Samen goed voor 220 jaar vrijwilligerswerk Sint Kadobon wetKoop Cjrocn ZwartsJexels 'in het hart avelerieschietkamp op Vlieland mogelijk dicht Vijfschaft, Kruudmoes en Waterzooi HEMA Rode Kruis eert jubilerende dames Welfare mantje defensie wil oefenterreinen minderen Schoorsteenbrand in eetcafé Sportvissers niet naar WK Werkgroep bezoekt drempelloze natuur EcoMare in Nieuwjaarsshow Nekletsel voor automobiliste Banketbakkerij genomineerd voor landelijke prijs Waddenvereniging wil verscherping regels scheepvaart Handleiding a Koeienfeest Visman naar PvdA? texelse'^coiirant SUPER DE BOER pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11734 DINSDAG 3 DECEMBER 2002 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 el Cavelerieschietkamp op ieland gaat mogelijk dicht. De- nsie, dat fors gaat bezuinigen, wil et meer schiettereinen behouden in strikt noodzakelijk is. Vlieland laakt zich grote zorgen. Voor de iordkop van Texel zou sluiting in het kamp een vermindering in de geluidsoverlast betekenen. m definitieve sluiting is volgens o-gemeentesecretaris Harry de it van de gemeente Vlieland nog :t aan de orde. Het ministerie van ifensie heeft Vlieland laten weten 'Jat zij eerst voor al haar schiet- JJrreinen onderzoekt wat de gevol- m van een sluiting zijn. In februari (03 moet dat onderzoek klaar zijn. in woordvoerder van Defensie be- istigt dat de te verwachten conse- jenties in kaart worden gebracht, jordat er knopen worden doorge- akt. et ministerie van Defensie moet /er de periode 2002 - 2006 550.000.000,- bezuinigen op haar sgroting. Dat spraken CDA, WD en 'F met elkaar af in het Strategisch kkoord, het spoorboekje waarmee el kabinet-Balkende in juli van start ng. In de recent gepubliceerde ajaarsbrief van Defensie staat dat Ie Koninklijke Landmacht, beheerder n gebruiker van het Cavelerieschiet- amp, niet meer terreinen dan nood- akelijk wil aanhouden vanwege de eheerskosten. Gepleit wordt voor itensievere internationale samen- isrking, die moet leiden tot een effi- inter gebruik van schiettereinen »r tank- en antitankschieten en lor het schieten op luchtdoelen, ïlgens De Wit zou sluiting banen- arlies voor enkele tientallen mensen p het Friese eiland betekenen. 'En at is veel op een bevolking van «aalfhonderd inwoners. Bovendien seft het ook invloed op de econo- nische structuur. De beroepsbevol- ing wordt nog meer afhankelijk van icreatie en toerisme en eenzijdig- eid is niet altijd goed.' Burgemees- ir en wethouders van Vlieland heb- en inmiddels hun zorgen geuit in en brief aan Defensie. De gemeen- iraad van Vlieland heeft er raads leed voor gepleit dat het schiet- amp behouden blijft. schelen, zegt André van der Vliet van de commissie Vlieghinder Noordkop. Op het kamp wordt, met uitzondering van het hoogseizoen, het hele jaar door geoefend met tanks. Gemiddeld één keer per week wordt er ook 's avonds geschoten. Afhankelijk van de atmosfeer en windrichting zijn de oefeningen soms goed te horen. Van der Vliet: 'Als je het puur gericht op de geluidsoverlast bekijkt, zou het positief zijn voor De Cocksdorp en omgeving als het kamp dichtgaat Volgens Van der Vliet zijn er echter ook de economische belangen van Vlieland Het maken van de afweging tussen die belangen en de toekomst van het schietkamp is volgens hem een beslissing die door de politiek moet worden genomen. Schietrange De Schietrange van de Koninklijke Luchtmacht, ook gevestigd op de Vliehors, wordt vooralsnog niet ge troffen door de bezuinigingen. De range wordt door vliegtuigen gebruikt om echte bommen af te werpen. Vol gens loco-gemeentesecretaris De Wit zal sluiting van het schietkamp echter wel doorwerken op de schiet range. 'Je zit toch met de gebouwen en de faciliteiten.' In het Tweede Structuurschema Mi litaire Terreinen (SMT-2), dat een jaar geleden werd gepresenteerd, staat dat het Cavelerieschietkamp en de Schietrange op de Vliehors horen te blijven. Verplaatsing naar alternatieve locaties om geluidsoverlast te ver minderen, is volgens het SMT-2 niet mogelijk. De woordvoerder van De fensie wijst erop dat in de Tweede Kamer straks eerst de bezuinigingen worden behandeld en dat dan pas de vaststelling van het SMT-2 aan de orde komt. Het structuurschema had al behandeld moeten zijn in de Ka mer, maar dat raakte achterop door alle politieke verwikkelingen van het afgelopen jaar in Den Haag. Voor de Joost Dourleinkazerne van het Korps Mariniers lijken de bezuinigingen in eerste instantie geen gevolgen te hebben, laat commandant Sjaak Severs weten. (oor de noordkop van Texel zou slui- ing van het schietkamp zo'n dertig irocent aan geluidsoverlast kunnen In een speciale tent op het terrein van het Maritiem en Juttersmuseum maakten zondag velen kennis met ouderwetse scheepskost als Vijf schaft, Kruudmoes en Waterzooi. Dat gebeurde tijdens de feestelijke afslui ting van het VOC-jaar Meer hierover elders in deze krant. (Foto Hany de Graaf) De brandweer kwam gistermiddag om half zes in actie om een eind te maken aan een schoorsteenbrand in eetcafé Sjans in de Dorpsstraat in De Koog. Om bij de schoorsteen op het hoge dak te komen werd gebruik gemaakt van de ladder wagen. De schoorsteen hoort bij de haast dagelijks in gebruik zijnde open haard in het publieksgedeelte van het horecabedrijf. Het viel gistermiddag op dat er rook kwam uit naden in het metselwerk boven de haard. Toen buiten een kijkje werd genomen, bleek dat er vlammen sloegen uit de metalen pijp op het dak. Firmant Eric Scheidemann waarschuwde via 112 de brandweer die snel met groot materieel in de Dorpsstraat stond. Twee brandweermannen lieten zich met de ladderwagen naar de schoor steen op het moeilijk te beklimmen dak tillen, verwijderden de roterende kap en maakten met een ramonneur de deerlijk vervuilde rookkanaal ge deeltelijk schoon. Het vuur was op dat moment al op de terugtocht om dat de eigenaars de klep boven de haard hadden gesloten, zodat niet veel zuurstof meer kon toetreden. Als het rookkanaal van onderaf helemaal is gereinigd, kan de haard weer fn gebruik worden genomen.k De drie firmanten van Sjans waren tevreden over het snelle optreden van de vuurbestrijders, maar vonden het jammer dat ze de roterende kap niet hadden teruggeplaatst. De brand weer deed dat toen alsnog, na de ladderwagen opnieuw in stelling te hebben gebracht. De drie Texelse sportvissers die mee speelden in de naselectiewedstrijden voor het wereldkampioenschap zijn er niet in geslaagd een plaats in de selectie te veroveren. Na zes wed strijden gingen ze strijdend ten onder. De laatst wedstrijden werden gevist in de Nieuwe Waterweg en het Cal- landkanaal. Als eerste eindigde Kees Westdorp uit Maassluis met 1155 cm vis, goed 27 punten. Nico Tessel be haalde met 572 cm (71 punten) een achttiende plaats en eindigde daar mee op dezelfde positie als vong jaar. Rein Kuyper (425 cm, 87 pnt.) werd 33ste, Johan Hopman (336 cm, 101 pnt.) 44ste. Met zijn achttiende plaats heeft Nico Tessel wel weer toegang tot de naselectie van volgend jaar. llaatsbosbeheer Texel kreeg vri|dag «zoek van de Werkgroep Inrichting iecreatief-toeristische voorzieningen n de Openlucht (WIRO). De werk- jroep - onder voorzitterschap van irof. dr. ir. H.N. van Lier van de andbouwumversiteit Wagening - Helde belang in de oplossingen die itaatsbosbeheer heeft gevonden om Irempels in de natuur te vermijden of Ie beperken, waardoor natuurgebie- ien ook toegankelijk worden voor mndervaliden. Rolstoelgebruiker Gerard Kruithof vertelde over de irempels die hij tegenkwam en bos wachter Erik van der Spek liet langs iet natuurpad zien welke oplossin- jen waren gevonden. De leden van Je werkgroep waren enthousiast over de resultaten die op Texel al zijn bereikt. Veronica Bos gaf daarbij aan wat de WV doet om mensen te infor meren over de mogelijkheden die de recreatiesector biedt aan mensen die aanpassingen nodig hebben om op vakantie te gaan. De WIRO vertegen woordigt het Ministerie van LNV, Grontmij, Rijkswaterstaat, Nationaal Park de Hoge Veluwe, Arcadis Heide- mij, Staatsbosbeheer, ANWB, Ge meente Zoetermeer, Stichting Re creatie en Alterra. Daags voor uitzending werd door de programmamakers van RTL4 beslo ten de opnames die in EcoMare wer- den gemaakt voor de Sterren Playbackshow op 30 november, niet tegebruiken. De opnames worden nu verwerkt in de Kanjer Nieuwjaars- show, die op 1 januari wordt uitge- tonden. Ze komen langs voor de gezellig heid, doen een spelletje, halen boodschappen of begeleiden ouderen of gehandicapten bij het doen van handwerk. De sociale functie van de 21 vrijwilligers van de afdeling Welfare van het Rode Kruis is vanzelfsprekend. Al twin tig of dertig jaar lang zetten de dames zich belangeloos in voor hun medemens. Maandag werden ze gehuldigd. De dames vervullen een belangrijke sociale functie binnen de Texelse samenleving. Naar hun bezoeken aan de oudere of gehandicapte mede mens wordt altijd uitgekeken. 'We dringen ons met op, de mensen of hun familie vragen zelf of we willen komen. We gaan met op afgesproken tijden langs, maar stappen onver wacht binnen. Dan is de verrassing het grootst en wordt het geen ver plichting', vertelt coördinator Nel Boersen, die zelf een speld kreeg om dat ze zich twintig jaar geleden bij de Welfare aansloot. 'Dat ging toen met zomaar, je moest eerst een cursus van een stuk of vijftien middagen hebben gevolgd over het werk bij de Welfare. Er werd aandacht besteed aan allerlei soorten handwerk en over het werk bij het Rode Kruis. Pas als ie die cursus had doorlopen, werd je officieel ingeschreven.' Hielden de vrijwilligers zich destijds hoofdzakelijk met handwerk bezig, nu is die sociale taak een stuk breder. 'We zorgen toch voor een stukje ge zelligheid. Zelf ga ik regelmatig bij een stuk of vijf mensen langs en bezoek regelmatig een groepje mensen in het rusthuis. Doorgaans één keer in de twee weken, vaker moet het met worden, want dan gaat het voor bei den teveel op een verplichting lijken. We komen alleen bij vrouwen, man nen hebben zo hun eigen invulling Bij veel dames blijft het met alleen bij Do Jubilerende dames van het Rode Kruis. Van links naar rechts, zittend: Stlna Bremer en Marry Eelman, beiden dertig jaar lidDaar naast Nel Boersen, Wecky Sijtsma en Auk/e Bakker. Staand: Renske Halsema. Ina Kramer, Lies Langeveld, Tiny Witte en Cneel Vonk. De acht laatstgenoemde dames zijn twintig laar lid van de Welfare. 'Fo'° G"'a'° hmimmenj praten. 'We breien heel wat af. Veel sokken, maar we borduren ook kleedjes van Beiers bont en doen andere dingen. We verkopen de spul len op markten en braderieën en van de opbrengst kunnen we dan weer spullen kopen. En een deel is voor het Rode Kruis, dat elk jaar een bijdrage krijgt.' Vrijwilligers werk is voor de dames een vanzelfsprekende zaak. 'Vroeger werkten vrouwen niet. Als je uit de kleine kinderen vandaan was, stortte je je in het vrijwilligerswerk. Tegen woordig werken de vrouwen allemaal en hebben ze het vaak veel te druk voor vrijwilligerswerk. Dat is wel eens jammer. Maar gelukkig hebben zich dit jaar twee nieuwe leden gemeld Het Rode Kruis biedt voor elk wat wils, vertelt Nel Vermeulen van het hoofdbestuur. 'Op het gebied van zorg en welzijn kun je het werk doen wat je het meest aanspreekt, waar je talenten liggen en wat je zinvol vindt om te doen. Natuurlijk moet je van mensen houden en je voor een ander willen inzetten. Dét is vrijwilligers werk Ze roemde het werk van de jubilarissen. 'Nog steeds wordt er door de meestal oudere medemens een beroep op jullie gedaan en gaan jullie er enthousiast op af.' Ze telde op dat de tien jubilarissen samen goed waren voor 220 vrouwjaren aan vrij willigerswerk. De zorg van de dames is met alleen naar buiten gericht, ook de onder linge band tussen de vrijwilligers - die in de meeste gevallen al tientallen jaren met elkaar optrekken - is groot. 'Door lid te worden van de Welfare hebben we ons in feite vrijwillig ver plicht om regelmatig op bezoek te gaan bij mensen en ook regelmatig de onderlinge bijeenkomsten te be zoeken. Anders heeft zo'n lidmaat schap geen zin. Je doet het met el kaar. Dat merk je als iemand in de groep iets heeft te vieren, of als er ziek of zeer is. Dan leeft de hele groep mee.' Zoals maandag, toen de tien jubilerende dames werden beloond met een oorkonde, een gesp. een bos bloemen en een kaars van Lida Vlaming. Een 55-jarige vrouw uit Den Burg is maandag door een aanrijding op de kruising Westerweg-Driehuizen met haar auto in een greppel be land. Ze liep nekletsel op en moest door de brandweer uit haar voer tuig worden bevrijd. Het ongeluk ontstond rond 10.15 uur. De 55-jarige vrouw uit Den Burg ver leende, komend vanaf Driehuizen, geen voorrang aan een 68-jarige vrouw uit Abbenes, die over de Westerweg reed. De Texelse werd in de linkerflank aangereden en be landde in een droge greppel naast de weg. Haar situatie deed zich aanvan kelijk ernstig aanzien, zodat de traumahelikopter om assistentie werd gevraagd. Maar nadat de vrouw uit het wrak was gehaald, bleek ze zó goed aanspreekbaar dat de helikop ter terug kon naar de basis. De vrouw werd per ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. De nieuwe bakkerij van Hans- Peter en Marlies Winter in de Weverstraat is genomineerd voor de titel Bakkerij van het Jaar. Dat heeft de brood- en banketzaak te horen gekregen van de vakjury die de prijs uitreikt. De banketbakkerij dingt samen met zeven andere bakkerijen mee naar de prijs. Komende maand vindt een consumentenonderzoek plaats in de zaak en in januari komt de jury nog een keer langs om te praten over ondernemen. Tijdens de landelijke Bakkerijdagen op 12 februan in Den Bosch wordt bekendgemaakt wie de prijs wint. De winkel in de Weverstraat werd op donderdag 6 juni geopend in de zaak waar eerst dekbedden specialist De Wever was gevestigd. Het echtpaar heeft ook een bakkers zaak in Den Helder. De Waddenvereniging vindt dat de scheepvaartregels moeten worden aangescherpt om rampen met olietankers in de buurt van de Wad denzee te voorkomen. De vereni ging zegt dat naar aanleiding van de ramp met de olietanker Prestige voor de Spaanse kust. Volgens de Waddenvereniging zou den de gevolgen catastrofaal zijn als boven één van de Waddeneilanden een soortgelijk ongeluk zou gebeu ren. Olieresten zouden zich volgens de vereniging moeilijk van de droog vallende platen laten verwijderen. Het dierlijk leven zou er jarenlang door worden aangetast. 'Een ecologische ramp is in het geval van een zinkende olietanker vlakbij de Waddenzee dan ook bijna onvermijdelijk.' De Waddenzee werd een paar maan den geleden op advies van Neder land. Duitsland en Denemarken aan gewezen als 'bijzonder kwetsbaar zeegebied'. Dat gebeurde door de In ternational Maritime Organization, een onderdeel van de' Verenigde Na ties. Die aanwijzing moet een signaal zijn aan de scheepvaart om extra voorzichtig te zijn met het gebied Volgens de Waddenvereniging staat dat mooi op papier, maar heeft de aanwijzing met geleid tot extra bepa lingen waar schepen zich aan moe ten houden zodra ze de Waddenzee naderen. De Waddenvereniging vindt dat er een internationaal verkeersbege- leidingssysteem moet komen en dat gevaarlijke scheepvaart verplicht moet worden gemeld. Er moeten ha vens worden aangewezen voor noodgevallen, beloodsmg van sche pen mag niet worden versoepeld, er moet voldoende materieel aanwezig zijn om calamiteiten te bestrijden, de uitwisseling van informatie bij calamiteitenbestrijding moet worden bevorderd, er moeten betere contro les van schepen in de havens komen en de slechte technische staat van schepen moet worden verbeterd. De Prestige bleek oud te zijn en had geen dubbelwandige romp. De Waddenvereniging zegt zich de ko mende tijd te gaan inzetten om haar eisen ingevoerd te krijgen. 'De Texelaar is welwillend maar weet zich bij de interactie met vreemden geen houding te geven. Om de om vang te vergemakkelijken is het raad zaam dat de badgast zich weet aan te passen'. Dat schrijft de freelance journalist en vertaler Hugo Bakhuys- van den Brink (52). Pagina 2 Twee koeien uit de stal van de ge broeders Van der Star uit Het Noor den brachten het tot de opmerkelijke prestatie van 100.000 liter melk. Bij elkaar produceerden de dieren ruim 8391 kg vet en 7113 kg eiwit. Het is de eerste keer dat koeien van de fa milie Van der Star deze magische grens bereiken. Reden voor agrarisch Texel om een mooi feestje te bouwen. Op een dik bed van fris geel stro on dergingen de beide dames de grote belangstelling zonder veel opwin ding. Pagina 5 Hij zit naast hen in de raadzaal en met hen in de oppositie. En vol gens de nieuwe gemeentegids maakt Frans Visman nu ook sa men met Alfred Schaatsenberg en Eric Hercules deel uit van de PvdA in de gemeenteraad. En dat gaat nou net iets te ver Vis man zelf weet tot op de dag van vandaag niet beter als dat hij voor D66 in de raad zit. En dat was hij ook eigenlijk van plan te blijven doen. De D66'er kan wel lachen om het misverstandje. 'Dit soort dingen gebeurt, ik kan me daar over met opwinden.' Onopge merkt bleef de plotselinge partij wisseling niet. 'Ik heb er veel reacties op gehad. Mensen vroe gen of ik was overgelopen. In de gemeenteraad zullen ze me ook nog wel vragen namens wie ik nu spreek.' D66 dus. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het niet duidelijk waar het foutje in het boekje is geslopen. De gids is volgens hem zorgvul dig samengesteld en nagelezen. 'Maar mochten mensen er nog andere fouten in vinden, dan kun nen ze ons bellen op 362248.' (Advertentie) 10 «irlili» Iiij vanaf C 2S in «Ir winkels in Urn Itairj» on I K««>p Maximaal 1 lw»n per artikel. Nh-I \an l«M-passinj» op aanhictlinip-n Schoenen J/todc SIPO^IT (Advertentie) L Jrxrli tul bjru Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAK HET BESTE mi Dt G*OEN EN DOEN WVNKf Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1