'Niet iemand van makkelijk succes of oppervlakkigheid' Met spugen kom je ver 2 teso Kinderkoor zingt zeemansliedje Vernieuwing troef op expositie Lenie van 't Noordende |W"zeggen wou jSlik vanger Vjl E Agenda E .TEXELSE COURANT ^at ik zeggen wou. Prijzen Toneelvoorstelling Eierlandsche Huis Sportvissen Zwarte markt trok duizend bezoekers Vergadering zaalvoetbal texelse'^courant Kunst TUSSEDEBANKE SLUITEN WAT NU ANNIE TUSSEDESKEEPE TUSSEDEBOERE c? TUSSE DESASTE Of gewoon weer TUSSEDEWAL EN HETSKIP? Darttoernooi Lezing paardenarts manege Akenburg Klaverjasdrive Gedachtekronkels van Van der Pasch DINSDAG 12 NOVEMBER 2002 Brvcvm van krer, Builen «ranlwi »xiHi|khc«J n Lente van 't Noordende: 'Ik heb er geen belang bij om te schilderen zoals iemand anders. Ik wil dat het zo herkenbaar mogelijk mijn werk wordt. Voor kunstschilder Lenie van 't Noordende, onlangs 50 geworden, werd 2002 een jaar om 'dieper' te gaan. In het landschap en in de materie. Ze wilde iets persoonlijks maken, iets wat mensen niet kun nen namaken. Ze koos voor pastel, een zachte krijtsoort waarbij kleu ren goed zijn te vermengen, en ging op avontuur. 'Ik ging ergens zitten en wist op het eind van de dag niet waar ik uit kwam.' Sinds zondag is het resultaat twee we ken te zien in 'Tusse de Banke'. Gastexposante Nesrin During ex poseert door haar gemaakt keramiek. De tentoonstelling, waarin de natuur een hoofdrol speelt, straalt uit dat Van 't Noordende een buitenmens is, ze ker op kunstgebied. 'Het mooie land schap is de reden waarom ik op Texel ben gebleven. Het is heerlijk om in te werken en heeft een heilzame wer king op mij. Het maakt je ruim, ge zond en helder. Als ik daar zit, is het helemaal van mij. Het heeft iets oers in zich, al heb ik wel het gevoel dat ik hard moet lopen om de landschaps hervormers van Staatsbosbeheer voor te blijven. De natuur bevat aller lei ingrediënten die het spannend maken Mijn weergave moet ook spannend worden. Ik wil iets puurs en oorspronkelijks laten zien, iets dat je niet altijd tussen de mensen vindt. Schilderen is mijn manier om dat weer te geven.' Tentoonstellingen van Van 't Noord ende zijn elke keer een verrassing. Welke richting is ze nu weer opge gaan? 'Ik ben niet iemand van een makkelijk succes of oppervlakkig heid. Kunst moet geen maniertje worden. Je kunt wel ergens eindeloos op voortborduren - en mensen kun nen dat prachtig vinden -, maar als kunstenaar moet je het vooral zelf leuk blijven vinden. Kunst moet span nend zijn. Daarom is er altijd de drang om me te vernieuwen. In de loop der jaren is mijn werk steeds persoonlij ker geworden, vrijer. Ik heb levenser varing en kennis opgedaan, over technieken en andere zaken. Dat wil ik zoveel mogelijk in mijn werk tot uit drukking brengen. Ik heb er geen belang bij om te schilderen zoals ie mand anders. Ik wil dat het zo her kenbaar mogelijk mijn werk wordt. Ik denk dat de tijd van oogsten nu is aangebroken. Ik snap best dat een bepaald publiek zich door een be paalde stijl aangesproken voelt en dat die kunst daarom goed verkoopt. Maar ik weiger voor dat publiek op mijn knieën te gaan. Want er is altijd wel een andere categorie die zich voelt aangesproken door vernieu wing.' Aan vernieuwend werk heerst in Tusse de Banke geen gebrek. Er han gen voornamelijk pastels die ze het laatste jaar schilderde. 'Op deze ten toonstelling wilde ik vooral de kleu ren aan bod laten komen.' Ze koos voor pastel, gekleurd pigment met een beetje bindmiddel erin. 'Je wrijft het in en poetst het uit, waardoor de overgangen tussen de kleuren verva gen. De lagen over elkaar geven het diepte, maken het spannend. Met pastelkrijt kun je een oppervlakkige tekening maken, maar als je langer met de techniek werkt, duik je steeds dieper in de materie Het is altijd weer een verrassing wat er uit komt.' Van 't Noordende gaat altijd uit van een bestaande situatie. 'Ik koos een bepaalde plek uit, omdat die me wat deed. Waarom wist ik soms niet, daar kwam ik in de loop van de dag wel achter. Zo'n landschap is net als ken nismaken met een mens. Eerst kijk je naar de buitenkant en laat je het op je inwerken. Je dringt er steeds die per in door. Bij zo'n landschap bracht ik eerst wat kleuren aan. die ik dan weer door elkaar poetste. Zo werd het steeds interessanter. Op het mo ment dat het echt spannend werd, wat mysterieus of dat ik het niet meer kon grijpen, was het klaar. Want het mochten geen herkenbare land schapjes worden, met hekjes en grasjes. Ik wil geen verteller van al lerlei planten en grasjes zijn.' Wijzend op een schildenj waarvan de locatie niet direct is thuis te brengen: 'Het zijn de Westerduinen. Als je goed kijkt, zie je misschien een boompje, maar vooral beweging, kleur en warmte. Er zitten lijnen in, vlakken, iets transparants in de lucht en dan weer dekkend', doceert ze. Ze rept over een wisselwerking van lijnen, vormen, volumes en kleuren. 'Zo'n compositie ontstaat door een hele dag aan te werken. Lijnen plaatste ik niet doelbewust, maar vallen op hun plek door in het schildenj op te gaan. Je moet naar zo'n schilderij leren kij ken. Het zijn niet zomaar kleuren in het wilde weg, er is een evenwicht.' De expositie gaat eigelijk maar over één ding de natuur. 'Het aardse moest in deze tentoonstelling tot ui ting komen. Een kunstenaar is ie mand die buiten de maatschappij staat, naar de maatschappij kijkt en daar zijn visie aan wil geven', citeert ze kenner Rudi Fuchs. Gastexposante Nesrin During werd gevraagd door Van 't Noordende. 'Omdat haar werk zo goed past bij de schilderijen van mij Er is duidelijk een verwantschap in ons werk. Het aardse en de natuur kom je in er in tegen.' Bncvro vaa lezen Boitca vcnitnromdebjUmd vi In de Texelse Courant van 5 novem ber las ik een artikel over de prijs- kwaliteit verhouding in de Texelse restaurants en andere horecagele genheden. Hieruit bleek dat de VW veel klachten krijgt over deze ongun stige verhouding. Daarbij is de onze nog met eens inbegrepen! Wij komen al jaren op uw unieke eiland en sto ren ons al die tijd al aan de slechte kwaliteit en de hoge prijzen die men hiervoor durft te vragen. Voor veel minder geld krijg je veel meer kwali teit op het vaste land. Onwillekeurig moeten wij denken aan het Spanje van een aantal jaren geleden en het Griekenland van vandaag de dag. Spanje had zich bijna uit de markt geprijsd door dezelfde wanverhou ding tussen prijs en kwaliteit, maar heeft op tijd ingezien dat dit op den duur tegen je werkt. Griekenland is nog niet zo ver. Laten wij hopen, dat Texel op tijd wakker schrikt, want dan gaan ook wij weer op uw eiland uit eten. A. Kemmink, Hoorn Toneelvereniging SVC voert zaterdag 23 november in het Eierlandsche Huis Edelweiss op. een komedie in drie bedrijven van Carl Slotboom. Plaats van handeling is een hotel in Oostenrijk, dat wordt bezocht door een wandelgroep. Het bezoek leidt tot allerlei verwikkelingen. De voor stelling begint om 20.00 uur, er is bal na. Bij de derde bootwedstrijd van de Texelse sportvisclub werden in totaal 174 vissen naar boven gehaald (4664 cm). Twaalf vissers (waaronder drie junioren) visten drie wedstrijden van ieder 115 minuten. Uitslag: Senioren. 1Jos Tielemans 881 cm, 33 vissen; 2 Map van der Zwaag 81130; 3. Rein Kuyper 435,16. Jeugd. 1Robin Eelman 230 cm. 9 vis sen; 2. Dennis Witte 108, 5, 3. Daan Hopman 83,3 Zo'n duizend koopjesjagers bezoch ten zaterdag de zwarte markt die in manege Akenburg werd gehouden. Veel spullen wisselden van eigenaar en met het zonnetje in de paarden bak was het goed toeven in de over dekte manege. De ponyclub verkocht 1200 oliebollen. Alleen heeft de win naar van de deurprijs zich nog niet gemeld. Degene met een groen lot met daarop nummer 140 kan bij Peter Dros een radio-CD-cassetterecorder afhalen. Tel 314490 (manege) of 310801 (thuis). De Texelse zaalvoetbalverenigingen komen maandag in de kantine van tennisvereniging Deuce bijeen voor aen vergadering Deze begint om 19.15 uur. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze odverteniiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd b<j de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor hel Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29,80 Per jaar 59,60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode De storm is geluwd. De schade op genomen. De bomen geveld. De bioscoop hersteld De horeca houdt het weer droog. Even wisten we weer zeker dat we op een eiland zaten, maar eigenlijk was heel Ne derland een eiland geworden. De emotionele schade en de emotio nele winst schuiven en duwen nog met elkaar. In ons huis zaten we vast met zeven mensen, die langer moesten blijven dan zij en wij wilden. De boot voer een tijdje niet, de berichten waren eensgezind over niet weggaan wan neer het niet hoefde. En aangezien ze overal vandaan kwamen en ook van zeer ver weg, besloten er vijf na druk mobiel overleg met diverse thuisfronten om te blijven, twee ver trokken en strandden al in Anna Paulowna met de trein, terwijl ze naar Leiden moesten. Daar zaten we dan. De emoties buitelden over elkaar. Het was een weekend van hard werken geweest met elkaar, de literatuur en het schrijven als doel. Er was veel gemaakt, veel gedis cussieerd, veel beroering en ontroe ring. En nu was het gewoon tijd om te gaan, einde werkweekend, zondagmiddag vier uur. Voor dit moment leek alles gezegd. De be rusting en opwinding omhelsden elkaar, maar de dissonant was het nodeloze verzet. Het verzet tegen de elementen die absoluut de tou wen in handen hadden. Dat kon toch niet. Iedere keer weer werd de storm bekeken, het moest wel echt erg blijven, want anders...Was het niet wat minder, want anders... We wensten de storm ver over het ei land heen. Natuurlijk belde mijn broer. Zitten ze vast, vroeg hij gnuivend. Inderdaad, deed ik nonchalant. Hij barstte in een diep geamuseerd lachen uit. Zijn ze schappelijk, vroeg hij nog. Zeer zeer schappelijk, zei ik berustend. Mijn God, zei mijn broer, ik kan het niet helpen maar ik zou graag even om een hoek|e kijken. Gewoon spugen, zei mijn broer, weet je nog. dat deden we altijd wanneer de dingen ons niet bevie len en we er mets aan konden ver anderen. We renden een eindje weg, we spuugden heel hard en smerig op de grond en riepen, jas ses, jasses potjeverdrie verdulleme verdamme. Het helpt, daarna gaat het weer. Vertel ze het verhaal over de stormvogel. Als iets met gaat zoals jij het wilt, word jij namelijk tamelijk vervelend, zei hij nog. Hij hing op. Ik liep naar de kamer. De stemming leek vredig, er brandden kaarsen, er was muziek Er brandde ook een lichtelijk geladen berusting. 'Weten jullie dat stormvogels spugen als aanval', zei ik opgewekt. 'Zelfs een kuikentje van niks kan al goed mik ken. Als hij aangevallen wordt, stoot zo'n beestje een stroom gele maag olie uit. Raak. de aanvaller zit er onder. Het blijkt een record in de dierenwereld te zijn. Perfect spuug, namelijk rottende vis, stukken kwal. maagzuur en bittere olie. Het ruikt niet alleen smerig, het heeft vernuf tige eigenschappen, het bijt in je ogen. Het is kleverig en lastig weg te halen. Een roofvogel bedenkt zich een tweede keer wel.' Ik hoorde mezelf praten. 'Er is wel een nadeel aan deze kunst, stormvogelkuikens spugen soms wat al te makkelijk Als hun ouders eindelijk thuisko men, moeten ze hun eigen nest en eigen kuiken heel voorzichtig nade ren en er vooral voor zorgen dat ze herkend worden, anders krijgen ze de volgende laag.' 'Waarom vertel je dit eigenlijk', vroeg iemand van achter een krant. 'Mooi woord, stormvogel, en het stormt', zei ik, 'bovendien: spugen helpt tegen onmachtige situaties, ik spreek uit ervaring, ik heb eens een reis ge maakt...' De verhalen barstten los. We zaten opeens weer om de tafel De pizza- boer trotseerde de storm met allure, dus hadden we ook nog iets te eten. Het vuur brandde en we gingen op eens al vertellend de wereld over, al spugend en zwetend en zwoegend. Na heel veel taal op schrift waren er opeens heel veel verhalen die nooit verhaald waren. De storm had het mechaniek van de ontroering in werking gezet. Dana Rover CL O O <D 3 -4—» V) Expositie HIN und WIEDER CL O O <D 3 -4—» c 3 SPRINGTIJ Jan Jacob Brum In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild worden zaterdag 23 november een darttoernooi gehouden. Het gaat hier om een officieel toernooi, waarbij punten behaald kunnen worden voor de Texelse masterwedstrijden. Er worden minimaal zestig spelers ver wacht die in vier categorieën de strijd zullen aangaan: jeugd t/m 12 jaar, jeugd tussen 13 en 17 jaar (alleen bij voldoende deelname), dames en he ren senioren. De jeugd gooit 301 (en kel in, enkel uit), de volwassenen 501 (enkel in, dubbel uit). De wedstrijden beginnen zaterdag om 14.00 uur met de jeugd t/m 12 jaar, vanaf 19.00 uur gooit de jeugd van 13 t/m 17 jaar, tegelijk met de senioren. Deelname kost €1,- voor jeugdspelers, €2,- voor senioren. Opgeven kan tot donder dag 21 november bij Dirk of Marjo lein Barends, tel. 315334, e-mail dirkenmarjolein@quicknet.nl, of bij Ron van der Slikke of Marjolein Schoo, tel 310913, e-mail marjolein. schoo@planet.nl. Jan Bruin, Den Burg. In manege Akenburg houdt Henk Offereins, specialist op het gebied van paardengeneeskunde, vrijdag avond een lezing Offereins is telg uit een geslacht van dierenartsen met grote kennis van paarden. Zijn vader heeft een bekende praktijk in Apeldoorn, de zoon in Limburg. Op uitnodiging van menvereniging Tus sen Wad en Duin spreekt hij over de aanschaf van een paard en waarop moet worden gelet. Specifiek gaat hij in op de keuring van een paard, waar bij hij zijn verhaal illustreert met dia's en rontgenafbeeldmgen. Verder stelt hij verschijnselen als hoest en koliek aan de orde. De lezing begint om 20.00 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild wordt vrijdag 15 november een klaverjasdrive gehouden ten bate van de SOSA, de Stichting Oudeschilder Senioren Actief, die de kerst pakketten voor de bejaarden van het dorp verzorgt. Er wordt met vaste maat gespeeld, deelname kost €3,50 per koppel. De avond begint om 20.00 uur. Ook wordt ten bate van het goede doel een verloting gehouden Dinsdag 12 november: In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de raadsvergadering. Deze wordt rechtstreeks uitgezon den via Radio Texel (106.1 FM). Om 20.00 uur komt in Tusse de Banke de afdeling stambomen van de Historische Vereniging bijeen. In Cinema Texel draaien Red dra gon (aanvang 20.00 uur) en Road to perdition (20.30 uur). Woensdag 13 november: De leden van de afdeling Den Burg van de ANBO komen om 14.00 uur in De Buureton (Molenstraat 2) bij een voor de najaarsvergadering. Na de pauze vertelt Dick van der Wel, hoofd bureau Sociale Zaken van de gemeente, over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) en de Bijzondere Bijstand. In Cinema Texel draaien Ja zuster, nee zuster (aanvang 14.00 en 16.15 uur), Peter Pan terug naar Nooitgedachtland (14.30 uur), Volle maan (16.30 en 19.15 uur), Red dragon (20.00 uur) en Road to perdition (20.30 uur). Donderdag 14 november: Van 20.00 tot 22.00 uur houdt de diabetesvereniging een voorlichtingsavond in de Blauwe Zaal van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Dr M.S.A. Suttorp- Schulten spreekt over 'De toe komst voor uw ogen, over oog- complicaties en diabetes'. In discotheek Question Plaza in Den Burg begint om 20.30 uur een folk- concert van The John Wright Band uit Schotland. Toegang €10,-. Het college van b en w vergadert in dorpshuis De Waldhoorn met de dorpscommissie van Den Hoorn. Belangstellenden zijn welkom. Aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draaien Ja zuster, nee zuster (aanvang 19.00 uur). Red dragon (19.00 en 21 30u en Road tot perdition (21.45 uu Vrijdag 15 november: Om 20.00 uur begint in dorpsh) 't Skiltje in Oudeschild een klavi jasdrive ten bate van de Sticht! Oudeschilder Senioren Actief, wordt met vaste maat gespee deelname kost €3,50 per kopp Om 20.30 uur begint in Schoutenzaal van De Lindeboi een veiling ten bate van de nieir kunststof atletiekbaan Vai 19.30 uur kan er worden gekeki In Cinema Texel draaien In Cinen Texel draaien Ja zuster, nee zi ter (aanvang 14.00.16 15 en 19. uur), Peter Pan terug naar Nou gedachtland (14.30 uur), Road perdition (19.00 uur), Red drag (21.30 uur) en TripleX (21.45 ui Teso zet geregeld twee boten in verzorgt dan ieder half uur een: vaart, zowel vanuit Den Helden vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdagi maandag van 9.35 tot 16.05 u Automobilisten moeten vrijdag Texel tussen 10.00 en 12.00 u rekening houden met een half u wachtti|d. Nadere informatie Is worden verkregen via tel. 022 369600 of e-mail info@teso.nl, veerdienst heeft ook een eig website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschi Di. 12 0.45 en 12.37 Wo. 13 1.56 en 13.50 Do. 14 2.45 en 15.00 Vr. 15 4.20 en 16.50 Za. 16 5.30 en 18.05 Zo. 17 6.15 en 18.55 Ma. 18 7.04 en 19.37 Di. 19 7.45 en 20.20 Aan het strand is het ongeveer een uure der hoogwater. De zon komt 17 noverrt op om 08.02 uur en gaat onder om 16 uur. 13 november doodtij. Theater Klif 12 in Den Hoorn krijgt zondag bezoek van Ernst van der Pasch. De cabaretier speelt zijn nieuwe programma, Weg. Wat daar precies van verwacht moet wor den, is niet helemaal duidelijk. 'Ernst gaat weg. Om zelf verloren te raken? Om het verlorene te zoe ken? Onderweg zijn zonder reis doel is ook een doel op zich', staat te lezen in het persbericht dat zijn optreden aankondigt. Van der Pasch is iemand die verrast. Hij neemt de wereld om zich heen met voor wat die is. 'Niet vanzelfspre kend in ieder geval.' Hij blijft zichzelf en het publiek bijzondere vragen stel len. 'Hij verrast daarbij met zijn grap pige, vaak filosofische gedachte kronkels. Want op elke vraag moet toch een passend antwoord zijn? Dat de praktijk vaak anders uitwijst, leidt tot een prachtig tableau van bot sende werelden.' Van der Pasch won in 1997 de Persoonlijkheidsprijs van het Gronin ger Studenten Cabaretfestival. Sinds maart vorig jaar is hij één van de pre- Ernst van der! sentatoren van het televisie gramma Klokhuis. In septemberJ jaar kwam zijn CD Verdwalen uit, de liedjes van zijn eerste twee gramma's. Wie meer over hen weten, kan terecht op de webs www.ernstvanderpasch.nl www.finkers.nl. Zijn optreden in Den Hoorn be zondag om 20.30 uur. De entree draagt €11,50; 'Vrienden' van KI betalen €9,50. Dineren vooraf is gelijk vanaf 18.30 uur. Reserveren tel. 319633) is gewenst. Als muzikale afsluiting van het VOC- jaar zong het Kinderkoor van de mu ziekschool zondag zeemansliederen in theater De Kiekendief op vakantie centrum De Krim. Aanvankelijk was sprake van een uitgebreid pro gramma, waarin de beroemde pianist Ronald Brautigam het eerste optre den zou verzorgen in de nieuwe concertreeks Muziek Complet. Pro blemen om sponsors te vinden leid den er echter toe dat de hele serie vroegtijdig werd afgeblazen. Een te leurstelling voor de leden van het Kinderkoor, die zouden zingen tijdens het informele Complet-gedeelte na afloop. Om het leed te verzachten - bij de aankomst van VOC-schip de Duyfken in april werd hun aandeel te elfder ure ook al sterk verkleind -, werd besloten het optreden van het koor wél te laten doorgaan. Het werd een succes, want begeleid door het Accordeonorkest van de muziek school en gehuld in gestn zeemanstruien zongen de kin! een handvol liedjes die klonke een klok. Het Accordeono speelde solo enkele 'gouwe ou uit de jaren zestig en zeventi deed dat met verve. Het in tl driekwartier durende concert geopend door de Meidengroep de muziekschool, die na hard nen voor het eerst naar buiten I fFofo Jxpfi

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2