HEMA 'Niets anders gedaan dan conclusie rapport bevestigd' Cjrocn 2.'wartsJ~exel$ in Grond 'schillenvoor archeologisch onderzoek xMWÈZÏ': SUPER DE BOER üroenLinks eist vertrek leden Rekenkamer Nieuw: ADSL Lite Snel en onbeperkt internetten van €-34?®" voor 27#95 per maand Bei 0800-8048 [yjj ujanadoo choorsteenbrand snel bedwongen Natuur zonder drempels Interne verhuizing bij gemeentehuis Bewoners van Schoonoordsingel krijgen sleutel Raadscommissie begint eerder Intocht van Sinterklaas Van 't Noordende m Bezoekerscentrum texelse'^courant www.wanadoo.nl vpositive generation PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11728 DINSDAG 12 NOVEMBER 2002 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 twee Texelse leden van de lo- ile Rekenkamer, Aal van der Kooi Marijke Eelman-van der Vegt, gen onder vuur. De fractie van oenLinks neemt het hen kwalijk itze achter de rug van andere le- m van de commissie om hun ivé-opvattingen over het onder- ek naar de bouwleges hebben ventileerd aan het Texelse Ver- nd van Ondernemers (TVO). aar volgens het tweetal slaat GL plank volledig mis. 'We hebben lts anders gedaan dan de con- usies en aanbevelingen uit het pport bevestigd.' van der Kooi en Marijke Eelman, iden Texelse ondernemers, zijn laf de oprichting in juni 2000 lid i de Texelse Rekenkamer. Doel van te commissie is de raad een m- ument te geven om de effectiviteit i haar beleid te analyseren en. aan hand van de bevindingen, de raad ii advies te dienen. De eerste op- icht die de raad deze commissie strekte volgde naar aanleiding van n klacht van TVO, die de bouw- |es te hoog vindt. langrijke conclusie in het rapport ide lokale rekenkamer is dat over 9 efficiency en de wijze van afgeven 9 n een bouwvergunning geen oor- 3 el kan worden gegeven zonder dat een diepgaand onderzoek naar irdt ingesteld. In aansluiting hierop •d de Rekenkamer in haar rapport aanbeveling onderzoek te doen i de efficiency van het traject 'aan- ig' tot 'afgiftevan bouwvergun- gen. Maar in strijd met dit advies de raad de Rekenkamer met de jracht tot dit efficiencyonderzoek, Jat de raad had gesproken met ftvrouw T. Schermerhorn, voorzitter ■li de Rekenkamer. Reden voor TVO Bi de gemeenteraad op 11 april D2 schriftelijk te verzoeken ophel- ring te geven over de vraag arom dat aanvullende onderzoek niet is gekomen. TVO omschreef or met kachel en al naar buiten te en, voorkwam Jaap Kees Drijver ndagmiddag dat het brandje dat in schoorsteen woedde ernstiger rmen kon aannemen. De bewoner n de Oosterenderweg gebruikte arvoor de vuurvaste handschoe- n die hij als kunstenaar heeft om irk uit zijn (gloeiend hete) lamische oven te halen. Toen irna toch nog vonken uit de loorsteen kwamen, besloot Drijver brandweer te alarmeren, uit angst zijn rieten dak vlam zou vatten, it behulp van de ladderwagen na- in enkele spuitgasten van het mas- opgekomen korps een kijkje in schoorsteen. Ze constateerden it het ergste gevaar was geweken volstonden met het verwijderen it een rager van de ergste roet- iten. Hoewel er geen schade aan thuis ontstond, vreesde Drijver dat binnenkant van de schoorsteen or de hitte was gebarsten, wat zou nnen betekenen dat hij een nieuwe oet laten maken. (Foto Joop Rommctsl het rapport van de Rekenkamer als 'een auto zonder motor, kortom niet compleet'. Eelman: 'Op die brief heeft TVO nooit antwoord gekregen Daarop hebben de ondernemers de twee Texelse leden van de Rekenka mer schriftelijk om opheldering ge vraagd. Eelman: 'Als Texelaars zijn wij natuurlijk makkelijk te benaderen, bij ovekantse leden is dat wat lastiger. Toen hebben wij geantwoord: wend je tot de Rekenkamer. Want die wil dat er zo'n efficiencyonderzoek komt. Lees het rapport er maar op na. Het staat bij de aanbevelingen. We heb ben dus echt niet onze privémenmg geuit, maar alleen bevestigd wat er in het rapport staat.' In een brief van TVO aan de raads commissie Middelen drongen de on dernemers er bij de raad op aan te besluiten dat de Rekenkamer alsnog een vervolgonderzoek zou doen naar de bouwleges. 'Aan de hand van het naar buiten treden van de twee Texelse ondernemers die zitting heb ben in de rekenkamer kunnen wij opmaken dat met alleen wij daar zo over denken', verwees TVO naar het antwoord van de Texelse leden van de Rekenkamer. GroenLinks ver taalde die opmerking als volgt: 'Uit de brief van TVO kunnen wij geen an dere conclusie trekken dan dat de Texelse leden van de Rekenkamer, achter de andere leden van de com missie om, hun privé opvattingen hebben geventileerd. Dit is in strijd met de doelstelling zoals deze is op genomen in de Verordening van de Rekenkamercommissie die door de gemeenteraad is vastgesteld.' Volgens GL iS de geloofwaardigheid en de betrouwbaarheid van de com missie door het handelen van de twee Texelaars 'ernstig in diskrediet gebracht'. 'Het heeft geen pas dat leden van de commissie met informa tie die hen ten dienste wordt gesteld om hun onderzoekende en advise rende taak voor de raad te kunnen doen, andere belangen nastreven of andere belanghebbenden eigen standig informeren.' GL dringt er op aan de twee in opspraak zijnde leden van de Rekenkamercommissie te vervangen. Eelman en Van der Kooi zijn niet on der de indruk van de kritiek. Eelman: Bij Staatsbosbeheer wordt dinsdag 26 november vanaf 20.00 uur een bijeenkomst gehouden over de toegankelijkheid van de natuur terreinen. De laatste jaren zijn al veel drempels verwijderd, wat het voor mensen met een handicap mogelijk heeft gemaakt deze gebieden te be zoeken. Om te inventariseren welke drempels de komende jaren moeten worden geslecht, wil Staatsbos beheer graag in contact komen met de gehandicapte gebruikers zelf Mensen met fysieke beperkingen die gebruik willen maken van de terreinen van Staatsbosbeheer op Texel en aan de bijeenkomst willen deelnemen, kunnen zich daarvoor opgeven via tel. 312228 of e-mail e.spek@sbb.agro.nl. 'GroenLinks heeft gewoon zitten snurken. Hebben ze dan de conclu sie en aanbeveling in het rapport van de Rekenkamer niet gelezen? Daarin staat precies hetzelfde als wat wij hebben geantwoord aan TVO.' Kritiek van buitenaf dat het rapport van de Rekenkamer een 'flutrapport' was én het besluit van de raad om - tegen de aanbeveling in het rapport - en af te zien van een vervolg onderzoek, waren voor Eelman en Van der Kooi reden om advies te vra gen bij de burgemeester. Op 11 ok tober volgde een gesprek: 'We wilden weten welk antwoord wij moesten geven en we wilden opheldering over de vraag waarom de raad geen ver volg aan het ondezoek heeft gege ven.' Op 18 oktober schreef de bur gemeester aan de raad dat de gemeenteraad kaders en grenzen aan het onderzoek van de Rekenka mer stelt. Raadlid Jan Koolhof (CDA) was éen van de aanwezigen bij de toelichting van voorzitter Schermer horn, op basis waarvan de raad be sloot geen onderzoek te doen naar de efficiency. 'Ik heb haar er drie keer naar gevraagd, maar ze zei dat de Rekenkamer niks meer voor ons kon doen. Ze was gewoon aan het eind van akker.' Opmerkelijk, omdat zo'n advies haaks staat op de aanbeveling in het rapport waaronder Schermerhorn zelf haar naam heeft gezet. Ook een opmerkelijk besluit van de raad, dat op 10 oktober 2000 de Rekenkamer zelf de opdracht gaf om de snelheid, de prijs en de effi ciency van de procedures voor bouwvergunningen te onderzoeken. Eelman betreurt wat er uiteindelijk is gebeurd met het onderzoek. 'We hebben er heel veel werk in gestoken. Als je over effectiviteit spreekt, dan is dat iets dat wij nastreven. Het is toch van de gekke dat nadat de raad op dracht gaf om bouwleges te onder zoeken, omdat ze hoger zijn dan el ders, ons rapport wordt gebruikt om leges te verhogen. Dan komt mijn functioneren inderdaad ter discussie, maar dan op een heel andere manier dan door GroenLinks bedoeld.' Interessant in dit verband is dat in het nieuwe duale stelsel de Rekenkamer zelf kan bepalen naar welke onder werpen onderzoek wordt verricht. Wat in principe betekent dat deze commissie op eigen gezag het door de ondernemers gewenste efficien cyonderzoek kan uitvoeren. Met een graafmachine zijn twee sleuven van zo'n 150 meter lengte gegraven voor archeologisch bodemonderzoek op de toekomstige locatie van de Mars-4. Archeologe Elma Schrijer werkt op de voorgrond de grond bij. Medewerkers van het Archeolo gisch Diensten Centrum uit Bunschoten doen sinds vrijdag ar cheologisch onderzoek op de toe komstige locatie van nieuwbouw wijk de Mars-4 in Den Burg. De archeologen hebben er sporen gevonden van een boerderij uit vermoedelijk de Ijzertijd (800 jaar voor Christus tot het jaar nul). Elma Schrijer wijst op donkere plek ken die in het zand aangeven waar vroeger houten palen moeten hebben gestaan. 'We vermoeden dat dit een nederzetting uit de Ijzertijd is ge weest. Aan de donkere plekken kun je zien waar vroeger een muur moet hebben gestaan.' Om meer zeker heid te krijgen over de herkomst, ver zamelden de archeologen bodem monsters voor laboratoriumonder zoek. Het materiaal wordt onderzocht op de aanwezigheid van tarwe of andere graansoorten. 'Op basis daar van kan een tijd worden aangegeven. Voorwaarde is wel dat het graan des tijds is verbrand.' Het archeologisch onderzoek wordt uitgevoerd in opdracht van de ge meente. Met een graafmachine zijn twee sleuven van ongeveer 150 me ter lengte getrokken door de weilan den nabij de Hallerweg. Met een soort groot uitgevallen dunschiller op de arm van de kraan zijn zorgvuldig de laatste schijfjes grond verwijderd, zodat op ruim een halve meter diepte een glad oppervlak is ontstaan. Het onderzoek wordt verricht door Schrijer en haar collegae Jasper Huis in 't Veld en Mathijs Berndsen. Ze zoeken naar sporen uit het verleden in de dekzandlaag op het keileem. Bij een proefboring kwamen een tijdje geleden wat aardewerk naar boven. De opslag van heideplaggen was een andere vondst die de archeologen deden. In het zand, van dezelfde sleuf waarin de boerderij ligt, is een ruime donkere cirkel te zien waarbinnen de opslag moet hebben gelegen. De donkere cirkel is het restant van een greppel die volgens Schrijer om de opslag heen liep. 'Zo'n opslag is te vergelijken met een hooimijt, maar dan zijn er plaggen die boven elkaar lagen, zodat ze konden drogen. Ze werden daarna gebruikt bij het sto ken.' Schnjer vermoedt dat opslag en boerderij destijds bij elkaar hebben gehoord. Tussen de plaggenopslag en de boerdenj zitten ook nog enkele kaarsrechte stukken donkere plekken die wijzen op oude watergangen. De donkere kleuren zijn volgens de archeologe voortgekomen uit orga nisch materiaal als humus dat met het water werd meegevoerd. Met scherven valt het nog tegen. Met het handjevol dat ze tot nu toe heeft ge vonden, zegt ze niet veel te kunnen doen. 'Het is bizar weinig.' De resultaten van het onderzoek wordt in kaart gebracht en overge bracht aan de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) in Amersfoort. De archeologen maken tekeningen van de sleuf, ze maken foto's en er worden monsters verzameld voor zadenonderzoek. Volgens Schrijer zorgt het ROB er voor dat de resultaten bij de provin cie in het archief komen. De ge meente krijgt eveneens een rappor tage. Het archeologisch onderzoek In verband met de ingrijpende ver bouwing die nodig is voor de het onderbrengen van de centrale publieksbalie en het Centrum voor Werk en Inkomen, maken verschil lende afdelingen van het gemeente huis zich op voor een grootscheepse interne verhuizing. De afdelingen Kassier, Belastingen en Interne Zaken verhuizen deze week naar een andere ruimte. Volgende week volgen de af delingen Systeembeheer en Ruimte en Wonen. Eind november is de beurt aan de servicebalie, receptie en de afdeling Burgerzaken. Het wordt niet uitgesloten dat bezoekers hinder van de werkzaamheden zullen ondervin den. Een groot deel van de genoemde af delingen verhuist naar de nieuwe kantoorunits in het park. De admini stratie komt in de voormalige bode woning. Veel publieksbalies zijn tij dens de verbouwing geconcentreerd rond de entree aan de Groeneplaats. Burgerzaken verhuist naar de oude kantine, waar ook de klanten voor de afdelingen Kassier en Belastingen terecht kunnen. Klanten voor Ruimte en Wonen kunnen terecht in het Prieel. De telefoonnummers blijven ongewijzigd. Volgens planning is de verbouwing gereed op 1 mei. De laatste bewoners van de nieuw bouwwoningen aan de Schoonoord singel krijgen vrijdag 15 november om 9.00 uur hun sleutel. Op de plaats waar tot voor kort twaalf duplex- woningen stonden, is een meuw- bouwplan van zestien woningen ge realiseerd. Het plan bestaat uit tien tuin-gerichte woningen en zes ge stapelde woningen aan de straat zijde. De woningen zijn gesitueerd rond twee hofjes. Voormalige bewo ners van de duplexwoningen kregen voorrang bij de woningtoewijzing. Vier van hen zijn teruggekeerd. Alle woningen zijn geschikt voor alleen staanden, tweepersoonshuishou dens en kleine gezinnen. Drie wonin gen zijn geschikt voor rolstoelge bruikers. De huurprijzen variëren van €330,- tot €415,- per maand. Het ontwerp is van Tjaard Hoekzema van Architektenburo Texel. De wonin gen zijn gebouwd door Bouwbedrijf Duin. De komende jaren worden ook de overige duplexwoningen van de Stichting Wonen Texel vervangen. De vergadering van de raads commissie Grondgebied, die dinsdag in het gemeentehuis wordt gehou den, begint in verband met de uitge breide agenda al om 16.30 uur. Tot 18.00 uur wordt de eerste helft van de agenda behandeld, waarna vanaf 19.00 uur de rest volgt, 's Middags staan onder meer op de agenda het Agrarisch en Wagenmuseum en de planning van de bestemmingsplan nen, 's avonds volgen de riolenng buitengebied, het bedrijventerrein De Cocksdorp, de invoering van de parkeerkaart en het beleid huisves ting seizoenpersoneel. Direct aan het begin van het avondgedeelte, om 19.00 uur, wordt de publieke rond vraag gehouden, tijdens welke bur gers vragen kunnen stellen. De ver gadering is openbaar. Zaterdagmiddag amveert Sinterklaas op het eiland. In Oudeschild zet hij voet aan wal, waarna hij zich met zijn gevolg ook in andere dorpen laat zien. De redactie roept de diverse feestcommissies die hun programma nog niet bij de Texelse Courant heb ben ingeleverd dit alsnog tot doen, zodat in de krant van vrijdag een compleet overzocht kan worden af gedrukt. duurt tot en met donderdag. Diverse Texelaars hebben er inmiddels een kijkje genomen. Voor kunstschilder Lenie van 't Noordende, onlangs 50 geworden, werd 2002 een jaar om 'dieper' te gaan. In het landschap en in de ma terie. Ze wilde iets persoonlijks ma ken, iets wat mensen niet kunnen namaken. Sinds zondag is het resul taat twee weken te zien in 'Tusse de Banke'. Pagina 2 Door alsnog €15.000,- beschikbaar te stellen heeft Defensie de financie ring van het bezoekerscentrum van het nationaal park Duinen van Texel gered. Pagina 5 (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1