Ontbijt hotels te vroeg voor overkants brood Raadsleden bezorgen muziekschool en wethouder forse kater Brandend schuurtje verspreidde asbest Nog veel onzekerheid over locatie eventueel nieuw gemeentehuis ,0 M erste boot eigenlijk te laat voor bakker Pater .TEXELSE COURANT' Eiercoogh Opvallend Vergadering TVL Oosterbaan Ambulance over goed wegdek HEBJ^fOU^RÜLEVBb ME? i£EN ZWEM BROEK5 NORKEL EN HRNDPOEK HO METERTOUWJN STUKKEN VAN 1 METER TBlTbPA^OOR 16 HARIGE QANTOGINGEN VRN NARlf^V^PEK fp^ERIRNB^^ERKEN VRN SI ENE DROS DIVERSE GEKLEURDE BANDJES VOOR C RFËS OORMERKEN VOOR DE DISCO'S EEr^TE^jOORDS^OaHÜl^flNGK^WEli HET STANDAARD GROOT ClTmB^EK PLATTEGROND NIEUW GEMEENTEHUIS' Op alles voorbereid Maartenhuis wil nieuw woonhuis laten bouwen VRIJDAG 25 OKTOBER 2002 distributie van brood over het md is er na het verdwijnen van iherij 't Gouwe Boltje niet op ruitgegaan. Doordat bakkerij er het brood nu van de overkant ivoert, krijgen winkeliers, hotels lorecazaken hun brood later in ochtend, wat met name voor els lastig is. Om hotels en eca het komend seizoen wel op te voorzien, wil groothandel difood het broodbakken zelf ter id nemen. iwel bakker Johan Pater uit Ahorn de distributie van ikants brood op het eiland inmid- op orde zegt te hebben, doen met name bij de leverantie aan ils knelpunten voor. Een woord- rder van hotel Greenside uit De ig. 'We serveren vanaf 8.00 uur bijtbuffet en vooral onze zakelijke len willen vroeg aan tafel. Maar 8.00 uur hebben we nog geen i brood, meestal tussen 8.15 en duur, de laatste tijd zelfs om 8.45 Natuurlijk kunnen we daarop in- ilen door zelf broodjes te gaan jkken, maar dat is eigenlijk niet de loeling. We zijn een hotel, geen ;keri j later bezorgtijdstip geeft ook in je mate ongemak voor winkeliers, Is de supermarkt van vakantie- k De Krim. 'Rond deze tijd valt het mee. Elke verandering heeft een ilooptijd nodig. Maar het witbrood is nog steeds wit en bruinbrood nog steeds bruin', vertelt bedrijfsleider Klaas van den Berg. 'Pater heeft zelfs het assortiment aangepast. Er is bij voorbeeld een Waddenloper in opge nomen. een donkerbruin brood waar vooral Duitsers gek op zijn. Wat we in het verleden bij 't Gouwe Boltje bestelden, bestellen we nu bij Pater. Alleen een dag eerder. We hebben het brood vóór acht uur 's morgens in huis. Later dan voorheen, maar dat geeft in deze rustige periode geen problemen. Alleen als de winkel van de zomer om acht uur 's morgens open gaat wordt het moeilijk om al les zo snel op orde te hebben.' Eigenaar Kleis Hooyschuur, tevens exploitant van de Plus Supermarkt in De Cocksdorp, heeft goede hoop dat het brood 's zomers vroeger in de morgen wordt bezorgd. 'Nu komt er een vrachtwagen met brood naar het eiland, en wordt het op 't Horntje overgeslagen in andere auto's die het naar de verschillende bedriiven bren gen. Het is de bedoeling dat Pater van de zomer met een vrachtwagen komt en dan liggen we gewoon op de route. Maar het zou nog mooier zijn als Teso een bootje vroeger zou gaan varen.' De overname door Pater heeft volgens Hooyschuur ook een belang rijk voordeel. 'De prijs van het brood is naar beneden gegaan, wat aan trekkelijk is voor de consument. Brood dat onder de naam van 't Gouwe Boltje werd verkocht was van VERVOLG VAN PAGINA 1 m meerderheid besloten' -, pro efde ze Joop Groeskamp van iels Belang te overtuigen dat een ellere procedure toch echt de voor- ur geniet. Bedrijfsleider Anne van Velde deed een duit in het zakje ervoor te rekenen dat een vertra- igvan een jaar leidt tot een stijging n de bouwkosten met ongeveer fentien procent, terwijl ook het ploitatieverlies oploopt. Vervolgens ïrd nog lang gesproken over een snelling van de procedure door it vaker te vergaderen, maar dat -1 weer niet de voorkeur van het tilege Tenslotte kondigde Eelman neen brief naar de fracties te zul- sturen om de situatie nog eens tdeli|k uit te leggen, in de hoop dat raad volgende maand alsnog in- vnt met het delegeren van de be- sgdheden. Drie als twee druppels water op red dingboot Beursplein 5 lijkende sche pen lagen zondagmorgen afgemeerd in de haven van Oudeschild. Bij na vraag bleek het hier te gaan om recreatieschepen van een firma uit Amersfoort. De schepen - van het type No Limits 1500 van de werf No Limits in Groningen - zijn er drie uit een serie van vijf. (Foto Ben Koning) De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers houdt donderdag 31 oktober jaarvergadering in hotel Den Burg. Op de agenda staat onder meer de aanvraag voor een bijdrage van €10.000 voor het Bezoekers centrum Nationaal Park. Hiervoor is toestemming van de leden nodig. Na de pauze tonen twee ervaren 'mystery guests' de leden de achter kant van het gelijk. De vergadering begint om 20,00 uur. VERVOLG VAN PAGINA 1 tatatrichtlijnen. Volgens Ooster- an zou het zo maar kunnen gebeu- ndat de bouw in Oudeschild wordt gelegd wanneer blijkt dat de Mse woelmuis daarvan schade hervindt. fel betoog van Oosterbaan leidde lenige commotie bij het college, ïigezien het raadslid citeerde uit te rapport van het instituut Alterra. nota bene op verzoek van het 'ege zelf was opgesteld. Ooster- ean vertelde het te hebben gekre- en van de Werkgroep Landschaps- "9, die hem had gevraagd de '•estie aan de orde te brengen. 'mbtenaar Jim Ie Roux, deskundig •Phet gebied van de Europese regel ing, erkende dat de noordse 'oelmuis een probleem kan vormen to bouw. Maar cruciaal is volgens of de stand op Texel door de "Puwactiviteiten wordt bedreigd. Het Pentuele verdwijnen van de noordse de warme bakker, en dus iets duur der Nu verkopen we brood onder de formule van onze Plus supermarkt.' Volgens Frans Hopman senior van groothandel Hordifood, die vers brood distribueert onder horeca en hotels, doet zijn bedrijf er alles aan om het brood op tijd bij de klanten te krijgen. 'Maar ook wij zijn van het ene op het andere moment geconfron teerd met de sluiting van de bakke- rij Vrijdagmiddag kwam vastte staan dat er in Oudeschild met meer werd gebakken en maandag moest het brood van de overkant worden aan gevoerd. Dat is natuurlijk een enorme overgang ineens. We kunnen het niet eerder dan met de eerste boot van de overkant aanvoeren. Omdat het sei zoen wel zo'n beetje achter de rug is, kunnen we het nu nog wel uitzingen zo, maar voor de lange termijn moet het anders. Als groothandel willen we horeca en hotels een compleet pak ket producten leveren. Vers brood is daar een belangrijk bestanddeel van. We willen het bakken daarom in eigen hand houden. Er lopen inmiddels contacten met mensen uit de branche.' Van het voormalige personeel van 't Gouwe Boltje heeft een deel inmid dels werk gevonden in Paters bakke rij in Blokker. Pater: 'En de rest is her en der wat verspreid. John Koopman bakt taarten bij Ruud Boom, een an der bakt brood op bij Hordifood en voor een aantal mensen is ontslag aangevraagd. Maar ik geloof dat ze ergens anders al weer werk hebben gevonden. Voor zover ik het kan be kijken is het wel soepel verlopen.' De Texelse ambulances krijgen van de directie Kust van het hoogheem raadschap Uitwaterende Sluizen ont heffing om in Den Helder over de werkweg langs de dijk te rijden. Dat schrijft waarnemend directeur ir. A. Mudde van de dienst Stads ontwikkeling Beheer van de ge meente Den Helder aan het gemeen tebestuur van Texel. Het is op die manier mogelijk de Kanaalweg te mijden. Chauffeurs van de zieken auto hadden geklaagd over het hob belige wegdek, dat een ritje voor zieke of gewonde patiënten tot een vervelende gebeurtenis maakt. De ontheffing blijft van kracht tot de weg is opgeknapt. De reconstructie staat gepland voor volgend voorjaar. .>1 Het uitblijven van een besluit over het opheffen van de dorpshuis functie in d'Ouwe Ulo heeft wet houder Corrie Heijne en de Mu ziek- en Dansschool (MDT) woensdagavond een flinke kater op geleverd. Een oplossing voor het urgente ruimteprobleem waar mee de MDT kampt is er namelijk geen stap dichterbij mee geko men. De lobby die de Welzijnsstichting in de richting van de raad heeft gehou den, heeft succes gehad. Vier van de zes fracties willen vooralsnog mets van opheffing van de dorpshuis functie weten. Maar volgens de mu ziekschool heeft de Welzijnsstichting de raadsleden en pers met valse in formatie bestookt. Directeur Maaike Deckers: 'Directeur Bart Heijnen ver telde dat doordat de muziekschool Een houten schuurtje aan de Kadijksweg bij Den Burg is woens dag in de as gelegd. Toen de brandweer arriveerde was het vuur al over zijn hoogtepunt heen en was het gebouwtje grotendeels verwoest. Blussen was een kwes tie van enkele minuten. De directe schade stelde met veel voor omdat het een bouwval was van weinig waarde. Samen met de er vlakbij staande veel grotere schuur is het eigendom van projectontwikke laar USP-Vastgoed uit Hem. Die nam het destijds over van schroot- handelaar Blokdijk, die een vergeefse poging had gedaan om er een bedrijfsvestiging van te maken en het daarna als weekendverblijf benutte. Vóór die tijd had de gemeente al in teresse voor het terrein, omdat het deel uitmaakt van het gebied dat in beginsel is aangewezen voor uitbrei ding van Den Burg. Er kwam geen overeenstemming over aankoop, zo dat het terrein met de opstallen bui ten de planning werd gehouden. Want het is regel dat gronden de nieuwe bestemming pas krijgen als ze gemeentelijk eigendom zijn De tweede schuur op het terrein bleef dank zij de gunstige windrichting behouden. De oorzaak van de brand is niet vastgesteld, maar het is be kend dat beide schuren vaak worden gebruikt als speelplaats voor kinde ren en dat er op het terrein ook wel eens een fikkie wordt gestookt Het verbrande schuurtje had een dak van asbest golfplaten. Restanten ervan kwamen met de harde wind terecht in de sloot en op het aangrenzende grasland dat gemeentelijk eigendom is en tot april 2007 nog wordt gepacht door de oorspronkelijke eigenaar Marcel Hin. Nog niet duidelijk is of het in dit geval nodig is een schoonmaakactie uit te voeren. Als dat wel het geval is, draait USP-Vast goed voor de kosten op en kan de indirecte schade van het brandje nog aanzienlijk zijn. andere instellingen uit het dorpshuis verdreef de huur- en barinkomsten voor de Welzijnsstichting zijn ge daald. Maar toen ik hier jaren geleden kwam, had de muziekschool zelfs meer ruimte tot z'n beschikking dan nu. Dus het ligt helemaal met aan ons. Verschillende huurders hebben om andere redenen opgezegd. Heijne zei ook dat de muziekschool geen baat heeft bij uitbreiding. Dat klopt met. We hebben schreeuwende behoefte aan extra ruimte. Elke vierkante me ter is welkom. Zoals we nu zitten kan echt met meer.' Over de vraag of er nu al dan niet een dorpshuis in Den Burg moet blijven liepen de meningen woensdagavond uiteen. Zelfs de vraag wat nu precies onder een dorpshuis moet worden verstaan werd niet beantwoord. In Den Burg stelt het volgens wethou der Corrie Heijne van Financiën niet veel meer voor dan een verhuur bedrijf van ruimtes. 'Maar als iets niet goed functioneert, is dat nog geen reden om dat zomaar op te heffen', vond Eric Hercules van de PvdA, de partij die pleit voor behoud van het dorpshuis. Overigens hoeft dat van Hercules niet per se in d'Ouwe Ulo, een mening waarin hij met alleen stond. Aan een besluit over de door het college gewenste opheffing van het dorpshuis op de huidige plek, waardoor er meer ruimte vrijkomt voor de Muziek- en Dansschool was Hercules nog niet toe. 'Heeft de mu ziekschool wel voldoende middelen om het gebouw zodanig in te vullen dat het op tijdelijke basis voldoet?' 'Is het wel een effectieve besteding van geld om geld te steken in een korte termijn oplossing?', verwees Hennie Festen van GroenLinks naar het nog steeds bestaande voorne men om de culturele instellingen on der één dak te krijgen Ze citeerde uit een rapport met tekortkomingen aan het gebouw. De dansvloer moet wor den vernieuwd en het drumlokaal lekt zoveel geluid naar buiten dat de ge meente naar aanleiding van geluids- metmgen heeft opgedragen dat het zo niet langer kan. Het zijn maar een paar van de gebreken. Maar volgens voorzitter Jan Beijert van de MDT is woelmuis op alleen de bouwplek is minder ernstig, aldus Le Roux. Zijn collega Marjan Nicolay vulde aan dat 'per saldo' nog niet eens één procent van de stand op het eiland verloren gaat. Op het moment dat er een serieuze discussie leek te ontstaan, greep wethouder Nel Eelman in. Ze noemde het rapport 'nog met defini tief' en vertelde dat er 'intern' nog over moet worden gesproken. Het leek haar daarom 'niet wijs' op de discussie vooruit te lopen. Ooster baan nam daar geen genoegen mee en vroeg voorzitter Piet Standaart herhaaldelijk en met nadruk: 'Geeft u mij toestemming door te gaan?' Toen Standaart na enige aarzeling besloot dat een verdere behandeling van het onderwerp met zinnig was als de wethouder toch geen antwoord wilde geven, pakte de geagiteerde Ooster baan zijn spullen en verliet de zaal. De rest van de vergadering (met als agendapunten onder meer de locatie van een nieuw gemeentehuis en de verplaatsing van NJHC-herberg Eiercoogh) liet hij daarmee aan zich voorbij gaan. het dorpshuis wel geschikt te maken. Daarvoor zou er midden in het ge bouw wel een zwaar geïsoleerde ruimte moeten worden gemaakt, zo dat het geluid van de drums wordt gedempt. Deze 'doos' kon wel wor den meegenomen naar een even tueel volgende locatie. Om de MDT weer aan de eisen te laten voldoen, zou een bedrag van €63.000,- nodig zijn. Geld dat volgens wethouder Corrie Heijne nog wel ergens in een potje van de Welzijnsstichting moet zitten. Een opmerking die door be stuur en directie van deze stichting ovengens niet met zichtbare vreugde werd ontvangen. De opmerking van de Welzijns stichting in een brief aan de raad dat de Muziekschool geen Interesse zou hebben in de lokalen op zolder, moet wel in een bepaalde context worden gezien. Oorzaak is namelijk het lek kende dak. Maar het ruimtegebrek van de muziekschool is voor GL geen reden om dan maar het dorpshuis te sluiten. 'Want het is wel heel makke lijk om te zeggen: het dorpshuis is niet kostendekkend, dus stoppen we er maar mee', zei Hennie Festen. Namens de Welzijnsstichting gaf voorzitter Ruud Nooij aan dat het dorpshuis uitstekend functioneerde en dat het bestaansrecht heeft. Hij gaf ook aan tenminste twee lokalen en een bar nodig te hebben. Het Lees verder pagina 7 Leefgemeenschap Maartenhuis aan de Ruijslaan wil een vierde woonhuis laten bouwen op haar terrein. Dat heeft directeur Peer Elstgeest van het Maartenhuis be kendgemaakt. In het woonhuis moet plaats komen voor zes ver standelijk gehandicapte mensen. In het nieuwe woonhuis wordt ook één gezinswoning voor een begelei der gerealiseerd. De plannen bevin den zich nog in een vroeg stadium. Architect Jan Pelgrim, die ook de andere woonhuizen van de gemeen schap ontwierp, komt volgend maand naar het Maartenhuis om te praten over het vierde woonhuis. De bewoners van dat huis krijgen veel zelfstandigheid. 'Ze knjgen bijvoor beeld allemaal een eigen voordeur.' In de woonhuizen Brendaan, Avalon en Maarten worden de verstandelijk gehandicapte bewoners intensief begeleid door begeleiders, van wie een deel in de woonhuizen woont. Het Maartenhuis moet volgens direc teur Elstgeest nog in overleg met de gemeente over de plannen. Wat het gaat kosten, is volgens hem nog met te zeggen. Elders in deze krant een reportage over de leefgemeenschap. De brandweer wist hef vuur binnen enkele minuten te doven. Van het schuurtje was toen niet veel meer over. (Foto Hany <3o Groof) Het blijft onduidelijk waar een nieuw gemeentehuis zou moeten verrijzen. Burgemeester en wet houders hadden de gemeenteraad gevraagd alvast een locatie aan te wijzen, zodat kon worden uitgere kend hoe duur nieuwbouw wordt. Dan zou later wel worden besloten óf er wel een nieuw gemeentehuis moet komen. De meeste leden van de raadscommissie Grondgebied voelden daar dinsdag echter wei nig voor. Uiteindelijk kreeg wet houder Nel Eelman toestemming om uit te rekenen wat een nieuw gebouw op de parkeerplaats aan de Emmalaan kost. 'Er is eerst een discussie nodig over de fiscaal-economische haalbaar heid van nieuwbouw. Want als je eerst kiest en het plan blijkt later met haalbaar, dan is dat kostbare verlo ren tijd.' Op deze manier legde Joop Grpeskamp (Texels Belang) uit dat zijn fractie nog geen locatie voor nieuwbouw had uitgekozen. Hij stond daarin allerminst alleen. Vrijwel alle partijen lieten weten eerst een bere kening van de kosten van alle locaties te willen hebben, wat wethouder Nel Eelman de verzuchting ontlokte even ver te zijn als tweeëneenhalf jaar ge leden. 'Op deze manier moeten we voor vijf locaties een berekening maken. Dat betekent dat we wel moeten uitgaan van een globale prijs berekening, terwijl de toenmalige gemeenteraad juist heeft laten weten daar niet mee te kunnen werken.' Gevolg was dat tóch werd gesproken over de wenselijkheid van nieuw bouw, waar burgemeester en wet houders alleen om een locatie had den gevraagd. Die discussie maakte wel duidelijk dat een definitieve keuze nog ver weg is. Zo vertelde Frans Vis- man (D66) grote twijfels te hebben bij nieuwbouw en een verhuizing Hij wees op de hoge kosten en be toogde dat de Groeneplaats hele maal nog niet zo slecht bereikbaar is. Hij voelde daarom meer voor uitbrei ding van het bestaande gebouw. Vol gens Maria van der Spek (WD) daar entegen moet absoluut alléén worden gesproken over nieuwbouw. 'Vijf jaar geleden - maar toen zaten jullie hier allemaal nog niet - hebben we onder leiding van burgemeester Gutkeral geconcludeerd dat verbou wen bizar duur is.Om dezelfde re den verwierp ze nieuwbouw op de locatie van de vijver aan de Elemert. 'Die hebben we net voor een vermo gen opgeknapt. Dan kunnen we ons net zo goed opgeven voor het pro gramma Over de balk.' De PvdA had eerder al te kennen gegeven wel te voelen voor een splitsing, waarbij de raadszaal in het centrum blijft en het gemeentekantoor op een nieuwe locatie verrijst. Jan Koolhof (CDA) twijfelde hardop. 'We hebben een voorkeur voor een nieuw gemeente huis op de ijsbaan. Maar wellicht is dat financieel niet te trekken en dat zou betekenen dat we naar een an dere oplossing op zoek moeten.' Hij adviseerde het hele proces 'stap voor stap' uit te voeren en werd daarin ge steund door Visman: 'Laten we nu alsjeblieft geen te grote broek aan trekken. Voor je het weet verzuipen we erin.' Na een dringende oproep van wet houder Eelman stemde ten slotte een meerderheid ermee in dat een projectcommissie wordt ingesteld, die als opdracht krijgt nadere voor stellen te doen en 'de bevolking' te raadplegen. Als eerste stap wordt onderzocht hoeveel het kost om een nieuw gemeentehuis op het parkeer terrein aan de Emmalaan te bouwen.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5