Nieuwe complex Sint Jan in Den Burg nadert voltooiing Bij mooi weer zicht tot kerkje van Den Hoorn 'Op pantoffels naar wijksteunpunt lopen Kroniek Bonne Ronde zoekt nieuwe sponso Ruim 900 euro voor vogelkijkhi COURANT .TEXELSE j Boekje Duitse ontdekt 'vermist' graf van oom Volgende maand worden de nieuwe woningen opgeleverd. Werknemers zijn nu nog aan het werk. naast betalen de bewoners service kosten voor de verlichting in de ge zamenlijke ruimtes en voor het stroomverbruik van de lift. De kosten van de koopwoningen lagen gemid deld tussen de vijf- en zes honderdduizend gulden. Texel Vast goed trad op als makelaar. Volgens Van Andel is het gelukt om ze alle maal aan Texelaars te verkopen. De huurwoningen zijn naar mensen ge gaan die een huurhuis achterlaten, zodat er doorstroming komt in de rij wachtenden die op zoek zijn naar een huis. Hoofdaannemer van de bouw was aannemingsbedrijf Draisma uit Makkum. Bij de onderaannemers zaten ook diverse Texelse bedrijven. VooRuyt van Henk de Ruyter en Peter van der Voort deed metselwerk, Willem Bakker deed het grondwerk, Herm van der Beek maakte het leuningwerk, René Boon verzorgde het kraanwerk en IBS deed de instal latie. Tatenhove BV trad op als hoofd aannemer voor het bestratingswerk. Kabeltex legde voor de nuts voorzieningen de kabels. Bij Bouw- center Rab en ijzerhandel Govers haalde Draisma de ruwe bouwmate rialen. Volgens uitvoerder De Jong verliep de samenwerking met de Texelse aannemers goed. 'Je maakt het wel eens anders mee, maar hier is het prima verlopen.' Gemiddeld waren acht mensen van het aannemingsbedrijf uit Makkum meer dan anderhalf jaar aan het werk in Den Burg. Voor een tijdelijk verblijf op Binnenkort verschijnt een driehon derd pagina's tellende kroniek over de familie Bonne. Schrijver Cees Bonne heeft hier vijf jaar aan gewerkt en behandelt de historie van de fami lie vanaf circa 1650. De familie split ste zich in de negentiende eeuw in drie takken, die zich over de hele wereld verspreidden. Enkele leden belandden in 1912 op Texel. Een eer ste aanzet voor dit boek werd zo'n twintig jaar gelezen gemaakt door Cor Reij, maar door tijdgebrek bleef deze onvolledig. De nieuwe uitgave baseert zich op deze gegevens. Cees Bonne wil zoveel mogelijk exemplaren van de kroniek onder de familie verspreiden en zal deze recht streeks benaderen. Ook anderen die banden met de familie hebben of op andere wijze geïnteresseerd zijn, kun nen een exemplaar bestellen. De kro niek gaat ongeveer €50,- kosten. Bestellen kan bij Cees Bonne, Haffelderweg 1, 1791 AS Den Burg, tel. 313636, e-mail c.bonne@wxs.nl. het eiland werd echter met geko De Jong: 'We zijn hier niet één n gebleven. We zijn elke dag mei busje op en neer gegaan.' De totale kosten van de bouw var complex bedragen onge twaalfeneenhalf miljoen gulden Andel' 'Dat is dan inclusief tuil nutsvoorzieningen.' De directeur de woningstichting en de arch tonen zich tevreden met het resuh Van Andel: 'Dit is een visiteka voor de woningstichting.' Tekst en fo Jeroen van Hat De Ronde om Texel moet op naar een nieuwe hoofdsponsor afgelopen vier jaar was C Systems titelsponsorvan de 'Wc biggest catrace for the Cisco Troj Door een verandering in het spor beleid van Cisco zal dit het kon jaar veranderen. De net« leverancier zal niet meer als ho sponsor bij het evenement betrol zijn. Wel blijft Cisco de Ronde s nen met technisch advies voor o meer de Ronde Om Texel-wet De afgelopen vier jaar heeft C naamsbekendheid weten op tel wen door het rechtstreeks op intf brengen van het zeilevenen Omdat het bedrijf zich steeds f richt op het hoger management nen organisaties die actief zijn der meer de fmancièle sector, v de sponsoring meer op 'bran specifieke' evenementen gericht Cisco opvolgt als titelsponsor is niet bekend. De stichting Ronde Texel voert momenteel onderhï lingen met enkele gemteresse bedrijven. De vogelweek die vorige weel Texel werd gehouden is een ces geworden. Dat laat de org serende Dutch Birding Associa weten. Met behulp van spon: werd donderdag op Big Day (9 bij elkaar verdiend voor de Vo werkgroep Texel. De elf deelnemende teams telde Big Day meer dan 150 vogelsof Het winnende team - bestaand ul Groenedijk, Gerben van der Aart Vink en Laurens Steijn - w twaalf uur tijd 127 soorten te vin Geen record maar wel een groot tal, zeker gezien de harde oos wind die de vogelaars (en de v» parten speelde. Bij de waargenn' soorten zaten enkele bijzondere als de zwarte rotgans, de witbu» gans, de sperwergrasmus, de t koning en de taigaboomkruipe' Met hun resultaat leverden de naars een mooi bijdrage aan deg inzamelingsactie, aangezien sponsors een bedrag per waai? men vogelsoort doneerden. Deb horende symbolische cheque t direct na de prijsuitreiking vakantiecentrum De Krim in t aanvaard door Andri Binsbê' voorzitter van de vogelwerkgr Het geld wordt aangewend vob bouw van een nieuwe vo observatiehut op Texel. DINSDAG 15 OKTOBER 2002 I Ih Y Ih'I NIH /t Simon Dros heeft een boekje g maakt over de geschiedenis» het oude Sint Jan en de zorg vroeger aan katholieke arm werd gegeven. Dros verrich daarvoor het nodige speurwe Het boekje is recent uitgegev door de Historische Verenig» Het werd gefinancierd door Steunstichting Sint Jan, die geld beheert dat voorkomt legaten aan het oude Sint Ji De opbrengst wordt gebru voor bijzondere projecten, kocht de steunstichting een tij: geleden een piano voor het V pleeghuis. De leden van de H torische Vereniging hebben boekje van Dros inmiddels gek gen. Daarnaast zijn er zo'n twi honderd exemplaren voor de» koop gedrukt. Ze zijn verkrijgt), bij de Texelse boekhandels Cees Maas, tel. 312788. derkomen. 'De woningstichting, de gemeente en de SWOT hebben met elkaar afspraken gemaakt over het wijksteunpunt. We hebben de ge meente destijds aangeboden dat zij zelf eigenaar wordt van het wijk steunpunt, maar dat paste niet in haar beleid Daarna is de woning stichting eigenaar geworden en heb ben we de afspraken gemaakt. Ik ga er niet vanuit de SWOT of de ge meente die niet nakomt.' De ge meente is betrokken omdat de SWOT financieel afhankelijk is van de ge meente. Op de parkeerterreinen achter beide huizenblokken wordt ook nog een perronnetje aangelegd, waar de vuil containers langs komen te staan. Vanaf het perron zijn de deksel mak kelijk open en dicht te doen. De kale huurprijzen van de zeventien seniorenwoningen varieren tussen de €368,- en €476,- per maand. Daar- omdat het water te warm is. Dit heb ben we allemaal zo uitgevoerd na overleg met de Gollards en een ergo therapeut.' In plaats van kranen, kon den mensen ook een thermostaat kraan laten installeren. De balkons, die uitkijken op de Beatrixlaan, zijn bereikbaar vanaf de Tot de collectie over de Opstand van de Georgiërs in het Lucht vaartmuseum op het vliegveld hoort een lijst met namen en an dere gegevens van Duitse militai ren die in de oorlog op of bij Texel om het leven kwamen. De meesten werden aanvankelijk ook op Texel begraven. Een Duitse vrouw die vorige maand op Texel met vakan tie was, ontdekte op de lijst de naam van een oom en kon met be hulp van dit gegeven zijn huidige graf vinden. De betreffende militair is de op 24 april 1915 geboren 'obermaat' Rudolf Kutschinski, die op 16 april 1945 tij dens de 'Russenoorlog' omkwam. Zijn nicht Johanne Hobusch uit Porta Westfalica (Duitsland) kwam zijn naam tegen op de lijst toen ze het Luchtvaartmuseum bezocht. Het was voor haar een bijzondere ontdekking, want in haar familie was niet bekend waar het graf van de man was. Bram van Dijk uit Oosterend ging uit op onderzoek en vernam van de Duitse oorlogsgravenstichting dat Kut- schinkski (die net als de meeste an dere Duitse gesneuvelden aanvanke lijk in Den Burg begraven lag) thans ligt op de Duitse oorlogsbegraaf plaats in IJsselstein, blok BT, rij 7, graf 157. Van Dijk mailde dit door naar Johanne Hobusch, die vorige week antwoordde dat de gegevens in de familie (onder wie haar moeder, de 86-jarige zuster van Kutschinkski) met blijdschap zijn begroet. 'Het geeft rust dat hij is bijgezet in een ei gen genummerd graf'. Mevrouw Hobusch hoopt dat het met behulp van de namenlijst zal lukken nog meer mensen te helpen die op zoek zijn naar het graf van in de oorlog omgekomen verwanten. De belang stelling van Hobusch voor de namen lijst werd mede ingegeven door het feit dat haar vader Johann Melles van 1940 tot 1942 op Texel was gelegerd. Ze heeft nog foto's waarop de man is te zien terwijl hij met een andere Duitse militair gewapend poseert in het park, met de Boerenleenbank en de NH kerk op de achtergrond. toekomstige bewoners gekozen voor een geheel eigen keuken. Drempels Drempels zijn in het gebouw nauwe lijks te vinden. Alleen in de schuif puien naar de balkons zit een kleine verhoging. 'Maar daar kom je wel overheen met een rolstoel', zegt Honingh. Onder de voordeuren zijn zogeheten magnetische dorpels ge bouwd, zodat bewoners geen last hoeven te krijgen van tocht. De voor deuren komen uit op een galerij die met glasplaten, bevestigd aan hard houten palen, wordt afgeschermd tegen de wind. De palen reiken van de grond tot het dak. Honingh: 'Men sen kunnen hier straks op hun pan toffels rechtstreeks naar de dag opvang in het wijksteunpunt lopen.' Vanaf de parkeerplaats achter het huurblok is te zien dat de achterkant is geschilderd in lindegroene, oker gele en blauwe kleuren. 'Het linde groen geeft aan waar de galerij loopt, het geel is voor de hoekhuizen en de blauwe kleur geeft aan waar het trap penhuis is.' Het trappenhuis wordt voor de bewoners de toegang naar binnen. Elke verdieping kent bij het trappenhuis een apart balkon, waar mmdervalide mensen naartoe kun nen vluchten als er brand zou uitbre ken in het gebouw. 'Dat is een soort noodopstelplaats waar mensen heen kunnen, als ze met met de trap om laag kunnen gaan en als de lift niet meer werkt door bijvoorbeeld een storing. Op dat balkon zijn ze veilig, omdat het trappenhuis een apart compartiment is met brandwerende deuren. De brandweer kan de men sen van de balkons halen.' De wonin gen worden allemaal uitgerust met een brandmelder Op de plaats achter het huurblok zijn worden met behang opgeleverd. De bewoners kunnen daar zelf nieuw behang overheen doen, maar we adviseren ze om het eerste behang eerst een tijdje te laten zitten, zodat het goed kan drogen.' Vloerbedek king moeten ze zelf laten aanleggen. In de drie penthouses was gisteren de binnenkant van het schuine dak nog zichtbaar. Bij alle drie wordt op verzoek van de eigenaars echter een horizontaal plafond aangebracht- In eén van de woningen waren de werk nemers daar al mee begonnen. In één van de andere woningen werden met een bouwlift delen van het plafond aangevoerd. Ondanks het wat heiige weer waren vanuit de ramen de dui nen van De Koog te zien. 'En je kunt hier, als het mooi weer is, ook het kerkje van Den Hoorn zien, aldus Van Andel. De seniorenwoningen voldoen naast het seniorenlabel ook aan het keur merk Veilig Wonen van de politie. Dat betekent dat er hang- en sluitwerk is gebruikt dat de kans op een inbraak zo klein mogelijk maakt. Voordat de politie het keurmerk wilde geven, heeft de woningstichting een paar keer moeten praten over de verlich ting. Lampen vóór het complex zijn het resultaat, 's Nachts vormen ze een basisverlichting die altijd aan is. Van Andel: 'In de galerij is ook altijd licht aan. In de garage onder de koophuizen gaat het licht aan door een bewegingsmelder Bij de bouw is rekening gehouden met duurzaamheid. De kozijnen zijn van kunststof, net als veel delen aan de achterkant, waardoor het gebouw onderhoudsarm is. Het is goed geï soleerd en er zijn hoogrendement CV- ketels en gasvoorzieningen. Een warmteterugwinnmgsproject dat oor spronkelijk was gepland, is niet door- slaapkamers. Volgens Van Andel hebben de bewoners daardoor van uit de woonkamers ook ruim zicht op de straat. 'Bij de woningen van Jan Dirkszoord is het precies andersom, waardoor de mensen die boven zit ten vanuit de woonkamer geen goed zicht op de straat hebben.' De huur woningen op de bovenste etage heb ben een erker in de woonkamer en lage ramen, waardoor ook de bewo- ook de contouren zichtbaar van de gemeenschappelijke tuin, die tuin architectenbureau Mien Ruys uit Amsterdam heeft ontworpen. De ste nen wandelpaden zijn inmiddels aan gelegd, evenals de jeu de boulesbaan. De planten moeten nog worden ingezaaid. Honingh: 'Daar kunnen ze pas mee beginnen als de blaadjes van de bomen zijn, is me verteld Bij de plantenkeuze is reke- gegaan. De SWT wilde met aanwe zige warme ventilatielucht (ongeveer twintig graden) binnenkomende lucht in het complex verwarmen. Van Andel: 'Dat hebben we maar gelaten, omdat Texelaars de gewoonte heb ben om de ramen open te zetten en dan werkt de warmteterugwinnmg niet.' De garage onder het koopgedeelte is alleen bereikbaar voor bewoners van Het koopblok telt vijftien koopwoningen. ners van deze panden op straat kun nen kijken. Honingh: 'Sociale contac ten zijn belangrijk voor senioren, vandaar dat we de woningen straat- georiènteerd hebben gemaakt.' Een railing ontbreekt nog rond de houten balkons. Volgens Honingh gaat die bestaan uit een metalen frame met groen getint glas. Kabelaansluitingen voor radio en tv zijn op zestig centimeter boven de grond aangebracht en de stopcon tacten op één meter twintig. 'Mensen hoeven daardoor met te bukken. In oudere huizen zie je de stopcontac ten soms nog op kijkhoogte. Hier kan je er ook vanuit een rolstoel bij.' Naast de doorgang tussen de slaapkamer en de woonkamer komt een videofooninstallatie te hangen. Op een beeldschermpje kunnen bewo ners zien wie er beneden heeft aan gebeld. 'Er is een knopje waarmee ze de deur beneden kunnen opmaken en met een ander knopje de eigen voordeur.' Twee exact dezelfde keukens zijn in zowel de huur- als de koopwoningen vermoedelijk niet te vinden. In de huurhuizen konden de toekomstige bewoners tegen meerkosten extra faciliteiten laten aanbrengen. In de ene keuken is daardoor een uitspa ring te zien voor het gasfornuis, ter wijl in een andere het keukenblad' helemaal doorloopt en de uitsparing is opgevuld met extra kastjes. Van Andel. 'Die mensen hebben aange ven dat ze liever een kookplaat heb ben. Dat is het voordeel als je er als eerste inkomt.' In de koophuizen was de inbouw van een keuken met inbouwapparatuur als magnetron en vaatwasser bij de koopprijs inbegre pen. In een paar woningen hebben de ning gehouden met het tijdstip waarop ze in bloei komen. Bedoeling is dat het hele jaar door bloeiende planten in de tuin staan. Die moet één geheel gaan vormen met het com plex. 'Mensen moeten er gebruik van willen maken. En je kunt er straks ook doorheen fietsen naar het wijk steunpunt.' Koopwoningen De vijftien koopwoningen zijn onder gebracht in het ongeveer elf meter hoge koopblok. Toen de stichting Wonen Texel de bouwvergunning aanvroeg, dienden omwonenden bedenkingen in omdat zij moeite had den met de hoogte. Volgens Van Andel en Honingh verdween de scep sis van de buurt naarmate de bouw vorderde. Op de eerste drie etages zijn elk vier woningen gebouwd Op de vierde etage bevinden zich drie woningen die inmiddels de 'penthouses' zijn gaan heten. Vol gens Van Andel en Honingh zou er eigenlijk alleen sprake zijn van een penthouse als zich maar één woning op de bovenste verdieping zou bevin den, maar daar maken ze zich verder met druk om. Naast de ruimere woonkamers, kennen de koop woningen een tweede wc en bieden de badkamers plaats aan een bad. Honingh: 'Maar de meeste mensen hebben toch voor een stoomcabine in plaats van een bad gekozen.' Ook de koopwoningen hebben allemaal een tweede voordeur die uitkomt in de werkkamer, zodat mensen met een rollator of booster eenvoudig naar binnen kunnen rijden. De koopwoningen worden volgens Honingh 'bezemschoon en behang- klaar' opgeleverd. 'De plafonds zijn wel geschilderd. De huurwoningen Het huurblok telt zeventien huurwoningen. de koophuizen. Aan de achterkant van het gebouw is een afrit naar be neden aangelegd. Met een afstands bediening in de auto kunnen bewo ners het toegangshek openen. Een verkeerslicht geeft aan wanneer ze naar binnen of naar buiten kunnen rijden. Van Andel: 'De helling wordt in de winter verwarmd, zodat die niet glad kan worden.' In de garage be vindt zich ook een fietsenkelder. On der het huurblok is die eveneens aan wezig, net als bergingsruimtes voor de huurwoningen die zich niet op de begane grond bevinden. In beide blokken zijn de kelders met de trap en de lift bereikbaar. Buurtconciërge De SWT start binnenkort sollicitatie gesprekken voor een huismeester. Volgens Van Andel wordt dat officieel een buurtconciërge, omdat hij of zij ook in dienst komt bij de SWT om klussen op te knappen voor omlig gende seniorenwoningen. 'Het is meteen een proef. Als het initiatief aanslaat, willen we misschien ook op andere plaatsen met buurtconciërges gaan werken.' Er hebben zich diverse kandidaten gemeld voor de functie. Tussen beide woonblokken in be vindt zich het wijksteunpunt waar de Stichting Welzijn Ouderen (SWOT) volgende maand haar nieuwe onder komen kan inrichten. Of dat allemaal doorgaat, lijkt nog even de vraag. Burgemeester en wethouders wezen vorige week een subsidieaanvraag van de SWOT voor nieuwe meubels af. De SWOT wil graag verhuizen, maar heeft geen zin om het oude meubilair uit de Buureton mee te ne men. Van Andel gaat er vanuit dat de SWOT vanaf 1 december gewoon de huur overmaakt voor het nieuwe on- Vanuit de woonkamers hebben bewoners ut De bouw van het nieuwe Sint Jan aan de Beatrixlaan nadert zijn vol tooiing. Volgende maand wordt het hele complex in fasen opgeleverd. De huizen zijn volgens het zogehe ten seniorenlabel aangepast aan wensen en behoeften van senio ren. Drempels zijn er nauwelijks, stopcontacten zitten op een rolstoelvriendelijke hoogte en van uit de woonkamers hoeven men sen niet tegen de leuning van een balkon aan te kijken. 'Ze wiebelen wel. maar ze liggen vast, hoor', zegt éèn van de werknemers in het voorbijgaan Willekeurige hou ten planken vormen vooralsnog de toekomstige trap in het trappenhuis van het blok met de koopwoningen. Tot aan de eerste verdieping liggen echte treden, de rest van de trap is nog even provisorisch in elkaar gezet. Geboor, getimmer en gezaag is op diverse plaatsen te horen, kabel leidingen zijn her en der nog zicht baar, steigers en ladders staan ver spreid opgesteld en vanuit stekker- verdeeldozen lopen snoeren om werktuigen van stroom te voorzien. Een radio, om beschadigingen te voorkomen ingebouwd in een houten kast, zorgt voor de muziek. Op het eerste oog lijkt het er niet meteen op dat de bouw van het nieuwe Sint Jan zich in de eindfase bevindt. Toekomstige bewoners kun nen zich echter gaan voorbereiden op een rap naderende verhuizing. Op 1 november worden volgens direc teur Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel (SWT) de zeventien ap partementen in het huurblok opgele verd. Een week later is het tussenlig gende wijksteunpunt aan de beurt. En in de derde volle week van novem ber worden de vijftien koophuizen opgeleverd. Volgens uitvoerder Wybe de Jong van hoofdaannemer Draisma uit Makkum wordt daarmee aan het bouwschema voldaan. De bouw van het nieuwe complex startte 17 april vorig jaar, nadat Willem Bak ker het oude, eind |aren zeventig ge bouwde, Sint Jan aan de Beatrixlaan had gesloopt. In januari werd het hoogste punt van het drie etages hoge huurblok bereikt, in maart het hoogste punt van het vier etages tel lende koopblok. De woningen hebben allemaal een woonkamer, slaapkamer, open keu ken, badkamer, hal en een soort werkkamer. In de laatste kunnen mensen een logeerbed neerzetten en eventueel ook een booster of een rollater Alle werkkamers hebben een zicht op de Beatrixlaan. soort tweede voordeur, waardoor mensen met een mvalidewagen vanaf de galerij rechtstreeks de werkkamer kunnen binnenrijden. 'Dat is prakti scher dan wanneer je met een boos ter door de voordeur moet en vervol gens in het halletje moet draaien om in de werkkamer te komen', zegt ar chitect Ronno Honingh, die het nieuwe Sint Jan ontwierp. In de werk kamer kunnen mensen een voertuig ook op het lichtnet aansluiten om op te laden. De lift in het trappenhuis heeft deuren aan de voor- en achter kant, zodat ze beneden vooruit naar binnen kunnen rijden en op de etage ook vooruit de lift kunnen verlaten. Ze hoeven niet achteruit in te steken. Verschillend De precieze indeling van de zowel de huur- als de koophuizen verschilt per woning. Alleen de huurhuizen die boven elkaar liggen, zijn praktisch hetzelfde. De oppervlakten van de huurwoningen lopen uiteen van 75 tot 85 vierkante meter. De koop woningen hebben een oppervlakte van 85 tot 120 vierkante meter. Honingh: 'Daar zijn alle huiskamers zestig centimeter breder. Dat scheelt meteen al een stuk.' De slaapkamers en de woonkamers liggen in alle huur huizen naast elkaar. Tussen beide kamers is een brede opening in de muur uitgespaard, waarin een schuif wand in plaats van een deur komt te hangen. Wordt iemand bedlegerig, dan kan die volgens Honingh door de brede opening toch contact blijven houden met de huiskamer. Volgens Van Andel zijn de woningen levensloopbestendig. 'Komt iemand in een rolstoel terecht, dan hoefje hier niet te gaan breken of slopen voor aanpassingen. Er is al op diverse manieren rekening mee gehouden. Dan hoeven mensen bij de gemeente ook geen beroep te doen op de Wet Voorziening Gehandicapten.' Op de badkamers zijn de wc's recht voor de brede toegang naar de slaap kamers geïnstalleerd, zodat mensen er eenvoudig bij kunnen. 'Naast de wc's zijn achter de tegeltjes in de muren voorzieningen aangebracht, zodat er eenvoudig beugels kunnen worden gemonteerd', aldus Van Andel. De kranen van de douche zit ten niet, zoals vaak gebruikelijk, recht onder de douchekop, maar zijn een meter naar opzij verplaatst. Honingh: 'Op die manier kan een zorgverlener de douche aanzetten, zonder zelf nat te worden. Het voorkomt ook dat mensen de warme kraan aanzetten en er daarna niet meer bij kunnen,

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 4