TEXELSE 7f0(JRANT^ - M. M DINSDAG 31 DECEMBER 2002 2002: een jaar in beeld In een ver en exotisch oord werd in september het lot van de Marsdiep en de Texolstroom bezegeld. TESO's oude vlaggenschepen, die ruim 25 jaar de dienst tussen Texel en Den Helder onderhielden, vonden hun einde op het strand van Aliaga in Turkije. Daarmee kwam tevens een einde aan een lange geruchtenstroom, die al op gang was gekomen toen de schepen nog tussen Gozo en Malta voeren. Een tijd lang werd geloofd dat de schepen waren afgezonken ten behoeve van de duiksport. De bevestiging dat ze voor de sloop waren verkocht, kwam na een oproep in de Texelse Courant van oud-Texelaar Pieter Inpijn, die van bekenden in Turkije foto's had ontvangen die het onomstotelijke bewijs vormden. Zelden was de raadszaal zo goed gevuld als dinsdag 12 november. Leerlingen, hun ouders en docenten van Muziek- en Dansschool Texel namen voorafgaand aan de bijeenkomst van de gemeenteraad bezit van de vergaderruimte en hieven luidkeels een protestlied aan. Ze vroegen daarmee aandacht voor het geluid 'lekkende' drum lokaal, de krappe en slecht geventileerde ruimtes en andere tekortkomingen van hun behuizing. Bijkomend probleem was het slepende conflict tussen de school en de Welzijnsstichting, die de mogelijke huur van extra ruimte In d'Ouwe Ulo In de weg stond. Dankzij de bemiddeling van een ambtenaar werd de ruzie half december bij gelegd en een (tijdelijke) oplossing voor het ruimtegebrek gevonden. Tien dagen lang was de gestrande Hunte een trekpleister van de eerste orde. Duizenden Texelaars en toeristen namen een kijkje bij de Duitse kustvaarder, die 28 december2001 was komen te zitten bij paal 22. Horecaondernemers zagen er brood in en richtten ter plekke een provisorisch strandpaviljoen In, waarvan de opbrengst later overigens werd geschonken aan het Tesselhuus, het vakantiehuis voor kinderen met een spierziekte. Pas na veel voorbereidende werkzaamheden slaagde bergbedrijf Smit Tak er in de nacht van maandag 7 op dinsdag 8 januari in de Hunte vlot te trekken. Het schip werd later total loss verklaard. Medewerkers van het Nederlands Instituut voor Scheeps- en Onderwaterarcheologle doken dinsdag 6 augustus een grote bronzen bel op. Het 132 kilogram zware gevaarte lag In het wrak van een schip dat in 1641 of kort daarna is gebouwd en op de Rede van Texel ten onder ging. De schipbreuk vond waarschijnlijk plaats in 1658, het jaar dat de bel werd gegoten. Andere interessante spullen waren een passer, een duimstok, en kele kruikjes en heften van mesjes met bijzonder snijwerk. De spullen werden overge bracht naar het depot van het instituut in Lelystad. Meerdere musea, waaronder het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild, lieten weten de bel graag ten toon te stel len. Ouwe Sunderklaas werd geteisterd door de vroeg ingevallen vorst en de snijdende oostenwind. Vooral in de dorpen waar op straat wordt gespeuld, was de animo een stuk minder. De speulers die wél meededen, hadden er een hoop werk van gemaakt. Veel inspiratie putten ze uit het optreden van burgemeester Geldorp, die een paar dagen voor het feest had laten uitlekken dat de jeugd tot 21 jaar in de zomer geen alcoholhoudende drank meer mag worden verkocht. Het plan leidde tot veel ophef. De dag vóór 12 december maakte Geldorp bekend dat het een grap was geweest, bedoeld om de Ouwe Sunderklaasspeulers te Inspireren. De reacties waren wisse lend en lang niet ledereen toonde zich even enthousiast. ,«.w.y -m, Alsof de vloek van de duivel niet alleen Willem van derDecken - alias 'De Vliegende Hollander" - had getroffen, maar ook de acteur die de legende tot leven wekte. Met een flinke klap viel de 38-jarige Frans Limburg uit de ra van de Duyfken acht meter naar beneden. Het ongeluk gebeurde dinsdag 16 juli, tien minuten voor het einde van de eerste voorstelling die op de nagebouwde Oost-lndiévaarder werd opgevoerd. De acteur verbeet de pijn en speelde door Na afloop werd hij met een extra boot naar het ziekenhuis gebracht Daar werden twee gebroken ribben en een ingeklapte long bij het slachtoffer geconstateerd, zodat hij zich bij de andere voorstellingen moest laten vervangen door regisseur Ab Gietelink. Een uitslaande brand legde zondagavond 31 maart een stolpboerderij aan de Fonteinsweg in vrijwel geheel in de as. Zowel het van een rieten dak voorziene ge bouw als de inboedel ging verloren. Daar konden ook de te hulp schietende 25 brand weerlieden, twee tankautospuiten, ladderwagen en motorspuitaanhangwagen niets aan veranderen. Voor Jur Schuiringa en Jacomien Bas was de pil bitter, ook al om dat ze er nog maar drie weken woonden. Maar eenmaal van de ergste schrik beko men, besloten ze de uit 1923 daterende stolp in originele staat te laten herbouwen. Het fenomeen meierblis kan behouden blijven, want de Texelaars houden zich goed aan de regels. Die conclusie trok milieuofficier van justitie mr. P. Groenhuis tijdens het bezoek dat hij 30 april aan het eiland bracht. Hij deed dat op uitnodiging van het gemeentebestuur, dat na uitlatingen van Groenhuis over het scherper naleven van de milieuwetten vreesde voor het voortbestaan van de meierblis. De officier bezocht meerdere meierbllssen, kreeg de eer het vuur in Den Burg te ontsteken en toostte ten slotte met een glas Jutter in de hand op de toekomst van Texels misschien wel oudste folkloristische gebruik. René den Nijs en Bea Timmer waren begin februari de nieuwe eigenaren van de ka tholieke kerk van Den Hoom, die al geruime tijd nauwelijks dienst meer deed. Ook I muziekvereniging DEK en beoogd galeriehouder Harry Wuis deden een bod, maar het I parochiebestuur besloot uiteindelijk voor het 'grote geld' te kiezen. Voor Timmer ging I een bijzondere wens in vervulling. Haar moeder groeide op in één van de huizen naast j de kerk, terwijl haar opa - Sieme Hin - jarenlang in het bestuur zat. Een zware westerstorm zorgde zondag 27 oktober voor veel overlast. De brandweer moest binnen één etmaal 27 keer uitrukken om te hulp te schieten bij omgevallen bomen, afgewaaide daken, omgewaaide caravans en andere schadegevallen. TESO staakte de veerdienst, de sluizen gingen dicht en Rijkswaterstaat stelde beperkte dijkbewaking in. Meest spectaculair was de situatie bij Cinema Texel, waar de hele dakbedekking eraf waaide, waardoor het regenwater naar binnen stroomde en grote schade dreigde aan meubilair en apparatuur. De brandweer ontruimde beide zalen en dekte het interieur af met landbouwplastic, een actie die meerdere uren in be slag nam. vvw,, l-SvK-'.-S Texels Belang, CDA en WD sloegen na de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart de handen ineen en vormden samen het college. Nel Eelman (CDA) kreeg met Ruimte en Wonen, Onderwijs en Milieu een nieuwe post binnen het college. Corry Heijne (Texels Belang) kreeg de verantwoording over Middelen, Civiele Techniek, Grond zaken en Verkeer, terwijl Cultuur, Welzijn, Recreatie en Volksgezondheid naar poli tiek nieuwkomer Annie Hin (WD) ging. Omdat burgemeester Joke Geldorp op haar post bleef, kreeg Texel eon geheel uit vrouwen bestaand college, een fenomeen dat vooral landelijk opzien baarde. Geen evenement zonder vrijwilligers. Het is een waarheid als een koe, die echter wel heel sterk opgaat voor de Ronde om Texel, die zaterdag 15 juni haar 25-jarig jubileum vierde. The Biggest Catrace in the World mag tegenwoordig volgens menigeen té veel duur, snel en bekakt volk trekken, dragende krachten zijn nog altijd de 450 (Texelse) vrijwilligers. Veel van hen nemen al jaren een week vrij van hun werk om zich op en rond het strand bij paal 17 in het zweet te werken. Eén van hen Is WiUem Huizinga, medewer- I ker van het eerste uur. 'Pluis' roemt vooral de lol die de vrijwilligers samen hebben. 'Als we 's avonds gezellig nazitten, dan begin Ik moppen te tappen. Die vrouwen lachen dan zo hard, dat de mascara tot hun kin zakt', vertelde hij de Texelse Courant

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7