WT niet eens met doorbereken leges oor koopwoningen Cjrocn 'ZwarL-Jexels in het harL, Blues lokt zelfs fervente thuisblijvers naar café Boet in De Hemmer mag niet verdwijnen porpshuis inzetten voor luziek- en Dansschool' Se pbrengsten houden huur laag' )nderzoek naar lodelijk ongeval jluurt nog voort gemeentehuis krijgt aanbouw Open huis in Zeemanskerkje I en w willen ruimteproblemen oplossen College maakt eind aan verwarring Bewijs geleverd: water Wezenputten inderdaad ijzerrijk Sint Jan bijna klaar Spannende derby Mariniers Mok bij uitvaart prins Hond tussen de schapen Bijzondere status voor Waddenzee texelse'^courant SUPER DE BOER PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11720 DINSDAG 15 OKTOBER 2002 /erschijnt dinsdag en vrijdag college wil de dorpshuisfunctie d'Ouwe Ulo beëindigen. De jkomende ruimte kan volgens ■gemeesters en wethouders ten Ie komen aan de met ruimte- irek kampende Muziek- en isschool Texel (MDT). Volgende ek woensdag buigt de raads- nmissie Welzijn zich over het jrstel. college benadrukt dat het om een irlopige oplossing gaat voor het nteprobleem van de MDT, omdat plan voor een multifunctioneel lerkomen voor de Welzijnsm- lingen nog niet definitief van tafel Maar het wachten hierop is niet el, erkent het college. Volgens de neente wordt de dorpshuisfunctie )en Burg maar in beperkte mate evuld. B en w leiden dit onder an- e af uit het ontbreken van een pscommissie. Waar in veel andere pen vrijwilligers het dorpshuis run- i, gebeurt dat in Den Burg door professionele organisatie, de Iziinsstichting (WST). Toch is er een indrukwekkende groep vaste osse huurders. B en w benadruk- daarom dat er voor het beëindi- van de dorpshuisfunctie een termijn moet worden gehan- d, zodat de huurders de gelegen- krijgen om elders onderdak te len. Dat geldt niet voor het maat- appelijk werk, het RIAGG, Triton, r Open Jeugdwerk, Brijder- htmg en Bureau Jeugdzorg, die hting Wonen Texel (SWT) heeft ite met voorstellen van burge- ister en wethouders om iwleges te heffen voor wonin- die de stichting laat bouwen de verkoop. Volgens directeur van Andel kan dat leiden tot maandelijkse huurverhoging €20,- tot €25,- voor nieuwe Irwoningen. feWT hoeft momenteel geen kos- ij de gemeente te betalen als zij vergunningen aanvraagt voor Iwbouwhuizen. De lokale reken- Ier kaartte dat vorig jaar aan bij [onderzoek naar de hoogte van ouwleges. Een van de aanbeve- ln in haar rapport luidde dat de |ingstichting wel leges zou moe- «talen als zij optreedt als pro- bntwikkelaar. ■Andel wijst erop dat de SWT zo nu en dan voor de markt bouwt om met dat geld de huurprijzen laag te houden. 'We leggen al veel geld toe op nieuwbouwprojecten. De nieuwe woningen aan de Schoonoordsingel hebben een huurprijs van gemiddeld €385,-. Per woningen ontstaat daar door voor de SWT een tekort van €32.000,-.' Volgens Van Andel kan bijvoorbeeld de bouw van de vijftien koophuizen in Sint Jan niet'als een commercieel project worden gezien. 'Die opbrengsten gaan ook naar de reserves die we gebruiken om de huur laag te houden. We kunnen an ders wel 1400 euro voor een huur woning gaan vragen.' De SWT wil de huren volgens Van Andel laag hou den, omdat er op Texel relatief veel lage inkomens zijn. Burgemeester en wethouders heb ben voorgesteld de leges te verhogen van 1,96 naar 2,65 procent van de I onderzoek naar het dodelijk Jeval dat op 2 oktober bij |rd-Scharwoude plaatsvond en Irbij de 32-jarige Peter de Haas fen Burg om het leven kwam, t nog voort. De politie hield imeente laat deze week de aan- plaatsen die het nijpende ruim- xek binnen het gemeentehuis oplossen. De firma Tatenhove ■teren met de voorbereidende 'werkzaamheden begonnen, lerdag en vrijdag worden de geplaatst Deze worden aange- 1 met achttien meter lange 'twagencombinaties. In de ko- de weken worden gas, water en ra aangesloten. Bedoeling isdat 'edewerkers van de gemeente- ■ectie Middelen begin november "trek in de aanbouw nemen. De zaamheden veroorzaken don- J9 en vrijdag wellicht enige over- a de Parkstraat. Om de opleg- voldoende manoeuvreerruimte leden, wordt een deel van de eerplaatsen tijdelijk buiten ge nesteld. vier mannen aan, maar heeft deze inmiddels allemaal weer vrijgela ten. De politie staat kennelijk voor een lastige klus. De twee inzittenden van de auto die het ongeluk veroorzaakte, vluchtten direct na de gebeurtenis de weilanden in. Na tips van getuigen werden daags erna twee mannen aangehouden in Epe. Eén van hen was de laatste kentekenhouder van de betreffende auto. die niet meer stond geregistreerd, aangezien deze naar het buitenland zou zijn verkocht. Beide verdachten werden woensdag 9 oktober vrijgelaten. Inmiddels wa ren op maandag 7 oktober twee an dere mannen aangehouden. Eén van hen werd woensdag op vrije voeten gesteld, de ander twee dagen later. 'De directe betrokkenheid van de aangehouden verdachten kon tot dusver onvoldoende worden aange toond', liet de politie op dezelfde dag in een persbericht weten. De Hervormde Vrouwen Groep van Oudeschild houdt zaterdag open huis in het Zeemanskerkje. Van 11.00 tot 17 00 uur kan het kerkje worden be zichtigd en worden vers gerookte vis, schilderijen van C. van de Kerkhof en handwerk verkocht. Ook zijn koffie en thee verkrijgbaar. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg mogen blijven. Ook de Welzijns- stichting zelf blijft vooralsnog in d'Ouwe Ulo gehuisvest. De stichting moet de tijd en de ruimte krijgen de gevolgen voor het personeel in goede banen te leiden. Eerder dit jaar ontstond veel commo tie naar aanleiding van een uitgelekte ambtelijke notitie, waarin het beëin digen van de dorpshuisfunctie ter sprake kwam. De Welzijnsstichtmg reageerde hierop afkeurend. Het col lege leidt uit eerdere reacties af dat de WST 'de hakken in het zand' heeft gezet en initiatief van de gemeente afwacht. Andere kwestie is het over leg over een samengaan tussen de WST en de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT), dat op een laag pitje is gezet. B en w willen dat dit overleg weer wordt heropend en verwacht een coöperatieve houding van de Welzijnsstichting om de problemen op te lossen. Indien blijkt dat de WST niet wil meewerken, dan oppert het college de subsidie die de stichting van de gemeente ontvangt als dwangmiddel in te zetten Mocht de dorpshuisfunctie worden beëindigd, dan kan de subsidie die hiermee is gemoeid op een andere manier be stemmen, zo redeneert het college. Het ruimtegebrek van de MDT is één probleem, de financiële situatie van de WST is ook een bron van zorg. De stichting is onder andere afhankelijk van de huuropbrengsten van het dorpshuis en de inkomsten van de bar, die beide onder druk staan. Zangeres Tineke Schoemaker trok met haar groep Barrelhouse In Question Plaza zaterdagavond een overvolle zaal. Het optreden, waarin zowel goud van oud als nieuw reper-toire ten gehore werd gebracht, was een feest van herkenning voor veel Texelse en overkantse bluesliefhebbers. Dat gold ook voor de vele andere optre dens in de cafés in Den Burg, waar met name de grote opkomst op vrijdagavond positief afstak bij eer dere edities. Echt druk was het zater dagavond, toen portiers tijdens op tredens menigmaal pas bezoekers binnenlieten als anderen naar buiten kwamen. Dat was bijvoorbeeld in De Zwaan het geval, Avaar de gestaalde bluesrock van Nine Below Zero er in ging als koek. Ook elders was het goed toeven voor het publiek. Topact vormde vrijdagavond de agressieve bluesrock van Julian Sas, die het pu bliek goed wist te bespelen. Toen hij na het eerste akkoord van Hendrix' Hey Joe stilviel, haakte zijn gehoor luidkeels in. Organisatoren Jan Koomen en Jeroen Dros kijken terug op een geslaagd bluesfestival, waar voor veel Texelse liefhebbers zich sinds tijden weer eens in het café lie ten zien. Koomen: 'Die drempel verlaging is een belangrijke reden waarom we het bluesfestival vijftien jaar geleden zijn gestart.' Verderop in deze krant een interview met Bob Dros, oud-Texelaar en drummer van Barrelhouse. (Foto Gerard Timmerman) bouwsom, zodat ze kostendekkend worden. Volgens Van Andel zou het de 'omgekeerde wereld' worden als de SWT ook die heffing wordt opge legd. 'Dat zou niet in verhouding staan met de inspanningen die moe ten worden geleverd. Een bouw- aanvraag met een bouwsom van €5.000.000,- zoals aan de Beatrix- laan, kost met duizend keer zoveel tijd voor ambtenaren dan een parti culiere bouwaanvraag van bijvoor beeld €5000,-. Dat is buiten de pro porties. Voor de leges die dat zou gaan kosten, kun je vier ambtenaren een jaar lang aan het werk houden.' Van Andel verbaast zich ook over het voorstel, omdat de woningstichting en de gemeente minder dan een jaar geleden gezamenlijk een volkshuis vestingsplan opstelden, om onder meer gezamenlijk het tekort aan wo ningen aan te kunnen pakken. 'En dan krijg je dit er overheen.' De SWT en de gemeente hebben volgens hem nog geen gesprek gevoerd over het legesvoorstel. Nieuwe koop huizen liggen volgens Van Andel nog niet in het vooruitzicht. 'Het wachten is tot er in Den Burg-oost mag wor den gebouwd. Als gevolg van onduidelijke notu len van de raadsvergadering van 10 september is de indruk gewekt dat de gemeenteraad akkoord is gegaan met het plan van Harry Bakker uit Den Hoorn om een schapenboet in De Hemmer te ver plaatsen naar een terrein tegen over Sint Donatus aan de Hoorn- derweg. Volgens het college is dat onjuist, want de raad heeft in meer derheid uitgesproken dat Bakker wel met oude materialen een nieuwe boet mag bouwen aan de Hoornderweg, maar dat hij de oude in De Hemmer moet laten staan. Afgelopen dinsdag heeft de raad op verzoek van het college uitgesproken dat aldus is besloten en heeft daar mee dus onderstreept dat de oude boet met mag worden gesloopt. Hoe onduidelijk de uitspraak van 10 september was, blijkt met alleen uit de verkeerde interpretatie ervan in de notulering maar ook uit het feit dat de pers het ook zo begreep. Dus kwam in de krant te staan dat Bakker de oude boet mag slopen en met het materiaal een nieuwe aan de Hoorn derweg mag opbouwen, dus letterlijk verplaatsen. De onduidelijkheid is mede in de hand gewerkt doordat de meningen binnen de raad verschilden en omdat het college in het verleden wel dege lijk heeft overwogen om verplaatsen toe te staan. De meerderheid van de raad heeft echter anders beslist. Voor Harry Bakker is de gang van zaken teleurstellend. 'Ik snap niet wat ze tegen verplaatsing hebben en ik Twee Nederlands kampioenen in één gezin. Dit ongewone verschijnsel is sinds afgelopen weekend een feit bij de familie Van Ri|sselberghe in de Dennen. Broers Adriaan (18) en Dorian (13) presteerden in Almere in de laatste van vijf wedstrijden om het open nationaal kampioenschap goed genoeg om allebei bovenaan te ein digen: de oudste in de (leeftijds)- categorie Formula Windsurfing, de jongste in de Formula Junior 8,5. Adriaan prolongeerde daarmee de titel die hij vorig jaar ook al veroverde. In Almere was hij met eens zó goed op dreef. Zaterdag voer hij naar een eerste, een tweede en een vierde plaats, zondag werden alle manches wegens windstilte afgelast. Het was echter ruimschoots voldoende om de koppositie die hij in de voorgaande races veroverde te behouden. Dorians prestatiereeks was zo moge lijk nog indrukwekkender. Hij won af gelopen weekend alle drie de manches, net zoals hij bijna alle voor gaande wedstrijden had gedaan. Van de dertien keer dat hij aan de start verscheen, won hij twaalf keer en moest hij eenmaal genoegen nemen met de tweede plaats. De broers, die komende week voor het laatst in ac tie komen, kijken sowieso terug op een goed |aar. Ze reisden grote de len van Europa door om aan wedstrij den deel te nemen en leverden daarin geregeld goede prestaties. 'Maar ik kan en moet nog veel beter worden', relativeert Adriaan. die ervan droomt Olympisch kampioen én wereldkam pioen te worden. Wat betreft zijn Olympische aspiraties zal hij nog even geduld moeten hebben, want het onderdeel waarop hij zich richt, wordt mogelijk pas in 2008 een Olym pisch nummer. Dorian is net zo ge dreven en heeft bovendien als voor deel te kunnen profiteren van de ervaring die zijn grote broer al heeft opgedaan. In de vakanties draait hij als jongste deelnemer mee in trainingskampen die zijn opgezet voor de oudere toppers in Nederland (Foto Joop Rommets) begrijp ook niet waarom dat nu niet mag, terwijl het in het verleden her haaldelijk is gebeurd'. Gevraagd naar voorbeelden van dat laatste wijst Bakker op een boet die vroeger bij de Hoornder kerk stond en die nadien zelfs twee keer is verplaatst. Ook de boet van Klaas Lap in de Hemmer, bekend door een fraaie spreuk die in de specie aan de binnenkant is aan gebracht, is gesloopt en in het Hoge- berggebied opnieuw opgetrokken. Hetzelfde geldt voor de schapenboet van Roeper die bij de aanleg van de Pontweg moest verdwijnen en op nieuw werd opgebouwd bij Het Torenhuis in De Westen. 'Er zijn nog wel meer voorbeelden. Verplaatsen is in elk geval meer dan eens gebeurd. Dat is maar goed ook, want anders zouden er nu heel wat minder boeten zijn geweest. Aan de Kogerweg bij Den Burg staat zelfs een schapen boet die daar nog geen 25 jaar gele den met vergunning met geheel nieuwe materialen is opgetrokken. Model en formaat deugen niet. maar daar gaat het nu niet om'. Bakker wijst erop dat het gedwongen laten staan van een boet op een voor de eigenaar onpraktische plaats uit lokt dat niets meer wordt gedaan aan reparatie en onderhoud. Het gebouw raakt dan in verval en verdwijnt, zo als momenteel gebeurt met een boet in de buurt van Oost. Water uit de Wezenputten bleek tijdens een proef in het laborato rium van het PWN Waterleiding- bednjf Noord-Holland inderdaad aanzienlijk meer ijzer te bevatten dan leidingwater. Mede hierdoor bevatte het putwater na zes we ken aanzienlijk minder bacteriën. Voor het experiment werd de si tuatie nagebootst die moet heb ben bestaan in het ruim van een schip dat in vroeger tijden op Texel water innam: beide soorten water werden zes weken lang in eikenhouten vaten in een don kere ruimte neergezet. De houdbaarheid van het water uit de Wezenputten was voor sche pen die van de Rede van Texel vertrokken een belangrijke reden om hier water in te nemen. Losse nummers 0,85 De bouw van het nieuwe Sint Jan aan de Beatrixlaan nadert zijn voltooiing. Volgende maand wordt het hele com plex in fasen opgeleverd- De huizen zijn volgens het zogeheten senioren- label aangepast aan wensen en be hoeften van senioren. Drempels zijn er nauwelijks, stopcontacten zitten op een rolstoelvriendelijke hoogte en vanuit de woonkamers hoeven men sen niet tegen de leuning van een balkon aan te kijken. Pagina 4 Drie afgekeurde doelpunten, één rode kaart, drie gele kaarten en een hoop consternatie. De scheidsrech ter drukte een stevige stempel op de derby die De Koog en ZDH zondag speelden. De kwaliteit van het gebo- dene was mager, maar het bleef spannend tot het einde. Met de uit slag, 1-1, was De Koog het meest gelukkig. Pagina 5 Veertig mariniers van de Joost Dourleinkazerne hebben vandaag in de militaire ereafzetting gestaan bij de uitvaart van prins Claus. De veertig korporaals en manschappen maak ten deel uit van vier ereafzettingen die het Korps Mariniers had samenge steld Langs de gehele route van pa leis het Noordeinde in Den Haag tot aan de Nieuwe Kerk in Delft stonden in totaal zesduizend militairen van alle krijgsonderdelen. De manniers had den een ceremonieel tenue aan en waren aangetreden met een wapen. Op passende wijze brachten zij prins Claus de laatste eer. Gisteren oefen den de mariniers op hun bijdrage aan de uitvaart Een loslopende hond van een Duitse vakantieganger is zondag achter en kele koppels schapen aangegaan. De hond joeg in een weiland aan de oude Kogerweg dieren de sloot in en ook in een aangrenzend weiland raakten schapen in de stress. 'Een ongeluk kig tijdstip, want het is nu de tijd dat de schapen worden gedekt. Het is moeilijk om nu te bepalen in hoeverre er schade is aangebracht', meldt de eigenaar van de schapen. De International Maritime Orga nization (IMO) heeft de Neder landse, Duitse en Deense Wadden zee aangewezen als 'bijzonder kwetsbaar zeegebied'. Dat ge beurde op een congres dat in London werd gehouden. Het IMO is een onderdeel van de Verenigde Naties. Met de aanwijzing voldoet de orga nisatie aan een verzoek van Neder land, Duitsland en Denemarken. De drie landen stemden vorig jaar bij Waddenconferentie in het Deense Esbjerg in met de voordracht tot aan wijzing. In de praktijk moet de aan wijzing een krachtig signaal zijn naar landen en bedrijven om scheepvaart op de Waddenzee binnen de perken te houden. De nieuwe status leidt volgens het IMO niet tot nieuwe maatregelen Met de aanwijzing wordt de Wadden zee geplaatst tussen gebieden als de Great Barrier Reef in Australië en Around de Florida Keys in de Vere nigde Staten die eveneens zijn ge kenmerkt als bijzonder kwetsbaar zeegebied. In totaal zijn er nu vijf van die gebieden ter wereld. (Advertentie) art. J,nt, «béken. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1