Mogelijkheden winnen het van beperkingen 'Het gaat om het creëren van een stuk eigenwaarde' mmli 'We halen hier ook wel eens gewoon een frietje' 6 jp M f Samen één leven leiden in woonhuis .TEXELSE COURANT' Maartenhuis open leefgemeenschap 'v :4- '-t'lv VRIJDAG 25 OKTOBER 2002 Een beetje verscholen ligt de leefgemeenschap achter het groen langs de Ruyslaan. Er wonen 23 verstande lijk gehandicapte mensen en 12 begeleiders met hun gezinnen. Gezamenlijk proberen ze er één leven te lei den. Overdag werken zo'n veertig verstandelijk gehan dicapten mensen in de beschutte omgeving. Jarenlang leefde de gemeenschap veel op zichzelf. De laatste ja ren wordt de blik meer naar buiten gericht. De Texelse Courant liep mee in de werkplaatsen en in de woonhui zen. Stuk voor stuk bekijkt Monique de aardappels die voor haar op tafel liggen. Zij heeft de verantwoorde lijkheid gekregen om de zojuist ge rooide piepers te selecteren. Een deel mag naar het stalletje langs de Ruyslaan waar voorbijgangers ze kunnen kopen. Het andere deel gaat naar de keukens voor de maaltijden in de woonhuizen. Elke aardappel wordt bekeken en ge wogen, naast een van de stallen van de boerderij. Het werktempo van Monique ligt niet zo hoog. maar wat ze doet. doet ze met toewijding. Tussendoor even praten over haar werkzaamheden, is welhaast een verstoring van het pa troon waar ze in zit. Monique houdt de aandacht bij haar taak. Jos van Schie, begeleider van de boerderij van het Maartenhuis. houdt een oogje in het zeil. Zo nu en dan geeft hij Monique wat tips als de se lectie erg streng begint te worden. De aardappels hoeven van hem niet te blinken om in aanmerking te komen voor verkoop. Ook voorziet hij haar bijtijds van nieuwe voorraden, zodat ze zich daar met om hoeft te bekom meren Petra, een ander werkneem ster van de boerderij, mag ondertus sen tomaten scheiden in kleine sherrytomaten, grote vleestomaten en gewone vleestomaten. Rustig uit leggend maakt Van Schie haar de verschillen duidelijk, zodat ze de to maten zelf in de verschillende bakken kan doen. Zo'n veertig bewoners van het Maar- ten-huis. bewoners van de Texelse Reede (de woonvoorziening voor ver standelijk gehandicapten aan de Haffelderweg) en verstandelijk ge handicapte mensen die bij hun ouders wonen, werken doordeweeks op het Maartenhuis. Ze krijgen daar bij intensieve begeleiding. De ge meenschap kent een werkplaats met een bakkerij, weverij, houtwerkplaats en kaarsenmakerij. De laatste is al leen in de winterperiode geopend. Bij de boerderij ligt een halve hectare moestuin, er zijn twee kassen en in de zomerperiode geeft Donatus tien koeien in bruikleen die ze mogen ver zorgen. Mensen worden ook ingezet bij het onderhoud van het groen op het terrein. Productie hoeven ze geen van allen te leveren Belangrijker is dat ze er gens zinvol mee bezig zijn. Daarbij wordt sterk gelet op de mogelijkhe den die ze hebben. Alle beperkingen worden voor lief genomen. 'De men sen hier hebben allemaal goede ei genschappen en die proberen we verder te ontwikkelen', zeggen direc teur Peer Elstgeest en orthope dagoge Rika van den Berg van het Maartenhuis. 'We zijn hier meer zorg- gericht, dan productiegericht bezig. de opening is begonnen Begeleider Jan Gremmen leest voor uit het spreukenboek van Rudolf Steiner en er volgen enkele huishoudelijke me dedelingen. De opening wordt afge sloten met het zingen van twee lied jes. Een van de bewoners van de Texelse Reede loopt spontaan kris kras door de zaal om te dirigeren. De opening hoort bij het vaste ritme dat de mensen dagelijks krijgen aan geboden, vertelt Elstgeest. 'Het vormt een basis voor hen. Voor de meesten hier is ritme een oerbegrip.' Er wordt gewerkt in korte blokken van hooguit anderhalf uur. Om kwart over vier is het werk afgelopen. Elstgeest: 'We doen dat, omdat de spannings boog van de meesten meestal met zo lang is.' In de bakkerij zijn 's ochtends zes heten en te groeten als ze weggaan.' In de zogeheten stille ruimte van de houtwerkplaats zijn een paèr anderen kaartenhouders aan het gladschuren Frits laat zien dat hij vijf verschillende soorten schuurpapier tot zijn be schikking heeft. Allemaal hebben ze een eigen kleurtje. Blauw is het grofst, geel het fijnst. 'Je moet die mannen met zeggen welke soort schuurpapier ze moeten pakken, want dan weten ze het met', vertelt begeleider Kees Goedegebure. 'Daarom hebben we ze kleurtjes gegeven, dat is veel prak tischer.' Frits loopt naar een kast en laat met gepaste trots enkele zelf gemaakte houten auto's en kaarsen standaards zien. De naastgelegen machinewerk plaats. waar hout op maat wordt ge zaagd. is zodanig ingericht dat de Dat is een van de verschillen met de Bolder. Degenen die daar werken, kunnen productiedruk aan. Hier kun nen ze dat met We nemen ook bijna geen opdrachten uit het bedrijfsleven aan. tenzij het niet tijdgebonden is.' Opening De werkdag begint om kwart voor negen met een algemene opening in ontmoetingsruimte Artaban. Werkne mers en begeleiders zitten naast el kaar in een grote kring. Het aanste ken van een kaarsje is het teken dat Monique, bezig met het selecteren van de aardappels. personen aan het werk Zo'n twintig broden per dag worden er gebakken. Een deel gaat ook naar het stalletje voor de verkoop, de rest is bestemd voor de woonhuizen. Begeleider Dietmar Breidenbach verdeelt het deeg dat hij zelf alvast heeft gemaakt. Lukas en Cleo zijn aan de beurt om de hompen te wegen. Lukas mag ze daarna tellen. Als hij de mist in dreigt te gaan, doet Kasper spontaan voor hoe het moet. Breidenbach moet in grijpen om te voorkomen dat Kasper met de beste bedoelingen de broden alsnog allemaal telt Reino kijkt van uit een rolstoel voornamelijk toe. Bij het insmeren van de bakblikken kan hij wel meehelpen. Zo goed en zo kwaad als hij gaat, smeert hij met een kwast olie in een van de blikken Voordat het kneden begint, demon streert Lukas met de hompen deeg dat hij kan jongleren. De drukte op de bakkerij steekt af bij de serene rust die een deur verderop op de weverij heerst. Achter de weef getouwen zitten vijf personen. De een is bezig met een doek. de ander met een sjaal of een tas. Greta Bergsma begeleidt ze. Een van de vrouwen die zich met helemaal lekker voelt, mag van haar even op de bank gaan zit ten, 'Ik laat haar maar even', zegt Bergsma, 'dan werkt ze straks weer rustig verder.' Zo'n tien minuten later is de vrouw terug achter het weefge touw. Bij de weverij is een klein win keltje, dat elke middag geopend is. Er worden zelfgemaakte spullen van de weverij en de houtwerkplaats ver kocht. Onder toeziend oog van Bergsma staan werkneemsters zelf in de winkel. 'Dat is meteen goed voor hun sociale contacten, omdat ze bij voorbeeld leren mensen welkom te mensen er veel zelfstandig kunnen doen. Aan de muur hangen mallen, zodat de werknemers hout op lengte kunnen aftekenen, zonder dat ze de strijd hoeven aan te gaan met een meetlint. Voor de zaag- en frees machines zijn beschermplanken ge maakt, zodat sommigen, onder be geleiding, zelf kunnen zagen. Voor Michiel, een spastische man die wei nig controle heeft over zijn armen, staat in de stille ruimte een speciale zaag. Zijn handen kan hij om een grote stang klemmen, om kracht te zetten Een ander moet de stukken hout even op hun plaats leggen. De zaag staat stevig vast op tafel en aan het uiteinde van het apparaat is schuimrubber gebonden, zodat Michiel gerust een keer tegen de muur kan stoten. Patrick is in de stille ruimte bezig met een zelfbedacht project. Elke tak die een beetje op een wandelstok lijkt, wordt door hem van zijn bast ontdaan en glad geschuurd. Goedegebure: 'We moeten maar eens kijken of we er een punt en een handvat aan kun nen maken, zodat we ze misschien in de winkel kunnen verkopen.' Patrick hoeft zich met over die vraag te bui gen. Hij wordt ook met geremd in zijn initiatief. Tafeltennis Tijdens het middageten worden de bewoners van het Maartenhuis en de anderen even een uurtje van elkaar gescheiden. De eersten eten met hun begeleiders in de woonhuizen, de anderen blijven over in Artaban. Na het eten wordt vrijwel dagelijks de tafeltennistafel opgesteld. Jan Frans laat weten dat hij het beste van alle maal kan tafeltennissen. Een potje In de weverij. met de verslaggever blijft echter ach terwege, omdat Frits en Gerrit aan de beurt zijn. Hun spelwijze heeft een geheel eigen karakter. Komt het balletje per onge luk op de grond dan is dat helemaal geen probleem, de vloer hoort ge woon bij het speelveld. Het speltype is wel wat eenzijdig. Gerrit combi neert service en smash, waardoor Frits zo'n tien minuten lang weinig anders doet dan door de zaal lopen om het balletje te zoeken. Op een gegeven moment heeft hij het toch wel een beetje gehad. 'Het is geen hockey hoor', roept hij na de zoveel ste wandeling. Een paar anderen ver gelijken ondertussen met elkaar voet balbladen in de zithoek. Patrick zit achter een tafeltje en is een tekening aan het maken. Bergsma houdt toe zicht. De bakkerij is 's middags gesloten. Het versgebakken brood ligt af te koelen. Reino is met een taxibus op gehaald. Lukas, die tijdens het bak ken vrij druk was. toont zich bij het vertrek van de man van zijn andere kant. Zonder vragen helpt hij hem bij het aantrekken van zijn jas. Bij de moestuin van de boerderij moet Van Schie zijn hulp Ki even terugfluiten. De jongen is op eigen houtje alvast begonnen met een vroegtijdige oogst van de maïs 'Hem moet je goa de gaten houden', zegt Van Sc 'Maar ik wil hem er graag bij hebt omdat hij een goede bonenplul is.' Monique is nog steeds mei aardappels bezig Petra is van de maten verhuisd naar het land om stuk grond nog eens te control! op achtergebleven aardappels. I Schie: 'Je moet hier bekijken was goed in zijn. Je kunt ze niet allen tussen de aardbeienplanten Ij schoffelen. Je moet hun niveau ki|ken en daar de werkzaamheden afstemmen. Het gaat om het cres van eigenwaarde. Mensen mo: het gevoel hebben dat ze iets cj kunnen Dat gevoel kan Jan Frans niet woi ontzegd als hij de velden roml woonhuizen aan het maaien is trots vertelt hij over zijn werk. Ti begeleider Goedegebure zeg zonder al te veel bescheidenheid hij hem heeft geleerd hoe het n Goedegebure lacht en wijst I Frans er losjes op dat bij het od houden van het grasveld toch weli meer komt kijken. Die laatste den zijn niet meer aan Jan Frans: steed. Zoals hij het doet, is het go En met zichtbaar plezier begint aan de volgende baan 'Is iedereen het eens met de notu len', vraagt Hanneke. Peter roept meteen ja. Zijn vriendin Marleen heeft ze gemaakt, dus waarom zou hij dan nee zeggen. Hans, die al een tijdje met Peter de kwajongen uit hangt, roept daar overheen dat de notulen 'wel weggegooid kunnen worden als iedereen het ermee eens is'. Doorsnee is het begin van de verga dering van de bewonersraad van het Maartenhuis zeker met te noemen. Hanneke. Nadja, Joke. Marleen, Peteren Hans. allen bewoners van de drie woonhuizen op het terrein, zijn bij elkaar voor overleg. Begeleiders zijn niet aanwezig. Hoewel met doorsnee verloopt de vergadering ordentelijk. Dat is vooral te danken aan voorzit ter Hanneke. die Peter en Hans op tijd terugfluit als ze de orde teveel drei gen te verstoren. Centrale vraag is de wijze waarop de vrijdagavonden tot het einde van het jaar moeten worden ingevuld. Weke lijks moet één van de woonhuizen een gezamenlijke activiteit organiseren. De groep besluit een lijst op te stel len, waarop wordt vermeld welk woonhuis wanneer aan de beurt is. 'En dan kunnen ze zelf iets verzinnen', zegt Hanneke. Peter doorbreekt de rust weer door met een kurkentrekker in zijn handen 'het is altijd lente in de ogen van de tandartsassistente' te zingen. Een blik van de voorzitter is voldoende. Drieentwintig mensen wonen er in de woonhuizen Brendaan, Avalon en Maarten. Het laatste woonhuis is ge vestigd in het voormalig Kinderdok. Brendaan en Avalon werden ge bouwd in 1992 en 1993. In 1979 werd de leefgemeenschap gesticht als gezinsvervangend tehuis Ze heeft die erkenning van de overheid. Het Maartenhuis is een Camphill- gemeenschap. Twaalf begeleiders wonen met hun gezinnen in de woon huizen. Met de verstandelijk gehan dicapte bewoners proberen zij, op antroposofische grondslag één ge meenschap te vormen. Volgens de Camphillgedachte hebben begelei ders en de bewoners dezelfde in breng. Als ze met elkaar in de weke lijkse huisavond afspraken maken over het reilen en zeilen, hoort de stem van een bewoner even zwaar te wegen als de stem van een begelei der. Hout De huizen zijn organisch gebouwd, wat er op neer komt dat er veel na tuurlijke rondingen in de bouw zijn aangebracht. Ook is er veel hout ver werkt in het interieur. Bedoeling is dat de bewoners zich op die manier ver bonden kunnen voelen met hun om geving De woonhuizen kennen alle maal een grote keuken en een ruime huiskamer. Er staan een paar grote tafels en er is een zithoek, waar 's avonds na het eten regelmatig een stukje uit de Bijbel wordt voorgele zen. Een televisie, vroeger een con troversieel punt binnen het antro posofische gedachtegoed, staat opgesteld in een kast met deurtjes. Volgens de bewoners gaat hij 's avonds soms aan om het Journaal te ki|ken. Op vrijdagavonden wordt er soms een video vertoond. Zowel be neden als boven zijn slaapkamers van de bewoners Op de hoekpunten van de huizen bevinden zich de privé- vertrekken van de begeleiders en hun families. Bewoner Jan van woonhuis Bren daan heeft geen televisie op zijn ka mer. Wil hij ook niet. 'Het is slecht voor je ogen', zegt hij met stellige overtuiging 'Ik luister liever naar de radio Als het voetballen is, heb je Jack van Gelder en Ron de Rijk die commentaar geven. Dat vind ik veel leuker dan televisiekijken.' Jan heeft zijn werkzaamheden in de keuken even onderbroken om een rondlei ding te geven. Tekenen, muziek luis teren en borduren zijn zijn hobby's, vertelt hij. Op woensdagen gaat hij, net als veel andere bewoners, paard rijden. De zondag is voor hem een rustdag. 'Dan ga ik wandelen.' Aan de muur hangen veel foto's van fami lie en vrienden In zijn klerenkast hangt een grote Ajaxposter. Aan beide uiteinden van de gang zijn klapdeuren naar de woonvertrekken van de begeleiders. De bewoners kunnen daardoor ook 's nacht bij ze terecht. Afspraak is wel dat ze dat alleen doen als er iets ernstigs aan de hand is Beneden in de gang hangen op een bord de foto's van de bege leiders die die dag dienst hebben, zodat de bewoners weten bij wie ze in eerste instantie moeten zijn. 'De wijze waarop hier geleefd wordt, sluit aan bij onze manier van leven', zegt Texelaar Martijn Dros. Met zijn vriendin Louise Kortenhoeven woont hij sinds twee jaar in de gemeen schap. Beiden zijn begeleider. Bak kerstelg Dros staat onder mëer twee dagen in de bakkerij. 'We hebben hier bewust voor gekozen. Je probeert het hier met elkaar vorm te geven en je probeert met elkaar één leven te leiden. Maar je moet wel goed je ei gen grenzen bewaken, soms moetje even afstand nemen en bijvoorbeeld een weekendje weg gaan.' Het werk houdt volgens hem met op na werk tijd. 'In je vrije tijd voer je bijvoorbeeld nog even de koeien bij, je gaat naar een bijbelavond of je bent bij een van de vergaderingen.' In hun privé-verblijf hebben ze geen eigen keuken. 'We betalen voor kost en inwoning. We kunnen daarvoor gebruik maken van de gemeen schappelijke keuken en de voorraad kast. Het is wel zo praktisch, want als je 's avonds thuis komt, staat het eten voor je klaar, waardoor je bijvoor beeld wat meer tijd aan de gemeen schap kunt besteden.' Sinds de ge boorte van hun zoontje Imar Pepijn, een paar maanden geleden, hoeven Dros en Kortenhoeven over gebrek aan aandacht van de bewoners niet te klagen De meesten vinden het prachtig als de baby er even is. Dat geldt ook voor Dros: 'Dat vind ik wel een voordeel van hier werken, dat ik overdag zo nu en dan even tussen door bij mijn zoontje kan gaan kijken.' Niet alle bewoners zijn overdag aan wezig. Een aantal werkt geregeld buiten de leefgemeenschap. Be woonster Hanneke heeft een vast contract bij het Verpleeghuis, Peter en bewoner André zijn overdag vaak op het land te vinden en Hans maakt schoon bij de bibliotheek en bij EcoMare. Dat laatste doet hij al vijf tien jaar op de woensdagochtend.Ik ga er 's morgens om acht uur heen', vertelt hij. 'Dan gaan we eerst koffie drinken en om half negen begin ik met het schoonmaken van de toilet ten. Daarna ga ik de filmzaal stofzui gen en de prullenbakken bij de tentoonstellingsruimten schoonma ken. Dan doe ik de kantoren. Daar moet ik nog wel eens tegen de men sen zeggen dat ze hun theezakjes yX XxX; Theedrinken in de woonkamer van Brendaan na afloop van het werk. niet in de prullenbakken moeten doen. Dan ga ik ruimtes schoonma ken waar ze niet altijd met de bezem komen, ik drink nog een keer koffie, dan maak ik de bovenranden van de prullenbakken schoon, soms zeg ik tegen mensen dat ze uit de lift moe ten gaan als ze daar niet in mogen en op het laatst trap ik in het restaurant blikjes plat.' Hans woont samen met bewoners Muriél en André al sinds 1979 aan de Ruyslaan. 'Ik weet nog goed dat we hier begonnen in houten barakken. Met behulp van een groep Zwitsers en Texelaars hebben we die opgezet. Douchen moesten we toen nog doen bij Kogerstrand. Gingen we daarheen met kwartjes, zodat we konden douchen.' Hans woonde jarenlang in Brendaan. Sinds twee jaar is hij op zichzelf in een appartement dat aan Maarten is verbonden. De woning ziet er netjes en verzorgd uit. Eten doet hij met de bewoners van Maar ten. Toewijzing Verstandelijk gehandicapten hoeven niet per sê een antroposofische ach tergrond te hebben om in het Maartenhuis te komen. Voorwaarde is wel dat ze minimaal achttien jaar en redelijk zelfstandig zijn. 'We zitten hier op een niveau dat de mensen bijvoor beeld zichzelf kunnen aankleden.' De bewoners worden toegewezen door het Regionaal Bureau Zorg toewijzing in Hoorn. Volgens direc teur Peer Elstgeest gebeurt dat vol gens landelijke normen die ook bij andere gezinsvervangende huizen worden gehanteerd. Een aantal be woners is afkomstig uit Bosch en Duin, een Camphillgemeenschap voor kinderen in.Zeist. Volgens Elstgeest is er een doorstro ming van gemiddeld twee personen per jaar. Soms vertrekken bewoners, omdat ze dichter bij ouders of fami lie willen zitten en soms vraagt ie mand volgens Elstgeest toch te veel tijd, aandacht en deskundigheid. 'Soms moeten we mensen door verwijzen, omdat wij ze toch niet die zorg kunnen bieden die ze nodig heb ben.' Sinds enige tijd heeft de ge meenschap een paar erkende plaat sen om kinderen die zowel verstandelijk als lichamelijk gehandi capt zijn op te vangen. Dat zijn de 14- jarige Jeroen en Jasper. Beidem nen in Maarten en hebben mom teel dagopvang in de Regenboos De gemeenschap staat grotendi op zichzelf. Terrein en gebouwen eigendom van de stichting Ca? hillgemeenschap Maartenhuis. gemeenschap is aangesloten bi) Heilpedagogisch Verbond (sam werkingsverband van antropos sche instellingen) en de internat»: Camphillbeweging. Het Maartert was larenlang een vooral op zich gerichte gemeenschap Volg Elstgeest en Rika van den Berg w er echter alweer geruime tijd aanj werkt om opener te zijn. Het verka stalletje langs de weg moet voor gangers wijzen op het bestaan i het Maartenhuis, het winkeltje bj weverij is dagelijks geopend en sf kort loopt het nieuwe natuurpad»: mindervaliden van Staatsbosbeis over het terrein. Dat pad leidt om meer naar de pas geopende Vlind tuin. Huiseli In de keuken van Brendaan hangti kwart over vier een gezellige ent selijk sfeer. De bewoners zijn h met werk en komen thee dnntf Bewoner Bas is in een jolige bud heeft bloemetjes'geplukt en geelt: in keuken aan huisgenoot Liset die er meteen verlegen van w<K Begeleidster Himani van der PB die de avondmaaltijd aan het vocii reiden is, prijst Bas hardop voor! gift. In de woonkamer zet Bas mi enthousiasme een Sinterklaaslij op. Lees verder pagB Het Maartenhuis is éen van d= vier camphillgemeenschappeh'" Nederland. De eerste werd 1940 gesticht door Karl KêniJ een aanhanger van de antroj» soof Rudolf Steiner. König. uit Oostenrijk gevluchte arts, startte op het landgoed Camp™1 in Schotland een gemeenscW waarin hij met vluchtelingen c verstandelijk gehandicapte rc0- sen samenleefde. Wereldwijd i er zo'n negentig camphiHg8" meenschappen.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6