Bokbier en succes Doe alleen maar melk, want suiker heb ik al' teso Bejaardenhumor in blijspel 't Amateurtje Spelletjes bij première Pietje Bell Agenda E Magna Carta terug in Klif 12 Tentoonstelling bij Kotex l Blik vanger Filmavond Vogelwerkgroep TEXELSE'lcQUR/VNT Wat ik zeggen wou. Belastingen oud Papier Jaarvergadering Eierland Veel geld bij klaverjassen cAbLot, 2 COURANT Eelman, die de stofzuiger als een hond achter Op 2 december 2001 waren ze nog op Texel, om in Klif 12 hun wereld wijd uitgebrachte DVD Ticket to the moon op te nemen. Dat ze hier graag zijn, is wel duidelijk, want minder dan een jaar later, op zon dag 24 november, zijn Chris en Linda Simpson van Magna Carta opnieuw op het eiland om op te tre den. Magna Carta bestaat al meer dan dertig jaar. In die tijd hebben ze over de hele wereld veel roem vergaard. In de jaren zeventig was de belangstel ling zó groot, dat ze geregeld optra den in grote stadions. Tegenwoordig beperken Chris en Linda Simpson zich liever tot kleine theaters en tolk en muziekcafés, omdat ze vinden dat hun muziek daar veel beter tot z'n recht komt. Want met hun combina tie van akoestische gitaar, glaszuivere stemmen en heel eigen melodieen roepen ze een sfeer op die met recht bijzonder mag worden genoemd. Meer informatie over het duo is te vinden op de website www magnac com. Het optreden in het Hoornder thea ter begint om 20.30 uur. Een kaartje kost €11,50. 'Vrienden van Klif 12' betalen €9,50. Dineren vooraf is mo gelijk vanaf 18.30 uur. Reserveren is gewenst via tel 319633. Natuurlijk begint dat gedonder ge lijk weer. 'Jij drinkt zeker alleen maar bokbier, Texels bokbier.' 'Ja hoor', zeg ik en probeer het daar bij te la ten wanneer een glas schuimend bier voor mij staat en ik dat met on gekende gulzigheid achter oversla Reden tot hilariteit, er is weer een nieuw Texels spul, een nieuwe be kroning, een nieuwe reden tot spot. Klim op de bok met Grunnjes Bock en daarna met de kippen op stok De nieuwe carnavalstrekker wordt langzaam geboren. Mijn God wat een flauwekul, wanneer ergens iets gewonnen of bereikt wordt, begint er een vrijwel direct neersabelen 'Echt succes wordt niemand ge gund', zei mijn moeder vaak. Ze kneep daarbij haar wenkbrauwen in een vreemde bocht en staarde mij met een paar licht verbaasde ogen aan. alsof ze zelf niet begreep wat ze had beweerd. 'Waarom, hoezo', zei ik met de verwachting en arro gantie van een zestienjarige. 'Om dat het zo is', zei ze, 'men gunt el kaar het licht in de ogen niet, laat staan het succes.' 'Maar mensen jubelen toch juist over beroemdhe den, over koninginnen, over film sterren over schrijvers, schilders', zei ik opgewonden. Ik vond dat mijn moeder er niets van begreep. 'Meestal wordt een kop die boven het maaiveld uitkomt er met vaart afgemept', beweerde mijn moeder. 'Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. En zeker een kop die uit eigen kring voortkomt, dat mag gewoon niet.' Ik bekeek haar mee warig en verdedigde met verve alle eerbetoon die beroemdheden ten De jaarlijkse tentoonstelling van klein- diersportvereniging Kotex wordt dit jaar gehouden in het weekend van 22 november. De tentoonstelling is op vrijdag geopend van 20.30 tot 22.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Ter gelegen heid van het zestigjarig jubileum van de vereniging is een kleurwedstrijd uitgeschreven voor kinderen van vier deel viel, maar de uitdrukking op haar gezicht ben ik nooit vergeten. Deze week zag ik zo'n kop gaan. Het was op een boekpresentatie. Een debuut. De schrijver in kwestie was met meer een van de jongste. Enigszins verlegen en een beetje verrast, alsof hij het boek niet zelf had geschreven, nam hij het eerste exemplaar uit handen van de uitge ver in ontvangst. Het applaus was zwak. De ambiance was sjiek te noemen, het publiek goed gecon serveerd en zeer belezen. Wolken parfum vergezelden trendy mantel pakken en iedereen reikte uit naar de wijn en vroeg zich af hoe de hapjes er zouden uitzien. De schrij ver in kwestie werd achter een tafel gezet om te signeren. Een lange rij vrienden wachtte in de rij om het aangeschafte boek te laten voorzien van een zwierige krul. De gesprek ken waren gevuld met een matig soort interesse. Wist jij dat hij schreef? Nee. Denk jij dat zo 'n man als hij dat nou kan, een licht is het niet. Schreef zijn vader stukjes in de plaatselijke courant? Wat zeg je, het Haagse sufferdje zal je bedoelen. Sttt. Denk jij dat jij het leest? Stttt. De rij schuifelde, knikte, glimlachte, keek naar de krul die het boek ging sieren. De schrijver werd op zijn schouder geklopt, in zijn arm ge knepen, er werden vragen gesteld. Het heeft iets ontroerends en verschrikkelijks tegelijk om iedereen met datzelfde boek in zijn handen te zien staan. De drank maakte de te- tot en met zeven jaar. De prijs uitreiking hiervan vindt plaats op zondagmiddag 24 november. De Vogelwerkgroep Texel houdt vrij dag 22 november vanaf 20.00 uur een film- en dia-avond voor de leden in d'Ouwe Ulo. Er zullen bijdragen te zien zijn van onder meer Bruno Ens, Erik Menkveld en Martin de Jong. genstroom los, de beleefdheid was voorbij. Heb je die beginzinnen ge lezen? Kan niet. Ik zeg het kan ge woon met. Die stijl is bedroevend. Aardappelen, vlees, groente. Meer niks. Zoiets zou eigenlijk niet ge schreven hoeven te zijn. Wat zeg je? Ik zeg: aardappelen, vlees, groenten en mogelijk een letsiepietsie jus. Het li/kt mij een burgerlijk boek, gewoon een niemendalletje. Ach hij is altijd een nietszeggende jongen geweest, misschien dacht hij hiermee iets te gaan betekenen. Stttt. Het is een oude ballen boek, wie zit daar nu op te wachten. Over even is het plee papier. Hoe lang bestaat een boek. Eén jaar? Twee jaar? Soms bestaat iets zelfs helemaal niet. Sssst. De schrijver hief het glas. Hij zei een paar aardige woorden en wiste wat zweet van zijn voorhoofd. Ik zag hem in gedachte zitten ploeteren achter zijn computer en ik drukte het boek tegen me aan, alsof ik mezelf wilde beschermen tegen de gregoriaanse zangen vol onheil om me heen. Een tijdje later verschenen de re censies. Ze waren zonder meer goed. Ik belde hem op om hem daarmee te feliciteren. 'Ik vind het zo gek', zei hij, 'dat ik van al mijn vrienden niets heb gehoord.' 'Die hoor je bij slechte recensies', wilde ik zeggen, maar ik slikte de woorden nog net op tijd in. Ik dacht aan mijn moeder, ik dronk mijn Texels bok bier. Ik vond werkelijk iedereen ver velend. Dana Rover Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advortenrieconiracfen en aanbiedingen daartoe zijn von toepassing de Regelen voor het Advertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd to Amsterdam zoals gedeponeerd l>| de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 4119869-9 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29 80 Per jaar 59,60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. De OZB gaat het komende jaar met 'slechts' 3,5 procent omhoog, en niet met 9 procent, zoals het college van b en w van plan was. Die 3,5 procent is een zogeheten trendmatige verho ging, die elk jaar door de overheid zelf wordt ingezet om de inflatie die daar van het gevolg is bij te kunnen hou den. Om die reden kreeg ik van het Pensioenfonds voor de Metaal en Technische Bedrijfstakken een nieuwsbrief met de mededeling dat mijn pensioen voor 2003 met slechts 1.685 procent omhoog zou gaan Dit is maar de helft van de gebruikelijke indexering en dit houdt verband met de almaar dalende aandelenkoersen. Waarom die beursmalaise nu juist op de pensioengerechtigden moet wor den afgewenteld, stond er niet bij. Gelukkig wordt ons dappere ge meentebestuur met geplaagd door dit soort overwegingen en houdt zij het op een trendmatige verhoging van 3,5 procent. Het college is blijk baar nog niet zo ver, maar bij de raad - met uitzondering van de zogeheten progressieve partijen D66. Groen- Links en PvdA - is kennelijk het be sef doorgedrongen dat de bomen niet tot in de hemel groeien en dat de rek er bij de meeste burgers nu wel uit is. Echter, als je dan tegelijkertijd ziet dat de reinigingsrechten even met 35 procent omhoog gaan van €169,- naar €229,-, dan vaag je je als burger toch in gemoede af of zij de komma niet een plaatsje verkeerd hebben gezet. Misschien is dit wel het moment dat Tatenhove zich naast het ophalen van bedrijfsafval ook eens moet oriënteren op de particu liere sector. J.A. Does, Oosterend. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 4. Waalderstraat, Marelstraat, Bur gerhoutstraat, Jan Reystraat, Wil- helminalaan. De dorpscommissie van Eierland houdt woensdag 20 november vanaf 20.00 uur jaarvergadering in het Eierlandsche Huis. Op deze avond worden de tussentijd en tijdelijk be noemde bestuursleden voorgesteld en wordt gesproken over de stand van zaken aangaande de reorganisa tie van het verenigingsleven in De Cocksdorp en Eierland. Deze reorga nisatie werd reeds vorig jaar bespro ken, en de commissie wil nu het conceptplan en de statuten van de nieuwe organisatie aan de dorpsbe woners voorleggen. Verder wordt gesproken over onder meer de vor deringen van de woningbouw, de uit breiding van het industrieterrein en de verkeersveiligheid. Tevens wordt deze vergadering ge zien als voorbereiding op de verga dering met het college van b en w op woensdag 27 november. Dinsdag 19 november: In het gemeentehuis begint om 16.30 uur een vergadering van de raadscommissie Grondgebied. In Tusse de Banke aan de Groene- plaats begint om 20.00 uur een bibliotheekavond van de Histori sche Vereniging. De FNV Vrouwenbond houdt een praatavond in De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg). Aan vang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Red dra gon (aanvang 20.00 uur) en Triple X (20.30 uur). Woensdag 20 november: In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een vergadering van de raadscommissie Welzijn. Om 20.00 uur begint in De Witte Burcht in de Molenstraat een avond van het Katholiek Vrouwen gilde. Onder leiding van M. Koger- de Wit wordt met bloemen ge werkt. De Vereniging van Kleine Logies- verstrekkers houdt haar jaarverga dering in Hotel Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Na de pauze houdt Nienke Bloksma, coördinator van de Stichting Duurzaam Texel, een lezing. De dorpscommissie van Eierland houdt haar jaarvergadering in het Eierlandsche Huis in De Cocks dorp. Aanvang 20.00 uur. Weerman Jan Visser is op bezoek bij de afdeling De Cocksdorp van de NBvPA/rouwen van Nu. Locatie is het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp, aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Pietje Bell (aanvang 13.30 en 16.00 uur), Ja zuster, nee zuster (14.00 en 16.16 uur), Red dragon (20.00 uur) en Triple X (20.30 uur). Donderdag 21 november: In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een vergadering van de raadscommissie Middelen. De Smulpot aan de Binnenburg houdt vanaf 20.00 uur een spe ciale avond ter gelegenheid van de Beaujolais Primeur. Opgave via tel. 312756. De klaverjasdrive die Oudeschilder klaverjasclub De Doormars hield ten bate van de Stichting Oudeschilder Senioren Actief, heeft een bedrag van €400,- opgeleverd. Hoewel de op komst wat tegenviel, werden bijna achthonderd loten verkocht voor het goede doel. Het gelegenheidskoppel Jaap Krijnen en Klaas Bruining kwam tot ieders verrassing met 7326 pun ten als eerste uit de bus, ruimschoots voor Ed Witte en Piet Smits. Het echt paar Jaap en Rein Tuitman eindigde als derde. De 'poedelprijs' ging naar Dirk Roeper en Simon Dros (4870 punten). Cinema Texel rolde zondag de rode loper uit. Aanleiding was de première van de bioscoopfilm Pietje Bell, de kwajongen die de hele buurt in rep en roer brengt. Kinderen die een teke ning van de hoofdrolspeler inkleur den, konden rekenen op een vrij- kaartje. Winnaars werden Bram Zoetelief, Jelle van der Duim, Daan en Johan Sipkema. Om de jeugd in de pauze en na de voorstelling te verma ken, had bioscoopexploitant Frits Nieuwenhuizen voor kinderspelletjes gezorgd en de Gasthuisstraat afge zet met een groot springkussen. De gene die zich het best als Pietje Bell of een ander personage uit de film verkleedde, mag een jaar lang gratis naar de film. De jury verkoos Shan- nan Eijkhout (zie inzet). Troostprijzen gingen naar Joyce Zijm, Arianne Standaart en Cornells Tromp. Om het feest compleet te maken, verscheen ook Sinterklaas bij de bioscoop. (Foto Gerard Timmerman) DINSDAG 19 NOVEMBER 2002 - In Tusse de Banke aan de Groe plaats begint om 20.00 uur s ruilbeurs. In Cinema Texel draaien de Eng stalige versie van Harry P® (aanvang 18.30 en 21.45 Triple X (19.00 uur) en Red drag (21.30 uur). Vrijdag 22 november: In de garage van Ambulancedie Texel wordt van 17 30 uur 20.00 uur een receptie gehout ter gelegenheid van het afsch van chauffeur Ben Jas Vogelwerkgroep Texel houdt d'Ouwe Ulo een film- en dia-avo voor leden. Aanvang 20.00 uw Kleindiersportveremging Ka houdt een tentoonstelling in I eigen gebouw in De Mars. Dii vandaag te bezichtigen tusj 20.30 en 22.00 uur. In Cinema Texel draaien Nederlandstalige versie van Hö Potter (aanvang 12.00 en 15 uur), Pietje Bell (13.30 en 16 uur), de Engelstalige versie i Harry Potter (18.30 en 21.45 u Triple X (19.00 uur) en Red drat (21.30 uur). Teso zet vrijdag tussen 9.35 16.05 extra boten in. Zowel va Texel als vanuit Den Helder v trekt om het half uur een boot Den Helder hoeven automobilisi geen rekening te houden wachttijden. Op Texel bedraagt wachttijd vrijdag tussen 10.00 12.00 uur een half uur. Nadere formatie over Teso is verkrijgb; via 0222-369600 of info@teso Teso kent ook een eigen webs www.teso.nl. I Hoogwater te Oudesch Di. 19 7.45 en 20.20 Wo. 20 8.20 en 21.06 Do. 21 8.55 en 21.24 Vr. 22 9.24 en 22.05 Za. 23 10.00 en 22.24 Zo. 24 10.20 en 22.40 Ma. 25 10.40 en 23.07 Di. 26 11.20 en 0.00 Aan het strand is het ongeveer een uur der hoogwater De zon komt 27 nover op om 08 19 uur en gaat onder om 1i uur; 20 november volte maan: 22 noven springtij. de Oud-leerlingen van de Landbouw school. waarbij hij ook speelt. Met te grote bril, het haar voorover gekamd, het driedelig kostuum en aktentas oogde hij als een karikatuur van zich zelf. Op het toneel gedroeg hij zich als een echte komediant, goed acterend, met tekst en bewegingen overtui gend en juist getimed. Aanvankelijk als de schlemielige schoonzoon, la ter als de overspelige en op geld be luste echtgenoot die samenspant met de directrice. Zijn toneelechtgenote Elvira werd neergezet door routinier Ada Nooy, een echt acterende speelster, die met haar mimiek, gebaren en intonatie goed werk leverde. Eerst als de wat naieve en bedrogen echtgenote, en later - nadat haar echtgenoot door de mand is gevallen - als vrijgevochten vrouw in sexy outfit. Voor de rol van de jongere zus. Esmee, tekende gastspeelster Marije de Leeuw. Een vlotte verschijning, maar als actrice had ze wel wat meer overtuiging in haar spel mogen leggen. Overdrijving is op het toneel geen zonde. Richard Eelman was te zien als haar broer Erik. Geen rol die groot acteertalent vergt, maar duidelijk is dat Eelman zich steeds vrijer gaat voelen op het toneel In plaats van de eeuwige on dersteunende rol lijkt de tijd rijp hem een wat uitdagender rol te geven. Als gastspeler vertolkte Gooitzen Kedde de rol van Max, de in stofjas rondlopende onderhoudsman van het tehuis. Hij heeft het goed voor met de bewoners en als Kudelstaart hem opdraagt het sexy portret van de muur te halen, bezorgt hij dit op slinkse wijze terug aan de oude man. Daarvoor verscheen hij zelfs als een soort Sinterklaas op het podium. Het is altijd mooi als er iets mis gaat op het toneel. Dat gebeurde toen Keddes baard afzakte en hilariteit troef was. Kedde droeg als één van de weinige acteurs souffleuse Thea Hin een warm hart toe. Toen hij uit zijn rol viel. zocht hij zonder géne steun bij de fluisterende dame in het hokje. Een rol met karakter was die van Karin Gaasbeek, die als directrice Kudelstaart haar opwachting maakte Aanvankelijk als haaibaai, het stereo type beeld van een strenge directrice die haar bewoners kort houdt. Haar keerzijde toonde ze tijdens een vrij partij met schoonzoon Chiel Sanders, waarna haar hautaine toon als sneeuw voor de zon verdween. Op de imposante lijst van acteurs ook Jacomien Witte, die als Zuster Bertha lekker wist te overdrijven, en Janka Daalder, die als verzorgster Lucie een en al toewijding was. Tenslotte een vermelding voor Ria Klemveld, die 'licht en geluid ver zorgde. Kritische opmerking resteert over de hoge temperatuur in de volle Wielewaal. Menigeen begreep niet waarom tijdens de recente opknap beurt het aanbrengen van deugde lijke ventilatie achterwege was geble ven. Gerard Timmerman Ouderdom komt met gebreken. Hoofdrolspeler Henk Slikker en de al even bejaarde Jan zich aansleept. Bij moderne musicals is het ge bruikelijk om razendsnel van decor te wisselen. Dat ze er in De Waal ook wat van kunnen, bleek zater dagavond bij de uitvoering van Opa Apestaartje.nl, waarbij toneel vereniging 't Amateurtje in amper vijf minuten tijd de bühne compleet op z'n kop zette. Een welkome adempauze voor de toeschou wers, want er werd heel wat afgelachen om de komische ver richtingen van de Waalder spelers. Werden de toeschouwers van 't Ama teurtje bij de opvoering van het drama De martelgang van Kromme Leendert nog tot tranen geroerd, met het blijspel van Wilma Renes- Leertouwer was er ruimte voor de lach. Het verhaal bood volop gele genheid voor komisch talent binnen de toneelvereniging, waarover regis seur Jo Zoetelief in ruime mate kan beschikken. Plaats van handeling Is' in eerstetn- stantie het huis van de oude Henk van Wandelen, die op punt staat te verhuizen naar huize Avondrood. Te gen wil en dank. want zelf ziet hij 'het gesticht' helemaal niet zitten. De oude man lust nog wel een groen blaadje, maar het pikante schilderij van de 'Madonna in het groen' wordt op last van de tirannieke directrice mevrouw Kudelstaart ('Apestaart') van de muur geschroefd. Tijd voor een list Die mogelijkheid ontstaat als de oude man de directrice betrapt terwijl ze in innige omstrengeling is met zijn schlemielige schoonzoon. De bazin van het tehuis blijkt ook verantwoordelijk voor de vermissing van spullen van andere bewoners. Dankzij de oude man krijgt het recht zijn loop en moet de directrice het veld ruimen. Een wat voorspelbaar verhaal, dat het van de spanning met al te veel moet hebben. Verder een stuk waarin het lot van bejaarden enigszins op de hak wordt genomen en humor de boventoon voert. Een voorname rol was er voor Henk Slikker, die dankzij het werk van grimeuse Jacolien van Kooten en kapper Davïd Abels, het toneelpak. de sigarenrook en het sarcasme dat hij bij tijd en wijle tentoonspreidde in een oude man was getransformeerd. Een bejaarde als Henk van Wandelen beweegt langzaam, loopt gebogen, spreekt op bepaalde toon en straalt de verkramptheid zelfs van het ge zicht. Slikker verwerkte deze eigen schappen op vaardige wijze in het personage en bleef goed in zijn rol en tekstvast. Hij leverde, kortom, echt acteerwerk. Verbittering wisselt hij af met geslepenheid, het gelaat stee vast in een grimas houdend. 'Wonen aan een drukke straat, met uitzicht op het kerkhof. Dat heb ik altijd al ge wild'. spreidde hij cynisme tentoon. Met name de dialogen met Jan Eelman kwamen sterk uit de verf. Eelman was in de huid gekropen van medebewoner Bertus Dirx, uit wiens gedrag valt af te leiden dat het geheu gen aftakelt. Hij weet zijn eigen naam met meer en sleept tot grote hilariteit een stofzuiger achter zich aan, in de veronderstelling dat het zijn hond is. Aan zwarte humor onder de koffie geen gebrek: 'Doe alleen maar melk, want suiker heb ik al.' Het demente gedrag blijkt toneelspel, want in wer kelijkheid heeft Bertus ze allemaal nog precies op een rijtje, zo blijkt als de twee oudjes aan de jenever zitten. Eelman, die tot dusver het patent had op het spelen van typetjes, moest wedijveren met Chiel Sanders. Diens komische kwaliteiten komen steeds nadrukkelijker voor het voetlicht, is het niet bij 't Ajnateurtje, dan wel bij

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2