College houdt 'startgeld' Texel Academie nog vast bruncj Cjroen '^tmrL- Jexels in het harL, 'Op Texel zijn alleen maar brave kinderen' lurper bedrijventerrein angs Langeveldstraat Draagvlak op eiland zelf noodzakelijk Critiek op hoge lantaarns aan Westerweg Nieuw: ADSL Lite Snel en onbeperkt internetten van €-34^ voor 27,95 per maand [ÜJ) manadoo TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER ollege wijst noordelijke variant af Opnieuw plan voor woningen op Zouteland Bouwbedrijf over de kop 't Amateurtje SVO wint derby Man veroorzaakt paniek op boot met nepwapen B rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 Jrrrli ka kan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: www bruna.nl altijd actueel ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11730 DINSDAG 19 NOVEMBER 2002 en de wens van de dorps- nmissie Eierland houdt het col- m e vast aan het voornemen om bedrijventerrein van De Cocks- p langs de Langeveldstraat aan leggen, de westelijke variant 'Er zijn geen nieuwe feiten en/ omstandigheden die pleiten ir uitbreiding in noordelijke rich- Vanavond (dinsdag) brengt raadscommissie Grondgebied ies uit. De Cocksdorp een nieuw rijventerrein nodig heeft, staat ter discussie, maar over de plaats dt al lang gesteggeld. De provin- die zich baseert op een streek- i uit 1979, wil alleen meewerken uitbreiding in westelijke richting. fin als er heel zwaarwegende ar- enten zijn, willen GS de noorde- i variant overwegen. De dorps- imissie gaf er een aantal: het psgezicht blijft behouden en het icht van de bewoners van de igeveldstraat wordt niet belem- rd. Maar ook het huidige college het anders. 'Bij uitbreiding naar westen ontstaat er een compact rijventerrein, waarmee het con- met De Cocksdorp blijft bestaan, ordt zo min mogelijk inbreuk ge- ikt op het buitengebied en de be- igde grond aan de westkant is gekocht.' In een uiterste poging vees de dorpscommissie naar het iwe collegeprogramma, waarin staat dat b en w 'indien ook maar enigszins haalbaar, de wens van de bewoners moeten doorvoeren'. Maar volgens het college klopt deze zin snede met helemaal met de context van het collegeprogramma. 'Deze bevat de stellingname dat een te rea liseren bedrijventerrein zodanig dient te worden gesitueerd dat bewoners er zo weinig mogelijk hinder van on dervinden'. Maar gezien de duale verhoudingen in de raad, en omdat het een politiek gevoelig onderwerp is, heeft het col lege gemeend het besluit over de locatie aan de raad voor te leggen. Veel keuze lijken de politici niet te hebben. B en w herinneren eraan dat de raad op 29 mei 2001 akkoord is gegaan met het voornemen om in westelijke richting uit te breiden. Bo vendien staat in de notariële akte in zake de verkoop van de grond, die op 7 november 2002 is gepasseerd, dat de gemeente Texel 'voornemens is te trachten de uitbreiding van het bedrijventerrein in westelijke richting te realiseren' In de akte is verder vastgelegd dat binnen vijf jaar duide lijkheid moet zijn ontstaan over haalbaarheid van de benodigde bestemmingswijziging van de grond, die nu nog voor agrarische doelein den wordt gebruikt. Mocht .alsnog voor de noordelijke richting worden gekozen, dat heeft de verkoper het recht (niet de plicht) om de grond voor dezelfde prijs terug te kopen. jemeente brengt het oude plan woningen op het Zouteland te iseren in maart 2003 opnieuw in cedure. Dat vertelde wethouder Eelman donderdag tijdens de inbare vergadering tussen bur- neester en wethouders en de pscommissie van Den Hoorn, bouw zou op z'n vroegst over e jaar van start kunnen gaan. plannen voor woningen op het teland - aan de zuidkant van Den irn, tussen de Mokweg en de Ipweg - zijn niet nieuw. Als het aan toenmalige college had gelegen, en ze al in het begin van de jaren entig gerealiseerd. Maar bij de iraakprocedure werden bezwaren ir aanwonenden ingediend, irna de zaak uiteindelijk noodge- ingen werd afgeblazen. Volgens houder Eelman was destijds ake geweest van een procedure- gemaakt door de provincie. Nu zijn de oude plannen dan weer uit de kast gehaald. Volgens het college gaat het om 19 woningen. Oorspron kelijk zouden er 24 gebouwd mogen worden, maar inmiddels zijn vier seniorenwoningen aan de Mokweg gerealiseerd, terwijl ook de woning van de familie Van der Wel, die er al tientallen jaren staat, van het totaal moet worden afgetrokken. Met de bouw zou in theorie over ruim twee jaar kunnen worden begonnen. Het valt echter te verwachten dat opnieuw bezwaren worden inge diend, die de procedure aanmerkelijk zullen kunnen verlengen. Ander project Door de dorpscommissie werd ook geïnformeerd naar een ander project. Enkele jaren geleden werden aan de Stolpweg vier woningen gebouwd. In totaal zou Den Hoorn van de provin cie echter twaalf huizen mogen bou wen in tien jaar, reden voorde dorps vertegenwoordigers te vragen waar die andere acht blijven. Volgens de wethouder lagen de zaken echter niet zo simpel. Voorwaarde om te mogen bouwen is dat het college iedere keer Een grote menigte zong Sinter klaas zaterdagmiddag veilig de haven van Oudeschild binnen. De Goedheiligman had door de dikke mist moeite om Oudeschild te vin den, maar slaagde daar tot grote vreugde van de aanwezige kinde ren uiteindelijk toch in. Ze hadden tekeningen, wortels en andere ca deautjes voor Sint meegebracht. Sinterklaas trok zich niets aan van de perikelen rond de aankomstdatum en tot veler geruststelling zorgde het Koninklijk Texels Fanfarecorps als vanouds voor de muzikale omlijsting. Groot was de opwinding toen even voor 13.00 uur enkele Zwarte Pieten in een rubberboot de haven binnen voeren en ballen het publiek inscho ten. Het ontvangstcomité spoorde aan tot gezang, zodat Sinterklaas de weg naar Oudeschild makkelijker zou kunnen vinden. Het wachten werd beloond. Met hulp van de TX 35 'De Zeester' van Johan Hutjes werden Sint en zijn Pieten op Texel gebracht, waar hij werd verwelkomd door nie mand minder dan het voltallige col lege van b en w. Burgemeester Joke Geldorp hielp de Goedheiligman hoogstpersoonlijk van boord en wenste hem een plezierig verblijf op het eiland. 'Dat zal vast wel lukken, want we hebben hier alleen maar brave kinderen. Het gaat goed op de scholen en ik heb het afgelopen jaar weinig over vandalisme gehoord.' Terwijl het organiserende comité van Ondernemers Vereniging Den Burg rood-wit-blauwe vlaggetjes uit deelde, zongen de kinderen Sinter klaas toe, daarbij begeleid door het fanfare. Niets werd aan het toeval overgelaten. De Duikvereniging was in staat van paraatheid voor het ge val een wat al te enthousiaste toe schouwer in het water zou belanden Twee agenten stonden klaar voor de controle van de paspoorten van de Zwarte Pieten. De knechten maakten zich geliefd door het uitdelen van pepernoten en cadeautjes aan de kinderen. Sinterklaas verwelkomde alle kinderen persoonlijk. Hij kreeg onder andere een 'werkmijter' ca deau van een als Zwarte Piet verklede jongen. Die kreeg de toe zegging dat hij op zijn zestiende eens een kijkje bij de Zwarte Pietenclub mag komen nemen. 's Middags bezocht Sint de Groene- plaats in Den Burg, waar hij alle aan wezige kinderen verraste met een cadeautje. Even daarvoor had hij met zijn knechten een muzikale rondgang door Den Burg gemaakt. Op het bor des van het gemeentehuis werd Sin terklaas toegezongen. Hij haalde en kele kinderen naar voren, terwijl zijn Pieten opnieuw de show stalen. De Goedheiligman had een drukke dag, want hij bezocht dezelfde middag ook Oudeschild. Oosterend en De Cocksdorp. De overige Texelse dor pen doet hij komende zaterdag aan weer afdoende aantoont dat nieuw bouw noodzakelijk is. Bijkomend pro bleem is dat de gemeente in Den Hoorn met over de benodigde grond beschikt. De rechtbank in Alkmaar heeft het faillissement uitgesproken over Bouw- en Timmerbedrijf Niels Drijver uit Den Burg. In- en externe oorzaken veroorzaakten volgens een woord voerder dat de jonge ondernemer het hoofd niet boven water heeft kunnen houden. De activiteiten van het bouwbedrijf zijn gestaakt en worden in de toekomst met voortgezet. Cu rator mr. G.A. van der Bijl uit Den Helder verwacht wel een half jaar nodig te hebben voor de afwikkeling van het faillissement. (Advertentie) B en w willen antwoord op ver schillende vragen voordat ze de gemeenteraad zullen voorstellen een deel van de aanloopverliezen van de Texel Academie te vergoe den. Ze wensen vooral duidelijk heid en zekerheid over de deel name van het Texelse bedrijfsleven in het project en vragen zich ook af hoe het zit met de aansluiting bij bestaande kennisinstituten van vergelijkbaar niveau. Als die informatie er is en tot tevre denheid stemt, is het college bereid €47.000,- 'startgeld' beschikbaar te stellen, onder voorwaarde dat de an dere betrokken partijen (waaronder de EG en het provinciale stimule ringsfonds Kop en Munt) dat ook doen. Op deze wijze zouden de aanloopverliezen van totaal €340.000,- worden gedekt. Positief Onderwijswethouder Nel Eelman laat desgevraagd weten dat de nu be toonde terughoudendheid niet weg neemt dat het college zeer positief staat tegenover de Texel Academie. 'Zo'n kennisinstituut moeten we ze ker op het eiland hebben Al was het maar om de hoogwaardige werkge legenheid die het met zich mee brengt'. De academie is een initiatief van de in duurzaamheid en innovatie gespe cialiseerde prof. dr. Han Brezet, die als hoogleraar is verbonden aan de Technische Universiteit Delft en de universiteit van Lund in Zweden. Hij is sind zijn jeugd trouw bezoeker van Texel en heeft aan het Mienterglop een tweede woning. Doelstelling van de academie is het optimaal benutten van de op Texel aanwezige kennis bij instituten als NIOZ, Alterra, EcoMare, stichting ProSea, stichting Duurzaam Texel en instellingen elders in de kop van Noord-Holland. Cursussen Het is de bedoeling dat het een par ticulier instituut wordt dat zich bezig houdt met het geven van cursussen, onder andere op het gebied van maatschappelijk verantwoord onder nemen. productgerichte milieuzorg voor de toeristische sector, mariene milieukunde en duurzaam toerisme. Het globale aandachtsgebied wordt omschreven als 'Duurzaam onderne men te land en ter zee'. De deelne mers aan de studieprojecten betalen Lees verder pagina 5 Sinterklaas heette zaterdag bij zijn aankomst In Oudeschild alle kinderen persoonlijk welkom. in aanfluiting! Als je van buiten het 'P komt aanrijden, valt ons mooie "k|e helemaal in het met.' En: 'Als straks branden, kun je ze vanuit n Burg zien.' Bewoners van Den lorn uitten donderdag in de verga ring tussen de dorpscommissie en 'college van b en w stevige kritiek 1 de vijf lantaarnpalen die de ge- Eente heeft geplaatst vlakbij de fats waar de Westerweg overgaat de Kerkstraat, waar momenteel de atste hand wordt gelegd aan het fietspad. De hoge en moderne mas ten vallen compleet uit de toon, vol gens de critici, ook al omdat iets ver derop, bij de komgrens, de antiek aandoende lantaarns zijn neergezet die bijvoorbeeld ook de Herenstraat sieren. Wethouder Corry Heijne kon zich de kritiek wel voorstellen, maar wist met te vertellen waarom voor de hoge masten is gekozen. 'Ik neem aan vanwege de verkeersveiligheid, maar wat de precieze redenen zijn zullen we nog eens aan de verkeerscommissie vragen Haar rechterhand Jan Frederici kon even min opheldering verschaffen: 'Ik vind de palen zelf ook erg hoog. Er is wel naar de verkeersveiligheid gekeken en kennelijk met naar het landschapsschoon.' Hij beloofde de situatie nog eens goed te bestude ren. Tot die tijd worden enkele andere lichtmasten, die aan de andere kant van de weg stonden gepland, nog niet geplaatst. (Foto Joop Rommeis) Bij moderne musicals is het gebrui kelijk om razendsnel van decor te wisselen. Dat ze er in De Waal ook wat van kunnen, bleek zaterdaga vond bij de uitvoering van Opa Apestaartje.nl, waarbij toneel vereniging 't Amateurtje in amper vijf minuten tijd de bühne compleet op z'n kop zette. Pagina 2 De afgelopen jaren had ZDH weinig in te brengen tegen Oosterend, maar zondag was dat anders. De Hoornders domineerden op Sport park Sieme Keijzer. maar troffen het niet dat SVO-keeper Diederik Kruit hof in een uitstekende vorm stak. De thuisploeg was een stuk trefzekerder en scoorde twee keer, waardoor de eindstand 2-0 werd. Pagina 7 (Foto Mxtvet Dekker) Passagiers van Teso werden vrijdag middag opgeschrikt toen een man plotseling een wapen uit zijn tas haalde. De salon waarin dit gebeurde stroomde daarop direct leeg. Twee politieagenten die in burger op de boot zaten, spraken de man aan en namen het wapen in beslag. Het bleek een nepwapen. De 25-jarige Amsterdammer verklaarde onderweg te zijn naar een feestje in Den Burg dat in het teken van de maffia stond. Het geweer had hij gehuurd bij een kledingverhuurbedrijf. Bel 0800-8048 of ga naar t for telecom. Media Markt of Teil Me positive generation

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1