe Ik zal handha ven. Alsof hij als liefhebber van de rommelige Texelse volksaard wer kelijk van plan was er een streng handhavingsbeleid op na te hou den. Dat moest dus wel tot een harde confrontatie leiden. Kort na mijn aantreden haalde ik met een actie landelijk het nieuws: 'Burgemeester Texel muilkorft pers', zo kopten de kranten. Mijn opzet was geslaagd: na al zijn grootspraak moest Harry voortaan een toontje lager zingen. Sindsdien zijn de verhoudingen her steld en - het moet gezegd zelfs vriendschappelijk te noemen. Het kostte hem moeite, maar na enige tijd vermande Harry zich. Hij kon weer gewoon waarnemen (in die andere betekenis van het woord) zonder het gevoel te hebben dat hij eigenlijk op mijn positie zou moeten zitten. We komen elkaar overal tegen, be roepshalve bij allerlei vergaderingen en evenementen, en ook in de privé sfeer. Stak hij eerst nog aarzelend een hand op vanuit zijn gele bolide, nu begroet hij mij enthousiast. Als hij over de Groeneplaats loopt, zwaait hij steevast uitbundig richting de ramen van de burgemeesterskamer. 'Hallo Joke, ik kom d'r weer an hoor!' Tussen ons is het dus wel goed ge komen. Maar met zo lang geleden diende zich een nieuw probleem aan. Uit zéér betrouwbare bron (ja, er wordt niet alleen naar de pers gelekt, het gebeurt ook andersom) vernamen wij dat de heer H.W.Z. de Graaf het respectabele aantal van 40 dienstjaren zou bereiken. Een mijlpaal die in bepaalde gevallen goed is voor een lintje, een konink lijke onderscheiding dus. En daar wringt nou net de schoen. Want na Harry's mislukte sollicitatie naar het waarnemerschap, zijn tandenknarsende kritiek op de han delwijze van Van Kemenade en zijn vrouwonvriendelijke schrijverij, was hij bepaald met meer van onbespro ken gedrag. Voeg daarbij Harry's eeuwige streven naar de status aparte voor Texel - al dan met on afhankelijk van het koninkrijk o Nederlanden - en u zult begrijp dat Hare Majesteit met zou sta trappelen om deze onderdaan onderscheiden. k Het gemeentebestuur heeft de kwestie laten onderzoeken en slechts één conclusie trekken: gs lintje voor Harry. Temeer ook om( betrokkene altijd heeft verkond« een hevige afkeer te hebben personen die werden beloond r> een onderscheiding, louter om feit dat ze 40 jaar bij dezelfde ba hadden gewerkt In de ogen van Harry was dat ju het toppunt van saaiheid. HareW jesteit zou dergelijk brutaal cd mentaar waarschijnlijk niet bijst hebben gewaardeerd. Ondanks alle, zojuist opgesomd bezwaren, heeft het gemeentel) stuur echter toch een oplossi gezocht en gevonden. Laten wet' maar een soort van oeuvreprijs no men, zoals het bij schrijvers vaker gebeurt. In dit geval gaat h om een bijzonder oeuvre dat verder strekt dan 40 jaar Texet Courant. Het gaat ook om deaa wending van Harry's bijzondere! lenten voor de samenleving, zow op Texel als daarbuiten. I Het gemeentebestuur heeft bes# ten Harry hiervoor een gepas hulde te brengen. Er is slechts één nadeel: de onde scheiding wordt uitgereikt doors vrouw... Maar ik ben er van overtuigd d Harry zich er in dit geval wel ov* heen kan zetten. Het betreft nat* lijk een huldeblijk dat slechts fi keer eerder in de geschiedenis^ Texel is uitgereikt. Joke Geldorp-Pantekoek, burgemeester van Texel

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6