'Vergunning voor kokkelvissers tast positie NIOZ aan' Mannelijke hazen doelwit jachtvereniging Cjroen wartsJexels in het harL, mm- Calluna gedwongen tot forse tariefsverhoging M Wij wensen u... Uw Kerst- en Nieuwjaarswens gesloten gebieden opengesteld Inbraak NIOZ Qnder de pomp Celstraf voor verkrachting Brandweer let op veiligheid in publieksruimten Sneller aanpassen plannen dure zaak Besteleend a Koeienfeest Medewerkers akkoord met fusie ambulancedienst TEXELSE® COURANT connexxion in de texelseÜcourant? PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11735 VRIJDAG 6 DECEMBER 2002 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg verse onderzoeken van het NIOZ imen in het geding, doordat ikkelvissers per direct in geslo- n gebieden van de Waddenzee ogen gaan vissen. Volgens een Ispraak die de Raad van State oensdag deed, mogen kokkel- )ssers in ieder geval tot vrijdag 20 icember aan de slag in een deel in die gebieden. Volgens onder- «ker Theunis Piersma van het OZ is er een situatie ontstaan aarbij het bestaansrecht van het OZ op Texel kan worden aange- st. md de kokkelvisserij heerst al enige I flinke onrust. Die ontstond nadat I ministerie van Landbouw, Natuur leer en Visserij (LNV) op 22 okto- ireen nieuwe vergunning had ver- ■ekt aan de Producentenorganisatie n de kokkelvisserij. Daarin werd het ngstquotum verlaagd van negen l|oen kilo kokkelvlees naar ruim lee miljoen kilo. In ruil voor die ver- jmg mochten kokkelvissers aan de ig in de delen van de Waddenzee i vier jaar geleden voor visserij irden afgesloten. Die gebieden, die igeveer dertig procent van de hele addenzee vormen, liggen onder eer bij Vlieland en Ameland. Ze rden afgesloten om het herstel van abiele mosselbanken te bespoedi- die gebieden mogen de kokkel- sers volgens de vergunning van 22 tober 1,2 miljoen kilo kokkelvlees vissen. De rest mogen ze uit de en delen halen. Volgens de oducentenorganisatie is de afslui- van die beschermde gebieden at langer nodig, omdat er door de sluiting kokkels zijn ontstaan die or hun ouderdom beginnen af te arven en door vogels niet meer arden gegeten. 'Die zijn vrij groot en engen ook wat meer op', aldus ap Holstem van de Producenten- ganisatie. Vogelbescherming en de addenvereniging werden in het «rtraject van de vergunning- rlening betrokken. Zij stemden in het voornemen van LNV en be aten daarom niet naar de Raad van - ate te stappen om bezwaar te ma- I. n tien andere organisaties teken- in wél bezwaar aan tegen de ver- mning, waardoor die voorlopig erd geschorst. De kokkelvissers ochten tot 4 december nog met de sloten gebieden in. De opmerke- :ste bezwaarmaker was het NIOZ, or de tweede keer in relatief korte is het NIOZ het slachtoffer gewor- flvan inbraak. Onbekenden gingen weekend aan de haal met voor 5.000,- aan computers en aanver- ante apparatuur. In augustus 2000 ss de schade aanzienlijk groter, aarna veiligheidsmaatregelen wer- n genomen. Kennelgk met genoeg, den voor de directie om nu op- acht te geven tot aanvullende aatregelen. Overigens wordt het 'derzoekswerk binnen het instituut st geremd door de diefstal. Er zijn slgens directeur Jan de Leeuw ick-ups gemaakt. De dieven zijn rmoedelijk via een raam binnen tomen, sporen van inbraak zijn et aangetroffen. De politie heeft de ak in onderzoek. Kouwe Sunderklaas dat voor het eerst in haar bestaan een bezwaarschrift indiende. Het onderzoeksinstituut zag door de ver gunning diverse grootschalige onder zoeken in de afgesloten gebieden gevaar lopen. 'We zijn er met vóór om bezwaarschriften in te dienen, maar hier konden we niet anders', aldus onderzoeker Theunis Piersma. 'We stonden met de rug tegen de muur.' Het NIOZ nam een advocatenbureau uit Amsterdam in de arm en be steedde zo'n veertig tot vijftig mens uur aan het opstellen van het be zwaarschrift. De Raad van State verklaarde de NlOZ-bezwaren woensdag onge grond. Ook de bezwaren van de an dere organisaties, waaronder de actie groep Wilde Kokkels - met medewerkers van NIOZ en Alterra -, werden afgewezen. Het NIOZ had be toogd dat veel onderzoeksresultaten onbruikbaar zullen worden, dat veel onderzoekstijd voor niets zou zijn be steed en dat de publicatie van weten schappelijke artikelen moet worden uit gesteld. Bij elkaar zou dat tot een strop van miljoenen euro's kunnen leiden Volgens staatsraad Cleton is (onder meer) niet overtuigend aangetoond dat kanoetstrandlopers te weinig voedsel kunnen vinden door de kokkelvisserij. Volgens Piersma, aan wezig bij de zitting in Den Haag, was hij niet bereid te luisteren naar de ar gumenten. 'Dat kon je aflezen uit zijn lichaamshouding. Hij straalde een totale desinteresse uit. Ik had ook niet de indruk dat hij onze stukken van tevoren had gelezen.' De zitting duurde ongeveer vijf uur. Een verzoek van de kokkelvisserij om tot 31 ja nuari door te mogen vissen vanwege de verloren weken door de schorsing, werd door de Raad van State voor alsnog niet toegewezen. Verstoring Het resultaat van de openstelling van de gesloten gebieden is volgens Jachtveremgmg Het Noorden hield zaterdag een grote drijfjacht. (Foto Come Timmer) Lees verder pagina 5 Polder Het Noorden was zaterdag het toneel van de jaarlijkse grote drijfjacht die de gelijknamige jachtvereniging eenmaal per jacht seizoen houdt. Doel was het teveel aan rammen af te schieten om de hazenpopulatie gezond te houden en de schade aan de bollen- percelen te beperken. Hazen wor den bejaagd in de periode van 15 oktober tot 1 januari. In de tweede helft van december beginnen de kennismakings- en paringsritue len, het zogenoemde rammelen. Tijdens de paarperiode vertonen de dieren opmerkelijk onvoorzich tig gedrag. Zij hebben zoveel aan dacht voor elkaar dat er nogal eens een haas in het verkeer sneuvelt. Een paar maal per seizoen gaan de jagers er gezamenlijk op uit. Normaal wordt voor de voet gejaagd, een methode die ook wel weidelijk jagen wordt genoemd. Hierbij wordt het wild een kans gegeven om te ont snappen. Bij een drijfjacht omsinge len de jagers een perceel en jagen de hazen naar de overkant, waar één van de jagers verdekt opgesteld op wacht staat Ontsnappen is op deze manier veel moeilijker voor de haas en vooral afhankelijk van de kwalitei ten van de jager. Wanneer deze mist, heeft hij geluk. Het lijkt een onspor tieve methode, maar volgens de la gers van |achtvereniging Het Noor den valt er bij een overschot aan hazen soms met aan te ontkomen. De jager is verantwoordelijk yoor het in stand houden van de wildstand, maar ook voor de bescherming van de landbouwgewassen tegen overma tige wildschade Als hij zijn werk niet goed doet, wordt hij aansprakelijk gesteld voor de schade. Een goede jager zal zuinig zijn op het wild en geen roofbouw plegen. Hij zal niet meer 'oogsten' dan de aanwas van de normale bezetting. Bij een drijfjacht sneuvelen niet alle hazen op het bejaagde perceel, ver telt Jaap Smit, één van de jagers. 'Wij, de drijvers, lopen met zestig a zeventig meter tussenruimte. Breed lopen, noem je dat. Op die manier spaar je de meeste voedsters, die veel langer dan de rammen op de pot blijven. Want het is de bedoeling om de rammen af te schieten Ga je op minder afstand lopen, dan jaag je ai- les op, ook de voedsters en dat is niet de bedoeling. Als je in de rammeltijd een hele groep hazen op het land ziet spelen, laten we zeggen tien stuks, Het college verzet zich niet tegen de aanzienlijke tariefsverhoging die subtropisch zwemparadijs Calluna met ingang van het nieuwe jaar hanteert. Een 'los' kaartje voor recreatief zwemmen zonder tijds limiet kost straks €8,15 (was €4,80). Ook de andere tarieven stijgen flink, maar voor enkele leeftijds categorieën wordt de pijn verzacht door de invoering van een 55+ ta rief en een jeugdtarief met kortin gen van respectievelijk 25 en 44 procent. Zwemmers van 55 jaar en ouder be talen voor een los kaartje zonder tijdslimiet straks €6,15 en kinderen tot 12 jaar €4,60. Het tarief voor certificaathouders is straks €6,15 (was €3,80). Een tienbadenkaart voor certificaathouders gaat €55,- kosten (was €31,50) en een twintigbaden- kaart voor certificaathouders €98,- (was €55,70). De entreeprijs voor de sauna veran dert met. De tariefsaanpassing is nodig omdat de exploitatie van het bad thans zwaar verliesgevend is. De exploita- tieverwachtingen die enkele jaren geleden in het zogeheten plan Wor tel werden genoemd, zijn met uitge komen. De toen van kracht geworden verlaging van de entreeprijs heeft geen vergroting van het aantal bezoe kers teweeggebracht, zodat alleen al hierdoor een fors tekort ontstond. Bovendien zijn de personeelskosten hoger uitgepakt en moesten met ge raamde bedragen worden uitgege ven aan deels door de wet voorge schreven voorzieningen en maatregelen. Advies De Calluna-adviescommissie had het college gevraagd met de verhoogde tarieven akkoord te gaan. De com missie bestaat uit vertegenwoordi gers van gemeente, TVO, TVL en de directie van Calluna en werd in het leven geroepen bij de overname van het bedrijf door de Hooge Raads Groep (HRG) om het college te advi seren inzake het al dan niet goedkeu ren van tarieven en openingstijden. Het college heeft dus in dit geval het advies overgenomen, omdat de tariefsverhoging als onvermijdelijk wordt beschouwd en men zich niet wil bemoeien met het beleid van de directie in deze. Men hoopt dat de vereiste hogere inkomsten er nu zul len komen, maar is daar niet gerust op en vreest dat de toeloop naar het bad minder zal worden. Sjors Hoppenbrouwers, de nieuwe manager van Calluna, zegt er alles aan te zullen doen om dat laatste te voorkomen. Hij geeft toe dat de tariefsverhoging 'stevig' is, maar re lativeert dat door erop te wijzen dat de stijging 'normaal' is als wordt uit gegaan van de tarieven die werden geheven vóór de prijsverlaging. Hij wi|st erop dat ook in de nieuwe tarie ven de regelmatige Texelse gebrui kers en de zogeheten doelgroepen worden ontzien. Opknappen De nieuwe tarieven zullen niet geheel kostendekkend zijn, maar wel aan vaardbaar binnen de totale bedrijfs voering van Calluna en het aan palende Kustpark Texel. Een exploitatieprognose is moeilijk te maken, omdat veel afhangt van de weersomstandigheden in het hoog seizoen. Bij regenachtig weer is het bad bomvol en bewijst het overtui gend zijn waarde als slechtweer- voorzienmg Hoppenbrouwers heeft plannen om het Callunagebouw in het komende jaar zowel van binnen als van buiten een beter aanzien te geven Ook komt er een nieuwe horecafaciliteit en het parkeerterrein wordt fraaier ingericht. Verder het is de bedoeling de dienstverlening te De rechtbank in Alkmaar heeft een 26-jarige man uit Den Helder woensdag veroordeeld tot een cel straf van achttien maanden, waar van zes voorwaardelijk, en een proeftijd van twee jaar. De recht bank acht bewezen dat hij op 4 ja nuari 2001 in De Cocksdorp op Texel een toen 14-jarig meisje uit Almelo gewelddadig heeft ver kracht. Officier van justitie M. ledema eiste twee weken geleden twee jaar on voorwaardelijke celstraf tegen de man. De rechtbank lichtte het vonnis woensdag niet verder toe. Geen van de partijen was bij de uitspraak aan wezig. Het is niet bekend of de ver oordeelde, die zich twee weken ge leden in de rechtszaal met liet bijstaan door een advocaat, beroep aante kent tegen de uitspraak. De recht bank veroordeelde hem ook tot de betaling van €2500,- als voorschot op een immateriële schadevergoe ding. Het slachtoffer had om €4150,- gevraagd. De verkrachting gebeurde op een vakantiepark, waar het meisje met haar ouders vorig jaar kort na de jaar wisseling verbleef. Volgens de man - die op het vakantiepark werkte - heeft hij het meisje begeleid tot de caravan, omdat ze met wist hoe ze precies moest lopen. Daarna heeft hij af scheid van haar genomen. Het meisje zelf ontkent zijn hulp nodig te hebben gehad, omdat ze al jarenlang op het vakantiepark kwam. Volgens haar is ze 'simpelweg opgelopen' met de man, die onderweg vertelde haar iets te moeten laten zien. Vervolgens nam verbeteren en zal er veel aandacht blijven voor veiligheid en hygiëne, wat onder meer blijkt uit de legionella- controle die twaalf keer per jaar wordt uitgevoerd. De onlangs aangepaste openingstijden blijven voorlopig on gewijzigd. maar zullen op termijn mogelijk wat worden opgerekt- hij het meisje mee naar een verlaten plek op het park, waar hij zich aan haar opdrong en uiteindelijk ver krachtte. De Almelose heeft maandenlang niets gezegd, maar veranderde in die periode van een vrolijk kind in een opstandig, dwars en depressief meisje. Pas na lang aandringen van haar moeder kwam het verhaal rond koninginnedag 2001 naar buiten, waarna in mei van dat jaar de aangifte bij de politie volgde. Het college heeft de exploitanten van cafés, restaurants, kantines en andere publiekstoegankelijke ob jecten herinnerd aan het grote be lang van een brandveilige inrich ting en versiering. Daarbij worden tips en aanwijzigen gegeven die niet minder dan vier briefkantjes beslaan. De aanwijzingen hebben betrekking op uitgangen en vluchtwegen, nood verlichting, het aantal personen dat in het bedrijf mag zijn, de organisatie voor het geval de nood aan de man komt, blusmiddelen, de materialen die bij versiering met gebruikt mogen worden en de opslag van brandbare emballage. Speciale aandacht krijgen kerstbomen en andere kerstversie ringen. Aangekondigd is dat de brandweer extra controles zal uitvoe ren om de naleving van de regels te controleren. Als er iets met in orde is, zal handhavend worden opgetre- den.Voor informatie, bijvoorbeeld in zake de brandbaarheid van bepaalde materialen, kan men ook bij de brandweer terecht. dan bestaat zo'n koppel meestal uit negen rammen en één voedster. Dat is voor die voedster, de moerhaas, helemaal met gunstig en daarom houden we de rammenstand een beetje bij. Als we er niets aan zouden doen, heb je op den duur een stand van viervijfde rammen tegen éénvijfde voedsters. Je houdt dan al gauw geen haas meer over, want de voedsters krijgen geen rust. Ook als ze zwanger is, wordt ze voortdurend door de rammen lastig gevallen en dat resulteert in te weinig of te zwakke jongen.' Lees verder pagina 3 Als alle thans verouderde bestem mingsplannen van Texel vóór 2007 worden aangepast heeft de ge meente daarvoor tijdelijk extra menskracht nodig. Het college denkt aan één formatieplaats ge durende drie jaar, waarmee meer dan €200.000,- is gemoeid. De gemeenteraad had gevraagd om versnelde aanpassing van de plan nen, omdat het nu herhaaldelijk voor komt dat tijd en geld kostende pro cedures moeten worden gevoerd als vergunning nodig is voor bouwplan nen waar op zichzelf geen bezwaar tegen bestaat maar die in strijd zijn met een verouderd bestemmings plan Op welke basis extra personeel wordt gemobiliseerd, staat nog met vast. In elk geval wil men er geen vaste kracht voor in dienst nemen. Een mogelijk heid is een bureau in te schakelen, maar voordeliger is iemand die de gelederen tijdelijk komt versterken. Losse nummers 0,85 Soms had hij er schoon genoeg van. Mocht wat hem betreft de hele wa gen zo in één keer naar de schroot hoop. Toch overheerste de wil er wat moois van te maken. Sinds kort rijdt Vincent de Boer (23) uit De Cocks dorp rond in een knalgele besteleend die hij het afgelopen halfjaar volledig renoveerde en opnieuw in elkaar zette. 'Het geeft wel een kick als je weet dat jij elk boutje en moertje in je handen hebt gehad.' Pagina 2 Zo'n tweeëneenhalve maand na het begin van de suikerbietencampagne schepte kraanmachinist Co Koorn dinsdag op het bedrijf van de gebroe ders Jan en Piet Lap uit Den Hoorn de laatste vracht in de auto. Het was het slot van tien weken onafgebroken werken voor de chauffeurs van de firma A. Bakker Azn. uit Oudeschild, het transportbedrijf dat met zeventien vrachtwagencombinaties alle bieten van de Suikerunie tussen Amsterdam en de Eierlandse vuurtoren vervoert. 'Het is een hectisch seizoen geweest. Pagina 5 Medewerkers van ambulance dienst Texel zijn deze week ak koord gegaan met de overname door de nieuwe regionale ambulancedienst Noord-Holland Noord. Deze organisatie ontstaat per 1 januari uit een fusie tussen de ambulancediensten van Den Hel der en Hoorn, waarvan Texel dus ook onderdeel gaat uitmaken. Texelaars merken volgens Paul Smidt van de Texelse ambulancedienst mets van de verandering. De dienst blijft voorlopig opereren vanuit de garage aan de Wilhelminalaan. Voor de acht medewerkers verandert er wel iets. Zij zullen bij toerbeurt ritten maken aan de vastewal, met als doel de praktijkkennis te verbreden. Smidt. nu nog directeur, blijft als chauffeur aan de ambulancedienst verbonden. Op vrijdag 13 december wordt besloten wie de nieuwe voor zitter van de regionale ambulance dienst wordt. Kandidaten zijn burge meester Jos Staatsen uit Den Helder en burgemeester Joke Geldorp van Texel. (Advertentie) LfTtu T" rl i ilm kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: busdienstregeling Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) BUREAU JEUGDZORG NOORD-HOLLAND-NOORD De TEXELSE® COURANT van 2Ü december wordt een sfeervolle en gezellige Kerstkrant. Lever t/m maandag 16 december a.s. uw tekst in bij onze advertentieafdeling Spinbaan 6 - Den Burg Telefoon 36 26 00 Fa* 32 üi 21

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1