Texels oudste viert 99ste verjaardag 'Ik kleed me nog elke ichtend zonder hulp aan Geschil om boompjes eindigt in weggeefactie Vrouwen van Nu Snertwedstrijd .TEXELSE J COURANT' Inloopochtend Vrije School Kampioenschap kustvissen Valpartijen in ATB-cross Ruilbeurs Driehonderd bomen aangeboden Texel Academie Beschonken bromfietser Koffieconcert met Charivari Trio Nienke Daalder clubkampioen GVT lJIH Groen Zwart Dualisme en de kinderziektes tend zonder hulp aan', vertelt ze. Bril en gehoorapparaat worden bewaard in een bakje dat ze altijd bij de hand houdt, zodat ze niet hoeft te zoeken. Met behulp van een rollator kan ze zelfstandig lopen. 'Ze kijkt ook nog steeds naar het Journaal en naar Lingo', vertellen haar zoons. 'Ze kruipt soms bijna in de televisie om het verstaan.De landelijke verkiezin gen van een paar maanden geleden volgde ze intensief. Trots liet ze na afloop aan anderen weten dat haar partij, het CDA, had gewonnen en ook nog de premier mocht leveren. Hoewel ze het gisteren rustig wilde houden, moest ze nog wel de nodige telefonische felicitaties beantwoor den Blij vertelde ze dat haar enige nog in leven zijnde broer al vroeg in de ochtend had gebeld. Bij één van de telefoontjes schakelde ze moeite loos over in het Fries. 'Dat doet ze altijd als er iemand uit Friesland belt.' Janke de Vries is naar alle waar schijnlijkheid de oudste bewoner van het eiland. Met zekerheid is dat niet te zeggen De gemeente wil geen in formatie verschaffen over wie de oudste is. Zij beroept zich op de be scherming van de privacy De vorig jaar april overleden Sijp van Egmond was in december 2000 de laatste Texelaar die zijn 100ste verjaardag vierde. De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvPA/rouwen van Nu houdt woensdag 20 november een bijeen komst in het Eierlandsche Huis. Spre ker is weerman Jan Visser, bekend van Radio Noord-Holland en het Noordhollands Dagblad De avond begint om 20 00 uur, ook heren zijn welkom. Veertig golfers speelden zondag op de Texelse golfbaan de jaarlijkse 'snertwedstrijd'. Er werd 'foursome' gespeeld, waarbij twee spelers om beurten met één bal spelen Eerst werd op de grote baan gespeeld, en na een kleine pauze in de Schuijlhut op de kleine (par-3) baan. Het beste resultaat werd behaald door Gerdi Rijers en Jan van Andel, die samen goed waren voor 39 stablefordpunten. Tweede en derde werden Ed Eelman en Lot van Schelt en Rein Zandee en Janneke Kamps tra. Beide teams behaalden 34 pun ten. Longest drives werden geslagen door Irene van Beesen en Peter Boorsma, neary's waren er voor Grada ten Klei en Jan van Andel. DINSDAG 19 NOVEMBER 2002 xelse oudste Janke de Vries vierde gisteren haar 99ste verjaardag. iFoio Jeroen van Harrum) n gebakje hoefde ze niet te heb- in. Gewoon een koekje bij de kof- vond Janke de Vries-de Jong sterochtend goed genoeg om ar 99ste verjaardag te vieren. >t plezier was er voor haar niet min- t om. Vooral het gegeven dat ze Ji, naar alle waarschijnlijkheid, de i idste bewoner van het eiland mag I «men, deed haar goed. 'Zo wil ik 1 k nog wel 100 worden ook', ver- j Ide ze. Een groot feest maakte ze niet meer van in De Gollards, waar I sinds vijf jaar woont Vorig jaar jrd haar vegaardag nog in de cen- ile ruimte van het verzorgingshuis ivierd en dat werd haar op een ge- iven moment iets te druk. 'Afgelo- in zaterdag gaf ze duidelijk aan dat het met meer in de carroussel ilde vieren', vertellen zonen Douwe Romke de Vries en hun echtgeno- Js, die gisterochtend op de koffie aren. Haar andere zonen, Jannes en aarten, waren zondag al geweest, adat zij in Enkhuizen en Hoogezand inen. mke de Vries verhuisde in 1930 met lar man Anne de Vries van het lese Ureterp naar Texel. Ze hadden Friesland een eigen boerderij, maar i omstandigheden en vooruitzich- in waren slecht in de crisisjaren, ine de Vries ging naar het eiland om zijn brood te verdienen bij het ver zwaren van de dijken. Ongeveer een half jaar later volgden zijn vrouw en hun vier zonen. Ze vestigden zich in De Keet (nabij de Hogeberg). verhuis den later naar De Vergulde Kikkert in Den Burg (waar nu de bioscoop zit) en woonden jarenlang in Oudeschild. Janke de Vries werkte bij anderen in de huishouding en geruime tijd ook bij het IJsbeertje in De Koog. 'Ik be gon er met afwassen en later maakte ik de slaatjes klaar.' Ze is even stil. 'En die waren lekker hoor, die slaatjes!' Ze is oma van 15 kleinkinderen en overgrootmoeder van 28 achter kleinkinderen, van wie de oudste 23 is. Na het overlijden van haar man woonde ze tot haar 94ste zelfstandig in een bejaardenwoning aan de Noordwester in Den Burg. De laatste tijd heeft ze aan zelfstan digheid moeten inboeten, doordat haar ogen en oren slechter zijn wor den. Breien en klaverjassen is er daardoor niet meer bij Waar moge tijk wil ze nog zo zelfstandig zijn als het kan. 'Ik kleed me nog elke och- De Vrije School houdt woensdag 27 november een mloopochtend. leder een die een kijkje wil nemen, is tus sen 9.00 en 10.30 uur welkom in het gebouw aan de Gasthuisstraat in Den Burg. Tussen Petten en Den Helder worden zaterdag 23 november de eerste drie wedstrijden in de naselectie van het Nederlands kampioenschap kust vissen gehouden. Sportvisclub Texel wordt bij deze wedstrijden vertegen woordigd door Johan Hopman, Rein Kuyper en Nico Tessel. Onder ideale weersomstandighe den gingen 33 leden van Wieler vereniging Texel zaterdag de strijd met elkaar aan in de derde ATB- cross van dit seizoen. Minder gun stig was de gesteldheid van het parcours. Door de natte onder grond en het dikke bladerdek gin gen diverse renners onderuit, met schrammen en blauwe plekken als pijnlijk resultaat. Theo Boom maakte ongewild zelfs een heuse looping. Bij de senioren A werd vooral in de eerste helft van de wedstrijd flink strijd geleverd om de ereplaatsen. Daarna nam de soepel rijdende Jordy Vinke echter de leiding, om deze met meer af te staan. Hij kwam na dertien ronden als eerste over de finish. Ach ter hem bleef het tot het laatst toe spannend. Uiteindelijk versloeg Rien Brouwer concurrent Niels Jimmink in de strijd om de tweede plaats. De jeugdige Marcus Bakker werd knap vierde, vóór de ervaren Jan Zijm en Theo Boom. In de B-poule ging de overwinning na negen ronden naar Richard Koopman. De verrassend goed rijdende Gerie Vlas werd tweede. Ruben van Vliet legde beslag op de derde plaats. In de A-poule van de jeugd ging Dorian van Rijsselberghe na vijf ron den zegevierend over de finish. Ilse Pastoor stelde haar meegekomen fans met teleur en passeerde als tweede de eindstreep. Ferry van der Vis werd derde. Bij de B-jeugd, die drie ronden reed, was Kees Winter opnieuw oppermachtig. Voor de derde keer op rij greep hij de overwin ning. Jelle Schouwstra en Mike Brou wer eindigden als tweede en derde. De Weverstraat in Den Burg anno 1894. Links de apotheek, op de plaats waar nu de modezaak van Marten Zegel is gevestigd. De foto is te bezichtigen tijdens de ruilbeurs van de Historische Vereniging. De afdeling verzamelaars van de His torische Vereniging houdt donderdag 21 november de tweede ruilbeurs van het seizoen in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Op deze avond ver wisselen allerlei (Texelse) zaken van eigenaar. De beurs begint om 20.00 uur, belangstellenden zijn welkom. VERVOLG VAN PAGINA 1 ïn marktconform tarief, dus gericht peen op zijn minst sluitende exploi- itie. Verwacht wordt dat dit laatste de eerste drie jaar nog niet het eval kan zijn, maar ook dan zijn de ikomsten al aanzienlijk, namelijk ngeveer 72% van de omzet. De te- Drten over die driejarige aanloop- eriode worden begroot op 340.000 - Het dekken ervan lijkt een probleem te zijn. De Stichting 'uurzaam Texel heeft al €20.000,- legezegd, van de EG komt 113 000.- en van 'Kop en munt' en et Europees werkgelegenheids- inds Leader als medefinancier ook - 113.000,-. Niet alleen van de ge- Bieente Texel wordt €47.000,- ver lacht, maar ook van het Texelse edrijfsleven Van die kant zijn al toe- eggmgen gedaan, maar nog met oor het hele bedrag. Overleg met 1KB Texel moet nog worden ge- oerd Gepoogd wordt om ook van Ie Gasunie een bijdrage te krijgen Hij was ze in één avond allemaal kwijt. In een advertentie in deze krant bood Niek Borsboom uit Oosterend onlangs zo'n driehon derd jonge boompjes gratis aan voor wie ze maar wilde hebben. Aanleiding was een geschil met de gemeente. Hij geeft ze met met plezier weg. Borsboom, zelf werkzaam in het boomonderhoud en adviseur op het gebied van bosbeheer, plantte de jonge boompjes zo'n twee jaar gele den op zijn land aan de IJsdijk. Hij deed dat naar eigen zeggen om de omgeving te verfraaien. De gemeente dacht daar anders over en bepaalde kortgeleden dat Borsboom de boom pjes voor 1 december moet hebben verwijderd op straffe van een dwang som van vijftig euro per dag Borsboom had de zaak nog aanhan gig kunnen maken bij de bestuurs rechter. maar besloot daarvan af te zien en de boompjes ter asiel aan te bieden. 'Ik ben schijtziek van de hele zaak.' De bewoner van de IJsdijk zette de jonge elzen, eiken, populieren, wilgen en hagebeuken op stukken land aan beide zijden van zijn huis Hij vroeg daarvoor geen aanlegvergunning aan, waardoor hij op een gegeven moment werd aangeschreven door de gemeente. Borsboom vroeg of het alsnog mogelijk was hem die vergun ning alsnog te verlenen, maar dat kon met. Er volgde enig getouwtrek over de bestemming van het land en de mogelijkheden voor de illegaal ver klaarde boompies. Het resultaat was dat de woonbestemming werd ver groot, waardoor een deel van de boompjes nabil de al bestaande bomensingel kon blijven staan. Borsboom. 'Die staan er dan alvast voor als er andere bomen ziek wor den.' Boompjes die verder buiten de sin gel stonden, moesten van de ge meente alsnog weg. Op die plaats was en bleef de bestemming agra risch. Borsboom overwoog de be stemming agrarisch bouwblok aan te vragen, omdat de bomen dan wel zouden kunnen blijven staan. Een makelaar raadde dat plan echter af. 'Dan zou de waarde van het pand meteen twee ton onderuit gaan. Die procedure is stil gelegd.' De zaak kwam uiteindelijk voor de beroeps- en bezwarencommissie, die Borsboom in het ongelijk stelde, waarna het college zijn bezwaren ongegrond verklaarde. Volgens de gemeente voldeden ze met aan de agrarische doeleinden in het gebied. 'Ze vormen een inbreuk op het land schap als open gebied en de instand houding van de zichtlijnen was in gevaar', aldus een woordvoerder. Borsboom zegt er moeite mee te blij ven houden. 'Ik vond het juist bijdra gen aan het landschap. Maar ik heb er geen trek meer in.' Speciale be doelingen had hij verder niet met de boompjes. Ze waren niet bedoeld voor zijn eigen werkplaats. Het land waar ze omheen stonden, heeft achterbuurman René Mantje in bruik leen om zijn hooivoorraad op peil te houden. Met afzetlmt heeft Borsboom een scheiding aangebracht tussen de le gale en illegale boompjes. Op diverse plaatsen zijn kuilen te zien waar de boompjes al zijn weggehaald. 'De mensen moeten ze zelf komen halen. Het ging snel. Op de avond dat de advertentie in de krant stond, kreeg ik al vijftig telefoontjes.' Borsboom heeft de zaak voor zichzelf afgeslo ten met een brief aan de gemeente, waarin hij zijn teleurstelling uit. Niek Borsboom bij een paar van de driehonderd boompjes die hij na een geschil met de gemeente gratis weggeeft. Foto Jeroen van Hallum) Een 34-jarige man op een brommer moest zich zaterdag in de vroege ochtend op de Groeneplaats in Den Burg aan een alcoholcontrole onder werpen. De surveillerende politie agenten vermoedden dat hij had ge dronken Niets bleek minder waar, want de uitgeblazen adem van de uit Oudeschild afkomstige man bleek 870 microgram alcohol per liter te bevatten, ruim vier keer zoveel als toegestaan Hij kreeg een proces verbaal. In de hervormde kerk in De Waal geeft het Chiavara trio zondag 24 november het tweede Waalder koffieconcert. Het Charivari Trio laat zich inspireren door Hongaar se en Roemeense zigeunermuziek, Cubaanse son, meerstemmige madrigalen van Monteverdi en Argentijnse tango. Hoewel het trio, dat dit seizoen optreedt in het theaterprogramma van Frank Groothof, klassiek is opgeleid, spelen zij met de de vrijheid van jazzmuzikanten. Het concert be gint om 12.00 uur, de toegang be draagt €6,-. Anne Frankenberg (viool en zang) specialiseerde zich na haar studie viool in Zuid-Amerikaanse en Oost- Europese volksmuziek, waaronder de Cubaanse charanga en Mexicaanse mariachi. Zij treedt op in zowel Eu ropa als in Australië, de Verenigde Staten en Zuid-Amerika. Bart Lelivelt (accordeon en zang) studeerde en doceerde accordeon aan de Hoge school voor de Kunsten in Arnhem. Hij speelt zowel volksmuziek als he dendaagse (kamermuziek, werkte mee aan jeugdtheaterprodukties, trad op met zangeres Shura Lipovsky en het Ives Ensemble. Gerard Scho ren (contrabas, zang) begon als pop en klassiek gitarist. Via het conserva torium ontwikkelde hij zich tot een veelzijdig muzikant. Hij zingt closeharmony en oude muziek en verdiept zich met het Charivari Trio in wereldmuziek. Daarnaast danste en doceerde hij Argentijnse tango Centraal in het programma staan met de verschillen, maar juist de overlap pingen in de muziek van Zuid-Ame- rika en Oost-Europa. Liefde en ver driet uit verschillende werelddelen inspireerden dit trio tot een pro gramma dat varieert van uitbundige Cubaanse begrafenisdansen tot me lancholieke Roemeense drink liederen. De bezetting met zang, viool, accordeon en contrabas maakt het mogelijk een brug te slaan tussen gebieden die geografisch wel, maar bij het Charivari Trio met ver uit elkaar liggen. Inhoudelijk gaat het pro gramma over het leven zelf: de maagd die haar deur maar met open wil doen, de kat Jan-Willem, het droevige einde van Alfonsina en de legendarische schipbreuk van Willem Kubus. Kortom: een mengeling van een strijkkwartet, een jazztrio en een volksdansorkest. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de WV, Galerie Langewaal en voor aanvang in de kerk. Er zijn nog passepartouts verkrijgbaar voor dit en de volgende twee concerten (op 23 februari en 18 mei 2003), De prijs daarvan bedraagt €15,-. Afgelopen week vonden in de Beatrixzaal in Den Burg de jaarlijkse onderlinge wedstrijden van de Gymnastiekvereniging Texel plaats Alle groepen vanaf groep 3 gingen onderling de strijd aan. Onder toe ziend oog van twee juryleden werden door de recreatieve gymnasten tel kens vier oefeningetjes op verschil lende toestellen uitgevoerd. Bij de wedstrijdturners was het spannen der De eerste wedstrijd van het sei zoen is een goede test om te zien hoe de conditie van de verschillende deelnemers is. Bij de jeugdturners ging de eerste plaats naar Marlon Marei terwijl zijn broer Gian Battista de eerste plaats bij de junioren voor zich opeiste- Marlies Roos werd eer ste bij de jeugdturnsters. Nienke Daalder eiste na een zeer goede wedstrijd het goud op bij de turnsters Zij behaalde ook het beste gemiddelde, waardoor zij voor de tweede achtereenvolgende keer de Heerschapbeker mee naar huis mocht nemen. Alleen Barbara Dams- tra - die dit jaar gepromoveerd is naar de nationale wedstrijdsport - vormde een daadwerkelijke bedreiging. Het verschil tussen de eerste en de tweede plaats bedroeg slechts een halve punt. De onderlinge wedstrij den zijn nog met afgelopen Zaterdag strijden alle als eerste en tweede geëmdigden van de recreatieve groe pen om de verenigingsbeker en de aanmoedigingsprijs. Publiek is van harte welkom. Uitslagen: Jongens groep 3: 1 Mathijs Duin; 2 Baruch Tromp; 3 Robin Graat. Jongens groep 4: 1. Sandor Krafft. 2. Allard de Wit; 3. Michiel Vla ming. Jongens groep 5; 1 Jesper Arkenbout; 2. Sergio Schermer; 3. Joeri Bosma. Jongens groep 6 1. Mike Bosma, 2 Jeroen Bakker; 3. Joost Graaf. Jongens groep 7 en 8: 1. Rick Guldemond. 2. Patnck Holienberg. 3. Thomas Gremmen. Meisjes groep 3 1Miriam Bakker. 2. Mirte Spilker; 3. Roosmanjn Graaf. Meisjes groep 4:1 Celma Veenstra. 2. Hanna Gaaff; 3. Lotte Duvekot Meisjes groep 5: 1 Jessica Broekman. 2 Janey-Joan Kamminga. 3. Tahnee Guldemond Meisjes groep 6 1. Meryem Mets: 2. Lisanne Amsmg: 3 Danique Witte. Meisjes groep 7. 1. Jsmee de Wolf; 2. Sascha Vlaming: 3. Esther Moerbeek. Meisjes groep 8 1 Kim van Egmond; 2 Danica Trap; 3 Nikki Kooger, Mant Arkenbout. Meisjes groep vo2. 1 Suzette Verhagen. 2. Jeneesiya Ponmah; 3 Laura Schrama. Meisjes groep vo3. 1. Vianne Bremer; 2. Marianne Damstra; 3. Mandy Bosma Uitslag selectie Jeugd turnsters: 1Marlies Roos. Junioren 1 Barbara Damstra. 2. Imme Ruares, 3. Sigrid Ploeger. Turnsters 1 Nienke Daalder; 2. Esther Albers. 3. Marijke Blok. Jeugdturners: 1 Marlon Marei; 2 Lars Bosma, 3. Sil Gaaff Turners. 1 Gian Battista Marei, 2. Alwin Bakker; 3. Mike Woerlee H (Foto Geznf Vefoevan) Gian Battista Marei werd tweede bij de onderlinge wedstrijden van de selectigroepen. Redactioneel commentaar Er was een tijd dat de lokale politiek een wat saaie aangelegenheid was. maar anno 2002 is het roer volledig om Op het gemoedelijke eiland zijn scherpe tegenstellingen aan de orde van de dag. Voorstellen van het col lege om te bezuinigen troffen gedupeerde instellingen als een donder slag bij heldere hemel, protestbrieven stroomden binnen, zelfs een heuse demonstratie in de raadszaal. Schijn kan bedriegen, maar burgemees ter en wethouders leken zelfs van de reuring te genieten Het publiek weet de raadszaal weer te vinden. Dualisme, om de politiek aantrekkelijk te maken voor de burger, is een mooi streven Maar op Texel lijken politici te zijn doorgeschoten. Een coalitie die kritisch is op de eigen wethouders is oké, maar collegepartijen die lijnrecht tegenover de eigen wethouders staan, dat geeft te denken. Partijgenoten botsten over diverse bezuinigingsvoorstellen en de afstan delijke wijze waarop b en w het tekort op de burgers wilden afwentelen. Verder was er onderlinge strijd over de voorgenomen verhoging van de OZB (9 procent!), de verhoging van de bouwleges en de nasleep van de verhuizing van de jeugdherbergen. En als klap op de vuurpijl was er Mana van de Spek (WD) die meedeelde geen vertrouwen te hebben in het eigen college Terwijl de oppositie wél het vertrouwen in het college uit spreekt. De omgekeerde wereld dus Zóveel dualisme is teveel van het goede en draagt met bi| aan de geloofwaardigheid van de politiek. Een goed gesprek tussen de wethouders en de coalitiepartijen lijkt geen overbodige zaak. Dat de overgang naar een nieuw politiek stelsel kinderziektes kent, blijkt ook uit de perikelen rond de Rekenkamer. Doel van deze commissie is de raad een instrument te geven om de effectiviteit van haar beleid te analyseren en, aan de hand van de bevindingen, de raad van advies te dienen. De wijze waarmee de raad is omgesprongen met het eerste rap port, dat ging over de hoogte van de bouwleges, verdient geen schoonheidsprijs. Aan de ene kant werd de conclusie dat de bouwleges niet kostendekkend waren als argument in stelling gebracht om de bouwleges op te schroeven. Maar het advies om onderzoek te doen naar de efficiency van het traject 'aanvraag' tot 'afgifte' van bouwvergunnin gen binnen het raadhuis werd door de raad terzi|de gelegd. Een selec tief gebruik van de rapportage en dat kan nooit de bedoeling zijn ge weest van het instellen van de Rekenkamer.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5