Principeverzoeken worden fors duurder a Gemeente: oogsten riet en hooi niet agrarisch Cjvoen '^warLr Jexels het harL, Muzikaal protest tegen knellend ruimtegebrek Inkomens op Texel lager dan gemiddeld Natuurboer verliest kampeerplaatsen 0,0 mets jpouwleges gehandhaafd op 1,96 procent (Jnder de pomp Angst voor groot terras Panorama Telefoontje naar bank voorkomt oplichtingsgeval Nachtportiers surveilleren in Den Burg Dwangsom Muziekschool Ligboxenstal texelse'^courant l^oordeelland 1 l i rii.ui.mu Trrrr Brouwer PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11729 VRIJDAG 15 NOVEMBER 2002 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 )S bouwleges blijven 1,96 procent nde bouwsom. Coalitiepartijen )A en de WD stemden tijdens de jdsvergadering in met een alter- itief voorstel van Texels Belang n de bouwleges op een andere anier kostendekkend te maken. HJjieners van een principeverzoek oeten fors gaan betalen. Zo'n rzoek wordt nu nog gratis afge- indeld. :t college wilde de bouwleges ver gen naar 2,35 procent. Voor een mcipeverzoek wilde het een vast ïef van €257,50 in rekening bren- n, ongeacht het aantal uren dat aan besteed zou worden. Daar- ast wilde het college de vggavenregeling bij een afwijzing tirappen en beloofde het een ver tering van de efficiency op het ge- aentehuis. Daardoor moeten in de stomst minder uren aan het behan- Sen van verzoeken en aanvragen irden besteed, wat een bezuiniging n €67.000,- moet opleveren. Die betering moet voortkomen uit de menvoegmg van de sectoren imte en Wonen en Gemeente- irken tot de nieuwe sector Grond- bied. Bij elkaar zou met die voor den het structureel verlies van 50.000,- op de bouwleges moeten irden gedicht. tels Belang (TB) volgde een andere ers. De fractie stelde zich op het ncipe dat de indiener van een ncipeverzoek met een vast tarief, ar gewoon de volle mep moet talen. Gemiddeld wordt er twintig r besteed aan het behandelen van n principeverzoek. Dat betekent (indieners straks naar verwachting middeld €1.030,- moeten betalen larbij is gerekend met €51,50, het rwachtte uurtarief voor 2003). TB kende in haar plan voor dat dat 85.000.- zou opleveren bij 180 ncipeverzoeken per jaar. De partij t in haar voorstel de door de iciencyverbetering verwachte kos- i-besparing (€67.000,-) meteen in n het tekort verder te dichten. De ïtij wil, conform een voorstel van 1 college, de publicatiekosten in de datscourant en de Texelse Courant igeveer €8.000,-) doorberekenen nde aanvragers Oe gemeenteraad is met voor een gat te vangen. Opgeteld moet dat €260.000,- ople veren, waardoor er volgens TB zelfs een voordeel van €10.000,- ontstaat. De partij pleitte er in haar voorstel verder voor de teruggaveregeling voor vijftig procent te behouden Principeverzoeken mogen niet in die regeling worden opgenomen. Volgens Texels Belang kunnen indieners anders in de verleiding worden gebracht dergelijke verzoe ken herhaaldelijk in te dienen. Nadelen Het college, dat een schorsing aan vroeg om het plan te kunnen bestu deren, zag er weinig in. Volgens wet houder Corry Heijne (Financiën) leverde het meer nadelen op dan voordelen. 'Het lijkt heel mooi, maar voor de burger is het met goedkoper. Die loopt eerder tegen hogere kosten aan.' Volgens haar kan een kosten verhoging van een principeverzoek leiden tot meer direct ingediende bouwaanvragen, waardoor zich meer weigeringen kunnen voordoen. 'Het kost ook meer ambtelijke uren en waarschijnlijk komen er meer burgers mondeling om informatie vragen en dan moet je onvriendelijk zijn door te zeggen dat ze maar een principe verzoek moeten indienen. Bovendien moet je ook opletten, omdat je bij het doorgeven van mondelinge informa tie sneller fouten kan maken.' Heijne vond dat de verwachte besparing door de efficiencyverbetering te vroeg werd ingezet. Volgens haar is het nog onduidelijk hoe de verbete ring uitpakt, omdat de samenvoeging van Ruimte en Wonen en Gemeente werken nog volop bezig is. Het pleidooi van de wethouder vond weinig gehoor bij de drie coalitie partijen. Willem Vlas (TB) hield voor dat zijn partij nooit heeft betoogd dat het aanvragen van een bouwvergun ning goedkoper moest worden. 'We hebben als basis dat de veroorzaker betaalt. En als er straks minder principeverzoeken komen, zijn er ook minder kosten. En het risico dat er meer aanvragen geweigerd kunnen worden, het zij zo Gerard Weijers (CDA) hoorde teveel het woordje 'waarschijnlijk' in het betoog van Heijne Hij ging liever uit van de cij fers die hij voor zich op tafel had lig gen en vond dat de bouwleges 1,96 procent moesten blijven. Maria van der Spek (WD) vond het beter als mensen meteen een goede bouw- aanvraag zouden indienen. 'Bij een principeverzoek wordt nu meermalen gevraagd wat de mogelijkheden zijn. Door meteen een bouwaanvraag in te dienen, stimuleer je bijvoorbeeld ar chitecten, aannemers en burgers om dat direct goed volgens de regels te doen.' Volgens haar is de burger so wieso duurder uit, of dat nou via het voorstel van Texels Belang of via het voorstel van b en w zou zijn. Frans Visman (D66) zette kantteke ningen bij de rekenwijze van Texels Lees verder pagina 5 Maar zelden was de raadszaal zo goed gevuld als dinsdagavond. Leer lingen, hun ouders en docenten van de Muziek- en Dansschool Texel (MDT) namen voorafgaand aan de bijeenkomst van de gemeenteraad bezit van de vergaderruimte en hie ven luidkeels een protestlied aan Daar lijkt alle reden toe. Uit het drum lokaal lekt teveel lawaai, er zijn te weinig en te kleine lokalen, er is geen geschikte kleed- en doucheruimte, de dansvloer is ongeschikt voor danslessen en de les- en administratieruimtes zijn slecht ge ventileerd. En dat is volgens directeur Maaike Deckers maar een greep uit de problemen waarmee de MDT kampt. 'Jarenlang hebben we ingeschikt en steeds weer de grenzen van het toelaatbare verlegd. Tenzij wij onze lessen kunnen en mogen voort zetten op de trappen en in de hal van het gemeentehuis, betekent dit op termijn het einde van de MDT. Als er niets gebeurt, moeten drum- en danslessen worden gestaakt, moet het aantal leerlingen naar beneden, groeien de wachtlijsten verder en dreigt ontslag voor docenten', waar schuwt Deckers, die bang is dat de MDT de aansluiting met de toekomst zal missen. Meer over de toekomst van de muziekschool elders in deze krant. (Foto Gewtf Tmmerman) hoeverre kan de nieuwe eigenaar (i Panorama een groot terras aan- jgen?' Die vraag brandde dmsdag- ond tijdens de vergadering van de meenteraad op de lippen van een zorgde Alfred Schaatsenberg MA). Op grond van de huidige hui- je bestemming en drank- en recavergunning zou dat kunnen, har', antwoordde wethouder Nel fman, 'die vergunning verhuist mee Br de nieuwe jeugdherberg aan de iffelderweg.' Het antwoord op de lag of de nieuwe exploitant van inorama in aanmerking komt voor h nieuwe drank - en horecaver- mning en alsnog een terras kan :enen, moest de wethouder schul- 9blijven. Binnen het gemeentehuis a de meningen daarover verdeeld, ik -is nog niet duidelijk welke be- snmmg Panorama krijgt, waar ove- jens wel toeristische slaapplaatsen hterblijven. 'Maar aan oude rech- kunnen we niet tornen', aldus iman. Is het oogsten van riet wel of geen agrarische bezigheid? Volgens Willem Reuvers uit het Koogerveld (hoeve Texion) wel, maar de ge meente vindt vooralsnog van niet. Reden voor het college van b en w om diens vrijstelling voor het kam peren bij de boer niet te verlengen. Reuvers, die zo'n 40 hectare wei en rietland pacht, heeft bezwaar aangetekend tegen dat besluit. De gemeente verleende Reuvers in 1993 vrijstelling voor het kamperen bij de boer. 'Een mooie aanvulling op ons inkomen, precies waarvoor de regeling is bedoeld', vertelt Reuvers. Om het erfkamperen te laten voldoen aan de wettelijke eisen en om vol doende service aan de gasten te bie den, heeft hij in de loop der jaren het nodige geïnvesteerd in de mini- camping. Zo heeft hij preventieve maatregelen tegen legionella moeten nemen, terwijl ook het moeten vol doen aan de ANWB-eisen de nodige kosten met zich mee heeft gebracht, evenals de riolering en sanitaire voor zieningen. Met als resultaat dat het kamperen bij de boer is uitgegroeid tot een vast onderdeel van het bedrijf van Reuvers, wiens camping een hoge bezettingsgraad kent. Anno 2002 houdt de gemeente de kampeervergunningen scherp tegen het licht. Alleen echte agrariërs ko men nog in aanmerking, onderne mers die met andere activiteiten hun brood verdienen moeten hun vrijstel ling inleveren. Tot zijn verbazing ontving Reuvers van de gemeente op 2 juli het bericht dat zijn vrijstelling met zal worden ver lengd en dat hij de nevenactiviteit met ingang van dit jaar moet stoppen. 'Rietsnijden kan niet worden gezien als agrarische activiteit, maar wordt beschouwd als loonwerk voor Staatsbosbeheer', schreef de ge meente. Reuvers: 'Als ik geen agrariër ben, wat dan wel? Ik oogst toch een product, in dit geval riet en hooi. En het is voor agrariërs gebrui kelijk dat ze hun producten niet zelf consumeren maar verkopen. Niet aan SBB trouwens, het riet is bestemd voor dakbedekking.' Reuvers pacht de rietvelden langs de Roggesloot bij De Cocksdorp. Hij maait het riet met een door hemzelf ontwikkelde ma chine. 'Het riet is van een hoge kwa liteit, doordat het langzaam groeit.' Na de oogst haalt hij de rietbossen naar zijn boerderij aan de Ruigendijk, waar hij het verwerkt tot een verkoop baar product. 'Een arbeidsintensief gebeuren.' Om te bewijzen dat hij wel degelijk agrariér is, toont hij de redacteur van de Texelse Courant een formulier van bureau Laser (Landelijke Service Re geling) van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij, waarop hij staat ingeschreven als landbouwbedrijf. Verder overlegt hij twee pachtcontracten van SBB. Voor de rietvelden en voor de landerijen bij De Cocksdorp. De grond valt binnen het zogeheten relatienotagebied. Hij maait de weilanden eén keer per jaar en strooit geen kunstmest. Het ge maaide kruidenrijke grasmengsel voert hij af. Voor het beheer, dat on der de zwaarste pakketten van agra risch natuurbeheer valt, ontvangt hij een vergoeding. Omdat Reuvers het niet eens is met de weigering van de vrijstelling, heeft Lees verder pagina 5 Een onbekende heeft deze week ge probeerd Expert Schoorl in Den Burg op te lichten met een telefonische truc. De man had 's morgens naar de winkel gebeld en interesse getoond in een duur plasmascherm, vertelt eigenaar Gert-Jan Schoorl. Ongeveer een uurtje later belde de man terug. Hij wilde het apparaat graag hebben en beloofde het geld telefonisch over te maken. Schoorl: 'Wat later belde de ING mij op om me te laten weten dat het geld er was. Maar het ging me allemaal net iets te gemakkelijk en ik heb nog eens teruggebeld naar de ING. Daarbij bleek dat er geen geld was overgemaakt en dat de persoon die mi| had gebeld met bij de bank werkzaam was.' Bij de ING is het pro cedure om mensen te bellen als er De gemeente wil de vrijstelling voor het kamperen bij de boer op het erf van Willem Reu vers aan de Ruigendijk niet verlengen. (Foto cotocue w Reuvers) Qua inkomen doet de Texelaar het minder goed dan de gemiddelde Nederlander. Volgens de standaard van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) verdient een huis houden op Texel bijna 7,5 procent minder dan gemiddeld. Vergeleken met de inkomens die in Noord- Holland worden geïncasseerd blij ven de eilanders nog meer achter. Gemiddeld verdient de Texelaar ruim tien procent minder. Om inkomens van huishoudens van verschillende grootte en samenstel ling vergelijkbaar te maken, hanteert het CBS een standaard. Daarbij wordt het besteedbare inkomen ge deeld door een factor, waarin schaal voordelen als gevolg van de grootte van de huishoudens tot uitdrukking zijn gebracht. In Nederland bedroeg het gestandaardiseerde inkomen in 2000 18.000 euro. In de provincie Noord-Holland was dit 18.600 euro. Alleen in de provincie Utrecht zijn de gemiddelde inkomens hoger. Texelaars verdienden 16.700 euro per huishouden. Als het om absolute in komens gaat, kwamen de onderzoe kers op Texel op een gemiddeld in komen per huishouden van 24.100 euro. Het gezinsinkomen van de ge middelde Nederlander bedroeg in 2000 25.900 euro. Het hoogst zijn de inkomens in Blaricum, waar het totale gezinsinkomen gemiddeld 40.900 bedraagt, bijna 1,7 keer zoveel als op Texel. Als vermoedelijke reden voor de wat lagere inkomens op Texel noemt een woordvoerder van het Centrum voor Werk en Inkomen het grote aandeel van de Texelaars dat in de detailhan del en horeca werkt, waar de verdien sten gemiddeld lager zouden liggen dan in andere sectoren Volgens Maarten Jeroen den Boer van Accountantskantoor B&B Van der Vis en Den Boer is er een bredere oorzaak. 'Bepaalde branches waarin de hogere inkomens zitten, zijn op Texel niet of in mindere mate verte genwoordigd. Je moet denken aan grote zakelijke advieskantoren, in dustrie en de IT-sector. Verder is de bedrijfsomvang op Texel gemiddeld genomen veel kleiner dan elders in Nederland. Daardoor is er minder management, waarin de hogere sa larissen worden verdiend, en is er hier meer uitvoerend personeel. Ander aspect is het fenomeen voomjkosten dat - gelukkig - op het eiland nauwe lijks is ingeburgerd. Belangrijk verschilpunt is ook dat het ondernemerschap hier veel hoger is dan het landelijk gemiddelde. Ook dat is terug te vinden in de uur vergoeding. Bovendien: als je fiscaal ondernemerschap gaat vergelijken met werknemers in loondienst, krijg je een scheef beeld Bij ondernemers heb je veel opbouw van vermogen, maar dat komt in enquête van het CBS niet naar voren. Als je als deze argumenten optelt, is het verschil in inkomens wel te verklaren.' telefonisch geld is overgemaakt. Schoorl nam opnieuw contact op met de man die daarop 'beloofde dat hij het alsnog in orde zou maken met zijn bank, 'Daarna heb ik niets meer van hem gehoord. Ik heb hem met het vuur aan de schenen gelegd, omdat het daadwerkelijk een klant kon zijn, maar dan zou hij wel hebben terug gebeld als het allemaal in orde was.' Om half twee kwam bij Schoorl wel een taxi voorrijden om het plasma scherm op te halen. Het apparaat werd niet afgegeven. Volgens Schoorl had het bij Lands End in Den Helder moeten worden afgeleverd. Hij adviseert anderen om alert te zijn op dergelijke telefonische bestellin gen en te verifiëren of het allemaal klopt. Het college heeft besloten om bij wijze van proef extra toezicht te houden in het centrum van Den Burg in de nacht van zaterdag op zondag tussen vier en vijf uur. Het toezicht zal worden uitgeoefend door twee gecertificeerde nacht portiers, die beschikbaar zijn ge steld door de discotheken Jelleboog en Question Plaza. De twee zullen na het sluitingsuur een oogje in het zeil houden in de omge ving van de Groeneplaats en de Kantoorstraat en zonodig het huis waarts kerende uitgaanspubliek ma nen zich rustig te houden. Als dat geen effect heeft, wordt de politie in geschakeld. Het college verwacht hiervan preventief effect De proef duurt tot april, dus een half jaar. De kosten zijn €1820,- en worden gedekt uit het restant van het geld dat was uitgetrokken voor de dorpswachten van De Koog. Als de proef slaagt, wordt deze omgezet in een defini tieve regeling naar het voorbeeld van De Koog. Dat betekent dat de ge meente en de belanghebbende horeca de kosten gezamenlijk zullen dragen. De gemeente heeft opnieuw een dwangsombeschikking uitgevaar digd om een Texelaar die illegaal heeft gebouwd tot de orde te roepen Het gaat om een gebouw dat strijdig is met het bestemmingsplan en dat ondanks eerdere gemeentelijke actie nog steeds niet geheel is gesloopt. Uiterlijk 1 februan moet alles weg zijn, anders moet de betrokkene per dag €50,- betalen, een bedrag dat kan oplopen tot maximaal €10.000,- Het muziek- en dansonderwijs heeft het tij mee, maar ook tegen. De po pulariteit is gegroeid, maar de school kampt door de grotere animo met ruimteproblemen. Tussen de Muziek en Dansschool (MDT) en de WST botert het steeds minder. Om te pro beren uit de impasse te komen heb ben beiden om de tafel gezeten. Woensdag buigt de raadscommissie Welzijn zich over de zaak. Pagina 2 Waar veel melkveehouders de pijp aan Maarten geven, piekeren de ne ven Hans en Paul van Exel en Henk Broekman uit de polder Eierland er met over om te stoppen. Integendeel. Ze hebben hun melkveestapels sa mengevoegd en bouwden op hoeve Lou Christy aan de Postweg een vol ledig nieuwe, hypermoderne lig boxenstal. Pagina 6 (Advertentie) £yrw« ^jeart Ji\r! i ifl Int bjrl_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: P#' üi.-' MCtWlB IHvütin l" 1 i 1 ^^udlo #rJelecom^ NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1