Coffeeshop slechts nuttig bij aanpak illegale handel P Tl m JT Slopers maken korte metten met brug Ereburger Meningen verdeeld over verkooppunt softdrugs .TEXELSE COURANT' 'Alcohol veel groter probleem dan een stickie' Tevoko zonder herenteam >1i LUCHTOP IK ZRLA $©\HRhD UWEN Een illegale lozing? Langs de weg VRIJDAG 27 SEPTEMBER 2002 en coffeeshop op Texel zorgt er- oor dat de handel in softdrugs leter controleerbaar is en dat ko- lers er niet worden geconfron- eerd met harddrugs. Maar dan noet wel streng worden opgetre- len tegen illegale handel en moe- en ex-dealers en verslaafden wor- Ilen begeleid. Of intensieve andhavmg en begeleiding op èxel mogelijk zijn, werd niet dui- elijk tijdens de discussie over de offeeshop die dinsdagavond in lotel Den Burg werd gehouden. Hel leeft de angst dat de crimina ted uit Den Helder op het eiland en voet tussen de deur krijgt en lat door de betere erkrijgbaarheid van cannabis het lebruik onder de jeugd zal toene- Ichattingen over het aantal Texelaars lat (soft)drugs gebruikt lopen uiteen, laar de Brijderstichting en het eugdwerk houden het op circa 400, an wie zo'n 100 tot 150 jeugdigen nder de 18 jaar wel eens een stickie )ken Een twintigtal zou dermate fre- uent gebruiken, dat ze daardoor met leer goed functioneren. Het gebruik p Texel ligt, net als bij alcohol, bo en het landelijk gemiddelde, .ebruikers die de officiële weg be- andelen, moeten voor hun porties iet naar een coffeeshop in Den Hel er Maar jongeren beneden de 18 lar mogen daar als gevolg van een 'etswijziging in 1996 met naar bin- en en kopen het spul doorgaans bij luisdealers'. Die houden zich op in et park in Den Burg of op een andere lek op Texel. Aangenomen wordt at ook veel volwassen gebruikers un wiet kopen bij een lokale dealer, aarnaast wordt het eiland 's zomers verspoeld door toeristen die een lowtje willen. Veel Duitsers. Span arden. Engelsen en andere buiten- nders, die hebben gehoord over het edoogbeleid van Nederland ten anzien van softdrugs, klampen op Iraat mensen aan met de vraag waar esoftdrugs kunnen vinden. 'Ze den- en bij wijze van spreken dat het hier an de boom groeit', vertelde het ugdige forumlid Marianne Duinker, Ie zelf wel eens een blowtie op- aekt. Door het ontbreken van een ïfeeshop duurt het volgens haar >1 tijdje alvorens vakantiegangers liet softdrugs, maar alcohol is een eel groter probleem, bleek dinsdag- vond tijdens de discussie over het of niet gewenst zijn van een offeeshop Menig aanwezige gaf art zich grote zorgen te maken over lenemend drankgebruik onder jon- leren. 'Toen ik naar Texel kwam, ben ervan geschrokken', aldus OSG- ictor Henk de Vries. 'Als ik de he chten over alcoholgebruik op de ei- inden zie, dan ben ik blij dat mijn ochter af en toe een jointje rookt en iet laveloos in het café zit', vertelde en moeder. Ook Hans van Os van de rijderstichting deelde de bezorgd- eid. 'Ik zou hier veel liever discus- iéren over het alcoholgebruik dan ver een coffeeshop.' Coffeeshop- ouder Michael Veeling nam het op oor softdrugsgebruikers. 'Alsjonge- in gaan blowen, gaat het alcohol- ebruik dramatisch omlaag.' weten waar ze voor cannabis terecht kunnen. maar uiteindelijk weet het merendeel de weg naar de dealers in het park of elders op het eiland wel te vinden. Dat de verkochte wiet met altijd van goede kwaliteit is, onder vond een Brit die zijn vakantie op Texel doorbracht. Tevreden was hij over een monster dat hij van een dealer in het park had gekocht. Maar hij beklaagde zich over de kwaliteit van een tweede, grotere portie. 'Dat was rotzooi 'Een exploitant van een coffeeshop kan het zich met permit teren om rommel te verkopen', ver zekerde forumlid Michel Veeling, die in Amsterdam een zaak heeft. Over gebrek aan klandizie hoeft een eventuele exploitant op Texel zich geen zorgen te maken, wist een 'ervaringsdeskundige' uit het publiek. 'Als ik in de zomer in De Koog ga zit ten, kan ik wel voor 5000,- per dag verkopen.' Maar het al of niet winst gevend zijn van een coffeeshop was met het doel waarvoor de Welzijns- stichting Texel de discussie had ge organiseerd Wél de vraag of Texel moet vasthouden aan de zogeheten nul-optie (geen coffeeshop) of deze moet loslaten. Aan de hand van stel lingen werd hierover onder leiding van Andrew Albers van gedachte gewisseld. Albers merkte tegen het eind van de discussie op geen sterke argumenten te hebben gehoord om géén coffeeshop te willen. Jeugd werker Carla Schrama hoorde die wel. Een gemeente die het ontmoe digen van drugsgebruik als beleid heeft en daarnaast de drempel voor de jeugd verlaagt met een coffeeshop, dat gaat volgens haar niet samen. Afhankelijkheid Als deskundige over het gebruik van softdrugs was sprak Hans van Os van de Brijderstichting, die ook de gemeente Texel met advies ter zijde staat. Volgens hem is een vijfde deel van de gebruikers psychisch afhan kelijk van softdrugs en een onder vindt een vijfde er nadelige gevolgen van. De indruk bestaat dat jeugdigen op steeds jongere leeftijd in aanra king met drugs komen Een feit waar over menig volwassene zich zorgen maakt, maar waarover veel jeugdigen zich minder druk maken Scholier, softdrugsgebruikèr en forumlid Jos de Ridder vertelde dat het blowen goed was te combineren met zijn stu die aan de MAVO en dat het zelfs zijn wiskundig inzicht vergroot. Maar sinds hij doorstroomde naar de HAVO is hij het met de stickies kal mer aan gaan doen. 'Want het werkt gewoon niet als je steeds dizzie bent.' Uit een enquête in zijn klas bleek dat dertig procent van zijn medeleerlin gen wel eens een stickie opsteekt. Overigens niet in school, benadrukte OSG-rector Henk de Vries. 'Roken is verboden op school, dus ook van hasj.' Zijn indruk is dat er op school ook met wordt gehandeld, werd be vestigd door de aanwezige scholie ren zelf. 'Dat hoeft ook niet, want de ijsbaan ligt hier vlakbij', wist De Rid der, die zelf zijn wiet teelt. Leerlingen die wel op school dealen en worden betrapt, worden volgens De Vries re soluut van school gestuurd. Of er in vrije tussenuren wordt gehandeld of gerookt, wist hij met. 'Maar we letten wel scherp op het gedrag van scho lieren. Als de schoolleiding het ver moeden heeft dat scholieren onder invloed zijn, worden ze apart geno men.' Deskundige Van Os vertelde dat veel langdurige gebruikers van hun 'ver slaving' afwillen. Hij zag voordelen in een coffeeshop. 'Je krijgt inzicht in de verkoop van softdrugs, kunt het con troleren, voorlichting geven over het risico van softdrugs en het is regel baar. Bovendien voorkom je ermee dat gebruikers zich tot het illegale circuit moeten wenden. Dat heeft als nadeel dat ze ook worden geconfron teerd met harddrugs, omdat bijvoor beeld in het park gebruikers van soft en harddrugs elkaar opzoeken. 'Texelaars die willen samenscholen om een stickie te roken, moeten dit in de buitenlucht doen. dat is toch krankzinnig', pleitte Veeling voor een ruimte op Texel waar softdrugs kun nen worden verkocht en verhandeld Uit gesprekken met gebruikers en dealers maakte Carla Schrama op dat ongeveer de helft de huidige si tuatie wel prima vindt. 'We zitten lek ker in het zonnetje in het park of op de stoep van het gemeentehuis of anders thuis', noteerde ze een reac tie. Anderen zien voordeel in een coffeeshop, bijvoorbeeld omdat ze zich dan niet meer in het clandestiene circuit hoeven op te houden. Het risico dat klanten van een coffeeshop in aanraking komen met harddrugs is volgens Veeling nihil. 'Het gedoogbeleid staat alleen maar toe dat er softdrugs mogen worden verhandeld. Als er pillen of andere harddrugs circuleren, kan de burge meester de tent sluiten. Dat risico wil de exploitant niet lopen Volgens Schrama zijn hard- en softdrugs op Texel nu al een gescheiden circuit. 'Huisdealers, dat zijn verkopers en telers van wiet, handelen met in hard drugs. Pillen en aanverwante spullen zijn een heel ander circuit Criminaliteit De vrees dat met de coffeeshop malafide handel en zelfs criminaliteit naar het eiland komt, is volgens Veeling misplaatst. 'De gemeente raad kan zelf de voorwaarden bepa len. Criteria voor het beheer en de Met vier damesteams en twee ge mengde teams, maar zonder heren team is volleybalvereniging Tevoko aan de regionale NeVoBo-competitie begonnen. Te weinig mannelijke le den om een team samen te kunnen stellen bleken bereid bijna wekelijks een deel van hun zaterdag aan het volleybal te besteden De nieuwko mer, het vierde damesteam, beet maandag na één maand training het spits af. De wedstrijd in Den Helder ging verloren, maar leverde toch een eerste punt op. Met iets meer 'bewe ging' in de gelederen pakken de vrou wen zaterdag in de 'eigen' sporthal Ons Genoegen wellicht de volle vijf punten. Ook vier andere Tevoko- teams spelen een thuiswedstrijd. Het eerste team krijgt het immer lastige WSOV uit Den Helder op bezoek, ter wijl het pas gepromoveerde tweede team het geduchte HCSC uit de marinestad treft. Programma: Tevoko dames 1 -WSOV 13.30 Tevoko jeugd B-VCJ'94 2 13 30 Tevoko dames 3-VODI 13.30 Tevoko dames 4-W'meer 3 15.00 Tevoko dames 2-HCSC 15 00 ben het college van b en w besloot e brug aan de Langeveldstraat te ervangen door een dam met een uiker, verweet menigeen onze lokale estuurders met geld te smijten, laar bij de sloop van het gevaarte loor Tatenhove BV bleek gisteren dat iet geen overbodige maatregel is. lardhouten onderdelen bleken totaal vermolmd te zijn. Het sloopwerk werd uitgevoerd door shovelchauffeur Kees Vlaming, Ferdinand van Taten hove en Rob Bakker. Ze werkten in opdracht van hoofdaannemer KWS uit Heerhugowaard, die van de ge meente de opdracht kreeg om de verbinding over het Eierlands Ka naal binnen vier weken te hebben hersteld. Tot die tijd is het verkeer ge stremd en rijdt de bus via de Klimpstraat en de Ploosterstraat te rug naar de Langeveldstraat De bus halte aan de kant van de Stengweg is tijdelijk opgeheven. (Foto CvrarrJ Tunmominn) m f)n toon Qo&S ©Acrol herkomst van de softdrugs bijvoor beeld. Zo kan de gemeente de vinger aan de pols houden. Als de exploitant zich niet aan de regels houdt, vliegt hij er uit. Die ondernemer zal dat te allen tijden proberen te voorkomen De angst voor overlast is volgens Veeling ook niet terecht. 'In cafés waar alcohol wordt geschonken, worden mensen steeds luidruchtiger Maar van softdrugs wordt je steeds rustiger'Softdrugsgebruikers zijn sociale mensen. Als er een probleem is, dan lossen we dat zelf wel op', aldus een spreker. Omwonenden van een coffeeshop moeten er wel op rekenen meer brommers in de straat te krijgen. Dealers Een groep die met blij zal zijn met de opening van een coffeeshop is die van de bestaande dealers 'Texelse huisdealers raken hun bijverdienste om hun eventuele harddrugs verslaving mee te bekostigen kwijt. Dat gaat grove mot geven Net als tien jaar geleden moet je dan weer gaan inbreken en wordt het weer zo'n zootje. Nu is alles rustig, ledereen gaat z'n gangetje', gaf een gebruiker vooruitlopend op de discussie zijn mening. In hoeverre ze in hun porte monnee worden getroffen is onduide lijk, want jongeren beneden de 18 mogen de coffeeshop met in. Moge lijk dat die een ouder iemand op pad sturen of dat ze bij een dealer blijven kopen. Angst is wel dat dealers bij de komst van een coffeeshop meer in harddrugs gaan handelen. 'Een coffeeshop voegt alleen iets toe als er streng wordt opgetreden tegen il legale verkoop', waarschuwde Van Os. In hoeverre de politie daartoe in staat is, werd woensdagavond met duidelijk. De politie had geen gehoor gegeven aan de uitnodiging van de Welzijnsstichtmg aan het forum mee te doen. Volgens Schrama is begelei ding nodig voor de dealers die moe ten stoppen met handelen, om te voorkomen dat ze in de criminaliteit terechtkomen. Consequentie van een streng handhavingsbeleid is volgens Schrama ook dat gebruikers van harddrugs bij het afkicken intensieve begeleiding nodig hebben. 'Wie gaat dat doen? Ik met.' Imago Schrama voorziet, net als rector Henk de Vries, dat de komst van een coffeeshop gevolgen zal hebben voor het gebruik van softdrugs op Texel. 'Doordat het makkelijker verknjgbaar is. zal het gebruik iets toenemen. En: hoe gezelliger zo'n zaak is, hoe fre quenter er wordt gebruikt en dat kan problemen voor de gezondheid op leveren.' Dat het drugstoeristen naar het eiland zal lokken, is met waar schijnlijk. Met z'n 300 coffeeshops is Amsterdam veruit favoriet bij de bui tenlandse liefhebbers. Ook de stelling dat het schadelijk is voor het imago van Texel werd niet onderschreven. Schrama trok dat in twijfel: 'Hoe komt het dan dat in 400 van de 500 ge meenten in Nederland geen coffeeshop is? Het heeft ook met het imago te maken.' Het onderbrengen van een coffeeshop bij de Welzijnsstichting. zag Schrama met zitten. 'Als jeugd werker geef ik voorlichting over drugs en doe ik aan preventie van gebruik. En aan het andere loket zou ik dan drugs gaan verkopen. Dat kan na tuurlijk niet.' Toch stonden aanwezi gen met onsympathiek tegenover het idee om de coffeeshop in een stich ting onder te brengen. De winst kan bijvoorbeeld worden besteed aan voorlichting over drugs. 'Roken voor het goede doel', overdreef Veeling Burgemeester Gekiorp- vertelde het coffeeshopbeleid binnerr afzienbare tijd aan de gemeenteraad voor te leg gen. Hoe is het om Ereburger te zijn? Ik loop nu zeven dagen met deze titel rond, dus ik kan de eerste ervarin gen doorgeven. Natuurlijk voel ik me gevleid, maar ook opgelucht. Ik was namelijk bang dat ze mij een koninklijke onderscheiding wilden geven, dus een lintje van de konin gin der Nederlanden Dat zou ik dan moeten weigeren want ik wil niets liever dan dat Texel zich los maakt van het koninkrijk om als on afhankelijke volksrepubliek onder mijn leiding verder te gaan. Boven dien ken ik nogal wat mensen met een koninklijke onderscheiding waarvan ik vind dat ze die helemaal met hadden moeten krijgen. Ik zal geen namen noemen, maar ik wil niet bij hen horen. Dus toen burge meester Joke tijdens die onvergete lijke plechtigheid in onze schapen- boet zei dat ze iets anders hadden bedacht, kon ik haar wel zoenen en jullie mogen best weten dat ik dat ook heb gedaan. Natuurlijk wel bui ten het bereik van de camera's, an ders staan we straks nog in de Story. Toch voelde ik me wat ongemakke lijk toen ze ging opsommen welke goede dingen ik allemaal had ge daan. Het leek alsof de paus bezig was met een heiligverklaring. Op een gegeven moment dacht ik: ver geleken met mij is de Here Jezus slechts een goedwillende amateur. Mijn neef Jook Nauta meende een duidelijke aureool rond mijn kale hoofd te zien, toen ik hem later op straat tegenkwam. Van mij hadden ze ook best wat negatiefs mogen vermelden, want er zijn genoeg in cidenten te noemen waaruit blijkt dat ook ik bij tijd en wijle een Zon dige Faler was. Het was allemaal net iets te sterk aangezet. Naar bui ten is het nog meer geflatteerd overgekomen. Zo schijnt men nu te denken dat ik twintig jaar geleden het,Tesselhuus heb opgericht, ter wijl ik destijds alleen maar het idee voor dat vakantiehuis heb geop perd naar aanleiding van vakantie ervaringen met een gehandicapt neefje. Het echte werk werd verzet door Jan Stolk en consorten, waar door een voorziening tot stand kwam die ik nog altijd beschouw als het beste goede doel dat Texel kent. Overigens staat nog helemaal niet vast dat ik echt Ereburger ben. De gemeenteraad moet daar namelijk nog over beslissen, Tenzij er achterkamertjespolitiek is bedre ven, maar dat kan en wil ik niet ge loven. Best mogelijk dat er geen meerderheid voor is en dan moet ik die legpenning weer inleveren. Dat belooft een beschamende verto ning te worden. Dus je hoort me pas juichen na de raadsvergadering van dinsdag 8 oktober. Maar laten we optimistisch blijven en er vanuit gaan dat het allemaal meevalt. Overigens zal dat ereburgerschap ook dan de nodige zorg geven. Net als adeldom verplicht deze titel tot keurig en wetsgetrouw gedrag. Jut ten, blissen en alcohol stoken is er dus niet meer bij, zodat het leven er met leuker op wordt. Ik zal nooit vergeten hoe de vorige Ereburger J.A. van der Vlis in opspraak kwam toen werd ontdekt dat zijn tuintje op de Hogeberg vol hasjplanten stond. Ook zal ik me waardiger en afstan delijker moeten gedragen jegens het gewone volk en ik denk dat dit wederzijds geldt. Dus niet meer dat amicale 'hoei' als je me tegen komt, maar iets in de trant van 'Goedemiddag Ereburger', liefst in combinatie met een lichte buiging. Het blonde dochtertje van onze Duitse gasten zit al op die toer. Het kind had van haar ouders van de benoeming gehoord en gratuherte mij recht herzlich. Daarbij maakte ze een knicks en liep vervolgens achterwaarts en buigend terug naar haar ouders, die het tafereeltje trots en goedkeurend gadesloegen. Wie sprak daar over normen en waar den? De titel geeft ook nog financieel voordeel. Ik kan de prijs van mijn Seumerhuussie gerust flink verho gen, want de gasten betalen dat graag voor deze unieke vorm van upgrading die geen enkele andere logiesverstrekker kan bieden. Loge ren bij de Ereburger. Dat is nog eens wat anders oan kamperen bij de boer. Op de receptie beweerde iemand dat ereburgers geen gemeentelijke belastingen hoeven te betalen, maar toen ik dat gisteren navroeg bij de afdeling Middelen in het raadhuis lachten ze schamper Wat ik wel met dacht! Eerder was het te genovergestelde het geval. Ik liep kans twee keer zoveel rioolrecht te moeten betalen vanwege de vele kak die ik nu had Gelukkig heb ik geen riool. Evengoed was het vrijdag een mooie dag vol verrassingen, met als topper dat schitterende boek dat jullie inmiddels allemaal in huis hebben gekregen. Geloof me- ik wist daar niets van. Als ik het wel geweten had zou ik hebben gepro beerd het tegen te houden, want ik weet wat voor zoiets nodig is: enorm veel inspanning, tijd en geld Hoofddader Pip Barnard en zijn tra wanten zijn er maanden mee bezig geweest en ik heb er niets van ge merkt! Na de plechtigheid in de schapen- boet was er een receptie in het havenrestaurant waar ik heel wat handen heb geschud. De aubade (of serenade) van het Koninklijk Texels Fanfarekorps was een ver rassend en hartverwarmend inter mezzo. Met een leuk praatje van voorzitter Van Sambeek, die me als cadeau de CD van het korps over handigde Hij veronderstelde dat ik dat plaatje nog met had, omdat ik te zuinig was om het te kopen toen het in de handel kwam. Ik moest beschaamd toegeven dat hij de spijker op de kop sloeg. Het feest werd in kleine kring afgerond in strandpaviljoen Paal 9. Alles bij el kaar was het een fantastische dag. Zelfs mijn vrouw vond het prachtig, hoewel die toch heel wat eenzaam heid en andere ellende heeft onder vonden van die krant waarvoor ik veertig jaar heb geleefd. Vrijdag en daarna heb ik veel ca deautjes in ontvangst mogen ne men. Zelf had ik aangegeven dat ik prijs stelde op geschenken in geld 'voor een persoonlijke aanschaf Ik bedoelde daarmee een nieuwe auto. De 13 jaar oude gele bolide Yellow Two had ik nog jaren kunnen gebruiken, maar het probleem is dat de echtgenote van de Ere burger met lichamelijke gebreken kampt, en daardoor veel moeite heeft met de lage instap. De keus is daarom gevallen op een Suzuki Wagon R, die gelukkig ook in geel leverbaar is. Sinds gistermiddag rijd ik rond in deze Yellow Three. Het is alleen geen móói geel. Overspuiten in het juiste yellow kost meer dan 1100 euro. Dat gaat dus niet door. De nieuwe wagen kost inclusief trekhaak en enkele andere noodza kelijke extraatjes 10.635 euro. Dat geld heb ik nu liggen, want ik was al een tijd aan het sparen en aan fi nanciële geschenken heb ik 2 363 euro ontvangen. Je kunt dus zeg gen die dat nieuwe auto mede mo gelijk is gemaakt door het Texelse volk. Toen de financiering nog niet rond was (ik houd er niet van om geld te lenen voor met duurzame dingen zoals auto's) was het een probleem dat Garage Westend slechts 350 euro kon geven voor de oude Suzuki. Voor een wagen van 13 jaar wordt gewoon niet meer be taald, ongeacht de gloednieuwe banden, de monumentale waarde en de puike conditie dank zij het onderhoud dat jaren lang is uitge voerd door Garage Grismgt. Ik bracht de wagen daarom naar de Lionsveilmg, met als ophoudprijs het bedrag dat Westend had gebo den en de bijzondere conditie dat alleen aan een 'rechtschapen Texelaar' zou worden geleverd. Het is al erg genoeg om afscheid van het wagentje te moeten nemen en het zou onverdraaglijk zijn om daar straks een of andere hufter in rond te zien rijden. Het liep prima af De auto bracht meer op dan het West end-bedrag. De koper was Piet Knol. die ik ken als accuraat post- besteller, waardig Sint Nicolaasvertolker. onverschrokken brandweerman en gedreven Wampexer, kortom het soort dat kleur geeft aan de samenleving waarvan ik de notulist heet te zijn. Ik heb de afgelopen dagen volop in de aandacht gestaan, terwijl ik daarover de laatste tijd al met te klagen had Wat ik in de beginjaren miste, valt me nu buitensporig toe. Maar nu moet het ophouden, al was het maar uit respect voor men sen die minstens dezelfde prestatie hebben geleverd maar dan tégen hun zin, onopvallend en met heel wat minder lol. Vanmiddag heb ik nog een interview met Radio Noord-Holland, donderdag ben ik te horen in het Cabaret-café maar dan moet het af wezen, anders gaat het irriteren. Dus gewoon ver der met beide benen op de grond. Met die paar dagen notuleren per week ga ik dus nog een tijdje door - als het mag. Lieve mensen, be dankt! Harry.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5