Hulpverleningsdiensten samen in 'groene dijk' WD-raadslid botst met wethouder coalitiepartner PRIMEUR! PLU Cjrocn Timrtsjexeh het harL, Jakker Timmer koopt bedrijf van Han Dros Noordse woelmuis mogelijk bedreiging *oor bedrijventerrein 'Ik vertrouw het college gewoon niet' ordeelland Kijk snel verder! ::plus toductie verplaatst naar Oudeschild \aadslid verlaat boos vergadering P Qnder de pomp Bezuinigingen a Schuurtje in brand Nieuw Schilderend Reinigingsrecht gaat flink omhoog TEXELSE^COU RANT Onze weekendaanbiedingen vindt u vanaf vandaag in deze krant. Opgeteld de beste! GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11723 1 VRIJDAG 25 OKTOBER 2002 rEXELSE^COURANT /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 ikker Timmer uit Den Burg en m Dros zijn het in grote lijnen ns over de overname van de kkerij in Oudeschild. Het bedrijf nde Schilderweg kwam te koop dat Bakkerij Pater uit Avenhorn de overname van 't Gouwe iltje besloot te stoppen met de gductie op Texel. Timmer is in de ikkerij aan de Hogerstraat uit z'n ;je gegroeid en wil de productie ar Oudeschild verplaatsen. les Timmer van de gelijknamige kkerij uit Den Burg houdt nog een ar slagen om de arm. 'De koop is or 95 procent rond, maar nog met lemaal. Er loopt namelijk nog een ■estie tussen Han Dros en Johan iter en daar wil ik niet tussen zitten, it geschil moet eerst helemaal uit wereld, pas dan is de koop defi- ief.' en Pater eerder deze maand de ikker uit het bedrijf in Oudeschild ik, ging dat met helemaal geruis- is. Han Dros, van wie 't Gouwe ilje de bakkerij had gehuurd, sprak eigen zeggen met Pater monde- <j af dat Pater het bedrijf voor vijf zou huren. 'Maar toen het op dertekemng van het contract aan- lam, kwam er bij Pater steeds iets ssen', vertelt Dros. 'Gelukkig was accountant getuige van de mon- Inge afspraak.' Toen Pater na een de huur opzegde, nam Dros daar m genoegen mee. 'Ik heb een Jitszaak aangespannen en beslag leggen op de bakkerij. Pro- was dat Pater van 't Gouwe fje een aparte BV had gemaakt. waardoor er voor mij waarschijnlijk geen cent meer was te halen. Daarom heb ik een bemiddelings poging ondernomen, met als resul taat dat we er nu wel uitkomen.' Pa ter houdt het op 'een verschil van mening' met Dros, waarover hij ver der weinig kwijt wil. Inmiddels wordt de bakkerij in Oude schild grotendeels ontmanteld en blijft er, afgezien van koel- en vries- ruimte een leeg bedrijf over. Timmer. 'We richten de bakkerij helemaal op nieuw in. We maken er geen brood fabriek van, maar gaan op de be staande voet verder. Er zijn best veel hotels en andere klanten die al om zes uur 's morgens brood willen, maar dan moeten wij steeds vroeger be ginnen te bakken, ook voor onze ei gen klanten. En dat betekent dat het brood ouder is als het in de winkel ligt en daar beginnen we niet aan. Het moet vers zijn.' 'De oversteek naar Oudeschild is niet bedoeld om een andere richting in te slaan. Maar de bakkerij in Den Burg hebben we elf jaar geleden neerge zet en we zijn in die tijd hard gegroeid. De achteruitgang aan de Vogelen zang geeft ook problemen met het verkeer. We zitten al een tijdje aan een andere ruimte te denken, en die heb ben we nu gevonden. Alles gaat er uit en we maken er een hele nieuwe bakkerij van. Zodat we voorlopig weer een tijdje kunnen doorgroeien.' Timmer hoopt de bakkerij vóór Pasen volgend jaar op orde te hebben. 'Maar dan moet er in de tussentijd nog heel wat gebeuren.' i noordse woeimuis vormt mo- ilijk een bedreiging voor de uit- eiding van het bedrijventerrein in udeschild. Het op Texel vrij alge- een voorkomende diertje is ei ns dermate zeldzaam, dat bouw- ctiviteiten alleen worden «gestaan als de populatie niet ordt bedreigd. Dat vertelde rthur Oosterbaan (GroenLinks) tisdag in de vergadering van de ladscommissie Grondgebied. De iscussie over de gevolgen werd oor voorzitter Piet Standaart af- skapt. Tot ongenoegen van losterbaan, die daarop boos de trgadering verliet. Ie kwestie gaf de behandeling van el 'ontwerp bestemmingsplan edrijventerrein Oudeschild II 1e ise' een verrassende wending. Tot in toe was alleen gesproken over bezwaar van Willem van leeringen uit Oosterend, eigenaar en het nog onbebouwde perceel toompoort 3. Op het moment dat hij et kocht, ging hij er op basis van ikeningen van de gemeente vanuit let er naast hem een boomsingel zou »men. In een latere versie bleek ieze echter te zijn vervangen door sn weg. Deze aantasting van zijn woongenot' vormde voor hem reden n bezwaar aan te tekenen. Ver- 5eefs, want het ene na het andere commissielid vertelde hem dat wie kiest voor het wonen op een bedrijventerrein met vreemd moet opkijken dat 'bedrijvigheid' en woon genot wel eens op gespannen voet staan. De kwestie leek snel te worden afge handeld, totdat Oosterbaan zijn col lega-raadsleden en het college erop wees dat het te realiseren bedrijven terrein het territorium vormt van de noordse woelmuis, een soort die in heel Europa nog maar weinig voor komt. Het diertje wordt om die reden beschermd. De betreffende Euro pese regelgeving is allerminst vrijblij vend. Zo moet elke ingreep in het landschap worden getoetst aan de veelbesproken Vogel- en Het toekomstige complex volgens een grove schets in vogelvlucht vanaf de Pontweg. De uitstulping rechts Is het politiebureau. Het terrein waar nu nog de Eyercoogh staat, is groot genoeg voor het 80 meter lange gebouw en een rij woningen erachter. Het wordt geen alledaags gebouw waarin de brandweer, politie, ambulancedienst, GGD, thuiszorg en andere hulp diensten worden ondergebracht. Het wordt een complex met als meest opvallende kenmerk een enorm lessenaars dak met begroeiing. Gezien vanaf de Pontweg zal het doen denken aan een stuk deltadijk en ook ongeveer die hoogte krijgen: ruim negen meter. Aan de oostzijde zijn de gevels van de twee verspringende etages echter loodrecht. Het politiebureau zal worden ondergebracht in een duidelijk te onderscheiden uitbouw van heel andere vorm aan de zui delijke kop van het gebouw. Het ontwerp is gemaakt door het BBHD architectenbureau BV uit Schagen, één van architecten bureaus die waren uitgenodigd om met een plan te komen. De andere inzenders waren het Architekten- buro Jan Visser van Texel, Archi tectenbureau Hoogeboom uit Alkmaar en Architenbureau Alberts van Huut BV uit Amsterdam. De door b en w ingestelde beoorde lingscommissie koos unaniem voor de schets van BBHD. De commissie, aangevoerd door de burgemeester bestond uit acht verte genwoordigers, onder andere van de politie, de welstandscommissie de gemeentelijke afdeling bouwzaken. Thuiszorg en brandweer. Zij hebben onder meer gelet op de grootte van het gebouw, de in- en externe routing, de relatie met de omgeving, de mogelijkheden voor toekomstige veranderingen, de architectonische kwaliteit, de prijs-kwaliteits- verhouding, doelmatigheid, functio naliteit en herkenbaarheid. Doorgerekend De vier uitgenodigde bureaus ver zorgden voor de beoordelings commissie elk een presentatie. Naar aanleiding daarvan vielen Visser en Hoogeboom af. De overgebleven ar chitecten kwamen toen nogmaals aan bod om de inmiddels gerezen vragen te beantwoorden. Ook werd een extern bouwkundig bureau inge schakeld om de door de ontwerpers aangegeven bouwkosten door te re kenen en te vergelijken in verhouding tot het gebodene. De voorkeur ging toen unaniem uit naar BBHD. Maan dag is de gemeenteraad op de hoogte gesteld van deze eerste be langrijke stap. Het publiek, in het bij zonder de omwonenden, zal ook nog het nodige te zien en te horen krijgen over dit in menig opzicht unieke pro ject van de gemeente. In februari of maart wordt een informatie bijeenkomst belegd. Drie jaar Er zal nog heel wat moeten gebeuren voordat de eerste paal in de grond in gaat. Bepaald zal worden wie eige naar van het complex wordt. Moge lijk wordt dat een aparte BV of CV. Een belangrijk vraagstuk is op welke wijze de onderscheidene hulpdien sten bij het project worden betrokken en hoe de kosten over hen worden verdeeld. Verder zullen de grondprijs en de bouwprijs nauwkeurig worden vastgesteld, zodat duidelijk wordt welk krediet totaal is benodigd en met welke exploitatiekosten men te maken krijgt. Pas als de partners ak koord zijn met de aan hun toe gerekende lasten, wordt het startsein voorde bouw gegeven. Projectleider Piet Plug van de gemeente Texel schat dat het complex rond eind 2004 of begin 2005 in gebruik kan worden genomen. Lees verder pagina 5 Dwarsdoorsnede. Te zien is de ruimte voor brandweer en ambulance. Rechts de vertrekken voor anoere nuipvenenmgsoiensien. I -Het hele kabinet is toegetreden tot de Ezelvereniging. Dal wordt dan ook een Balken- bende. be uitbreiding van camping De Koorn-aar blijft beperkt tot een vergroting van het terrein. Er komt géén beheerderswoning, géén nieuw receptiegebouw of welke andere 'centrale voorziening' dan ook. Dat antwoordde wethouder Nel Eelman dinsdag op de bewe ring van Maria van der Spek (WD) dat het bedrijf aan de Grensweg op handige wijze bezig is een tweede camping aan te leggen, zonder dat burgemeester en wethouders daar tegenop treden. In dezelfde commissievergadering kwam Van der Spek later ook in botsing met de wethouder over de verhuizing van NJHC-herberg Eiercoogh. De lossere band tussen het college en de gemeenteraad - de opzet van het dualisme - leek Maria van der Spek dinsdag wel aan te staan. Zon der schroom zocht ze de confronta tie met wethouder Nel Eelman, die als CDA-politicus in het college zit met Annie Hm, een partijgenote van Van der Spek. Onomwonden stelde de liberale vast dat ze vond dat het col lege tekort schiet. Volgens haar ont staat aan de Grensweg een tweede camping, zonder dat burgemeester en wethouders daar iets tegen doen. Voor de uitbreiding is een zoge noemde artikel 11-procedure nodig, omdat een deel van het terrein dat bij de camping wordt getrokken een agrarische bestemming heeft. In zo'n procedure is het college gerechtigd om zélf de zaken te regelen, zonder dat de gemeenteraad daarover mee beslist. Een gang van zaken die nogal eens voorkomt, maar Van der Spek zinspeelde op het intrekken van die bevoegdheid. 'Ik vertrouw het college gewoon niet en u weet zelf wel waarom', voegde ze de wethouder toe. Het WD-raadslid haalde ook de kwestie rond de bouw van de bollen schuur van Afra Liefting in polder De Naai aan, waarin burgemeester en wethouders volgens haar evenmin goed hebben gehandeld. Wethouder Eelman ging niet in op de aantijging van Van der Spek. maar constateerde droogjes dat de ge meenteraad het recht heeft om in de gang van zaken rond De Koorn-aar in te grijpen en er een artikel 19-proce- dure van te maken. 'Maar dat geeft twee jaar vertraging en ik hoop dat u dat de belanghebbenden met wilt aandoen.'Later bezwoer Eelman dat de gemeente 'absoluut' met mee werkt wanneer er een aanvraag zou komen voor centrale voorzieningen op het nieuwe terrein van de cam ping. 'Hoogstens voor een toilet- gebouw, want zo'n voorziening moet gewoon dichtbij de kampeerders staan. Maar voor de rest is de uitbrei ding alleen bedoeld om de gasten meer ruimte te geven.' Commotie Later in de vergadering ontstond op nieuw commotie. Ditmaal was de pla nologische procedure rond de ver plaatsing van NJHC-herberg Eiercoogh naar het oude B-veld van voetbalvereniging Texel'94 aan de orde Om de gang van zaken te be spoedigen, hadden burgemeester en wethouders verzocht de bevoegdhe den van de raad in het voorberei- dingsbesluit en de behandeling van artikel 19 lid 1 te delegeren aan het college. Argument was dat de ver gunning daardoor al in juni 2003 zou kunnen worden verstrekt in plaats van in 2004, wat voor de NJHC (fi nanciële) voordelen zou opleveren. Van der Spek keerde zich tegen het voorstel, met als reden dat de WD altijd al tegen de locatie aan de Haffelderweg is geweest. Ze vond dat de Hogeberg - waar NJHC-her berg Panorama verdwijnt - er amper mee ontlast wordt, terwijl de Haffelderweg eronder lijdt. Van der Spek vroeg daarom nog eens na te gaan of de herberg niet beter bij de ingang van Den Burg aande Emmalaan, tegenover het VW-ge- bouw, een plaats kan krijgen. Wethouder Eelman was zichtbaar geïrriteerd, ook omdat de raadsleden van collegepartijen Texels Belang en het CDA evenmin hun bevoegdheden uit handen wilden geven, omdat ze bang waren de controle te verliezen. Jan Koolhof verklaarde zelfs er 'geen woorden aan vuil te willen maken.' PvdA en D66 bleken wel bereid de kwestie te delegeren aan het college, Arthur Oosterbaan van GroenLinks gaf geen advies, omdat hij op dat moment al boos de zaal had verlaten (zie artikel over de noordse woel muis). Frans Visman (D66) realiseerde zich het curieuze van de situatie en constateerde dat de oppositie kenne- De gemeenteraad heeft gisteravond een streep gezet door de meest om streden bezuinigingsvoorstellen van het college. De sluiting van de nood- camping, stopzetten subsidie aan de Histonsche Vereniging voor 'Tusse de Banke', beperking schoolzwemmen en het intrekken van de bijdrage voor de jeugdtandverzorging en de werk groep Anti Discnminatie zijn van de baan. De raad verzette zich ook tegen de drastische verhoging van de bouw- leges. Pagina 3 Een houten schuurtje aan de Kadijks- weg bij Den Burg is woensdag in de as gelegd. Toen de brandweer arri veerde was het vuur al over zijn hoog tepunt heen en was het gebouwtje grotendeels verwoest. Blussen was een kwestie van enkele minuten. Pagina 5 Het Schilderend wordt waarschijnlijk volledig opnieuw ingericht. De iepen worden gekapt, het asfalt vervangen door klinkers. Pagina 7 Net als de bouwleges wil het col lege ook de reinigingsrechten kostendekkend maken. Voor huis houdens gaan ze daarom bijna 15 procent omhoog. Als commissie en raad dat onderschrijven zal een éénpersoons huishouden ingaand volgend jaar €142,18 betalen en een meerpersoons huishouden €229,09. De kosten van het ophalen en verwer ken van huisvuil stijgen, onder meer doordat de Huisvuilcentrale overgaat tot het in rekening brengen van BTW. Ook het inwerkingtreden van het zo geheten BTW-compensatiefonds (BCF) heeft een nadelig financieel effect, althans voor de huishoudens, niet voor de bedrijven. De bedrijfs- tarieven (die al kostendekkend wa ren) stijgen gemiddeld met ongeveer 11,5 procent, met uitzondenng van de containerhuur, want die stijgt met niet meer dan ongeveer vier procent. (Advertentie) lijk meer vertrouwen in het college had dan de collegepartijen zelf. Eelman leek de bevoegdheden niette krijgen van de raad, maar nadat ze resoluut had vastgesteld zeker met opnieuw met de NJHC om tafel te gaan over een nieuwe locatie - 'het huidige plan ligt er nu eenmaal, dat Lees verder pagina 5 Qrata Jrzrlt ta bd bsn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd"1 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1