Melkstal Piet en Lenie Kooiman van topkwaliteit 'Een knap bossie koeien en genoeg vreten voor het hek' Bouw waddenvaartuig duurder dan verwacht .TEXELSE COURANT Govers breidt uit Wie zijn dit? Jfyacir gebeurd Tien toonen Wat ik zeggen wou... Drijfjacht BEZORGERS DINSDAG 10 DECEMBER 2002 De melkput noemt hij de 'ArenA', de melktank 'de spaarpot' en echt genote Lenie omschrijft hij als 'de verlosser', waarmee hij doelt op de kundige wijze waarop ze hem as sisteert tijdens de lammerij. De woordgrapjes zijn typerend voor Piet Kooiman, de goedgemutste melkveehouder en schapenfokker aan de Hoornderweg. Zijn credo luidt: pluk de dag en geniet van het heden, ofwel Carpe Diem, de naam die sinds kort op de gevel van de woning prijkt. Een man door wiens humor je bijna zou vergeten dat hij ook een kundig veehouder is. Op het gebied van melk- en eiwitproductie haalde hij het afge lopen seizoen het hoogste gemid delde van Texel en hoort zijn stal bij de acht beste van de Kop van Noord-Holland. Geen geringe prestatie, waaraan de gemiddelde melkgift van 10.000 kg melk per koe per jaar nog eens kan worden toegevoegd Voldoende re den om de veehouder en zijn echtge note aan het woord te laten over het bedrijf dat ze op eigen kracht naar het huidige niveau hebben opgewerkt. Maar de interviewer moet alle zeilen bijzetten om het gesprek met de goedlachse boer en zijn vrouw op het juiste spoor te houden. Hij wijdt bij voorbeeld graag uit over de Wampex, waaraan hij al heel wat edities, meestal in gezelschap van collega- schapenfokkers, heeft meegedaan en die zijn team vorig jaar won. 'Een Na afloop ben ik direct mijn bed ingerold Het koeienmelken mocht er een keer bij inschieten, want in dat soort gevallen is echtgenote Lenie niet te beroerd om in de melkput plaats te nemen, al moet ze bijkans wel op haar tenen gaan staan om bij de spenen te kunnen. De put is na melijk op de lengte van haar man gemaakt. Uitbundige verhalen ook over hun twee dochters Diana en Fia en de drie schuurfeesten die ze met hun vrien den in de boerderij hebben gehou den Vader en moeder dachten én feestten druk mee Kooiman: 'Ik houd van gezelligheid Omgaan met jonge mensen houdt je jong. Er zijn mensen die zeggen dat ze 58 jaar oud zijn, maar ik ben 58 jaar jong. Ik zei wel tegen ze: "Zo'n feest is prima, maar mét vergunning en het moet voldoen aan de eisen voor brandveiligheid." Burgemeester Geldorp kwam het met eigen ogen aanschouwen. Mijn dochters hadden haar uitgenodigd, ze vond het hartstikke leuk.' Toen er vong jaar een feest met als thema sprookjes werd gehouden, verkleedde Kooiman zich als Rood kapje. Ter illustratie komt de vrouw des huizes met een verzameling fo to's aanzetten. Op één kiekje prijkt een grote rode kap met daaronder het tanige gezicht van Kooiman. De uitdossing is typerend voor zijn op geruimde karakter. Menigeen is ge tuige geweest van de grappen en grollen die hij heeft uitgehaald. 'Op Driehuizen zag ik eens dat een drankje en een hapje worden aange haald. Steevast doet Kooiman 's avonds een 'stukkie', een komische act die voor menig fokker een stimu lans is om te komen. 'Dat soort din gen bedenk ik onder het melken Toen ik nog toneel speelde., leerde ik in de melkput hele rollen uit m'n hoofd. Dat ging er wel eens zo heftig aan toe, dat mijn vader ervan schrok Het is ook wel eens gebeurd dat een koe mijn tekst opvrat.' Aan amateur toneel doet hij al lang met meer Maar dat betekent met dat het rond melkerstijd stil is op de boerderij. 'Ik mag graag zingen onder het melken.' Enthousiast verhaalt Kooiman over zijn dochters, die weliswaar een baan buitenshuis hebben, maar het boe renwerk niet schuwen. 'De één rijdt met gemak de ronde balen gras naar de schuur en de ander kruipt bij het aflammen zo achter een schaap.' De veehouder gaat er prat op het bedrijf samen met zijn vrouw te runnen. 'Lenie weet precies wat er hier alle maal loos is. Als er een kalfje wordt geboren, geef ik het aan moeder, die voor de verdere opvoeding zo-'gt En als er in de lammertijd een moeilijke bevalling is, dan roep ik haar. Met zulke handen kan ik niet bij zo'n schaap naar binnen', toont hij zijn omvangrijke kolenschoppen. 'Ik slaap tussen de schapen, maar Lenie verlost er meer.' De Kooimannen boeren inmiddels een jaar of elf aan de Hoornderweg, vlakbij de rotonde. Afkomstig van Molenbuurt, waar ze na een bedrijfs- prachtig evenement. Ik kwam op plekken op het eiland waar ik nog nooit was geweest. In het begin von den we het een prestatie om de Wampex te volbrengen, later werden we steeds fanatieker.' Het nuchtere boerenverstand kwam goed van pas. Vorig jaar sloot zijn ploeg een akkoord met een ander team, waardoor ze uiteindelijk de winst in de wacht sleepten. 'Er werd wel flink ophef over gemaakt, maar er stond niets over in de reglementen, we deden niets dat verboden was. Dit jaar had ik me voorgenomen me niet zó uit te sloven, maar toen het in het eerst blok zó goed ging, liet ik me toch weer opjutten En maar trappen, de pijp was op het laatst helemaal leeg. Govers, de groothandel in ijzerwaren en gereedschappen met vestigingen in Den Helder en op Texel, neemt per 1 januari de Enkhuizer Ijzerhandel over. Met deze overname kan de groothandel haar werkgebied aan zienlijk uitbreiden, wat voordelen biedt op het gebied van logistiek, voorraadbeheer, administratie, oplei dingen en reclame Directeur Adri Hillegers van de Enkhuizer Ijzer handel beschikte met over geschikte opvolging. Met de zeventien werkne mers in Enkhuizen telt Govers mo menteel zo'n 41 medewerkers. De afdeling fotografie van de Histori sche Vereniging wil graag weten wie op bijgaande foto staan afgebeeld. Op de achterzijde van de foto staan de namen mevrouw Vlessing, Anna Kuperus en E Vlessing vermeld. Het gaat hier wellicht om een koor, dat voor Hotel Texel is gefotografeerd. Informatie kan worden doorgegeven aan Simon Dros. tel. 313204, of don derdag tussen 9.30 en 12.00 uur in Tusse de Banke op de Groeneplaats. schaap van Piet Bakker van De Wad del verwenteld lag. Vroeger was het een traditie dat als een boer een schaap van een collega overeind had geholpen, hij op de markt een borrel kreeg. Toen ik dat beest overeind had gezet, heb ik op de vacht met grote letters BORREL geschreven Piet begreep de boodschap direct. Zijn zoon Jan Willem bracht een flesje wurmenspul, Juttertje dus, en Piet schreef er nadien zelfs een leuk inge zonden stuk over in de Texelse Cou rant.' Samen met Koos Tjepkema is Kooi man ook de initiator van de winter- show van de schapenfokkers in ma nege Akenbuurt, waar na afloop de banden onder het genot van een U zult waarschijnlijk wel gemerkt heb ben dat in voorgaande verhaaltjes, omdat ze waar gebeurd zijn, soms de naam van de persoon werd veran derd omdat het wel eens niet zo stre lend was voor de voorkomende per sonen. Zo ook in dit waar gebeurde verhaal. Grietje was een actieve colportrice en wanneer er voor een of ander goed doel langs de deur moest worden gegaan, werd dikwijls een beroep op haar gedaan. Eens was er een ver loting op touw gezet en Grietje bood zich aan om in de wijk waar ze gebo ren en getogen was loten te verko pen. Zo kwam ze bij een oudere vrij gezel, waar ze zonder bellen of roepen naar binnen stapte. Daar trof ze de man hevig mopperend aan. Met een blote voet op een stoel wat hij was bezig de nagels van zijn tenen te knippen. Dit wilde maar niet lukken want de nagels waren te dik, de schaar te bot en zijn vingers te stijf. Grietje zei: 'Man, je doet het hillegaar splitsing onder de rook van Den Burg met een gehalveerde melkveestapel verder gingen. 'Het opbouwen van een goeie melkstal is een kwestie van lange adem. Ik ben gelukkig een man die graag met fokkerij bezig is. Ik zie het liefst een mooie, sterke koe. Maar ook het karakter van het dier weegt zwaar. Vroeger moest je koeien echt wegwijs maken in de stal, maar de vijf vaarzen (tweejarige koeien) die ik de laatste tijd in de melkstal kreeg, von den vanzelf hun weg.' Over het houden van productieve dieren zijn hele verhandelingen te houden, maar Kooiman vat het bon dig samen. 'Een knap bossie koeien en altijd zorgen dat er genoeg vreten voor het hek ligt. Want koeien zijn in verkeerd.' Waarop de man vroeg: 'Ken jee het beter?' Waarop Grietje reageerde met: 'Hei je ien roozeskeer?' Waarop de man zei 'Ja, in de skuur op de plank.' Grietje haalde de schaar en zei. 'Hoor es effies, we maken wel effies een af spraak hè. Ik knip jouw tien tonen en jee koop bij mien tien looten De man ging akkoord met de deal en nadat er tien lootjes uit het boekje waren ge scheurd, zag je twee tevreden men sen. Een andere keer kwam ze ook bij een oudere vrijgezel aan de deur om ka lenders te verkopen Nou had deze man de vreemde gewoonte om laat uit bed te komen en de rest van de morgen in zijn nakie in huis rond te lopen. Nadat Grietje met haar handel tje had aangebeld, werd de deur ge opend en daar stond Kees piemel- naakt voor haar. Grietje verblikte of verblooste niet, maar zei alleen: 'Zo Kees, een nuwt pak?' Daarna veran derde de kalender van eigenaar. Jan van Tunen feite fabrieken die melk produceren Mijn beste koe. een hele grote, staat óf aan het hek te vreten of ligt in de box te herkauwen.' 'Een wat oudere koe produceert ge middeld wat beter. De leeftijd van onze veestapel is met gemiddeld vijf jaar en twee maanden wat hoger dan het gemiddelde. Ik heb hier zelfs twee koeien van tien jaar oud. Je kunt wel zeggen: ik ruim ze op, maar als ze nog vitaal zijn is dat geldverspilling. Een goeie vaars brengt voor export immers geld op, zonde om dat mis te lopen.' De ti|den in de veehouderij zijn ver anderd 'Vroeger wasje een boer met administratie, tegenwoordig heb je administratie en ben je ook nog boer. Er komt zo'n papierwinkel op je af. Maar ik ben geen man om in al die paperassen te neuzen. Dat soort ken nis huur ik in. Als ik formulieren krijg voor de Mmas (mineralen- boekhouding, red dan stuur ik die direct door naar Jan Koolhof. En we zijn aangesloten bij de bedrijfs- begeleidmg van de dierenartsen praktijk. Zelf houd ik een journaal bij De ontwikkeling van het nieuwe waddenvaartuig van het NIOZ en TNO Milieu, Energie en Proces innovatie in Den Helder dreigt ver traging op te lopen. De bouw kosten van de boot zijn hoger dan geraamd. Dat is naar voren geko men uit offertes die de gezamen lijke bouwcommissie van het NIOZ en TNO MEP had aangevraagd bij een aantal scheepswerven. Woordvoerder Ron Oorschot van TNO zegt desgevraagd dat in de beginfase een inschattingsfout is gemaakt. 'De ogen waren wat groter dan de portemonnee.' Het is niet be kend om hoeveel extra geld het gaat. Oorschot doet daar geen uitspraken over. Ook het NIOZ stelde zich giste ren terughoudend op over de kwes tie. Volgens een woordvoerder is er eigenlijk niets veranderd in de al be staande situatie. Met de bouw is (in guldens) een miljoenemnvestering gemoeid Beide instituten hebben behoefte aan een nieuw waddenvaartuig. Voor het NIOZ moet hij de vervanger worden van de Griend. Dat schip, om arbotechmsche redenen afgekeurd, is momenteel al vervangen door een ander schip (de Stern). TNO heeft het schip nodig om in ondiep water on derzoek te kunnen doen. Voor deze organisatie is het belangrijk dat het een groot werkdek heeft. Voor het NIOZ is het belangrijk dat het vaartuig kan droogvallen op het wad. Volgens Oorschot moest in de begin- In de Texelse Courant van vri|dag 6 december stond onder het kopje 'Mannelijke hazen het doelwit van jachtveremging' naar mijn mening een formuleringsfout. Over de drijf jacht op hazen stond er 'het lijkt een onsportieve methode'. Ik zou liever zien: 'het is een onsportieve me thode'. Het zou pas sportief zijn als over de koeien, ik laat de maïs- en graskuilen onderzoeken en dat soort dingen. Aan de hand van deze gege vens berekenen we samen met de veearts het rantsoen voorde koeien.' Een werkwijze die de productie het afgelopen seizoen naar een niveau van 774 kilogram vet en eiwit per dier bracht. Met de huidige marge in het boeren bedrijf is een efficiënte bedrijfsvoe ring onontbeerlijk. 'Waar de dienst verlenende sector de tarieven met de kosten heeft laten meegroeien, zijn de prijzen van de lammeren nog het zelfde als 25 jaar geleden.' Zijn opti mistische aard ten spijt, koestert Kooiman geen hoge verwachtingen van de beoogde lamsvleesketen. 'Ik geloof er met in. Er wordt al zolang over gepraat. De schapenfokkerij wil nog wel eens een extraatje opleveren, maar het is niet meer wat het geweest is. Vroeger zat er nog wel eens een stuiver tussen de centen, maar die worden steeds schaarser. Een hobbyist kocht voorheen nog wel eens een knakker', waarmee Kooi- fase al heel precies worden aangege ven hoeveel geld er nodig was voor het schip. Op basis daarvan konden aanvragen worden ingediend bij het ministerie van Economische Zaken, de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en TNO. Economische Zaken zegde in 2001 een subsidie van vijftig pro cent van de bouwkosten toe. Het toe gezegde geld is afkomstig uit de zo geheten ICES-KIS-gelden. bestemd om de samenwerking tussen kennis instellingen en het bedrijfsleven te bevorderen. De overige helft was voor rekening van het NIOZ en TNO. Het NIOZ diende een aanvraag in bij het NWO. In september van dit jaar was een toezegging binnen. TNO diende een aanvraag in binnen de eigen organisatie. Volgens Oorschot moet nog eens zeer goed naar het ontwerp worden gekeken. 'Ik denk dat TNO en het NIOZ met zomaar ergens een potje hebben waar ze extra geld uit kunnen halen. Die zeggen niet "dat hoesten we even op". Die zeggen eerder dat je het voor het aangevraagde budget zou doen en daar heb je je moreel ook eigenlijk aan te houden.' Volgens Oorschot worden mogelijk nog an dere werven benaderd voor een of ferte. Aanbestedingen voor de bouw zijn nog niet gedaan. Dat levert een bijkomend euvel op, omdat het schip volgens voorwaarden van de ICES- KIS-gelden april volgend jaar in de vaart zou moeten zijn. Volgens Oor schot is dat een keiharde deadline. de haas zichzelf kon verdedigen of als de jagers tegelijkertijd een aerobics-oefening zouden doen Verder vind ik het heel nobel dat ja gers de rammen afschieten zodat de voedsters er minder last van hebben in hun 'kraamtijd'. Er wordt gemeld dat er zo meer jongen worden gebo ren. Maar is dat niet wat de jagers willen tegengaan? Of willen ze zo hun hobby in stand houden? Imme Bakker, Den Hoorn. man doelt op een schaap dat niet aan de eisen van de professionele fokkers voldoet. 'Maar particulieren die voor de hobby schapen houden zijn er steeds minder. Want ook zij moeten voldoen aan allerlei voorschriften op het gebied van gezondheid, et cetera. Vroeger had ik tweehonderd scha pen, maar met de helft kan ik ook m'n fokkersei wel kwijt. Honderd zijn er van de herfst onder de ram gegaan. Meer tijd heb ik er ook niet voor, de melkveehouderij bezorgt me veel werk. Wat er tegenwoordig niet alle maal voor komt kijken. Om melk te mogen leveren moet je bijvoorbeeld voldoen aan de voorwaarden voor de KKM, de Keten Kwaliteit Melk. Als producent hebben we ermee te ma ken, maar de consument heeft er niets extra's voor over. Ik zie het met in mijn prijs terug.' 'Ik vind het jammer dat zoveel colle ga's de koeien aan de kant hebben gedaan. Ook knapen die nog hart stikke jong zijn. Ik begrijp het wel, geen opvolger of een andere reden. Maar als ze spijt krijgen, dan mogen ze van mij hier zo doorgaan. Want om je eerlijk te zeggen: zelf ben ik oo met van plan eeuwig door te meikei Een opvolger heb ik niet en ik wil no wat van de wereld zien. In die 25 ja: dat we getrouwd zijn kan ik de kere dat we op vakantie zijn geweest o één hand tellen. We hebben een mo bedrijf opgebouwd, een beste vei stapel, een moderne ligboxenstal mi daaronder een ruime gierkelder e een aardig stukkie land. Maar ik be ook jaloers op mijn dochters. D jongste heeft een half jaar in Austr; lië doorgebracht. Daar zou ik ook wi eens willen kijken. Denk nou met di ik mijn werk met tegenzin doe, wai ik ga elke dag met plezier naar <j stal. Het is hard werken, ik maa lange dagen, ik sjouw wat af met d kruiwagen en sta regelmatig krom oi de hoeven van de schapen bij te hoi den. Maar al dat werken houdt n jong en lenig en daardoor kan ik n< goed Wampexen.' Tekst en foto Gerard Timmerma Naam Peter van Heerwaarden John v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Madeion Hin Erik van Es Jacolien v.d. Meer Petra van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen R. Barhorst Joost Bakker T. Siersma Sacha van der Velden Marian Krotje Danny Plaatsman Maikel v.d. Gracht Nanda Boerhorst Johnny Hin C. Broekman Jorieke Meijer Bart Klaassen D.M. Boon-Dijker Stefan Bremer S. Koopman-Grit J.P. Buijsman J. Hillen Kees Winter Eveline Veeger T. Witte-de Vries Danny Goënga Tobias van der Zee Duco v.d. Kuijl Jorina Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog. Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Akenbuurt, J Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw., Driehuizen Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw Hollandsew. Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw., Hallerweg, Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdi|k, Veenselangweg, Oostkaap, Zevfenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1 -68 Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82.., Gerritslanderdijkje Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk. Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41, Bosrandw. v.a. 516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderw Hemmerw., Emmaln. 33, De Grie Slufterweg/Zanddijk 31 25 31 55 31 20 31 51 31 40 32 20 31 40 31 55 31 44 7 31 04 4 31 27 6 31 93 6 31 73 0 31 65 8 31 89 31 36 9 31 46 8 31 55 31 79 C 31 63 6 31 64 31 65 8 31 83 0 31 88 3 32 29 31 43 31 39 9 31 57 31 22 2 31 21 1 31 53 6 31 891 32 04 4 31 165 Den Burg A: Stichting Zorgcentrum Texel, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Binnenbu' Burgwal. P v. Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat, Groeneplaats, Hog* straat, Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39: Molenstraat. Mole dwarsstraat. Parkstraat, Schilderend 6 en 10. Stenenplaats. Vismarkt, Vogelenzang, Warmoe straat, Weststraat. Weverstraat. Pater Witteplein, Zwaanstraat Den Burg A1: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester, Schoorwal, Vaargeul. Golfslê Vloedlijn, Zeebries, Duinreep Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50-.. even en 63-121 oneven. Binsbergenstraat. Brouw* straat, Drijverstraat. Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86. Wilhelmin laan 37- oneven 50-120 even, Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145-.. oneven en 60-. even, W van Beierenstraat, Boogerd Ji Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles, 48-76 Jonkerstraat, Kogerstraat 5! oneven en 76- even, Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat, Burdetstraat, Mr Kraais! Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr, Lieuwstr.. Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123-. oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg. Keesomlaan 1-7, Schilderend 1-143 oneveni 20-146 even, Slingerweg 21-27. Aan emancipatie geen gebrek op het boerenbedrijf van Piet en Lenie Kooiman, waar het bedrijf samen wordt gerund.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6