Wraaklust drijft tot krasse beschuldiging 2002, een jaar om op terug te kijken 'De vette jaren zijn achter de rug' Cjroen 2'warts jexeh 'in het harL, Rechter veroordeelt frauderende familie Bij de jaarwisseling HEMA Gesjoemel met lonen bestraft Concert rond Driekoningen Man aangehouden na brandstichting Playbackshow Jan van Eijk Man breekt pols TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11741 TEXELSE DINSDAG 31 DECEMBER 2002 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.85 Heeft de 52-jarige kunstenaar Leo van den Berg uit Den Burg in zijn vorige woonplaats Soest ongeveer 500 kinderen misbruikt en daar voor slechts twee maanden cel gehad omdat haast alles in de doofpot is gestopt? Papieren met een beschuldiging van die strek king werden vorige week in de veerhaven van Den Helder uitge reikt aan mensen die op weg wa ren naar Texel met het verzoek ze verder te verspreiden Het papier, voorzien van een foto van de beschuldigde, heeft als letterlijke tekst: 'Kinderverkrachter van Soest heeft als directeur van kinderboerderij in 25 jaar plusminus 500 kinderen misbruikt, j/m. twee maanden cei slechts door leugens en doofpot. Gemeente Soest 035-Leo vd Berg vrouw (kinderwerk) wonen nu op Texel. Leo sminkt graag kinderen. Heel aardig en charmant en pakt al les is levensgevaarlijk. Svp kopieéren en doorgeven.' Bekend geval De twee mannen die de boodschap onder de Texelgangers verspreidden, bereikten in elk geval dat het verhaal op het eiland circuleerde en vragen opriep. De sinds twee jaar op Texel wonende Van den Berg zegt zeker te weten wie er achter de actie zit. Het zou gaan om Chris S. uit Soest, die veel vaker bezig is geweest met het aan de kaak stellen van de ver meende wandaden van Van den Berg en de laakbare houding die politie en justitie daarbij zouden hebben inge nomen. Ook zou hij daarbij geweld hebben gebruikt. Journalisten in Soest bevestigen dat. De meest re cente daad van S. was het op 5 de cember bezorgen van een pakket in het Soester raadhuis met een bood schap die in de ogen van de politie neerkwam op een bommelding. Het raadhuis werd voor uren ontruimd. Bij een eerdere actie, vertelt een woord voerder van de gemeente Soest, had S. de hoofdingang van hetzelfde raadhuis totaal vernield. Een journa list van de Soester Courant: 'Hij heeft ook eens zijn eigen tuin vol gezet met borden met allerlei beschuldigingen. Hij is steeds bezig en bestookt ons met brieven. Meestal besteden we er in de krant geen aandacht aan, maar soms veroorzaakt zijn gedoe zoveel consternatie dat we er niet omheen kunnen'. Waarheid? Wat is er waar van de beschuldigin gen? Feit is Van den Berg is veroor deeld wegens seksueel getinte han delingen met twee meisjes waarbij volgens de rechter de aanvaardbare grenzen zijn overschreden. Hij heeft niet bekend en is tegen het vonnis in beroep gegaan. De kunstenaar zegt niets te verbergen te hebben en wil zijn verhaal - 'een Lancee-achtige affaire' - graag vertellen met vermel ding van zijn volledige naam. Leo van den Berg was in Soest 25 jaar lang directeur van Kinderparadijs De Vrije Teugel, een centrum dat op de jeugd gerichte activiteiten organi seert. Het geldt in de regio als zeer succesvol. De toeloop werd zo groot (er kwamen zo'n 45.000 kinderen per jaar) dat er een tekort was aan be roepskrachten. Daarom werden vrij willigers ingeschakeld die zelf uit probleemsituaties afkomstig waren, zoals ex-verslaafden en mensen in psychische nood, die met hun werk voor de jeugd hun eigen leven weer op orde wilden brengen. S. werd in 1999 in het Kinderparadijs te werk gesteld bij wijze van taakstraf. Hij was veroordeeld omdat hij zijn toenmalige vriendin van de trap had geslagen. Aanvankelijk functio neerde S. prima, mede dank zij zijn muzikale kwaliteiten, maar volgens Van den Berg nam hij later tegenover de andere medewerkers een zo on behouwen en agressieve houding in dat het tot ontslag kwam. Smaad S. reageerde met een boze brief aan het bestuur, waarin allerlei beschul digingen aan het adres van Van den Berg waren opgenomen. Van den Berg: 'Ik heb daarop een aanklacht wegens smaad ingediend, maar heb daarop nooit iets vernomen. Intussen was ik een relatie aangegaan met een medewerkster die later mijn vrouw Bianca zou worden. We hebben dat bekend gemaakt, wat slecht viel bij twee meis|es die blijkbaar verliefd op me waren en vreesden nu geen aan dacht meer te krijgen. Die hebben toen verzonnen dat ik met hen had gerommeld. In augustus 2000 werd ik door het bestuur op non-actief ge steld en kort daarop opgepakt. Grote verhalen in de kranten met allerlei onzinnige beschuldigingen, ook van oplichterij. Ik werd dagen lang ver hoord en zat uiteindelijk 43 dagen vast. Toen kwam er een nieuwe offi cier van justitie die blijkbaar anders tegen de zaak aankeek en me vrijliet. Maar ik was toen wel helemaal kapot. In augustus 2001 werd de zaak door de Meervoudige Kamer behandeld. Omdat er veel met klopte van de be schuldigingen werden de twee vrou wen nog eens uitgebreid verhoord. Eén van hen gaf toe dat ze verliefd op me was geweest en dat er niets te gen haar wil met haar was gebeurd, al voeg ik daar direct aan toe dat ook dat nog suggestief was, want er is helemaal niets gebeurd. De andere, die destijds 24 was, bleef volhouden dat ik haar borst had gepakt en met een 11 -jarig meisje had getongzoend tijdens een kampeerpartij. De rech ters gaven me drie maanden voor waardelijk en 290 gulden boete. Wan neer het hoger beroep dient, weet ik met. Ik voel me in elk geval onschul dig. Ik houd van kinderen en jonge ren, maar heb me nooit seksueel met hen bezig gehouden. S. is echter zo verbitterd dat hij de grofste verhalen in de wereld brengt. In zijn omgeving zijn er maar weinig die hem serieus nemen, maar intussen gaat hij door. Hij wil me kapot maken' Nieuw leven Leo van den Berg kende Texel en greep twee jaar geleden de gelegen heid aan om er te gaan wonen. Hij en zijn vrouw wenden snel en deden de nodige kennissen en vrienden op. De kunstenaar zegt dat hij de affaire voor hen niet geheim heeft gehouden. 'Ik speel open kaart en dat zal ik blijven doen. Met wat nu is gebeurd heb ik het natuurlijk erg moeilijk. Want er zullen altijd mensen zijn die denken dat er toch wat van waar is'. 2002 was in vele opzichten een roerig jaar. Texel koos een nieuwe gemeenteraad en het nieuwe col lege, bestaande uit vier vrouwen, werd een feit HeT was ook het jaar dat in het teken stond van de VOC. Officieel mocht het geen feest he ten, maar uitbundig was de herden king van de oprichting van de 'Lof felijke Compagnie' 400 jaar geleden op z'n minst. Het hele jaar waren er tal van activiteiten, met op zondag 28 april een absoluut hoogtepunt. Die dag spuwden de kanonnen op de haven van Oudeschild vuur bij het binnenvaren van de Duyfken. Tien- tot twaalfduizend mensen za gen de aankomst van de 'noten dop', die vanuit Australië drie ocea nen en de hoogste golven had getrotseerd. Een hartverwarmend welkom voor de zestienkoppige bemanning, die de enorme belang stelling met stomme verbazing on derging. Wat ongetwijfeld bijdroeg aan de massale opkomst, was het bezoek van prins Willem Alexander en prinses Maxima, die na een be zoek aan het Maritiem en Jutters- museum en een wandeling over de haven, plaats namen op de ere- tnbune. Kritiek op de wandaden van de VOC werden kennelijk niet ge deeld door de weergoden. Nadat de regen zaterdagnacht en zondag morgen met bakken uit de hemel was gevallen, trok de lucht kort voor de plechtigheid open, om daarna meteen weer achter een dik wolken- pak te verdwijnen. De Texelse Cou rant besteedt in deze laatste editie van 2002 in ruime mate aandacht aan deze en andere gebeurtenissen uit het voorbije jaar. De redactie wenst abonnees veel leesplezier, een prettige jaarwisseling en een voorspoedig 2003. (Foto's Daan Koopman) Het Muziekschool Kamerkoor geeft zondag 5 januari een feestelijk Driekoningenconcert in de her vormde kerk in Den Burg. Het pro gramma bestaat onder meer uit het Neujahrlied en de Lofzang van Simeon van Mendelssohn en de Missa in G van de achttiende-eeuwse componist Casali. Verder worden wereldlijke liederen uitgevoerd rond het thema Driekoningen uit de Neder landse, Engelse en Franse traditie. Loes Bakker (fluit), Maaike Deckers (cello) en Lida Wels (orgel) verlenen instrumentale medewerking. Dirigent is Dyo Wassink. Het concert begint om 16.00 uur. De toegang is vrij. Na afloop wordt gecollecteerd voor een bijdrage in de kosten. De meervoudige fraudekamer van de Alkmaarse rechtbank heeft een Texelse horecaondernemer dins dag veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Zijn zoon moet 120 uur onbetaalde ar beid verrichten en kreeg drie maanden voorwaardelijk opge legd. Beiden zijn schuldig ver klaard aan het zwart uitbetalen van loon. De echtgenote van de onder nemer werd vrijgesproken. Volgens rechtbankvoorzitter De Wit is tijdens de behandeling van de zaak, op 12 december, niet wettig en over tuigend bewezen dat de echtgenote en moeder zich opzettelijk met het zwart uitbetalen van (voornamelijk) vakantiekrachten heeft beziggehou den. De door officier van justitie C. Zweers geëiste taakstraf van 120 uur en de voorwaardelijke gevangenis straf werd dan ook niet opgelegd. Dat gold niet voor haar man en zoon. De rechtbank acht bewezen dat zij tus sen 1996 en 2000 regelmatig 'verga ten' de door personeelsleden ge werkte uren op te geven bij de bedrijfsvereniging. Aangezien de fei telijke leiding van het bedrijf in han den was van de vader en de zoon 'medeverantwoordelijkheid' droeg, kan hen dit volledig worden aange rekend. De drie familieleden werden in april 2000 opgeschrikt door een inval van het GAK. Zij werden opgepakt en brachten vervolgens twee dagen in de cel door. Deze in hechtenis door gebrachte uren, door de rechtbank vastgesteld op vier uur in totaal, wor den in mindering gebracht op de uit te voeren werkstraffen. De onderne ming zelf is veroordeeld tot een geld boete van in totaal vijfentwintig duizend euro. Een eerder in beslag genomen bedrag van ruim vijftien duizend euro moet worden terugge geven aan het bedrijf, zo besliste de rechtbank. De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 20-ja- rige man uit Den Burg aangehouden die wordt verdacht van brandstich ting. De verdachte was kort daarvoor gezien bij de brand van een groot aantal kerstbomen en houten pallets op de Groeneplaats, De stapel brandde hevig. Toen de politie arri veerde, maakte een grote groep jon geren zich uit de voeten, waaronder de verdachte. De agenten trokken de brandstapel uit elkaar, om te voorko men dat de brand te groot zou wor den. Korte tijd later kon één van de vermeende brandstichters worden aangehouden. De man werd na ver hoor in de vroege ochtenduren vrij gelaten. Hij ontkende bij de brand be trokken te zijn geweest. De Cocksdorp en omgeving is zater dag massaal uitgelopen voor de jaar lijkse playbackshow. De grote zaal van het Eierlandsche Huis was met 350 toeschouwers helemaal vol. Het publiek kreeg achttien uiteenlopende optredens te zien. De kwaliteit was uitstekend. Pagina 2 Gevraagd naar de belangrijkste gebeurtenis van 2002 zeg ik als burgemeester van Texel: de uitslag van de verkiezingen, de college vorming en daaraan gekoppeld het nieuwe, duale systeem en de ma nier waarop we dat op de schaal van Texel hebben ingevuld. We kre gen dit jaar een gemeenteraad met veel nieuwelingen. Hoe de politici invulling hebben gegeven aan de nieuwe werkwijze, dat heb ik als heel boeiend ervaren. Gemeenteraadsleden hebben moe ten wennen aan elkaar, maar ook aan het college van b en w, en andersom geldt dat ook. Ik denk dat we met z'n allen het juiste evenwicht nog niet helemaal hebben gevonden. De raad zou wat meer de rug recht kunnen houden en meer met elkaar in discus sie kunnen gaan, niet alleen met het college. We moeten niet vergeten dat de raad het hoogste orgaan is in de gemeente. De raad moet groeien in die rol. Als onafhankelijk voorzitter merk ik wel dat raadsleden zich steeds beter zijn gaan profileren. Een spannende periode dus, ook voor ons als dagelijks bestuur. Dat het college van b en w uit vier vrou wen bestaat, maakt geen verschil. Of we nu een rok of een broek aan heb ben, we zijn alle vier bestuurders. Het nieuwe college werd meteen na het aantreden met de neus op de feiten gedrukt: de vette jaren zijn voorbij, een fikse financiële tegenvaller was het gevolg. Na jaren van uitdelen, moesten we nu terugnemen. En dat is niet leuk, dat kan ik u verzekeren. Mar aan de discussie over de ombui gingen heb ik een goed gevoel over gehouden. Het collége van b en w deed voorstellen, de raad gaf daar over een oordeel. Een wat mindere economie en de ver kiezingen in januari hebben wellicht ook gevolgen voor de inkomsten van de gemeente. In dat opzicht ben ik wat bezorgd. We zijn een ambitieuze gemeente, met een flink aantal wen sen. De raad heeft aangegeven dat we ten aanzien van de kanjer projecten nog eens goed naar de prioriteiten moeten kijken. Dat bete kent dat we met elkaar goed moeten kijken wat de Texelse gemeenschap voor bepaalde wensen over heeft en per investering een afweging maken. Uit onderzoek is gebleken dat Texel op het gebied van inkomens bepaald niet aan de top zit. We moeten ons zelf niets aanpraten, maar om de ten dens om te buigen moeten we wel alle zeilen bijzetten. Behoud van werkgelegenheid, versterken waar dat kan en de aantrekkelijkheid van het eiland, ook buiten het hoogsei zoen, in de benen houden. Dat bete kent zuinig zijn op het landschap, maar ook zorgen dat mensen hier wil len en kunnen komen werken. Want als dat niet gebeurt, dan duurt het een tijd alvorens je op het terras een kopje koffie hebt. 2002 was ook het jaar van de euro. Ook ik stap wel eens ergens binnen, maar het is niet aan mij om een oor deel uit te spreken over prijzen. Wat ik wel weet is dat consumenten mak kelijk met de voeten stemmen. Als het ze te duur is, lopen ze door naar de volgende deur. De prijs- en kwaliteitsverhouding kan bepalend zijn voor hun keus, ook die van onze gasten. De vooruitzichten voor de economie zijn niet erg rooskleurig. Dat zou kunnen betekenen dat onze gasten misschien minder snel beslui ten een verblijf op Texel te boeken Dus is het heel belangrijk dat we het eiland goed promoten en dat we als gastvrouwen en -heren de neuzen in dezelfde richting hebben staan. Het wordt als toeristisch eiland steeds belangrijker je te onderschei den. Cultuur en geschiedenis zijn belangrijke troeven. In 2002 hebben we Texel duidelijk op de kaart gezet als eiland met een culturele achter grond en geschiedenis. De maquette van de Texelse Rede die dit jaar in Oudeschild is komen te staan en de voorgenomen uitbreidingen daarvan versterken de vernieuwing van het toerisme. Er staat nog veel te gebeu ren in het vissersdorp en ik denk dat, mits de vernieuwingen passen bin nen de schaal van het dorp, de be reidheid en acceptatie er zeker is. Als het om financiering van dit soort in vesteringen gaat. dan verbaas ik me wel eens over de terughoudendheid van juist die sectoren die zo nauw met het toerisme verbonden zijn. Maar investeringen kun je niet beta len met lucht, dat moet met euro's. In dat verband heb ik de indruk dat sa menwerking tussen gemeente en ondernemers meer met de mond wordt beleden, dan in de praktijk tot uiting komt. Veerdienst De mate waarmee landbouw en vis serij met maatregelen uit Brussel te maken krijgen en het feit dat, met de komst van de nieuwe EG-landen, de koek straks met meer landen moet worden gedeeld, vergt aandacht. Het is belangrijk dat we op Texel de werk gelegenheid zo breed mogelijk hou den. Ontwikkelingen op het gebeid van kennis, ICT of andere technieken bieden wellicht een alternatief om niet teveel van het toerisme afhankelijk te zijn. Ten aanzien van de huisvesting heb ik goede hoop dat in de nabije toe komst de mogelijkheden voor het bouwen van huizen worden verruimd. De bereikbaarheid van het eiland kan een zorgenkindje worden. Daarmee doel ik op eventuele een eventuele aanbesteding van de veerdienst en een mogelijke kostenverhoging door maatregelen uit Den Haag. Het is van groot belang dat de levensader blijft zoals hij is. Daar moeten we ons, als het moet met z'n allen, sterk voor maken. Duyfken Belangrijk hoogtepunt - voor Oude schild, heel Texel en zeker voor mij - in 2002 speelde zich af op 28 april, de dag dat de Duyfken Oudeschild binnenvoer en prins Willem Alexan der en prinses Maxima op bezoek kwamen. Toen we na een rondleiding in het Maritiem en Juttersmuseum de dijk over kwamen en al die duizenden mensen op de haven zagen, het en- Hoog in de duinen woont Rotterdam mer Jan van Eijk, een man van een andere generatie, van vóór 1945. Als geen ander kent hij de gevolgen van de crisistijd, de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog en de we deropbouw. Vrijwel dagelijks loopt hij, vergezeld door zijn hond, langs het strand. Pagina 14 Een 38-jarige inwoner van Oosterend brak de maandag voor kerst zijn linkerpols toen hij met zijn bromfiets ten val kwam in de Kogerstraat in Den Burg. De man reed over het fietspad langs de Akenbuurt en wilde linksaf de Kogerstraat in slaan. Op het mo ment dat hij remde, bleef zijn gas hangen, waardoor hij de macht over het stuur verloor en viel. Het slacht offer is voor behandeling naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder ver voerd. (Advertentie) Cjrra t> hé kan. thousiasme en de hartelijkheid, vond Ik dat magnifiek. Het spontane en zelfbewuste en de manier waarop de gemeenschap Oudeschild samen op trok heeft diepe indruk op mij ge maakt. Een goede jaarwisseling en een voor spoedig nieuwjaar. Burgemeester C.J. Geldorp-Pantekoek Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1