TVO: Bouwleges op Texel nu al duurder dan elders Oude bestemmingsplannen jagen gemeente op kosten' Familie Waerts start ook verhuurbedrijf .TEXELSE yC0(JRANT. De Kift gebruikt literaire teksten Bingo Archeologisch onderzoek wordt voortgezet B edrijvig/ieïd TexelTechniek verhuist naar Oudeschild et Texels Verbond van Ondernemers (TVO) vindt dat de re- •nkamer eerst aanvullend onderzoek moet doen naar de jbouw van de kosten van de bouwaanvragen, alvorens eze te verhogen. Omdat de raad hiervoor geen toestem- ling gaf, zijn de ondernemers zelf in de materie gedoken, avraag bij elf andere gemeenten in Noord-Holland en iesland leerde dat de leges op Texel nu al aanzienlijk (1,96 ocent) hoger zijn dan het gemiddelde. Als de gemeente e verhoging doorzet, wordt dat verschil nog groter. Op asis van calculaties komen de ondernemers tot de slot- am dat de leges hooguit één procent van de bouwsom mo- en zijn. it verschil van mening tussen het Sillege en de ondernemers gaat «ral over de vraag welke kosten al in niet in rekening mogen worden k 'bracht bij de aanvrager. Volgens 10 worden teveel kosten, die eigen- onder het kopje 'algemeen be- ig' zouden moeten worden ge haard. bij de aanvrager lergelegd. Maar het college rcijferde dat de opbrengsten van de 'l ges de kosten van de bouw- mvragen sinds 2001 niet meer dek- m (een gat van ƒ150.000,-). TVO irmoedt echter dat de gemeente >k andere kosten heeft toegerekend an voorheen het geval was. 'Van I92 tot 2000 werden uitsluitend de isten van de afdeling Bouw- en 'Pjtamngtoezicht opgevoerd, waar- ;hijnli]k niet de kosten van de afde- ng Ruimtelijke Ordening. Nu voert it college van b en w ook de toet- van aanvragen aan bestem- ingsplannen, de Vogel- en Habi- itrichtlijn en ander procedures irtikel 19) op als kostenposten voor e bouwleges.' blgens TVO zou de gemeente zich eel geld kunnen besparen als bouw- anvragen kunnen worden beoor- eeld op basis van actuele bestem- «ngsplannen. De ondernemers zijn ing dat als de bestemmingsplan- in met snel up-to-date worden ge- racht, de kosten voor de bouw- 'I1 -nvragen nog verder zullen stijgen, p het moment zijn van de 41 plan- in die in werking zijn er 23 ouder in de wettelijke termijn van tien jaar. 10 vindt dat kosten die het gevolg van verouderde bestemmings- annen ten onrechte onder de juwleges worden geschaard. Het abben van actuele bestemmings- !annen is een wettelijke plicht en dus sn algemeen belang. Daarom mo- en de kosten die voortvloeien uit het et nakomen van deze plicht met lorden afgewenteld op de aanvra- ers van een bouwvergunning 'De emeente moet veel procedures voe- sn omdat de bestemmingsplannen iet meer actueel zijn. Hoe actueler eze zijn, des te minder tijd er verlo- sn gaat, dus hoe minder kosten er worden gemaakt. Als bijvoorbeeld een heel bestemmingsplan is ge toetst aan de Vogel- en Habi tatrichtlijn, dan hoeft dit met meer te gebeuren voor individuele bouw aanvragen die passen binnen dit plan.' Volgens een woordvoerder van de gemeente zal het aantal artikel 19- procedures wel verminderen als alle bestemmingsplannen zijn geactuali seerd, maar moet de afname aan pro cedures ook weer met worden overschat.'Er blijven altijd bouw aanvragen die niet voldoen aan de richtlijnen van het bestemmingsplan, maar waaraan de gemeenteraad op basis van nieuw beleid en veranderde inzichten toch meewerkt. Het be stemmingsplan Buitengebied, dat nog niet zo lang geleden is vastge steld, bevat een aantal flexibele be palingen, zodat rekening kan worden gehouden met toekomstige ontwik kelingen.' Als voorbeeld wordt de mogelijkheid genoemd om het aan tal bedden in verblijfsaccommodatie met 25 procent uit te breiden, waar voor principeverzoeken nodig blijven. Als een aanvraag met past binnen een actueel bestemmingsplan en er dus een procedure moet worden ge voerd, vindt TVO het terecht dat de aanvrager moet betalen Maar de kosten van bezwaren mogen volgens de ondernemers met worden ver haald op de aanvrager Volgens de gemeente gebeurt dat ook met. De kosten van de welstands- en bouw kundige toets mogen volgens TVO wél bij de aanvrager in rekening wor den gebracht, wat ook geldt voor de eerste controle op de bouw. Tiny Schermerhorn, voorzitter van de rekenkamercommissie, stelde in haar rapport dat Texel de kosten voor ge leverde diensten op juiste wijze be rekent. De gemeente mag volgens haar leges vragen voor loonkosten, kapitaalslasten, materiële kosten en kosten van de eerste controle na het verlenen van de vergunning. Kosten voor inspraak- en bezwaar procedures. latere controles, hand having en het aanpassen van be stemmingsplannen moet de gemeente uit eigen zak betalen. De kosten voor een artikel 19-procedure zijn volgens Schermerhorn voor de aanvrager, waarover ze dus met TVO van mening verschilt. Het college geeft aan dat kosten voor beleids voorbereiding (bestemmingsplannen) en handhaving, toezicht en controle met worden meegenomen in de kos ten. Het verlies dat de gemeente op de leges lijdt, wordt volgens Scher merhorn vooral veroorzaakt doordat de gemeente geen kosten berekent voor het behandelen van principe verzoeken. Wat betreft TVO mag de gemeente hiertoe pas overgaan als alle bestemmingsplannen actueel zijn. TVO rekent op basis van een door de ondernemers geschatte tijdsbesteding van ambtenaren voor dat de kosten die voor een bouw- aanvraag voor een kleine verbouw of aanbouw (dakkapel) in rekening mo gen worden gebracht €422,- bedra gen. Voor een gemiddelde woning is dat €705,25. Voor een grote bouw- aanvraag (woning tot en met bedrijfs pand) worden de legeskosten op €1 297,50 geraamd Op basis van 300 'kleine'. 90 'gemiddelde' en 10 'grote' aanvragen, het aantal ge schatte bouwaanvragen voor 2003, komt TVO op een totaal van €203.047,50 aan kosten die de ge meente aan leges in rekening mag brengen, wat neerkomt op een per centage dat beneden de 1 procent ligt. Maar het college raamt de kos ten in 2003 op €670.000,- Door re kening te houden met verbetering van de efficiency, gaan de leges nu met 10 procent omlaag, maar vol gens TVO blijven ze dus nog te duur. Rekenkamer Onduidelijkheid bestaat over de vraag in hoeverre de verwerking van bouwaanvragen door de gemeente efficiënt verloopt. Om hierover een goed oordeel te kunnen vormen is volgens Schermerhorn van de reken kamer een diepgaand onderzoek nodig. Van de politieke partijen gaven Texels Belang, de PvdA en de WD donderdag aan dat er duidelijkheid Legeskosten 5 000,00 4.500,00 4 000,00 3.500,00 3.000,00 2.500,00 2 000,00 1 500,00 1.000,00 500,00 0.00 Overzicht van de bouwleges die verschillende gemeenten momenteel in rekening brengen Texel de leges volgend jaar verhoogt, zal de meest linkse balk hoger worden. als de bouwkosten f250.000,- bedragen. Als (Bron TVO) VRIJDAG 1 NOVEMBER 2002 het worden opgestuurd, waardoor het allemaal wat langer duurt. Als hier eens iets is. ga ik er direct mee aan de slag, al moet het 's avonds gebeu ren. Als je verhuurt, moet je kwaliteit leveren. Want een stompe ketting zaag, om maar wat te noemen, daar heeft niemand iets aan. Voordat een machine of gereedschap de winkel verlaat, kijk ik het van top tot teen na. Alle spullen die hier de deur uitgaan, hebben ook het VCA-keurmerk, wat betekent dat ze aan alle veiligheids eisen voldoen.' 'Het assortiment dat we verhuren loopt uiteen van trilplaat tot boor machine en van lasapparaat tot hoogwerker', wijst hij op de catalo gus van 128 pagina's. 'Ook als ie mand een hoogwerker, een shovel of een trekker wil huren, kan dat. Wat kleiner materiaal hebben we op voor raad. Als het iets bijzonders betreft, zoals een kraan of een hakselaar, dan kunnen we die snel leveren. Dat is het voordeel van deel uitmaken van een groter geheel. De vraag naar te huren machines is veel groter dan ik vooraf had ingeschat. We zijn nog met zo lang open, maarvri|dag en maandag, dagen waarin er veel spullen worden gehaald en gebracht, is het een ko men en gaan van Texelaars. Dat is ook wel begrijpelijk. Aannemers en andere bedrijven met personeel in dienst zijn verplicht om materialen te gebruiken waarvan de veiligheid is goedgekeurd. Of het nu een boor machine, slijptol of steiger betreft. Dat keuren kost het nodige en ook met de aanschaf van nieuwe spullen is veel geld gemoeid. Terwijl veel machines die ze gebruiken maar af en toe nodig zijn. Dan kan het finan cieel aantrekkelijker zijn om spullen te huren. Op Texel moeten veel onder nemers er nog beetje aan wennen, maar in een land als Australië is het bijvoorbeeld de gewoonste zaak van de wereld.' Als een gehuurde ma chine tijdens het werk stuk gaat, ko men de kosten normaal in principe voor rekening van de huurder. 'Maar voor tien procent meerkosten zijn klanten hiervan gevrijwaard.' Trots is Waerts dat hij zich sinds kort erkend keurmeester voor trekkers mag noemen, een certificaat dat de Op uitnodiging van de sectie Cul turele Kunstzinnige Vorming van OSG De Hogeberg treedt de veel zijdige muziekgroep De Kift vrijdag 29 november op in theater Klif 12 in Den Hoorn. Het concert wordt georganiseerd voor de leerlingen, die voor hun opleiding ieder jaar enkele culturele uitstapjes moeten maken en op deze manier studie punten kunnen verzamelen. Maar ook andere belangstellen zijn wel kom. Opvallend is het gebruik van trompet, tuba en trombone, resultaat van een fanfareverleden. Sindsdien worden de teksten veelal ontleend aan de li teratuur. Werken van Wolfgang Borchert, Erich Maria Remarque en Jan Arends vormden de basis voor de CD Krankenhaus, een verzameling gecomprimeerde korte verhalen over gekte en oorlog. Daarna volgden Gaaphonger - een theaterstuk met als uitgangspunt de overwintering van Willlem Barentsz op Nova Zembla -, De Kift treedt vrijdag 29 november op m theater Klif 12. De Kift werd in 1988 opgericht op de golven van de punk. Uitgangspunt van de leden is muziek maken waar bij teksten worden gebruikt in de ei gen taal en met het accent op ver staanbaarheid Dit resulteerde in 1989 in de eerste plaat. Yverzucht Daarop wordt 'ritmische muziek' ge maakt 'in een elektrische bezetting'. Stichting Kwaliteit Landbouw hem heeft verleend. 'De verplichte trekker keuringen komen eraan. Bovendien: steeds meer agrarische bedrijven produceren volgens het CAP 2000 certificaat, waarvoor ook de machi nes die ze gebruiken aan keurmerk- eisen moeten voldoen.' Om meer inzicht te knjgen in de gaaf heid, conservering, aard. omvang en diepte van de resten is besloten aan vullend onderzoek uit te voeren, waarbij proefsleuven zullen worden gegraven. Dat zal tussen 7 en 14 november gebeuren door het Ar cheologisch Diensten Centrum (ADC) en zal zes werkdagen in beslag ne men. Morrelbarrel - over een door een du bieus automerk gesponsorde rock groep - en Vlaskoorts - over een vol ledig uit elkaar gevallen plattelands gezin Opnieuw werden tekst fragmenten gebruikt van literatoren als Jerofejev, Arends. Borchert, Flan- nery O'Connor en Werner Schwab. In 2000 werd samen met de jazz- groep Available Jelly de voorstelling De Molenaar gemaakt, geïnspireerd op leven en werk van de romantische schrijver Lord Byron. 'In De Molenaar gaan beide muziekgroepen in vrijwil lige ballingschap en leunen tegen el kaar aan in een grillig universum waar jazz, surrealistisch muziektheater en rusteloze poëzie tezamen komen'. Texelse senioren spelen woensdag bingo in De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg). De Stichting Welzijn Ouderen Texel stelt leuke prijzen be schikbaar en tussendoor worden (gok)vragen gesteld, waarbij ook prijsjes te winnen zijn. Het spel begint om 14.00 uur. Deelname kost €5,-. Deelnemers knjgen voor dat bedrag ook een kop koffie. schreef de groep zelf. In hetzelfde jaar werd in samenwerking met ci neasten André van der Hout, Karen Mulder en Matte Mourik een verfil ming van Vlaskoorts gemaakt, geti teld De IJzeren Hond. Het twaalfen eenhalfjarig jubileum werd gevierd met de CD Koper, waarop de muzi kale historie van De Kift voorbij trekt. Het concert dat de groep in Klif 12 geeft, heeft dezelfde titel. De Kift bestaat uit Ferry Heyne (zang, trombone, trompet, gitaar). Jan Heijne (trompet), Patrick Votnan (trombone, tuba). Mathijs Houwink (bas), Wim ter Weele (drums, gitaar), Pim Heijne (gitaar, banjo) en Frank van den Bos (toetsen, zang) Het muzikale gezelschap heeft ook op Texel behoorlijk wat fans, weet OSG- docente Pieternel Geurtz. 'Er is een groepje dat zich erg aangetrokken voelt tot hun muziek en hun bijzon dere uitvoering van CD-hoesjes.' Meer informatie is te vinden op de website www.dekift.nl Het optreden in Klif 12 begint om 20.30 uur. Een kaartje kost €10,-. Reserveren kan bij Klif 12 (tel 319633) en Pieternel Geurtz (tel. 312180). Bij Graaf Spuiterij wordt volop gewerkt aan bouwvergunning volgend jaar dieper in de b moet komen over de efficiency. Toch gaf de raad eerder dit jaar geen toe stemming voor een vervolg onderzoek door de rekenkamer, vol gens TVO omdat Schermerhorn de raad verkeerd heeft geïnformeerd. Dit zat twee Texelse leden van de reken kamer niet lekker, waarop zij openlijk naar buiten brachten wél zo'n onder zoek te willen. Deze openlijke kritiek wekte de irritatie op van burgemees ter Joke Geldorp, die hierover donderdagavond haar onvrede uit sprak en aangaf het er niet bij te la ten zitten. 'Ik heb mezelf bij de reken kamer op de thee uitgenodigd', brieste ze. Woningstichting Alle politieke fracties gaven donder dag aan een verhoging van de leges ineens tot 2,65 procent te gortig te vinden. De drie genoemde fracties willen eerst het efficiëncy-onderzoek afwachten. Het CDA wil eerst de re organisatie bij de gemeente beoorde len en kijken wat de gevolgen van de nieuwe Woningwet zijn. D66 wil de leges stapsgewijs verhogen en GroenLmks adviseerde voor bouw aanvragen een extern bureau in te schakelen, zodat de gemeente een kostenvergelijkmg kan maken. Zo'n kostenvergelijking heeft TVO "ook gemaakt, maar dan in verhouding met elf andere gemeenten. Daaruit komt naar voren dat de leges op Texel aanzienlijk hoger zijn dan ge middeld. Andere conclusie van TVO is dat naarmate de bouwsom stijgt, de leges op Texel hoger worden dan in de andere gemeenten. Bij projec ten duurder dan een €450.000,- mi nimaal 35 procent hoger dan het ge middelde. Ook hierin schuilt volgens TVO onrecht. Omdat bij grote projec ten het aantal uren dat aan een bouw- aanvraag wordt besteed naar ver een nieuwe afdeling. Als het aan het college lidel tasten. houding lager is dan bij kleine projecten, pleiten de ondernemers voor een differentiatie in het tarief, in combinatie met een vast basis bedrag. 'Zodat de leges meer in re latie tot de geleverde dienst staan.' Omstreden is ook de vraag of de Woningstichting (WST), die nu nog is vrijgesteld van leges, bij project matige bouw (koopwoningen), wel leges moet betalen. De stichting geeft aan de winst op deze projecten zodanig te besteden dat de huurders met een kleine beurs er baat bij heb ben Het CDA gunt de stichting 'het voordeel van de twijfel' en TB wil eerst meer duidelijkheid over de ef fecten van de legesheffing op de so ciale woningbouw Wat betreft D66 mogen de leges wel worden door berekend als de WST als projectont wikkelaar optreedt. TVO vindt dat de Woningstichting inderdaad deze korting zou moeten krijgen, bijvoorbeeld als subsidie uit de algemene middelen, wat ook de mening is van GL en de PvdA. Andere gemeenten Wethouder Corrie Heijne van Finan ciën gaf aan weinig waarde te hech ten aan de vergelijking tussen de leaes in verschillende gemeenten 'Want dan moet je ook weten welke kosten er wel en niet worden toege rekend.' Anna Paulowna is één van de gemeenten waaraan TVO refereert en waarin de heffingen aanzienlijk lager zijn dan op Texel. 'Dat kan klop pen', aldus woordvoerder Huub Tiebie van de afdeling RO van de Noordhollandse gemeente. 'De bouwleges zijn al in geen jaren meer herzien. Maar als er volgend jaar een onderzoek plaatsvindt naar de wer kelijk gemaakte kosten, dan zou het me niet verbazen als ook hier de leges flink omhoog gaan.' Dat de van b en w ligt, moeten aanvragers van een (Foto Gernrd Timmerman) leges lager zijn dan op Texel houdt volgens Tiebie geen verband met het grote aantal verouderde bestem mingsplannen. 'We hebben er hier 41waarvan er 17 ouder zijn dan tien jaar. Natuurlijk moeten er daardoor ook hier meer procedures worden gevoerd en dat zijn tijdrovende klus sen. Maar doordat de legesver-orde- nmg nooit is aangepast, worden die kosten waarschijnlijk niet door berekend aan de aanvrager. Ik kan wel begrip opbrengen voor de op merking van ondernemers dat de kosten van procedures, die het ge volg zijn van verouderde bestem mingsplannen, niet aan de aanvrager moeten worden doorberekend. Maar dat is een ingewikkelde discussie, want als je het met doorberekent moeten alle Texelaars er aan mee betalen. In het verleden heeft de raad van Anna Paulowna uit kosten overwegingen nagelaten bestem mingsplannen te herzien. Wellicht is dat op Texel met anders, want daar voor is extra formatie nodig en dat kost geld. Daarvoor moet je bijvoor beeld weer de Onroerend Zaak Be lasting verhogen en dat ligt gevoelig.' De vraag deze week op de website van de Texelse Courant (www.- texelsecourant.nf) luidt: mag de ge meente de bouwleges verhogen of niet? Bij het onderzoek van de terreinen ten noorden van de Kadijksweg en ten westen van de Marsweg zijn sporen van archeologisch belang gevonden. iico en Annelies Waerts hebben ïun bedrijf TexelTechniek ver slaatst naar Oudeschild. In een loods aan de Vlamkast die ze van Rab BV huren, beschikken ze over drie keer zoveel ruimte. Ruim vol doende om naast de reparatie en verkoop van landbouw- en grond- verzetmachines onder de naam HSS Hireshops een verhuurbedrijf voor machines en gereedschap pen te starten. Nico Waerts startte zijn bedrijf een jaar of acht geleden, toen hij met een bus de boer op ging om agrariérs en loonbedrijven technisch terzijde te staan Toen de klantenkring groeide. vestigde hij zich in september 1996 aan de Abbewaal in Den Burg, waar hij zich in een schuur van 200 vier kante meter voornamelijk bezig hield met de reparatie en verkoop van machines voor landbouw Toen de groei wat uit de agrarische sector raakte, richtte hij zich ook op de aannemerij, wegenbouw- en grond- verzetsector. Hij verhuurde onder andere trilplaten, trekkers en minigravers. 'Ik had de laatste tijd het gevoel dat het bedrijf weer toe was aan een nieuwe impuls. Ik zocht een grotere ruimte en liep rond met plan nen om meer met de verhuur van materialen te gaan doen. Ik wilde het professioneel aanpakken.' Waerts kwam in contact met Rab-directeur Paul Krugers. die een schuur aan bood en ook iemand zocht om een verhuurbedrijf op Texel op te zetten. Het oog viel op een 600 meter grote loods van Rab, die tot dusver voor opslag werd gebruikt. 'In deze schuur hebben we meer armslag. Zoveel dat we er, naast de reparatie en verkoop van trekkers en aanverwante machi nes, voldoende ruimte hebben voor het verhuurbedrijf.' Voor dat laatste sloot Waerts zich aan bij de franchiseketen HSS Hireshops. waarvoor Rab verspreid in Nederland inmiddels zo'n tien verhuurbedrijven heeft opgezet. 'Binnen die keten ben ik een beetje een bijzondere eend in de bijt. Ik ben de enige zelfstandig ondernemer met een eigen werk plaats, terwijl veel van dit soort zaken wordt gerund door mensen in loon dienst. Als er dan iets stuk gaat, moet Nico en Annelies Waerts In hun speciaal voor de verhuur van machines en gereedschappen Ingerichte winkel. ifoio coi.vd r,mmomv,n)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7