mm i e g* Cfroen Twartsjexeh 'm het harL, Dokter Van Dijk sluit iraktijk in Oosterend liSitfi MMWMm Konijnen en hoender blikvangers bij Kotex Breng seizoenspersoneel onder bij bestaande campings TEXELSE lg COURANT %&dBmmwuËi H Pleidooi TVL om tekort opvang op te lossen NauiA óverige huisartsen nemen patiënten over rr Geschenken f 'oortaan taboe \bij gemeente Qnder de pomp rapmirmtr - Üisiiiïlii téttiim uimnff ■p'i:* «w's Slavernij Dorpshuis Lamsvleesketen Riolering TEXELSE^ COURANT Alzheimer Beursplein keert terug met zoekactie Nieuw contract huurders SWT aSoek Verschijnt 20 december 2002 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11731 1 VRIJDAG 22 NOVEMBER 2002 rEXELSE^COURANT erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 sarts Hetty van Dijk staakt met ang van 1 januari 2003 haar ktijk in Oosterend. Haar 2200 2400 patiënten kunnen terecht de andere Texelse huisartsen. meeste ruimte hebben iqueline Dros en Jan Hoekstra, de praktijk de afgelopen vier anden hebben waargenomen, voldoende aanbod kunnen Dros Hoekstra spreekuren in Ooster- ijlgaan houden. De Huisartsen- lep Texel (Hagro) betreurt het jjdwijnen van de praktijk en apo- ek uit het dorp. praktijk in Oosterend kampt al een met problemen. In juli 2001 akte Van Dijk, die toen nog sa- iwerkte met Nelda de Grave, be id dat beide artsen er aan het eind dat jaar mee zouden stoppen en i een opvolger zochten. Ze imde vooral de hoge werkdruk de en voor dit besluit. In december Van Dijk weten haar praktijk toch art te zullen zetten. Niet alleen, ar in nauwe samenwerking met verpleegkundige Hennieta Mul- die als advanced practice nurse (oegd en bekwaam was om zelf- idig diagnostische en therapeuti- - e behandelingen uit te voeren, ar uiteindelijk bleek ook deze an- nvulling van de praktijk geen is voor toekomstige voortzetting, lag helmaal niet aan Hennieta, ar uiteindelijk werkt het toch an- sdan wanneer je een praktijk runt twee huisartsen. Wat ook mee lde is dat alle gebeurtenissen uit estuurders en medewerkers an de gemeente mogen geen srst- of relatiegeschenken leer aannemen en ze mogen eze ook niet meer aanbieden, welke vorm dan ook. Het ollege heeft dit per brief laten reten aan de bedrijven waar- lee de gemeente zakelijke ontacten onderhoudt. let besluit past in het streven aar verbetering van de gemeen- lijke organisatie en loopt voor- it op een nieuw, modern en in- sger inkoop- en aanbestedings- eleid. Bovendien sluit het aan bij Ecente nationale ontwikkelingen er verbetering van de integriteit an overheidsorganisaties. Vol lens gemeentesecretaris Piet loon is er geen sprake van bij- ondere misstanden of inciden- en die tot het verbod hebben leleid. ledrijven die de gemeente toch net geschenken blijven geden- ten, bereiken het tegengestelde n wat ze beogen, want het col- ege waarschuwt in niet mis te erstane termen: 'We zullen de nogelijkheid onderzoeken om tveranciers en relaties die zich «et aan deze afspraak willen loudpn in de toekomst niet meer 'oor werkzaamheden of leveran- les voor de gemeente Texel in lanmerking te laten komen' (Tl Durpers hadden om een rijventerrein aan de westkant oeten vragen, oezo? an hadden ze aan de noordkant oeten bouwen. het recente verleden een zware wis sel op Hetty hebben getrokken', ver telt Rik van Hattem, voorzitter van de Hagro. In samenwerking met de andere huis artsen en ziekenfondsverzekaar Uni- vé heeft Van Dijk geprobeerd een nieuwe huisarts aan te trekken. 'Maar dat is met naar tevredenheid gelukt', vertelt Van Hattem, die aangeeft dat hij en zijn collega's betreuren dat de praktijk in Oosterend gaat sluiten. Niet haalbaar Aan het besluit om de praktijk te beëindigen is volgens Van Hattem langdurig en intensief overleg vooraf gegaan. 'We zijn ervan overtuigd dat alle mogelijkheden zijn ingezet om de praktijk en de apotheek voor Ooster end te behouden. Maar dat was ge zien de huidige schaarste aan men sen en middelen binnen de gezondheidszorg met haalbaar', schrijft Van Hattem in een brief die de patiënten van de praktijk in Ooster end deze week in de bus kregen. Volgens Van Hattem hoeft geen van de patiënten van Van Dijk het zonder arts te stellen. De overige leden van de Hagro bieden een plek binnen een van hun praktijken. Het meest in aan merking komen Dros en Hoekstra uit Den Burg. die dit jaar de samenwer king met Klaas Eissen beëindigden. Bij voldoende animo zien zij kans om op bepaalde dagdelen in Oosterend spreekuren te houden. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan een wens die alle leden van de huisartsengroep onderschrijven. Het is voorlopig de bedoeling dat het spreekuur wordt gehouden in het be staande gebouw aan het Robbepad. In hoeverre het pand in de toekomst beschikbaar blijft, hangt af van de vraag in hoeverre het gebouw een eventueel andere bestemming krijgt. Met de praktijk verdwijnt ook de apo theek uit Oosterend, die deels wordt overgenomen door de apotheek in Den Burg en deels door de praktijk van de dokters Van den Bent en Haasdijk uit De Cocksdorp. Zij heb ben plaats voor een beperkt aantal patiënten, met een lichte voorkeur voor inwoners van 'boven de Ruigen- Lees verder pagina 5 «SS fktSElii» im*'Z— lUIHW1! Ze stamt rechtstreeks af van een sla vin. Toch werd thuis, in de jaren zes tig en zeventig, nooit over de slaver nij gesproken. Ook nu nog is het verleden geen gewoon gespreks onderwerp. zomin bij blank als bij zwart. Joyce Pool probeert het taboe te doorbreken met de publicatie van S/sa, haar tweede jeugdboek. Pagina 2 Tegen de zin van eigenaar de Welzijnsstichting (WST) lijkt een meerderheid van de gemeenteraad voorstander van het opheffen van de dorpshuisfunctie van d'Ouwe Ulo. De huidige gebruikers kunnen ook wel elders terecht. Dat betekent met au tomatisch dat de Muziek- en Dans school Texel (MDT) wat betreft de huisvesting op korte termijn uit de zorgen is. Pagina 5 Eerst Texel, dan Noord-Holland en daarna de rest van Nederland en thousiast maken voor Echt Texels Lamsvlees. Dat is het ambitieuze streven van het Projectplan Lams vleesketen Texel. Pagina 7 Leden van klemdierensportvereniging Kotex bewonderen de Vlaamse reuzen. (foto Gerard Timmerman) Onlangs overwoog Stendert Tjep- kema niet meer mee te doen met de keuring van klemdierensport vereniging Kotex. Hij vond het zo sneu voor de anderen dat hij met zeker de helft van de prijzen aan de haal ging. Clubleden kregen de oudgediende toch zover dat hij weer meedeed. Resultaat: drie eer ste prijzen en de gemeenteprijs. Komend weekend zijn de konijnen, hoenders, eenden, duiven en zang vogels te zien op de jaarlijkse ten toonstelling. De jury die de dieren dinsdag onder de loep nam, toonde zich onder de indruk van de Vlaamse reuzen, Franse en Duitse hangoren, Bel gische hazen, hangoordwergen en andere rassen, al was er een lichte voorkeur voor de oude rassen. Bij de grote en middenrassen ging de eer ste prijs naar een Vlaamse reus van Tjepkema. De tweede prijs won hij met een Belgische haas. Derde werd Alexander Boeijen. met een rex. Bij de midden en kleine rassen ging een Poolse blauwoog van Tjepkema met de hoogste eer aan de haal. De op een na hoogste eer ging naar een 'black and tan' van Jan Dijker. Een Vlaamse reus van Tjepkema kwam voor de gemeenteprijs in aanmer king. Veel te zien is er komend weekend ook bij de hoenders, die in allerlei formaten en kleuren zijn te bewonde ren. Een australorp van Tiepkema kreeg de eerste prijs. Bij de watervo gels ging de eerste prijs naar een manderijneend van Sander de Rid der. Als tweede werd aangewezen een casarca-eend van Finka van der Kraan, die ook de carolona-eend inzond, waarop de derde prijs viel. Te zien zijn verder bergeenden, Indische loopeenden, Bahama pijlstaarten en boerenkwakers Ter opluistering zendt Jan Pijlman spierwitte duiven in. Op de tentoonstelling ook een inzen ding van vogelvereniging Op Eigen Wieken, die dieren te koop aanbiedt. De afdeling van aquariumvereniging In Aqua Vita is de meeste tijd toegan kelijk. Om de feestvreugde te verho gen worden zaterdag- en zondag middag enkele Zwarte Pieten verwacht. Onder leiding van Annemarie Reijding kunnen gips- beelden worden beschilderd, dieren- zaak Pets Place heeft een stand en er worden loten verkocht voor de tombola, met maar liefst duizend pnj- zen. Op het buitenterrein is van alles te zien. Jongste aanwinst is een mini- paardje. Helemaal vnj van vandalisme is Kotex nog niet. Onlangs werd een geit ont voerd, die later in de Dennen werd aangetroffen. Het bestuur laat weten dat als jongelui op vandalisme wor den betrapt er direct bij de politie aangifte wordt gedaan. Met de ge meente is Kotex akkoord over een opknapbeurt van het terrein. Na de laarwisseling wordt hiermee een be gin gemaakt. De tentoonstelling is vrijdag van 20.30 tot 22.00 uur toegankelijk, za terdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De vereniging van Kleine Logies Verstrekkers (KLV) vreest dat de aan leg van de riolering in het buiten gebied voor veel leden onredelijk hoge kosten met zich zal meebren gen. Pagina 9 (Advertentie) Qrtci Z**rL jïtrh u ba hart- De gemeente zou onder stringente voorwaarden aanvullende slaap- eenheden moeten toestaan bij be staande campingbedrijven om seizoenspersoneel op te vangen. Het zouden niet meer dan acht tot tien eenheden moeten zijn, om 'gettovorming' te voorkomen. Voorzitter Harry Wuis van de Texelse Vereniging voor Logies- verstrekkers pleitte daarvoor bij de commissie Grondgebied. Door seizoenarbeiders verspreid on der te brengen op campings, kan mede tegemoet worden gekomen aan hun huisvestingsproblemen. Voordat de gemeente zou overgaan tot toestemming, moeten de werkge vers wel eerst duidelijk de behoefte aantonen, vindt TVL. Volgens Wuis is het wenselijk via het Texels Verbond van Ondernemers, TVL, Horeca Ne derland, de WLTO en de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur (KNAV) aantallen, tijds duur en kostenacceptatie te inventa riseren. Op basis daarvan zouden werkgevers voorstellen moeten doen en offertes kunnen aanvragen bij be staande logiesbedrijven. Op basis van de vraag die dan ontstaat, zou de gemeente haar bijdrage kunnen leve ren door onder stringente voorwaar den aanvullende slaapeenheden toe te staan. Volgens Wuis zou het ge bruik daarvan moeten worden afge dekt door contracten tussen de cam pings en de werkgevers. De gebruikers dienen zich te houden aan de gangbare regels en bij calamiteiten zouden de extra eenhe den weer moeten vervallen. Wuis benadrukte dat werkgevers te allen tijden verantwoordelijk zijn voor het huisvesten van hun seizoen arbeiders. Joop Groeskamp (Texels Belang) vond het plan wel aansprekend, om dat het kan leiden tot kleinschalige opvang. Hij opperde meteen het voorstel kampeerboeren erbij te be trekken. 'Misschien gooi ik een knup pel in het hoenderhok, maar die kleinschaligheid vind ie ook bij hen. Je zou bij een kampeerboer drie seizoenplaatsen kunnen creëren die uitsluitend worden verhuurd aan seizoenspersoneel. Je kunt daarvoor ook contracten afsluiten met onder nemers. Je krijgt spreiding en je hebt geen concentratie.' Arthur Ooster- baan (GroenLinks) en Frans Visman (D66) raadden dat idee af. Volgens Oosterbaan zou uitvoering niet te controleren zijn. Visman wees erop dat er een notitie over kamperen bij de boer onderweg is en dat het met verstandig is nu al met voorstellen te komen. Maria van der Spek (WD) zag wel iets in het idee van Groeskamp. Kampeerboeren mogen nu maximaal acht eenheden hebben. De afgelo pen jaren gaf de gemeente een paar keer een gedoogbeschikking af om boven het maximum tenten te plaat sen die uitsluitend door seizoens personeel mochten worden gebruikt. Scheiding Wethouder Nel Eelman toonde zich niet enthousiast voor het plan van TVL. Zij zei dat het college bewust een scheiding wil houden tussen recreatieverblijven en verblijven voor personeel. 'Het moet duidelijk blijven wat seizoenexploitatie is en wat kampeerexploitatie.' Ze beloofde het voorstel wel mee te nemen naar het college. Hetzelfde gold voor het plan van Groeskamp. Wuis wees de wet houder erop dat in de praktijk al goede ervaringen zijn opgedaan met het onderbrengen van seizoensper soneel op campings.1 Jan Koolhof (CDA) sprak zijn steun uit voor de wijze waarop bollenpellers onderdak wordt geboden. 'Ouders weten nu waar hun kinderen zitten. Dat moe ten we laten zoals het is.' Eelman wees hem erop dat dat het geval is. De gemeente werkt eraan om de hui dige gedoogsituatie te legaliseren. De gemeente is bezig het beleid voor de opvang van seizoensarbeiders te herzien. Daarbij wordt onder meer gekeken naar inpandige huisvesting van personeel en het beleid voor ter reinen waarop seizoenspersoneel kan verblijven. De gemeente presen teerde recent plannen om eerst in Oudeschild en later aan het Mienterglop een camping speciaal voor seizoenspersoneel In te richten. Die plannen riepen veel weerstand op. Volgens de gemeente moet er echter wel iets gebeuren. Afgelopen seizoen werd al handhavend opge treden tegen panden waar seizoensarbeiders onder slechte omstandigheden waren onderge bracht. Burgemeester en wethouders willen overleggen met de WLTO, KAVB. TVO, TVL, de Recron. de VW en Horeca Nederland afdeling Texel over seizoensarbeidershuisvesting. Harry Wuis deed namens TVL de suggestie ook de Stichting Wonen Texel erbij te betrekken. De onlangs gehouden collecte van Alzheimer Nederland heeft op Texel €3001,46 opgebracht. Dit geld wordt besteed aan voorlichting over de mentie, steun aan dementerenden en onderzoek naar de oorzaken van de mentie. Collectanten voor de Stich ting Alzheimer Nederland kunnen zich aanmelden bij Tineke Schutte, tel. 327435. Met een zoekactie bij de Razende Bol is reddingboot de Beursplein 5 woensdagavond na een half jaar afwezigheid weer in gebruik geno men. De redders van het KNRM- station in De Cocksdorp net bezig de Jacoba Elisabeth en de Beurs plein om te wisselen toen het Kust wachtcentrum in Den Helder alarm sloeg. Vanaf de Hr. Ms. Zuiderkruis, die rond half acht het Schulpengat uitvoer, was een witte vuurpijl waargenomen in de buurt van de Razende Bol De Jacoba Elisabeth, die het afgelopen half jaar de Beursplein verving, was op dat moment net de Noordzee op gevaren. De bemanning zou naar Oudeschild varen om de Beursplein op te halen. De Stichting Wonen Texel (SWT) heeft in overleg met de bewoners vereniging nieuwe huurvoorwaarden opgesteld Veel huurders hebben nog oude voorwaarden van de Stichting Bejaardenzorg of de Woningbouw vereniging De SWT wil graag dat alle huurders dezelfde rechten en plich ten, dus dezelfde voorwaarden, krij gen. De nieuwe voorwaarden zijn gunsti ger voor de huurders. Deze ontvan gen voortaan een rentevergoeding over hun waarborgsom en krijgen meer vrijheid om veranderingen in hun woning aan te brengen De mo gelijkheid bestaat zelfs om een ver goeding te ontvangen voor het ver beteren van de woning. Bij verhuizing hoeven veel veranderingen met meer ongedaan te worden gemaakt. SWT verwacht daarom dat vrijwel alle huurders de nieuwe overeenkomsten zullen ondertekenen Na de alarmering werd het schema omgegooid. De Jacoba Elisabeth voer meteen door naar de gronden rond de Razende Bol. De Beursplein werd bemenst in Oudeschild en voer eveneens richting de Noorderhaaks. Samen met de Dorus Rijkers uit Den Helder en De Heek uit Callantsoog werd er gezocht. Rond tien uur werd de zoekactie gestaakt, nadat er niks was gevonden. De Jacoba Elisabeth werd daarna alsnog afgeleverd in Oudeschild. De Beursplein maakte rond kwart over elf haar rentree op het station in De Cocksdorp. Het schip lag het afgelopen half jaar op een werf in Maassluis voor groot on derhoud. Meer daarover elders in deze krant. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Kampeercentrum Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m maandag 2 december 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1