Jubilerend verpleeghuis gaat met tijd mee Inwoners hebben meer eigen inbreng Autoschadebedrijf Bangladesh opgezet naar Texels voorbeeld 'De rijken rijden er in splinternieuwe auto's' I bXbLSb couRANT DINSDAG 1 OKTOBER 2002 TCVC1 CE Vrijdag is het precies vijfentwintig jaar geleden dat Verpleeg huis Texel zijn deuren opende voor de eerste bewoners. Hulp behoevende Texelaars, die voorheen aangewezen waren op ver pleeghuis Den Koogh in Den Helder of op verzorging thuis (mantelzorg) konden voortaan op het eigen eiland worden op gevangen, wat een geweldige verbetering betekende voor zo wel de hulpvragende als de hulpgevende(n). 'Doordat de men sen langer thuis kunnen blijven, hebben we minder lopertjes en meer rolstoelen.' 'Vijfentwintig jaar is een hele tijd en in die tijd is er veel veranderd', ver telt teamleidster Gerda van der Puyl. 'Neem alleen het wonen. In de begin jaren werden de mensen verpleegd op twee- en vierpersoonskamers, wat een enorme aanslag op de pri vacy betekende. De weinige per soonlijke bezittingen moesten pas sen in het kleine kastje naast het bed en dan was er nog een kast voor wat kleren. Nu, sinds de laatste verbou wing in 1992, heeft iedereen een ei gen kamer en de meeste bewoners hebben de kamer ook leuk ingericht: een eigen kastje van thuis, een gezel lige stoel, een paar leuke dingen aan de wand. Alles kan, als wij er nog maar gewoon bij kunnen met een rolstoel of hulp- en tilmiddelen. In de beginjaren werd het zelf inrichten al tijd wat tegengehouden. Geen rom mel, het moet allemaal maar schoon gemaakt en bijgehouden worden. Maar gelukkig is dat veranderd.' Tot voor kort was naar het verpleeg huis moeten een schrikbeeld voor menig bejaarde. Maar de nogal eens gehoorde zinsnede Liever meteen dood dan naar het verpleeghuis moet niet gezien worden als kritiek op de verzorging, getuige de veelvuldige toevoegingen in diverse rouw advertenties waarin waardering en dank wordt uitgesproken voor de lief- denjke verpleging aldaar. Veeleer was het gemis aan privacy en het vrijwel totaal verstoken zijn van enig privé- bezit het grote schrikbeeld. Zelfs over het naakte bestaan had men door ziekte en kwalen geen eigen regie. Natuurlijk is het nog steeds zo dat niemand voor zijn plezier naar een verpleeghuis gaat. Het is - behalve wanneer men er is voor revalidatie, vakantie- of dagopvang - toch het laatste dak waaronder men woont. klachten heeft over onderbezetting, kan men toch niet zonder de hulp van vrijwilligers, waarvan er nu zo'n zes tig beschikbaar zijn. Vrijwilligers zor gen bijvoorbeeld voor het schenken van een kopje koffie of thee, het voor lezen van een boek of de krant, ze gaan eens een stukje wandelen met een bewoner, verzorgen een uurtje zang met bekende liederen van vroe ger en ga zo maar door. Nu is het niet Bewoners Jaap Kok en Guurtje van Santen praten bij onder het genot van een kopje kof- flQ tFoto Gerard Timmerman) Niet naar huis Ziekte, hulpbehoevendheid en dood bepalen de dagell|kse gang van za ken in een verpleeghuis. Het er wer ken is daarom niet altijd even gemak kelijk. 'Maar ]e moet je werk niet mee naar huis nemen,'zegt Marleen van der Werve, sinds een jaar verzor gende op de afdeling somatiek, de afdeling voor mensen met lichame lijke klachten. 'Ik weet dat er collega's zijn die daar wel eens mee zitten, maar mijzelf lukt het aardig om thuis de knop om te zetten.' Afra Stoop werkt al 21 jaar in het ver pleeghuis. Zij is ziekenverzorgende op de afdeling dagbehandeling. Dan kent het verpleeghuis nog de afdeling psycho-geriatrie, de PG. Afra: 'In het begin van het verpleeghuis hadden we nog geen aparte PG. Alle deuren waren nog los en iedereen kon vrij naar buiten. Als je dan een demente rende in huis had die steeds dwang matig wegliep, had je daar als verzor gende een dagtaak aan. Het is verschillende keren gebeurd dat mensen halverwege De Waal of van de Pontweg werden opgepikt. Het mooie van Texel is dan weer dat je elkaar kent en dat er een sociale con trole is. Verschillende keren kregen we van oplettende burgers een tele foontje dat er iemand daar of daar gesignaleerd was. Of ze pikten die bewoner voor ons op.' Het Verpleeghuis Texel groeide van 36 naar 48 bedden, waarvan 24 op de somatische afdeling en 24 op de psychogeriatrische afdeling. In 1993 werd een nieuwe, gesloten PG fees telijk geopend. Mevrouw Bonne, één van de bewoners van de PG, knipte het lint door en gaf de afdeling haar door de bewoners gekozen naam: de Krukel. Niet omdat de bewoners zo 'krukelig' zouden zijn, maar gewoon, omdat de vader van mevrouw Bonne op alikruiken had gevist. Voor bewo ners die de taal met meer machtig zijn, is de naam door middel van ge schilderde alikruikjes in beeld ge bracht. Hoewel het verzorgend team geen zo dat een vrijwilliger maar kan ko men aanwaaien. Vrijwillig is hier niet vrijblijvend. Men wordt ingeroosterd en er moet op je gerekend kunnen worden. Naar believen kan dat eén avond per week zijn (van 19.00 tot 21.00 uur), of éénmaal per maand. Een bepaalde frequentie wordt niet voorgeschreven, wél dat men zich aan afspraken houdt. Vanzelfspre kend kan in overleg een en ander geruild worden. Van der Puyl: 'We zouden best nog wat meer vrijwilli gers kunnen gebruiken en dan graag ook wat jongere. Bijna alle vnjwilligers die we nu hebben, zijn zestig jaar of ouder. En meest vrouwen, al zijn er ook een paar mannen bij. Vrijwilliger zijn is niet altijd gemakkelijk De be woners op de somatische afdeling zijn veelal erg op zichzelf gericht en hun vertrouwen winnen is vaak moei lijk. Je moet als vrijwilliger met reke nen op uitgesproken dankbaarheid. Dankjewel of wat was dat leuk zul je met vaak horen.Waar doe je het dan voor? Gré Bakker (van de Wilhel- mmalaan), vorig jaar bij het Locaal Compliment nog onderscheiden met de Vrijwilligersprijs, is al ruim twintig jaar vrijwilliger in het verpleeghuis en in De Gollards. 'Ja, waar doe je het voor? Je wilt mensen iets geven, een stukje contact. Soms zit je gewoon maar even bij iemand, je hoeft lang met altijd te praten. En dan merk je dat ze het toch fijn vinden dat er ie mand voor ze is. Ik ben ermee begon nen toen mijn vader hier lag en na zijn overlijden ben ik blijven komen voor andere bewoners. Het begrip vrijwil liger was hier toen nog niet uitgevon den, dat kwam pas een paar jaar la ter. Maandagmorgen is mijn vaste ochtend. Dan doe ik de bloemen. Ik neem wat mee van huis of pluk hier wat in de tuin en neem dan soms mensen mee de tuin in. Af en toe helpt iemand mee en ik merk dat de mensen het leuk vinden als ze een bloemstukje zien groeien. En neem nou Kitty (Kooger), ze zit hier onder hand ook al twintig jaar. Ze is min of meer een vriendin geworden en ik neem haartussenbeien wel eens mee naar huis voor een bakkie. Dat is echt gezellig. Soms ga je met mensen mee naar het ziekenhuis. Vrijdag avond is er de weeksluiting door de pastor. Ik zet dan van tevoren de spullen klaar En bij een gezellig avondje help je als vrijwilliger even met opruimen. Als de verpleegkundi gen dat allemaal ook nog moeten doen, naast het naar bed brengen van de mensen, is het teveel roetsj, roetsj en dat is voor niemand leuk.' Afscheid Half november, aan het eind van het kerkelijk jaar dat met de eerste Ad vent opnieuw begint, wordt een herdenkingsdienst gehouden voor de in dat jaar overleden bewoners. Van der Puyl: 'We zijn daar drie jaar terug onder leiding van dominee Jelle Vonk mee begonnen. Voor iedere overle dene staat er tijdens de dienst een roos op de liturgietafel. Je merkt dat zo'n afsluiting heel belangrijk is voor de nabestaanden. Je moet niet ver geten dat er hier een moeilijke tijd ligt voor de meesten en om dan nog één maal die drempel over te komen voor het afscheid... Het is een heel goede afsluiting.' Carien List, al twaalfen- eenhalf jaar werkzaam in het ver pleeghuis: 'Ik schrok ervan vorig jaar. toen we ze allemaal opnoemden. Hoeveel mensen we hadden verlo ren! Twintig. Bijna de helft van onze bewoners.' Het verpleeghuis kent een maande lijks bewonersoverleg. Afra Stoop: Toen we ermee begonnen was het echt een klachtenuurtje, maar in de loop van de tijd is het een stuk posi tiever geworden. Daar hebben we ook aan gewerkt. Natuurlijk mogen de mensen hun klachten uiten, maar alleen maar klagen lost niks op. Kom eens met een ideetje, zeg eens hoe je het wel wilt.' Van der Puyl: 'Het overleg wordt door ons sterk gesti muleerd. Het is plezierig als onze bewoners hun wensen uitspreken. We proberen die wensen ook zoveel mogelijk te realiseren. Zo wilden de mensen graag een open haard om lekker bij te zitten en kijk, daar staat hij. Op elektriciteit, maar dat valt nau welijks op. Gezellig toch?' Veranderingen. Van 'bovenaf' komen geregeld nieuwe richtlijnen op aller lei gebied. Niet altijd even zinnig, vindt het team. Tegenwoordig heet een verpleegkundige een verzor gende, de hoofdverpleegkundige wordt aangesproken als teamleidster en de bewoners staan te boek als cliënten. Fysiotherapeut Voor een wel zinnige verandering komen we bij Bernard Wolf terecht. Hij is vanaf het allereerste begin als fysiotherapeut aan het verpleeghuis verbonden Hij werkt sinds enige tijd met het Integraal Balans Programma (IBP), eenvoudige oefeningen als fecten op de proefpersonen worden elk half jaar geevalueerd. Een verminderd evenwichtsgevoel bij een steeds ouder wordende bevol king betekent ook dat er zware eisen gesteld worden aan de lichamelijke gesteldheid van de verpleging. Het is een van de oorzaken van toenemend ziekteverzuim door rug-, nek- en schouderklachten. Door ondoor dacht en ondoelmatig gebruik van tilliften en andere hulpmiddelen wordt steeds minder een beroep gedaan op wat ouderen nog wél kunnen. Daar door kunnen veel vaardigheden bij patiënten én de verpleging verloren gaan Het tweede deel van het IBP bukken, wiebelen en naar één kant hellen om iets op te rapen, allemaal bedoeld om het evenwicht te vergro ten. Wolf: 'Evenwichtsproblemen kunnen leiden tot minder zelfredzaamheid en een toenemende afhankelijkheid. Dit resulteert vaak in beperking van de sociale activiteiten, met een grote kans op een isolement en een zwaardere druk op de naaste omgeving, waardoor mensen sneller in een verzorgings- of verpleeghuis belanden.' Het IBP loopt nu voor het derde jaar en vindt zowel individueel als in groepsverband plaats. De ef- beoogt dan ook het terugdringen van ziekteverzuim en het vergroten van arbeidsvoldoening van de verzorgen den. Van der Puyl: Niet iedereen doet eraan mee en het is ook met verplicht. Sommigen van ons trainen al op een andere manier, maar de gerichte instructie van Bernard is heel nuttig.' Kunstwerken Onderweg naar buiten vallen de kunstwerken aan de muren van de gezamenlijke woonkamer en de gan gen in het oog. Iedere maand wordt een andere kunstenaar uitgenou om er zijn werk op te hangen. I alles wordt gewaardeerd. Over werk van Carel Adriaans uit Den H dat er momenteel hangt zijn de u sen niet zo erg te spreken. De Jen Bosch-achtige taferelen roepen j cussie op, wat wel weer een pnl is om tot andere gesprekken tel men. Bij een verjaardag horen cadeau^ Heeft het Verpleeghuis nog verlanglijstje? Na een dagje nat ken - ze hadden niet op deze vi gerekend - komen er toch nog wensen te voorschijn. 'We zoui graag een ouderwetse strands hebben als aankleding bij de strai schildering, houten meeuwen om bij op te hangen en houten bank bij het boerderijtafereel. We man ren nog een kast voor in de badi mer. Tuinmateriaal om de gangeni te onderbreken. Voor het snoezeI de zintuigactivering op de PG heb) we nog wat verlangens Bubbelw en CD's met natuurgeluiden, kleurenwiel. Allemaal dingen die een speciaalzaak kunnen wordem gezocht.' Het is duidelijk: giften welkom. Verpleeghuis Texel heeft vrijdac jc oktober een inloopochtend w belangstellenden. Tussen 10.00 12.00 uur is iedereen welkom vil, een rondleiding en een kopje koffie wat lekkers. Corrie Timn Vrijwilligers zingen liedjes met bewoners van het verpleeghuis. ten.' Om werkgelegenheid te creëren, krijgen buitenlandse bedrijven echter alle medewerking. 'Wie er wil inves teren, krijgt gratis grond en hoeft geen belasting te betalen. Ze willen er alles wel doen om je te houden.' De twee Texelaars werden met open armen ontvangen door de schoonfa milie van Litton, die niet tot de top laag in het land behoort, maar het toch vrij goed heeft. Ze kregen een eigen appartement en er werd voor hen gekookt, zodat ze alle tijd had den om zich bezig te houden met het inrichten van het autoschadebedrijf. Schoenmaker: 'We kwamen er in een kale loods. Gelukkig was de appara tuur gearriveerd. Die was er per schip naar toe vervoerd. We hebben de spullen neergezet, een plaatselijke elektricien heeft de boel aangeslo ten.' Klanten dienden zich direct al aan, terwijl van een bedrijf eigenlijk nog maar nauwelijks sprake was. 'Perso neel was er nog niet. Er meldden zich 87 sollicitanten Dertig procent had geen papieren. En dan bedoel ik met eens zozeer diploma's, maar referentiepapieren. Dat ze al ergens eerder hebben gewerkt. Er waren zelfs mensen die geen loon hoefden, alleen eten. Zo konden ze werk ervaring opdoen.' Littons schoonvader nam zeventien medewerkers aan, onder wie een hoofdbedrijfsleider, iemand die werk binnenhaalt en een chef voor de werkplaats. Schoenmaker: 'Met z'n allen doen ze misschien net zoveel werk als wij in mijn bedrijf met z'n drieen. Daar hebben ze zelfs iemand om het gereedschap op te ruimen. Dat moet wel, anders wordt het ge stolen. Maar het mooie is wel dat die zeventien mensen allemaal genoeg verdienen om een hele familie te on derhouden.' Het kersverse personeel keek huizen hoog op tegen Schoenmaker, ont dekte hij een beetje beschaamd. 'Blank is alles, ledereen wilde me een hand geven. Op een gegeven mo ment vroeg ik aan een jongen: wat vind jij van die plamuur? Hij vond het geweldig. Toen ik zei dat ik het niet goed vond, zei hij: ik vind het ook niet goed Ze maken er nu ook reclame mee dat het bedrijf op westerse leest is geschoeid en werkt volgens Euro pese methoden.' Toen de Texelaars na veertien dagen naar huis vlogen, draaide het bedrijf al aardig, alhoewel er nog veel moet gebeuren. 'Veertien dagen is eig lijk te kort. Ze zijn daarom op zi naar een Nederlander die twee ofi maanden wil helpen de boel op n zetten en de medewerkers te Ie 11 hoe ze alle apparatuur moeten ba nen. Het is misschien wel wat een jonge Texelse monteur. Het ie ervaring van je leven. Je krijgt le huis. een auto en een eigen chauf16 tot je beschikking.' Schoenmaker zal zijn avontuur licht vergeten. 'Het was een hele zondere ervaring, vooral om zo g vrij te worden opgenomen. Alsl le rist in een hotel maak je zoiets mee. We zijn bij een bruiloft met 31 gasten geweest, ledereen zat schransen, ongelooflijk. Het gaf wat het kostte. En buiten zaten mensen te bedelen. Daar kon ik aan wennen. In het begin heb je neiging iedereen te willen help J' Maar als je iemand iets geeft, hel de hele straat op je nek.' Litton: der jaar laat ik een paar huizen b J wen. Met mijn Nederlandse inkor kan dat gemakkelijk. Een huis f misschien honderd euro per s Maar voor de mensen daar is geweldig. Ze huilen van dankbi heid.' drijf aan het Wezenland in Den Burg. Zijn bezoeker vluchtte acht jaar ge leden uit Bangladesh en belandde al snel daarna in De Koog, waar hij de snackbar Hapkoog begon. Na twee jaar verkocht hij zijn zaak en nam hij de vliegerwinkel Tiko over. Sinds enige tijd durft hij weer op vakantie naar Bangladesh, waar nog veel fa milie woont. Zijn schoonvader be loofde Litton de helpende hand te bieden bij het opzetten van een auto schadebedrijf. Hij besloot bij Schoen maker te informeren omdat hij 'goede verhalen' over diens reputatie had gehoord. Op veel enthousiasme kon hij niet rekenen. 'Ik dacht: dat wordt hele maal niks. Hij heeft natuurlijk hele maal geen geld om apparatuur te kopen. Hier ga ik geen tijd in steken', vertelt Schoenmaker. Om toch zijn goede wil te tonen, gaf hij Litton de adressen van zijn leveranciers. 'Daarna bleef hij komen, één keer per maand. Hij vertelde steeds hoe het ervoor stond en wat er nog moest gebeuren. Van een leverancier hoorde ik dat hij spullen had besteld en dat er betaald was ook. Dat viel me mee. Goh, ze pakken het toch serieus op.Een paar maanden gele den vertelde Litton dat alle voorberei dingen waren getroffen. 'Op een ge geven moment vroeg hij: wil je met voor twee maanden mee naar Bang ladesh? Nou, twee maanden was veel te lang. Veertien dagen, hoogop. dat leek me wel wat.' Overbevolking En zo reisde het tweetal half augus tus naar Chittagong, met zo'n 4 mil joen inwoners de tweede stad van Bangladesh. Armoe en overbevolking vormen er een groot probleem. Litton: 'In Bangladesh wonen 120 miljoen mensen. Op een gebied dat maar drie keer zo groot is als Neder land. De laatste jaren zijn er veel over stromingen geweest. Veel mensen zijn naar de stad gevlucht. Werk kun nen ze er bijna niet krijgen. Zeventig procent is analfabeet.' Bangladesh werd onlangs uitgeroe pen tot het meest corrupte land ter wereld. Vooral de bewoners zelf heb ben daar veel last van, vertelt Litton. 'Mijn broer had een houtzagerij. Op een gegeven moment vroeg één van de politieke leiders hem te steunen. Mijn broer wilde niet. Gevolg was dat hij kort daarna zijn bedrijf moest slui- Het gloednieuwe bedrijf. Het uiterlijk en de aanprijzing vormen een merkwaardig contrast. Toon Schoenmaker (links) reageerde niet al te enthousiast toen Litton (rechts) hem vroeg te helpen bij het opzetten van een autoschade bedrijf in Bangladesh. <Fo'° Jo°p Rommets) Erg enthousiast reageerde Toon Schoenmaker niet, toen hij drie- kwart jaar geleden gevraagd werd een autoschadebedrijf te hel pen opzetten in Bangladesh. Voedsel, schoon drinkwater, een woning, onderwijs, een ziekenhuis, dat zijn eerste levensbehoef ten. Maar wat zouden ze in één van de armste landen ter we reld in vredesnaam moeten met een onderneming waar je je auto kunt laten uitdeuken, repareren en overspuiten? Maar on danks zijn aanvankelijke scepsis stapte hij vorige maand sa men met de in De Koog wonende Litton in het vliegtuig om diens schoonvader veertien dagen lang ter zijde te staan. De armen hebben er niets,.de rijken niets te wensen Bangladesh is een land van uitersten, zo weet Schoen maker nu Nog steeds staat de ver bazing in zijn ogen te lezen wanneer hij zijn verhaal doet. 'Een klant van Littons schoonvader nodigde ons uit bij hem te komen ontbijten. We wer den er ontvangen in een soort pa leisje. Met bedienden, een houten plafond met prachtig snijwerk Echt, het meest luxe van het luxe. Achterin zijn tuin stond een prachtig huis met drie verdiepingen. Daar woonden zijn duiven.Ongelooflijk! Aan de andere kant van de weg leefden de mensen onder een zeiltje.' De rijke bovenlaag in het land vormt de doelgroep van het autoschade bedrijf dat Littons schoonvader is begonnen. 'Arme mensen lopen Of ze hebben een riksja of een oud scootertje. Maar de rijken ri|den splin ternieuwe auto's. Hun probleem is dat er geen goede garages zijn. Mis schien één of twee bedrijven in het hele land hebben een brug. Auto spuiten gebeurt langs de kant van de weg. Van spuitcabines en afzuigers hebben ze nog nooit gehoord. Alles doen ze met de hand. Geen pro bleem, want mensuren kosten toch niks. Toen wij het bedrijf van Littons schoonvader inrichtten, was iedereen stomverbaasd. Al die machines... Er kwamen elke dag twintig, dertig men sen kijken. Daar gebeurde iets bijzon ders.' Dat alles wist Schoenmaker niet toen Litton vorig |aar binnenliep in zijn be-

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6