teso De Cocksdorp loopt uit voor playbackshow Hmet blvainnfeT Bezinning 'TEXELSE "9^ gpZ COURANT^ Wat ik zeggen wou... Wat ik zeggen wou. Maïsdoolhof (1) Maïsdoolhof (2) Kerstbridge Winterdepressie Blik vanger Agenda Kerkdiensten Hoogwater te Oudeschild Colofon Bazaar SOS-band Welstand Tweewieler Winterwandeling DINSDAG 31 DECEMBER 2002 iZ De Cocksdorp en omgeving is zater dag massaal uitgelopen voor de jaar lijkse playbackshow. De grote zaal van het Eierlandsche Huis was met 350 toeschouwers helemaal vol. Het publiek kreeg achttien uiteenlopende optredens te zien. De kwaliteit was uitstekend. Dat was niet zo vreemd, want hoewel plezier in het meedoen voorop staat, zijn de meeste deelne mers erg serieus en stoppen ze de nodige uurtjes van voorbereiding in hun act. De jury - bestaand uit Hei een Bonne, Piet Harman en Henk Maas - en de publieksjury hadden dan ook een lastige taak De overwin ning bij de jongste jeugd ging naar Willemijn Boon, Dewi Mast en Cherida Westerlaken, die op overtui gende wijze de Vlaamse meiden groep K3 imiteerden. Bij de tieners wonnen Inge van der Bent, Channah Tromp en Sacha van der Velde, die in de huid kropen van het Latijns-Ame rikaanse idool Shakira en haar dan seressen. Volwassenen Angelique Veldman, Ylona Stolk en Evelien Westdorp gingen terug in de tijd met hun vertolking van de Bee Gees en werden voor hun act beloond met de eerste prijs. De presentatie was voor het eerst in handen van Yvonne Boom. Zij kweet zich volgens het enthousiaste maar kritische publiek uitstekend van haar taak. Uitslagen Kinderen 1 K3 - Willemiin Boon, Dewi Mast en (Foto Robbert van der Bentt Willemijn Boon, Dewi Mast en Cherida Westerlaken alias K3 luisteren samen met presentatrice Yvonne Boom naar het oordeel van de jury. Cherida Westerlaken; 2.Robby Williams - Willem Lakeman; 3 Liberty X - Fenna Boon. Simone van der Linde en Juul van der Steeg. Tieners 1 Shakira - Inge van der Bent. Channah Tromp en Sacha van der Velde; 2. Kinderen voor kinderen - Sanne Sieprath en Gea Robijn; 3.Skihut - Martijn van der Linde. Stefan Hooyschuur. Pieter Hooyschuur. Edwin Boon en Danny Robijn. Volwassenen 1 Bee Gees - Angelique Veld man. Vlona Stolk en Evelien Westdorp; 2.Jan- tjes - Wilma en Dick Tijms; 3 Kylie Minoque - Alie Robijn De broers Jan Piet, Piet Jan en Frans Stolk zorgden als De Vrijbuiters voor een carnavalesk optreden. Brieven vu leien Banco veranrfcoordebjUiftd vto de mlKtie Als je de artikelen over het maïs doolhof in de kranten leest, valt een aantal dingen op. Neem nu het arti kel in de Helderse Courant van vrij dag 20 december. Bijna de hele ge meenteraad is nu opeens voor het plan van het doolhof, terwijl ze voor het merendeel eerst tegen waren. Het plan zou nu totaal anders zijn: alles is demontabel Blijkens de Kabel krant van 5 april was het plan van de demontabele bruggen echter toen ook al bekend. En de argumenten waarom het alleen op deze plaats zou kunnen, zijn ook niet echt onder bouwd. Wat is er dan zo anders? Is de toegang nu soms gratis? Of zou er ook hier met pepernoten zijn ge strooid? Maar nee, Sinterklaas is toch al lang het land uit. Ook zegt een raadslid van de PvdA dat er door de gemeente al zoveel wordt toege staan, dus waarom dit weigeren. En Texels Belang spreekt van 'een mooi stuk werk' en een sympathiek plan waar ze positief tegenover staan. Dat het afwijkt van het bestemmingsplan weegt niet zo zwaar. Wel erg vreemd, gelet op het feit dat in de verkiezings programma's van beide partijen staat (en ik, die gelukkig ook mijn huiswerk heeft gedaan, citeer letterlijk): 'Boe ren betekenen veel voor het Texelse landschap. En daarom moet het agrarisch gebied zijn hoofdfunctie behouden' (PvdA, eerste paragraaf hoofdstuk natuur en milieu). En: 'Het zoveel mogelijk handhaven van de agrarische bedrijvigheid op Texel. Dit geldt ook voor de instandhouding van het agrarisch productiegebied' (Texels Belang, hoofdpunt beleid ruimtelijke ordening). En dan maar afvragen waarom de burger toch zo weinig vertrouwen in de politiek heeft. Tevens weet de heer Van Heerwaarden dat iedereen in de omgeving van het maïsdoolhof wel recreatieve opstallen heeft. Nu, dat brengt me op een idee. Wij hebben ook nog wel een recreatief opstal Dat kan dan eventueel als bordeel dienen met 's avonds als afwerkplek het maïsdoolhof. Niet alleen recreatief, maar ook nog lucratief en er wordt al zoveel toegestaan, dus waarom dit weigeren? Toch? Nee. het is net als met die arme ganzen voor de kerst, waarbij de maïs ook letterlijk door de strot wordt geduwd. Dat maïsdoolhof móet er blijkbaar komen. Bij deze wil ik u er op wijzen dat met iedereen op het maïsdoolhof zit te wachten. De meeste mensen komen met naar Texel voor een doolhof, maar voor de rust, de ruimte en de natuur. Er is al Mijn echtgenote en ik zijn regelmatige bezoekers van Texel en houden via de Texelse Courant het nieuws en wetenswaardigheden op het eiland bij. Wat wij ons nu afvragen, is wat het nut is van een maïsdoolhof op het eiland? Dit eiland heeft naar onze mening absoluut geen behoefte aan een dergelijke dagrecreatie, er is toch al zeer veel dagrecreatie te beleven. Voor elk wat wils. Een opsomming hiervan lijkt niet nodig, die kunt u zelf wel maken. Bovendien is een maïs doolhof er niet in het seizoen dat er misschien wel behoefte aan dag recreatie is (in de winter bijvoorbeeld), omdat maïs alleen in de zomer hoog genoeg is om er in te verdwalen. Kortom, wij vinden het steeds weer nieuwe onzinnige zaken creëren om toeristen te lokken afbreuk doen aan de charme van Texel zoals het nu is. Laat de nog overgebleven natuur dagrecreatie bieden en laat kunstma tige zaken op dit gebied in vredes naam wegblijven. Gebruik uw creati viteit op een nuttiger manier of is het maïsdoolhof alleen bedoeld om een creatieve bankrekening te krijgen? Jacques van den Berg. Zoetermeer. In manege Akenburg werd maandag voor kerst een kerstdrive bridge ge speeld. Er deden 25 paren mee, voor wie voorafgaand aan de wedstrijd een gezamenlijke broodmaaltijd klaarstond. De wisselbeker werd ge wonnen door Willem en Geertje Blok met 65%. Op de tweede plaats ein digden David en Tine Klip met 59,16%. Alle deelnemers ontvingen een kerstprijs. genoeg recreatie in de noordkop, dus laat agrarisch wat agrarisch moet zijn. Je moet er toch met aan denken: een maïsdoolhof pal naast het prachtig Nationaal Park Duinen van Texel met al zijn unieke flora en fauna. H.T.H. Kok, De Cocksdorp. Waar andere huisartsen er al lan ger mee waren gestopt, hebben de Cocksdorper huisartsen Robbert van der Bent en Frank Haasdijk en Jacqueline Dros en Jan Hoekstra uit Den Burg ook besloten vanaf 2003 geen bevallingen meer te doen. Alleen Klaas Eissen blijft met verloskunde doorgaan. Het aantal bevallingen dat de huisart sen deden, liep sowieso al terug', vertelt huisarts Van der Bent uit De Cocksdorp. 'Waar dokter Siebinga hier in het verleden wel een stuk of zestig bevallingen per jaar deed. waarvan er natuurlijk wel een deel in het ziekenhuis plaatsvond, houdt het bij ons met achttien wel op Veel ouders kiezen voor de verloskundigenpraktijk in Oudeschild en een groot deel van de bevallingen gebeurt in het ziekenhuis. Die acht tien moeten we dan ook nog met z'n tweeen delen. Door dat kleine aantal verlies je als huisarts de routine en de handigheid die nodig is om verant woord met verloskunde bezig te zijn. Het begeleiden van de zwanger schap zal nog wel gaan, maar bij een bevalling moet je in hele korte tijd heel veel handelingen verrichten en dat vereist nu eenmaal een bepaalde vaardigheid die je op peil moet hou den Bevallingen behoren tot de meest arbeidsintensieve kanten van ons vak, maar zijn gelijktijdig ook het leukst om te doen. Het is natuurlijk niet leuk om ermee te stoppen, maar het aantal was al zo gering geworden, dat het voor ons eigenlijk niet meer zo'n ingrijpend besluit is.' Van der Bent en Haasdijk werkten samen met Dros en Hoekstra. 'Als het nodig was, konden we elkaar waarnemen en we hadden samen een echoapparaat.' Van Dijk Het merendeel van de patiënten van huisarts Hetty van Dijk, die met haar praktijk in Oosterend is gestopt, heeft zoals al was verwacht, gekozen voor de praktijk van Jacqueline Dros en Jan Hoekstra in Den Burg. Veel an deren hebben zich laten inschrijven bij de praktijk van Robbert van der Bent en Frank Haasdijk in De Cocksdorp. Het betreft Texelaars van 'boven de Ruigendijk' en patiënten waarbij sprake is van gezins hereniging. De Gezondheidswijzer van Thuiszorg staat in januari in het teken van de winterdepressie, een aandoening die alleen in de wintermaanden voor komt. De belangrijkste symptomen zijn een verstoord slaappatroon, een verstoord eetpatroon en een depres sief gevoel waar geen aanwijsbare reden voor lijkt te zijn. Een belangrijk kenmerk is dat deze verschijnselen zich in het najaar manifesteren en in het voorjaar weer verdwijnen. Uit onderzoek is gebleken dat ongeveer drie procent van de Nederlandse bevolking met winterdepressies te maken heeft of krijgt. De aandoening komt meer voor bij vrouwen dan bij mannen en de meest effectieve be handeling bestaat uit het geven van lichttherapie, die in zo'n 25 instellin gen in Nederland wordt aangeboden. De Gezondheidswijzer verstrekt aller lei informatie over winterdepressies en is geopend op alle werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur. Het bezoekadres is: Prins Hendriklaan 2 te Den Helder, tel, 0223-650135, e-mail: gezond- heidswijzer@thuiszorgbeheer.nl. We zitten er klaar voor. Oliebollen nj- zen. Buiken rijzen. Dagen lengen. Het schaap blaat, de klei ligt moddervet te wachten op betere tij den. De hortensia's druilen. De winterbrem bloeit. Het schaap blaat nog steeds. Geen sneeuwklokje te bekennen. En wij bezinnen. We laten het jaar nog eens aan ons voorbij glijden en roepen eensge zind: 'Dramatisch, het was werke lijk een dramatisch jaar, bewogen en ook hectisch. Onveilig. Nou nou nou, wat is Nederland onveilig ge worden en Texel ook. Ja Texel ook. En duurder, door die beroerde euro zijn we er massaal ingestonken. Ook Texel, juist Texel, daar is het pas echt duur Wedden dat ze weg blijven, die toeristen, ze gaan ge woon een eilandje verder, of ze gaan naar de Duitse Wadden, geef ze eens ongelijk.' We hebben het nog eens over Pim, over Melkert, Kok, Méxima, Claus en daarna over ons collectief gevoel voor drama en opwinding. Daar weer na, staren we een tijdje in het niets, denken vage lijk aan Balkenende en zijn Harry Potterhoofd. Zou zo'n man nou ook gewoon aan de bollen zitten, zou den zijn gedachten een moment vrij zijn ten aan zien van de komende verkiezingen? Kan niet, besluiten we eensgezind, aan zo'n man heb je voor het huiselijk verkeer gewoon niets. Moeten wij daar het heil van verwachten? Welk heil in vredes naam? 'Geef me nog een bol en schenk nog eens bij', roepen we monter en heffen het glas. Op wie eigenlijk en op wat? Amerika mis schien, of Irak? Op Israël of Palestina? Of gewoon maar op al lebei? 'Hoe zou zo'n gekloond kind zich nou later voelen', poogt iemand het gesprek een andere wending te geven. 'Weet ik veel', klinkt het balorig. 'Laten we eerst maar eens achterhalen hoe we ons zelf voelen.' De fles doet wederom de ronde, de bollen slinken, de appelflappen war men zich bij het open vuur, de poe dersuiker stuift over de houten vloer en over de fluwelen jurk van tante Jeanne. 'Proef ik een wat overdre ven pessimisme', zegt ze koket en wuift vermanend met een vinger waaraan een wanstaltig grote ring ons tegemoet ketst. Ze is negentig, tante Jeanne, en ze ziet er uit alsof ze zo van de laatste modeshow uit de Bijenkorf is weg gelopen. 'Lieve kinderen', zegt ze met een welluidend stemgeluid, 'twee oorlogen, de crisistijd, de wer keloosheid, de watersnood, een kind verloren, ziekte en uiteindelijk mijzelf overschreeuwd, zodat ik mijn geliefde beroep niet meer kon uit oefenen. Dat was mijn leven. Maar ik geniet nog elke dag. Kortom, jul lie zijn pas op de helft of een vierde, kuikens. Met zulke gezichten kom je niet ver. Hoop, altijd weer hoop en bezieling, al is het slechts om je tuin te onderhouden. Dat is mijn devies. Proost.' We klinken mee. We lachen wat schutterig. We blijven even hangen bij dat overschreeuwd zijn van onze tante Jeanne. Eens was zij opera zangeres, maar dat eens is zover weg dat niemand daar ooit meer bij wil stilstaan. 'Ze krijgen hier op Texel een maïsdoolhof aan de Krimweg. kunnen we daar goed oefenen hoe we overal uit moeten komen', knikt mijn broer opgewekt, 'alsof het ge wone leven geen doolhof is.' Hij kijkt mij aan alsof ik persoonlijk verantwoordelijk ben voor dit plan. 'Ik haat maïs, dat weetje', snauw ik direct bereid tot een conflict. Ik buig me voorover naar tante Jeanne, die haar vijfde bol verorbert. 'Deden jullie vroeger ook aan bezin ning?', vraag ik plotseling benieuwd naar oudejaarstemmingen uit ver vlogen tijden. 'Welnee kind, wij za ten nooit met zulke gezichten te kij ken naar alles wat al gebeurd was, wij dachten aan de dag van morgen. Maar eigenlijk geloof ik alleen maar aan de dag van vandaag. Jullie kop pen zijn gewoon te vol, de hele we reld moet er in. Jullie verbeelden jezelf dat jullie alles moeten begrij pen en ook overal verstand van moeten hebben. Wat een onge hoorde vergissing is dat. Misschien is zo'n doolhof niet zo gek. net wat je broer zegt. Maar zo'n eiland in deze grijze tijd vind ik niks, echt helemaal niks. Hoe houd jij dat ei genlijk uit kind?' Er breekt een hilarisch gejoel los. Nu wordt er op mij gedronken, met veel overtuiging. We zijn weg van de bezinning. 'Fijn dat jullie er allemaal zijn, zoals altijd', roep ik zwakjes Dana Rover Dinsdag 31 december Oudjaarsdag Cinema Texel is gesloten Woensdag 1 januari Nieuwjaarsdag Op het strand bij paal 28 begint om 13.00 uur de traditionele nieuwjaarsduik. Restaurant De Worsteltent in de Dennen verzorgt vanaf 13.30 uur een kinderdisco rond de meiden zanggroep K3. Entree gratis. Cinema Texel is gesloten. Donderdag 2 januari In buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begin om 20.00 uur een klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien Loenatik de moevie (aanvang 13.00 uur), Pietje Bell (13.30 en 16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Harry Potter (15.00 uur), de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 18.30 uur), Snow Dogs (19.00 uur), Lord of the rings: the two towers (21 30 uur) en My big fat Greek wedding (21.45 uur). Vrijdag 3 januari In theater Klif 12 in Den Hoorn be gint om 20.30 uur een nieuwjaars concert van het Georgisch ensem ble Kereom. Toegang €11,50, vriendenprijs €9,50. Georgische maaltijd vooraf is mogelijk In Cinema Texel draaien Loenatik de moevie (aanvang 13.00 uur), Pietje Bell (13.30 en 16 00 uur), de Nederlands gesproken versie van Harry Potter (15.00 uur), de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 18.30 uur), Snow Dogs (19.00 uur). Lord of the rings: the two towers (21.30 uur) en My big fat Greek wedding (21.45 uur). Teso hanteert rond de jaarwisse ling een aangepast dienstschema. Op oudjaarsdag (vandaag) verval len de laatste afvaarten en vertrekt de laatste boot vanaf Texel om 20 05 uur en vanuit Den Helder om 20.35 uur. Op nieuwjaarsdag ver trekt de eerste boot vanaf Texel om 8.05 uur en vanuit Den Helder om 8.35 uur. Teso zet woensdag 1 en vrijdag 3 januari van 9.35 tot 16.05 uur een extra boot in en ver zorgt dan ieder half uur een af vaart, zowel vanaf Texel als vanuit Den Helder. Automobilisten moe ten vrijdag op Texel tussen 10.00 en 12.00 uur evenwel rekening houden met wachttijden van een half uur. Nadere informatie kan worden verkregen via tel. 0222- 369600 of e-mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. Dinsdag 31 december 2002 Oudjaarsdag HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 19.30 u. oecumenische dienst in gereformeerde kerk. pas tor E. Moltzer, ds. PA. den Braanker, ds. M.G.J. Roepers, mmv Maar- tenscantorij. De Koog: 19.30 u. lekendienst in RK-kerk. SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 19.00 u. ds. F. van Hel den. Oudeschild: 19.00 u. oudjaars- dienst met gemeenteleden. De Cocksdorp: 19.30 u. oecumeni sche dienst in RK-kerk, dhr. M.D. Kuiper. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 19.30 u oecumenische dienst in gereformeerde kerk, pas tor E Moltzer, ds. P.A. den Braanker, ds. M.G.J. Roepers, mmv Maar- tenscantorij. GEREFORMEERDE GEMEENTE: kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 19.30 u. oudejaars- dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 19.30 u. ds. M. Keijser, oudejaarsavonddienst. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 19.00 u. ds. G. Sipkema, oudjaarsdienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 19.30 u. oecumenische oudjaarsviering in gereformeerde kerk. De Koog: 19.30 u. oecumenische oudjaarsviering in RK-kerk. De Cocksdorp: 19.30 u. oecumeni sche oudjaarsviering in hervormde kerk. Di. 31 5.46 en 17.57 u. Wo. 01 6.37 en 19.07 u. Do. 02 7.35 en 20.05 u. Vr. 03 8.50 en 21.11 u. Za. 04 9.46 en 21.44 u. Zo. 05 10.20 en 22.24 u. Ma. 06 10.44 en 23.05 u. Di. 07 10.50 en 23.40 u. Woensdag 1 januari 2003 Nieuwjaarsdag HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 10.30 u. nieuwjaars begroeting in De Schakel. SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 10.30 u. ds. C. der Ne derlanden, nieuwjaarsbegroeting. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oos terend: 10.00 u. nieuwjaarsdienst. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.30 u. ds. G. Sipkema, nieuwjaarsbegroeting. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. herenkoor. Gollards: 9.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. 2 januari nieuwe maan. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mall lnfo@lenr.nl Op ol onze advedentleccniracten en aanbiedingen daar toe zijn van toepassmg de Regelen voor het Advertentie- wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advert en tlewozen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (automa tisch) Per jaar 62,70 60,70 (automa tisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. De bazaar voor de SOS-band is zon dag een groot succes geworden. Honderden mensen bezochten dorpshuis De Hof in De Koog en waagden een gokje bij het rad van avontuur of de verloting of brachten op een andere manier geld in voor het goede doel, nieuwe kleding voor het gezelschap. Van de verloting zijn nog met alle prijzen opgehaald. Dat geldt voor de winnende loten wit 29, 45, 222, 236 en 245 en geel 71, 86, 88. 501549,582. Winnaars kunnen con tact opnemen met Carla Burgman, tel. 317467. Voor de nieuwe folder van Kawasaki All Terrain Vehicles werden afgelopen zomer op verschillende locaties op het eiland foto's gemaakt. In de fol der zijn de ATV's te zien tegen de achtergrond van de Hogeberg, maar ook in het bos en de duinen. 'De vrouw van de eerste (en enige) Harleydealer op Texel, J.C. Dros. op een 100 cc kop-zijklep H-D van 1918/ 1919'. Dat is het bijschrijft bij deze oude foto in Het MotorRi/wiel, voor alles wat klassiek is op twee wielen. Aanleiding voor de serie artikelen waarbij dit plaatsje werd afgedrukt, is het honderdjarig bestaan van de Harley-Davidson in 2003. Het onder schrift vervolgt: 'Moeder Dros zit niet alleen voor de foto op de H-D; ze reed larenlang zelf met de combinatie, tot in 1925 de eerste auto. een open Rugby, werd aangeschaft.' Saillant detail is dat het blad waarii de foto werd geplaatst, mede word vormgegeven door oud-Texelaa Carlos Niehof, thans wonend ir Zoetermeer en als vormgever werk zaam bij Color Factory. Leden van het IVN kunnen deelne men aan de winterwandeling die oj 5 januari wordt gehouden. De wande ling staat onder leiding van Koen vai der Meer en begint om 14.00 uur b paal 33. De welstandscommissie Texel/Den Helder komt donderdag 9 januari in het gemeentehuis bijeen voor een openbare vergadering. De bijeen komst begint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2