<3 Chauffeurs kijken uit naar het 'Bietenfeest' Vermeulen restaureert Oosterender kerktoren m lil NU a KERSTENGÊÏ1 l .TEXELSE J CouRANT Campagne kende voorspoedig verloop LINKS RECHTS r^NEE HOOR DRTIS VI6HRN VROEGER HRD3E ZWEVEtlOE KIEZERS. fiOflf? NU HEBBEN Wü> OOK ZUEVENOtROflOSLEDEN OwrooH goes zvoz Echt Texels? Proefdraaien met afgifteautomaat gestart bij Teso NIOZ Modale scores in klaverjascompetitie Wat ik zeggen wou. Blikvanger Silvio Roest in 'Vermist' Nieuwe manager voor Kustpark en Calluna Succesvolle actie Dorcas VRIJDAG 6 DECEMBER 2002 Zo'n tweeëneenhalve maand na het begin van de suikerbietencampagne schepte kraanmachinist Co Koorn dinsdag op het bedrijf van de gebroe ders Jan en Piet Lap uit Den Hoorn de laatste vracht in de auto. Het was het slot van tien weken onafgebroken werken voor de chauffeurs van de lirma A. Bakker Azn. uit Oudeschild, het transportbedrijf dat met zeventien vrachtwagencombinaties alle bieten van de Suikerunie tussen Amsterdam en de Eierlandse vuurtoren vervoert en ook nog een deel van concurrent CSM. 'Het is een hectisch seizoen geweest. De fabriek draaide op 115 procent van z'n capaciteit', vertelt coördinator Henri van Maldegem, die de afgelopen periode vrijwel onafge broken in de weer is geweest. 'In juni begin ik al schema's te maken en auto's en mensen te regelen. Vrijdag had ik voor het eerst sinds lange tijd vier uur achter elkaar vrij, wat een weelde.' De hectiek van de cam pagne blijkt ook uit de vele keren dat de coördinator tijdens het relatief korte onderhoud met de verslagge ver van de Texelse Courant mobiel wordt gebeld 'Dat ding blijft maar overgaan.' Tussen de bedrijven door legt hij uit dat er, naast suiker- en voerbieten, ook nog as- en scheepsbieten be staan. Asbieten gaan met de vracht auto rechtstreeks naar de fabriek in Puttershoek, scheepsbieten worden per auto naar de overstortplaats in haven De Oude Zeug bij Kreileroord gereden Vandaar gaan ze per schip naar de fabriek. 'Dit laatste restje zou eigenlijk met de vrachtauto naar Puttershoek worden gebracht, maar omdat het meer dan 600 ton was, laten ze toch nog een schip komen.' Vol zal het vaartuig met raken. 'Er past 1100 ton in en dat is nog niet eens een grote, we hebben ze ook van 1500 en 1600 ton gehad.' De bietencampagne is voorspoedig verlopen. Met name in oktober waren de weergoden de telers, loonwerkers en transporteurs gunstig gezind. De bieten konden op een enkel perceel na allemaal worden gerooid en rela tief schoon 'op de hoop' worden ge reden, dus met een minimum aan tarra (grond en andere rommel). Van Maldegem: 'We hadden gerekend op 300.000 ton, maar doordat de bieten vrij schoon waren, bleef het bij 280.000 ton, in totaal goed voor zo'n 6000 vrachtwagencombinaties.' Zo'n 1000 daarvan kwamen van Texel, door de Suikerunie als 'gebied 40' aangeduid. Op het eiland worden jaarlijks zo'n 560 hectare bieten ver bouwd. De opbrengst is een kleine 60 ton per hectare. Die oogst is gemid deld wat lager dan in bijvoorbeeld de Wienngermeer (gemiddeld 67 ton), maar met een suikergehalte van circa 17 procent scoren de Texelaars ho ger dan het gemiddelde in Noord- Holland. 'En de suiker van Texel is ook beter te winnen', vult Van Maldegem aan. Hij glimlacht om de wat laatdunkende opmerking van A.PC. Koopman uit Oosterend. die in een ingezonden brief in de Texelse Courant schreef dat het bieten rijden vergeleken met vroeger veel minder inspannend is. Toen moest de oogst met de vork in de auto worden geschept, werk dat nu met de hydraulische kraan ge beurt. Of het moeten de verdwaalde bieten zijn die op plekken zijn terecht gekomen waar de grijper met bij kan. Want de vork kan nog steeds met worden gemist. Van Maldegem: 'Ach, vroeger was de lucht schoner en de weilanden groener. Met alle respect voor de mannen van toen, maar deze jongens hebben een enorme presta tie neergezet. Bij nacht en ontij wer ken ze door. We rijden met prachtige vijfassers, we zijn trots op dit sys teem. Overal vandaan komen men sen kijken hoe het hier gebeurt. Ik neem echt mijn petje af voor deze jongens. In het begin vindt iedereen bieten rijden hartstikke leuk. Maar de chauffeurs hebben er inmiddels zo veel op de auto gehad, dat ze ze niet meer kunnen zien. Het is mooi dat het seizoen op z'n eind is. Ook vcor mij. Om kwart over zeven vanavond gaat bij mij de stekker eruit.' Voor de bietenploeg van Bakker is het nu uitkijken naar het jaarlijkse Bieten- feest. een festijn dat op 21 december wordt gehouden. 'Lekker eten met z'n allen, karten en natuurlijk bier drinken HAtaDKL Kraanmachinist Co Koorn schept één van de laatste hopen bieten in de vrachtwagen. (Foto Gerard Timmerman) Teso is gisteren begonnen met de automatisch uitgifte van auto kaartjes voor de boot. Dat gebeurt bij het meest rechtse loket op het toegangsterrein in Den Helder. Voorlopig wordt er alleen nog proefgedraaid. De automatische uitgifte werkt alleen voor personenwagens zonder cara vans en aanhangers. Zowel Texelaars als niet-Texelaars kunnen bij de au tomaat een kaartje kopen voor de boot. Een camera bekijkt de nummer borden, zodat in de automaat even tueel een kaartje met gereduceerd tarief kan worden gemaakt. Met be hulp van gele meetpalen wordt auto matisch gemeten hoe lang de wagen is. Mensen kunnen het kaartje betalen met pinpas, chipknip of creditcard. De kaart moet in een gleuf in de au tomaat worden gestopt. Betalen met normaal geld is er niet bij. Voor auto mobilisten die een chipkaart met meerdere ritten hebben, zit er een tweede gleuf in het apparaat. Aan deelhouders en medewerkers van Teso moeten de automatische afgifte aan zich voorbij laten gaan. Zij heb ben kaarten met een pasfoto's erop en die kunnen niet worden gelezen door de automaat. Uit de eerste resultaten van gisteren bleek volgens woordvoerder Jan Bloem dat het soms misgaat met het invoeren van een pasje. 'Er zijn twee gleuven en een pasje kun je er aan twee kanten instoppen. Het blijkt soms lastig te zijn om dat in één keer goed te doen.' Teso houdt een me dewerker stand-by om automobilis-- ten eventueel te helpen bij de selfservice. Wanneer het nieuwe sys teem definitief in gebruik wordt geno men, kon Bloem nog met zeggen. Als het zover is, blijft de gebruikelijke handmatige manier van afgeven ook gewoon doorgaan. VERVOLG VAN PAGINA 1 Piersma een ernstige verstoring van langlopende onderzoeken van het NIOZ naar onder andere kanoeten, schelpdieren en nonnetjes. 'En zo kan ik nog veel meer voorbeelden op noemen. In het onderzoek naar de kanoeten is bijvoorbeeld veel geïn vesteerd. Er is een systeem ontwik keld om met geautomatiseerde peil- stations individuele vogels te volgen. In het buitenland bestaat veel inte resse voor dat onderzoek. We staan aan het begin van belangrijke ontdek kingen.' De onderzoeken worden gehouden in de afgesloten gedeelten, omdat daar de omstandigheden voor zowel on derzoek als dieren het meest ideaal zijn. Als er straks mechanisch kokkels worden gevangen, wordt volgens het NIOZ de omgeving ernstig verstoord. Er treden dan veranderingen op door menselijk handelen en met door na tuurlijke processen. Eerder opgedane meetresultaten verliezen daardoor hun waarde. 'Het interpreteren van een serie onderzoeken wordt dan een groot probleem.' Ook wordt het voedselaanbod voor diverse dieren in de gesloten gebieden aangetast, waardoor de kans bestaat dat die verder in populatie afnemen. Piers ma: 'Het is momenteel al moeilijk om kanoeten te vinden. En je kunt wel onderzoek doen naar nonnetjes, maar als die er straks niet meer zijn, houdt het op. Er is op de hele wereld maar één Waddenzee en die kun je maar één keer verpesten.' De openstelling van de gebieden kan volgens hem zelfs het bestaansrecht van het NIOZ op het eiland aantas ten. 'We zitten juist op Texel om on der meer onderzoek te doen in de Waddenzee. Maar dan moét er ook wel iets te onderzoeken zijn. Als de Waddenzee een kale vlakte met al leen maar wormpjes wordt, valt er niet veel meer te onderzoeken. Dan kunnen we ook wel in IJmuiden gaan zitten. En dan wordt het ook een punt dat het eiland raakt, want je hebt te maken met de werkgelegenheid. Ik hoop dat Texelaars in de gaten heb ben wat het openstellen van die ge sloten gebieden betekent.' De vergunningverlening betekent overigens niet dat de kokkelvissers overal in de gesloten gebieden mo gen komen. Slechts een beperkt deel wordt opengesteld. Volgens Holstein gaat het bij elkaar om ongeveer 1600 hectare, versnipperd over diverse plekken onder Vlieland en Ameland. Dat is bij benadering ongeveer veer tig keer de Mokbaai. Voor gesloten gebieden bij Schiermonnikoog werd geen aanvraag ingediend, aldus Holstein. Volgens Piersma gaat het echter wel om de belangrijkste stuk ken. 'Je denkt toch niet dat ze daar zomaar willen vissen.' Hij heeft moeite met de opstelling van Vogel bescherming en de Wadden vereniging. Vooral omdat zij op de hoogte waren van het vergunning- voornemen van LNV en verder geen actie ondernamen. 'Dat is een hope loze situatie. We kwamen er pas la ter achter.' Beide verenigingen gin gen akkoord met openstelling, omdat het om een klein gedeelte van de gesloten gebieden gaat. Gisteren liet de Waddenvereniging na de uit spraak weten dat het toch duidelijk is dat mechanische kokkelvisserij geen toekomst heeft in de Waddenzee. De vereniging wijst erop dat staatssecre taris Jan Odink (LPF) van LNV heeft toegezegd volgend jaar te bekijken of grotere delen van de Waddenzee permanent kunnen worden gesloten voor de schelpdiervisserij. Na een gedwongen winterstop is de eerste ronde in december bij Klaverjasclub Den Burg zonder veel vuurwerk verlopen. Chris Schraag en Rosa Harbers wisten de hoogste score te behalen. John Vlaming en Erik Jan Geus behou den de leiding in het algemeen klassement. Er was geen groot puntentotaal voor nodig om de rondewinst te pakken. De hoogste score van deze week was slechts 6718 punten. Het is de afge lopen zes seizoenen niet eerder voor gekomen dat zo'n score voldoende was voor de winst Rosa Harbers en Chris Schraag hadden deze primeur en wisten met vier regelmatige spel letjes de winst naar zich toe te trek ken. De dames deden goede zaken en stijgen van de twaalfde naar de tiende plaats in het algemeen klasse ment. Wil Maas en Dini Winters leken lange tijd op de winst af te gaan, maar wis ten in de laatste ronde het hoge ni veau met vast te houden. Ze kwamen slechts een kleine veertig punten te kort en eindigden op 6684 punten. Maas en Winters zijn de laatste ron den goed bezig. Ook deze score was voldoende voor een plaatsje winst in het klassement. Ze staan nu achtste. Lieuwe van der Veen en Hans West dorp pakten met 6636 punten de derde plaats. Deze score bleek uitein delijk nét met voldoende om de lei ding in het algemeen klassement over te nemen. Ze staan nu tweede met ruim 50 punten achterstand. Als troostprijs hebben ze wel de leiding in de tweede periode. Marja en Martien Bakelaar hebben zich na een ongelukkige start weer prima naar boven gewerkt. Ze nemen na een weekscore van 6622 punten inmiddels een goede middenmoot- positie in. Theo Stoelinga en Frans Witte kennen een seizoen van bergen en dalen. Deze week zat het ervaren tweetal met 6564 punten weer bo venin, goed voor een vijfde plaats op de avond en een plaatsje winst in de stand. Het algemeen klassement wordt nog aangevoerd door John Vlaming en Erik Jan Geus, maar de voorsprong op de regerende kampioenen Van der Veen/Westdorp is bijna te verwaarlo zen. Fenny en Rob Caspers bezetten op ruim 600 punten achterstand de derde plaats. Omdat de verschillen deze week klein waren, veranderde er verder met veel. De laagste score was nog altijd ruim 5600 punten. Het rondegemiddelde was met 6237 punten toch redelijk hoog. Er werden 39 marsen gespeeld Dana Rover, je hebt een leuk verhaal tje gemaakt over het mobieltje in de maag van de kabeliauw. Maar ik vond het jammer dat je het nodig achtte daarbij Gods naam te misbruiken. Dat is een slag in het gezicht van mensen voor wie God heel veel (of alles) be tekent Ingrid Ploeg, Oosterend. Piersma vraagt zich af wat eigenlijk het nut is van alle wetten en regels die de Waddenzee moeten beschermen. Beroepen op de Natuurbe schermingswet werden woensdag ook van de hand gewezen. 'Het ligt heel ingewikkeld, maar eigenlijk moet je een principiële keuze maken. Wil je het gebied gebruiken als natuurge bied of als gebied voor productie?' Het NIOZ beraadt zich op de vraag of het een nieuw bezwaar opstelt te gen het verzoek van de Producenten organisatie om tot 31 januari in de gesloten gebieden te mogen blijven. 'We moeten maar eens bekijken of we nog een kans hebben.' Kokkel vissers zijn woensdag en gisteren overigens nog met de gesloten gebie den in geweest. Volgens Holstein komt dat mede door de oostenwind, waardoor het water lager staat dan gebruikelijk. Hij verwacht dat kokkelvissers er na het weekend aan de slag kunnen. Dan gaan er volgens hem twee of drie schepen aan de slag in die gebieden. De afgelopen weken lag de kokkelvisserij overigens ook in de open gebieden deels stil. Volgens Holstein kwam dat door schelpdiertoxine. 'Maar dat is inmid dels over.' Het televisieprogramma 'Vermist' van de TROS besteedt vanavond (vrijdag) via Nederland 2 aandacht aan oud- Texelaar Silvio Roest, die al vanaf 4 oktober spoorloos is. Hij zou sinds dien zijn gesignaleerd op vakantie park De Krim De publicatie in de Texelse Courant over zijn verdwijning leverde veel reactie op, maar die heb ben niet tot zijn opsporing geleid. 'Een aantal mensen heeft hem ver ward met een jongen uit Denemar ken, die hier tijdelijk in de bollen aan het werk is', vertelt Afke Roest, die iedereen die heeft gereageerd hier voor wil bedanken, 'ledereen is be zorgd en kijkt voor ons uit.' Vorige week besteedde de Belgische versie van het tv-programma 'Opsporing verzocht' aandacht aan.Silvio Roest, maar dat leidde niet tot resultaat Reden voor Justitie in Nederland om zijn vermissing in Nederland breed onder de aandacht te brengen. In het programma, dat om 21.55 uur begint, komen ook zijn ouders Ben en Afke Roest aan het woord. De 48-jarige Sjors Hoppenbrou wers uit Aalst-Waalre bij Eind hoven is per 1 december benoemd als algemeen manager van het Euroase Kustpark Texel. Als zoda nig volgt hij Eric Heijenk op die, naar verluidt in goed overleg is opgestapt. Hoppenbrouwers werkte vroeger in de hotelwezen op Curagao, vervol gens ontwikkelde hij horeca- en retailformules voor NS-stations en laatstelijk was hij operationeel mana ger van het Nederlands Congres centrum in Den Haag. Hij is momenteel druk aan het inwerken.Veel aandacht vraagt de op handen zijnde bouw en verkoop van 111 recreatiewoningen in het Kust park, het plaatsen van 109 chalets en de upgrading van zwemparadijs Calluna. De eerste sessie van de ver koop van de recreatiewoningen met behulp van een zojuist opgeleverde modelwoning trok veel belangstel ling. Hoppenbrouwers blijft in ver band met zijn schoolgaande kinderen voorlopig nog in Aalst-Waalre wonen, maar wil te zijner tijd graag naar Texel verhuizen. Aannemer Elko Vermeulen gaat de toren van de hervormde kerk in zijn woonplaats Oosterend restaure ren. Hij voert het werk uit voor €248.750,-. Met dit bedrag was hij de laagste inschrijver bij de op 27 november gehouden onderhandse aanbesteding. Daaraan werd ook meegedaan door Bouwbedrijf Pronk uit Warmenhuizen dat in schreef voor €269.000,- en Tebo uit Den Burg die inschreef voor €283.500,-. Het werk moet uiterlijk 1 juli worden opgeleverd, dus vóór het feest Oosterend Present. Volgens het door het Architektenburo Texel (de nieuwe naam voor architektenburo Jan Visser) ge maakte restauratieplan zullen de voe gen van het metselwerk worden uit geslepen en opnieuw aangebracht Loszittend stucwerk wordt vernieuwd en de opvallende muurankers die bij een vroegere opknapbeurt werden verwijderd, zullen voor een groot deel opnieuw worden aangebracht, nadat de roestige restanten van de oude ankers zijn uitgehakt. De vier balk lagen in de 22,38 meter hoge toren zijn verrot en vermolmd en zullen geheel worden vernieuwd. Ook de nu nogal gevaarlijke ladders en trappen worden vervangen door veiliger exemplaren, hoewel het niet de be doeling is de toren voor publiek open te stellen. In de plaats van de ver roeste stalen klokkenstoel komt een nieuwe houten constructie. Het sta len hek op de trans van de toren wordt opgeknapt en het torenkruis en de windwijzer worden vernieuwd. De haan krijgt een nieuwe goudlaag. De laatste keer dat de toren onder handen werd genomen was in 1968, aansluitend op de restauratie van het schip van de kerk. Deze minder ingrij pende opknapbeurt werd door de gemeente Texel in eigen beheer uit gevoerd, nadat andere restauratie plannen wegens te hoge kosten van de hand waren gewezen. Architektenburo Texel is een jaar be zig geweest met het nu uit te voeren restauratieplan en het daarmee sa menhangende historisch onderzoek. Tijdens het werk zelf hoopt men nog het nodige te ontdekken Bij het uit hakken van de ankerresten zal bij voorbeeld blijken of er rond 1900 een nieuwe buitenmuur om de toren is gebouwd, waardoor de totale muur dikte anderhalve meter werd. Aan nemer Vermeulen gaat binnenkort aan de slag. Begin januari zal de to ren in de steigers worden gezet. WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG De zevende nationale voedselactie van Dorcas is succesvol verlopen. Bij deze actie werden bezoekers van supermarkten in de eerste week van november gevraagd boodschappen te doen waarmee voedselpakketten konden worden samengesteld. Lan delijk werden voldoende artikelen voor ongeveer 45.000 pakketten ver zameld. Dat zijn er zo'n 2000 meer dan vorig jaar. Hoeveel het er precies op Texel waren, is volgens coördina tor Paula Brouwer met helemaal dui delijk, omdat sommige boodschap pen beduidend vaker werden gedaan dan andere. Maar gemiddeld waren er voldoende voor ongeveer twee honderd pakketten, schat ze, net zoveel als vorig jaar. Het voedsel is bestemd voor de allerarmsten in Al banië, Moldavië, Roemenië. Rusland, Kosovo, Bosnié, Oekraïne en Noord- Ossetië en wordt samen met lokale partners door Dorkas bezorgd. Giften voor de distributie kunnen worden overgemaakt op giro 222 van Dorcas Hulp Nederland, onder vermelding van Nationale Voedselactie 2002.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5