Website trekt personeel uit alle windstreken Stappeland geschikt voor noodcamping' Van loonwerkbedrijf tot uitzendbureau I EX ELSE ^7 C0URANT- BEZORGERS Glas-in-lood valt niet in smaak bij welstand commissie Magna Carta nam DVD op in Klif 12 Dorpscommissies praten met b en w Geen krant gekregen? Bel uw bezorger £11 'Modelvliegclub is er ook nog' Texelaars tekenden condoleanceregister Defecten lantaarns aanmelden VRIJDAG 18 OKTOBER 2002 Tekst en foto's Gerard Timmerman veiling In de schuur. Ze kwamen kij ken hoe wij hier de hyacinten holden en of we volgend jaar niet meer van dat soort werk zouden kunnen doen. Want ze vonden dat het hier wel erg mooi ging. Het bedrijf uit de bollen streek waar ze dat werk lieten doen. is ermee opgehouden. Telers uit bloembollenstreek besteden dit soort arbeidsintensieve klussen lie ver uit. We verwachten volgend jaar een behoorlijk aanbod hyacinten te krijgen. We verzorgen het werk van A tot Z. Net als bij de lelies halen we de bollen op bij de telers, geven ze de behandeling die nodig is en als het werk klaar is leveren we de bol len thuis bij ze af.' Bij het lelie schubben moeten ze wel concurre ren met enkele bedrijven uit Polen. Het transport daarheen is een stuk duurder, maar de arbeid in Polen is veel goedkoper. Want de Polen die hier werken, worden betaald naar Nederlandse maatstaven. Maar door de interne logistiek nog iets te verbe teren, denkt Hoogenbosch de prijs concurrentie wel aan te kunnen. Als tijdens het gesprek een perso neelslid een praatje aanknoopt, scha kelt Hoogenbosch naadloos over op Pools. 'Dat is de voertaal in dit bednjf. Als je eén Pool in een gezelschap van honderd Hollanders neerzet, dan leert hij zo Nederlands. Hier kent ze ker zestig procent van het personeel alleen Pools. Dus praten wij ook Pools.' Texelse ondernemers hoeven echter niet bang te zijn dat ze te maken krijgen met uitzendkrachten die alleen Pools spreken Er zijn na melijk ook veel Polen die Duits spre ken. Huisvesting Voorwaarde voor een bedrijf dat zo veel buitenlandse mensen in dienst heeft, is dat er huisvesting is. En die is op Texel schaars. Daarom kreeg Hoogenbosch toestemming van de gemeente om dertig stacaravans op een terrein bij het ouderlijk bednjf aan de Rozendijk te plaatsen. 'Daarin kunnen we al onze mensen onder brengen.' Het vermeerderingswerk en het uitzendbedrijf geeft met alleen werk aan buitenlanders, er wer1<t inmiddels ook ruim. een handvol Texelaars, die zich voornamelijk met administra tieve werkzaamheden bezighouden. Jaap Hoogenbosch zelf staat niet op de loonlijst, maar geniet zichtbaar van de aanpak van zijn al even onder nemende zoon. Piet: 'Ik heb lol in dit werk. We hebben het bedrijf aan de Laagwaalderweg al aardig verbouwd. Goed geïsoleerd, zodat de mensen er prettig kunnen werken. Prachtig om te doen en om te runnen.' Een decoratief glas-in-lood ven ster aan de bovenkant van een serre in aanbouw in de Koger Dorpsstraat moet op last van de gemeente worden gesloopt. De bovenlichten zijn niet conform de aangevraagde bouwvergunning. De zogeheten revisietekening die eigenaar Cor Zutphen en Deelne mingen en Partner aan de welstandcommissie stuurde, werd niet geaccepteerd. Wie het optreden van Magna Carta in Klif 12 in Den Hoorn op 24 novem ber nog te ver weg vindt, heeft wel licht baat bij de nieuwste DVD van deze akoestische groep, die dezer dagen is verschenen. 'Live at Klif 12', staat te lezen op de omslag van Magna Carta's Ticket to the Moon. De opnamen voor deze beeld- en geluidsdrager vonden plaats op 2 de cember 2001Het eiland is een favo riete stek van muzikanten Chris en Linda Simpson, die al meerdere con certen hebben gegeven in het thea ter in Den Hoorn. 'Het eiland, op een paar mijl van het Nederlandse vaste land. is één van die magische plek ken waar de hemel en de zee elkaar ontmoeten. Hoewel het in de zomer wordt overstroomd door vakantie gangers, heerst er nog steeds een gevoel van tijdloosheid.' Het album is een registratie van een live-con cert. waarvan vijftien nummers te horen en te zien zijn. 'Klassieke Magna Carta, één van de mooiste akoestische optredens ter wereld, op een gedenkwaardige avond op Texel', staat te lezen in het boekje dat 'Heel jammer, want die bovenlichten geven toch wat meer cachet aan het geheel', vindt woordvoerder Jan van der Meer. 'De serre is wat later be steld en bij het ontwerp is met goed gekeken naar de eigenlijke tekening. Jarr.mer, ook omdat nu het een en ander moet gebeuren om de zaak weer te veranderen.' De serre maakt deel uit van de nieuwbouw op de plek van het voormalige 'Witte Huis'. In het complex komen drie winkels, een horecazaak en vier appartementen. Naar verwachting kan het geheel aan het eind van deze maand worden opgeleverd. bij de DVD is verschenen. De opna men van het concert (publiek is met zichtbaar) worden afgewisseld met beelden uit Yorkshire. De geluids drager is voor €21,99 te koop bij Music Store in Den Burg met gevlogen kan worden, zit het gebouwtje ook vaak vol met men sen', aldus Beerling. In de brief wijst de club op de gebruikersovereenkomst die ze heeft met de gemeente. Op basis daarvan huurt de vereniging het veld en het gebouwtje en onderhoudt ze het ter rein. Het gebouwtje, dat de leden van de club zelf gemaakt hebben, is ei gendom van de gemeente. Het veld heeft de gemeente in erfpacht van de katholieke kerk. Het heeft een agra rische bestemming. 'We worden ge doogd, net als de noodcamping. En toen Texelse Boys hier nog speelde, had het ook al een agrarische be stemming.' De club spreekt haar verontrusting uit over het voorstel van burgemeester en wethouders om de noodcamping te sluiten om te bezuinigen. Volgens Beerling maakt de club zich geen zorgen over haar voortbestaan, maar zijn de belangen van de club betrok ken bij besluitvorming over de nood camping. Hij wijst erop dat de ge meente zo'n dertien jaar geleden aandrong op het concentreren van de vliegactiviteiten. 'Er waren er een paar hier aan het vliegen, een paar daar en de gemeente zag dat liever op één plaats gebeuren.' Alternatieve locaties zijn er volgens Beerling niet. De politieke partijen praten woens dag tijdens de commissie middelen over de bezuinigingsvoorstellen. Naam Peter van Heerwaarden John v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Madeion Hin Erik van Es Jacolien v.d. Meer Petra van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen R. Barhorst Joost Bakker T. Siersma Sacha van der Velden Marian Krotje Danny Plaatsman Maikel v.d. Gracht Nanda Boerhorst Johnny Hin C. Broekman Jorieke Meijer Bart Klaassen D.M. Boon-Dijker Stefan Bremer S. Koopman-Grit Het college gaat weer op tournee langs de zes buitendorpen om met de respectievelijke dorps commissies in het openbaar te ver gaderen. Naast tevoren vastgestelde agenda punten van algemeen of dorpsbelang krijgt het publiek gelegenheid om tij dens een vragenronde eigen inbreng te leveren. Alle bijeenkomsten wor den gehouden in het dorpshuis van het betreffende dorp en beginnen om 19.30 uur. Op dinsdag 29 oktober is de verga dering in Oosterend, op maandag 4 november in De Waal, op dinsdag 5 november in De Koog, op donderdag 14 november in Den Hoorn, op maandag 25 november in Oudeschild en op woensdag 27 november in De Cocksdorp. J.P. Buijsman J. Hillen Kees Winter Eveline Veeger T. Witte-de Vries Danny Goënga Tobias van der Zee Duco v.d. Kuijl Jorina Hooyschuur Route S Den Burg A. 31 25 73 Den Burg A1. 31 55 79 Den Burg B. 31 20 38 Den Burg C 31 51 66 Den Burg D. 31 40 30 Den Burg E. 32 20 60 Den Burg F 31 40 30 De Zes. Bg. HoutstrHoutwg., Witte Kruisln.. Kogerwg./Kogerstr 1-57/2-74 Jan Reystr. 31 55 79 De Mars (oudste deel en fase 3). Spinbaan 31 44 78 De Mars v a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam. Middelton 31 04 43 Oudeschild. Schilderweg 249-296 31 27 63 Den Hoorn 31 93 66 De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 31 73 06 De Cocksdorp 31 65 80 Oosterend 31 89 30 De Waal 31 36 95 Westerw., Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi 31 46 80 Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95. Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw Driehuizen 31 55 17 Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg 31 79 08 Midden-Eierland. Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw,, Limietw. 31 63 62 Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw Hollandsew. 31 64 78 Vuurtorenweg/Krimweg 31 65 86 Het Noorden 31 83 07 Oost 31 88 37 Spangerw.. Marsw., Kadijksw., Hallerweg, Ongeren. Meiertebos. (Waalen)burgerdijk. Veenselangweg. Oostkaap. Zevenhuizen 32 29 76 Hogeberg. Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland. Zuidhaffel 49 31 43 75 't Horntje, Pontweg 1-68. 31 39 95 Rozendijk, Smitsweg 31 57 37 Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 31 22 29 Californiëweg, Pijpersdijk. Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41, Bosrandw. v.a. 516 31 21 17 Kogerweg 31 53 65 De Kaai, Genteweg 1-6 even 31 89 15 Hoornderw., Hemmerw.Emmaln. 33. De Grie 32 04 40 Slufterweg/Zanddijk 3116 53 Den Burg A: Stichting Zorgcentrum Texel. Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Bmnenburg, Burgwal. P. v Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38. Gravenstraat. Groeneplaats. Hoger- straat. Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39. Molenstraat, Molen dwarsstraat. Parkstraat, Schilderend 6 en 10. Stenenplaats. Vismarkt. Vogelenzang. Warmoes straat, Weststraat. Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaanstraat Den Burg A1: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven Noordwester Schoorwal. Vaargeul. Golfslag. Vloedlijn. Zeebries, Dumreep Den Burg B: Achterom. Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven. Binsbergenstraat. Brouwer straat, Drijverstraat. Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan. Waalderstraat 45-86, Wilhelmina- laan 37- oneven 50-120 even. Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60-. even. W van Beierenstraat, Boogerd. Jan Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat, Kogerstraat 59- oneven en 76- even. Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even. Julianastraat Burdetstraat. Mr Kraaistr.. Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even. Tjakkerstr., LieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123-. oneven, Maricoweg. Schoonoordsingel. Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44 Haffelderweg Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even. Slingerweg 21-27 snelheid waarmee een lelie «-< rde handen van Khazem Baba Hassan gaat, is met het oog y welijks bij te houden. In record- I po ontdoet hij de bol van de jbben, om meteen daarna het J ende exemplaar te pakken. De rdische asielzoeker uit Irak is van de ruim 70 medewerkers lelies schubben in de schuur J Synergie Bulbs, het bedrijf van Hoogenbosch aan de Laag- iderweg. De eigenaar heeft a? groeiende klantenkring die specialistische en andere kzaamheden gebruik maken zijn diensten. gezelschap dat bij Hoogenbosch it is van internationale afkomst. i mensen uit Polen, daar staat Spanjaard, dat is een Fin en zij Zweedse', wijst de ondernemer jfimca Billitun, Eigenlijk wilde ze ï1 haar agrarische studie naar ,a -Afrika, maar ze kreeg geen vi- 'Omdat ik mijn woning al had jurd, kon ik met blijven. Toen ik ekte dat ik ook op Texel in de II >ouw kon werken, ben ik meteen lan. Je ontmoet hier allerlei men- n van de meest uiteenlopende 6 maliteiten Ze praat in het En- evenals de Fin Seppo ionen, die naast haar staat te ibben. Hij zocht werk als tuinier, rkon niets vinden.'Dit komt aar- ide richting.'Beiden denken een nd of drie op Texel te blijven. -1 Slim werkgever, Piet Hoogenbosch is de oudste zoon van mbollenteler Jaap Hoogen- a!l ;h, wiens bedrijf er na de natte *a; st in 2000 niet meer bovenop d m en waarvan de toekomst nog ge ds onduidelijk is Op een andere m< |je treedt Hoogenbosch junior in >ra aaide opzichten in de voetsporen ïni zijn vader. Jaap: 'Piet heeft het sk aangepakt Hij heeft de takken r geld bij moet afgestoten en rmee je geld kunt verdienen op- akt Want het is in de bollen te- voordig allemaal geen rozengeur p maneschijn.' Piet: 'We zijn ons rop het loonwerk gaan richten, It t dat is een stuk rendabeler dan wekerij.' Het schubben van lelie- n is één van de vermeerderings- zcl ioden waarmee zijn bedrijf vafcgie Bulbs Multiplying Service) eibezighoudt. Vorig jaar nam ook •Jollen van hyacintenbollen een Jvlucht, terwijl ook het parteren 'r»kjes snijden) van narcissen toe- !r®it 'Het is allemaal intensief werk en daarvoor hebben wij de W Poolse Polen car kreeg het bedrijf voor het vergunningen om vijftig Polen het werk te mogen hebben, •se Polen, want je hebt ook Po- De Zweedse Annica Billitun en de Fin Seppo Tirkkonen tijdens het schubben van lelies in de schuur van Synergie Bulbs aan de Laag waalderweg. len uit voormalig Duitsland (Duitse Polen, red.), die hier toch al mochten werken Kennelijk is er nu wel de politieke wil om mee te werken aan het oplossen van het arbeidstekort in Nederland.' Doordat Hoogenbosch zoveel mensen aan het werk heeft, doen steeds meer andere onderne mers een beroep op hem 'Onze mensen helpen bij het sorteren en planten van aardappels of bij het planten of verwerken van bloem bollen. Maar er werken ook Polen in hotels en horecazaken. De afgelopen zomer hebben we er wel een man of twintig aan de slag gehad. Hotels hebben bijvoorbeeld een paar uur op een dag een paar mensen nodig om schoon te maken. Voor ons is het eenvoudig om zulke krachten een paar uur uit de bollen te halen, zodat ze in het hotel kunnen helpen. En als ze daar klaar zijn, kunnen ze weer in de bloembollen aan het werk. Voor het arbeidsintensieve werk dat on dernemers willen uitbesteden, zijn doorgaans geen geschoolde krach ten nodig, zodat wij wel in de vraag kunnéh voorzien. Deze week hielpen ze bijvoorbeeld bij het rechtop zetten van hyacinten in polder De Een dracht. Ook een karwei waarvoor veel handen nodig zijn.' Hoogenbosch speelt in op het tekort aan arbeidskrachten dat in vele sec toren op het eiland heerst. 'We wer ken steeds meer als een soort uit zendbureau. Doorgaans lukt het wel om aan de vraag te voldoen. Behalve die keer dat een schildersbedrijf men sen zocht Toen kwamen we erach ter dat heel Nederland schilders zoekt. Elke Pool die een kwast kan vasthouden, werkt hier al.' Als ook de uitzendkrachten in hotels worden meegerekend, had Hoogenbosch het afgelopen seizoen een kleine hon derd mensen aan de slag. Rond deze tijd zijn dat er zo'n negentig. Website Een belangrijke voedingsbron voor arbeidskrachten is de website van het bedrijf van Hoogenbosch, www.aeolus-texel.nl. Het lijkt wel een magneet. Er meldden zich men sen aan uit Spanje, Italië, Denemar ken. Noorwegen, Griekenland. Moldavië. Bulgarije, eigenlijk de hele wereld. We mogen ze natuurlijk niet overal vandaan aannemen, maar uit EG-landen is geen probleem. De af gelopen zomer werkten hier bijvoor beeld veel Spanjaarden en Grieken Ik moet wel zeggen dat een aantal mensen zich behoorlijk in het werk heeft vergist. "Dit hadden we echt met verwacht", zeiden ze na een paar dagen in de bollen. Maar bij de meesten voldeed het werk aan de verwachting.' Zoals bij de Zweedse Annica 'Surfend op het internet vond ik de website. Dit was zo'n beetje wel het werk dat ik had ver wacht', laat ze de ene na de andere lelie door haar handen gaan. Net als haar collega's wordt ze per kist be taald. Ah Hassan, die tegenover haar staat te werken en volgens de Zweedse houder van het schub- record is, zou niet anders willen. 'Want nergens anders kan ik zoveel verdienen als hier.' Hij komt er spe ciaal voor uit Den Helder Concurreren Hoogenbosch verwerkt vooral bollen voor andere bloembollentelers. 'In het loonwerk weet je waar je aan toe bent Hoe hoog de kosten zijn en hoe hoog de opbrengsten. Wat we nu doen, rendeert goed. En dat kun je met zeggen van de bollenteelt in het algemeen. Want daarin zijn de resul taten de laatste jaren met om over naar huis te schrijven. We verwerken wel bollen van Texelse ondernemers, maar de groei komt van de overkant. Daar weten ze ons steeds beter te vinden. De afgelopen zomer stonden er bijvoorbeeld zomaar vertegen woordigers van de bloembollen- Erwich heeft voorgesteld de noodcamping naar het Stappeland m De Koog te verplaatsen. o Erwich heeft de gemeente rgesteld om de noodcamping erplaatsen naar zijn terrein aan Stappeland 2b in De Koog. Vol ts Erwich, beheerder van de tdcamping aan de Westerweg bewoner van Stappeland 2a, et 'daarmee worden bezuinigd op jaarlijkse exploitatiekosten. <9 !en brief aan burgemeester en houders stelt Erwich dat die kos- miniem kunnen worden als de idcamping wordt verplaatst. Tij- is de openingstijden zal er volgens "altijd iemand aanwezig zijn in zijn iri|fswonmg op zijn terrein. Bi|ko- td voordeel van verplaatsing is 9ens hem dat de voorziening zich 'in De Koog bevindt. Erwich wil inteer dan de helft van zijn terrein Her de overdekte kartingbaan in- tten als noodcamping. Om de sa- 'e voorzieningen te kunnen aan- igen en financieren, stelt hij voor aantal jaarplaatsen op het terrein Je richten. Volgens Erwich hoeft 'bestemmingsplan niet te worden V- ngepast Volgens de gemeente y dat wel moeten. Op het ja 'Ppeland ligt volgens een woord eer de bestemming 'sport zon- bebouwingsmogeli|kheden'. Voor realisatie van een noodcamping zou er een 'recreatieve verblijfs- bestemming' moeten zijn. Het voor stel is volgens de woordvoerder pla nologisch nog met getoetst In een andere brief aan het college doet Erwich voorstellen om de kos ten van de noodcamping meer te verspreiden. Volgens hem zou het met ongewoon zijn een verzoek te doen aan de RST en De Krim om mee te financieren, omdat zij het meest profiteren van de nood camping Veel gasten worden door verwezen naar beide logiesverstrek- kers. De VW zou ook kunnen meebetalen, omdat de noodcamping die organisatie werk uit handen neemt. Volgens Erwich zou het ook rechtvaardig zijn toeristen een ver goeding te vragen voor het door verwijzen. Dat gebeurt nu nog gratis. De tarieven voor overnachting kun nen worden aangepast aan de grootte van een tent of caravan. Nu wordt nog één tarief gehanteerd. Per persoon betalen toeristen vijf euro. per tent of caravan moet vijf euro worden betaald en per voertuig tweeenhalve euro. De beheerder wijst het college erop dat hij veel lovende reacties krijgt van mensen die gebruik maken van de noodcamping. Hij zegt nog nooit ie mand te hebben hoeven terugsturen naar Den Helder. 'Kosten voor beheer van een camping zijn noodzakelijke kosten. Gezien het positieve aspect hiervan mag men deze kosten als reclamekosten bestempelen. Re clame kost geld, maar soms is re clame onbetaalbaar en is de ge kweekte goodwill een bron van inkomsten voor later.' Secretaris Willem Beerling: 'Eerst was er dat plan om een camping voor seizoenspersoneel in Oudeschild te vestigen. Ga maar naar de nood camping, zei de dorpscommissie. Daarna kwam het plan om zo'n cam ping aan het Mienterglop te vestigen. Ga maar naar de noodcamping, zei de dorpscommissie van De Koog. En nu lijkt het ook enkele partijen wel wat om daar zo'n camping te vestigen.' Voor de modelvliegclub zou dat een fikse beperking van het vliegen kun nen betekenen. 'Al staat er maar één tent. dan kunnen we al met meer vlie gen, omdat het dan te gevaarlijk zou worden.' Bij eigen activiteiten staan leden volgens Beerling achter een net om ongelukken te voorkomen. De vereniging maakt, buiten het seizoen waarin de noodcamping geopend is, het hele jaar door gebruik van het veld. 'En als het slecht weer is en er Het condoleanceregister voor prins Claus heeft op Texel in een behoefte voorzien. In het gemeentehuis maak ten circa 300 personen, waaronder ook toeristen, van de gelegenheid gebruik om hun medeleven te betui gen. Het gemeentehuis was hiervoor buiten de normale openingstijden twee avonden extra geopend. Afge lopen weekend werd het register op verzoek van de bewoners uitgeleend aan verzorgingshuis Gollards en Ver pleeghuis Texel Ongeveer 75 perso nen zetten daar hun handtekening. Na de bijzetting van prins Claus af gelopen dinsdag in Delft werden de condoleanceregisters in alle Neder landse gemeenten weer gesloten. De gemeente roept inwoners op de fecte lichtmasten te melden bij de servicebalie, zodat deze nog voor de winter gerepareerd kunnen worden. Na een ontvangen melding zal de betreffende lichtmast gerepareerd worden. Om de medewerkers van Gemeentewerken het zoeken te be sparen, wordt er op aangedrongen het nummer van de lantaarnpaal door te geven bij de melding. Elke vier weken wordt een reparatieronde ge reden. Het telefoonnummer van de servicebalie is 362111Ook vraagt de gemeente om goed in de tuin te kij ken of er geen takken over voet- of fietspaden hangen en overhangende takken te snoeien, Modelvliegclub Texel heeft een brief aan de gemeente bestuurd, waarin zij erop wijst al dertien jaar gebruik te maken van het veld aan de Westerweg waar de nood camping is gevestigd. Volgens de club wordt daar bij de discussie over locaties voor een eventuele camping voor seizoenspersoneel te gemakkelijk aan voorbij gegaan. "ld

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7