I 3 'De pannen mogen wel eens rammelen, als ze maar op het dak blijven Klaas en Annie Lap-Koopman al zestig jaar gróós met mekaar mm - v Miife '5 *1 F amilieberichten 'i If- Verminder hoeveelheid aan bestemmingsplannen' .TEXELSE COURANT' \'W.. Semeente herziet twaalf plannen entrum Onderzoek naar toeristenbelasting Wat ik zeggen wou... Bestemmings plannen Bedrijventerrein (2) Willem Trap Grietje Eelman met hun 50-jarig huwelijk! VRIJDAG 22 NOVEMBER 2002 Zo, je bent keurig op tijd. Hou je jas maar aan, want ik dacht lat we maar eerst een foto moesten maken, het is nu nog droog. Ve willen buiten bi] de schapen en het kerkje moet er ook op.' let is duidelijk wie hier de leiding heeft. Ik ben op bezoek bij Haas (89) en Annie (81Lap-Koopman aan het Klif in Den Hoorn, lij vieren deze week hun 60-jarige echtvereniging met een groot amiliefeest, voorafgegaan door een dankdienst in de her- ormde kerk. Voor beiden bestaat hun leeftijd alleen op de ka- ;nder, want 'de soos, daar zijn we nog écht te jong voor.' let huis aan het Klif ligt er verzorgd i| en bloemen en gezellige oranje ompoenen bij de deur vertellen al at de bewoners van tuin en planten ouden. En van nog heel veel andere ingen, wordt al gauw duidelijk. Aan iteresses en activiteiten heerst bij de ïfcmilie Lap geen gebrek. En ze hou- en van opschieten en doorwerken. iVe gaan eerst maar naar de scha- en, dacht ik zo. hou je jas maar aan,' egt Annie. Al redderend worden de choenen vervangen door klompen, ant ze houdt van precisie. Een boe rt met schoenen aan op het land is een boerin. Lap krijgt orders zich in en blauwe kiel te hijsen en zijn goeie et op te zetten. 'Ken deuze dan et?' Nee, beslist niet. Buiten staan ,vee aan elkaar gebonden zakjes io iet voer klaar en via de tuin aan het loge Achterom klimmen we naar de ia chapenwei. 'Hebben we hier geen irachtig uitzicht? Kijk, daar boeren ie jongens (Jan en Piet) en daarach- >rdie bomen woont Jacob. We heb- 0 en ze allemaal in 't oog en staan hier aak te kijken wat ze allemaal doen.' Lap zet de voerbakken op de onder stellen en leegt de inhoud van de zakjes. De lammeren drommen om de voerbakken en met welgevallen kijkt het echtpaar naar hun vee. 'Mooi koppel, hè? Arie had er geen zin meer in en toen heb ik ze overgenomen. Als het straks schapen geworden zijn verkoop ik ze en begin weer met een nieuw koppel lammeren. Als ik nog leef tenminste... Ik ga bij 't jaar af. Zeg, staan we zo goed? Wat zeg je, een beetje dichterbij? Komt de kerk er zo ook op? Dat moet wel hoor, de kerk is voor ons heel belangrijk, we houden er ook nog een dankdienst.' Op de zaterdagavond, want het mid delpunt zijn in een zondagse ere dienst gaat ze te ver. Lap: 'Dat we 't zoveel jaren goed hebben met me kaar is ons gegeven als genade. We mogen met vieren zónder God te danken, maar dat past niet in de zon dagse dienst Die is niet voor ons.' Als de foto gemaakt is en het vee en het uitzicht bewonderd, zijn we nog lang niet aan de koffie toe. De bijen stal komt in zicht Annie: 'Ik was er .n'»! Vs!»'-*' I a#8j> a.i ti i D Indanks zijn hoge leeftijd houdt Klaas Lap niet van stilzitten. Op bijgaande foto, vorig jaar \jgustus aan de Laanweg gemaakt tijdens een demonstratie van oude oogsttechnieken, af hij zien hoe boeren vroeger zichtten. (Foto come Timmert net mee opgehouden vorige herfst, 't Kan nou wel toe, dacht ik bij mezelf. Maar van 't voorjaar kwam er toch weer een zwerm in de kast en toen heb ik alles maar weer schoonge maakt en pas kwam de slinger weer van zolder en hebben we samen de honing geslingerd. Ja, dat doen we samen, 't Is nog een heel werk. Die bijen, dat is eigenlijk een uit de hand gelopen hobby van Jan. Toen hij er mee ophield, ben ik er maar mee doorgegaan. Jan is een open boek. Hij had bij de keukentafel zovaak over die bijen zitten vertellen, dat ik er onderhand ook alles van wist. Ik heb toen in 1980 nog wel twee seizoenen een cursus over bijenhouden gevolgd op de landbouwschool.' Via de schapen en de bijen, komen we in de moestuin. De boerenkool staat er fris bij en de paadjes zijn ge wied. 'We telen alle groenten zelf En kijk eens naar die bessenstruiken.' In het schuurtje staat de trots van de huisvrouw: flessen vol zelfgemaakt sap van frambozen, aardbeien, bes sen en rabarber. Het is een pracht gezicht. Pieken en dalen 'Laat je schoenen eens zien. Heb je er niks onder?' Zonder controle kom ik de kamer niet binnen 'Ja,' zegt Klaas, terwijl hij genegen naar zijn vrouw kijkt, 'ze is wel 's lastig, 't Moet precies zoals zij 't wil En vergenoegd schuift hij aan tafel, waar de zelf gebakken appeltaart al klaar staat. 'Zo, waar zullen we beginnen? Ik heb de hele nacht liggen wroeten en al les op een rijtje gezet Vanaf 't begin. Heb jij ook een vragenlijstje meege bracht? Misschien is dat nog handi ger, als jij vraagt.' Maar van vragen lijstjes en rijtjes komt helemaal niets terecht, want Annie komt met het fo toalbum en de bijbehorende verhalen en de hele planning van Klaas loopt in de soep. Niet helemaal tot zijn ge noegen, maar - zoals blijkt - door de jaren heen hebben ze geleerd eikaars regie te accepteren. Klaas: 'Om het zestig jaar met elkaar vol te houden, moet je mekaar met teveel voor de benen lopen. Daarom heb ik ook nog die schapen, dan kan ik af en toe eens naar buiten. En de pannen mo gen wel eens rammelen, als ze maar op het dak blijven.' Hun leven is langs pieken en dalen gegaan, maar de eindconclusie die tijdens het gesprek vele malen ter tafel komt, is: we hebben het toch altijd goed gehad. Annie, geboren in Oosterend als derde kind van Arie Koopman en Trijntje van der Vis, ver loor al op anderhalfjarige leeftijd haar moeder. De oma bij wie het gezin ging inwonen stierf toen Annie twaalf was. En toen ze zeventien jaar oud was, moest ze haar dienst/e als hulp in de huishouding bij de familie Zegel in de PH polder opgeven om haar zuster op te volgen als huishoudster in het gezin van haar vader en haar opa. 'Dat was in die tijd heel gewoon. Ik Klaas en Annie Lap regisseerden zelf de fotograaf: 'Komt de kerk er zo ook op? Dat moet wel hoor, de kerk is voor ons heel belangrijk. (Foto Come Timmer) vond het wel jammer, want ik had het best naar mijn zin bij de Zegels. Ik ging naar de meisjesvereniging in Den Hoorn en naar de jaarlijkse feest avond die dominee en mevrouw Moen organiseerden in Ons Huis En ik had toen net Klaas leren kennen. Op het feest ter ere van de geboorte van prinses Beatrix in 1938. Ik had wel in de Prins willen blijven, maar daar werd vroeger niet naar ge vraagd. Dat was de tijd.' Klaas Lap, een echte Hoornder, zoon van Jacob Lap en Rennetje Bruin, kortweg Klaas van Rennetje ge noemd, zag op 15 december 1913 het levenslicht. Opgegroeid in de Kerkstraat was hij voorbestemd om bij zijn vader op de boerderij te ko men 'Je werd gewoon in het bedrijf opgenomen Zo ging dat vroeger Er werd je niet gevraagd wat je zelf wou. En je verdiensten bleven thuis, je kreeg een zakcentje en verder was vader de baas.' Zijn vrouw onder breekt: 'Dat was de tijd, vader, dat was de tijd. Dat kun je niet vergelij ken mot hoe het nu gaat.' En Lap gaat verder: 'Ik ben nog wel naar de landbouwschool geweest. We kregen les van meester Klimp. Moet je na gaan, van die hele klas is iedereen al weg Alleen Aris Wuis en ik zijn nog over.' Verkering De verkering van Klaas en Annie ver liep niet zonder slag of stoot. Er was nog een andere kaper op de kust, maar na het vuurwerk bij het geboortefeest van Beatrix haakte Klaas aan de andere kant in en deelde de verblufte vrijer mee dat hij met Annie naar de film ging. Thuis sprak het standsverschil een woordje mee, maar de beide gelieven bleven volhouden en vier jaar na hun kennis making, op 19 november 1942, stap ten ze in het huwelijksbootje. Klaas in het surrogaatpak. zoals hij het door de jaren heen is blijven noemen. Annie: 'Hij was gewend zijn pakken op maat te laten maken, omdat hij zo smal was.' Klaas: 'Maar de kleerma kers werkten niet meer, de stoffen waren op en ik moest toch in het knappe pak. Dus ik naar Eli en Sam Phlessing, die een kledingzaak had den in Den Burg. Maar ia, het was oorlog, de hele winkel was al leeg. er was niks meer te krijgen. Maar ze hadden achter in de zaak nog een pak weggelegd en dat kreeg ik. Dat was toch heel aardig van ze. Annie kreeg een donkerblauwe lap. waar ze haar jurk van genaaid heeft.' 'We zijn in De Hemmer begonnen. We hebben er met genoegen gewoond, maar als je nu terugkijkt, zo ach teraf Geen water, geen licht, met regen was het pad één modderpoel. Toch hadden we altijd aanloop. Om dat het gezellig was, denk ik, én we hadden eten! Moeder wist overal wat van te maken en iedereen die kwam bleef mee-eten. In 1943 werd ons dochtertje Rennie geboren. Na ze ventien maanden werd ze ziek. long ontsteking Door de oorlog waren er geen goede medicijnen en we moes ten haar weer afstaan. Net met de bevrijding, terwijl iedereen feestte. We bladeren verder in het fotoalbum. De familie breidt zich gestadig uit. Na Rennie kwamen er nog negen kinde ren. Acht mochten ze er houden 'Kijk.' zegt Annie, 'en hier moesten we met zijn allen op de foto.' Ja.' zegt Klaas, 'sla die foto nog eens terug. Ze benne allegaar in 't knappe pak. Zie je dat? Ik wil niet pochen op mijn vrouw, maar dit moet wel effe zeid weze. Ze benne allegaar netjes. Dat deed ze toch maar.' Annie, zichtbaar blij met dit onversneden compliment: 'Iedere keer als ik er één netjes had, schoof ik hem de kamer in naar de fotograaf, tot ik ze allemaal klaar had.' Veranderingen Alles veranderde. Na zestien jaar in de Hemmer verhuisde het gezin Lap in februari 1958 naar Den Hoorn, naar Klif, waar nu zoon Arie zijn bedrijf heeft. 'Met tegenzin, want we woon den plezierig in de Hemmer. Maar oom Piet, van wie de boerderij aan het Klif was, had geen opvolgers en wij hadden al een heel gezin, waar van de oudste nog maar tien Jaar was. Ik moest in de toekomst kijken. Het was wel een hele waag, we moesten leven bij de dag. Als ik de rekeningen betalen moest, keek ik eerst welke er het nodigst aan toe was.' De bedrijfsvoering veranderde ook. Lap weet nog mee te praten over de tijd van vóór de melkbus, 'leder dorp had een melkfabriek In Den Hoorn stond-ie op Diek, De Onderneming uit 1912. In de oorlog is hij wegens brandstofgebrek gesloten. De boeren liepen met twee emmers van 20 liter aan een halsjuk naar de fabriek. Als je zes a zeven koeien had, was je in die tijd een flinke boer. Met acht koeien moest je al met zijn tweeën zijn om de melk te versjouwen. De koeien liepen meestal ook nog ver weg. De boeren uit De Westen had den kannen van 30 en 40 liter. In 1930 kwamen de bussen en daarmee ook de melkwagentjes. Voor twee bus sen. Je maakte die karretjes zelf. Ouwe ijzeren ploegwielen eronder. Dat was zwaar duwen. Toen de lucht banden kwamen, werd het alweer een stuk gemakkelijker. Had je drie bussen te vervoeren, dan was je echt een grote boer.' Toen de bussen in 1974 vervangen moesten worden door de melktank had Lap er genoeg van. 'De jongens zaten meer en meer in het loonwerk en ik zag het al aankomen dat moe der dan mee te melken moest. Het was een mooi punt om er mee op te houden en de koeien te verkopen. De schapen heb ik gehouden, later nam Arie ze over, om het land waar geen bollen stonden te beweiden. En nu heb ik ze weer. Ach ja, alles verandert. In 1930 woonden er in het dorp nog 28 boeren. Alleen al in het dorp. moet je je voorstellen. In 1950 kwam de eerste trekker op mijn bedrijf. Ik kon er niet van slapen, zo zag ik er te genop. Toen ik eenmaal een rondje gereden had, was 't over. Je moet met de tijd mee.' Stoelen Wat niet veranderde in al die jaren was het meubilair. 'Deze stoelen zijn nog van ons trouwen,'zegt Lap trots, terwijl hij op de leuning slaat. 'Sies van Heeringen, timmerman bij Jaap Drijver, heeft ze nog voor ons ge maakt. Met de tafel en het ledikant. Je kunt alles wel opruimen. Kijk te genwoordig maar eens langs de kant van de weg. Van alles wordt er neer gezet. Maar dan heb je 't ouwe niet meer, dan ben je niet meer thuus. Ik weet nog dat we in 't eerste jaar dat we getrouwd waren een brandje had den. Moeder heeft er nog een hele sjouw aan gehad om te zorgen dat het op tijd geblust werd. De wagendeuren moesten open, de lad der uit de schuur en toen is ze naar de schoorsteen geklommen om hem af te sluiten. Toen ik thuis kwam, zei ik: had 'm toch laten gaan, die ouwe keet. Maar ja, dan hadden we nou met op deze stoelen gezeten.' Zestig jaar later: vier dochters en vier zonen, vijfentwintig kleinkinderen en tien achterkleinkinderen. Het is een indrukwekkende groep, een grote rijkdom, die vanaf een foto de kamer inkijkt. Ze hebben een groot feest voorbereid, een verrassingsfeest. Feesten is de Lappen wel toever trouwd en Klaas en Annie hebben er altijd hun aandeel in, behalve deze keer. 'Ja, en dat staat me niks aan, dat geheimzinnige gedoe,' zegt Lap. Hij gooit een papiertje voor me op tafel. 'Kijk, dat is alles wat we weten Als we wat vragen, lachen ze maarzo'n beetje, maar ze zeggen niks. D'r staat zelfs nog geen advertentie in de krant (dat is inmiddels gebeurd, red.). Dat had allang gemoeten. Maar we mo gen ons nergens mee bemoeien, dus daar hou je je dan maar aan. Maar 't bevalt ons niks. Bij mij moet 't gaan, ik hou niet van afwachten. Wij benne gewend zelf te regeren. Regeren en zich laten regeren, want de kerkdienst is voor Klaas en Annie het belangrijkste van het feest. Hun trouwtekst uit het Hooglied 'want sterk als de dood is de liefde, vele wateren kunnen de liefde niet blussen en rivieren spoelen haar niet weg' - is in die zestig jaar realiteit gebleken. 'Een geschenk van Hogerhand, een stukje genade. We hebben alle reden om dankbaar feest te vieren.' Corrie Timmer :én bestemmingsplan buitengebied, én voor de dorpen, één voor Den urg inclusief de nieuwe wijken en én voor de industrieterreinen Dat ou wel het samen, dat komt op het- elfde neer.' Jan Koolhof (CDA) vroeg fch af of er met een soort raam- sstemmingsplan kan worden ge laakt, waaraan verder per dorp in- ulling wordt gegeven. Volgens een :oordvoerster van de gemeente zit- ;n er haken en ogen aan die ge tochte. Het zou onder meer vertra- mg opleveren, omdat dan eerst voor He dorpen plankaarten moeten wor- len geïnventariseerd. Ook zou het de amenhang van verschillende be- lemmingsplannen doorkruisen. )ver de voorgelegde planning be tonden twijfels bij de partijen. Van Ier Spek merkte op dat die erg strak' is, waardoor geen ruimte over- ilijft voor herzieningen van het be- temmingsplan buitengebied. De toordvoerster bevestigde dat. Van ter Spek had daar moeite mee. Na aar pleitten ook de andere ommissieleden ervoor flexibel om te laan met de planning 'Het kan wen- n «lijk zijn wat anders tussendoor te toen, ook als dat vertraging als con- equentie heeft', aldus Arthur Ooster- tean (GroenLinks). Die had al met ton ondertoon opgemerkt dat de tanning wel erg ambitieus in elkaar alten. Koolhof stelde voorwaarden an een soepelere planning 'Het loet ook niet als los zand aan elkaar tongen. De ambtenaren moeten kun- ton afwerken waaraan ze zijn begon- ten. Ze zitten dan goed in de mate- Joop Groeskamp (Texels ielang). die enthousiast had gezegd tot hij de belangrijke data uit de plan- - 'Jng al in zijn agenda had gezet, vroeg bij nader inzien eveneens om meer flexibiliteit. Hij erkende dat hij als politicus meteen een leermoment had gehad, omdat hij er niet bij had stilgestaan dat het strak vastleggen van de planning later barrières zou kunnen opwerpen als er iets tussen moet worden geschoven. Een voor stel van Texels Belang om de actualisatie van de bestemmings plannen Midden- en Zuid-Eierland en Oosterend om te wisselen, haalde geen meerderheid. Scherpe prijzen en een vakkundig advies' Vier bedrijven op één adres.. MARIC0WEG 6' Er komt een onderzoek naar de vraag in hoeverre er sprake is van ontduiking van toeristenbelasting. Enkele jaren geleden werd uit een enquête van de VW en Teso onder bootreizigers de conclusie getrok ken dat logiesverstrekkers op Texel ongeveer een miljoen gulden aan toeristenbelasting te weinig hadden betaald. Hoewel later bleek dat het hoge bezoekers aantal 'vervuiling' bevatte en het verschil veel kleiner moet zijn, blijft het gerucht over het tekort de kop opsteken. Uit een onderzoek moet blijken in hoeverre er werkelijk toeristenbelasting wordt ontdo ken. De vervuiling in het onderzoek zou onder andere zijn ontstaan doordat ook reizigers die op Texel op familie bezoek naar Texel gingen, werden meegeteld, aldus TVL-voorzitter Harry Wuis. Gisteravond, tijdens de raadscommissie Middelen, ergerde hij zich duidelijk aan het wantrouwen jegens zijn sector. Zeker als dat aan leiding zou zijn om op een andere manier van inning van de toeristen belasting over te stappen. 'Met het huidige systeem kunnen we leven.' Maar verschillende raadsfracties wil len toch kijken of er een efficientere wijzemogelijk is. Om voor eens en altijd een eind te maken aan het wan trouwen en de vraag te beantwoor den of er inderdaad een beter inningssysteem moet komen, advi seerde de commissie tot het onder zoek. De gemeente kent veel verou derde bestemmingsplannen, waardoor mensen regelmatig ah tikel-19 procedures moeten voe ren om in strijd met het bestem mingsplan een plan te kunnen realiseren. Voor aanvragers van een vergunning betekent dat extra kosten, omdat uitgezocht moet worden wat de mogelijkhe den zijn Dat gebeurt onder meer met behulp van principe verzoeken. waarover de raad vorige week besloot dat de be stede uren voortaan in rekening moeten worden gebracht van de aanvrager. De komende jaren wil de ge meente twaalf bestemmings plannen actualiseren. Ze is al in een gevorderd stadium met de plannen Oudeschild Bedrijven terrein (uitbreiding) en Oude schild. De voorbereidingen voor de herziening van de bestem mingsplannen De Cocksdorp en Den Hoorn-'t Zouteland zijn ook gestart. In maart 2003 wil de ge meente beginnen met de actualisatie van bestemmings plan Midden- en Zuid-Eierland. Daarna volgen Den Hoorn (met uitzondering beschermd dorps gezicht) (start juli 2003), Ooster end (met uitzondering be schermd dorpsgezicht) (november 2003). 't Horntje (buurtgemeenschap en haven) (maart 2004), Oost (juli 2004) en De Waal (november 2004) Van het bestemmingsplan Den Burg wordt gemeld dat de ontwikke ling is gestart en van de Wadden zee dat de planning nog niet be kend is. Per bestemmingsplan duurt het ongeveer 2,5 jaar voor dat de hele procedure (met onder meer hoorzittingen en inspraak mogelijkheden) is afgerond en het herziene plan in werking kan treden. De gemeente heeft stedenbouwkundige bureau Vijn in de arm genomen om de actualisatie uit te voeren. Het blijft toch een mooi iets, het le ven in een democratie. Het door ons gekozen en betaalde bestuurlijk ap paraat is, na verkozen te zijn, doof voor de stem des volks. Een bedrijventerrein in westelijke richting, langs de Langeveldstraat. Laat alle Cocksdorpers die voor zijn een hand opsteken. Beter nog, laat al deze mensen twee handen opsteken, dan lijkt het misschien nog wat. Ik haal ook allemaal zeer sterke argumenten uit het stukje in de Texelse Courant Een streekplan uit 1979, dit moet de leidraad voor de provincie zijn. Hoe democratisch. Hoe bij de tijd. De grond, die zich westelijk van het bedrijventerrein bevindt, is al aange kocht. Duidelijk een onomkeerbaar probleem, daar twijfelt vast niemand aan. Als het bedrijventerrein zo mm mogelijk hinder moet veroorzaken, dan is de westkant de enige kant waar hinder veroorzaakt wordt. Uit zicht wordt weggenomen en het aan zicht van het dorp wordt geschaad. Een lachertje, het is diep triest, maar bestuurlijk een lachertje PS: Ik ambieer echt met een tweede J.A. Does te worden, maar sommige clin9en" Remko S, Klein, De Cocksdorp. Bedroefd, maar dankbaar dat wij haar zo lang in ons midden mochten hebben, delen wij u mede dat onverwacht van ons is heengegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Cornelia Maria Roeper sinds 11 januari 1998 weduwe van Jan Koorn Mzn. op de leeftijd van 82 jaar. Tineke - Willem Jan - Meta Johannis - Myrian Joost, Margriet Irma - Shermon Arthur Lia - Jan Liane - Allard Frouke - Jacco Maarten - Dorothé Esther - Joost Arjan Peter Texel. 21 november 2002 De Zes 12 K145 1791 EX Den Burg Er is gelegenheid tot condoleren op maandag 25 november van 19.30 tot 20.30 uur in de „Car rousel" van de „Gollards", entree Jonkerstraat. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op dinsdag 26 november om 15.00 uur in crema torium Schagerkogge te Schagen. Vertrek boot 14.00 uur. 28 nov I952 28 nov 2002 Wij feliciteren onze ouders en grootouders Riet Jan. Martha Peter. Jeannie Nico. Cees Aris Angelica en kleinkinderen Kaart je sturen' Adres- Peperstraat 38 a 1794 AL Oosterend

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 3