Texel wacht geen drukke feestdagen Suppletie op vooroever lijkt goed aan te slaan bruncj Cjrocn '2warLr Jexels 'in het harL, WST en MDT akkoord jver gebruik Ouwe ULO Nu al. ingrijpende verbouwing basisschool De Fontein 5,4 miljoen kubieke meter zand verplaatst ^*Wïj wensen Uw Kerst- en Nieuwjaarswens teslaagde bemiddeling van gemeente foora\ Duitser wat minder gretig Tuinwal achteruit geeft beter uitzicht Veel reacties na vondst mobieltje Auto uitgebrand Oostenwind vertraagt boot Hogeberg Snerttoernooi m VOC-boek Vanaf januari ADSL op Texel T E X E LS E ^COU RANT Bert van der Wal SUPER DE BOER texelseIcourant? 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 DINSDAG 10 DECEMBER 2002 NR. 11736 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg et conflict tussen de Welzijns- ichting Texel (WST) en de Mu- ek- en Dansschool Texel (MDT) rer het gebruik van d'Ouwe ULO grotendeels uit de wereld. Onder uk van de raadscommissie (die laniem had uitgesproken dat het inflict vóór de raadsvergadering jn 10 december opgelost moest jn) en met inschakeling van een imeentelijke bemiddelaar werd ereenstemming bereikt over een geling die niet ideaal is, maar aarmee beide partijen voorlopig el kunnen leven. jn echte oplossing van het ruimte- i kwaliteitsprobleem waarmee de luziek- en Dansschool kampt in Ouwe ULO, is uitsluitend te vinden nieuwe huisvesting. Zolang het niet aver is moeten de 'tot elkaar veroor- eelde' partijen het met elkaar vin- en. Op grond van de nu gemaakte spraken is dat mogelijk. Volgens de ipportage van gemeentelijk bemid- laar F. Bastiaanse heeft de WST in ier redelijke mate ingeschikt en lardoor meer mogelijkheden gege- m aan de MDT om te kunnen func- ineren. Dat betekent dat de WST under mogelijkheden heeft voor het irhuren van ruimten aan verenigin- en of andere groeperingen. Bij som- iige ruimten kan dat bovendien al en na overleg met de MDT. Speelzaal weg itterlijk ruimte in de discussie ont- ond omdat de peuterspeelzaal eds het komende voorjaar uit het xnplex kan verdwijnen. De ruimte n dan als dansruimte aan de MDT gebruik worden gegeven. Bij het rerleg zijn diverse beginsel afspraken gemaakt die nog met de finitief zijn of waar nog verder over moet worden gepraat. Zo wil de Mu ziek- en Dansschool de volledige beschikking krijgen over de voorspeelruimte en de eventuele ver huur aan anderen zelf regelen. MDT- directeur Maaike Deckers zegt daar aan in elk geval te willen vasthouden, zodat het een belangrijk geschilpunt kan blijven. Overigens is zij tevreden met het akkoord als aanvaardbare regeling voor de komende vijf jaar. Het bestuur van de Welzijnsstichting vergadert morgen over het beheer van de voorspeelruimte. Ook moet nog worden overlegd over huurprij zen en enkele aanpassingen en ver bouwingen (zoals renovering van de zolderruimten) alsmede de financie ring ervan. Wat het laatste betreft zal gezamenlijk naar fondsen worden gezocht en wordt de gemeente ge vraagd steun te geven in de vorm van investeringssubsidie. Roken Wat betreft het gebruik van de di verse ruimten van het gebouw is ver der in alle gevallen een akkoord of een compromis bereikt. Dat geldt dus ook voor het drumlokaal, dat in zijn geheel zal worden geïsoleerd of van een geïsoleerde box zal worden voor zien. Een opmerkelijk punt van over eenstemming betreft de strijd tegen het roken in d'Ouwe ULO. De Mu ziek- en Dansschool vond het een probleem dat in diverse ruimten wordt gerookt, waarna dezelfde ruim ten door anderen - vaak kinderen - worden gebruikt. De Welzijnsstichting heeft een campagne tegen roken in het gebouw toegezegd, gericht op de gebruikers, bezoekers en eigen me dewerkers. Het vriest nog maar een paar dagen en nog niet eens streng, maar toch begint zich op zee al aardig wat ijs te vormen. De foto werd gistermiddag gemaakt vanaf de waddendijk van Het Noorden bij het gemaal Krasse- keet. Licht driifijs uit de hele Wad denzee is hier door de straffe oostenwind tegen de kust gebla zen. Het reikt al bijna tot gezichts einder (Foto Harry de Graaf) fat rustiger met kerst, terwijl de oekingen voor oud en nieuw aar- ig doorlopen. Dat valt op te ma- en uit de reacties van bemidde- lars in vakantieverblijven en erhuurders. Maar waar Duitse asten de jaarwisseling massaal p het eiland doorbrachten, maken e nu pas op de plaats. De kwak- elende economie en prijs- anpassingen na de invoering van Ie euro spelen wellicht een rol. icht zorgelijk laat VW-directeur leronica Bos zich niet uit, maar ze eeft wel aan dat de verhuurders alert loeten zijn. 'Kerst valt altijd een eetje tegen. Veel mensen blijven dan ever thuis, terwijl ze met oud en leuw lekker een vakantiehuisje hu- en. Probleem is dat veel logies- erstrekkers lang wachten met het /rijgeven van een huisje voor een nidweek of een weekend, omdat ze lat het liefst een hele week verhuren, terwijl er juist veel vraag is naar reekenden en midweken. Nederlan- lers boeken hun vakantie in de regel rat langer van te voren en als ze op Texel niet terechtkunnen, dan kiezen te voor een andere bestemming. En at is jammer, want het zit absoluut log niet vol. Met Pasen zie je vaak letzelfde. Logiesverstrekkers die jraag een hele week willen verhuren, terwijl er vraag is naar weekenden en nidweken.De VW-directeur signa- eert dat aantrekkelijk geprijsde kerst arrangementen in trek zijn. tolgens Bernard Ipenburg van 'fakantiebureau Kobeko in De Koog open de boekingen voor zowel de kerst als oud en nieuw iets achter bij vorig jaar. 'Ik denk dat het ook iets met de euro te maken heeft. Het le ven is toch wat duurder geworden en aan het eind van het jaar maken men sen de balans op, waarna menigeen kennelijk besluit dit jaar toch maar thuis te blijven. Wij hebben er bewust voor gekozen de euro met aan te grij pen om de verhuurprijzen maar eens flink op te schroeven. Wel een stapje, maar met meer dan de normale indexering. Dat heeft ons dit jaar uit eindelijk toch voordeel opgeleverd.' Ipenburg heeft de indruk dat som mige ondernemers er een ander pnjs- beleid op nahouden. 'Je hoort nog wel eens klachten.' Volgens Veronica Bos is er onder de Texelse verhuurders geen sprake van grootschalig misbruik van de invoe ring van de euro. 'De meeste logies verstrekkers hebben het keurig om gerekend. Als we bij het opgeven van de tarieven voor de nieuwe WV-gids een flinke afwijking signaleerden, dan belden we even of dat wel klopte. Toen bleek dat er mensen waren die zich hadden vergist. Er was ook een enkeling die het wel zo had bedoeld. Maar in doorsnee wordt er erg voor zichtig mee omgegaan.' Op Vakantiepark Dennenoord blijft volgens een woordvoerster het aan tal Duitse gasten met oud en nieuw wat achterwege. 'We hebben best een aardige bezetting, maar het valt gewoon op dat veel Duitsers wegblij ven. Als je landgenoten vraagt waarom dat zo is, wordt er geklaagd dat alles zo duur is geworden. De kwakkelende economie speelt ook mee Maar ze heeft ook een opbeu rende mededeling. 'Voor komend hoogseizoen zitten we weer net zo vol als andere jaren.' Verkeer dat vanaf Driehuizen de Westerweg oprijdt heeft naar links minder goed zicht. Dat is te wijten aan een tuinwal, die op gemeente grond staat maar toebehoort aan bewoner John Verus van de geres taureerde boerderij op de hoek. De gemeente gaat met hem praten over het naar achteren verplaatsen van de tuinwal. Aanvankelijk zou een spiegel worden geplaatst om het uitzicht op het ver keer op de Westerweg te verbeteren. Bij de bestelling van de spiegel was iets misgegaan, waardoor hij er nog met stond toen zich vorige week maandag op het kruispunt een vrij ernstig ongeluk voordeed. Wat b en w betreft kan de spiegel helemaal wegblijven als het lukt overeenstem ming te krijgen over verplaatsting van de tuinwal. Hoogstens kan hij tijde lijk worden opgesteld zolang de tuin wal nog op de oude plek staat. De grootste zandsuppletie die Texel ooit meemaakte is voltooid. Niet minder dan 5,4 miljoen kubieke meter zand is tussen 16 maart en 30 november tot vlak onder de Texelse kust gebracht om de zogeheten vooroever tussen de pa len 17 en 23 op te hogen. Vol spanning wachten de men sen van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat nu af of dit zand zich ook werkelijk vanzelf verder naar het strand zal verplaatsen, zoals de bedoeling is. De eerste tekenen zijn gunstig. 'Uil de vele metingen die we gedu rende de hele suppletie hebben ge daan, blijkt dat het zand de goede kant opkomt en dat de brandings zone zich verplaatst naar de banken die door de suppletie zijn ontstaan', zeggen Mart Zijm en Kees Smit van de dienstkring. 'Maar we juichen pas als het effect zich ook op langere ter mijn blijft aftekenen'. Het was de eerste keer dat op Texel een zandsuppletie werd uitgevoerd waarbij het zand met op het strand zelf werd gespoten maar in het wa ter een halve kilometer ervóór. Strandbezoekers en strand- exploitanten hadden er daarom geen last van. Belangrijker is dat deze methode aanzienlijk goedkoper is: voor hetzelfde geld kan drie keer zo veel zand worden gesuppleerd. De methode werd een jaar of vijf geleden voor het eerst in Nederland toege past. Inmiddels zijn er goede ervarin gen mee opgedaan op diverse plaat sen langs de kust, waaronder Egmond, Callantsoog en Ameland. Het vlak voor de kust gedeponeerde zand kwam na verloop van tijd door natuurlijke krachten richting strand. Het bericht in de Texelse Courant over de man die meldde een mobiele telefoon te hebben aangetroffen in de maag van een door hem gevangen kabeljauw heeft brede aandacht ge trokken. Landelijke media pikten het bericht op en besteedden er aan dacht aan. Niet altijd tot genoegen van de vinder, de heer Wermenbol uit Breda. Hij werd overstelpt met reac ties en vragen, onder andere van jour nalisten, waarvan een aantal hem op onvriendelijke wijze te woord stond. Maar ook velen die hun mobiele te lefoon kwijt waren benaderden hem. Zo'n 30 mensen uit Den Helder claim den het toestel, 4 van Vlieland, 8 Terschellingers, nogal wat Duitsers en 9 Texelaars. In verband met de vindplaats, ter hoogte van de Eier- landse vuurtoren, heeft Wermenbol sterk het vermoeden dat het toestel eigendom is van iemand van Texel. Er zijn 3 Texelaar waarvan hij denkt dat de eigenaar er tussen zit. Naar ver wachting is de vinder in januari weer terug op het eiland om de telefoon bij de rechtmatige eigenaar terug te be zorgen. Basisschool de Fontein wordt het komende jaar ingrijpend ver bouwd. De school wordt gemoder niseerd, uitgebreid en ondergaat een ingrijpende onderhoudsbeurt. Voor een deel van de lessen wordt uitgeweken naar de leegstaande Buitelboet en het vrijkomende ge bouw van de Regenboog. De verbouwing van de Fontein is geen overbodige luxe. Het aantal leerlingen op de school aan de Burdetstraat is in acht jaar tijd ge groeid van 160 naar 260. In die pe riode zijn er weliswaar een nieuw lo kaal en twee noodlokalen bijge komen, van een optimale situatie kan niet worden gesproken. Bovendien laat de onderhoudstoestand van de school te wensen over. Rotte kozij nen, ramen van enkel glas, kapotte vloeren, om maar een paar voorbeel den te noemen. Verder is de indeling van het gebouw, met veel hoekjes en loze ruimtes, niet efficiënt en biedt de centrale ruimte van de school lang niet genoeg plaats voor alle leerlin gen. Genoeg reden om de school eens goed aan te pakken. Eigenlijk was de school al eerder 'aan de beurt' voor een onderwijskundige aanpassing, maar om praktische re denen is in overleg met de gemeente de keus gemaakt dit te combineren met de uitbreiding en een grote onderhoudsbeurt. Op de plek waar nu de noodlokalen staan, wordt een stuk aan de school gebouwd. Er komt een nieuwe centrale ruimte, de school wordt doelmatiger ingedeeld en er vinden andere aanpassingen plaats. Een flinke klus, die naar ver wachting zes tot twaalf maanden in beslag zal nemen. Tijdens deze verbouwing zal een deel van de lessen plaatsvinden in het vrij komende gebouw van de Regen boog en op een ander deel in het gebouw van de Buitelboet, waarover de gemeente met de kopers heeft afgesproken dat de Fontein er voor lopig gebruik van kan blijven maken. De verwachting is dat het op Texel ook zo zal gaan, al zal het een tijdje duren. Geen pech De suppletie werd uitgevoerd door Baggerbedrijf De Boer, Ballast-Ham en Blankenvoort. Deze drie bedrijven vormden geen combinatie maar had den elk een contract met Rijkswater staat. Ze profiteerden van een over wegend rustige zomer en hadden weinig pech, zodat het karwei voor hen profijtelijk is geweest. Er werd dag en nacht gewerkt met een of twee hoppersleepzuigers, die het zand op tien kilometer afstand van de kust opzogen, naar de kust vervoer den en het daar op zo kort mogelijke afstand van het strand losten. Meestal gebeurde dat door de bodemdeuren van het schip te ope- Een 49-jarige vrouw uit Oudeschild ontdekte gisterochtend rond 7.30 uur dat er rook onder de motorkap van haar auto vandaan kwam, even na dat ze was uitgestapt om een brief te posten. Ze zette de motor uit en haalde hulp. Bij terugkomst stond de motor van de auto in brand. De brandweer slaagde er later in het vuur te blussen, maar de auto raakte total loss. De harde oostenwind heeft Teso gistermiddag vertraging opgele verd. De boot van 16.05 uur kon door de lage waterstand niet met een de veerhaven van Den Helder in. De Schulpengat bleef ongeveer een uur voor de ingang van de haven lig gen, totdat het waterpeil weer ge noeg was gestegen. Rond 17.40 uur konden de passagiers in Den Helder aan wal. Ze waren volgens Jan Bloem van Teso tevoren op de hoogte ge bracht van de vertraging. De boot- dienst waarschuwde gisterochtend ook al via diverse media voor het verwachte lage water. Teso liet de boot van 16.05 uur bewust vertrek ken, zodat hij al op het Marsdiep op hoger water kon wachten. 'Als we de boot op Texel hadden laten liggen, had het langer geduurd, voordat hij had kunnen uitvaren.' Losse nummers 0,85 nen, maar ook werd het zand vanaf een punt waar de zuiger bijna de grond raakte in een enorme zwart lij kende straal boven water richting strand gespoten als duwtje in de goede richting. Sommige badgasten dachten dat een schip bezig was vuil te lozen. Op de plaats waar het zand werd gelost werd de zeebodem één tot vijf meter minder diep en vooral minder sterk hellend. Oplettende strandbezoekers zagen later het ef fect: op verre punten waar vroeger mets was te zien, ontstond branding. 'De golfenergie blijft op afstand', con cluderen de RWS-mensen in hun jar gon. Vervolg Intussen zijn de voorbereidingen voor de volgende suppletie in volle gang. Nu is de kust tussen de palen 8 en 11 aan bod. Metingen hebben aangege ven dat de urgentie op dit onderdeel van de kust het hoogst is, aangezien op enkele punten de basiskustlijn is overschreden, met andere woorden: hier heeft de zee de 'heilige' lijn van 1990 overschreden en moet krach tens wettelijke afspraken tot achter die grens worden teruggedrongen. Het wordt opnieuw een vooroever- suppletie. Het werk begint in het vroege voorjaar, mogelijk al eind ja nuari. Het Snerttoernooi dat komende zon dag zou worden gehouden in De Koog is tot nader order uitgesteld. Aanleiding is de aanhoudende kou, waardoor het veld waarschijnlijk te hard is om op te spelen. Vermoede lijk wordt het nu in januari gehouden. Velen zijn ze een doorn in het oog, de woning en schuren op het topje van de Hogeberg. Over sanering van de bestaande gebouwen, die plaats zouden moeten maken voor nieuw bouw, wordt al jaren gesteggeld tus sen de eigenaar en de gemeente. Pagina 5 'In de beeldvorming rond 400 jaar VOC is ten onrechte de indruk ge wekt dat de welvaart van Texel in de zeventiende en achttiende eeuw te danken was aan de Compagnie.' Deze opmerkelijke conclusie trekt on derzoeker Hans Bonke in het boek Texel en de VOC. Pagina 9 Vanaf januari 2003 worden delen van Texel aangesloten op het ADSL-net van KPN Telecom. ADSL (asym- metncal digital subscriber line), ook wel breedbandinternet genoemd, is een techniek waarmee via een ge wone telefoonlijn een grote hoeveel heid data kan worden ontvangen en verzonden, vier tot achttien keer snel ler dan langs een gewone telefoonlijn De uiteindelijke snelheid wordt voor een groot deel bepaald door de abonnementsvorm. De gebruiker van ADSL betaalt een vast bedrag per maand, ongeacht hoe lang of hoe vaak van internet gebruik wordt ge maakt. ADSL wordt aangeboden door KPN Telecom, het afsluiten van een 'tnbelabonnement' voor het internet dient bij een provider als bijvoorbeeld planet, 12move, wanadoo of xs4all te gebeuren. ADSL is vanaf januan be schikbaar in delen van Den Burg, De Koog, De Waal en Oudeschild. Geïnteresseerden kunnen zelf op de website van een van de providers of de KPN aan de hand van postcode en huisnummer zien of zij binnen het nieuwe netwerk vallen. (Advertentie) Qno 'ZmarLrJmh te tear Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: bloemisterij wwwbruna.nl altijd actueel ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Stichting Zorgcentrum Texel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) De TEXELSE^COURANT van december wordt een sfeervolle en gezellige Kerstkrant. in de Lever t/m maandag 16 december a.s. uw tekst in bij onze advertentieafdeling Spinbaan 6 - Den B-urg Telefoon 36 26 00 Fax 31 «4 11

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1