Gesteggel over sanering van topje Hogeberg Wethouder wil in gesprek over stolp 5 Handhaving gericht op vinden oplossing Enquête moet kijkje bieden op knelpunten huisvesting personeel TEXELSE COURANT M'i' wmM v' GroenLinks: regel belemmert terugkeer jeugd 'Niet meteen naar officier van justitie' Geen extra geld voor tennisclub ^at ik zeggen wou. Jantje4"'Beton Skillepaadje Kleurwedstrijd Chaotisch spel De Mareis Reparaties lichtmasten DINSDAG 10 DECEMBER 2002 len zijn ze een doorn in het oog, woning en schuren op het topje n de Hogeberg, een stukje Texel t landschappelijk als zeer etsbaar wordt ervaren. Over nering van de bestaande gebou- en, die plaats zouden moeten aken voor nieuwbouw, wordt al ren gesteggeld tussen de eige- ar en de gemeente. De bouw van n karakteristieke stolpboerderij een mogelijkheid die door wet- uder Nel Eelman (Grondgebied) rieus wordt overwogen. Ze doet m beroep op de eigenaars een Ireep te zetten onder de voorge- chiedenis en constructief over oplossing te gaan praten. 'Zij jn aan zet, mijn deur staat voor ze pen.' Iie streep onder het verleden heeft Bbben de bewoners nog met gezet, j blijkt uit het rapport 'Renovatie of tuwbouw op de Hogeberg', met als ndertitel 'De mogelijkheden na vi/f ar van besluiteloosheid'. Het is de lel van een kritische en kleurrijk ver- ag dat eigenaresse Marian Ran eze week afleverde bi| de redactie an de Texelse Courant. Daarmee ageerde ze op een verzoek dat de idactie al maanden geleden deed. m openheid van zaken te geven rer de slepende kwestie. Ze laat w ch in het rapport met vleiend uit over e manier waarop de gemeente te ■erk is gegaan. In hoeverre haar le ng overeenstemt met de werkelijke ang van zaken is door de redactie iet te beoordelen. Van ambtelijke jde wilde de gemeente er niet in- oudelijk op reageren, et verhaal begint in 1997, toen Ran iet echtgenoot Sjef Brügemann de loning op de Hogeberg van agrariër weers kocht. Hun wens is om dit larkante stukje Texel te ontdoen van at Ran omschrijft als 'oude en over- odige agrarische schuren'. Inmid- ils beschikt ze over een dik dossier, jendeerde de familie naar eigen ïggen €70.000,- aan architect- en iridische kosten, staan de schuren i woning er nog steeds en blijft toe lemming om te bouwen uit. Het rap- ort beschrijft hoe in 1997 architect an Visser het eerste ontwerp teken- B voor een woning annex kantoor- limte, waarbij 455 vierkante meter aan schuuroppervlakte werd ingele verd. Het betrof nieuwbouw met een karakteristiek uiterlijk. Maar het ont werp kreeg geen goedkeuring, zodat 'Plan 1in de la verdween. Hierna volgde 'Plan 2', een Wadden- woning van 120 vierkante meter. Deze woningen, waarvoor bouw- en timmerbedrijf Visser het patent op Texel heeft, worden gebouwd van ecologische materialen en werden volgens Ran door de gemeente als 'toepasbaar en verzorgd' beoor deeld. 'Achteraf bleek er onvol doende medewerking aanwezig voor dit type woning', concludeert ze. een plan dat het uiteindelijk ook met haalde. Omdat de gemeente niet tij dig zou hebben gereageerd op de bouwaanvraag, claimt Ran automa tisch een vergunning te hebben ge kregen. Het rapport maakt ook mel ding van 'Plan 6', waarvoor de architect een klassieke langhuisstolp tekende, naar voorbeeld van het Sandershuus aan 't Skillepaadje. Strijdig Intussen had Nel Eelman het stokje overgenomen van wethouder Daan Schilling (van Grondgebied) Ze ver diepte zich op aandringen van de ben om voor dit probleem een oplos sing te bedenken die voor alle partijen acceptabel is.' De wethouder beoordeelde het schetsplan voor de stolp weliswaar als 'mooi en goed verzorgd', maar constateert ook dat het plan strijdig is met het bestemmingsplan. Op ba sis daarvan mag namelijk niet groter dan 106 vierkante meter worden ge bouwd, terwijl de gewenste stolp met 265 meter een stuk groter is Als je het de één toestaat om zo'n grote stolp in het buitengebied te bouwen, kun je het de ander met weigeren, redeneert de gemeente. Ander strui- 4 1I i V'. Maquette van de stolpboerderij die Marian Ran en Sjef Brügemann op de Hogeberg wil len bouwen. 'Plan 3' omvat de renovatie van de bestaande schuren (500 vierkante meter). Ran diende een bouw aanvraag in, dat de gemeente op grond van tal van argumenten af wees, waarover Ran tot in detail ver slag doet. Het daaropvolgende 'Plan 4' behelst een gecorrigeerde versie van het af gewezen renovatieplan, waarin tege moet zou zijn gekomen aan de be zwaren. De gemeente keurde het plan toch af, volgens Ran omdat het van mening was dat het beter was sommige daken 90 graden te draaien. Het afkeuren gebeurde vol gens Ran op onterechte gronden. Ze tekende bezwaar aan, maar dat werd ongegrond verklaard. De adviescom missie zou zich hebben gebaseerd op het advies van de Welstands commissie, een advies dat het col lege volgens haar advocaat met had mogen opvolgen, omdat de ge meente niet om de bepalingen in het bestemmingsplan heen kan. Ran probeert via de rechter haar gelijk te halen en verwacht dit ook te krijgen. Intussen verscheen 'Plan 5', waarin de bestaande schuren worden ver vangen door één grote schuur, ook politiek in de rumoerige voorgeschie denis en stelde zich op de hoogte van de wensen en bouwplannen van Ran en Brügemann en sprak de bereid heid uit zich te zullen inspannen om de kwestie tot een bevredigend einde te brengen, echter zonder de garan tie op goed resultaat te geven. 'De huidige situatie op de Hogeberg is niet acceptabel. Ik vind dat ik het aan de Texelse gemeenschap verplicht kelblok is de hoogte van 10 meter, terwijl 8 meter het maximum is De grootte van het gebouw doet volgens het college ook afbreuk aan de bij zondere waarde van het Hogeberg- gebied. Wethouder Eelman ziet meer in een vergelijkbare stolpboerderij, maar dan een stuk kleiner, van een omvang zoals de boerderij Waterweg 1. Ter compensatie van de ruimte zou daar bij eventueel een schapenboet mo gen worden gebouwd. Omdat zo'n bouwplan met conform het bestem mingsplan is, moet hiervoor een pro cedure worden gevoerd, waarmee eerst de raad moet instemmen. 'Brügemann is nu aan zet', vertelt wethouder Eelman. 'Er ligt op het gemeentehuis een enorm dossier over deze kwestie. Ik heb twee indnn- gende gesprekken met ze gehad. Ik heb gezegd: "Kunnen we nu al die brieven die hier liggen niet als afge daan beschouwen Als wethouder maak ik een nieuwe start." Ik heb de bereidheid uitgesproken om tot een oplossing te komen. De stolp past weliswaar niet in het bestemmings plan, maar dit is nou typisch een ele ment dat wel in het nieuwe Landschapsbeleidsplan past, waar over we het komend voorjaar in dis cussie gaan. De boerderij wordt echt niet zo klein als zij denken. Het moet iets worden waar ze plezierig in kun nen wonen en dat toch past in het landschap. Ik heb er mijn best voor gedaan en wil graag een vervolg gesprek. Ik wacht de uitnodiging af.' Mocht het plan voor een stolp waar mee zowel de gemeente als de eige naar instemt het niet halen, dan ziet Ran maar één uitweg: renoveren van de bestaande schuren of het bouwen van geclusterde schuren. 'Omdat dit dan de enige mogelijkheid is om dit onroerend goed nog te kunnen ver kopen.' Stelling van deze week op de website van de Texelse Courant is- mag er bovenop de Hogeberg een stolp boerderij worden gebouwd? i y 4 -u-•- ,r-c De woning en de schuren op de top van de Hogeberg. De huisvestigingsverordenïng be lemmert de 'eigen' jeugd om na een studie of werkperiode terug te keren naar het eiland. Dat stelt GroenLinks in een motie, die van avond aan de orde komt in de ge meenteraad. De partij vraagt het college deze ongewenste situatie te beëindigen. Om de schaarse woonruimte op Texel zo eerlijk mogelijk te verdelen, stelde de gemeenteraad enkele jaren geleden de huisvestingsverordening vast. Daarin is vastgelegd dat wonin gen alleen worden toegewezen aan mensen die een economische of maatschappelijke binding met het eiland hebben. Voor een economi sche binding geldt dat iemand een vaste baan op Texel moet hebben van tenminste 20 uur per week. Voor een maatschappelijke binding is het criterium dat iemand in de laatste tien jaar minstens zes jaar onafgebroken op het eiland heeft gewoond. Gevolg van deze goedbedoelde regel is echter dat Texelse jongeren die een tijd aan de overkant hebben gestu deerd of gewerkt (en zich min of meer gedwongen hebben ingeschreven in hun tijdelijke nieuwe gemeente) tus sen de wal en het schip vallen wan neer ze willen terugkeren naar het eiland en nog geen volledige baan hebben Dat is vervelend voor die betreffende jongeren, die door de koopgrens ook niet in aanmerking komen voor een koopwoning die goedkoper is dan €245.000,-. Maar volgens GroenLinks komt deze situa tie ook het eiland niet ten goede. 'De mogelijkheid om beter geschoolde jongeren weer terug te halen naar het eigen gebied wordt hierbij tegenge gaan.' De partij noemt de regelgeving 'door geschoten' en 'eerder belemmerend dan stimulerend voor terugkeer van de eigen jongeren' en wil dat deze 'misstand' op korte termijn wordt verholpen, 'hetzij door maatregelen dat studie of andere opleiding niet meetellen als zijnde uitgeschreven van de eigen gemeente, hetzij dat die studietijd of opleiding niet meetelt als onderbreking van de aaneengesloten periode van wonen op Texel'. Als de gemeente een overtreding constateert, bijvoorbeeld een bouw sel dat zonder vergunning is neerge zet, dan wordt eerst gekeken of dat kan worden gelegaliseerd. Is dat niet het geval, bijvoorbeeld omdat het niet voldoet aan de voorwaarden in het bestemmingsplan, dan moet er onverbiddelijk worden gesloopt. Oplossingsgericht werken, noemt burgemeester Geldorp dat. Maar wel streng en rechtvaardig. Het staat in de Uitvoeringsnotitie Handhaving Texel 2003, die ze maandag presen teerde. In januari komt de notitie ter sprake in de gemeenteraad. Een eiland waar de één netjes vol gens de voorschriften in de verleende bouwvergunning een dakkapel op zijn huis zet en de ander zonder ook maar Iets aan te vragen de boel ver bouwt, dan kan wat betreft het col lege met. Zeker niet in een gemeente die pretendeert de landschappelijke waarden hoog in het vaandel te heb ben en hiervoor zelfs een Land schapsbeleidsplan heeft ontwikkeld. Dus is het zaak dat er correct en eer lijk wordt gehandhaafd, vertelde bur gemeester Geldorp in haar toelich ting. Ze benadrukte de verant woordelijkheid voor handhaving wel iswaar in haar portefeuille te hebben, maar niet in haar eentje te bepalen waar en wanneer er wordt gehand haafd. 'Als de gemeente in een be paald geval actie onderneemt, dan is dat een besluit van het hele college, niet alleen van de burgemeester. Ik beheer weliswaar de portefeuille handhaving, maar ben in die functie wel gelijkwaardig aan de wethouders. Besluiten over handhaving nemen we in collegiaal overleg.' Ze gaf aan dat met name handhaving ten aanzien van landschapswaarden en objecten die hieraan schade toebrengen hoge prioriteit geniet. Milieu Wat geldt voor bouwen en wonen en ruimtelijke ordening, geldt ook voor het naleven van de voorschriften voor brandveiligheid, parkeren en het mi lieu. 'Tijdens de handhavingsdagen zal het de Texelaars met zijn ontgaan dat het niet alleen de gemeente is die handhaaft, maar ook de provincie, de Algemene Inspectiedienst (AID), Staatsbosbeheer en andere instan ties.' Ze wil er als de gemeente daar toe aanleiding ziet bij SBB, Natuur monumenten of het waterschap op aandringen de handhaving op hun eigen terreinen serieus ter hand te nemen. De werkwijze bij de gemeente gaat wel iets veranderen. 'Als wij een be paalde milieuovertreding constate ren, dan wil dat nog niet zeggen dat we meteen naar de officier van justi tie stappen. Dat doen we alleen als het een ernstige overtreding is, die direct schade toebrengt aan het mi lieu. Bijvoorbeeld een illegale storting waardoor de bodem wordt verontrei nigd. De gemeente moet dan kosten maken, bijvoorbeeld voor het afgraven van de verontreinigde grond De veroorzaker hoort dat te betalen. Maar als zo'n effect er niet is, bijvoorbeeld bij een administra tieve nalatigheid die geen directe gevolgen heeft voor het milieu, is het niet direct nodig de officier van justi tie in te schakelen. In dergelijke ge vallen proberen we het eerst hier op te lossen. Blijkt dat het euvel na een afgesproken termiin nóg niet is ver holpen, dan zijn we minder coulant en komt de officier weer in zicht.' Met deze werkwijze is het Texelse handhavingsbeleid iets milder van toon dan de werkwijze die gangbaar is binnen het gewest van de Kop van Noord-Holland. Geldorp wil toe naar een systeem waarbij niet de hand havers van de gemeente moeten bij houden of een administratieve of an dere overtreding op het afgesproken tijdstip is verholpen, maar dat de ondernemer zelf de gemeente waar schuwt dat de nalatigheid is verhol pen. 'Daarmee verleg je de verant woordelijkheid.' Gevolg van de aangescherpte hand having is dat er extra uren mee zijn gemoeid. Voor handhaving van milieuregels moet er anderhalve formatieplaats bij en bij de afdeling Ruimte en Wonen is een halve formatieplaats extra nodig. Dat lijkt tegenstrijdig aan het voornemen van het college om, in verband met de bezuinigingsronde, geen nieuwe ambtelijke functies te willen creëren. Maar volgens de burgemeester hoe ven er geen extra ambtenaren te worden aangenomen. 'Door de efficiencyoperatie wordt er bij de ge meente steeds doelmatiger gewerkt, wat weer tijd bespaart. Het is natuur lijk ook een kwestie van prioriteiten stellen.' Als de commissie akkoord gaat met het handhavingsplan van het college, wordt het ter advies op gestuurd naar Den Haag, waar een expert zich erover zal buigen. Het college heeft het verzoek van tennisclub Heri Hodie in De Cocksdorp om een hogere raam- subsidie van de hand gewezen. De vereniging zal haar financiële pro blemen moeten oplossen door contributieverhoging. De club vroeg om verhoging van de jaarlijkse subsidie (thans €635.-) omdat een nieuwe trainer is aange trokken die duurder is dan zijn voor ganger. Ook de groei van het aantal jeugdleden heeft een negatief effect op de financiële kracht van Heri Hodie, omdat de kosten van de groei niet volledig worden gedekt door de hogere inkomsten uit contributies. Op dit moment is de exploitatie nog ongeveer sluitend, maar het bestuur heeft voorgerekend dat er straks een jaarlijks verlies zal ontstaan van €402.- en wil dat de gemeente de raamsubsidie met dit bedrag optrekt. Dat gebeurt dus niet. Het college wil dat het tekort teniet wordt gedaan door contributieverhoging. Het ge wenste effect zou er zijn als de jeugd- contributie met €12,- verhoogd zou worden tot €75,- per jaar. Het is ook mogelijk de contributie voor alle le den te verhogen, zodat de verhoging per lid veel minder is. De contributie verhoging zou eventueel in stappen kunnen worden ingevoerd. Het tekort dat er dan in het begin nog is, kan worden gedekt uit de reserves. Vol gens het college is de nieuwe contri butie niet extreem hoog in vergelijking met wat wordt gevraagd door andere sportverenigingen die wekelijks een trainingsuur aanbieden. Bij het vaststellen van de huidige raamsubsidie in februari 2000 is af gesproken dat in 2004 een evaluatie zou plaatsvinden. Mede daarom wordt het met wenselijk gevonden de subsidie tussentijds al op te trekken. Ondernemers in diverse sectoren op het eiland zijn gevraagd mee te doen aan een enquête over de huisvesting van seizoenpersoneel. De gemeente, het Texels Verbond van Ondernemers (TVO), de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL), Horeca Neder land afdeling Texel, stichting Wo nen Texel (SWT) en de WLTO willen zo in kaart brengen welke behoef ten er bestaan bij ondernemers. De plannen van de gemeente om bij Nico Ruis aan het Mienterglop een camping in te richten voor seizoen- personeel zijn voorlopig in de i]skast gezet. Volgens wethouder Nel Eel man worden eerst de uitkomsten van de enquête afgewacht. Vertegenwoordigers van de organisa ties spraken vorige week onder lei ding van de wethouder over de pro blemen om seizoenpersoneel te huisvesten. Tijdens dat overleg be sloten ze de enquête te houden. Aan bedrijven en ondernemers is een vra genlijst opgestuurd waarin zij kunnen aangeven hoe ze momenteel de huls vesting van seizoenarbeiders hebben geregeld. Op het formulier kunnen zij beschrij ven hoeveel mensen ze in welke pe riode nodig hebben en hoe die nu worden ondergebracht. Ze kunnen aantekenen wat voor hen de ge wenste situatie is en wat ze bereid zijn te betalen per dag/overnachting van een seizoenarbeider. De vragen lijsten worden ingezameld door het secretariaat van TVO (Joke de Boer). Volgens wethouder Eelman moeten de knelpunten ermee in beeld worden gebracht. Ze wijst er op dat er ook veel ondernemers zijn bij wie het al goed gaat. 'Kijk bijvoorbeeld maar naar De Krim. Daar maken ze veelvul dig gebruik van caravans om perso neel in te huisvesten De resultaten komen aan de orde in een vervolg gesprek met de sectoren. Wanneer dat wordt gehouden, is nog niet be kend. Volgens Eelman is het wel de bedoeling de vaart enn te houden. Tijdens het gesprek van vorige week lieten de vertegenwoordigers nog eens weten da' huisvesting van seizoenpersoneel in"de eerste plaats een verantwoordelijkheid is van de ondernemers. De gemeente komt later in beeld als er beleidsmatig voorwaarden moeten worden ge schapen. De partijen stelden ook dat slaapplaatsen voor seizoenspersoneel niet ten koste mogen gaan van toeristische slaap plaatsen en dat er opvang mogelijkheden moeten komen in en bij bedrijven. De plannen voor de seizoencamping zijn nog met hele maal van de baan Eelman: 'Het col lege houdt het idee in het achter hoofd, voor als blijkt dat er grote lacunes vallen bij sectoren.' TVO, TVL, SWT, WLTO. Horeca Ne derland en de gemeente wisselden met elkaar van gedachte over de wijze van opvang. Eelman: 'Moet je dat bijvoorbeeld wel of met allemaal in De Koog doen, moet je werkne mers uit bijvoorbeeld de horeca alle maal bij elkaar zetten of juist met? Dat soort vragen kwamen aan de orde.' Beslissingen werden er met over ge nomen, het bleef bij brainstormen. De vertegenwoordigers waren het er met elkaar over eens dat de opvang van seizoenarbeiders in de bollensector moet blijven zoals deze is. De werk nemers. vaak jongeren, slapen meestal bij het bedrijf waar ze wer ken. Burgemeester en wethouders lieten eerder al weten dat ze die si tuatie willen legaliseren. Met een foto wordt in de Texelse Courant van vnjdag 29 november de toestand van het Skillepaadje tussen Oudeschild en Den Burg weergege ven. In de tekst wordt aangegeven dat onderhoud van dit pad met schel pen valt onder de noemer 'dweilen met de kraan of>en', omdat er de laat ste zeven jaar al twee keer groot on derhoud aan het pad is gepleegd. Bij mijn werkzaamheden voor de ge meente Almere hebben wij in verge lijkbare situaties zeer goede ervarin gen opgedaan met CoursMix. In het deel van Almere waarvoor ik verant woordelijk ben, hebben wij met dit materiaal al ettelijke kilometers pad van een blijvende hoge kwaliteit ge realiseerd CoursMix is een kalk- zandsteengranulaat met een stabilisator dat een uitstekende ver vanger is gebleken van de tot nu toe gebruikte schelpen. De paden die met deze mix zijn aangelegd blijven van een goede strakke kwaliteit, ook bij veelvuldig gebruik. Misschien is dit een tip voor Staatsbosbeheer om deze zaak in één klap af te handelen. Gerard Tuinstra, Akkrum. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het kinderboek 'De mooi ste vis van de zee' wordt door Nauta Boek en de Openbare Bibliotheek een kleurwedstrijd gehouden. Kleur platen kunnen worden opgehaald bij de bibliotheek en de boekhandel en moeten voor 31 december weer wor den ingeleverd. Uit alle inzendingen worden vijf winnaars gekozen, die beloond worden met een prenten boek. De mooiste inzending wordt opgestuurd naar de uitgever en dingt mee naar een van de Mooiste Vis Superhoofdprijzen. i basketballers van De Mareis heb- in dure punten laten liggen tegen BC uit Heerhugowaard. Dat hadden i geheel aan zichzelf te wijtenWant 3 tegenstander was zeker niet echt en enkele spelers waren snel, ehendig en trefzeker, maar de ixelaars hadden daar zeker meer igenover kunnen stellen. De meeste ibounds waren wel voor de boom- nge De Mareis, maar eenmaal in bezit van de bal werd daar weinig mee gedaan. De nieuwe aanwinst Babys Papadopoulos, die de naar Amerika verhuisde Chris Schlepers moet doen vergeten, werd onvol doende in stelling gebracht en door het snelle uitvallen van Nico Kikkert misten de lange mannen bovendien teveel scorend vermogen. De eerste en vierde periode waren heel behoor lijk, maar in de tussenliggende perio des oogde het spel chaotisch en werd de wedstrijd uit handen gege ven. Uiteindelijk won HBC met 55-41 e afgelopen vier weken verrichtten ledewerkers van Gemeentewerken iparaties aan ruim tweehonderd :htmasten. Naast de 'normale' man- ementen werden de monteurs ge laagd door enkele vervelende kabel- loringen, die soms heel lastig op te poren zijn. Dergelijke storingen de en zich in Den Burg,, Den Hoorn en ie Koog voor en bovendien werd in ie Koog een fiks aantal armaturen ermeld door blikseminslag. In het entrum van Den Burg worden weke- jks lichtmasten uitgetrapt; vorige leek op de Groeneplaats en in de 'arkstraat maar liefst negen stuks, lok tijdens de storm in oktober zijn ooral in het buitengebied lampen kapot gegaan. Tijdens Sintemaarten viel in Den Hoorn rond half zes de straatverlichting uit in de Herenstraat en op Diek, maar door een snelle actie van de storingsdienst kon de jeugd binnen een half uur toch nog veilig langs de deuren. De gemeente tracht met het oog op de komende feestdagen de licht masten zo snel mogelijk te repareren. Het is echter niet altijd mogelijk om alle masten binnen een week bran dend te krijgen, omdat zoveel moge lijk 'bloksgewijs' wordt gewerkt. Extra gevaarlijke plaatsen worden met voorrang aangepakt. Burgers die een kapotte lichtmast hebben gezien, kunnen deze melden bij de service- balie, tel. 362111Liefst met vermel ding van het nummer dat op de mast is aangebracht. En Kuiter en Jan-Wtllem Venneman repareerden de algelopen weken meteen hoogwerker 'an Gemeentewerken ruim tweehonderd lichtmasten. (Foto Hans wnte. Gemeente Teroi)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5