Schilderend volledig opnieuw ingericht n i n| 'Meer dan alleen potje Wijzonol versmeren Geknipt "-XËLSE J COURANT' - - Milieuvergunning Defensie Vliehors tegen het licht Schapen in Canada Bloembollenteler mag personeel ook zelf huisvesten De Schilders beginnen voor zichzelf d'Ouwe Ulo Plaatsje Tessel in Normandië Bedrij vigheid_\ Eilandcompetitie volleybal Raadsgriffier krijgt breed takenpakket VRIJDAG 25 OKTOBER 2002 v/ [Schilderend wordt waarschijnlijk geheel gerenoveerd- Daarbij zullen de oude iepen plaats moeten maken voorlagere begroeiing, zo sloten de leden van de raadscommissie Welzijn dinsdag. iFoto Joop fiwwrwtsi it Schilderend wordt waarschijn- volledig opnieuw ingericht. Dat itekent onder meer dat de iepen ssen de Reijer Keijserstraat en huidige oversteekplaats voor itsen worden gekapt en vervan- in door een lager soort begroei en al het asfalt plaatsmaakt jor klinkers. De leden van de ladscommissie Grondgebied emden dinsdag in met de duurst logelijke opknapbeurt, begroot p €635.000,-. Voorwaarde is wel at de provincie met subsidie over ebrug komt. r werd langdurig gediscussieerd verde herinrichting van de straat die j entree van het dorp vormt voor het trkeer dat uit de richting van Oude- child komt. Daar waren burgemees- jen wethouders vooral zelf 'schul- ig' aan, omdat ze de raad in plaats an eén voorstel acht verschillende ananten hadden voorgelegd waaruit e konden kiezen De goedkoopste jtie - begroot op €350.000,- - was et laten staan van alle bomen, Échts een deel (375 meter) van de iSmeter lange straat op te knappen het asfalt voor een deel te laten Een. Uiteindelijk tekende zich een ■erderheid af voor het duurste al- itief, maar daar ging heel wat ■en en weer praten aan vooraf, ee partijen toonden zich tegen- aider van het kappen van de bo en en gingen daarmee in tegen de ens van de bewoners van het Schil lend. Die hadden gevraagd om de ipen weg te halen, omdat ze het uit- cht belemmeren en hun wortels het Javeisel omhoog drukken, waardoor »n onveilige situatie ontstaat, terwi|l eook veel licht wegnemen. Arthur losterbaan (GroenLinks) sprak over nonumentale, eerbiedwaardige bo ren' en 'levende wezens', die je niet noet kappen 'voor de tijd daar is'. Jaria van der Spek (WD) herinnerde de anderen eraan dat bij de bomen- inventarisatie van een paar jaar gele den de iepen aan het Schilderend zijn aangewezen als bomen die met mo gen verdwijnen. Van de schade die ze zouden aanrichten, was ze met onder de indruk. Ze haalde het verhaal aan van een bewoner van het Schilderend die had geklaagd over schade aan zijn huis, waarna onderzoek had uit gewezen dat de bomen daar met schuldig aan waren. De andere partijen tilden minder zwaar aan het kappen van de bomen, ook al omdat de iepziekte hard heeft toegeslagen op het eiland en ze het met onwaarschijnlijk achten dat de bomen door een nieuwe epidemie toch het loodje leggen. Frans Visman (D66) vergeleek de bomenrij aan het Schilderend met een gehavend gebit - 'hier en daar is wat getrokken' - waardoor het monumentale karakter er wel af is, terwijl de stabiliteit van de overgebleven bomen ook niet meer zo groot is. Asfalteren Veel discussie was er over het plavei sel. Bijna alle partijen toonden zich voorstander van het geheel of ge deeltelijk vervangen van het asfalt door klinkers, met als belangrijkste argument dat een overgang van het ene wegdek (van de Schilderweg) naar het andere (Schilderend) er de nadruk op legt dat de bebouwde kom wordt betreden. Alleen Joop Groeskamp van Texels Belang liet weten de hele straat te willen asfalt eren, inclusief de rijwielstroken. Asfalt rijdt beter, verzakt met zo snel en is daardoor goedkoper in het onder houd, argumenteerde hij. Hij kon zijn collega's niet overtuigen, ook al om dat zijn partijgenote wethouder Corry Heijne liet weten dat voor een steen soort wordt gekozen die behalve geluidsabsorberend ook slijtvast is, terwijl de vlakke ondergrond een snelle verzakking niet aannemelijk maakt. De discussie spitste zich ten slotte toe op de vraag of het asfalt geheel dan wel gedeeltelijk moet worden vervangen. PvdA en D66 stemden al snel in met een volledige vervanging, terwijl Jan Koolhof van het CDA lange tijd een slag om de arm hield. Hij hikte erg aan tegen de extra kosten (€150.000,-), die volgens Heijne naar alle waarschijnlijkheid echter volledig door de provincie worden betaald als zogenoemde GDU-bijdrage Kiezen voor de goedkopere optie pakt met voordeliger uit, aangezien de provin cie het geld alleen uitkeert als het Schilderend volledig wordt gereno veerd. Uiteindelijk ging Koolhof om, op voorwaarde dat de subsidie er in derdaad komt. Omdat de PvdA, D66 en het CDA met zes zetels niet voldoende gewicht in de schaal leggen in de vijftien leden tellende gemeenteraad, had het col lege nóg een partij nodig die voor de duurste optie wilde stemmen. Burge meester Geldorp probeerde daarom Texels Belang te overreden zich óók achter het voorstel te scharen. Groeskamp toonde zich welwillend, maar liet weten met in zijn eentje te kunnen beslissen. Hij beloofde ech ter een goed woordje te doen bij zijn fractie en het besluit uiterlijk maandag door te geven aan het college, dat erop aanstuurt de klus vóór 1 decem ber aan te besteden. De Raad van State onderzoekt of de door het ministerie van VROM gehanteerde geluidsnormen in de nieuwe milieuvergunning voor de militaire oefeningen op de Vliehors wel streng genoeg zijn. De Waddenvereniging vindt dat de ge luidshinder die Defensie in het waddengebied veroorzaakt de wettelijke normen overschrijdt en heeft het hoogste rechtscollege om een uitspraak gevraagd. Tot dusver had Defensie op de Vliehors te maken met een verou derde vergunning, waarin van enige beperkingen op het gebied van ge luid nauwelijks sprake was. Inmiddels is besloten dat Defensie wel aan de milieueisen moet voldoen. De Waddenvereniging constateert nu dat de normen die zijn gesteld in de nieuwe milieuvergunning met toerei kend zijn. 'De door VROM gehan teerde milieueisen, waaraan elke or ganisatie moet voldoen, gelden niet voor de oefeningen van de Land- en Luchtmacht op de Vliehors. Dat is meten met twee maten en kan niet, zeker niet in een belangrijk vogel- gebied als de Wadden', aldus de ver eniging. 'Als het om een ander bedrijf zou gaan, zou bij soortgelijke geluids hinder de vergunning worden gewei gerd.' Volgens de Waddenvereniging is de veroorzaakte geluidshinder niet alleen onacceptabel hoog, het is ook oncontroleerbaar in welke mate De fensie de geluidsnormen over schrijdt.' Tijdens de zitting bij de Raad van State op 17 oktober gaf VROM aan dat de milieuvergunning wel aan de voorwaarden voldoet. De Maar de Waddenvereniging vindt dat er een nieuwe moeten komen, waarin lagere normen worden opgenomen en duidelijk staat omschreven hoe de geluidshinder wordt berekend. Au/tuit)mg ui research from Clay Onia* ;uul rhc University of Wisconsin. Tcwl-sircd lambs typi cally have a six lo 10 per cent advantage in the loin-eye area vvlini compared 10 other cross lambs In ;iddiiion to the premium meal quality, Texels also have a high carcass yield, less overall lai (especially scam fai which is harder to trim), quirk to hm\h willi .1 fast growth ai a low cost. From an economic standpoint, the Toxd-Suflolk cross lambs arc generating a premium on I he mar ket De Canadese krant 'Voice of the farmer' schrijft over de van oorsprong Schotse Steve Jones die na zijn im migratie een boerderij begon waar hij Texelse en Suffolk schapen fokt. Deze schapen (en kruisingen van beide rassen) worden in het artikel geprezen om hun vlees. Jones is vice-voorzitter van de Canadian Texel Association die in 2002 werd opge richt en behaalde hoge prijzen op de 'Classic Canadian Sheep Show and Sale' in Quebec. Bij zijn inzending waren de kampioensram en de kampioensooi, de reserve- kampioensooi en de beste 'kudde'. Alle acht inzendingen werden de vol gende dag tegen hoge prijzen ver kocht. Drie schapen vertrokken naar Mexico, de kampioensram werd ver kocht aan Doug Reid in Annan en de kampioensooi aan Gary en Luanne Brien in Ridgetown. De show in Quebec was tekenend voor de op mars van de Texelaars in Canada. Werden voorgaande jaren nog maar een handvol Texelaars ingestuurd, dit jaar dongen liefst dertig Texelse scha pen mee. Jones: 'Ik denk dat de Texelaars een grote toekomst heb ben en dat het steeds beter gaat met de schapenfokkerij.' Bloembollentelers hoeven niet bang te zijn dat de gemeente het kamperen bij de boer voor hun per soneel verbiedt wanneer een offici eel terrein voor seizoenwerkers wordt aangewezen. Dat ant woordde wethouder Nel Eelman dinsdag in de commissie Grondge bied op een vraag van Jan Koolhof (CDA). Het raadslid vertelde door meerdere bollenboeren te zijn aangeklampt, omdat ze bang zijn dat het opzetten van tenten voor de 'bollenjongens en -meiden' bij het bedrijf in de toekomst met meer wordt gedoogd. Koolhof wees erop dat de meeste vakantie hulpen nog erg jong zijn en dat hun ouders het maar wat prettig vinden dat de boer een beetje toezicht op hun kinderen houdt. Zij zien kampe ren op een terrein waar ook oudere jongeren kamperen absoluut niet zit ten, aldus Koolhof. Volgens Eelman zal niet worden ge tornd aan de rechten van de bollentelers. Burgemeester en wet houders willen vooral een centraal terrein aanwijzen omdat bij controles gevaarlijke toestanden zijn aangetrof fen, van jongeren die in brand gevaarlijke schuren logeren. Maar als kan worden aangetoond dat de tijde lijke huisvesting wél veilig is. kan een bollenboer wat betreft het college gewoon zijn gang gaan. VERVOLG VAN PAGINA 5 «aren bepaald met de reacties die «ethouder Heijne graag had ge- loord. 'Jullie maken het probleem jroter dan het is. De voorzitter van de nuziekschool heeft toch gezegd dat dorpshuis goede mogelijkheden biedt om het ruimteprobleem op forte termijn op te lossen.' Uiteindelijk vond alleen de WD dat Den Burg geen dorpshuis nodig heeft. Roelie Bakker van Texels Be- ang wilde het liefst iedereen zijn zin leven. Omdat de knellende situatie n d'Ouwe Ulo dat met toelaat, koos re partij voor wethouder Heijne. 'Als sr in het toekomstige culturele een- tan dan maar een dorpshuis komt.' Dm de neuzen toch één richting uit ie krijgen, moeten de welzijnsin- slellmgen binnenkort met de bollen Noot. Al hun 'producten' komen in de 'etalage', zodat de gemeenteraad tan beoordelen wat wel of niet meer 9ewenst is. Op basis daarvan kunnen beleidskeuzes worden gemaakt. 'Want als we niet weten welke Producten |e wilt afnemen van een «stelling, hoe kunnen we dan bepa- 'en welke ruimte en financiële midde- -n ze nodig hebben', constateerde Marian Merkelbach (CDA). Goede voorlichting aan de klant, de juiste verf en een degelijk stukje vakwerk. 'We vertrekken niet eer der van een klus dan wanneer we zelf tevreden over het resultaat zijn.' Aldus het credo van schilders Remco Oostra en Guido Banda. Na jaren bij een baas te hebben ge werkt, besloten De Schilders voor zichzelf te beginnen. Hun visite kaartje hebben ze inmiddels afge geven: het houtwerk van het huis van de Dames Dijt. De wens om eigen baas te zijn slui merde al lang bij het tweetal. Oostra: 'Al toen we de vakopleiding volgden, droomden we er van om voor ons zelf te beginnen. Maar toen waren wé daar nog helemaal niet aan toe. Ook toen we later bij een baas werkten, bleef het trekken. We zijn begonnen bij Graaf in De Cocksdorp. Guido bleef en ik ben na een jaar of vier naar de Verenigde Schilders overgestapt Texelaars die op vakantie gaan naar Frankrijk moeten niet vreemd opkij ken, als ze een plaats binnen rijden met de naam Tessel. Het dorpje ligt op zo'n vijftien kilometer ten zuidwes ten van Caen, in het Franse Normandië. Verdere gegevens over de naam of de oorsprong van het dorp konden we niet achterhalen. Maar de redactie nodigt lezers die meer informatie over het plaatsie hebben dit door te geven aan de Texelse Courant, tel. 36 26 20 en weer een jaar of drie later kwam ik bij Bremer in Oosterend terecht. Toen Guido en ik van de zomer een keer afspraken in de Twaalf Balcken, vertelde ik over mijn overstap en dat ik er nog over had gedacht voor me zelf te beginnen. "Ik had je nog wil len bellen", zei ik. "Had het maar ge daan", zei Guido." Banda. 'Ik zei "Het kan toch nog." In al die tijd dat we voor anderen hebben gewerkt, hebben we veel praktijkervaring op gedaan over alle facetten van het vak. We waren er beiden aan toe om een eigen bedrijf te beginnen. We hebben ieder onze eigen ideeën over hoe bepaalde dingen anders of beter zou den kunnen. Maar die kun je bij een baas met kwijt, omdat die het nu een maal voor het zeggen heeft Oostra: 'Het is hartstikke leuk om alle facetten van het werk mee te pakken. Het contact met de klant bijvoor beeld Een stukje voorlichting is heel belangrijk. We willen de mensen goed uitleggen waarom we bijvoorbeeld bepaalde verf en andere materialen gebruiken. Met schilderwerk is veel geld gemoeid en daarover mag je best verantwoording afleggen.' Banda: 'Als je toch smeert, gebruik dan het goede materiaal. Want elke houtsoort heeft weer z'n specifieke verf nodig. Schilderen is meer dan een potje Wijzonol dekkend vers meren. Het mag ook met zo zijn dat een schilder materiaal gebruikt waar aan hij het meest kan verdienen. Kwaliteit heeft alles te maken met aandacht en interesse in je werk en voor de klant. Werken voor jezelf geeft ons een veel lekkerder gevoel. Er komen ook nieuwe dingen op ons af, zoals de administratie, maar voor vragen kunnen we terugvallen op al lerlei behulpzame instanties. Het is gewoon een kwestie van veel vra gen.' Een bedrijf beginnen zonder in vesteringen kan niet. Het tweetal rijdt inmiddels naar de klussen in twee glimmende bestelbussen - hun rij dende werkplaatsen - en kocht stei ger en ander materiaal De vraag is of er op Texel nog wel plek is voor nog een schildersbedrijf. Oostra: 'Wij zijn al jarenlang schilders en beginnen nu voor ons zelf. Er ko men geen schilders bij, want ze zijn er gewoon niet. Of een klant daad werkelijk voor ons kiest, heeft natuur lijk te maken met de kwaliteit die we leveren. Doordat we al zo lang op Texel werken, weten de meeste men sen wel wat ze aan ons hebben.' Kennelijk boezemt het tweetal bij ve len vertrouwen in. 'Een week of twee nadat we besloten zelfstandig verder te gaan, en het praatje rond ging, werden we al door klanten benaderd. We hadden binnen de kortste keren voor vier maanden werk. Een week later waren het er al acht.' Met de winter in aantocht kan al dat werk nooit alleen bij mooi weer ge beuren. Oostra- 'Het is een misver stand dat je alleen buiten kunt schil deren als het mooi weer is. Met het materiaal van tegenwoordig kun je werken tot aan het vriespunt. Schil derwerk in de winter is minstens net zo goed als in de zomer. Er zijn zelfs speciale verven die alleen maar dro gen bij lage temperaturen. Het is ook zo: des te warmer het is. des te dun ner de verflaag. Schilderen in de bloedhete zon raden we daarom nooit aan. bi| warm weer altijd achter de zon aan, dus in de schaduw.' Schilderen In de regen is natuurlijk geen pretje. 'Bij zo'n groot huis van de Dames Dijt is er altijd wel een droog plekje of een portaaltje waar je aan de gang kunt. In totaal zijn we een week of drie met zo'n klus bezig. We hebben het houtwerk helemaal schoongekrabd en geschuurd. Er gaan vier lagen verf op.' Behalve het schilderen van het buitenwerk draaien De Schilders hun hand ook niet om voor interieurwerk, zoals wandafwerking en behangen, en voor glaswerk. L- iS y/s g k -u r.- <0 'JÊÉ.x.' Programma dinsdag 29 oktober Veld A, heren 18.30 CVI-Agrifirm TESO 19.15 TESO-OSG CVI 20.00 NIOZ (h)-Kobeko Balcken 20.45 Tatenhove 1 -Balcken NIOZ (h) 21.30 Paal 28- Sportshop Tatenhove 1 22.15 Cocky's-Maarco Bouw Paal 28 Veld B, dames 18.30 Westerlaken-Dros Klif 12 19.15 Natuurwinkel-Klif 12 Dros 20.00 B&B-Sportshop Durper Drup 20 45 Durper D.-Haarstudio Timmer 21.30 Timmer-lepe Eierl. Huis 22.15 Eierl. Huis Jozefsch. lepe Veld C, dames 19.15 Smash K.-Rival Bruintje Beer 20.00 Bruintje B.-Smash'68 NBC 20.45 NBC-Wiersma Otto's Tweew. 21.30 Otto's-Piranha Wiersma 22.15 Salon Martine-Krim Piranha Wedstnjdleiding: Frida en Gertha Uitslagen 22 oktober Zandbank-Rabobank 2-1Tatenhove 2-Kever- museum De Bocksberg 3-0. Swier Groente Fruit-Bouwcenter Rab 3-0; Slagerij Beverdam 2-NIOZ (gemengd) 2-1Langeveld de Rooy- De Lindeboom 3-0; Albert Heijn-De Wit Installatietechniek 3-0; Haarstudio-Slagenj lepe de Boer 2-1, Jozefschool-Durper Drup 1-2; Eierlandsche Huis-Timmer's Bakkerij 2-1Keur- slagenj Dros-Klif 12 0-3; Sportshop Texel 1- Westedaken 3-0; B&B/vdVis/Den Boer-Natuur- winke» 3-0; Wiersma Meubelen-Piranha 2-1De Knm-NBC Eelman Partners 3-0; Salon Martine/De Oorzaak-Otto's Tweewielershop 3- 0. Bruintje Beer-Smash Piet Kooger 3-0; Smash'68-Slagehj Beverdam 1 0-3 Guido Banda (achter) en Remco Oostra met een deur uit het huls van Cees Dros aan de Weverstraat, die ze In de werkplaats onder handen zullen nemen. (Foto Gonad rimmorman) Als de gemeente een raadsgriffier in dienst neemt, dan mag dit geen extra geld kosten. Want de over heid stelt er geen extra geld voor beschikbaar en bovendien moet de gemeente moet bezuinigen. Gis teravond boog de gemeenteraad zich over de taakomschrijving van de griffier. Nu in het duale stelsel het college van b en w en de gemeenteraad zijn los gekoppeld, mogen de functie van griffier en gemeentesecretaris in prin cipe met meer door dezelfde persoon worden vervuld. Nu combineert ge meentesecretaris Piet Zoon wel de taken van adviseur van het college én de raad. maar met ingang van 7 maart 2003 moet dat veranderen. Het college schat in dat het werk van de griffier kan worden uitgevoerd door een medewerker die de helft van zijn tijd aan het griffiewerk besteedt. Be doeling is dat er in het raadhuis een centrale griffie komt, die wordt ge combineerd met de taken van de bestuurlijke assistentie, ondersteu ning van de beroeps- en bezwaarschriftencommissie, de re kenkamer en andere zakenHij of zijn vormt een in- en extern aanspreek punt voor de raad, ondersteunt bij de agendavorming en verzorgt en ver strekt informatie. Verder vormt de griffier een schakel tussen raad en college van b en w, de gemeentese cretaris en de ambtelijke organisatie en heeft hij of zij andere taken. Het griffiewerk zal worden gecombineerd met taken van de burgemeester, zo als kabinet, politie en brandweer. Het gevolg is dat de huidige afdeling Bestuursondersteuning ophoudt te bestaan, wat ook verband houdt met de vorming van de nieuwe sector Grondgebied. 'Is het daar niet een beetje erg vroeg »oor', vraagt Dros die verbaasd komt Janlopen. Sinterklaas wordt vervan- gen door een cd van Blof. Bas heeft echter de grootste lol. en half zes begint een aantal be woners met het dekken van de tafels. Een paar anderen zijn na het eten aan de beurt om af te wassen. 'De bewo ners zijn met verantwoordelijk voor Eet huishouden, maar ze hebben wel elkeen taak', zegt Elstgeest, die zelf het zijn familie in Brendaan woont. 'Ook hier geldt dat we kijken naar wat Je kunnen.' Het avondeten bestaat uit een biolo gisch worstje en rijst met onbespo ten groenten. Het toetje is Wadden- tavel met rabarber. Hanneke vertelt waar het antroposofische gedachte goed in de praktijk op neer komt. 'We doen bijvoorbeeld veel aan feesten om ergens bij stil te staan. We heb ben jaarfeesten, advents en feesten met Sinterklaas en Kerstmis. Aan het begin van de herfst hebben we bij voorbeeld het Oogstfeest Daarvoor zijn we een keer naar Oudeschild ge gaan en hebben we vanaf een boot flessen met brieven in het water ge gooid. Bij het Midzomerfeest doen we buiten spelletjes als volleybal, lijn- bal en badminton. Bij sommige fees ten gaat het er ook om dat je leert angsten te overwinnen door iets te doen waarvan je dacht dat je het niet durfde. Het is ook de bedoeling dat we harmonieus zijn met de inrichting, de natuur en elkaar. We hebben ook een seizoenstafel die elk jaargetijde van samenstelling wisselt. En we eten biologisch en onbespoten.' Ze is even stil. 'Maar ook niet altijd hoor', vervolgt ze lachend 'We eten ook wel eens gewoon een frietje of we halen wat bij de Chinees. En soms gaan we ook gewoon naar de film. En er wordt, nu ook wat minder uit de Bi|bel gele zen, omdat we met de bewoners vonden dat dit wel erg veel werd.' Een aantal bewoners is in hun vrije tijd actief buiten de deur Hans en Peter zitten beiden bij vogel vereniging Op Eigen Wieken, Peter voetbalt ook bij het G-team van Texel'94, Hanneke zit op volksdan sen, Marleen volgt pianolessen, di verse mensen doen wekelijks aan paardrijden en André is onder andere een trouw bezoeker van de auto cross. Daarnaast fietst hij regelmatig door De Koog en gaat hij hier en daar eens buurten, waardoor ze hem alle maal kennen in het dorp. Michiei Met bewoner Michiei lukt het aanvan kelijk niet om in contact te komen. Hij is spastisch, kan met horen en niet praten. Ook heeft hij veel moeite zijn armen te gebruiken. Na het eten komt hij uit zichzelf met een apparaatje aanzetten, waarmee hij toch op zijn manier kan 'praten'. Het apparaat heeft een toetsenbord en twee beeld schermpjes waarop te lezen is, wat Michiei of zijn gesprekspartner intikt. Michiei blijkt een intelligente man te zijn. Soms is het met helemaal duide lijk wat hij bedoelt, maar op de meeste vragen heeft hij een vrij hel der antwoord. Met inspanning drukkend op de toet sen, laat Michiei weten dat hij uit Drenthe komt en sinds 1981 in de gemeenschap woont. Hij houdt van lezen en auto's. Mercedes Benz en Jaguar zijn zijn lievelingsauto's en hij leest graag de Autokampioen, het Dovenblad Utrecht, de Helderse Courant en de Texelse Courant. Hij houdt ook van de zee De stille con versatie gaat soms gepaard met gromgeluiden van Michiei als hij iets wil benadrukken, bijvoorbeeld als zijn twee zussen en ouders ter sprake komen Hij kijkt trots en gromt heftig als hi| heeft ingetikt dat ze hem zo nu en dan bezoeken. Gevraagd naar wat hij doet in het huishouden, staat hij op, loopt naar de bestekla en ge baart. Hij zorgt voor het bestek. In het appartement van Hans praten Marleen, Peter, Joke, Nadja en Hanneke na hun bewonersraad- vergadering nog een tijdje door over het vierde woonhuis dat mogelijk wordt gebouwd op het terrein Plan nen daarvoor zijn al geruime tijd on derwerp van gesprek. Ze willen er allemaal wel graag heen, omdat het vierde huis het huis moet worden voor de meest zelfstandigen. Als de ploeg het appartement heeft verlaten. wijst Hans op de foto's aan de muur. Op de meeste is bewoonster Cleo uit Brendaan te zien. Cleo, die een paar jaar geleden naar het Maartenhuis is gekomen, is zijn vriendinnetje. 'Cleo leert veel hier', vertelt hij op weer se rieuze toon. 'Ze heeft bijvoorbeeld geleerd waar de dingen staan in huis, ze heeft geleerd hoe ze zelfstandig kan stofzuigen en ze leert ook hoe ze met andere mensen moet omgaan Hij is even stil. 'Vergis je niet. maar veel mensen hier zijn veel slimmer dan je in eerste instantie misschien zou denken.' Tekst en foto's Jeroen van Hattum

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7