Texel blij met duurzame effecten van VOC-feest 'Omgaan met Texelaars handleiding met knipood «3 teso Kabeljauw aan de lijn .TEXELSE 7 Z COURANT' Agenda Colofon Spanning in De Rog Wat ik zeggen wou... Voordrinken Blik vanger Poppenkast in EcoMare Vernon Hughes wint golfstrijd Succes voor jeugdcrossers DINSDAG 3 DECEMBER 2002 Niets is zo leuk als samen terugkijken op een geslaagd evene ment waar je samen aan hebt gewerkt. De stemming op de zondagmiddag in Oudeschild gehouden afsluiting van het VOC- jaar was dan ook opperbest. Maar nu zit het er definitief op. De historische kleding waarin de kopstukken van de viering bij de diverse evenementen gehuld gingen, gaan definitief uit maar zijn met verloren: ze worden 'duurzaam' in het museum geëx poseerd. Aan het feest heeft Texel meer duurzaams overgehouden, zo als de enorme maquette van de rede van Texel, films, boeken en de resultaten van historische studies. Een voorbeeld van het laatste is het boek Texel en de VOC waarvan zondag het eer ste exemplaar werd overhandigd aan voorzitter Ir E. Hessing van de landelijke VOC jubileumorganisatie. nomische gevolgen. De waarheid is dat de VOC-schepelingen aan boord moesten blijven en dat het de beman ningen van andere, kleinere schepen waren die op de wal hun geld uitga ven. Aan de VOC heeft Texel dus niet zoveel verdiend In het boek is veel nieuwe kennis over de VOC verwerkt, waardoor het feitenmateriaal zoals door J.A. van der Vlis werd aangedra gen in zijn boek 'f Lant van Texel, is geactualiseerd. Medeauteur Hans Eelman greep de gelegenheid aan om een lans te breken voor het op Texel behouden van spullen die bij de onderwaterarcheologie boven water komen. Goed meegedaan Ir. Hessing van de landelijke VOC- stichting zei dat Texel een goed figuur heeft geslagen temidden van de di verse plaatsen waar aan het jubileum aandacht is gegeven. Na de opening in de Ridderzaal zijn er in het hele land zo'n 200 VOC-activiteiten ge weest. Daarbij hoorden de bezoeken van de Duyfken-replica, die inmiddels is teruggekeerd naar Australië. De thuiskomst viel toevallig samen met het slotfeest in Oudeschild. Hessing had als cadeau twee presse papiers meegebracht in de vorm van een kristallen blok waarin de gegra veerde voorstelling van een antiek zeilschip is verwerkt Hij overhan digde er één aan gemeentelijk mede werker Frank Bastiaans. Burgemeester Geldorp zei dat ze had besloten het wandbord dat zij had gekregen van de Replica Duyfken Foundation door te geven aan het Maritiem en Juttersmuseum, maar het was per abuis in het raadhuis blij ven liggen, zodat voorlopig werd vol staan met een handdruk voor direc teur Esther Banki. Van alles wat Voor een breed publiek viel er verder veel te beleven. Enorm was de be langstelling voor de eerste vertoning van de film die Ingrid Hennink had gemaakt van het dorpsfeest 400 jaar Oudeschild. De door professionals gemaakte film Texel en de VOC was eveneens te zien. Ook Herbert Tome- sen had veel geïnteresseerd publiek toen hi| vertelde bij het door hem gemaakte eerste deel van de ma quette van de rede van Texel. Vibeke Roeper wist voor kinderen spannend te vertellen over het leven van men sen die voor de VOC werkten. Haar vader Hans Roeper deed dat over Bachs cantate over de Rede en scheepsarcheoloog Arent Vos ver telde aan de hand van fraaie dia's over het onderzoek van een scheeps wrak en de daarin aangetroffen la ding. Martina Jimmink en Arjan Trap brachten een voorstelling rond de brieven van Aagie Luijtsen. Intussen kon men in en bij de gebouwen VOC- bier en sterkere VOC-dranken tot zich nemen. In een speciale tent maakten velen kennis met scheepskost als Vijfschaft, Kruudmoes en Waterzooi, maar men stond ook in de rij voor deskundig gerookte poon Verder waren er foto's, kunstwerken en an dere herinneringen die betrekking hadden op Texelse VOC-evenemen- ten. De jeugd kon zeemansknopen leren maken, schrijven met een ganzenveer, spelen en naar filmpjes kijken. Wethouder Nel Eelman overhandigt het eerste exemplaar aan voorzitter Hessing van de tnnWAli.'ka I/DC r.ii~S.e: (Foros Harry de Graaf) landelijke VOC-stichting. Dat gebeurde tijdens de officiële start van de middag door wethouder Nel Eelman namens het bestuur van de stichting VOC 2002 Texel. Zij stelde vast dat het avontuur waaraan het stichtingsbestuur in december 2000 begon in alle opzichten goed is afge lopen. Ze vergeleek het met reizen van VOC-schepen vanaf de Texelse rede naar verre landen Men wist niet waar men aan begon en hoe het zou aflopen. Dat men uiteindelijk weer heelhuis op de rede terugkeerde dankt het bestuur voor een belang rijk deel aan projectcoördinator Vibeke Roeper, Frank Bastiaanse als gemeentelijke 'aanjager, ondersteu ner en begeleider' en José Verkaik als secretariaatsmedewerker. Het pro gramma van evenementen, tentoon stellingen, exposities, publicaties, onderzoekingen, jeugdactiviteiten, lezingen, rondleidingen, concerten werd nagenoeg volledig uitgevoerd. Eelman bracht dank aan de sponsors en de leiding van het Maritiem en Juttersmuseum, dat een centrale rol vervulde bij de viering. 'Zo benutte Texel de mogelijkheid om een weten schappelijk verantwoord stukje VOC- geschiedems toeristisch te ontwikke len'. Het officiële eindverslag met verantwoording zal in januari aan gemeenteraad en sponsors worden voorgelegd. Mythe Bij de presentatie van het boek 'Texel en de VOC' vertelde medeauteur Hans Bonke dat is afgerekend met een mythe. Algemeen wordt gedacht dat de opvarenden van de VOC- schepen grote drukte veroorzaakten in Oudeschild met aangename eco- Dinsdag 3 december: In De Witte Burcht (Molenstraat, Den Burg) wordt een open klaver- jasdrive gehouden. Het inschrijf geld, €3,50 per koppel, is bestemd voor goede doelen Inschrijven, liefst met maat, tussen 19.30 en 20.00 uur in de zaal. In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 20.00 uur) en een 'sneak preview' (20.30 uur). Woensdag 4 december: In Cinema Texel draaien Piet Bell (aanvang 13.30 en 16 00 uur), de Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten on aanbiedingen doar toe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentie vrezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd bi| do Kamer van Koophondol en Fo- bneKen te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentievrezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29.80 Per jaar 59,60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nederlands gesproken versie va Harry Potter (14.30 uur), ondertitelde versie van Harry Poi ter (20.00 uur) en Red drago (20.30 uur). Donderdag 5 december: In Cinema Texel draaien d ondertitelde versie van Harry Pol ter (aanvang 18.30 en 21.45 uur) Loenatik Moevie (19.00 uur) Red dragon (21.30 uur). Vrijdag 6 december: Ie In Cinema Texel draaien Pietje Bel (aanvang 13.30 en 16.00 uur). Nederlands gesproken versie vai Harry Potter (14.30 uur) ondertitelde versie van Harry Pot ter (18.30 en 21.45 uur), Loenatil Moevie (19.00 uur) en Red dragoi (21.30 uur). a Teso zet vrijdag twee boten in ei verzorgt dan ieder half uur een af vaart, zowel vanuit Den Helder al' vanaf Texel. Dat gebeurt van 9.3: tot 16.05 uur. Er worden geei wachttijden verwacht. Nadere in formatie kan worden verkregen vi; tel. 0222-369600 of e-mai info@teso.nl. De veerdienst heef ook een eigen website www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschilt Di. 03 6.55 en 19.47u Wo. 04 7.55 en 20,37 u Do. 05 8.54 en 21.15 u Vr. 06 9.44 en 22.10 u Za. 07 10.30 en 22.34 u Zo. 08 10.47 en 23.26 u Ma. 09 11.10 en 23.55 u Di. 10 11.00 en -u N Aan het strand is het ongeveer een uur der hoogwater. De zon komt 7 december of a om 08 33 uur en gaat onder om 16.27 uur 4 december nieuwe maan; 6 decembe springtij. De auteurs van Texel en de VOC' van links naar rechts Cor Rey, Hans Eelman, Vibeke Roeper, Hans Bonke en Ineke Vonk-Uitgeest. (Foto eart Korung) Het was deze week een spannende week voor biljartvereniging De Door stoot uit De Cocksdorp, met eerst een wedstrijd tegen het Eierlandsche Huis en vervolgens de competitie- avond in De Rog. Het was de week van Sjoukje Dijkstra, die al haar par tijen met winst wist af te sluiten. Met hoge scores bleef zij de mannen voor. Het team van het Eierlandsche Huis werd met 12-6 verslagen en op de clubavond was er een glansrol weg gelegd voor Arend Wassink, die beide partijen won, In de partij tegen Piet Zijm wist hij met een gemiddelde van drie de winst naar zich toe trek ken. Ook Martijn Folmer won beide partijen. Uitslagen M Boon- M Folmer 17-31W Homan-P. Hart man 13-32. J. Smit-A. Wassink 18-32, F. Klok -P. Zijm 10-30, M Boon-S. Dijkstra 17-22, P. Hartman-M Folmer 31-31, W Homan-F. Klok 30-18, J Smit-S. Dijkstra 21-22, A. Wassink- P Zijm 32-19. Bruxa >in knn Geachte horecaondernemers, In de Texelse Courant van vrijdag 29 november las ik dat er nogal wat commentaar was op de jeugd- caravans voor met name de oudere jeugd Nu zit ik zelf alweer tien jaar in zo'n caravan en vermaak me er nog steeds erg goed. Maar het beeld dat jullie van caravans hebben, vind ik niet normaal. Toen wij begonnen, waren er eigenlijk nog geen caravans. Maar het sloeg wel aan bij de jeugd We hadden in korte tijd wel een man of dertig over de vloer, we pasten niet eens allemaal in de caravan. Dus we hebben voor ƒ800,- een nieuwe ca ravan gekocht, dat was 25,- de man, veel geld als je dertien bent. In de loop der jaren kreeg de caravan- jeugd een slechte naam. Het werden drugshokken genoemd en veel jon geren mochten niet meer komen of hadden andere vrienden gevonden. Nu zitten we nog met een groep van vijftien in de caravan. De meesten van ons zijn de twintig al gepasseerd. Dit is de aantrekkelijkste groep jongeren voor de café-eigenaren, thuiswonend en al wel aan het werk, dus veel geld te besteden. En daar gaat het in de horeca natuurlijk om. Maar, zoals veel andere ingezonden stukken ook laten zien, is de kwaliteit in de horeca ver te zoeken. Bijvoorbeeld de extreme temperaturen in De Metro. Je gaat daar niet vanaf tien uur je helemaal uit de naad zitten zweten. Nee, je gaat lekker tot twaalf uur naar de caravan en pas daarna naar De Koog om vre selijk dure mixen en ook erg duur dood bier te drinken terwijl het zweet van je af gutst. We hebben wel eens een thermometer meegenomen en het was er 38 graden. Nu worden de caravans als zuip- honken afgeschilderd, en er wordt natuurlijk wel bier gedronken en wat sterke drank, maar niet in een hoe veelheid waar de horeca serieus on- Het is een prachtig beeld. In de Noordzee zwemt een vis. Een grote, een kabeljauw De zee is kalm, de vis glijdt langs de kust en de visser staat te staren over die kalme zee Dan rinkelt de telefoon. Verhip, denkt die visser, nooit rust, weer mijn vrouw zeker, of ik een bood schap wil meebrengen zeker, of een kind kan ophalen van die verrekte zwemles. Nooit rust. Hij zoekt in de zakken van zijn jack naar de tele foon. Waar is dat kolere ding. Hij hoort hem duidelijk, het bekende seintje, het is wel degelijk zijn tele foon. Het is doodstil aan het strand, geen mensen, dus geen telefoons. Ze zullen het toch niet in hun botte hersens krijgen om van de zaak te bellen, ze zullen toch met het lef hebben hem op zaterdag te storen Ze zullen.Waar is dat ellende ding in vredesnaam. Hij houdt met van telefoons, al helemaal niet in zijn vrije tijd, al helemaal niet aan het strand. Een dreinerig seintje dringt tot hem door. Zijn zakken zijn leeg. Hij heeft helemaal geen telefoon bij zich, hij heeft dat ding heel bewust achtergelaten op de keukentafel. 'Moet je je mobieltje met meene men', zei zijn vrouw nog. 'Mijn mo bieltje.' Hij herinnert zich opeens zijn eigen zucht, een overdreven wat ge laten en wat dramatische zucht. 'Denk jij nou echt dat ik ga vissen met een mobieltje op zak? Wat denk jij eigenlijk wel? Weet jij wat vissen eigenlijk betekent, het is de uiterste staat van verveling en dus de uiter- ste staat van creativiteit.' Hij schudt zijn hoofd. Hij staart op nieuw naar de zee, naar hengel, naar de kalme kalme zee. En weer hoort hij duidelijk het geluid van zijn mobieltje. Ik word gek, denkt de man, Ik hoor een mobieltje dat er niet is, dat ik niet heb meegenomen. Dat dus gewoon in mijn hoofd zit, een geluid dat tussen mijn oren is gaan wonen. Het is met waar. Het ligt op de keukentafel. Het ligt g v d. op de keukentafel en het zit niet in mijn zak. Dat ellendige mobieltje. Hij schudt weer zijn hoofd. Dan gaan zijn ogen naar de hengel, iets trekt, iets beweegt, iets voelt zwaar. De zee lijkt opeens niet meer zo ver schrikkelijk kalm. Hij haalt op, het is zwaar, een pracht vangst, een grote vette kabeljauw bungelt aan de haak, zomaar gevangen in een mo ment van verveling. Iets begint te twinkelen. Op weg naar huis is daar de smaak van vis en bij het schoon maken, hetgeen met vaardige be wegingen gebeurt, verschijnt daar opeens in de buik van de kabeljauw een mobieltje, een knalgele Sie mens! 'Verrek!', roept de man uit, 'dat ding ging af en ik maar zoeken. Wie heeft in vredesnaam in de buik van de kabeljauw opgebeld? Welke signalen zijn gehoord?' Hij ziet zijn eigen mobieltje liggen en schiet in de lach. De legende van de knalgele Sie mens en de fikse kabeljauw. Zo'n verhaal brengt je terug naar je kin derjaren, toen je in opperste verwar ring voor het eerst het verhaal van Jonas en de walvis aanhoorde.'Zat hij echt in de buik van een walvis, en was hij echt met huid en haar op geslokt?' Mijn vragen waren drin gend, ik was op zoek naar de waar heid. 'Met huid en haar', hoor ik mijn moeder nog met rustig overwicht beweren. 'Geloof je het zelf', snerpte de stem van mijn broer daar doorheen. 'En er zeker weer heel huids uitkomen, gewoon uitge spuugd, gewoon weer verder lopen. Hallo die Jonas, hoe was het daar in die buik? Net zoiets als Sinter klaas die over de daken rent, te paard nog wel. Ze maken ons heel wat wijs die betrouwbare ouders van ons.' 'Legendes moet je vertrouwen, het is een vorm van magisch denken met een kernwaarheid erin', zei mijn moeder vol overtuiging. Het spijt mij dat ik de legende van de gele Siemens mobile niet meer aan haar kan vertellen. 'De wonderen zijn de wereld met uit', zou ze zeggen. 'Ma gisch denken houdt de wereld in evenwicht.' Dat evenwicht voelde ik deze week zeer toen ik een kind van vijf jaar hoorde beweren: 'Als Sinterklaas niet bestaat Dana, als het echt een verklede mijnheer is, dan wil ik het niet weten.' Over magie gesproken. Dana Rover der kan lijden. De caravans hebben vooral een sociale functie als ont moetingsplaats (we hebben ook ieder jaar een ouderavond waar vrijwel alle ouders komen). Nu zien horeca-on- dernemers de omzet dalen en moet er een zondebok worden gevonden En dat zijn dus de caravans en niet de abnormaal hoge prijzen waardoor iedereen minder is gaan drinken Geachte ondernemers, zoek eerst het probleem bij uzelf en uw prijs lijsten. Het kan toch met waar zijn dat de ongeveer tachtig jongeren uit de caravans de omzet goed moeten maken. Dan is het wel erg treurig gesteld met de horeca. Hou de prijs lijsten van vorig jaar en dit jaar maar naaste elkaar en corrigeer het ver schil. Je jas ophangen kostte vorig jaar bijvoorbeeld één gulden en nu één euro. Dranken zijn ook veel duur der geworden en niet een paar, maar tientallen procenten. Maak het uit gaan op Texel weer betaalbaar en gezellig, dan komen wij met onze caravan misschien weer om een uur of elf. Jacob Keijzer, namens caravan Bacchus, Oudeschild. Ook in de kerstvakantie zijn in EcoMare de belevenissen van Jonas Jan te zien. De hoofdpersoon uit de poppenkast geniet van de kerstva kantie, maar heeft ook medelijden met de gewonde dieren die buiten zijn. Daarom begin hij een dieren- ziekenhuis. Maar of dat zo'n goed idee is...? Jonas Jan is te zien op zondag 22 december, dinsdag 24 en maandag 30 december om 12.00 en 14.00 uur en op zondag 29 decem- oer om 12.00 uur. De voorstelling is gratis toegankelijk voor bezoekers van EcoMare. Ook de tijdelijke ten toonstelling 'Focus op phoca' is nog tot en met 9 maart te zien. Op de Texelse golfbaan werd zondag de laatste maandwedstrijd van dit jaar gespeeld. Er waren 27 deelne mers die over negen holes stablefordpunten telden. In de cate gorie golfers met een handicap van 0 tot 26,4 werd Vernon Hughes win naar met zeventien punten. Tweede werd Ed Eelman, Abe Keijser werd derde. In de categorie golfers met een handicap van 26,5 tot 36 werd Ina Pool eerste met 18 punten, voor Janneke Kampstra en Petra Keijser. De longest drives werden geslagen door Vernon Hughes en Josje Eelman, de neary's waren voor Jaap Hoogenraad en Janneke Kampstra. WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG Tien jongens en meisjes sterk was Texel zondag goed vertegenwoor digd in Waarland, waar een indoorcross voor jeugdcrossers tot en met 10 jaar werd gehouden. Martijn Eelman toonde wederom zijn kunnen en veroverde de eerste pla J in de wedstrijd voor 50cc-motori Denise Betsema maakte het succ in deze categorie compleet door tweede plaats voor zich op te eis Charu Gieles reed naar de twei plaats bij de 60cc. In totaal dei zo'n tachtig crossers uit de hele van Noord-Holland mee. Of een vakantie op Texel aangenaam verloopt hangt niet alleen af van de natuur, evenementen, het eten en het prijspeil, maar ook van de contacten met de bewoners. Die bewoners zijn met zomaar gemiddelde Nederlan ders, maar mensen met typische hebbelijkheden. 'De Texelaar is wel willend maar weet zich bij de interac tie met vreemden geen houding te geven. Om de omvang te vergemak kelijken is het raadzaam dat de bad gast zich weet aan te passen' Dat schrijft de freelance journalist en ver taler Hugo Bakhuys-van den Brink (52), die sinds zijn kinderjaren regel matig op het eiland is. In de loop der jaren heeft hij er wat vrienden en ken nissen opgedaan en komt graag bij hen over huis. Hij kan daardoor mee praten over volkskarakter en (eigen)aardigheden van de autocht onen en doet dat ook graag. Het feit dat hij ooit begon aan een studie an tropologie is daaraan met vreemd. Van zijn hand is het sober ogende zakboekje Omgaan met Texelaars dat in het Cabaret-café van vrijdagavond in De Lindeboom werd gepresen teerd en nu voor €4,95 in de Texelse boekwinkels ligt. Het is bedoeld als leidraad voor niet- ingezetenen, maar hij verwacht dat de Texelaars het zelf ook zullen ko pen, benieuwd naar wat een buiten staander over hun 'aars' zijn heeft te melden. De autochtone lezers zullen hopelijk snel merken dat de beschouwingen en raadgevingen van Bakhuys niet vrij zijn van satire, anders worden ze licht op het verkeerde been gezet, misschien zelfs kwaad. De meeste Texelaars zijn realistisch genoeg om te weten dat zij veel lijken op gewone Nederlanders en hoogstens wat ge moedelijker en vooral makkelijker zijn. Maar Bakhuys schrijft over hen in de gesteven en afstandelijke trant van een 19e eeuwse ontdekkingsrei ziger die eskimo's of hottentotten ontmoet. 'De uiterlijke kenmerken van de Texelaar maken hem ook in een menigte goed herkenbaar. De gang is iets voorover gebogen, met een langzame ietwat schommelende pas. De handen bevinden zich door gaans op de rug, de stem is luid en krachtig'. Zelfs beschrijft hij de Texelaars in termen alsof het om een bedreigde vogelsoort gaat. Hij heeft Medewerker Sietse van der Laan (22) van De Lindeboom kreeg vrijdagavond het eerste exemplaar van 'Omgaan met Texelaars' uit gereikt. Dat gebeurde tijdens het Cabaret café van Janlen de Bruijn en Pip Barnard. De pas op het eiland wonende Van der Laan kreeg het eerste boekje omdat hij zó graag wilde leren hoe met Texelaars om te gaan, dat hij zijn diensten had geruild om op de avond van het Cabaret-café achter de bar te staan. De schrijver van het boekje, de in Den Haag woonachtige Hugo Bakhuys van den Brink, deed om persoonlijke redenen afbericht voor de presentatie. (Foto Je roar van Hattum) het over 13.000 exemplaren, waarvan ook elders in vergelijkbare biotopen concentraties worden aangetroffen, terwijl ze in universiteitssteden wel eens als dwaalgast worden waarge nomen. Maar ook de meest naïeve ingezetenen zullen niet alles letterlijk meer nemen als ze lezen over het bewogen karakter van de eiland bewoner. Volgens der auteur barsten de Texelaars bij het bezoeken van een aangrijpend toneelstuk al gauw in snikken uit en hebben daarom al- tijd een grote rode zakdoek bij zich. Het understatement eenmaal onder kennend is het best leuk te lezen hoe Bakhuys beschrijft hoe men in aller lei omstandigheden (op de boot, op de weg, op straat, op de markt etc.) met die markante Texelaars te maken kan krijgen. Ondanks de overdrijving zit er veel herkenbaars is. Het is alle maal een beetje waar, al geldt het met voor iedereen. De dorpen worden kort en zeer ge neraliserend beschreven: Den Burg is geen dorp, in De Koog wordt de str om de man of de vrouw létterlijk b 'x leefd, in Den Hoorn stelt men zich stienenpikker 'weerbaar' op, Cocksdorp hoort niet bij Texel en Oosterend gebeurt nooit iets 'en 6 willen ze graag zo houden Als we Bakhuys mogen geloven he de Texelaar een speciale manier vi groeten: door het hoofd in de nek werpen, een wijsvinger in de lucht steken en/of 'heui' te roepen. In wr kels gaan Texelaars graag aan praat met elkaar maar ook met h winkelpersoneel, zodat vreemdi lang moeten wachten. De Texet Courant krijgt van Texelaars aa dacht om te controleren of de meuv tjes die zij op de markt hebben hoord werkelijk hebben plaatsg vonden. Naar aanleiding van drankgebruik van de Texelaar krij de toerist de dringende raad: 'BeS is het met te proberen het drankg bruik van de Texelaar bij te houd® Het Texels dialect wordt aan ei korte beschouwing onderworp! met enkele voorbeelden van zin bouw. Als je een Texelaar tegen mand hoort zeggen 'Bei jee nag bluesen weest' dan betekent dat vo gens de auteur: 'Heb jij laatstelijk It bluesfestival in Den Burg nog bi zocht?' Boeken over Texel wordi volgens Bakhuys door de Texelas zelf alleen gekocht als ze de schrijvs sympathiek vinden. Als dat waar« stijgt hij nu razendsnel in de peiling® want gisteren waren al duizi exemplaren van Omgaan Texelaars verkocht. De door Henk Noorlander gemaakte illustft tie bij het hoofdstuk 'Op het werk'. Texelaar zal elke gelegenheid aangrijpen zich tot het maken van een praatje te tóf' verleiden.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2