Natuurmonumenten: 'Met beide benen in samenleving' 5 Richtlijnen voor opvang zeehond worden strenger .TEXELSE COURANT' Tesovergadering Rapport overhandigd aan minister Wedstrijden op Nieuw Bornrif DINSDAG 1 OKTOBER 2002 theateropvoering in de gerestaureerde Schans stond in het teken van de VOC. ituurmonumenten is geen vere- igingen van de overkant, we wil- n graag met twee benen in de •xelse samenleving staan', ver- Ie regiodirecteur Jan Willem in Rijn van Alkemade bij de fees- lijke opening van de Schans, laarom werken we samen met lerlei partijen, zoals de ge- icente, en koesteren we een band iet de Texelse bevolking. We heb- en de laatste jaren de leden na- rukkelijk bij ons werk betrokken, ij de uitvoering van bepaalde za- en, zoals de organisatie van deze open dag, maar ook bij het maken van beleid', verwees hij naar de klankbordgroep waarin leden hun zegje over bepaalde activiteiten kunnen doen. Hij nodigde Texelaars uit om het gerestau reerde fort te benutten voor evene menten, bijvoorbeeld op het ge bied van cultuur. Wethouder Nel Eelman noemde de Schans een stuk cultureel erfgoed van formaat. 'Een onderdeel van de gouden driehoek de Schans, Brakenstein en Oudeschild. Een stukje spannende en weer tot leven gebrachte geschiedenis.' Ze waar deerde de excursiemogelijkheden op de terreinen van Natuurmonumenten, bijvoorbeeld op de Schorren. 'Dat willen de mensen beleven.' Ze prees de vereniging dat ze ondanks haar grote omvang (een miljoen leden) toch een kantoor heeft op Texel en een aanspreekpunt in de hoedanig heid van beheerder Erik Menkveld 'We vinden het belangrijk dat hier ie mand woont die kan ervaren hoe de Texelaar zelf zijn gebied aankijkt. In middels heeft Erik wel ondervonden VERVOLG VAN PAGINA 1 ials de laatste jaren gebruikelijk is, is de belangstelling voor de verga ing groot. Niet minder dan 383 deelhouders kwamen naar de [ngemeester De Koninghal, onder ie diverse mensen die recentelijk aandeel hebben verworven, iker had een speciaal woord voor nieuwkomers: 'De onderneming u nu mede-eigenaar van bent, int een belangrijke functie uit in flgemeen belang. Onze lijfspreuk al 95 jaar: wi/ zetten ons in voor éteit, veiligheid en continuïteit te il kostendekkende tarieven en niet orde winst'. Het totaal aantal aan houders groeide het afgelopen li van 2578 naar 2895. :ijn directieverslag ging directeur jb Wortel in op de florissante ont- ikkeling van de afgelopen jaren, issen 1994 en 2002 voltrok zich een «voersgroei van 27%. Dat zal min- ir worden nu de economie terug- opt voor de komende acht jaar oet op O-groei worden gerekend, laar zelfs als het een teruggang van S zou zijn, brengt dat Teso met in Dblemen, al is het voor de eiland- :onomie natuurlijk niet goed. slals gevolg van tariefsdifferentiatie injglopen van de wachttijden ver- lerkt de hoop dat dit probleem on- ir controle is te brengen in combi- itie met de grotere boot en het van erheidswege vasthouden aan het aximum aantal toeristische slaap- 'aatsen. Illustratief voor de bedrijfs- akerheid is dat van alle geplande taarten er het afgelopen jaar fechts negen uitvielen, als gevolg in extreem laag water in maart. Kritisch et klan ttevredenheidsonderzoek dat sso voortdurend onder de passa- iers houdt, leverde de waardering 'Jdoende op. Wortel: 'Maar we stre ef) naar goed'. Texelaars blijken kri tischer te zijn dan toeristen. Veel kri tiek is er op de parkeer- en stallingsmogelijkheden bij de havens, maar daar kan Teso mets aan doen. Het welkomst- en afscheidswoord aan boord (de 'stem') is ingekort, maar blijft. Volgens Wortel is dat niet alleen vriendelijk voor nieuwkomers maar ook in het belang van de veilig heid en een vlotte gang van zaken aan boord. De 3,5 milioen winst die Teso het af gelopen boekjaar heeft gemaakt, is een record. Dit netto resultaat zal na 2005 voor een periode omslaan in verlies als gevolg van de ingebruikneming van de nieuwe boot, maar dat was voorzien en levert geen problemen op. 'We staan er goed voor en we kunnen wat hebben'. Bij de bestuursverkiezing werd Dirk de Lugt met 245 van de 412 stem men herkozen als commissaris. Tegenkandidaat Jan Dogger kreeg 161 stemmen (zes stemmen waren blanco of ongeldig). Efficiënt schip In zijn toelichting op de bedrijfs ontwikkeling vertelde directeur Wor tel over het nieuwe schip dat langer, breder en sneller wordt dan de be staande boten, terwijl de exploitatie kosten per vervoerde auto toch lager zullen zijn. Dat laatste is te danken aan een efficiëntere vorm van het onderwatergedeelte in combinatie met de roerpropellers die ook een hoger rendement hebben dan de tot dusver gebruikte Voith Schneider propellers. Er komt naar verhouding veel ruimte voor vrachtauto's. De passagiersverblijven zullen door meer glas en lichte kleuren aanzien lijk minder duister zijn dan op de hui dige schepen. Het ontwerp voor de boot is 1 januari a.s. besteksklaar. In 2005 moet hij varen. Op de wal gaat de automatisering intussen verder. Volgend jaar komen er meer tourniquets waar de passa giers zelf hun kaartje kunnen laten 'stempelen'. Reeds dit jaar wordt geëxperimenteerd met automatische betaling, waarbij een camera de Texelse auto's herkent. De bedoeling is dat in 2004 vier automatische en twee bemande loketten voor auto's functioneren. Atrium Het hoogstgelegen passagiersverblijf met rondom fraai uitzicht op het Marsdiep ('atrium') kan door groepen van veertig tot vijftig mensen worden afgehuurd en wordt dan voor ande ren afgesloten, zo antwoordde Wor tel op vragen van Hielke Bruining Laatstgenoemde vreesde dat organi satoren van dagtrips het atrium per manent bezet zullen houden, maar volgens Wortel zal dat zo'n vaart niet lopen. Gerard van der Kooi (van de Rozen- dijk) die zei zich voor het eerst sinds laren weer in de aandeelhouders vergadering te wagen, vroeg de tourniquets geschikt te maken voor mensen met een 65-pluspas. Vol gens Wortel kan dat met en zullen de mensen van deze categorie met de hand bediend worden. K. Jongedi|k vroeg aandacht voor roltrappen in plaats van de liften, die men nu in het schip wil maken. Vol gens hem is het bij grote drukte mak kelijk dat men roltrappen wat harder kan laten lopen. Jongedijk had zor gen over de veiligheid en vond dat de passagiers tijdens de vaart niet in hun auto's moeten blijven. Anders zijn ze bij kapseizen en alle auto's naar één kant van het schip schuiven, redde loos verloren. Wortel legde uit dat het ontwerp van het schip zodanig is dat kapseizen met kan. Het schip zinkt rechtstandig... De foto's op de aandeelhouders pasjes zullen worden vernieuwd. Alle aandeelhouders krijgen een oproep om te worden gefotografeerd, te be ginnen met de jongsten ('want die verouderen het snelst'). Het was vrijdag de laatste keer dat Bob Bakker als president-commissa ris fungeerde. Hij dient de resterende tijd van twee jaar als commissaris nog uit, maar zijn taak als president wordt volgend jaar overgenomen door vice-president Kees Dros. dat de Texelaars hechten aan auto nomie en historisch medegebruik Kom niet aan verworven rechten, want dan komt het eiland in actie', wees ze op de motie van de gemeen teraad inzake de kwestie van visser man Ton Leyen. 'In zo'n geval is het goed dat je met elkaar om de tafel kunt om het met elkaar te bespreken.' Ze verwees ook naar het grond- aankoopbeleid van Natuurmonu menten, waarover afspraken zijn ge maakt. Afgegraven Nadat Natuurmonumenten eind vijf tiger jaren eigenaar van de Schans werd, zou het nog geruime tijd duren alvorens de restanten van het fort de exacte vorm terugkreeg die de Franse overheersers het hebben ge geven. Tien jaar en een indrukwek kende investering waren er voor no dig, evenals de medewerking van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, de provincie, de gemeente en andere organisaties, zoals de Historische Vereniging en het museum in Oude schild. 'Als je het over verdediging hebt. dan is het een troost dat het deel van het fort dat in de dertiger jaren is afgegraven, gebruikt is voor de ver dediging van Texel, in dit geval tegen de zee', vertelde bouwkundige Laurens Rijneveld, die de restauratie begeleidde. 'Gelukkig kunnen we het ons bij cultuurhistorie ook met resten - zoals hier op De Schans - voorstel len hoe het er vroeger aan toeging. Of het nu ging om de verdediging tegen de Spaanse koning of om handels- oorlogen tegen de Engelsen, het was hier een strategisch gelegen punt. De toegang naar Amsterdam via de Zui derzee werd vanaf hier immers onder controle gehouden.' 'We hebben er voor moeten vechten om zover te komen. Toen we in 1992 bij het rijk met onze plannen kwamen aanzet ten, werden we weggehoond. Alsof we iets wilden namaken. Maar als we de Schans op z'n beloop hadden gelaten, zou er uiteindelijk met veel meer dan een grote molshoop zijn overgebleven. De oevers van de grachten waren ingestort en de aar den wallen lagen erbij als een stel molshopen. Ook het metselwerk en de poort waren nauwelijks meer te herkennen.' De restauratie omvatte het in de oude staat herstellen van de grachten, terwijl de brug en de poort weer werden opgemetseld, evenals de keermuur. Lastig punt was het brakke water in de gracht, waardoor het riet moeilijk wilde aanslaan en het risico bestaat dat de kanten weer in storten. 'Daarom hebben we matten langs de oever aangebracht, waar het riet doorheen groeit.' Het laatste on derdeel was de enveloppe, de bui tenste wal die in de tijd van Napoleon werd aangelegd. De stervormige wal is weer als zodanig herkenbaar. Waarheidsgetrouw De geschiedenis van het fort gaat terug tot 1594, toen Willem van Oranje de Spaanse furie bestreed. Rijneveld: 'Probleem is dat we niet meer precies weten hoe deze schans er uitzag, In de loop van de geschie denis werd het fort versterkt, tot Napoleon het z'n uiteindelijke vorm gaf Aanvullende plannen die na 1813 zijn gemaakt, zijn nooit ten uitvoer gebracht. Van het Napoleontische fort bestaan nog beschrijvingen, be stek en tekeningen. Op basis daarvan konden we een waarheidsgetrouwe reconstructie maken. Als we verder terug zouden gaan, dan zouden we onderdelen die er in de loop van de geschiedenis aan toe zijn gevoegd, weer moeten laten verdwijnen. Dat wilden we niet.' Aanknopingspunten waren ook resten van de fundering van bijvoorbeeld de brug, die op exact dezelfde plaats is herbouwd. 'Een waarheidsgetrouwe constructie, daar sta ik voor in', wees hij op de looppaden op de hellingen, met daar achter de bijna schouderhoge wal. 'Daar konden ze hun musketten op leggen Ze schoten over de lager gelegen buitenste wal. zodat ze el kaar met zouden raken. Want |e moet je bedenken dat ze het gevaar met vanaf de zeezijde verwachtten, maar uitgingen van een bestorming vanaf de landzijde.' Verwikkelingen Een kenner van de krijgskunde en de geschiedenis van de Schans is Gerrit Gerrits, die er regelmatig rondleidin gen houdt. Ook zondag was er veel belangstelling voor zijn historische verhandelingen, die hij doorspekte met kwinkslagen. Hij vertelde over het ontstaan van het fort en de ont wikkeling die het had doorgemaakt, waarbij hij het plaatste in de tijd waarin een en ander speelde. Hij schroomde zelfs niet zijn gehoor deelgenoot te maken van de pnvé- verwikkelingen van de Franse keizer, wat de amusementswaarde ten goede kwam. 'Wat is er met mooier dan met Gerrit Gerrits op pad te gaan en in verbeelding te beleven hoe het hier een paar honderd jaar geleden aan toe moet zijn gegaan', vond ook wethouder Eelman. Een voorproefje van de theaterfunctie werd gegevendoor Aafke van der Mey. Brigitte Odett, Ferry Caljee en Boukje Sytsma. Hun theaterstuk is gebaseerd op verhalen uit het boek van Vibeke Roeper, met brieven, do cumenten en dagboeken uit de tijd van de VOC. Ze hebben ze met enige vrijheid aan elkaar gesmeed. Voorge dragen werden vier verhalen, verteld door een rijke koopman, diens klein dochter. schepelingen en anderen. 'We hebben vooral de standsver schillen die op de VOC-schepen heersten willen uitbeelden. We ken nen natuurlijk de verhalen over rijk dom en romantiek, maar voor de meeste opvarenden was het leven aan boord helemaal niet zo prachtig. Dat hebben we naast elkaar gezet.' Dat de acteurs voordroegen vanaf vellen papier, kwam op kijkers wat vreemd over. Het hield verband met de korte voorbereidingstijd. De ac teurs hadden alleen zaterdag kunnen repeteren. De wijze van voordragen (Oudhollands taalgebruik) en de his torische kledij droegen bij aan de amusementswaarde. Intimiteit De acteurs waren goed te spreken over hun speellocatie. 'Door die hoge wallen krijgt het een wonderlijke inti miteit. Dat hadden we hier niet ver wacht. Met dat water en de rietkra gen op de achtergrond: een prachtig decor. Je kunt hier dingen doen met paarden, bootjes en noem maar op. Echt een geweldige plek voor open luchttheater Verderop boog landschapstekenaar Feiko Mintjes zich over het werk van merendeels beginnende tekenaars, die deelnamen aan zijn workshop. 'Het is prachtig een landschap. Wat ik bijzonder vind, zijn de lijnen van het fort, die helemaal met overeenkomen met die van de sloten en de horizon. Heel mooi. Een staaltje markante landschaparchitectuur. Als je hier zit te tekenen, dan verdwijn je helemaal in het landschap.' Sfeerverhogend was ook de muziek van Jan Bakker en Gerard Smeenk, die een ronde maakten langs de ver schillende kraampjes op de binnen plaats. Feiko Mintjes helpt een deelnemer aan de workshop landschapschilderen. Directeur Jan Kuiper van EcoMare verwacht vanaf volgend jaar stren gere richtlijnen voor de opvang van zeehonden. Hij baseert dat op het rapport dat het zogeheten Zee hondenplatform vrijdagmiddag of ficieel overhandigde aan minister van Landbouw Cees Veerman. De wetenschappers in het Zeehon denplatform pleiten ervoor de op vang te beperken, omdat die niet meer nodig is om de huidige zeehondenpopulatie in stand te houden. De overhandiging van het rapport had plaats aan boord van het onderzoeksschip Navicula van het NIOZ. Minister Veerman liet na de overhandiging weten dat de beleids directie van Landbouw, Natuur beheer en Vissenj in Groningen werkt aan een leidraad voor opvang van zeehonden. Het rapport zal volgens hem een belangrijke rol spelen bij het vaststellen van de richtlijnen. EcoMare en Pieterburen moeten voor volgend jaar beiden een nieuwe ont heffing aanvragen bij LNV voor de opvang van zeehonden. Kuiper ver wacht strengere selectiecriteria op gewicht en lengte. 'Mogelijk wordt het straks zo dat we zeehonden niet meer in de opvang mogen nemen als ze minder dan vijf kilo wegen. Er wordt ook gekeken naar de medicij nen die worden gegeven. En er wordt gekeken naar de opvang van exoten. Het is straks met meer de bedoeling dat bijvoorbeeld klapmutsen of ringelrobben worden opgevangen. Dan mogen we alleen gewone of grijze zeehonden opnemen Voor het opvangcentrum in Pieter buren kan het rapport vervelende consequenties hebben. Het centrum vangt jaarlijks meer dan honderd zee honden op. Directeur Leme 't Hart heeft het afwijzend ontvangen. Vol gens haar kan het rapport het beste' 'met een zwart lintje in de Wadden zee worden gegooid Ze vindt het schrijnend dat het gepresenteerd is, terwijl de sterfte door de zeehonden ziekte nog bezig is. Voor EcoMare heeft het volgens Kui per weinig gevolgen. Hij wijst erop dat EcoMare al geruime tijd voldoet aan wensen om de opvang beperkt te houden. 'De zeehond verdient be scherming, maar je moet er niet zo maar mee gaan slepen als je er er gens een ziet liggen.' Bij EcoMare verbleven het afgelopen jaar zo'n tien gewone en tien grijze zeehonden werd in 2000 opgericht om de ge zondheidstoestand van de zeehondenpopulatie te beschrijven. Zeehondenopvang was een gevoelig onderwerp bij de in totaal negen le den van het platform, omdat EcoMare zich vóór en Pieterburen zich tegen beperking toonde. Onderzoeksbureau Alterra onder schrijft in een eigen communiqué de conclusie dat de opvang beperkt moet worden. Volgens Alterra dient steeds het belang van de soort voorop te staan. 'Het is een prachtig gezicht om een dier dat doodziek is binnengebracht weer vrolijk sparte lend in zee terug te zetten. Voor het individuele dier is het de beste oplos sing. Belangrijker is echter de vraag of dit ook voor de soort in zijn geheel zo is.' Alterra wijst erop dat dieren die in de opvang hebben gezeten ziekte verwekkers naar de populatie kunnen brengen, waardoor er nieuwe schade kan worden aangebracht. Het bureau stelt ook dat de Waddenzee geen dierentuin is, maar een natuurgebied waar natuurlijke processen hun tol kunnen eisen. Veerman Minister Veerman maakte vrijdag middag ook een tochtje met het bewakingsschip Phoca van LNV dat op Texel gestationeerd is. Aan boord werd hij bijgepraat door dieren verzorgers Henk Brugge van EcoMare en Hessel Wiegman van Pieterburen. Brugge uitte bij de mi nister onder meer kritiek op de psy chologische hulp die aangeboden is aan medewerkers van Pieterburen die dode en zieke zeehonden van het strand hebben gehaald. 'Ik heb hem verteld dat er ergere dingen zijn. Het is traumatisch als je gezonde koeien of varkens moet afmaken, maar niet als je een dode of zieke zeehond ophaalt. Ik ben eerder blij als ik een ziek dier uit zijn lijden kan verlossen. De longen van die dieren zijn kapot.' Volgens Brugge kon de bewindsman, zelf afkomstig uit de landbouw, zich dat goed voorstellen. Brugge pleitte ook voor uitbreiding van onderzoek naar het voedsel dat de zeehonden eten 'Laatst werd in de gemeenteraad gezegd dat er wel meer vis in de Waddenzee zou ko men nu er minder zeehonden zijn. Als zelfs hier dat misverstand leeft, dan moet het elders niet veel anders zijn.' Minister Veerman besteedde ook veel aandacht aan de Phoca zelf. 'Hij had er veel plezier in om naar de machi nekamer te kijken.' De minister kreeg bij zijn vertrek het boek mee over vijf tig jaar zeehondenopvang op Texel Het eindrapport van het Zeehonden platform is te downloaden vanaf de site van het ministerie van LNV. Het adres is www.minlnv.nl. Werd de vorige wedstrijd afgelast in verband met het slechte weer. afge lopen week kon de laatste wedstrijd van het jaar op ruitercentrum Nieuw Bornrif wel doorgang vinden Tijdens deze wedstrijd behaalde Leonie van Schaik het laatste winstpunt voor de M1 -klasse, waardoor zij promo veerde naar de M2. Anjo Kikkert, die pas vorige maand opnieuw begon met rijden, behaalde in de L1 al snel genoeg winstpunten om naar de L2 te promoveren, waar zij ook ditmaal weer twee winstpunten wist te beha len. Myrthe Ellen promoveerde met haar twee winstpunten van de B- naar de L1-klasse. De ruiters van Nieuw Bornrif werden ditmaal tijdens hun onderlinge wed strijd strenger gejureerd, omdat en kelen volgend jaar met de pony's van de manege aan officiële wedstrijden willen deelnemen. Er werd neties gereden en het aantal behaalde pun ten viel mee. Wel blijkt ook de erva ring van de pony's belangrijk. Nu gin gen de onervaren, eigenwijze Welsh-pony's wel eens een andere kant op dan de bedoeling was. Ook het springen ging beter, de meeste deelnemers kwamen het parcours rond. Uitslagen: Paarden M1eerste proef: 1Corrien Duin met Kironne, 153 punten; tweede proef: 1 Irene Plaatsman met Faran. 161. M1-pony's. 1. Leonie van Schaik met Echika. 166. L2-paar- den. eerste proef: 1 Anjo Kikkert met Patnx, 165, tweede proef: 1 Anjo Kikkert met Patnx. 168; L2-pony's: 1 Paulien van der Star met Spotlight, 151. B-pony's, eerste proef: 1. Myrthe Ellen met Hunter. 158; tweede proef: 1 Myrthe Ellen met Hunter, 159. Onderlinge wedstrijd: 1. Ilse van der Star met Amourett. 162; 2. Tessel Veltkamp met Amarat, 160; 3. Mariska de Waarde met Djahill, 156+; 4. Desirèe Witte met Paraat. 156. Springen. 1. Tessel Veltkamp met Amaranta, 2. Desirèe Witte met Paraat Henk Brugge van EcoMare praatte minister Cees Veerman (Landbouw) vnjdagmiddag tijdens een tochtje aan boord van de Phoca bij over zeehondenopvang. (Foto Jvoeo w Huttum) ps'uur en directie van Teso achter de bestuurstafel, gezien vanuit een luik in het plafond van de burgemeester De Koning-hal. (Foto's Harry de Graal) Volgens het rapport heeft de opvang wel een nuttige taak bij het verstrek ken van voorlichting en het doen van onderzoek In het Zeehondenplatform zaten on der anderen Jan Kuiper, zeehonden- deskundige Peter Reijnders en direc teur Han Lindeboom van onder zoeksinstituut Alterra. Het platform

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5