1 DAcLJ^y COURANT*- Hunte aan ketting Breuk Biesboer SP in oprichting 400 jaar VOC Aandelen vliegveld Intocht Duyfken Postkantoor dicht? Kwestie Panorama Kunstverkoop Zeehondenvirus Caravan Oudeschild Veerboot strandt Overstap Weijers 'TFYFI DINSDAG 31 DECEMBER 2002 Naklanken van actualiteiten uit 2002 ^£2 Allang weer vergeten, ergens slui merend in de herinnering, nog vers in het geheugen of alweer bijna een vanzelfsprekendheid. Het af gelopen jaar kende talrijke gebeur tenissen met elk hun eigen naklank. De Texelse Courant luis terde in hoeverre de actualiteit van toen nog doorklinkt in het heden. Begin dit jaar lag hij tien dagen op het strand bij paal 22. Tegenwoordig ligt hij aan de kade bij een werf in Rot terdam, meldt Richard van der Werf van bergingsbedrijf Smit Tak (sinds kort Salvage) in Rotterdam. Hij ligt aan de ketting, want er lopen nog een aantal procedures tussen de eigenaar van de Hunte en een paar anderen. 'Er is beslag gelegd op het schip.' Een curator is bezig de problemen op te lossen. Of Smit Tak ook nog een en ander tegoed heeft van de eige naar van de Hunte. laat Van der Werf in het midden. De Hunte, geladen met lijnzaad- schroot, strandde op 28 december 2001 en werd vlotgetrokken in de nacht van maandag 7 op dinsdag 8 januari. De lading werd er op het strand al deels uitgehaald. Bij con trole in dok bleek dat de 71,5 meter lange kustvaarder veel schade had opgelopen. De beplating was op sommige plaatsen een halve meter naar binnen gedrukt en ook waren stalen balken verbogen. Reparatie werd toen geschat op ruim €450.000,- en dat was het schip met meer waard. Volgens Van der Werf ligt het nog steeds in de lijn der verwachting dat de Hunte aan een sloper wordt ver kocht. Wanneer dat gebeurt, kan hij met zeggen. De stranding van het schip had voor een aantal mensen later nog gevolgen. Zo kregen de vrij willigers van de KNRM in De Koog een oorkonde voor hun inzet om de vijf bemanningsleden van de Hunte van boord te halen. KNRM-voorzitter baron Cassijn van Till kwam persoon lijk naar De Koog om de onderschei dingen uit te reiken. Het Tesselhuus hield een gift over aan de tijdelijke strandtent Huntezicht die horeca ondernemers kort na de stranding bij paal 22 hadden opgebouwd. En jut ter Jan Uitgeest van Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora mag zich de trotse bezitter van een reddingsboei van de Hunte noemen. Uitgeest ver kreeg hem op legale wijze door er over te onderhandelen met de kapi tein, de bergers en de verzekering. Een vertegenwoordiger van de laat ste partij kwam de boei half januari persoonlijk afgeven in het museum. Kort na 3 maart voelde hij er nog maar heel weinig voor om weer te gaan voetballen. Bij een botsing met een tegenstander van ALC uit Abbekerk brak ZDH-trainer/speler Ronald Biesboer die zondag zijn lin ker kuit- en scheenbeen Het ge beurde een kwartier voor tijd, op het moment dat de Hoornders met 1 -0 voorstonden. Opname en een operatie in het Gemini Ziekenhuis waren noodzake lijk De behandelend chirurg in het ziekenhuis was na afloop optimis tisch en hield Biesboer voor dat hij binnen een jaar opnieuw zou kunnen voetballen. Inmiddels is hij inderdaad weer te vinden op het trainingsveld. Eind januari, begin februari verwacht Jesse Hoven en Ferry Zegel begon nen afgelopen jaar met het oprichten van een Texelse afdeling van de So cialistische Partij (SP). Het aantal le den is volgens Hoven inmiddels op gelopen tot 42. Dat is nog te weinig voor een eigen afdeling (moeten er minimaal vijftig leden zijn), waardoor de SP op Texel een onderafdeling is van de SP in Alkmaar. Een eigen be stuur is er met. Maar het aantal leden is groeiende, aldus Hoven. Of de lan- hij zijn rentree te kunnen maken in een wedstrijd. Voorbij is alles echter nog met. Bies boer heeft nog hinder bij het lopen, de stalen pinnen zitten nog in zijn been en het ongeval zit deels 'in zijn hoofd' bij het spelen. Biesboer: 'Ik heb nog angst bij duels waarin je één op één speelt, maar dat gaat er nog wel uitDe botsing had op hem per soonlijk veel impact. 'De datum, 3 maart, vergeet ik nooit meer. Ik ben er enorm van geschrokken.' De breu ken weerhielden hem er niet van weer snel aan het werk te gaan. Kort voor het ongeval was hij net een nieuwe betrekking aangegaan als advertentieverkoper bij de Kabel krant. 'Mijn vader heeft mij in het be gin overal naartoe gebracht met de auto. Hij heeft voor me gechauffeurd.' Eén gebeurtenis die werkelijk nie mand moet kunnen zijn ontgaan, was het 400-jarig bestaan van de VOC en Oudeschild. Dat laatste werd gevierd met het Fooraffie, een optocht in kle derdracht door het dorp, het versie ren van het dorp, het halen van wa ter uit de Skilsloot, een gezamenlijke maaltijd op de haven en het grootse Havenvistijn. En voor het 400-jarig bestaan van de VOC was er onder meer de intocht van de Duyfken. bij de Wezenputten werd een VOC-tuin aangelegd, in de Oudheidkamer wer den brieven van Aagje Luytsen voor gelezen, er was een mmi-sail bij Oudeschild. Vibeke Roeper bracht twee boeken uit en er verschenen ook andere werken over de VOC. Het Maritiem en Juttersmuseum ont ving het eerste deel van de maquette van de Rede van Texel. Die werd ge plaatst in de pas aangekochte schuur aan de Heemskerckstraat In sep tember 2003 wordt het tweede deel van de maquette verwacht Daar wordt momenteel aan gewerkt in Amsterdam. Het VOC-jaar leverde het museum ook wat extra bezoekers delijke opmars van de SP daar nog iets te maken heeft, kan hij met goed zeggen. Het streven blijft een eigen afdeling op te richten. Een spreekbeurt van Tweede-Kamer lid Krista van Velzen in d'Ouwe Ulo (voor de landelijke verkiezingen) en aanwezig zijn op de markt in Den Burg met Koninginnedag waren de twee activiteiten die Hoven en Zegel afgelopen jaar regelden voor de SP. Volgende week is er overleg met de andere leden om de verdere toekomstplannen te bespreken. Voor het vliegveld speelt het afstoten van de aandelen door Verkeer en Waterstaat in 2002 een belangrijke rol. Het ministerie beschikt over 65 procent van de aandelen (343 stuks) in de NV Luchtvaartterrein en wil daar uiterlijk 1 juli 2002 vanaf zijn. Om de toekomst van het vliegveld zeker te stellen, besluiten de politieke partijen in februari dat de gemeente de vrij komende aandelen eventueel na 1 juli tijdelijk mag overnemen. Anders zou een afkoopbijdrage van Verkeer en Waterstaat voor het renoveren van grasbanen mogelijk in gevaar kunnen komen. Volgens directeur Ed de Bruijn zijn de aandelen momenteel nog bij Verkeer en Waterstaat en zijn ze nog nergens anders ondergebracht. Met het mi nisterie lopen nog steeds onderhan delingen over de €294.957,- (6,5 ton in guldens) die de 343 aandelen mi nimaal moeten opleveren. De NV Luchtvaartterrein vindt dat bedrag te hoog ingeschat en wil dat het minis terie naar beneden gaat. De Bruijrr 'We hebben desti|ds met het mes op de keel een contract moeten teke nen. Dat is zeer onbevredigend ge gaan.' Naast Texel was Verkeer en Water staat ook bezig met het afstoten van haar aandelen in de kleine en regio nale luchthavens van Maastricht, Eelde en Twente De Bruijn. 'Het vliegveld van Twente is later failliet gegaan, omdat de beoogd aandeel houder zich met in de voorwaarden kon vinden en zich terugtrok. Die kant willen wij niet opgaan.' Het vliegveld van Texel is één van de weinige kleine luchthavens in het land die zonder verlies draaien. Toekomstige aan deelhouders moeten er echter niet op rekenen dat ze veel winst kunnen halen uit het vliegveld. Daarnaast zijn er diverse veranderingen op komst die financiële gevolgen hebben, zo als strenger wordende veiligheids eisen. De NV Luchtvaartterrein ziet de vrijkomende aandelen het liefst naar bedrijven op het eiland gaan, zodat het vliegveld in Texelse handen blijft. Tegelijk met Verkeer en Waterstaat worden ook onderhandelingen ge voerd met het ministerie van Finan ciën. De Bruijn: 'Bij Verkeer en Water staat snappen ze de problemen wel. maar Financiën wil gewoon het geld hebben dat bij het sluiten van de con tracten is afgesproken en dat is die 6,5 ton.' De onderhandelingen lijken voorlopig nog niet afgerond- De Bruijn hoopt eind januari meer duide lijkheid te hebben. Het probleem heeft geen invloed op het renoveren van de grasbanen. De start van dat werk is gepland in maart. op. Volgens Maarten Roeper van het MJM kwamen er 70.272 mensen. De Oudheidkamer kreeg ook meer men sen dan gebruikelijk. Het museum verwierf ook op bijzon dere wijze via het Koninklijk Huis een kruik die Hans Eelman had opgedo ken bi| een VOC-wrak op de Rede. Eelman had de kruik, met zwavel houdend water, na de intocht van de Duyfken samen met een tweede kruik overhandigd aan kroonprins Willem- Alexander en prinses Maxima. Hij had dat eerst officieel willen doen, maar daar had het Nederlands Insti tuut voor Scheeps- en Onderwater- archeologie (NISA) een stokje voor gestoken. Eelman vertelde de kroon prins daarom het verhaal dat het water in de kruiken uit een bron van de hertogen van Nassau was (zijn voorvaderen) en dat hij het water nu aan hem teruggaf. De aanwezige di recteur van het NISA kon daar wei nig tegenin brengen Hij stelde wel als voorwaarde dat één van de kruiken naar het MJM zou worden opge stuurd, hetgeen gebeurde, waarna Eelman de kruik in juni officieel over handigde aan het museum. Majestueus gleed ze zondag 28 april de haven van Oudeschild binnen, onder toeziend oog van kroonprins Willem Alexander, prinses Maxima en zo'n twaalfduizend andere belang stellenden. Sinds november ligt de Duyfken weer in het Australische Freemantle waar ze een paar jaar geleden werd gebouwd. De thuisreis ging er iets minder romantisch aan toe dan de heenreis. 'Ze is als vracht aan boord van een Chinees containerschip gezet en zo in veertig dagen weer naar Australië gebracht', vertelt projectcoördinator Marlt van Huystee van de stichting Duyfken 2002 Nederland. Plannen om de VOC-replica de ruim twintigduizend duizend mijl lange tocht ook terug te laten zeilen waren bij nader inzien te omslachtig. Wat er nu met het schip gaat gebeuren, weet Van Huystee nog niet. Volgens haar is het goed mogelijk dat ze onderdeel wordt van een nieuw museum in Freemantle. De komst van het schip had zowel politiek, logistiek als weerskundig een paar voeten in de aarde. Politiek moesten burgemeester en wethou ders hard aan de slag van de ge meenteraad om extra geld te krijgen voorde intocht. Een meerderheid van de partijen voelde er tijdens een commissievergadering op 18 februari weinig voor om €80.000,- extra uit te trekken. De kostenverhoging was het gevolg van de komst van Willem Alexander en Maxima. Later gingen de partijen alsnog akkoord. Onderne mers op het eiland zamelden ook geld in voor de intocht. Aan boord van de replica voerde de bemanning ondertussen strijd met een steeds leger wordende provisiekast en een lang met altijd gunstige winst. Het schip wist de Azoren (de laatste tussenstop voor Texel) echter te be reiken voordat het voedsel echt op was. Half april werd met pijn in het hart de motor aangezet, omdat de Duyfken anders te laat in Oudeschild zou arriveren- In totaal verbleef de VOC-replica vier maanden in Neder land. Volgens Van Huystee was haar aanwezigheid een groot succes. Zo'n zestig- tot zeventigduizend mensen bezochten het schip. Honderden e-mails stuurden Jenny Ellen en Kees Boekei begin mei rond om de dreigende sluiting van het postkantoor in Den Burg tegen te gaan. De reactie was echter mini maal, aldus Ellen. 'Op straat werd ik er wel veel op aangesproken, maar de reacties werden niet doorgemaild. Ik denk dat ik zo'n tien mailtjes heb gehad en Kees zo'n twintig.' Dat was te weinig om bij TPG een vuist te kunnen maken. Ellen laat de actie voorlopig even voor wat hij. Ze vindt het wel jammer. Volgens haar blijft het belangrijk dat er een postkantoor is op het eiland. 'Postzegels kun je ook bij een boek handel halen, maar je moet bijvoor beeld ook aangetekende stukken of grote partijen kunnen blijven verstu ren.' Wat er met het postkantoor aan de Parkstraat gaat gebeuren, is nog steeds met duidelijk. Even was er sprake van dat het naar de VW zou verhuizen, maar door dat plan werd kortgeleden een streep gezet. De reacties waren met mals Kunste naar waren woedend. Kunstenaar Patrick Tanghe schreef in een inge zonden brief dat ze als wethouder van Cultuur het beste maar meteen ander werk kon gaan zoeken. Aanlei ding was het plan dat wethouder Annie Hin in juni lanceerde tijdens de opening van de thematentoonstelling '400 jaar VOC' in de gemeentelijke expositieruimte Tusse de Banke De nieuwe wethouder opperde daar te midden van kunstenaars het idee om kunst die in het gemeentehuis ligt opgeslagen te verkopen. Ze wilde daarmee een bijdrage leveren aan het gat in de gemeentelijke begroting. Achteraf zegt Hm dat het voorstel toch meer reacties heeft opgeroepen dan ze zelf had verwacht. Ze heeft wel het gevoel dat het op de wethou der werd gespeeld en met op haar persoonlijk. 'Maar het plan heeft ook veel positieve reacties opgeroepen en er kwamen ook mensen met eigen voorstellen.' De verkoop staat mo menteel op een laag pitje, maar is nog met van de baan Tijdens het vaststel len van de begroting werd het als zogeheten pm-post meegenomen (een post waar later alsnog een be drag wordt ingevuld). 'Maar voorlopig richten we ons op Oosterend Pre sent. Daar wordt een tentoonstelling gehouden met kunst uit de kelders Daarna kan de verkoop eventueel nog aan de orde komen. Maar dat heeft nu geen prioriteit. De afdeling Welzijn heeft daar nu geen tijd voor.' Zo'n twee maanden lang reden me dewerkers van EcoMare dagelijks bijna af en aan om zieke zeehonden van de stranden van Texel en Noord- Holland te halen. Er werd ti|delijk een extra kracht in dienst genomen, om dat het werk op het centrum zelf ook gewoon doorging. In september be gon het rustiger te worden. Momen teel is er volgens dierenverzorger Henk Brugge van EcoMare eigenlijk niks meer te merken van het virus dat vermoedelijk de helft van het aantal zeehonden in de Waddenzee het le ven heeft gekost. Begin mei kwamen de eerste gelui den uit Denemarken dat het phocine distemper virus opnieuw is opgedo ken in het Kattegat. Op 16 juni werd bij Vlieland de eerste besrriette zee hond gevonden. Begin juli verklaarde het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij (LNV) dat er sprake was van een epidemie. Eind novem ber maakte minister Cees Veerman van LNV bekend dat de epidemie voorbij is. 'Daarna hebben we ook nog maar twee dieren opgehaald die door het virus waren getroffen', aldus Brugge. In totaal haalde EcoMare 326 dode zeehonden op. Daarvan lagen er 250 op Texel en 76 elders langs de Noord- Hollandse kust. Brugge: 'We hebben twee dieren kunnen redden. Die za ten allebei al in de opvang toen ze ziek werden, waardoor we ze meteen antibiotica konden geven. Een is er slecht aan toe geweest, maar inmid dels zijn ze allebei weer uitgezet.' In totaal spoelden in Nederland ruim 2200 zeehonden aan De samenwerking tussen verschil lende instanties bij de aanpak van de epidemie is volgens Brugge goed verlopen. 'En het was een gouden greep om de Brandaris op Ter schelling als centraal meldpunt in te stellen De vuurtoren is 24 uur per dag bezet. Als er een melding was, kre gen we meteen een telefoontje of een fax van ze.' Het begint met een brief van de PvdA eind april. De partij vraagt daarin op heldering over twintig slaapplaatsen die waren achtergebleven in het zo juist verkochte Panorama. De ver koop is onderdeel van een grond- transactie tussen de gemeente en de Nederlandse Jeugdherbergcentrale (NJHC) en meuwbouwplannen van de NJHC. De laatste wil een nieuw complex bouwen op het voormalig B- veld van Texel'94. De gemeente ver koopt die grond aan de NJHC. An dersom neemt de gemeente de Eijercoogh plus onderliggende grond aan de Pontweg van de NJHC over, zodat daar het nieuwe gezamenlijke gebouw voor brandweer, politie, am bulance en mogelijk ook vijf huisart sen en de Thuiszorg kan worden ge bouwd Panorama wordt verkocht aan Harry Wuis. Het achterblijven van de bedden loept op het eiland en bij andere po litieke partijen veel reactie op. Voor de meeste politici is het een volslagen verrassing. Uit notulen van een beslo ten commissievergadering in 2001 blijkt dat oud-wethouder Daan Schilling het achterblijven van de bedden heeft meegedeeld aan de toen aanwezige commissieleden. Tij dens de raadsvergadering op dins dag 11 juni lijkt een meerderheid in de raad het achterblijven van de bedden aanvankelijk te willen terugdraaien. Totdat burgemeester Joke Geldorp tegen het eind van de discussie de angel uit het debat haalt. Ze laat de raadsleden weten dat het achterblij ven van de bedden één van de voor waarden is in de grondtransactie tus sen gemeente en NJHC. Tijdens de raadsvergadering op 9 april (de eer ste voor de nieuwe raad) hebben alle rukten uit om de ongeveer zeventig passagiers van de veerboot te halen Het water was afgaand op het mo ment van de stranding, waardoor de passagiers anders nog uren aan boord hadden moeten blijven. Nadat iedereen op de wal was, be gon de Jacoba Elisabeth met het overzetten van toeristen die terug moesten naar Texel of Vlieland. De reddingboot, die toen de Beursplein 5 verving, voer zo'n tien keer op en gestapt.' Met het bestuur zegt hij na de breuk geen contact meer te heb ben gehad, met fractieleden wel. Bin nen het CDA bevalt het hem goed. 'Daar heb ik eerst met het bestuur gesproken en ze wisten dat ik be paalde principiële standpunten heb.' De overstap betekende voor hem een verlenging van zijn politieke loop baan. 'Als ik het niet had gedaan, had ik waarschijnlijk niet meer in de poli tiek gezeten. Het is een stap die je niet zomaar zet, maar ik zit nu weer lekker in mijn vel.' De kwestie is voor hem inmiddels een gesloten boek. 'Ik heb geen zin in wroeging en ik wil ook niet natrappen. Het is het beste om weer vooruit te gaan.' Jongeren in Oudeschild beschikken sinds zaterdag 2 november over een nieuwe eigen caravan. Kraan machinist Pietje Kager plaatste een voormalige container van Water sportvereniging Texel op terrein van Wim Boom aan de Laagwaalderweg, neer om alle toeristen op het juiste eiland te krijgen. De Vriendschap liep geen schade op door de stranding. Negatieve reacties leverde de ge beurtenis volgens Boon niet op. 'Mensen hebben meer last gehad van onweersbuien. Daar waren ze niet zo content mee.' Schipper Dirk Krijnen die op 12 augustus aan het roer stond, besloot na de stranding te stoppen met het varen op De Vriend schap. Volgens SimoneToorenburg, één van de jongeren, wordt er nog gewerkt aan het inrichten van de caravan. 'We zijn net klaar met de bar en het ophogen van de zithoek. We kregen hem kaal aangeleverd, dus we heb ben hem helemaal opgeschilderd.' Voor de zithoek zijn inmiddels een dnepersoonsbank en twee stoelen bij elkaar gesprokkeld. De jongeren za ten zo'n twee maanden zonder cara van. De oude, die aan de IJsdijk stond, moest halverwege het jaar weg om plaats te maken voor silo's van Rab. Het vinden van een nieuw plekje kostte aanvankelijk veel moeite Toorenburg: 'Op een gegeven mo ment werden we er moedeloos van.' Tijdens de twee maanden zagen de jongeren elkaar wat minder, maar verloren elkaar met uit het oog, 'We gingen toch allemaal uit in De Koog De vaste kern van de groep is inmid dels weer bij elkaar in de nieuwe ca ravan. Lees verder pagina 11 partijen ingestemd met die transac tie en dus ook met de voorwaarden. CDA en WD staken daarna hun ver zet tegen de bedden. Voor PvdA-raadslid Eric Hercules, die eind april als eerste om opheldering vroeg, is de zaak nog met afgedaan. 'Het ging ons met alleen om die bed den, maar meer om de vraag hoe je met je slaapplaatsenbeleid omgaat. Het is een belangrijk instrument waar mee je als gemeente de private sec tor kunt sturen.' Een van de resulta ten van de kwestie is volgens hem dat partijen alerter zijn geworden bij het delegeren van zaken naar het college. 'Al schiet het soms te ver door en dat is nou ook met de bedoe ling.' De coalitie toonde een paar keer veel moeite om procedures uit te besteden aan het college. Dat een notitie over het slaapplaatsenbeleid naar voren is geschoven, komt vol gens hem ook voort uit de kwestie. De PvdA diende destijds zelf voor stellen in. De andere partijen gingen daar niet in mee. Hercules: 'Als we straks zien dat de ambtenaren met onze voorstellen komen, gaat er wel een vingertje omhoog. Dan willen we ook weten waarom de raad eerder wilde wachten.' De raadsleden krijgen begin volgend jaar een nieuw recreatiebeleidsplan voorgelegd, waarin het slaapplaatsenbeleid als onderdeel is opgenomen, laat een woordvoerster van de gemeente weten. Het recreatiebeleidsplan wordt bespro ken tijdens de commissievergadering in februari. Volgens de woordvoerster komt het overigens niet naar aanlei ding van Panorama, maar naar aan leiding van de structuurvisie ter sprake. We willen wel met je meevaren, maar dan willen we met de reddingboot terug. Dat waren opmerkingen die Sil Boon kreeg in de dagen nadat zijn schip De Vriendschap op maandag 12 augustus tijdens een Robbentocht aan de grond was gelopen bij de Vliehors. Reddingboten de Jacoba Elisabeth (De Cocksdorp), de Meer val (De Koog) en de Leng (Vlieland) Raadslid Gerard Weijers stapte een paar maanden vóór de gemeente raadsverkiezingen van 6 maart over van Texels Belang naar het CDA. Weijers brak met TB. nadat hem dui delijk was geworden dat hij met op nieuw op de lijst zou komen voor die partij bij de verkiezingen. Aanleiding was de soms afwijkende houding van Weijers in de fractie. Het TB-bestuur was ontstemd over de overstap en vond dat Weijers zijn zetel moest in leveren. Weijers vertikte dat en ging tot de verkiezingen op persoonlijke titel verder in de raad. De onenigheid liep dusdanig op dat Weijers (tot dan acht jaar raadslid voor TB) op een fractiefoto op de website werd ver vangen door een witte vlek Achteraf laat het huidige CDA-raads- lid zich nog steeds behoedzaam uit over de kwestie. 'Ik heb nooit iets gemerkt van problemen. In mijn ogen zat dat ook meer bij het bestuur dan bij de fractieleden. Ik voelde dat het met lekker zat en daarom ben ik eruit

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 9