Nieuwe duiker De Cocksdorp bijna klaar 'Parachutisten doken onderin vogelkijkhut op de Schorrenf Jeugdbrandweer in pak Frans Flaarsma herkent verhaal Cor Ellers; Winderige laatste Koersbal ook in Den Hoorn? \\/at ik zeggen wou... Dood Praten over Waddenzee TEXELSE C0URANT Heren bowling in nationale league Bos en Duinloop Onverwacht verlies Tevoko Aanschaf blusauto kan jaren wachten Financiële steun voor onderzoek Vlaming en Geus opnieuw op dreef in klaverjasstrijd Eilandcompetitie volleybal Raadhuis krijgt brandalarm Poëziedienstenn; Waddengemeent u (Foto's Jeroen ran Holtum) Je kunt nog zo actief en succesvol zijn als brandweerman of -vrouw in de dop, het oog wil ook wat. Daarom beschikt de Texelse jeugdbrandweer nu over eigen herkenbare kleding, die maandagavond officieel werd gepresenteerd in de kazerne. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om een foto te maken van allen die bij de jeugdbrandweer zijn betrok ken: de huidige leden in uniform, de volwassen begeleiders van de 'echte' brandweer en de nieuwe le den Het is een geduchte en veelbe lovende club, waaruit de 'echte' brandweer al nieuwe krachten heeft kunnen putten, zodat deze nu een royale omvang heeft. Ook de jeugd brandweer zelf is 'op sterkte'. Jon- In de meeste dorpen op het eiland bestaat een koersbalvereniging, waar (overwegend) oudere Texelaars we kelijks lichamelijk actief zijn en tege lijkertijd de onderlinge banden aan halen. In Den Hoorn wordt deze sport met beoefend, tot teleurstelling van dorpsbewoner Marian Schneider. 'Door koersbal te spelen, kom je ook eens in contact met mensen die je anders nooit spreekt', meent ze. Ze heeft de vereniging uit De Koog uit genodigd woensdag 23 oktober in Bnocn in \ricr. Buitra veTiorwcor&likkfacid tui dc mSjclx Wat is er met Texel aan de hand. De dood schijnt men met serieus te ne men. 120 lepelaars dood is niet erg. De brooddood van Ton Leyen is ook niet erg. De dood van onze zo ge liefde Prins Claus ook met. Want op de Schans waait tijdens de rouw dagen voor de prins de Hollandse driekleur fier in top. Natuurmonu menten, wat moet er nog meer ge beuren om op gepaste wijze eer te betonen'' H. Plooijer, Amsterdam. geren die zich nu nog aanmelden, komen op de wachtlijst Op de foto de bovenste rij leden in uniform (van links naar rechts) Arjen van der Wilde. Mare Kemper. Morten Eschweiler, Pieter Pepijn Kooiman, Bart Lemstra, Sam Kossen, Mare Rikkenberg en Jan Battista Marei. Tweede rij (bege leiders): Jan Oudman, Cor Jongejan, Petra Vlaming, Charles Duin, Dick Jongeneel, André van Strien en Willem Moor. Derde rij (nieuw leden): Allard Rijk, Dave Sessink, Joel Veld huizen, Wesley van Bommel, Jesse Struick en Enrico Duijn. Afwezig en dus met op de foto Robin Engbreng- hof en Bart Schreurs (Foto Harry de Graaf) dorpshuis De Waldhoorn een de monstratie te verzorgen en de spel regels uit te leggen, opdat Hoornders eens met de sport kunnen kennisma ken Koersbal lijkt wel wat op jeu de boules, is met moeilijk en zeker niet zwaar en dus bij uitstek geschikt voor vijftigplussers, al zijn ook jongeren welkom. De demonstratie begint om 14.30 uur. Meer informatie is verkrijg baar bij Marian Schneider, tel. 319311. ledereen die geïnteresseerd is in de toekomst van Waddenzee, wordt uit genodigd hier dinsdag 29 oktober in veldwerkcentrum De Slinger bij EcoMare over te spreken met Henk Tameling. Hans Revier, Anky Wouds tra en Tim van der Horn van de Waddenvereniging. Op de agenda staat in ieder geval de mechanische schelpdiervisseri|, maar ook het ver volg op de Planologische Kern Be slissing, militaire activiteiten, vis stand, wadgaswinning en het aanwijzen van het waddengebied als 'bijzonder kwetsbaar gebied'. Daar naast wordt de mogelijkheid gebo den over specifiek Texelse zaken te praten. De avond begint om 19.30 uur en is zowel toegankelijk voor le den van de vereniging als voor an dere belangstellenden. VRIJDAG 18 OKTOBER 2002 John Vlaming en Erik Jan Geus zijn er voor de tweede achtereen volgende keer in geslaagd meer dan 7000 punten bij elkaar te spe len in de competitie van Klaverjas- club Den Burg. Hun score was goed voor de eerste plaats in deze (tweede) ronde en voor de eerste plaats in het algemeen klasse ment. De voorsprong op de con currentie is nog niet groot. John Vlaming en Erik Jan Geus zijn kennelijk van plan dit jaar hoog te ein digen. In de tweede ronde slaagde dit koppel er als enige in de grens van 7000 punten te passeren. Met vier 'regelmatige' spellen (het verschil tussen het hoogste en het laagste spel was precies tweehonderd pun ten) vergaarden ze 7025 punten. Wil Maas en Dim Winters maakten hun matige start van vorige week goed, door met 6812 punten tweede te worden. Dankzij deze score maken de dames een mooie sprong in het algemeen klassement. Zij stijgen van de zestiende naar de achtste plaats. Rob en Penny Caspers eindigden voor de tweede achtereenvolgende week als derde. Nu scoorden zij 6798 punten. Hans Westdorp was afwezig, maar werd uitstekend vervangen door Gisela van der Veen. Met echt genoot Lieuwe van der Veen pakte ze met 6797 punten de vierde plaats. Vooral in het tweede spel was het duo uitstekend op dreef. De score daarin bedroeg bijna 2400 punten Deson danks zakt het kampioenskoppel een plaatsje. Met een kleine achterstand op de koplopers staan ze nu tweede. Het debuterende koppel Erik Boog aard en Rob Stapersma kan het nu al uitstekend met elkaar vinden, getuige de vijfde plaats. Zij scoorden 6747 punten, goed voor zeven plaatsen winst in het algemeen klassement, waarin ze nu zevende staan. Het gemiddelde was met 6185 pun ten opnieuw met erg hoog. Er werden 34 marsen gespeeld, precies even veel als in de eerste ronde. spon De brommercross kende een groot aantal deelnemers, die er met z'n allen een s strijd van maakten. Ruim honderd rijders verschenen zondag op het winderige parcours in Eierland aan de start voor de achtste en laatste clubcross van de MAB. Dat het kampioenschap in diverse klasses nog niet was be slist, was goed te merken aan de strijdlust waarmee werd gereden. Bij jeugd ging de overwinning naar de enige vrouwelijke deelnemer, Denise Betsema, die vijftien jon gens achter zich liet. De jeugdklasse is er één met per spectief. Nogal wat talentjes doen de laatste tijd van zich spreken. Volgens kenners zal volgend seizoen geducht rekening moeten worden gehouden met Youri Slik, Ivana Visser en Yorgo Helleman. Zij zijn erg jong, maar be ginnen steeds sterker te rijden. De brommerklasse had met vieren twintig deelnemers een enorm start- veld. leder op zijn eigen manier pro beerde zo hoog mogelijk te eindigen en dat leverde een fraai schouwspel op. Thomas Schmidt greep na een valpartij van Joeri Peetoom de over winning In de 60cc-80cc laag was Frank Zwaan wederom de beste, waardoor hij in het algemeen klassement als vijfde eindigde. De sterkere rijders van de jeugdklasse deden ook in deze wedstrijd mee, zodat ze konden wennen aan de grote baan waar zij volgend seizoen op rijden. In de 80cc hoog-125cc C ging de overwinning voor de tweede achtereenvolgende maal naar Aart Mulder. Hierdoor steeg hij naar de tweede plaats inf algemeen klassement. Bij de 125 B waren er deelnemers uit het Friet Makkinga, die zeer verdienstelijk» den. Richard Kiefte bleef deze rijd- toch voor en eindigde als eerste. De klasse Super A (met 250c rijders) kende ook nu een gre deelnemersveld. Dat het bij dezer ren snel gaat, bleek uit de rond tijden. Richard van Baarn werdh de terechte winnaar. Spannend w' het ook bij de Liefhebbers, ook* 'oude mannen' genoemd. Vid Kamminga en Henri van Maldegü streden om de eerste en twea plaats in het algemeen klassemef Door één manche te winnen, trokV Maldegem aan het langste eind. de finish werd hij ontvangen met ei fles champagne. Zondag 3 november wordt om Gerrit Zijm-bokaal verreden, wedstrijd die voor de leden van< MAB altijd een bijzonder tintje hee' Ook de brommerrijders zijn dan v.* kom. Alle uitslagen, eindstanden andere bijzonderheden zijn te vind* op de website van de verenigd www.mabclubtexel.nl. Uitslagen Jeugd 1 Denise Betsema; 2.Marti|n Ee&fl 3. Michel Hoensson Brommers. 1.TW Schmidt; 2.Roy Hin; 3.Joeri Peetoom 6flo 80cc laag; 1 .Frank Zwaan; 2 Jurre Duin; 3.^ Veen 80cc hoog-125 cc C I.Aart MuMj 2.Pascal Veenstra; 3.Ron Looyestem 1 Richard Kiefte; 2 Benno Tuinstra; 3.S# Slokker Super A. 1 Richard van B#1 2 Richard van Droge. 3.Erik Pater Liefheö^ Si 1 Henri van Maldegem. 2 Frank 3.Gerry Meereboer Het herenteam van Bowling Vereni ging Texel doet het opmerkelijk goed in de nationale league van de Bowling Bona In de eerste wedstrijd wisten zij al zes van de tien punten te sco ren. Aan het eind van de eerste speel dag stond het team op een tweede plaats. Door op de tweede speeldag nogmaals acht punten te halen, kon de eerste serie wedstrijden met een eerste plaats worden afgesloten. Dat het team het dit jaar veel beter doet dan voorgaande jaren heeft te maken met het veranderde spelsysteem. Werd voorheen niet tegen alle tegen standers gespeeld, sinds dit jaar worden kortere wedstrijden ge speeld, waardoor alle teams de kans krijgen alle tegenspelers uit hun poule te ontmoeten. Hierdoor ontstaat een eerlijker beeld. De teams in de natio nale league spelen gedurende zeven maanden elke maand vijf wedstrij den. Onder auspiciën van Atletiek vereniging Texel wagen atleten zich zondag aan de traditionele Bos en Duinloop, vernoemd naar de sponsor van dit evenement. De wedstrijd lopers krijgen 10 Engelse mijlen voor de voeten, over een afwisselend par cours, dat zich uitstrekt over fiets- en wandelpaden en overwegend vlak is. Er zijn aparte categorieën voor kinde ren, dames, recreanten en veteranen. Jongens en meisjes tot en met elf jaar lopen 1 mijl, kinderen tot en met vijf tien jaar 2 mijl. Recreanten kunnen kiezen uit 2 en 5 mijl, terwijl de senio ren en veteranen (dames en heren) 5 of 10 mijl moeten zien te volbrengen. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur in restaurant Bos en Duin aan de Bakkenweg. De start is voor de vol wassenen om 11.00 uur; de jeugd gaat twee minuten later op weg. Deelname kost €3,-; leden van AV Texel betalen €2,50. Voor atleten tot en met twaalf jaar kost deelname €2,- en voor jeugdleden van AVT 1,-. Ie dere deelnemer krijgt een herinne ring. Gehandicapt door het ontbreken van een groot aantal vaste krach ten, bleek het eerste damesteam van volleybalvereniging Tevoko zaterdag te zwak voor de onbe kende tegenstander Krovo, die met maar liefst 0-4 won. Het gepromoveerde team uit Krommenie speelde een 'fris' spel, gebaseerd op één sterke aanvalster. Met veel inzet en motivatie werden de zwakke plekken bij Tevoko gevon den. De 0-4 nederlaag was een nieuwe ervaring voor het doorgaans sterk spelende team van aanvoerder Connie Joling. Het derde damesteam van Tevoko verloor thuis van De Boemel 3. Tevoko. met Signd Moerbeek voor het eerst 'in de set up', begon goed. De eerste set werd gewonnen met 25-21Het geroutineerde De Boemel kwam daarna sterk terug en won de wedstrijd uiteindelijk nog vrij eenvou dig. Het vierde damesteam, dat vorig jaar nog bij de jeugd speelde, kwam op nieuw goed voor de dag. Tegen Polis- sport 3 werd het een gelijkopgaande wedstrijd. De eerste set leverde winst op. waarna Polissport de tweede won. Door goede aanvallen van Ruben Maas en Gea Pape won Tevoko de derde set, maar door concentratieverlies trok de tegen stander de stand vervolgens weer gelijk Marloes Maas onderscheidde zich in de vijfde set met sterke verde digende staaltjes. Omdat ook de pas ses geregeld goed aankwamen, trok Tevoko in de vijfde set aan het lang ste eind. Het college heeft besloten de in 1987 aangeschafte Mercedes1117 blusauto van de brandweer voorlo pig niet te vervangen, hoewel de afschrijvingstermijn van 15 jaar is bereikt. Bij controle is gebleken dat het voertuig nog zeker zeven jaar meekan. De blusauto moet wel worden aange past aan de inmiddels veranderde voorschriften, onder andere wat be treft de aanwezigheid van hydraulisch redgereedschap en an der materieel. Dat kost ongeveer €60.000,-, wat een heel verschil is met het bedrag van ongeveer €300.000,- dat gemoeid is met de aanschaf van een nieuwe wagen. Irene Maas uit Alkmaar krijgt mo gelijk van zowel de provincie als de gemeente geld voor het archeolo gisch onderzoek dat zij uitvoert in de voormalige Blekerij in De Ploeg- elanden. Maas heeft gevraagd om €3000,- voor 2003 en hetzelfde bedrag voor 2004, voornamelijk bedoeld als ver goeding van reiskosten en het bekos tigen van materialen.Er zal een be roep worden gedaan op het fonds dat verbonden is aan het provinciale Actieplan Cultureel bereik Noord- Holland. Als dat wordt gehonoreerd is de gemeente Texel bereid 25 pro cent van de gevraagde steun voor haar rekening te nemen, zo heeft het college dinsdag beslist. De nieuwe duiker aan het eind van de Langeveldstraat in De Cocksdorp is bijna klaar. Gisteren werd de onder grond van het toekomstige rijdek ge prepareerd voor asfalt. Begin vol gende week wordt het asfalt gestort, aldus uitvoerder Marco Stoop van aannemer KWS uit Heerhugowaard. Halverwege de week moeten er au to's overheen kunnen rijden. De af gelopen vier weken werd de brug, waarvan het hout deels vermolmd was, vervangen door de duiker. Dat was een langgekoesterde wens van de dorpscommissie. Volgens Stoop is er ook een kleinere duiker aange bracht tussen de sloot langs de Langeveldstraat en de watergang. 'Dan kan het water uit de sloot ge makkelijker overlopen naar het ge maal.' Als eind volgende week ook de brugleuning is aangebracht, moet het project helemaal voltooid zijn. De gemeente heeft voor de werkzaam heden €122.000,- uitgetrokken. Donderdag 17 oktober Het donkergeklede drietal dat Cor Ellen in 1941 met een kinderwagen over de waddendijk in Het Noorden zag rondscharrelen (zie de Texelse Courant van vrijdag 11 oktober), voorzag twee Engelse parachutis ten van voedsel. De neergestorte vliegers zaten drie of vier dagen ondergedoken in een vogelkijkhut op de Schorren. Uiteindelijk gaven ze zichzelf over aan de Duitsers. Dat vertelt Frans Haarsma (82), die destijds op Grietjeshoeve aan de Schorrenweg woonde en de twee onderduikers zelf heeft geholpen. Haarsma was 's ochtends vroeg op het land aan het werk, toen hij een man zag die met een witte parachute in het prikkeldraad vast zat. Een vreemde ontdekking, maar zeker niet onverklaarbaar. 'In die tijd stortten op en rond Texel vliegtuigen neer. Zowel Duitse als Engelse En dat gebeurde met één keer, nee, met grote regel maat. Sommige vliegers konden zich redden door met hun parachute uit het toestel te springen.' Haarsma liep naar de parachutist toe en ontdekte Programma dinsdag 22 oktober Veld A, gemengd 18.30 Zandbank-Rabobank Tatenh 2 19.15 Tatenhove 2-Bocksberg Swier 20.00 Swier-Rab Bocksberg 20.45 Beverdam 2-NIOZ Rab 21.30 L&R Lindeboom Albert Heijn 22.15 Albert Heijn De Wit L&R Veld B, dames 18.30 Haarstud-I. de Boer Durper D 19.15 Jozefsch.-Durper D Timmer 20.00 Eierl H.-Timmer Jozefschool 20 45 Dros-Klif 12 Westerlaken 21.30 Sportshop 1 -Westerl. B&B 22.15 B&B-Natuurwinkel Sportshop Veld C, dames 18.30 Wiersma-Piranha De Krim 19.15 De Krim-NBC Pirahna 20.00 Salon Martme-Otto's NBC 20.45 Bruintje B.-Smash K. Salon M 21.30 Smash'68-Beverd. 1 Smash K. Wedstrijdleiding: Kees en Ernst (tel. 310221 310565) Uitslagen 15 oktober Kobeko-Texelse Autocentrale 3-0; Agrifirm- TESO 3-0: CVI-Super de Boer 1-2; Maarco Bouw-ln den Grooten Slock 2-1; Twaalf Balcken-NIOZ heren 2-1; NIOZ gemengd-De Lindeboom 1-2, De Wit Installatietechmek-Sla- geri) Beverdam 2 3-0, Albert Heijn-Langeveld de Rooy 0-3; Rabobank-Kevermuseum De Bocksberg 2-1Bouwcenter Rab-Zandbank 0- 3. Swier Groente Fruit-Tatenhove 2 1-2. Sla gerij Beverdam 1-Smash Piet Kooger 3-0, De Rival-Brumtje Beer 1-2; Keurslagerij Dros- Natuurwinkel 0-3; Westerlaken-B&B/vdVis/Den Boer 1-2; Klif 12-Sportshop Texel 12-1 Frans Haarsma: 'Later werd het nog erger, maar het was tóen al een rare tijd. (Foto Joop Ft ommats) dat het een Engelsman was. Hij hielp hem de parachute los te snijden, toen hij aan de andere kant van het Zwin nog een parachutist ontdekte. De man voegde zich bij hen door bij hoeve Veldheim het water over te ste ken, waarna ook Bram de Smidt, een buurtbewoner en vriend van Haar sma, erbij kwam. Ze verstonden de Engelsen niet. maar begrepen dat ze geholpen moesten worden. Ze beslo ten naar het naburige Prins Hendrik Hotel te gaan, waar ze Karei Tap en Jaap Jansen, de zoon van één van de twee eigenaren, troffen. 'Zij kenden aardig Engels. We spraken af dat ze zouden onderduiken. Maar de vraag was waar. Bij ons thuis waren we met vijftien kinderen, dat was met zo'n goed idee. In het hotel was het ook te gevaarlijk. Er is nog gesproken over de molen, maar dat ging ook met door. Uiteindelijk hebben Karei en Jaap die Engelsen meegenomen naar de Schorren. Daar stond een vogelkijkhut en daar zijn ze inge klommen.' Tap en Jansen namen de zorg over van Haarsma en De Smidt, dus Haarsma praat niet uit eigen ervaring. 'Maar Jaap Jansen heeft me het ver haal later verteld. Hij ging één keer per dag met een kinderwagen eten brengen. Ik vermoed dat er ook wel anderen waren die hielpen, maar dat weet ik niet precies. Die parachutis ten hebben er drie of vier dagen ge zeten en daarna hebben ze zichzelf |p| aangegeven bij de Ortskomn dantur in De Cocksdorp. Ik heb eens gedacht dat Karei en Jaapi j) op ze hebben uitgeoefend, ma snap heel goed waarom. Het kon meer, het was te gevaarlijk, l werd het nog erger, met die Rus a. oorlog, maar het was tóen al een zl' tijd.' Dat Cor Ellen inderdaad een start 'e vliegtuig heeft gehoord, waan mensen vanaf de Schorren zou r zijn vertrokken, en dat de Duit daarom de bewaking van de dendi|k aanscherpten, vindt Haar niet al te geloofwaardig. 'In die da is vlak achter de Schorren ook vliegtuig naar beneden gekomen, zou best kunnen dat hij dat heeft hoord, maar dat weet ik natuurlijk zeker.' De familie Haarsma hield aan 'a' voorval een tastbare herinne v over: één van de twee parachn 'n 'Daar hebben we nog veel plezier gehad. Moeder heeft er heel wat ken en blouses uit gemaakt, kwam mooi uit, want aan kle kwam je met makkelijk in die tijd m In het raadhuis zal een install ;ji worden aangelegd die alarm slaai ;t ergens in het gebouw brand -n breekt. Het alarm wordt in dat gi d; doorgegeven aan de centrale mi us kamer die er vervolgens de bra ia weer op afstuurt. Het aanbreni zij van de installatie is verplicht. Dek 3, ten zullen tussen de €30.000,- €35.000,- bedragen. tk st ,v< De Samen Op Weg Wadd gemeente houdt zondag twee zo s noemde 'poëziediensten', m fJ gedichten worden gelezen die j schreven zijn door leden van kerkelijke gemeente. Ook wordt gedragen uit werk van anderei indruk hebben gemaakt. De dier De Cocksdorp begint om 11,00 die in Oosterend om 19.00 uur. Maartenscantorij verleent in I» gevallen medewerking. Voorvangei dominee Fred van Helden. Vrijdag 4 oktober Vrijdag 11 oktober

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6