Monumentaal Flevo :erug naar oude staat WFnthousiasme overwint tegenzin bij eigenaar Beperkte detailhandel in dorp en buitengebied 4TEXELSE yC0URANT Gcknip^C/ Ex-kampioenen sterk van start bij klaverjassen Over de kop Tevoko 1-1-2 Eilandcompetitie volleybal Vroeger Geknip^</ Ten westen Grondverkoop Snelheidscontrole VRIJDAG 11 OKTOBER 2002 rtin Winkler, eigenaar van Flevo, in gesprek met bouwvakkers van aannemer Elco Vermeulen. (Foio Joop Rommets) zaamheden zou worden afgebroken om ergens anders weer opgebouwd te worden', weet Winkler Gezien on der meer de keukendeur, die duide lijk op een andere plek heeft gezeten, vermoedt hij dat het huis al voor 1927 dienst heeft gedaan, wellicht in de Wieringermeer. 'Ik zou anders ook met weten waar de naam Flevo van daan komt. Die heeft weinig met Texel te maken. Het lijkt erop dat de aanbouw met het platte dak op Texel is gebouwd Die zat er oorspronke lijk met aan vast. Helaas heb ik geen bouwtekeningen of -vergunningen kunnen terugvinden bij de gemeente of Rijkswaterstaat. Dat was blijkbaar met nodig bij zulke tijdelijke bouw werken.' Met een foto van.zijn eigen woning bij de hand om te laten zien, maakte Winkler een paar jaar geleden een rondje over Wieringen, waar naar verluidt nog van dergelijke huizen zouden staan. 'Ik wilde er graag meer van weten. Ik heb er een dag voor uitgetrokken, maar niemand kon me verder helpen.' Familiebezit Hoe eén en ander precies in zijn werk is gegaan, is niet duidelijk meer Maar het huis is blijven staan en eigendom geworden van de eigenaar van de grond, Sijbrand C. Eelman, de legen darische grootvader van Winkler, die al voor de oorlog verre reizen naar onder meer Rusland maakte om schapen te verkopen. Een tijd lang woonde de Spiekerkoning, zoals zijn Flevo een paar weken geleden: op sommige plekken Is de buitenste 'schil' verwijderd. (Foto Martin Wtrüder) Uil E ie geschiedenis van Flevo en van i familie zijn onlosmakelijk met aar verbonden. Het in 1927 door jkswaterstaat aan het Schilde- id gebouwde huis staat op ond van wijlen zijn opa Sijbrand Eelman, beter bekend als 'de liekerkoning'. Zijn moeder acht er een belangrijk deel van leven door en zelf woonde hij als tiener ook een paar jaar. Toch Ide Martin Winkler het karakte- tieke maar vervallen pand een ar jaar geleden nog laten slopen, aatsing op de monumentenlijst crkruiste zijn plannen. Inmiddels eft enthousiasme zijn tegenzin ;hter overwonnen. 'Flevo wordt ier een paleisje.' ïtin Winkler voelde zich wel eens ort gedaan, bij berichten dat hij ro wilde laten slopen. Alsof hij een at cultuurbarbaar was, die zich .de historie mets gelegen liet lig- tEen betaalbaar alternatief zag hij tier niet. 'Op het moment dat ik tnaar werd, was het huis behoor- iervallen. Mijn oom Dirk had jaren- g weinig onderhoud gepleegd. mijn moeder heb ik het in noonbare staat gehouden, maar neen echte restauratie heb ik me gewaagd.' Om zijn oude ideaal na zijn VUT op Texel te gaan wo nen toch te kunnen realiseren, be sloot hij na de dood van zijn moeder (in 1997) Flevo plat te gooien en op dezelfde locatie een dubbel woon huis te bouwen. 'Door het andere huis te verkopen, kon ik het betaal baar houden.' Een inventarisatie van de provincie gooide echter roet in het eten. On danks bezwaren van Winkler be landde het pand op de rijks monumentenlijst, waardoor hij de volledige zeggenschap erover ver loor. Iedere verandering en iedere bouwactiviteit zou moeten worden besproken met de overheid. Ge dwongen door de omstandigheden besloot hij zijn koers te wijzigen en samen met Lex Annema van Architektenburo Jan Visser werd een restauratieprogramma opgesteld, dat voorziet in een vrijwel geheel nieuwe maar volledig authentieke buitenkant. Het karwei, uitgevoerd door aanne mer Elco Vermeulen, werd gestart even na de bouwvak en moet in no vember worden afgerond, waarna Winkler zelf het interieur opknapt. De kosten bedragen ongeveer €120.000,-, waarvan €50.000,- wordt gesubsidieerd. Dienstwoning Flevo heeft een opmerkelijke ge schiedenis. Het huis werd in 1927 Flevo in oorspronkelijke staat, begin jaren zestig. gebouwd door Rijkswaterstaat, als dienstwoning voor de opzichter die toezag op de werkzaamheden voor de dijkverzwaring, die toen vrij groot werd aangepakt. Het is naar Zweeds model gemaakt en werd grotendeels opgetrokken uit houten schotten, vastgemaakt met dikke bouten. Al leen de twee schoorstenen zijn van baksteen. 'Het is demontabel. Ver moedelijk is het de bedoeling ge weest dat het na afloop van de werk- (Foto archief Martin Winkler) bijnaam luidde, zelf op Flevo, samen met twee andere familieleden van Winkler, 'opa' Jacob Roeper en 'ome' Dirk Roeper. 'Ze hadden allemaal een eigen gedeelte van het huis. In 1947 zijn mijn moeder - Anna Guurtje Eelman - en drie zussen erbij inge trokken. Ik had een Duitse vader. Hij werkte bij Zeiss, in de optische indus trie, en werd na de oorlog gedepor teerd naar Rusland. Omdat hij met wist of hij het wel zou overleven, zei hij tegen mijn moeder dat ze terug moest gaan naar Texel. Ze heeft tot 1952 op Flevo gewoond. Omdat het wel erg zwaar was voor mijn moeder, zat ik in die tijd bij een oom, Sijp Keijser Ik groeide daar samen op met mijn bijna even oude neef, Jacob, van de Hal.' In 1954 keerde Winkler senior terug uit Rusland en verhuisde het gezin naar Duitsland. Drie jaar later liep het huwelijk op de klippen en keerden moeder en haar kinderen terug naar Texel. 'Ik ging in die tijd in Den Burg naar de HBS. Tot mijn eindexamen, in 1961, heb ik op Flevo gewoond.' Ook tijdens zijn studie in Amsterdam logeerde Winkler er vaak. 'Ik deed vakantiewerk als ijsboer bij Sijp Langeveld, de vader van Frits. Ik heb ook nog twee zomers lang als bar keeper in Sarasani gewerkt. Frits pachtte in die tijd de bar.' Nadien werkte Winkler als vertaler Duits en Engels en handels correspondent voor de Hema in Am sterdam In 1976 ging hij in op het verzoek van Mans Segers, die het IJsbeertje en de Beerebar van Lange veld pachtte, om bedrijfsleider te worden. 'Ik heb dat drie jaar gedaan. Daarna kreeg ik het aanbod om de zaak over te nemen. Ik heb dat se rieus overwogen, maar ik was inmid dels getrouwd en we hadden een kind. Mijn vrouw had een baan in Amsterdam en voelde er weinig voor op Texel te gaan wonen.' Winkler besloot terug te gaan naar de hoofd stad, waar hij in zijn oude functie kon terugkeren bij de Hema. Eigenaar Ondertussen had Winklers moeder - die een eigen praktijk als kraam verpleegster op Texel had - het aan bod gehad gekregen Flevo kosteloos over te nemen. Gezien de kosten van het onderhoud en haar leeftijd be sloot ze dat het verstandiger zou zijn wanneer haar zoon eigenaar zou worden. 'Dat was belastingtechnisch ook beter. Ik zou het na haar dood toch al krijgen en dan zou er twee keer successierechten worden be taald.' Winkler ging wél in op het aan bod. al viel hem dat financieel niet mee. 'Mijn vrouw en ik hadden net een huis in Hoofddorp gekocht en voor Flevo moest ik toch altijd nog vijfendertigduizend gulden schen kingsrecht betalen. Maar ik heb het toch maar geaccepteerd. Ik heb al tijd het plan gehad om nog eens op Texel te gaan wonen.' Om de kosten met te hoog op te la ten lopen verhuurde Winklers moeder - die toen de enige bewoonster was - een deel van het huis. terwijl niet meer dan het hoognodige aan het onderhoud werd gedaan. Toen ze in 1997 overleed, ontwikkelde Winkler het plan het huis te slopen en er een dubbel woonhuis voor terug te laten komen. In 1999 ging hij met de VUT en had het er van moeten komen, ware het met dat het rijk zijn plannen had doorkruist door Flevo op de monumentenlijst te zetten. Achteraf is Winkler blij met dat be sluit. 'Ik heb het geaccepteerd, ik moest wel. Maar nu ben ik helemaal om. Samen met Lex Annema is een prachtig plan uitgedacht. Aan de bui tenkant is het eerst helemaal ontman teld. Slechte stukken zijn vervangen, goede worden hergebruikt. De kozij nen zijn allemaal nieuw, het wordt helemaal geïsoleerd. We gebruiken redceder, een heel duurzame hout soort. Oorspronkelijk was dat Cana dees grenen, maar dat eist veel on derhoud. dat hebben we kunnen zien. Om dezelfde reden is ook geko zen voor koperen goten, in plaats van zink.' Voor het zicht verandert er wei nig. 'We brengen alles zoveel moge lijk terug naar de oorspronkelijke staat.' Nadat het huis wordt opgele verd, gaat Winkler binnen aan de slag. 'Er komt centrale verwarming in. Dat is niet zo origineel - alles wordt nu verwarmd met kacheltjes -, maar dat zie je niet van buiten.' Joop Rommets Flevo voor de restauratie. Vanaf de weg mocht het huis er misschien nog aardig uitzien, van dichtbij werd goed duidelijk dat aan renovatie niet te ontkomen was. (Foto ma-wi wmueD suwe van der Veen en Hans estdorp, meervoudig kampioen nKlaverjasvereniging Den Burg, in kennelijk van plan de titel weer ns te veroveren. Ze wonnen de rste competitieronde, die dins- ig werd gehouden. Gezien hun ige scores hebben ook de andere ubtoppers goed 'overzomerd'. In taal doen 24 koppels mee, net iveel als vorig jaar. :n ongeluk komt nooit alleen, on- roond een Eierlandse landbouwer isdagmorgen. Eerst wilde zijn auto et starten en een paar uur later akte hij in een onbewaakt ogenblik de Slufterweg de macht over het uur van zijn trekker kwijt. Hij be- ndde na een slinger met het wiel in it naastgelegen slootje, waarna het lertuig kantelde en ondersteboven stilstand kwam. De chauffeur Wam met de schrik vrij, maar de sbine liep forse schade op. (Foto Corord Timmerman) Mei drie gelijkmatige partijen van bijna 2000 punten leken Van der Veen en Westdorp al meteen in de eerste ronde op weg naar een superscore, maar de tegenstanders in het vierde spel gaven goed partij en wisten het duo een beetje af te remmen. Uitein delijk behaalden de oud-kampioenen 7269 punten, toch ruim voldoende voor de eerste plaats. John Vlaming en Enk Jan Geus open den eveneens sterk. Zij eindigden vorig jaar als vierde en zijn dit jaar van plan om de top drie te halen. Ze be haalden 7183 punten. Ook de num mers twee van vorig jaar, Rob en Fenny Caspers, wisten nog juist bo ven de 7000 te spelen. Net als Van der Veen en Westdorp hadden ze de pech één minder goede partij te spe len, anders hadden ze rond de 7500 punten gescoord. Nu bleef het bij een score van 7003 punten. Jelle Wiersma speelt dit jaar met le venspartner Bea Wiersma. Het was duidelijk dat beiden al vaker hebben samengespeeld. Zij behaalden de vierde plaats met 6801 punten. Ook Theo Witte wisselde van partner. Hij vormt nu een koppel met de gerouti neerde Debbie van der Slikke. Zij kun nen eveneens hoge ogen gooien. Deze week pakten ze de vijfde plaats met 6775 punten. Het avondgemiddelde was deze week bijzonder laag. De teller stokte op 6156 punten en dat zou vorig jaar de op één na laagste score zijn ge weest. Maar liefst tien koppels wisten de 6000 punten met te halen. Ook het aantal marsen was met 34 stuks laag te noemen. Het aantal koppels is dit jaar even hoog als vorig jaar. Weliswaar hielden enkele leden het voor gezien, er was ook aanwas. Wellicht dat hiermee een einde is gekomen aan de gestage te ruggang van de laatste jaren. Drie damesteam van volleybal vereniging Tevoko spelen zaterdag een thuiswedstrijd in sporthal Ons Genoegen. Om 13.30 uur begint het eerste team tegen Krovo en het derde team tegen De Boemel 3. Om 15.00 uur treffen het vierde team en Polis- port 3 elkaar. DAAR RED JE LEVENS MEE Programma dinsdag 15 oktober Veld A, heren 18.30 Kobeko-Autocentrale Agrifirm 19.15 Agrifirm-TESO Kobeko 20.00 CVI-Super Cocky's Kapsalon 20 45 Sportshop 2-Cocky Maarco B 21.30 Maarco B.-Slock Balcken 22.15 Balcken-NIOZ heren Slock Veld B, gemengd 18.30 NIOZ gem.-Lindeboom De Wit 19.15 De Wit-Beverdam 2 Lindeboom 20.00 Albert Heijn-L&R Beverdam 2 20.45 Rabobank-Bocksberg AH 21.30 RAB-Zandbank Rabobank 22.15 Swier-Tatenhove 2 Zandbank Veld C, dames 18 30 Beverdam 1-Smash K Beverd. 2 19.15 20.00 Rival Bruintje Beer Beverdam 1 20.45 Dros-Natuurwinkel Bruintje B. 21 30 Westerlaken-B&B Dros 22.15 Klif 12-Sportshop 1 Westerlaken Wedstrijdleiding: Willem en let (tel. 315194/319436) Uitslagen 8 oktober Texelse Autocentrale-Tatenhove 1 1-2; OSG- C-VI0-3; Twaalf Balcken-Kobeko 2-1Super de Boer-Agrifirm 0-3; Sportshop Texel 2-Maarco Bouw 2-1; In den Grooten Slock-Paal 28 /De Krim 1-2; Smash Piet Kooger-Smash'68 0-3; Slagenj Beverdam 1 -De Rival 3-0, Jozefschool- Haarstudio 0-3; Slagerij lepe de Boer- Eierlandsche Huis 0-3; Durper Drup-Timmer's Bakkerij 2-1; Wiersma Meubelen-Salon Martme/De Oorzaak 1-2; Otto's Tweewie- lershop-De Krim 1 -2, NBC Eelman Partners- Pirahna 2-1, Sportshop Texel 1-Keurslagerij Dros 3-0; Klif 12-B&B/vdVis/Den Boer 2-1; Westerlaken-Natuurwinkel 0-3 Als mijn tante visite verwachtte, dan zei ze tegen mijn broers "Gaan jullie maar twee haantjes doodlopen.' Wat inhield dat ze ach lei twee haantjes moesten hollen lot ze er doodmoe bij neervielen. Dan kwam mijn neef en die maakte ze verder af. Op die manier maakte mijn tante lekkere kippensoep voor de visite In een Nederlandse krant voor emi granten in Canada, beschrijft Janny Bonekamp herinneringen aan vakan ties op Texel, waar haar oom een kruidenierszaak dreef in de Wever straat. Terwijl haar oudere zuster in de kruidenierszaak werkte en bollen pelde, bracht de schrijfster samen met haar twee oudere broers de va kantie door op de boerderij van een oom en tante in Het Noorden 'Er moest kaas gemaakt worden van geitenmelk, de spercieboontjes moesten afgehaald om geweckt te worden. Toch bleef er genoeg tijd over om in de hooiberg te spelen met andere kinderen. Het was een heer lijkheid om al die weken op Texel door te brengen Ik dronk de melk zo van de koe. Met de room intact.' 'He laas is Texel niet mee het rustige ei land dat het vroeger was. Het is er nu een gekkenhuis. De toeristen komen nu met drommen het eiland op. Af en toe als we in Nederland zijn gaan we even naar Texel" Vooral op een zon nige dag is het zeer genieten. In de catalogus 'Top van de kop' waarin de topstukken van negen tien Noord-Hollandse musea wor den beschreven, ook aandacht voor het bronzen kanon van het VOC- schip Rob, dat sinds 1985 in het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild ligt. Opmerkelijk in de beschrijving is dat de catalogus de Rede van Texel 'ten westen' van het eiland situeert. Ten westen van Texel lag de zogenoemde rede van Texel. Hier verzamelden in de zeventiende eeuw de grote handelsschepen uit Amsterdam. Hoorn en Enkhuizen die naar de Oost zouden varen. Ze wachtten er tot de wind uit een gunsti^e'hoekkwam'ómde zeilen te hijsen. In groepjes van twee tot vijf schepen gingen ze dan de zee op. De reis naarlndië duurde ongeveer zes maanden. Bedrijven en particulieren in dor pen en het buitengebied die producten aan huis willen verko pen, hebben voortaan een vrijstel ling nodig. Als ze die hebben, mo gen ze een verkoopruimte van maximaal vijftig vierkante meter in richten. Dit vloeit voort uit de noti tie Detailhandel in het buiten gebied en in kernenwaarmee de gemeenteraad dinsdag instemde. Het betreft zogeheten onderge schikte detailhandel, wat betekent dat er alleen producten mogen worden verkocht die zelf worden verbouwd of vervaardigd, zoals aardappelen, bloemkool, bollen en andere producten. Er mag op be perkte basis ook een glaasje ranja of een kopje koffie of thee worden geschonken, maar het mag niet leiden tot horeca-activiteiten in het buitengebied. Het schenken van alcohol is niet toegestaan. Een kraampje met bloembollen, aard beien, klompen of andere zaken blijft toegestaan, maar voortaan alleen onder voorwaarden. Ondernemers moeten bij de gemeente een aan vraag indienen voor een vrijstelling, waarna een procedure wordt gestart. Niet iedereen in het buitengebied komt in aanmerking voorzo'n vnjstel- ling. De activiteit moet passen in het landschap en mag geen afbreuk doen aan de omgeving. Grote uitin gen van reclame zijn verboden, de verkoopruimte mag met ogen als een winkel. Voorwaarde is ook dat het verkeer dat de verkoop aantrekt goed moet kunnen worden opgevangen. Dus geen lange rijen auto's langs de weg, maar een parkeervoorziening op het eigen bedrijf. Verder moet de verkoop 'naar aard en uiterlijk' onder geschikt zijn aan de activiteiten van een bedrijf, Dus een aspergeteler mag zelfgeteelde asperges verkopen, maar geen door een collega geteelde bloemkolen Voorwaarde is ook dat de verkoop plaatsvindt in een be staand gebouw. Een boer die geen agrarische producten verkoopt, maar wel brood ziet in een terras waar kof fie en frisdrankjes worden verkocht, krijgt geen vrijstelling. Het moet alle maal kleinschalig blijven, de ranja, koffie en thee moet zelf worden ge zet of gemaakt. Zelf vervaardigde dranken en spijzen, zonder alcohol, staat in de notitie. Het kopje koffie mag alleen als aanvulling op de detailhandelsactiviteiten. Dezelfde voorwaarden gelden in de dorpen, waarbij de maximale verkoopvloeroppervlakte is vastge steld op tien procent van de opper vlakte van de woning, met een maxi mum van vijftig vierkante meter. Als de verkoop in dorpen tot ongewenste concurrentie voor bestaande winke liers leidt, wordt geen vrijstelling ver leend. Onderdeel van de planologi sche procedure zijn ook een landschappelijke afweging, een ruim telijke onderbouwing en toetsing aan de Vogel- en Habitatrichtlijn. Een tweetal ondernemers dat zich door de regeling in z'n mogelijkheden beperkt voelt, heeft het volgens raadslid Jan Koolhof (CDA) niet bij het recht eind. 'Deze notitie is niet be doeld om zaken te beletten, maar om duidelijkheid te scheppen.' Wethou der Nel Eelman (Ruimtelijke Orde ning); 'De regeling biedt ondernemers voldoende mogelijkheden.' Op ver zoek van ondernemersverenigingen is de notitie op bepaalde onderdelen aangepast. Het college heeft percelen grond aan de Bernhardlaan verkocht. Het gaat om het grasland bij het assurantiekantoor Ab de Wijn dat ei gendom wordt van de er naast en achter gevestigde bedrijven. Met de transactie is totaal EUR124.000,- gemoeid. De politie heeft woensdag van 13.45 tot 15.15 uur langs de Pontweg bij Den Burg gecontroleerd of weg gebruikers zich wel aan de maxi mumsnelheid hielden. In die periode werd één overtreding geconstateerd. Het betrof een automobilist die 79 kilometer per uur reed, waar 50 km/ u nog net is toegestaan.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7