'Kwaliteit van product Texel moet omhoog' brunu Cjrocn 'kwartsJexels 'in het harL, Kampeerboeren naar tien tenten per erf Stroomuitval na botsing tegen transformator driTkeë!\Sgroot Beleidsnota over toerisme en recreatie Nog geen duidelijkheid over stolpen Alcoholgrap heeft staartje voor Nauta Qnder de pomp FA/li iéÉP-.JIx -rijbaS' FFjA - Erewacht m Wim Eelman stopt Boete voor drankrijder Onderspitten van vaten met teer voor de rechter Wethouder: 'Meer jaarrond strandpaviljoens' Onderzoek naar websites VW's TEXELSE^COURANT 'Gratis zout goed voor burgerzin en veiligheid' DUINKER ELEKTRO LenR lïïtn VRIJDAG 10 JANUARI 2003 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11744 Verschijnt dinsdag en vrijdag De agrarische sector en het toe risme hebben elkaar nodig', stelde wethouder Nel Eelman gisteren bij de presentatie van conceptnota Toerisme en recreatie op Texel. Boeren beheren immers het land schap, dus moeten ze een ge zonde bedrijfsvoering kunnen voe ren.' Wat betreft het behoud van de stolpen is ervoor gekozen dit on derwerp nog niet in deze toeris tische nota op te nemen, maar eerst onder te brengen bij het Landschapsbeleidsplan, waarvan het proces vrijwel synchroon loopt. In die discussie moet de keuze worden gemaakt of we de stolpen voor permanente bewoning willen houden of dat er toeristische ap partementen in mogen komen. Als die keuze is gemaakt, nemen we het mee in dit plan.' Kampeerboeren mogen wat betreft het college groeien naar 10 eenhe den. een uitbreiding van 25 procent. Hiervoor worden 400 van de nog beschikbare slaapplaatsen (2300) aan de huidige 1600 toegevoegd. Het kamperen bij de boer blijft voorbe houden aan echt-agrarische bedrij ven. Maar wel met de toevoeging dat ook bedrijven die beheers overeenkomsten voor tuinwallen, kolken, weidevogelbeheer of andere vormen van landschapsbeheer heb ben in aanmerking komen voor een vrijstelling. De 10 eenheden zijn con 's form de inhoud van het college programma. Boeren op de Hogeberg komen niet in aanmerking. Voor hen willen b en w andere mogelijke inkomstenbronnen aanboren, die uit stijgen boven de schrale bergboeren- regeling. Eelman: 'Er zijn wel ideeën, maar geen pasklare oplossingen. Het mag in geen geval een kermis wor den.' Verplaatsing van toeristische bedden wil het college wel toestaan, maar alleen als dit tot kwaliteitsverbetering leidt, er geen nieuw bedrijf ontstaat en het geen achteruitgang voor kwetsbare landschappelijke gebie den betekent. In totaal worden acht voorwaarden gesteld. Kwaliteitsverbetering van het toe- De 'grap' van burgemeester Geldorp over het alcoholverbod heeft voor criticaster Jook Nauta een staartje gekregen. Als voorzitter van Horeca Texel is hij gevraagd deel te nemen aan een forumdiscussie over dit on derwerp, komende maandag in Leeuwarden. De discussie in een ini tiatief van het Instituut Educatie en Communicatie in Leeuwarden, waar van de opleiding Communicatie deel neemt aan de landelijke Van Hulzen PR Talentenprijs. Thema van deze wedstrijd voor HBO-studenten is de alcoholproblematiek bij vakantievier ende jongeren op de Wadden eilanden. Studenten moeten een PR- plan maken voor het gemeentebestuur van een fictief Waddeneiland dat voornemens is het consumeren van alcohol voor jonge ren tot 21 jaar aan banden te leggen. De forumdiscussie, waaraan onder anderen ook oud-burgemeester C. van Beukering van Terschelling mee doet, is bedoeld om de jongeren be kend te maken met de problematiek. Nauta heeft inmiddels 'ja' gezegd op de uitnodiging. Heb jij nog ingebroken de laatste tijd! Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg risme betekent wat betreft het college ook dat logiesverstrekkers die de kwaliteit van hun bedrijf willen verho gen recht houden om hun capaciteit met 25 procent uit te breiden. De bedden hiervoor kunnen kunnen worden geput uit de 1900 resterende slaapplaatsen. De nota tornt met aan bestaande rechten op bedden. Vakantieparken die hun zes- persoonshuisjes ombouwen naar twee- of vierpersoons, moeten er niet zonder meer op rekenen dat met de vrijkomende bedden extra huisjes kunnen worden gebouwd 'Er is wel een discussie gaande over hoe we met de telling moeten omgaan, maar vooralsnog houden we vast aan de bestaande telling. Het is ook zo dat als je meer huisjes neerzet het aan bod toeneem. Met meer huisjes creëer je leegstand. En een groot park moet nu eenmaal een bezet tingsgraad van 80 procent hebben.' Het college vindt wel dat de toerist op het vakantieterrein zelf al ruimte, groen en rust moet kunnen 'beleven'. Gedacht wordt aan ruime kavels en een zo groen mogelijk opgezette omgeving, waardoor de parken vol gens b en w beter in hun omgeving passen. Ruimer opgezette vakantie parken betekent wel dat ze een gro tere claim doen op bijvoorbeeld agra rische grond. Eelman: 'De vraag of we schaarse landbouwgrond willen inwisselen voor recreatie is er nu ty pisch eentje om voor te leggen aan het toeristisch platform.' Aandacht in de nota is er ook voor logies met ontbijt, waarvan de ge meente over de omvang alleen maar aannames heeft. Iedere huizen bezitter is vrij om kamers aan gasten te verhuren, maar volgens het college is logies met ontbijt vooral bedoeld voor particulieren met maximaal vijf slaapplaatsen. Eelman: 'Wat is nu het geval? In De Koog zijn huizen ge bouwd met wel erg veel slaapkamers. Huizen die bestemd zijn voor de ver huur aan gasten Je praat dan eigen lijk over een pension. Vanaf vijf bed den heb je een lichte gebruiksvergunning nodig, met als belangrijkste reden de brand veiligheid. Dat willen we graag regu leren, alleen weten we nog niet pre cies hoe. Probleem is dat welke manier je ook kiest, het zal voor de gemeente wel heel arbeidsintensief zijn.' m NUON-monteurs Simon Brand, Gerrit Drijver en een collega van de overkant repareerden gisteren het transformatorhuisje aan de Leemkuil, dat na een botsing zwaar beschadigd was geraakt. (Toto Jeroen van Hattum) Losse nummers 0,90 Columnist Harry is niet alleen ere burger, maar wordt straks ook nog erewacht bij nationale ceremonies. Een landelijke doorbraak? Probleem is dat hij er op dit moment nog niet helemaal klaar voor is. Lees er meer over in 'Langs de weg'. Pagina 5 Wie denkt dat Wim Eelman een ac countant is die zich louter baseert op kille cijfers, heeft het mis. Voelen is een belangrijk onderdeel van het vak', vertelt de door de wol geverfde adviseur. 'Je doet je werk goed als je hetgeen wat onderbewust leeft bij een cliënt naar boven weet te krijgen. Je moet voelen wat klanten willen' Vnjdag 17 januari neemt hij afscheid van NBC Eelman Partners. Pagina 7 Een 23-jarige automobilist uit De Hoeve werd dinsdag rond 23.45 uur op de Postweg nabij De Cocksdorp betrapt op het njden onder invloed. De blaastest wees uit dat hij met 275 ug/ I iets teveel alcohol had genuttigd (220 ug/l is nog toegestaan) Evengoed kreeg hij een boete van €190,-. Huizen in de buurt van de Leem kuil, net buiten Den Burg, hebben woensdagavond een uur zonder stroom gezeten, nadat een auto mobilist tegen een transformator huisje was gereden. Medewerkers van NUON, die snel ter plaatse waren, legden een provisorische stroomvoorziening aan, zodat er tegen tienen weer stroom was. Hoeveel huizen zonder stroom heb ben gezeten, was volgens een woordvoerster van NUON moeilijk te zeggen. Het transformatorhuisje raakte zwaar beschadigd. Uit Am sterdam moest een nieuwe transformator worden overgebracht, omdat het exemplaar in het huisje lek was geraakt. Ook werden het laag- spanningsgedeelte en de buitenkant (de doos) beschadigd. 'De chauffeur heeft geluk gehad, want de hoog spanning stond er nog op', vertelt NUON-monteur Simon Brand. Met collega Gerrit Drijver was hij woensdagnacht tot 2.00 uur bezig met reparatie. Ook gisteren waren ze er, met hulp van een overkantse col lega, de hele dag mee bezig. De doos lag in delen op het gras naast het huisje, zodat de monteurs bij de ap paratuur konden. 'Hij hing er aan gru zelementen bij toen we hier kwamen.' Gisteravond zaten de wanden weer om het huisje. Het ongeluk was vermoedelijk te wij ten aan gladheid door de sneeuw. Het huisje staat in een flauwe bocht van de Leemkuil, Gisterochtend was de weg er ook glad. Tegen het eind van de ochtend werd er gestrooid. Over de auto die tegen het huisje botste, is verder mets bekend. Het huisje is nog niet volledig hersteld. De monteurs voerden gisteren een noodreparatie uit. Volgens Brand moet in de zomer nog een frame in het huisje worden vervangen Advocaat-generaal H. van der Kraaij van het Amsterdamse ge rechtshof heeft deze week in ho ger beroep een boete van €12.500,- en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraat geëist tegen een Texelse ondernemer die wordt ver dacht van milieuvervuiling. Op het terrein van het bedrijf van de man werden bij een milieucontrole meer dan een dozijn vaten teer op gegraven. De economische politie rechter veroordeelde de man eerder tot een boete van €13.000,- en zes maanden voorwaardelijk. In Amster dam verklaarde een Texelse getuige de vaten in opdracht van de ver dachte zo diep mogelijk onder de grond te hebben gespit. Dit was re den voor de advocaat van de ver dachte, D. Fasseur, op te merken dat de verdachte de vaten dus niet zelf had begraven. Psychische proble men zouden zijn functioneren als di recteur in de weg hebben gestaan. Maar volgens de advocaat-generaal hadden zijn psychische klachten er niets mee te maken en zou de man uit economische motieven hebben gehandeld. Hij had de vaten anders via de veel duurdere afvalverwerking moeten afvoeren. Fasseur gaf aan dat het bedrijf van de ondernemer in 1998 failliet is gegaan, waardoor de curator sinds die tijd verantwoordelijk was voor de afvoer van de vaten. Hij wees erop dat de dagvaarding vermeldde dat de over treding op 11 mei 1999 was ge pleegd, wat volgens hem ook bete kende dat zijn client zou moeten worden vrijgesproken. De uitspraak is op 20 januari. Er moet een toeristisch platform komen, bestaand uit vertegen woordigers van verschillende sec toren en geledingen van het eiland, dat aan de gemeente advies uit brengt over toeristische ontwikke lingen. Het is één van de onderde len uit de conceptsbeleidsnota Toerisme en recreatie op Texel van de gemeente, de basis voor het toeristisch beleid in de komende decennia. 'Een belangrijke nota, met belangrijke nieuwe uitgangs punten in het beleid', aldus wet houder Nel Eelman (Grondgebied) gisteren bij de presentatie. Het toeristisch platform moet niet zomaar een groepje zijn, waar wat wordt gebrainstormd over de toe komst, maar een 'gezaghebbende status' krijgen, aldus Eelman, die samen met collega-wethouder Corrie Heijne (Toerisme) verantwoordelijk is voor de nota. 'Agrariërs, recreatie ondernemers, de horeca, natuur beheerders en anderen moeten ge zamenlijk om de tafel, zodat er over de toekomstige invulling kan worden nagedacht.' Achter de schermen is dat laatste al enige tijd gaande. Aan de presentatie ging een periode van discussiëren en brainstormen vooraf, onder andere met het Texels Verbond van Ondernemers, de Texelse Vere niging van Logiesverstrekkers, de VW en de WLTO. 'Niet al hun inbreng is letterlijk in de nota gekomen, maar ze hebben meegedacht en ons ge voed. Dat is heel nuttig geweest', al dus Eelman, die aangeeft dat de no titie het standpunt van het college weergeeft. Grotere vakantiehuizen De beleidsnota legt de nadruk op verbetering van de kwaliteit van 'het product' Texel. In de ogen van het college is dat vooral dat het eiland voor iedereen wat te bieden heeft. Dat betekent diversiteit, met name als het om logies gaat. Dus hotels, logies met ontbijt, voldoende kampeer- Onder kwaliteitsverbetering van het toeristisch aanbod verstaat het college van b en w ook dat jaar- rond meer strandpaviljoens zijn geopend. 'Nieuwe aanvragen ne men we in behandeling', stelde wethouder Nel Eelman (Grondge bied) gisteren. Maar ze voegde er aan toe dat ook andere instanties er iets over te zeggen hebben. In het verleden gaf Staatsbosbeheer (SBB) met pijn in het hart toestem ming om twee strandtenten (bij paal 9 en paal 28) op de duinen te plaat sen. Wat betreft de gemeente zouden ze ook op andere strandslagen moe ten komen, maar daar moet SBB dan wel mee instemmen. Volgens de ge meente had SBB daar een jaar of tien geleden geen moeite mee, maar in middels lijkt dat wel het geval. Een woordvoerder van SBB: 'We zijn er geen voorstander van. We proberen recreatie en natuur zo goed mogelijk samen te laten gaan, maar er zijn grenzen. De duinen, nu onderdeel van het Nationaal Park, vormen een heel ecosysteem, waarop we heel zuinig zijn.' Ook als een meerderheid binnen het overlegorgaan van het NP voorstander van plaatsing van meer strandpaviljoens is, betekent dat vol gens de zegsman nog met dat SBB toestemming zal verlenen. Mocht SBB toch overstag gaan, dan moet nog blijken of plaatsing met strijdig is met de Vogel- en Habitatrichtlijn. De nota Toerisme en recreaties op Texel wordt in februari in een speciale vergadering door de raad besproken, waarna ze van 24 februari tot eind maart ter visie wordt gelegd. plaatsen (minimaal 30 procent van het totaal), groepsaccommodaties en vakantiehuizen in allerlei soorten, maten en prijsklassen. Het college is gevoelig voor een langgekoesterde wens van logiesverstrekkers om vakantiehuizen groter dan 70 vier kante meter te mogen bouwen, zodat er meer kwaliteit kan worden gebo den. 'Maar dat betekent niet dat er peperdure grote huizen met rieten kappen verrijzen, maar huizen voor de kleine beurs, voor de middelmaat en voor de bovenlaag. Als wij de con- currentie met het werelwijde toeris tische aanbod aangaan, dan moeten we een veelzijdig aanbod hebben.' Weinig verrassend is het uitgangs punt van 'Rust en Ruimte'. 'Dit stuk is de basis om bepaalde keuzes aan op te hangen Bijvoorbeeld over het maisdoolhof, dat strookt met de uit gangspunten in de nota en daarom in behandeling is genomen.' Plannen moeten wel worden aangedragen door de sector. Volgens Eelman moeten er de ko mende tijd ingrijpende keuzes wor den gemaakt. 'Neem, bijvoorbeeld vakantiepark De Krim. Dat dateert uit de tachtiger jaren en er wordt daar intensief nagedacht over de vraag hoe het kan worden verbeterd. Dat is een moeilijk probleem, want agrari sche grond die nodig is voor uitbrei ding is schaars. De Vereniging van Éigenaren is aan zet om met voorstel len te komen.' De Waddenfederatie - de overkoe pelende organisatie van de VW's van Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog - heeft de Hanze Hogeschool in Gro ningen opdracht gegeven onder zoek te doen naar de kwaliteit en de inhoud van de websites van de aangesloten organisaties. De websites vormen een belangrijke informatiebron voor eilandgasten en er is de VW's op de eilanden dan ook veel aan gelegen inhoudelijk en kwa litatief te voldoen aan de eisen van de klanten. Op verzoek van de Wadden federatie hebben studenten Annet Kooistra, Mare Lammerts en Nienke van Voorst daarom een enquete op gesteld, die met behulp van gerichte vragen moet nagaan wat de bezoe kers van de sites vinden. Het onder zoek is begonnen in december en duurt nog tot het einde van januari. De enquete is te vinden op de site www.waddensites.nl, die ook via de afzonderlijke sites van de VW's kan worden bezocht. Om bezoekers te stimuleren antwoord te geven op de gestelde vragen, worden gratis week end-arrangementen verloot Het in vullen van de enquete neemt onge veer tien minuten in beslag. De KNRM wil het boothuis aan de Badweg in De Koog uitbreiden van 150 tot 425 vierkante meter. De extra ruimte is nodig om de toene mende hoeveelheid materieel en materiaal te kunnen onderbren gen. Dat heeft te maken met de volgens de reddingmaatschappij toenemende kans dat zich voor de kust ongelukken voordoen met grote schepen, waardoor het nodig is de vloot en andere reddings voorzieningen daarop af te stem men. Het reddingmateriaal van de KNRM is ook beschikbaar voor de rampenbestrijding in het alge- In het nieuwe boothuis zal plaats zijn voor een grote truck en een boot op een bootwagen. De nieuwbouw over schrijdt de in het bestemmingsplan aangegeven grens. Bouwvergunning kan daarom pas worden gegeven na een artikel 19-procedure. Het college vindt uitbreiding van het boothuis van maatschappelijk belang en wil er daarom aan meewerken. Het huidige boothuis staat op grond dat van Staatsbosbeheer in erfpacht is ver kregen. Staatsbosbeheer is bereid de extra grond die voor de nieuwbouw nodig is ook op deze basis beschik baar te stellen. Het afgelopen najaar heeft het KNRM-bestuur de aanwonenden en de dorpscommissie van De Koog geïnformeerd over de plannen. Daar bij werd alleen bezwaar gemaakt door Dirk Kuip, die vreest voor geluidsoverlast op het hem toebeho rende terrein vlakbij de nieuwbouw. Dat probleem kan worden opgelost als aan de dorpszijde een geluidswal wordt aangelegd. Staatsbosbeheer heeft daar geen bezwaar tegen. (Advertentie) yrta Z~n. Jrrrl> Ie 4* 4j«_ Oud-wethouder J.C.Dros betreurt het besluit van de gemeente om te stoppen met het gratis uitreiken van wegenzout aan de burgerij. Hij meent dat de veiligheid er onder te lijden heeft omdat veel openbare trottoirs en particuliere stoepen en straatjes bij sneeuw en ijzel veel vaker onbegaanbaar zullen blijven Dros heeft burgemeester Geldorp gevraagd het gratis verstrekken van zout te hervatten. Er zou een opvoe- oena etlect vanuit gaan. ais de men sen het zout kriigen, worden ze ge stimuleerd het ook te gebruiken om in hun directe omgeving gladheid te bestrijden. Volgens Dros is het in elk geval een gemeentelijke taak om naast de wegen ook de trottoirs be gaanbaar te houden. Als dat in de praktijk niet of niet snel genoeg kan, zou de gemeente zich op zijn minst verplicht moeten voelen om door het uitreiken van zout de burgerij te sti muleren een handje te helpen. 'Dat zal de burgerzin bevorderen. Dat de mensen het zout dan ook voor hun eigen straatje gebruiken is niet erg. De gemeente zal daardoor heus niet in financiële nood raken. Wegenzout kost maar weinig'. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van www.bruna.nl altijd actueel Voor kantoor en thuis Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1