Opmerkelijke prestatie van Gelske 112 en Grietje 142 We hebben het strontgezellig met elkaar' Oude trekkers en motoren al 20 jaar bindende factor wortelengoed voor 100.000 liter melk Glazenwasser blijft met beide benen op de grond Wat ik zeggen wou... Voetbaltoernooien Politie deelt bekeuringen uit Bedrijvig heid TEXELSE J COURANT Sportvissers !en grote groep familieleden, tienden en vakgenoten verza- nelde zich zaterdagavond rond icht uur in de schuur van de ge- iroeders Fred en Rien van der Star lan de Schorrenweg. Twee koeien rit hun stal brachten het tot de ipmerkelijke prestatie van 100.000 iter melk. Bij elkaar produceerden ledieren ruim 8391 kg vet en 7113 ;g eiwit. Het is de eerste keer dat loeien van de familie Van der Star leze magische grens bereiken, leden voor agrarisch Texel om een nooi feestje te bouwen. Op een dik led van fris geel stro ondergingen beide dames de grote belang- zonder veel opwinding. 100.000 liter-koe gehad. Gelske 112 heeft haar kwaliteiten dus niet van een vreemde, maar met alleen af stamming kom je er niet. Minstens zo belangrijk is het vakmanschap van de boer en de goede verzorging van het dier, zoals de diverse sprekers zater dag naar voren brachten. Rien, die ook namens zijn broer sprak, noemde Gelske 112 'een bazige, maar pro bleemloze koe. Weinig ziek en zeer.' Dat ze tot zo'n grote prestatie en op zo'n hoge leeftijd zou komen, was met direct de verwachting bij de eer ste afkalving. 'Ze had een klem uier- tje en grote, wijd uitstaande spenen. Het leek wel een bos wortelen. Na derhand, door de grote melkgift, hoeve Blandenberg uit Eierland aan gekocht toen deze stopte met mel ken. 'Ook geen gemakkelijke koe,' aldus Van der Star, 'maar wel altijd haantje de voorste in het koppel. Het laatste jaar is ze flink kreupel ge weest. Waarschijnlijk door de schuif- gang, die opgeslepen is om dat de mestvloer te glad was. Het euvel is nu weer verholpen. Daarvoor heeft ze eigenlijk nooit wat gemankeerd.' Grietje 143 heeft twee nakomelingen op het bedrijf lopen, een Case uit 1995 en een Sunny Boy uit 1996. Moeder Grietje is aan haar laatste weitje toe. Ze is dit jaar met onder de stier gegaan. De broers Fred en Rien stammen uit Oe gebroeders Van der Star met hun succesvolle koeien. 'Twee koeien op hetzelfde bedrijf die tegelijkertijd deze magische grens overschrijden is geen dagelijks voor komende gebeurtenis. Een unieke prestatie,' sprak Thea Rutten-Witte, die namens Campina twee zilveren koeien overhandigde aan de beide veehouders. De jubilerende koeien van de gebroeders Van der Star stammen uit 1991het jaar dat Fred (57) en Rien (43) samen de firma be gonnen. De moeder van Gelske 112 (de vader is Sunny Boy), Gelske 110 (een Tops), werd als vaars aange kocht van het bedrijf van Gerard Witte van boerderij Burgermeuwland. Witte heeft bij zijn Gelskes ook al eens een zakte het uier in een beter model.' Gelske had onder haar nakomelingen veel stierkalveren Eén dochter werd als vaars afgevoerd en momenteel lopen er nog twee dochters rond op het bedrijf van de 'Starren', een koe van negen jaar oud (vader Clever) en een keukalf van drie maanden (een Elias). Volgens Fred kan de elfjarige Gelske nog wel een paar jaar mee. De gemiddelde leeftijd van een koe is vier tot zes jaar, waarmee gezegd kan worden dat deze dame een uitzon derlijk sterke koe is. Grietje 142 (Tops) werd geboren op 30 april 1991 en als drachtige vaars van het bedrijf van Jaap van Exel van (Foto Come Tuomot) een boerengeslacht pur sang. Vader Jan, boerenknecht bij de Van Exels en bij Flens, begon na de oorlog voor zichzelf 'met twee schapen en met schuld'. Kort daarop voegde hij twee koeien aan zijn veestapel toe en was hij boer. Het was armoe troef en voor de extra's voor het gezin werd er hier en daar nog wel eens iets gestroopt. Een feit dat wegens verjaring van het delict nu wel genoemd mag worden, komen de broers overeen. Jan boerde goed in alle opzichten. Hij en zijn vrouw Mar kregen vijf zonen, die op Piet (van het visbednjf in Oude- schild) na allemaal boer wilden wor den De drie dochters zijn ook 'in de buurt' gebleven, door met een boer te trouwen. 'De liefde voor vee zat er altijd al in bij mij,' zegt Fred. 'Op mijn tiende zat ik al te melken. Ik doe het al 47 jaar dus.' Rien kwam op zijn zestiende in de firma. Hij was er zo vroeg bij, dat het kantongerecht toestemming tot handelsbekwaamheid moest geven. Vader Jan: 'Rien was altijd aan het verkassen. Kwam hij uit school, dan zette hij de koeien weer eens in een andere volgorde Deze koe past be ter bij die, was dan zijn motivatie. Het heeft er altijd al in gezeten bij die jon gen Het bedrijf breidde zich uit. De Vier sprong werd aangekocht van Teun Eelman, er kwamen meer koeien Toen vader Jan zich in 1991 uit de firma terugtrok, kwam er voor de vier samenwerkende broers een moment zich op de gezamenlijke bedrijfsvoe ring te bezinnen. Henk en Aris waren zich door de jaren heen meer met loonwerk gaan bezighouden en za gen meer in schapen en zoogkoeien, terwijl het hart van Fred en Rien meer bij het melkvee lag. In goede harmo nie werd besloten gescheiden verder te gaan, al worden over en weer in dien nodig hand- en spandiensten verricht. Fred heeft zich onlangs uit de firma teruggetrokken. Om ge zondheidsredenen, maar ook om Rene, de zoon van Rien en Elja, een kans te geven. 'Die jongen is nu 19 en dan wordt het tijd. Zelf heb ik geen opvolger en ik wil René een kans geven. Ik blijf nog wel meehelpen met melken en klussen, maar verder stap ik eruit.' Typerend voor de verhoudin gen binnen de familie is de manier waarop gestopt wordt. Fred laat zijn quotum in het bedrijf. Zijn neef en broer hoeven dit niet over te nemen. Fred: 'Als ik er geld voor zou vragen, dan hebben ze geen schijn van kans. Wat heb ik aan een bult geld, als het hier met door gaat!' Willem Ligthart. de voerleverancier, kenschetste de gebroeders Van der Star als hardwerkende vaklui, gericht op resultaat. 'Ze kunnen luisteren en van luisteren leer je het meest.' Hij berekende dat de melkplas van 200.000 liter die de beide koeien ge zamenlijk geproduceerd hebben, goed is voor een heel jaar verkazen bij een kaasboerderij als Wezenspyk en een aantal van 40.000 baby- kaasjes oplevert. René Boogaard, die cadeaus aanbood namens CR-Delta, wist te melden dat de gebroeders Van der Star de derde plaats op het eiland innemen bij de Productiestatistieken Topkoe Noord Holland. In de top tien van de vijftig beste bednjven in Noord Holland-Noord staan volgens de zelfde zegsman tien Texelse bedrij ven genoteerd. Voorzitter Jan Hin van de Fokstudieclub verwoordde het bedrijfssucces van de gebroeders aldus: 'De sfeer onderling draagt bij aan het bedrijfsresultaat.' Gelske 112 en Grietje 142 zijn de 32ste en 33ste 100.000 liter-koe van het eiland. Met verbazing las ik in de Texelse Courant van vrijdag 29 november het voorpagina-artikel 'Kamperen op sportvelden a&rTbanden'. Gelukkig is hier bij SV De Koop geen sprake van, want bij ons wórdt er nooit langs het veld gekampeerd Bij ons is de situa tie derhalve totaal anders dan bij de verenigingen die hun teams langs het veld laten overnachten. Als deze sporters namelijk te stappen zijn ge weest, moeten ze ook weer allemaal dezelfde route terug afleggen. In De Koog is dit met het geval. Hier gaan de sporters na de feestavond het dorp in, en daarna in kleinere groep jes naar hun overnachtingsadressen. In betrokken artikel zegt burgemees ter Geldorp dat leden van voetbal teams die meegedaan hadden aan, het toernooi in De Koog met elkaar op de vuist gegaan waren. Dit is echter onjuist Het waren namelijk groepen (voetballers, volleyballers, vrijgezel len-party's of andere) die pertinent met in De Koog aan het toernooi deel namen. Bij de rijkspolitie kunt u dit altijd nog natrekken, want die hebben dat toen ook al onderzocht. Ik begrijp best dat dit een puntje 'overlast' is, maar men dient ook niet te vergeten, dat heel veel mensen hier altijd een geweldig weekend beleven en dit met graag zien verdwijnen Ook de horeca (nat en droog), en een ie der die hier direct of indirect bij be trokken is (o.a. taxi-bedrijven, TESO, kampeerboerderijen enz.) zullen dit niet graag missen. Ik hoop dat de burgemeester en Horeca Texel begrip tonen voor de belangen van de vere nigingen, waardoor deze toernooien hun doorgang kunnen blijven vinden, zij het misschien met iets aangepaste regels of voorwaarden. Misschien zou het raadzaam zijn om in derge lijke drukke weekenden in De Koog de dorpswacht in te zetten Jan van Beek, secretaris SV De Koog. In het bericht over deze kwestie stond dat de voetballers in De Koog op de vuist gingen, niet dat ze er had den deelgenomen aan een toernooi. De politie heeft vrijdag tussen 18.30 en 21.00 uur bij een controle op de Elemert in Den Burg veertien bekeu ringen uitgeschreven. Dat gebeurde elf keer omdat de bestuurder van een auto of fiets zonder deugdelijke ver lichting reed, één keer wegens het niet dragen van een helm, één keer wegens te hard rijden en één keer omdat was gezondigd tegen een parkeerverbod. 'Klanten verwijten mij dat ik me er bij het glazenwassen met een jan- tje-van-leiden vanaf maak. Ze be grijpen niet dat ik met zo'n lange steel en alleen water hun ramen schoner maak dan ze ooit geweest zijn. Zonder dat ik zo'n hoge lad der hoef te beklimmen.' Schoon maker John Schlepers van Cleaning Texel uit Den Burg heeft sinds hij met zijn nieuwe vinding werkt héél wat uit te leggen. Waar de glazenwasser tot voor kort de ladder op ging, de ramen grondig inzeepte en daarna stukje bij beetje schoonveegde, doet hij het werk nu met beide benen op de grond. Voor buitenstaanders is het maar moeilijk te begrijpen dat je met een borstel aan een lange steel (telescoop bewassing) en alleen een tank schoon water de ramen blinkend schoon krijgt. Het geheim zit hem volgens Schlepers in het water. 'Door middel van osmose zijn mineralen, zouten en andere stoffen aan het water onttrokken. Hierdoor trekt het gezuiverde water dat soort stoffen aan. Als je met dat water en een bor stel dus een vuil raam schoonmaakt, wordt het vuil als het ware opgezo gen door het water.' Het schone wa ter wordt via de lange steel omhoog naar de borstel gepompt. Schlepers: 'Bijkomend voordeel van deze me thode is dat de ramen langer schoon blijven. Zeep dat anders in de poriën van het glas gaat zitten, trekt name lijk vuil aan. Daardoor zijn de ramen binnen de kortste keren weer vuil. Met deze methode kunnen de ramen wel een maand schoon blijven En doordat je niet steeds de ladder op en af moet. gaat het ook nog een stuk sneller. Bovendien: wie wil er nu nog de ladder op? Ik kan er geen men sen voor krijgen. Ik heb een steel die tot zestien meter hoog kan, daarmee kan ik zelfs de hoogste ramen van De Gollards doen.' John Schlepers van Cleaning Texel demonstreert hoe hij met zijn telescoop borstel de ramen schoonmaakt. (Toto Gemm Timmerman) DINSDAG 3 DECEMBER 2002 toen namen de ongemakken voor lief, want het werk vlotte immers een stuk beter. Steeds meer landbouwers ver kochten de paarden en schaften een trekker aan. Ze lieten zich op de maandagse markt overtuigen door een smid als Cor Dros, die er op één dag meerdere wist te verkopen. Het was ook de tijd dat de boeren die al wat op leeftijd waren van de techniek geen verstand hadden, laat staan van de besturing. Menig trekker eindigde in die jaren in de sloot. En als er panne was, dan zat de boer met de handen in het haar en moest de smid er aan te pas komen. Maar hun zo nen hadden meer gevoel voor tech niek en ontwikkelden zich tot be kwame mecaniciens Oprichting Met het verstrijken van de tijd ver fijnde de techniek zich en groeide de omvang van de trekkers. De betrek kelijk simpele machines van toen val len in het niet bij de huidige computergestuurde reuzen. Maar zoals de interesse in het verleden op allerlei gebieden volop leeft, geldt dat ook voor de boerenstand. Bewijs daarvan is het Agrarisch en Wagen museum in De Waal, dat zich meer op het werken met paarden richt, en de OMTV. De belangstelling voor de oude trek kers werd gewekt toen een groepje Texelaars een bezoek bracht aan een werktuigendag in Liempde, waar de organisatie tussen het moderne ma teriaal een aantal oude trekkers had tentoongesteld. 'Dat kunnen wij ook', moeten ze gedacht hebben, want met lang daarna staken mannen als Joop Langeveld, Hans en Alfons Smit. Piet Bonne, Piet Duinker. Piet Lap en Klaas en Jan Uitgeest de kop pen bij elkaar. We schrijven april 1982, waarna al snel een bijeenkomst in het Vliegveldrestaurant volgde. De oprichtingsbijeenkomst trok 55 belangstellenden, de geest was uit de fles. Er volgde een strooptocht langs oude boerenschuren, schroothopen en oud-ijzerboeren, waarna afge dankte trekkers, al dan niet met ge meenschappelijke inspanning, wer den opgeknapt. De één was al blij als een trekker weer draaide, de ander sloopte het vehicel compleet uit el kaar en maakte het mooier dan het ooit was geweest Hek van de dam Nieuws gaat snel op Texel. In 1983 werden de mannen gevraagd met hun trekkers Oosterend Present op te luisteren. Het werd een succes. 'We hadden dertig trekkers staan. De helft van Texel en de helft van de over kant', vertelt Jan Uitgeest, die er ach teraf wel om moet lachen. 'Met vijf tien Texelse trekkers waren we toen de koning te rijk, nu hebben we er bijna tien keer zoveel.' Het bleef niet bij Oosterend Present. De Koog Promotion volgde, waarna het hek Het traditionele Pinksterevenement, het visitekaartje van de Oude Trekker en Motorenvereniging, biedt vermaak voor jong en oud. (Foto Ge*afd Timmerman) nogal wat discussie op, waarbij het individualisme het uiteindelijk over won van de gemeenschapszin. Het resultaat was dat de leden er voor pasten het gemaaide graan 'op hok ken' te zetten en dat de chauffeur van de zelfbinder hier zelf voor opdraaide. Het betrof één van de weinige 'aan varingen' binnen de vereniging, die Ter viering van het 20-jarig jubileum kwamen de leden onlangs bij elkaar. Bij die gelegen heid werden alle twintig leden die in het bestuur hadden gezeten voor het voetlicht ge- van de dam was. In 1983 wist de ver eniging de hand te leggen op een originele dorsmachine, een apparaat dat voor het eerst werd gedemon streerd bij het 50-jarig bestaan van de Landbouwschool. De dorsmachine was ook present bij de viering van het 150-jarige bestaan van de polder Eierland. De gedachte was dat een zelfbinder daarbij niet mocht ontbre ken. Dat leverde binnen de vereniging op steeds meer evenementen acte de presence gaf en steevast veel belangstelling trok. Toen het aantal leden en trekkers groeide, bedachten ze dat het leuk zou zijn om in een lange rij prutte lende machines achter elkaar aan te rijden. Het fenomeen 'gezelligheids- rit' was geboren en na afloop was het rond de barbecue goed toeven. In 1986 was het zelfvertrouwen zodanig gegroeid, dat de vereniging het aan durfde zelf een evenement te organi seren. Dat gebeurde nabij Den Hoorn, waar 75 trekkers werden ge toond. De show viel in het water, want het regende de hele dag pijpenstelen Maar de mannen lieten het er niet bij zitten en de zondag erop werd in de Dennen een demonstratie gegeven met de dorsmachine. Het weer werkte mee, er was ongekend veel belangstelling. Maar het publiek had met in de gaten dat uit de schoor steen van de machine een enorme roetwalm op hen neerdaalde. Er werd die dag heel wat kleding geruïneerd Imposante aanschaf was de Thomas motor van het oude gemaal van Waalenburg, waarvoor de gemeente raad 15.000 gulden beschikbaar stelde. Het apparaat werd door de leden volledig uit elkaar gehaald, want er moest veel aan gebeuren. Om het voor het vervangen van on derdelen bijeen te krijgen, werden bij 28 sponsors bijdragen losgepraat. Maar nog was het niet genoeg. Uit geest 'Ik had nog voor vijfduizend gulden aan onbetaalde rekeningen liggen, het geld was er gewoon niet. Toen ben ik er mee naar Klaas Barendregt gestapt, die toen nog wethouder was. Hij schold mijn huid vol, maar uiteindelijk heeft de ge meente ze toch betaald.' Het geld was goed besteed, want nog regelmatig is de stoommachine te zien op demonstraties, onder meer op het tweejaarlijkse Pinkster evenement van de OTMV, waar de club elke keer grondig uitpakt. Met pijn en moeite weet de vereniging deze grootschalige demonstratie fi nancieel rond te krijgen. Oud-voorzit ter Simon Stark: 'We zitten elke keer weer met kromme tenen. Sponsonng is moeilijk, want daarvoor is Texel ei genlijk te klein. De bezoekers moeten ons redden. Met zo'n 5000 betalende gasten doen we het gelukkig met slecht. We laten het grote publiek zien wat we in huis hebben en verstevigen het onderlinge contact, ook met lief hebbers van de overkant. We hebben het strontgezellig met elkaar.' De volgende wedstrijd in de winter- sene van de Sportvisclub wordt za terdag 7 december gehouden bij de Asfaltmolen. istalgie, de voldoening om net zo ig aan een hoop roest te prutsen de machine weer draait en de derlinge contacten. Ze vormen twintig jaar de bindende factor or de Ouwe Trekker en Motoren- reniging (OMTV), een liefheb- rsclub die ooit met een paar ibbyisten begon en die in de loop r jaren uitgroeide tot een vere- ging met dik 150 leden die zo'n ouwe trekkers 'op de weg' bben en die elke twee jaar hun k uitsteken om een evenement organiseren dat eigenlijk een aatje te groot is. pruttelende tractoren en ander aterieel mogen dan de aandacht ikken, minstens zo markant zijn de jenaars zelf, die met elkaar een >nt gezelschap vormen. Het meren- lel is van boerenafkomst Op de lfde Farmels. Fords, Deutz', rgusons, Cormicks, Lance Bul- >gs en andere trekkers die ze nu zo «steren, deden ze vroeger gewoon in werk. Ze ploegden er het land ee. maaiden en hooiden het gras en deden andere agrarische bezighe den. Veel van het door hen tentoon gestelde materiaal is afkomstig uit Amerika, het land dat Europa er na de Tweede Wereldoorlog met de Mars hallhulp bovenop wilde helpen. In grote kisten kwamen ze aan. de lucht van de andere kant van de oceaan zat er nog in. Het waren de jaren dat het grootste deel van de Texelaars nog in de landbouw werkzaam was en de mechanisatie een hoge vlucht nam. Handwerk werd vervangen door ma chines. Veel boeren, die gewend wa ren te werken met paarden, zagen de ontwikkelingen aanvankelijk met ar gusogen tegemoet Maar als de schroom eenmaal was overwonnen, was er geen houden meer aan Da genlang zaten ze op de trekkers, niet in een verwarmde cabine, maar in weer en wind. Bij striemende oosten wind in het vroege voorjaar drong de kou tot diep in de botten door en stapten de verkleumde bestuurders er na een dag ploegen soms ver steend vanaf. Geen stuur bekrachtiging, maar sturen en scha kelen op handkracht. De mannen van oude dorsmachine biedt altijd veel bekijks.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5