Na 23 jaar nog altijd beetje spanning voor begin avond I„M Freek Veldwisch stopt met dia-voorstellingen Eerste units aanbouw raadhuis op hun plek Bertus Heerschap was rasvrijwilliger .TEXELSE Z COURANT' Radio Texel jQ6.l TEXELSE^COURANT LTO-voorzitter Doornbos praat over toekomst Inwoners De Waal in vergadering Visserskoor in De Traanroeier Voorlichting goed voor Tesselhuus... Chronisch zieken {r" Kerkdiensten \tyat ik zeggen wou.. Nadeel/ voordeel Medische zorg Gemeente wil o economie woningen emorim VRIJDAG 18 OKTOBER 2002 moesten terugkomen. Was het dinsdagavond weer helemaal vol. Toen hebben we er zelfs nog een woensdagavond bij gedaan.' Een Amsterdams jongetje hielp hem ooit mee door de namen van de vo gels op de dia's op te noemen. Het ging allemaal goed. totdat er een kluut op het beeldscherm verscheen. Vooraf kan hij nog steeds spanning voelen. Ziet hij voor zich dat er 's avonds misschien maar vijf of tien mensen in de kerk van De Koog zit ten. Zodra Freek Veldwisch (83) van huis vertrekt, valt de spanning van hem af. En in de kerk valt het dan ook altijd weer mee. 'De vorige keer dat ik een dia-avond ver zorgde, waren er 53 mensen.' Al 23 jaar lang is de voormalige jeugdherbergvader van Panorama eén van de mensen die op maandag avond de diavoorstellingen in de NH kerk van de badplaats verzorgen. Komende maandag doet hij dat voor het laatst. 'Je moet stoppen als het nog goed gaat. Sommige mensen hebben tegen me gezegd dat ik nog even door moet gaan voor de 25 jaar. maar het is mooi zo.' Talloze dia's moet hij de vele toeris ten in de loop der jaren hebben laten zien Dia's die soms tientallen jaren oud waren, maar ook heel recente. 'Ik heb pas nog een hele mooie dia ge maakt van een regenboog. Die stop ik er dan tussen.' Op papier duurt zijn presentatie zo'n vijf kwartier, in de praktijk komt er meestal wel een stiefkwartiertje bij. Veldwisch vertelt graag en met plezier. Soms is hij ook bewust stil. Bijvoorbeeld bij zijn dia's waarop de geboorte van een lamme tje te zien is. 'Daar vertel ik dan vooraf wel iets over' Aan mooie verhalen geen gebrek. Bij de geboorte van het lammetje had hij geen flitser bij zich, waardoor hij in de schuur eigenlijk geen mooie dia's kon maken. Was geen probleem, de geboorte werd gewoon naar buiten verplaatst. Dominee Blaauw van de gerefor meerde kerk van Den Burg haalde hem 23 jaar geleden bij de jaarlijkse activiteit van de Raad voor het Zomerwerk. De dominee had ge hoord dat Veldwisch als jeugdherbergvader dia-voorstellin- gen verzorgde op Panorama Nog immer met plezier en verbazing ver telt hij dat de dominee in korte broek bij hem langs kwam om zich verder te informeren. Wat later stond Veldwisch met zijn presentatie in de kerk aan het dorpsplein. Toen nog met zijn eigen projector, tegenwoor dig staat er eentje voor hem klaar. Thuis draait hij altijd van tevoren de voorstelling even af om er zeker van te zijn dat alle raampjes op de goede plaats zitten. Laatst overkwam het hem echter toch nog dat in plaats van de volgende dia een lege witte plek op het scherm verscheen. Dat stoort hem. hij wil de mensen een mooie voorstelling bieden. 'Ik wil daarbij geen missers.' Vertellen doet hij bijna altijd staand naast de diaprojector, met éen been over de leuning van een stoel. Hij is geheelonthouder, maar voor de voorstelling heeft hij toch speciaal een paar bierviltjes op zak. Voor het geval de projector niet helemaal goed staat. Tijdens de voor stelling staat er steevast een glaasje water naast hem. Het belang van de bezoeker staat voorop. 'Ik sta er met voor mijn eigen plezier', zegt hij. 'De toeschouwers moeten het leuk vinden. Ik geef ze ook wel eens het advies om iets dat ik laat zien eens te bezoeken.' Hij begint meestal met dia's van de boot en 't Horntje, omdat toeristen daar mee het eerste in aanraking komen. Daarna volgt op het scherm een rondleiding over het eiland die weer eindigt bij de boot Freek Veldwisch stopt na 23 jaar met het verzorgen van dia-voorstellingen in de kerk van De Koog. (Foto Jeroen van Hattum) Een keer maakte hij het mee dat het niet wilde met het publiek. De wissel werking onbrak. 'Dat was een stijf stelletje. Bij veel dia's weet je wel hoe de mensen gaan reageren, maar dat gebeurde ook niet bij ze.' Met veel plezier kijkt hij terug naar de ene maandagavond dat er zoveel volk kwam dat lang niet iedereen naar bin nen kon. Toen zei ik tegen de men- sen dat ze dinsdagavond maar Het jongetje kon met op de naam komen, dus had hij het maar over 'die bezem'. Het betreffende jongetje was vorige week terug op Texel als een van de vele vogelaars. Dominee Blaauw kwam hij een paar weken geleden bij toeval nog eens tegen op het eiland. 'Draai je nog steeds', vroeg hij Veldwisch. Het antwoord was 'ja'. Komende maandag, vanaf 20.00 uur. voor het laatst. Vrijdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16 00u Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: Slagwerk. De drum- en per cussiegroep van Excelsior komt met een deel van de instrumenten. 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit hervormde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12 00u. Natuurwijzer 13.00 u Goud van Noud (Nederlands talig) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u Radio Noordholland 21.00 u Reggae on the move (muziek) 23 00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19 00 uur verzoekplaten) 19 45u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19 00 u. Even bijpraten met(Texelaars in het nieuws) Met vandaag als gast: Connie Joling, sportconsulente 20 00 u Radio Noordholland Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op ai onzo advert ©oliecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing do Regalen voor het Advertentiewezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd t-i de Kamer van Koophandel en Fabneken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29.80 Per jaar 59,60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Gerard Doornbos, voorzitter van de Land- en Tuinbouworganisatie (LTO). is woensdag op de bezoek bij de Texelse afdeling. In theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim houdt hij een lezing met de titel 'De te verwachten toekomst ontwikkelingen in de landbouw'. Hij gaat onder meer in op het onderhoud van het landschap, natuur- en plattelandsontwikkeling, zorgboer derijen, kamperen bij de boer en an dere nieuwe ontwikkelingen, die - in tegenstelling tot de productie - steeds meer opgang maken. Wan neer andere landen zich bij de Euro pese Unie aansluiten, zal de Neder landse landbouw zich nog verder moeten aanpassen. Doornbos laat ook zaken als het toelatingsbeleid van gewasbeschermingsmiddelen, een verzekering tegen waterschade, de flora- en faunawetgeving, mina- snormen en het beleid ten aanzien van de droge zandgronden de revue passeren. Nadien kunnen de toehoor ders vragen stellen. De lezing begint om 20.00 uur. Dorpscommissie en inwoners van De Waal komen maandag 21 oktober in dorpshuis De Wielewaal bijeen voor een vergadering. Deze geldt als een voorbespreking voor het jaarlijkse overleg tussen de dorpscommissie en burgemeester en wethouders, die voor 4 november op het programma staat. Tijdens deze voorbespreking word vooral gesproken over de agenda van het overleg. De bijeen komst begint om 20 00 uur Ter gelegenheid van het eeuwfeest van molen De Traanroeier, verzorgt het Oudeschilder Visserskoor zater dag 19 oktober een optreden in het Maritiem Museum in Oudeschild. Ook wordt opgetreden door De Waddenvogels, een koor dat geheel uit vrouwen bestaat. Het is de eerste keer dat dit koor - dat in 1998 werd opgericht - naar bulten treedt. De optredens vinden plaats tussen 15.00 en 17.00 uur, molen en museum zijn de hele dag gratis toegankelijk. Gisteren is een begin gemaakt met het plaatsen van twaalf units voor de tijdelijke aanbouw aan het gemeen tehuis in het park. Aanvankelijk dacht de uitvoerder de units met de eigen kraan te kunnen plaatsen, maar toen dat niet lukte werd de telekraan van Pietje Kager te hulp geroepen. Die plaatste de units met gevoel voor pre cisie op de juiste plek. Acht van de units zijn gebruikt en overgenomen van de NAM. De vier andere zijn nieuw. Als ook de benodigde kabels en andere voorzieningen zijn aange bracht, kunnen ambtenaren die nu op de eerste verdieping van het raadhuis zijn gehuisvest over een week of vier, vijf hun intrek in de aanbouw nemen. Al eerder is dat het geval met amb tenaren die naar de bodewoning ver huizen. Zodra de verhuizing achter de rug is, kan worden gestart met de herinrichting van de begane grond van het raadhuis tot de centrale publieksbalie en het bedrijfs verzamelgebouw. (Foto Gerard Timmerman) Brandweerman Henk Veldhuizen geeft dit jaar niet alleen op Texelse scholen voorlichting over het om gaan met vuurwerk maar ook op twee scholen in Den Helder. Hij heeft besloten de vergoeding die hij daarvoor krijgt te schenken aan het Tesselhuus. Op Texel wordt de vuurwerk voorlichting gedurende twee lesuren gegeven aan de leerlingen van groep acht van de basisscholen en de eer ste klassen van OSG De Hogeberg. Net als vorig jaar is daarbij een ver tegenwoordiger van het bureau Halt aanwezig. Deze is zo enthousiast over de wijze waarop Veldhuizen de voorlichting geeft, dat hij is gevraagd zijn werkterrein uit te breiden tot de scholengemeenschap Nieuwediep en het Hillesumcollege in Den Helder. Hij is daar graag op ingegaan en heeft besloten het geld dat hij daarvoor krijgt, te schenken aan het bekende vakantiehuis voor zwaar gehandicap ten in De Koog. Bij de voorlichting wordt dit jaar voor het eerst gebruik gemaakt van mo derne visuele hulpmiddelen, zoals computeranimatie. In het kader van de week van de chronisch zieken wordt dinsdag 12 november van 19.30 tot 21.30 uur een informatie-avond gehouden in de Blauwe Zaal van het Gemini Zieken huis in Den Helder. Een consulent van de Algemene Nederlandse Gehandi capten Organisatie (ANGO) spreekt over loon en uitkeringen bij ziekte, arbeidsongeschiktheid en reïntegra tie. Er is ruime gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor aanmeldin gen en meer informatie: Patiënten Service Bureau, tel. 0223-696346. Zondag 20 oktober 2002 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. mw. M Keijser uit Den Burg. De Waal: 10.00 u. ds. J. Vlasblom, Heilig Avondmaal. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9 30 u. dhr. M D. Kui per, 19.00 u. ds. F. van Helden. De Cocksdorp: 11.00 u ds. F van Helden GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u dhr. J. Ooster hof. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in gebouw hervormde kerk. Oosterend: 11.15 u. ds T..M. van Dijk; 16.30 u. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: 10 00 u. ds. M. de Vries, dienst in Oosterend BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. Eric Wegman uit Almere. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19 30 u. dames koor, uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. The Gospeltrain. Oudeschild: zon. 9.30 u. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u rozenkransgebed: zon. 10.00 u. Woord-Communiedienst parochi anen. Gollards: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Communica tie - binnen de gezinskring en met God; Wachttorenstudie, 11.20 u.: 'Zonder illustratie sprak hij niet tot hen.' 'Elk voordeel hep s'n nadeel', aldus de inmiddels beroemd geworden fi losofie van voetbalvedette Johan Cruijff, en daar kon hij wel eens gelijk in krijgen. Het is nu al zo dat als je aan het strand, in de duinen of door de Dennen loopt, er iedere tien minuten met denderend lawaai een helicopter over je hoofd vliegt. In de folders van de VW wordt Texel weliswaar nog steeds voorgesteld als eiland van rust en ruimte, maar dat is heel betrekke- lijk. Want terwijl heel Texel zit te maf fen is men druk doende het aantal vliegbewegingen van vliegveld De Kooy, dat voor de gelegenheid alvast wordt aangeduid met de weidse naam 'Den Helder Airport', steeds verder op te voeren. Tevens is men bezig om de grenzen verder op te rek ken, waardoor ook grotere vliegtuigen van De Kooy gebruik kunnen gaan maken. Dit alles gebeurt ten behoeve Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestda gen en van maandag tot en met vrij dag van 17.00 tot 08.00 uur: Cen trale Huisartsen Post, tel. 321143. Toeristen kunnen het hele jaar bel len naar: 327270. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086.314727:314669; 312270of 322008. Verloskundigenpraktijk: T M Nie- hoff en L.W. Aten, De Ruyterstraat 86, Oudeschild Dag en nacht be reikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872 GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg. huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 44. Den Burg, tel. 321461 - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoe ding en verzorging van jonge kinde ren. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische be valling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING Brand/Ambulance: Bij brand voor spoedeisend ambulanceverv bellen 1-1-2 Of bel de Meldkaï Noordholland-noord: 072- 5644* Politie: Keesomlaan 4a. Den Bl Het bureau is dagelijks open van 9 tot 17.00 u. Telefoon: 0900-8844 spoedeisende gevallen: 1-1-2 Gevonden munitie: Bel de poli tel. 0900-8844 Dierenartsenpraktijk: Keesom!< 11. Den Burg. tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voorh bij problemen met alcohol, drug; andere verslavingen: bel tijdens k; tooruren 319413 (De Nieuwe Sku Toeristenpastoraat: Bram Guilj< tel 318581, 327970 Stichting Welzijn Ouderen Te> Warme maaltijdvoorziening, alai ering, klusjesdienst, huishoudelj dienst, versteldienst. Spreekuur 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 16.00 u., De Buureton, Molenstraï Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen schepen en zwemmers in nood: 316270. Chemicaliën op het strand: Be brandweer, 072- 5644444. Apotheek: Weverstraat 95, D Burg; tel. 312112. Maandag t/mv dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10.( 13.00 en 15.00-17.00 u.; zond 11 00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui die tijden alleen voor spoedeisen gevallen. Huiselijk geweld: Crisisopva huiselijk geweld, tel. 08-7190177! Jongeren Informatie Punt: vo vragen en advies over wonen, w- ken, studie, recht, relaties, seksu: teit, verslavingen en vrije ti Openingstijden dinsdag en woer dag van 15.00 tot 17.00 uur; d'Oif Ulo, Wilhelminalaan 1Den Burg, 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hulp a jongeren bij problemen en vo opvoedingsondersteuning ouders. Spreekuur elke donderdag d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1, D Burg. Vooraanmelding, informatie advies: 0900 2223330, elke dag ti sen 10.30 tot 12.30 uur. van de offshore en omdat er geen al ternatieven zijn. Zo biedt bijvoorbeeld het vliegveld op Texel geen alterna tief omdat daar de technische voor zieningen ontbreken en de bereikbaarheid met optimaal is. Hier mee wordt de suggestie gewekt dat als die voorzieningen even worden aangebracht, er een hotelletje bij het vliegveld wordt gebouwd en de vervoerscapaciteit van de TESO-boot nog wat wordt opgevoerd, heel Texel ook kan meegenieten van de zege ningen van de offshore-business. Dit zou dan betekenen dat het niet alleen aan de Noordzeekant, maar ook op de rest van Texel gebeurd is met de zo veelvuldig aangeprezen rust. Maar volgens Cruijff heeft elk nadeel ook zijn voordeel. En het zou wel eens zo kunnen zijn dat steeds meer toeristen ons eiland de rug toekeren wegens het vliegtuiglawaai, de opgedroi massa-recreatie en met te verg' de hoge prijzen. En dat geeft dar Texelaars wier mond niet gesnoe door de afhankelijkheid van toeristensector weer iets lebensraum. J.A. Ooste Ook de gemeente Texel doet aan het proiect Economiewomr van de Stichting Wonen Texel. het betalen van een bepaald be: kan dan bij voorrang worden besc over woningruimte ten behoeve een van het vasteland afkoms nieuwe medewerker. Een rasvrijwilliger, altijd bereid om in te springen wanneer zijn hulp werd gevraagd. Dat was Bertus Heerschap, die dinsdag op 69-ja- rige leeftijd overleed. Voor zijn ver diensten voor de voetballerij werd hij in 1994 geëerd met de zilveren speld van de KNVB. De Ezel- vereniging beloonde hem voor zijn inzet voor de Texelse samenleving in 1998 met de titel Ere-ezel. Weinig instanties en verenigingen zullen vergeefs een beroep op hem hebben gedaan. Posten bij de triatlon, rondjes tellen bij de auto cross van de MAB, decors bouwen bij toneelvereniging Comedia de la NIOZ of een voetbalwedstrijd fluiten, de aimabele en goedlachse Bertus Heerschap zei altijd 'ja'. 'Je kan toch niet thuis blijven stilzitten. Je leert er veel van en je hele ontwikkeling heeft er baat bij', vertelde hij de ver slaggever van de Texelse Courant, toen hij in 1994 door de KNVB werd geëerd. Een ludieke rekensom leerde toen al dat hij '150 manjaren' actief was geweest in de voetballerij. Hij voetbalde 26 jaar op het veld (waar van de langste tijd als keeper) en 17 in de zaal, hij was 10 jaar jeugdleider, 50 jaar scheidsrechter en 48 jaar be stuurder van onder meer het bestuur en jeugdbestuur van SV Texel en ZDH, de rayoncommissie Texel van het zaalvoetbal en de Texelse Sport raad. Daarnaast stond hij vele uren langs de kant van het veld om de verrichtingen van scheidsrechters te rapporteren en kwamen zijn vaardig heden als timmerman - hij werkte ja renlang in de werkplaats van het NIOZ - van pas bij de bouw van ac commodaties van diverse verenigin gen. Sindsdien zat Heerschap bepaald niet stil, al was hij in de voetballerij wat minder actief geworden toen hij in het begin van de jaren negentig problemen met zijn hart kreeg. Zo bezorgde hij warme maaltijden voor tafeltje-dek-je voor de Stichting Wel zijn Ouderen Texel. Op de ochtend van de dag dat hij overleed had hij zijn ronde nog gemaakt. Samen met zijn vrouw paste hij twee dagen in de week op de kleinkinderen en in deze tijd van het jaar hielp hij strand- exploitant Jurr Schuiringa met het opknappen van strandhuisjes. Met dat werk was hij dinsdag bezig toen hij de hartaanval kreeg waarvan hij niet meer herstelde. 'Op de plek waar hij het liefst was. Op het strand was hij in zijn element', vertelt zoon Bart, die de liefde voor het keepersvak van zijn vader heeft meegekregen en net als hij furore maakte (en nog maakt) in het doel van Texel('94j. 'Het is hard. wat er nu is gebeurd, maar we ben een heleboel mooie herinne gen om op terug te vallen En je rr nu weer hoeveel mensen hem w deerden.' Uc

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2