Vleugel staat nu in hotel Den Burg i Entreekaartje Calluna wellicht stuk duurder Cjroen Jexel 'in het harL, Hoofditem parkeergarage en woningen als eerste aan beurt HEMA mantje Nieuw: ADSL Lite Snel en onbeperkt internetten van €-34?*" voor 27f95 per maand en w moeten verhoging goedkeuren Alcohol en shag in het verkeer Kraaiennesten Koopwoningen voor mensen met laag inkomen Voorgang tweede fase haven achter schermen' Weinig animo voor parkeerkaart Kringloopwinkel Herbegrafenis Extra editie Vakantiekrant tT" I I I I I tw.v. texelse'^courant SUPER DE BOER PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11732 TEXELSE DINSDAG 26 NOVEMBER 2002 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag bestaan plannen om de entree- rijzen voor zwemparadijs Calluna iet ingang van 1 januari fors te rhogen. Dat maakte Jo-an van jijfeijken, voorzitter van de vereni- jing van Kleine Logiesverstrek- ers (KLV), vorige week bekend. De erhoging is volgens hem nodig m het verliesgevende bad open te unnen houden. Het college van b n w moet de verhoging nog goed- euren. Calluna zelf vindt het nog voorbarig om te reageren. e exploitatie van Calluna is vanaf de ouw zorgelijk geweest. Verlies sta- elde zich op verlies, investeerders agen hun vermogen kelderen, de emeente spendeerde vele miljoenen m het financiële gat te dichten en de ieristenbelasting werd ervoor ver hoogd. Onder aanvoering van Teso- ■irecteur Rob Wortel werd een Ikddingsplan gemaakt en in 1996 erd een deal gemaakt met de Hoge aedt Groep (HRG) - eigenaar van uroase (het huidige Kustpark Texel) die het zwembad overnam. Deze nderneming nam de plicht op zich et zwembad tien jaar open te hou- en. Maar de verliezen bleven en oewel die nu worden gedragen door eHDG biedt de huidige exploitatie olgens Van Vijfeijken geen goede asis voor de toekomst. Op basis van en overeenkomst met de gemeente afgesproken dat de HDG groep het ad tot 2006 open moet houden en lat uitvoering moet worden gegeven het zogeheten bedrijfsplan Wor- e politie hield zondag een automo- list aan omdat hij slingerend over de ontweg reed. Het bleek om een 30- lige inwoner van Oudeschild te aan, die tijdens het rijden een ekkie draaide. Hi] bleek bovendien cohol te hebben genuttigd, ander- alf keer zoveel als toegestaan. Dat ram hem op een bekeuring te staan n een rijverbod voor twee uur Voor de kraaiennesten die zijn achtergebleven in tuinen In Oudeschild na de viering van 400 jaar Oudeschild zou eigenlijk een bouwvergunning nodig zijn. Met dat argument probeerde wethou der Nel Eelman inwoners van het dorp er gisteravond toe te bewe gen de bouwwerken binnenkort eens op te ruimen. Er staan er nog diverse in het dorp die wer den gemaakt voor de intocht van de Duyfken eind april. Eelman voegde eraan toe dat de ge meente tot nu toe nog geen aan dacht had besteed aan de nes ten, juist vanwege de festiviteiten. De waarschuwing werd met de nodige scepsis ont vangen in dorpshuis 't Skiltje, waar burgemeester en wethou- J ders een vergadering hadden met de dorpscommissie. De scepsis nam toe, nadat Eelman had gewezen op een financiële verantwoording voor het geval de kraaiennesten met voor 1 januari weg zouden zijn. Burgemeester Joke Geldorp, verantwoordelijk voor handhaving, zei dat daar mee werd gedoeld op schade die aan huizen zou kunnen ontstaan. 'Ik praat met over dwangsom men. Er is bijvoorbeeld slecht weer op komst, dus ruim ze op.' Over de ijsberen die nog her en der zijn achtergebleven, werd niet gerept door het college. Burgemeester Geldorp loofde Oudeschild voor de wijze waarop de viering van 400 jaar VOC is verlopen. Ze refereerde aan de intocht van de Duyfken en het bezoek van kroonprins Willem Alexander en prinses Maxima. 'Jullie hebben mede toegestaan dat dat allemaal gebeurd is.' Voorzitter Koos Zegers van de dorpscommissie stak op zijn beurt de loftrompet voor de ge meente en in het bijzonder de buitendienst voor het schoonma ken. 'We mopperen wel eens op ze, maar ze mogen ook een pluim hebben.' Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg tel. Maar daarna zou de eigenaar het zwemparadijs kunnen sluiten. Volgens manager Erik Heijenk van exploitant Kustpark Texel is het be richt over de tariefsverhoging voorba rig, omdat b en w er nog geen besluit over hebben genomen. Momenteel kost een los kaartje €4,80 en betalen certificaathouders €3,80,- Over de mate waarin het toegangskaartje van het bad duurder wordt, doen alle betrokkenen het zwijgen toe, maar volgens Van Vijfeijken gaat het om een forse verhoging, waarbij de certificaathouders in enige mate wor den ontzien. De voorgenomen verho ging is een advies van de zogeheten artikel 12-commissie, een gezel schap 'wijze mannen' waarin de HRG. TVO, certificaathoudende logiesverstrekkers en de gemeente zijn vertegenwoordigd. Als voorzitter en afgevaardigde van de logies verstrekkers gaf Van Vijfeijken aan dat de huidige negatieve exploitatie rekening een enigszins vertekend beeld geeft. Volgens hem moet een calculatie worden gemaakt van de kosten die aan het park moeten wor den toegerekend. Hij dringt er bij de exploitant van het zwemparadijs op aan om een strategie voor de toe komst en een financiële onderbou wing te maken. Mocht het college besluiten de prijs verhoging niet goed te keuren, dan kan de HDG-groep dit voorleggen aan een nog aan te wijzen arbitrage- groep, die zich over het besluit zal buigen. Afgesproken is wel dat b en w het advies van de artikel 12-groep met op onredelijke gronden terzijde mogen leggen. De Stichting Wonen Texel (SWT) is gestart met de verkoop van de eer ste vier 'koopzekerwoningen' in Den Burg. De betreffende wonin gen staan aan de Vaargeul, de Lijn baan en de Boogerd. Met de intro ductie van koopzekerwoningen wil SWT ook mensen met een lager in komen in de gelegenheid stellen een huis te kopen. Een koopzekerwoning wordt gekocht met een korting van 25 procent op de getaxeerde waarde. Als de koper verhuist, wordt de woning terug gekocht door de SWT, waarbij het verschil tussen de dan getaxeerde waarde en de oorspronkelijke waarde gelijkelijk tussen koper en SWT wordt verdeeld. De korting van 25 procent kan worden beschouwd als een ren teloze en aflossingsvrije lening, waar van de koper profiteert zolang hij in de woning woont. Bij vertrek wordt de korting met de SWT verrekend. Door deze constructie worden de maandlasten van de koper 25 pro cent lager. Verder is de koper van een koopzekerwoning niet overgeleverd aan de grillen van de markt. De ver koopprijs van de woning wordt zorg vuldig bepaald aan de hand van een taxatie Bovendien weet de koper zeker dat de woning meteen weer aan de SWT kan worden verkocht. En de koper is voor 50 procent ingedekt als de markt even tegenzit. Voor de financiering van de koopzekerwoning kan net als bij een normale koop woning gebruik worden gemaakt van de Nationale Hypotheek Garantie. Met die garantie is de rente op de hypotheek lager dan zonder. Na de terugkoop van woningen biedt de SWT de woningen opnieuw te koop aan, waarbij ook de volgende koper 25 procent korting kan krijgen. De SWT hoopt op deze manier een bestand op te bouwen van betaal bare koopwoningen en de doorstro ming van huurwoningen naar koop woningen te stimuleren. De SWT wil de constructie van koopzekerwoning toepassen voor de resterende 43 houtrijke woningen die nog worden verkocht en 6 woningen aan de Vaar geul. Ook de huidige huurders van deze woningen kunnen gebruik ma ken van deze regeling. Als een wo ning te koop wordt aangeboden, krijgt de koper de keuze uit vrije ver koop of koopzeker. Ook een deel van de toekomstige bewoners van de nog te bouwen woningen in Den Burg Oost kan van deze constructie profiteren. Hans en Hanny Eshuys bij 'hun' concertvleugel in de serre van Hotel Den Burg. (foto Harry Oe Graaf) De concertvleugel van de Welzijns- stichting heeft een nieuwe stand plaats gekregen. Het instrument prijkt nu in de serre van hotel Den Burg aan de Emmalaan. Als stand plaats leverde hotel De Lindeboom de laatste tijd problemen op, onder andere wegens verbouwings activiteiten waardoor de vleugel in de weg stond en gevaar liep be schadigd te worden. Ook het tel kens vervoeren van het instrument naar andere Texelse locaties en de verantwoordelijkheden die daarbij speelden, werden door de mede werkers van De Lindeboom als be lastend ervaren. Toerude vleugel vorig jaar bij een ver plaatsing uit de takels viel en zwaar werd beschadigd was het probleem acuut, vooral door de vervelende fi nanciële nasleep. Het geschil daar over is inmiddels overigens uit de wereld. Toen de vleugel de afgelopen week met spoed uit De Lindeboom weg moest omdat hij in de weg stond bij de verbouwing, ging de Welzijns- stichting uitkijken naar een andere locatie. Medewerker Ben Haak liet het oog vallen op hotel Den Burg De eigenaars Hans en Hanny Eshuys waren direct enthousiast. Bij de Welzijnsstichting wordt aangenomen dat de nieuwe plek voldoende recht doet aan de intenties van de Texelaars die destijds het geld (ƒ20.000,-) bijeen brachten voor de overname van het instrument van het NIOZ. Blijvend Hoewel in theorie met is uitgesloten dat de vleugel te zijner tijd weer te rugkeert naar de Groeneplaats moet De mogelijke bouw van een par keergarage met bedrijfsruimte en woningen in Oudeschild wordt het eerste project van de tweede fase herinrichting haven Oudeschild, waarover het college beslissingen gaat nemen. Dat maakte wethou der Nel Eelman gisteravond be kend tijdens een vergadering van het college en de dorpscommissie van Oudeschild. De gemeente verwacht begin de cember duidelijkheid te krijgen van de provincie over een aangevraagde subsidie van €850.000,- voor de her structurering van het toekomstig bouwterrein. De gemeente wil de parkeergarage met woningen en bedrijfsruimte bouwen op de huidige locatie van de olieopslag van Rab, Texdok en eventueel groothandel Texgro. Het is één van de zes hoofd items (met de naam 'parkeren en meer') die de klankbordcommissie een tijdje geleden presenteerde voor de haven. Of de gemeente het geld krijgt, is nog met duidelijk. Het geld, via het minis terie van Economische Zaken aange vraagd in Brussel, wordt verdeeld over zes provincies. Het gaat om zo geheten TIPP-geld, Tender Inves- terings Programma Provincies, voor De leden van de raadscommissie Grondgebied toonden zich enthou siast over de parkeerkaart die de gemeente wil invoeren, maar de animo onder de Texelaars lijkt voor alsnog gering Op de vraag 'Gaat u een parkeerkaart kopen voor €51,25?' - die vorige week werd ge steld op de website van de Texelse Courant - antwoordde 22 procent met 'ja' en 78 procent met 'nee' herstructurering van bedrijventerrein. De verdeling wordt verricht door Eco nomische Zaken in samenspraak met de provincie. Hoort Noord-Holland bij de zes gelukkige, dan is Texel zeker van de subsidietoekenning. Daarna moet de gemeente zelf ook €850.000,- op tafel leggen, andere betrokkene moeten een bijdrage le veren en er zijn termijnen aan de subsidieverlening verbonden. Wet houder Eelman liet de ongeveer tach tig aanwezigen weten dat na de bekendmaking beraadslagingen vol gen binnen het college Daarna be kijkt het hoe het de plannen aan het inwoners van het dorp vertelt. Schermen De wethouder zei dat achter de schermen ook over de andere hoofd items veel wordt overlegd. Ze wilde daarmee duidelijk maken dat er volop wordt gewerkt In het dorp was wat gemor ontstaan, omdat het na de presentatie van de zes hoofditems stil was geworden over de tweede fase. 'Er is achter de schermen wel dege lijk voortgang', aldus Eelman. Vol gens haar kost het soms onder meer tijd om met de juiste gesprekspart ners aan tafel te komen. Ze hield de bezoekers van het dorps huis voor dat leden van de stuurgroep inmiddels naar het Nederlands Insti tuut voor Scheeps- en Onderwater- archeologie (NISA) in Lelystad zijn geweest om zich te verdiepen in de mogelijkheden voor het gebouw waarin een onderwaterdepot en de maquette van de Rede van Texel moeten komen. De stuurgroep heeft als voorwaarde gesteld dat het toe komstig onderwaterdepot daadwer kelijk voorwerpen die zich onder wa ter bevinden, tentoonstelt Met alleen vitrines zou het onderwaterdepot weinig meerwaarde hebben ten op zichte van het Maritiem en Jutters Museum (MJM). Het NISA liet de groep weten dat realisatie van 'iets nats' nog knap ingewikkeld kan wor den, aldus Eelman. 'We zijn er dus nog met uit.' De wethouder liet met een weten dat de gemeente nog even de tijd heeft, omdat het derde deel van de maquette pas in 2004 naar Texel komt. Hoe het gebouw eruit moet komen te zien en waar het pre cies moet komen, is volgens Eelman nog niet verder uitgewerkt. De ge meente heeft daarvoor een 'zoek- gebied' aangewezen langs het Bol werk. Inwoners van Oudeschild hebben moeite met die locatie. Ze vrezen ook dat het een gebouw wordt dat niet past bij het huidige karakter van het dorp Begin december heeft de gemeente een gesprek met de Nuon over het hoofditem windmolens. Dat plan be helst kortgezegd dat de vier huidige turbines moeten worden vervangen door één nieuwe molen van 65 me ter hoog met wieken van 35 meter Losse nummers 0,85 'We wilden wat doen voor Texelaars met een smalle portemonnee', zeg gen Jos en Marian Slikker van de Kringloopwinkel in Oudeschild. Het idealisme werd ingehaald door de realiteit. De aanlevering van bruikbare spullen nam af en de Slikkers bleven moeite ondervinden om poot aan de grond te krijgen op het eiland Eind deze week is de zaak voor tweede hands spullen voor het laatst geo pend. Pagina 5 Een fatsoenlijke herbegrafenis van de geallieerde oorlogsvliegers die in de nacht van 22 op 23 juni 1943 met hun bommenwerper neerstortten op het Texelse strand. Dat beoogt de 42-ja- rige Andreas Wachtel uit het Duitse Oer-Erkenschwick, die dit 'project' samen met belangstellende Texe laars wil uitvoeren. Pagina 7 Op vrijdag 20 december verschijnt als winterbijlage bij de Texelse Cou rant de Vakantiekrant, met daarin onder andere een uitgebreide agenda Instanties die activiteiten rond kerst en oud en nieuw organi seren. kunnen deze tot en met vrijdag doorgeven aan de redactie van de Texelse Courant. (Advertentie) de nieuwe standplaats toch wel als definitief worden beschouwd. Eshuys is van plan in de serre af en toe koffie concerten of andere muzikale mani festaties voor klein publiek te organi seren, waarbij de vleugel wordt gebruikt. Voor het ovenge wordt het instrument op gelijke voet als voor heen tegen kostprijs verhuurd voor muzikale activiteiten elders op het eiland. €10 lang Na het gesprek met de Nuon wil de gemeente met de stichting Passantenhaven om tafel. Half de cember volgt volgens Eelman een gesprek met dagmarktdeskundigen over het plan om op het parkeerter rein bij snackbar Veronica een over dekte Texelse markt te bouwen. 'Er worden daarvoor ook nog veel an dere gesprekken gevoerd om dingen af te tasten.' Voor de realisatie van de waterspeelplaats (tussen de werk- haven en de passantenhaven) be zocht de gemeente onder meer een waterspeelplaats op de Floriade. Ook werden gesprekken gevoerd met de stichting Passantenhaven over het beheer van de speelplaats. Met Natuurmonumenten werden ge sprekken gevoerd over versterking van de 'gouden driehoek' De Schans, De Wezenputten en het MJM. Vanuit de zaal werd geopperd het Skillepaadje ook in die driehoek op te nemen, zodat het beter onderhouden zou worden. Meerdere mensen klaagden over de blubberige staat waarin het pad zich momenteel be vindt. De gemeente streeft er volgens Eelman naar om in december weer een informatieronde te houden voor het dorp. Geldig bij Iw-Jfding vanaf 25 in dr winki-lv in i>cn Butr en l)e K<mg. Maximaal 1 bon per artikel. Viel va» toepassing op aanbiedingen Schoenen TH&de SP0IST (Advertentie) Qrs-.r Jnrli m ba Vb Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van irmcoiowi ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Bel 0800-8048 of ga naar t for telecom. Media Markt of Tell Me positive generation

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1