Zeehond wordt mogelijk vaker slachtoffer epidemie m TEXELAARTJE 3 mi F amilieberichten Makelaardij Texel Vastgoed b.v. Epidemie in Waddenzee officieel voorbij RVT V .TEXELSE COURANT1 Agenda Kerstdiner SWOT Maaike Jill rJexelaartjes u kunt ons wj kleur zien op: j ninsnanbodooktn ww.tcxclwWoed.nl Hg GELEZEN IN 98% VAN DE TEXELSE HUISHOUDENS VOOR INFORMATIE: 0222 - 362600 I I I I I DINSDAG 3 DECEMBER 2002 LANGE TERMIJN let aantal zeehonden in de Wad enzee is waarschijnlijk over vijf ot acht jaar terug op het oude ni- eau. Dat verwacht zeehonden- eskundige Peter Reijnders van nderzoeksbureau Alterra. Minis- ir Cees Veerman van Landbouw, atuurbeheer en Visserij (LNV) laakte afgelopen vrijdag bekend at de epidemie onder de zeehon- en officieel voorbij is. Volgens leijnders moet er rekening mee ehouden worden dat zeehonden de toekomst vaker worden ge- offen door uitbraken van virus- en. let phocine distemper virus heeft in st Nederlandse deel van de Wad enzee vermoedelijk vijftig procent an de robben het leven gekost. Dat volgens de verwachting die weten- happers tevoren hadden uitge- oroken. In totaal spoelden sinds 16 mi 2001 (toen de eerste geinfec- lerde zeehond bij Vlieland werd ge- pnden) 2240 zieke zeehonden aan j'j mgs de Nederlandse kust. Op Texel ,aren dat er 250, die door EcoMare erden opgehaald en verzameld in en vriescontainer. Volgens Reijnders iordt een deel van de gestorven zee- onden nooit meer teruggevonden, lieuwe tellingen in 2003 moeten uit- ijjzen hoe groot het sterftecijfer pre es is geweest. Het kan nog iets Joven of beneden de vijftig procent itkomen. Hij schat dat er zo'n drie- uizend zeehonden zijn overgeble- an in het Nederlandse deel van de faddenzee. In de gehele Wadden- ee (Nederland, Duitsland, Denemar en) hebben waarschijnlijk zo'n jftienduizend robben de epidemie verleefd. Symposium NV maakte het einde bekend op de ag dat in EcoMare een symposium ver zeehonden werd gehouden, leijnders zette tijdens deze bijeen- omst uiteen dat de zeehond in de jekomst vermoedelijk vaker met pidemieën te maken krijgt. 'Dat kan leoretisch over twee jaar al gebeu- >n, omdat er dan alweer voldoende iet-beschermde zeehonden zijn ge- oren.' De zeehonden die er nu nog jjn. zijn voor de rest van hun leven el bestand tegen het phocine dis- imper virus. Volgens Reijnders geldt at echter niet meer als het virus van amenstellmg verandert. Volgens letenschappers staat het vast dat er de toekomst door veranderingen neer ziektes uitbreken. Reijnders: 'Je rijgt mogelijk nieuwe virussen en er «ordt een toename van toxische al ien en andere ziektes voorspeld, toor toename van transport ontstaat ien grotere verspreiding van orgams- nen. Neem bijvoorbeeld schepen lie. voor ze een haven naderen, hun lallastwater weggooien. Dat is op ach niet vreemd, dat gebeurt vaak, laar het brengt wel de kans met zich nee dat op die manier vreemde or ganismen in het water komen. Je krijgt zo bijvoorbeeld wormen, plank ton en parasieten uit exotische stre ken.' Met transport wordt ook het trekgedrag van vogels en zeehonden bedoeld Door gebrek aan voedsel kunnen de dieren zich verplaatsen naar plekken waar ze anders nooit zouden komen. De uitbraak van de zeehondenziekte in 1988 ontstond hoogstwaarschijnlijk nadat zadel robben uit de overbeviste Barentzszee naar Denemarken trok ken om er voedsel te zoeken. De zadelrob is wel bestand tegen het phocine distemper virus. Andere theorie van die uitbraak was dat het virus afkomstig was van een nertsenfokkerij op het Deense eiland Anholt. Als er daadwerkelijk om de zoveel jaar nieuwe epidemieën uitbreken, moet er volgens Reijnders rekening mee worden dat de populatie in korte tijd opnieuw kan worden gehalveerd. Volgens hem moeten beleidsmakers, politici en andere betrokkenen dat in hun achterhoofd houden op momen ten dat het goed gaat met de zee hond. 'Op die momenten zou je kun nen besluiten om beheersmaat regelen te nemen. Maar dan moet je je bedenken dat de cijfers er opeens weer anders uit kunnen zien. En als je dan zit met de gevolgen van regu lerende beheersmaatregelen die de populatie terugbrengen, kan het erg moeilijk worden voor de populatie.' Hij wijst op een discussie in Duitsland waarbij de vraag aan de orde is of de populatie zeehonden met juist be wust erg klein zou moeten worden gehouden, omdat dan de kans op een virusuitbraak minder groot zou zijn. 'Dat is onzin. De grootte van een populatie maakt niet uit voor het ont staan van een epidemie. Die komt toch wel.' Met zijn pleidooi sluit Reijnders aan bij het beleid van LNV om zo min mogelijk in te grijpen bij de zeehond. Als zich met enige regelmaat (en met grotere tussenpozen dan een paar jaar) een epidemie voordoet, lijkt dat volgens de rekenmodellen op lange termijn toch tot een toename van het aantal zeehonden te leiden. Mede omdat geboortes en overlevings kansen na een epidemie de neiging hebben toe te nemen. Na de virus uitbraak die in 1988 zestig procent van de zeehonden doodde, steeg het geboortecijfer en daalde de sterfte, omdat juist de sterkste en beter toe geruste zeehonden de epidemie had den overleefd. Tijdens het symposium stond de zeehondendeskundige stil bij de op merkelijke uitbraak van het virus in Nederland. De verwachting was dat het zich via het Skagerak in zuidelijke richting langs de kust van Denemar ken via Duitsland naar Nederland zou verplaatsen. In werkelijkheid dook het virus een paar weken na de uitbraak bij Denemarken al op bij Vlieland en begon het zich in oostelijke en daarna noordelijke richting te verspreiden. Volgens Reijnders is het in theorie mogelijk dat een geïnfecteerde zee hond van Denemarken rechtstreeks naar Vlieland is gezwommen (ze kun nen ruim 100 kilometer per dag zwemmen). In de praktijk ligt het wat moeilijker. 'Het zou ook kunnen zijn dat het door een grijze zeehond is meegenomen.' Deze dieren, die in veel kleinere mate voorkomen in de Waddenzee, zijn nauwelijks gevoelig voor het phocine distemper virus. In theorie zou het ook door vogels kun nen zijn overgebracht, maar die kans is volgens Reijnders erg klem. 'Buiten het lichaam van zoogdieren blijft het virus volgens virologen niet lang goed.' Zeehonden besmetten elkaar door te hoesten. Na een incubatietijd van veertien dagen krijgen besmette robben een longontsteking, waaraan ze overlijden. Alle 326 zeehonden die EcoMare ophaalde op Texel (250) en langs een deel van de Noord-Hollandse kust (76 stuks), liggen nog in een vrieskist op het terrein van Alterra. Het onderzoeksinstituut hoopt over een paar weken met onderzoek van de kadavers te kunnen beginnen. Reijnders: 'Het is cynisch, maar door de snelle dood van de dieren is het vers materiaal. We kunnen het nu goed onderzoeken, onder andere op belasting met gifstoffen, voedsel gebrek door maag- en darmmhoud en leeftijd en vruchtbaarheid. Nu zijn de vragen over het virus actueel, maar over vijf tot tien jaar keren de vragen over bijvoorbeeld het voedselgebruik terug en dan kunnen we beter in staat zijn beleidsmakers van natuurbeheer en visserij van goede adviezen te voorzien.' De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) verzorgt op zondag 22 en maandag 23 december een kerst diner voor senioren. De belangstelling hiervoor is bijzonder groot. Op maandagavond zijn alle stoelen in De Buureton al bezet, voor zondag zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Het diner begint om 18.30, deelname kost €12,50. Aanmelden kan bij de SWOT, Molenstraat 2, tel. 312696. Woensdag 1 januari Nieuwjaarsdag Vrijdag 3 januari Nieuwjaarsconcert Kereom; Klif 12; 20.30 u. Donderdag 9 januari Amsterdams Kleinkunst Festival; Klif 12 (tot en met zaterdag 11 januari) Woensdag 22 januari Jaarvergadering Katholiek Vrouwen gilde; De Witte Burcht; 20.00 u Zaterdag 25 januari Uitvoering Nieuw Leven; 't Skiltje'20.00 u. Donderdag 30 januari Folkconcert Real Time, Question Plaza; 20.30 u. Vrijdag 31 januari Cabaret-café; De Lindeboom; 20.15 u. Johan Hoogenboom met Hi-ha- hoogeboom; Klif 12; 20.30 u. Zaterdag 1 februari Uitvoering Nieuw Leven; 't Skiltje; 20.00 u. Vrijdag 14 februari Uitvoering DEK; De Waldhoorn; 20.00 u. Zaterdag 15 februari Uitvoering DEK; De Waldhoorn; 20.00 u. Finale ensemblefestival Muziek school; De Koninghal. Donderdag 20 februari La Traviata; De Kampanje; 20.15 u.; extra boot terug. Vrijdag 21 februari Toneelstuk Festen; De Kampanje; 20.15 u extra boot terug. Richard Groenendijk met Nep; Klif 12; 20.30 u. Zondag 23 februari Concert met Lauda Novella; NH kerk De Waal; 12.00 u. Donderdag 27 februari Plien en Bianca; De Kampanje; 20.15 u.; extra boot terug Folkconcert Jee Lowe; Question Plaza; 20.30 u. Vrijdag 28 februari Cabaret-café; De Lindeboom; 20.15 u. Zaterdag 1 maart Uitvoering 't Amateurtje; De Wiele waal; 20.00 u. Spirit of Dance; De Kampanje; 20.15 u.; extra boot terug. Woensdag 5 maart Karin Bloemen en Cor Bakker; De Kampanje; 20.15 u.; extra boot terug. Donderdag 6 maart An en Jantje en Jacob Klaasse; Klif 12; 20.30 u. Zaterdag 8 maart Winterconcert Excelsior; De Bijen korf; 20.00 u. Concert van Twarres; De Kampanje; 20.15 u.; extra boot terug. Woensdag 12 maart Lezing Conny Braam; bibliotheek. Vrijdag 21 maart Jeugdmusical De Eik van Wapper- dam; De Koninghal. Zaterdag 22 maart Jeugdmusical De Eik van Wapper- dam; De Koninghal. Ga nu met God: Hi/ heeft je aangenomen voor altijd en voor eeuwig als Zijn kind. Geschokt omdat het zo snel ging en intens ver drietig door dit grote verlies, hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve man en zorgzame vader voor mijn kinderen en opa van de klein kinderen Piet Druif 30 maart 1932 t 28 november 2002 C.S. Druif-Zegers Ko en Joke Lagerveld Jorunn, Berit Netty Lagerveld Chris, Pieter Hollewal 51 1791 GH Den Burg De begrafenis heeft vandaag plaatsgevonden op de Algemene Begraafplaats te Den Burg. Heer, herinner U de namen van hen, die gestorven zijn. Intens verdrietig hebben wij veel te vroeg afscheid moeten nemen van onze lieve broer, zwager, oom en oud-oom Piet Druif 30 maart 1932 t 28 november 2002 Wij wensen Corrie, de kinderen en kleinkinderen heel veel sterkte toe de komende tijd. Oosterend: Marie Voorburg: Barend en Nel Canada: Riek en Harry Neven en nichten Wij zijn zeer getroffen door het bericht, dat toch nog plotseling is overleden onze buurman Piet Druif Wij wensen buurvrouw en de familie veel sterkte toe. De buren Witte Ran Barhorst Bergmans Bakker Buijsman Kager Verdrietig hebben we afscheid moeten nemen van onze schoonzoon, zwager en oom D.R. Voortman echtgenoot van Marianne van Boven 4- 19-04-1946 t 29-11 -2002 Namens de familie G.van Boven Correspondentie-adres: Mevr. M. Voortman-van Boven Neuhuysstraat 26 3rwJ 1058 SC Amsterdam Verdrietig om het afscheid, maar dankbaar dat zijn lijden voorbij is, is heden overleden onze zorg zame vader en lieve opa Johannes Hendrikus de Steur weduwnaar van Maria Theresia Petronella Thijssen 's-Gravenhage, 31 juli 1928 Texel, 1 december 2002 We zullen hem ontzettend missen! Henk en Anke Mira, Merijn, Ananda Marjan en Jannis Danai, Leandros, Selini Sandra Jimme Correspondentie-adres: Wilhelminalaan 88 1791 AP Den Burg Onze dank gaat uit naar allen die hem zo liefde vol hebben verzorgd en naar diegenen die dat mogelijk hebben gemaakt. Het laatste levensblad is gevallen: het was goed samen te zijn. Voor de blijken van belangstelling en medeleven die ik van u mocht ontvangen na het overlijden van mijn maatje JAN GOUDSBLOM zeg ik u hartelijk dank. Texel, december 2002 Sonja van Druten een bezoek een brief, een kaart een praatje op straat De vele blijken van medeleven maken het voor ons onmogelijk iedereen persoonlijk te bedanken na het overlijden van onze lieve zoon, broer, zwager en oom PIETER DE HAAS (Peter) Daarom willen wij u allen langs deze weg danken voor uw hartverwarmende betrokkenheid. Het heeft ons veel goed gedaan Familie De Haas-Van Lenten November 2002 Stil zijn wt' en verwonderd dat zu'n^ivut geluk ons is toebedeeld We st aren naar je met open mond; voor ons 't belangrijkste: je bent gezond! Dankbaar, trots héél blij zijn wij met de geboorte van onze dochter Maaike is geboren op 3 december 2002 en weegt 3650 gram Mart ine Peter Moerbeek Gasthuisstraat 9, 1791 GK Oen Burg, Q 0222 310487 Voor bezoek graag even bellen. Heel blij zijn wij met de geboorte van onze dochter Jill Irene We noemen haar 2 december 2002. Gewicht: 3750 gram Tijd: 02 AO uur 5andor Jacobine Mantje-de Wit Vaagwaalderweg 35 1793 EO De Waal Tel. 0222-322742. Voor bezoek graag even bellen INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €4,50 tot en met 3 regels. Per regel meer: 1.50 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto 12,00,- excl. tekst, alleen voor particulie ren die iets te koop aanbie den. Voor bedrijven: IM-TEXELAARTJE op aanvraag. Sinttips. cadeaubon, orchi dee, sierpot, amaryl-lis- bol, fruitboom, etc. Tuin centrum V.d. Werve. Idee voor Sinterklaas een cadeaubon van Schoon heidssalon Els van der Slikke, Noordwester 50, tel 314287. Opslag nodig voor lange of korte tijd. Tel. 317007 of 317666 Dealer van JVC, Sony, Pioneer, Grundig. Philips SCT, 311 777 Verwen uw voeten eens met een paar lekkere warme wollen zooltjes, Mantje Schoenen. Voordeelland een pakhuis vol cadeaus voor jong en oud Tel. 322398. Sint-tip! Leuke sieraden voor de dames: vele nieuwe modellen armban den, kettingen, ringen en oorbellen. Voor de heren: regenmeters van glas. vorstbestendig, tuimel- fakkels Audrey H&G, Burgwal 45 Zo'n kleurig T-shirt van Corneille verandert de grootste chagrijn in een blije. Van folder tot boek, van poster tot kaart, de winkel van EcoMare is een fietstochtje waard! Ruime keuze kerstbomen bij Tuincentrum V.d. Werve, Bernhardlaan, Den Burg. Sint-tip: Grundig discman €49,- bij Voordeelland Oudeschild, tel. 322398. Wij repareren alle merken ktv, video, dvd, radio, cd, satelliet, camcorder, etc. met 3 maanden garantie. Service Center Texel, 311 777. T.k.: i.z.g.st.z blauw ge ruite overgordijnen, 6 st 2.25 I. 4 st. 1 65 I. han gend te zien. Tel. 311494. Cadeau-tip: een kappers bon van Kapsalon Qnipp! Waalderstr, 15, tel 312227. Ook zonder afspraak Op zoek naar leuke ca deautjes? Ga naar Kado- shop Ostère, Oesterstr 8a, Oosterend. 's Maan dags gesloten. In de winkel van EcoMare kun je van negen tot vijf cadeaus vergaren! Sint-tip: Philips video nu €139,- bij Voordeelland Oudeschild, tel. 322398 Als je leeft met de hand op de knip is hier een leuke Sint-tip: leren portemon nees van Mantje Schoe nen. Nu op alle dekbedovertrek sets fikse kortingen'! Div. maten en dessins. Bij Bosma woninginr., Waal derstr. 6. Sint-klapper! Ga nü naar de kapper' Was en knip of verf je haar ontvang kor ting in het nieuwe jaar! Qnipp Kapsalon, Waal derstr. 15, tel. 312227, met én zonder afspraak In het hart van de Wever straat vindt u een bijzon dere winkel. Kunsthandel Hans van der Klift is een geliefd adres voor het ca deau waarover is nage dacht. Sint-tip: Sea-Monkeys te koop bij Voordeelland Oudeschild, tel. 322398. ONROERENDE GOEDEREN TAXATIES HYPOTHEKEN ASSURANTIËN Onze woninggids wordt u op aanvraag toegezonden Inlichtingen en verkoop bij: Makelaardij TEXEL VASTGOED B.V. Kogerstraat 57 Postbus 87 I790 AB Den Burg Tel: 0222 31 30 25 en 0222 3I 34 29 Fax: 0222 31 39 00 info@texelvastgoed.nl www.texelvastgoed.nl Pnvé. dhr. P. Kuip Czn. Tel 31 20 31 dhr.j.P Coutinho TeL 31 46 65 dhr N.H Trap Tel. 31 92 42 Atiuijcrlorm bij: VASTGOED ADVISEURS TE KOOP m OUDESCHILD Loodssingel 42 Een vrijstaand woonhuis en garage (bouwjaar 1936) gelegen op een fraai gelegen perceel in de dorpskern. Naast het huis is een ruime parkeerplaats gelegen. Perceelsgrootte: 555 m2 INDELING: hal/entree voorzien van granieten vloer, trapopgang, toilet, kantoor, keuken, bij keuken met zolder, woonkamer en suite, voor zien van open haard en toegang tot fraai aangelegde en zonnige tuin Verdieping- drie slaapkamers waarvan een voorzien van kastenwand. badkamer voorzien van douche, wastafel en tweede toilet Vlizotrap naar royale zolder Voorzien van een HR cv-ketel en merendeels isolatieglas. Dit karakteristieke en sfeervolle woonhuis ver keert in goede staat van onderhoud. Oplevering in overleg. TE KOOP m DEN BURG Noordwester 100 Leuk gelegen middenwoning met voortuin en buitenberging op een perceel eigen grond van 97 m2. INDELING: hal/entree, bijkeuken/berging, toilet en trapopgang. woonkamer aan de voorzijde, open keuken met deur naar klem plaatsje Op de verdieping: overloop, drie slaapkamers en badkamer voorzien van tweede toilet ligbad en wastafel. Voorzien van aardgas cv en houten vloerdelen op de begane grond wordt deze prima geïsoleerde, goed onderhouden en gezellige woning u aangeboden Aanvaarding kan in overleg geschieden. DE BESTE KANS OP SUCCES! Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling, Postbus 11, 1790 AA Den Burg (als brief frankeren). Bij opgave postbusnummer ook uw privé-adres vermelden Contant geld bijsluiten. Brief onder nummer €1,13 extra. Inleveren maandag vóór 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17 00 uur (TC vrijdag). Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Spinbaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy). 4,50 6,00 7,50 9,00 €10,50 €12,00 €13,50 €15.00 DEZE BON IS ALLEEN GELDIG VOOR TEXELAARTJES Tanef incl. 19% BTW Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje. Naam Postcode/plaats Adres Advertentie Handtekening plaatsen in de krant van

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 3